Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    no ja po karmieniu ściągnełam 30
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
  1.  permalink
    No niby 80 to ok, ale przecież za malo zeby zostawić Frania na 3h.. :sad:
    Jeszcze przed samym wyjściem coś odciągne..
    -- // //
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    nie wiecie gdzie moge kupić zioła mlekopędne fito mix herbapolu nie mogę znaleźć w necie nic
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Skład: pokrzywa, anyż, kminek, koperek. Poszczególne składniki możesz kupić w sklepie zielarskim i wymieszać w równych proporcjach.
    --
  2.  permalink
    Paaula- w każdej aptece dostaniesz :smile:

    A Karmi zawiera słód jęczmienny, dlatego działa.
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    no własnie u mnie nie było zamówiłam z netu wkońcu. :):bigsmile:
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    nightingale_84: I udało sie odciagnać tylko 80ml :sad:


    hahah ja nawet 20 ml bym nie odciągnęła.... :cool:
    dlatego nie wychodzę bez Małej bo jak skoro nie mam co zostawić w butelce to raz
    a dwa ona się i tak butli nie chwyci :devil:

    więc wszędzie ją zabieram
    dzisiaj np pojechała z nami oglądać mieszkanie i karmiłam ją przy właścicielce i jej mężu :cool:
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    80ml to duuuzo! Ja odciagam z pelnej piersi 40ml! A i tak ja czasem zostawie, bo z dwoch piersi mam 80-90ml, wiec starcza na czas abym dojechala do domu spowrotem. Przewaznie wychodze zaraz po karmieniu i mam wtedy te 2 godzinki+ godzine po tym 80ml:)
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    no to ja z pełnej lewej odciągam 120ml lekką ręką, że tak powiem.... ale Albert duży chłop i dużo potrzebuje mleka.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    montenia: Ja odciagam z pelnej piersi 40ml

    ja z dwóch na razie miałam 60ml najwięcej...
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    Ale to przecież bez znaczenia, ile się laktatorem odciąga :smile:
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    nie jest bez znaczenia, kiedy musisz zostawić mleko i wyjść z domu na dłużej.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    ja z dwóch cycków raz odciagłam130 ml raz...:cool:
    --
  3.  permalink
    hydrazine: Ale to przecież bez znaczenia, ile się laktatorem odciąga :smile:


    Normalnie to nie ma znaczenia, jak się jest cały czas z dzieckiem.
    Ale jak juz chcesz gdzieś wyjść to jest kłopot.
    A jeszcze jak Mój Franio je tak czesto to dłuzej niż na 3h nie mogę wyjść.
    A dla niego to 80ml to taka lekka przekąska :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJan 9th 2012
     permalink
    Ja w takich sytuacjach wprowadziłam sobie dodatkowe karmienie "dla laktatora" i zbierałam po prostu.
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 9th 2012
     permalink
    mam pytanko! mój mały po jedzonku przy odbekaniu ulewa nawet w czasie jedzenia czasem już mu się beka i mleko bokiem leci to znaczy że ma już dosyć?
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 9th 2012 zmieniony
     permalink
    Paaula82: to znaczy że ma już dosyć?


    wg mnie jakby miał dosyć to by więcej nie jadł tylko wypluł sutka :)

    moja często beka w trakcie jedzenia i czasami jej odrobinkę mleka poleci ale wsuwa dalej :D
    a czasami beknie, wypchnie sutek i odpycha się językiem...
    i to oznacza, że już jeść skończyła i dziękuje :devil:



    także spokojnie, synek wie co robi :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 9th 2012
     permalink
    dzieki:bigsmile:
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorcarottka
    • CommentTimeJan 11th 2012
     permalink
    A ja mam pytanie do mamuś karmiących piersią. Mam problem z lewą piersią. Mam wklęsłą brodawkę i od 2 dni Mały nie chce jej ssać. Próbowałam wyciągac brodawke laktatorem ale mały i tak się denerwował i nie chciał z niej jeść:cry: Karmiłam go prawą a dzisiaj się budzę a lewa pierś taka malutka:cry::cry::cry: Ściągnęłam z niej sporo mleka i mam nadzieję, że to pobudzi laktację i piers znowu się napełni. Miała któraś podobnie? Bo już schizuję, że zaraz mi zaniknie pokarm:sad::sad::sad:
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJan 12th 2012
     permalink
    A próbowałaś kapturka na wklęsłe brodawki?
    --
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeJan 12th 2012
     permalink
    Fiufiu: Ja w takich sytuacjach wprowadziłam sobie dodatkowe karmienie "dla laktatora" i zbierałam po prostu.

    Poradź, jak to zrobiłaś bo ja właśnie próbuję zrobić jakiś zapas i ni hu hu, bo mam pokarmu niewiele więcej od tego, co zjada dziecko. Po karmieniach pusto a wieczorem po ok.2h od ostatniego karmienia uciągnęłam raptem 55ml z obu.
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJan 12th 2012
     permalink
    Z pamięci, bo to było już ponad 3 lata temu: karmiłam Maję ok. 20:00, potem kładłam ją spać, a sama przez ok. godziny koncentrowałam się na piciu. Herbata laktacyjna, Karmi, woda niegazowana - co weszło. Ok. 21:00 odciągałam. Nie pamiętam ile, na pewno niewiele na początku, ale po kilku dniach się to rozkręciło. Podczas odciągania patrzyłam na zdjęcie Mai. Obok stała szklanka z wodą. To wszystko takie psychologiczne tricki, żeby lepiej leciało. Odciągnięte mleko wstawiałam do lodówki. Jeśli było za mało, odciągałam następnego dnia i łączyliśmy.
    Jak Maja miała jakieś 7 miesięcy to pamiętam, że ściągałam w pracy Medelą Harmony swobodnie 150 ml. Do pracy wróciłam jak miała 3 miesiące. Karmiłam ją w sumie 14 miesięcy.
    --
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeJan 12th 2012
     permalink
    O widzisz, to ja w takim razie dobrze kombinuję :smile:
    Dzięki Fiufiu!!!!
    --
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeJan 12th 2012
     permalink
    Dziewczyny, nie piszcie, że 55ml odciągnięte laktatorem to mało! robiąc zapasy dla Kalinki, kiedy zaczynałam odciągać to było 10-20 ml dłuuugo, potem tak do 50-60 udawało się dobić, ale żeby zrobić zapasy ściągałam kilka razy w ciągu dnia i z tego uzbieraną porcję 80-100 ml mroziłam. Namęczyłam się z tym trochę, a potem to wylewałam, bo Kalinka i tak nie chciała pić mleka inaczej niż prosto ze źródła ;-) A z drugiej strony na jakieś wyjście można przecież podać mleko modyfikowane. Dla mnie ściąganie wtedy i robienie zapasów to było trochę takie uspakajanie samej siebie.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeJan 12th 2012
     permalink
    spytam tutaj, bo pytalam na rozpakowanych, a moze tu znajde odp. czy robila ktoras z Was rtg zeba karmiac piersia? Bylam przekonana,ze jest to dozwolone ale spotkalam sie z roznymi opiniami..dzieki
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJan 12th 2012
     permalink
    chloe28: spytam tutaj, bo pytalam na rozpakowanych, a moze tu znajde odp. czy robila ktoras z Was rtg zeba karmiac piersia? Bylam przekonana,ze jest to dozwolone ale spotkalam sie z roznymi opiniami..dzieki

    Ja robiłam 2 tyg po porodzie.
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJan 12th 2012
     permalink
    Ja też, żaden problem. No chyba że chcesz robić podczas karmienia :wink:.
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 13th 2012
     permalink
    A ja się spotkałam z opinią, że to może być niekorzystne, ale nie tyle dla dziecka, co dla matki - że naświetlanie przy laktacji jest niedobre, bo gruczoły piersiowe pracujące na pełnych obrotach w tym czasie są bardziej podatne na negatywne działanie promieniowania rentgenowskiego. Ale tylko słyszałam, nie wiem czy to prawda - trzeba by z jakimś fachowcem potwierdzić.
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeJan 13th 2012
     permalink
    pelasia: A z drugiej strony na jakieś wyjście można przecież podać mleko modyfikowane.

    Można, ale ja nie chcę, póki mam swój pokarm. Chyba, że dziecko zdecyduje inaczej i nie będzie chciało jeść mojego rozmrożonego mleka lub ciągnąć z butelki to wtedy wyjścia nie będzie, wiadomo.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJan 13th 2012
     permalink
    Prz kazdym rtg zdjecia zakladany jest fartuch ochronny, wiec nie mam mowy o napromieniowaniu piersi. Przeciez nawet w ciazy robi sie gdy jest taka koniecznosc rtg. Ja osobiscie nie slyszalam, aby przy karmieniu rentgen byl szkodliwy.
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeJan 13th 2012
     permalink
    montenia: Prz kazdym rtg zdjecia zakladany jest fartuch ochronny, wiec nie mam mowy o napromieniowaniu piersi. Przeciez nawet w ciazy robi sie gdy jest taka koniecznosc rtg. Ja osobiscie nie slyszalam, aby przy karmieniu rentgen byl szkodliwy.


    no widzisz a mi nie zalozyli tego fartucha :sad:
    nastepnym razem o niego poprosze

    dzikei dziewczyny za odp

    no generalnie powinno byc tak,ze rtg dziala niekorzystnie na nowotworzace sie komorki (dlatego nie jest zalecane wciazy) wiec powinno byc ok(tymbardziej,ze dawka promieniowania na zeby jest naparwde niska)
    dzuiekuje za Wasze opinie/ doswiadczenia
    --
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeJan 13th 2012
     permalink
    ja oprócz fartucha rządam zawsze kołnierza osłaniającego tarczycę bo ona jest najwrażliwsza na promieniowanie i jeśli nie jest to rtg szyji to należy taki dostać
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 19th 2012
     permalink
    hej mam problem ze swoim 1,5 miesięcznym szkrabem prawie po każdym karmieniu mi płacze a wręcz ryczy!!!!!!! mimo że odbeknie uleje itp. co to może być?
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJan 19th 2012
     permalink
    Może ma zwiększoną potrzebę ssania? A może boli go brzuch? Jak wyglądają kupki, są normalne?
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 19th 2012
     permalink
    tak kupki są normalne ale mało pryka ostatnio praktycznie w ciągu dnia w ogóle a po 22 codziennie tak mi się drze w niebogłosy że masakra. podejrzewam że nałyka się powietrza podczas ssania i może to go męczy?
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 19th 2012
     permalink
    Paaula82: a po 22 codziennie tak mi się drze w niebogłosy że masakra


    jak codziennie o tej samej godzinie to pewnie kolka :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 19th 2012
     permalink
    tak to na pewno o tej 22 to kolka bo kopie nogami i płacze straszliwie a ogólnie po karmieniu to strasznie się denerwuje przy odbekaniu i jak ssie to babcia w kuchni słyszy jak przełyka więc może zbyt łapczywie pije mleko i też ma jakiś dyskomfort w brzuszku po jedzeniu . jeszcze spróbuję dac mu na jedno karmienie mleko modyfikowane i zobaczę jak po nim się będzie zachowywał może z butli nie będzie tak łapczywie pił herbatkę pije spokojnie jak mu daje więc zobaczymy
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJan 20th 2012
     permalink
    Paaula, po co chcesz dokarmiac? Dokarmianie nie rozwiaze problemu .Jak juz to odciagnij sobie pokarm przed karmieniem i podaj w butelce. Mozesz tez sprobowac odciagnac troche pokarmu, zeby cisnienie w piersi nie bylo takie duze. Moze tak mocno leci, ze maly nie nadaza lykac i przy tym lyka duzo powietrza? Mojej nieraz tak leci, ze az po oczach dostaje :devil:.
    Kladz tez malego jak najczesciej na brzuszek,zeby sobie masowal, bedzie wtedy lepiej oddawal gazy.
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 20th 2012
     permalink
    Albo kolka, albo wieczorne odreagowywanie bodźców z całego dnia - normalne w tym wieku. Żeby zmniejszyć ciśnienie wypływającego pokarmu, można też karmić "pod górkę", nawet chyba gdzieś tu fotki były na forum, jak to wygląda - mama leży (albo półleży) na plecach, a dziecko na niej, brzuchem do brzucha. Trochę słabiej wtedy leci i łatwiej nadążyć z połykaniem.
    Herbatkę też dajesz butelką? Bo butelka to może być kolejna przyczyna - smoczek ssie się inaczej niż pierś, łatwiej, stąd może się wkurzać przy piersi, że nie da się tak samo.
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 20th 2012
     permalink
    on z piersi pije dobrze nie denerwuje się ewentualnie przy jednej bo jakaś mniejsza jest i może mniej mleka w niej jest? ale tak to ssie dobrze on się denerwuje po jedzeniu i przy odbekaniu.

    Montenia piję herbatkę na laktację herbapolu i czasem napar z kopru włoskiego.
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 20th 2012
     permalink
    dziś dam mu przed karmieniem krople biogaia zobaczymy czy będzie lepiej
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 20th 2012
     permalink
    no właśnie spróbuj karmić pod górkę
    u nas to pomogło i skończyło się kopanie nogami, piski, krzyki itp
    bo moją córcię mleko nie zalewało i mogła spokojnie jeść, swoim tempem a nie łykać w pośpiechu bo cała buzia sikającym mlekiem wypełniona...
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJan 20th 2012
     permalink
    Paaula, to odstaw te herbatki na laktacje i te koperkowa.
    Sara zadnych herbatek nie moze(tzn. ja) i np.infacol i espumisan nam nie pomagaly, a wrecz nasilaly objawy kolkowe.
    Sprobuj tez tego karmienia pod gorke, powinno pomoc. I nie dokarmiaj mm:)
    •  
      CommentAuthorGyfr
    • CommentTimeJan 20th 2012
     permalink
    Dziewczynki, mam takie wrażenie że odkąd zaczęłam wprowadzać Zuzi stałe pokarmy to coraz mniej jest zainteresowana cycem, odkryła że jedzenie wpada samo do buzi i jest fajnie. Dzisiaj od 8-11 nie chciała cycka, a po 11 zupę wciągneła bez oporów. Nie wiem może to jednorazowe, ale nie chciałabym żeby zrezygnowała z piersi. Poradźcie coś:neutral:
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeJan 20th 2012
     permalink
    mi tez mleko nie sika chyba że mam długą przerwę najczęściej w nocy to wtedy pierś jest duża i czuć że wypełniona na maksa ale tak w ciągu dnia nie czuję żeby były twarde i bardzo wypełnione. Na razie próbuje karmić go częściej wtedy mniej zjada i nie napełnia się pod sam korek i jak do tej pory krzyku nie było
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
  4.  permalink
    Mam pytanie odnośnie odciagania pokarmu.
    W sbote musze na kilka godzin wyjechać.. jedna sesja z laktatorem na pewno nie wystarczy..
    Wiec tak:
    1) Czy jak ociagne teraz 50ml i włoże pojemnik do lodówki to za kika godzin jak znowu bede odciagać to moge doleć do tego samego słoiczka i potem wstawic do zamrażalki?
    2) I jak potem odmrażać ten pokarm? Pod ciepła wodą pojemnik a potem wsytarczy podgrzac w podgrzeaczu?
    -- // //
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeJan 23rd 2012
     permalink
    Ja ściągając na zapas, zamrażałam mleko z całego dnia uzbierane- do pierwszej odciągniętej porcji, trzymanej w lodówce, dolewałam schłodzone następne i potem do zamrażarki.
    Najlepiej chyba wyjąć wcześniej, żeby się sam rozmroził albo w ciepłej kąpieli rozmrozić. Nie miałam podgrzewacza, ale chyba też w ciepłej kąpieli mleko było doprowadzane do odpowiedniej temp. pod moją nieobecność. Ale tu pewności nie mam- sama tego nie robiłam ;-)
    -- ,
  5.  permalink
    Super!
    Dzieki, tez tak zrobię :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 26th 2012
     permalink
    Paaula82: tak to na pewno o tej 22 to kolka bo kopie nogami i płacze straszliwie a ogólnie po karmieniu to strasznie się denerwuje przy odbekaniu i jak ssie to babcia w kuchni słyszy jak przełyka więc może zbyt łapczywie pije mleko i też ma jakiś dyskomfort w brzuszku po jedzeniu . jeszcze spróbuję dac mu na jedno karmienie mleko modyfikowane i zobaczę jak po nim się będzie zachowywał może z butli nie będzie tak łapczywie pił herbatkę pije spokojnie jak mu daje więc zobaczymy
    --

    identycznie jest u nas. obstawiam nałykanie się powietrza i jeden bek tu niczego nie załatwia. Moja córeczka czesto popłakuje i marudzi az jej sie porzadnie uleje, wtedy jest dopeiro spokój.
    na pewno jednak nie warto z tego powodu dawać MM czy dopajac herbatką. nie rozumiem, co miałoby to zmienić.
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeJan 26th 2012 zmieniony
     permalink
    ABC odciągania, przechowywania mleka i karmienia

    • Kiedy odciągać

    Pora odciągania pokarmu zależy od sytuacji.

    - Jeśli jesteś mamą wcześniaka, który jest jeszcze zbyt słaby, by sam ssać (i konieczne jest pobudzanie piersi, aby zwiększyć laktację), odciągaj mleko co najmniej osiem razy na dobę (co dwie godziny w dzień i co trzy godziny w nocy).

    - Jeżeli po urodzeniu dziecka masz nawał mleczny i piersi tak obrzmiałe, że dziecko nie może uchwycić brodawki, wystarczy, że odciągniesz odrobinę pokarmu przed karmieniem.

    - W sytuacji, gdy musisz wyjechać na dwa-trzy dni i chcesz zrobić zapas mleka, pora najefektywniejszego odciągania zależy od waszych zwyczajów. Najczęściej mamy odciągają mleko między karmieniami. Jeżeli jednak karmisz za każdym razem tylko z jednej piersi, możesz ściągać pokarm także tuż po karmieniu (z tej piersi, z której dziecko nie jadło).

    - Jeśli wróciłaś do pracy na pełen etat wkrótce po urlopie macierzyńskim, chcesz podtrzymać laktację i zbierać mleko dla malucha, staraj się odciągać pokarm w pracy w podobnym rytmie, w jakim karmiłaś dziecko w domu.

    - odciągać pokarm regularnie, bo jeżeli odciąga się sporadycznie, to zazwyczaj "zdobywa się" za mało pokarmu na jedno karmienie

    • Jak odciągać

    Jeśli potrzebujesz odciągnąć pokarm na zapas, postaraj się uzbroić w cierpliwość.

    - Dokładnie umyj ręce wodą z mydłem.

    - Przygotuj sobie coś do picia.

    - Usiądź w ciepłym pomieszczeniu, spróbuj się odprężyć.

    - Jeśli jesteś w domu, weź ciekawą książkę czy czasopismo.

    - Możesz sobie zrobić ciepły okład na piersi kilka minut przed rozpoczęciem karmienia lub wziąć prysznic.

    - Delikatnie pogłaszcz piersi.

    - Zacznij odciąganie od kilku szybkich, płytkich ruchów, potem ściągaj wolniej, lecz mocniejszymi ruchami. Jeśli nic nie leci, zrób przerwę, zajmij się czymś innym i dopiero po jakimś czasie spróbuj ponownie ściągać pokarm.

    - Nie sprawdzaj co chwilę, ile mleka udało ci się już odciągnąć, i nie załamuj się, jeśli przez pierwsze dni uda ci się ściągnąć tylko kilka mililitrów. Brodawki na początku mogą cię trochę boleć (jeśli jednak ból utrzymuje się przy każdym odciąganiu, wypróbuj inny laktator).

    - Po zakończeniu ściągania pozostaw kilka kropli pokarmu na brodawkach do wyschnięcia.

    • Do czego odciągać

    Do laktatorów ręcznych i elektrycznych często można dokupić pasujące do nich naczynia tej samej marki (butelki, pojemniczki, specjalne woreczki plastikowe), w których można przechowywać, a nawet zamrażać mleko.

    - Pokarm najlepiej odciągaj bezpośrednio do czystego szklanego lub plastikowego naczynia (umytego w zmywarce lub w gorącej wodzie z mydłem i wyparzonego). Mleko dla wcześniaków i chorych noworodków należy odciągać do naczyń sterylnych i bezpośrednio po ściągnięciu wstawiać do lodówki lub zamrażarki.

    - Jeśli mleko będzie mrożone, nie napełniaj naczynia po brzegi - objętość pokarmu zwiększy się po zamrożeniu.

    - Po zakończeniu odciągania naczynie szczelnie zamknij i napisz na nim datę zebrania pokarmu.

    • Jak myć laktator

    Po odciągnięciu pokarmu dokładnie, zgodnie z instrukcją producenta, umyj poszczególne części laktatora. Pamiętaj, że wygotowanie czy przelanie wrzątkiem nic nie da, jeśli nie umyjesz dokładnie wszystkich przeznaczonych do mycia części w zmywarce lub ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. W przypadku noworodka urodzonego o czasie trzeba też raz dziennie wyparzyć urządzenie. Gdy niemowlę skończy miesiąc - wystarczy to robić co drugi dzień.

    - Jeśli odciągasz mleko dla wcześniaka, części laktatora trzeba będzie także sterylizować po każdym użyciu.

    • Jak przechowywać mleko

    - Mleko dla zdrowego niemowlęcia może stać w temperaturze pokojowej od 8 do 12 godzin, w lodówce 3-4 dni, w zamrażalniku - dwa tygodnie, w zamrażarce zaś (w temperaturze -18°C) - pół roku. Jeśli jednorazowo ściągasz zbyt mało na jedno karmienie, kolejne ściągnięte porcje schładzaj w lodówce; wieczorem połącz je i zamroź.

    - Mleko dla wcześniaków i chorych noworodków w lodówce może stać tylko dwa dni, w zamrażarce - 6 miesięcy. Nie można go przechowywać w zamrażalniku lodówki.

    - W lodówce najłatwiej przechowywać mleko w szklanych butelkach dla niemowląt - są trwałe, bezpieczne, łatwe do mycia. Natomiast lepiej w nich nie zamrażać mleka (mogą pękać).

    • Jak podgrzewać mleko

    - Zamrożony pokarm w pojemniku wstaw do naczynia z ciepłą wodą. Gdy woda ostygnie, wymień ją ponownie na ciepłą.

    - Rozmrożone mleko nadaje się dla dziecka przez 24 godziny. To, czego dziecko nie dojadło, trzeba wylać. Rozmrożonego pokarmu nie wolno ponownie zamrażać.

    - Pokarmu nie podgrzewaj w wodzie o temperaturze powyżej 50°C ani w mikrofalówce - cenne przeciwciała, białka i witaminy mogłyby ulec zniszczeniu.

    • Jak karmić

    Niemowlęciu lepiej nie podawać odciągniętego mleka przez smoczek. Tak pije się łatwiej; w efekcie dziecko może zupełnie zniechęcić się do ssania piersi. W zależności od wieku można je karmić przez strzykawkę, kroplomierz, butelkę lub kubeczek z ustnikiem czy za pomocą łyżeczki.

    Specjalistyczne produkty przydatne w tej sytuacji oferuje Medela (kubeczek do karmienia, system wspomagający karmienie SNS, butelka Habermana), lepiej jednak nauczyć się nimi posługiwać, korzystając z pomocy doradcy laktacyjnego.

    z laktacja.pl:
    Przechowywanie odciągniętego pokarmu
    Jeżeli odciągnięty pokarm ma być przeznaczony dla dziecka, przed przystąpieniem do odciągania matka powinna dokładnie umyć ręce wodą i mydłem oraz przygotować czyste, wygotowane i osuszone naczynie.

    Warunki przechowywania pokarmu - Pokarm dla dzieci urodzonych o czasie - Pokarm dla wcześniaków
    Temperatura pokojowa: 12 godz. Do 1 godz.
    Lodówka ( +3 do +8°C) 2-5 dni 48 godz.
    Zamrażalnik lodówki (-10°C) 2 tygodnie 1 tydzień
    Zamrażarka (-18 do -20°C) 6-12 miesięcy 3-6 miesięcy

    Każde naczynie z pokarmem powinno być oznakowane. Pokarm należy ogrzewać wstawiając pojemnik do naczynia z ciepłą wodą. Mleko rozmrożone należy zużyć w ciągu 9 godzin, nie wolno powtórnie zamrażać. Nie powinno się mieszać pokarmu rozmrożonego ze świeżym.
    -- ,
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.