Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthorjust
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Mam pytanie. Moze banalne ale mnie zastanawia. Jak nalezy umiescic termometr w ustach przy codziennym mierzeniu?? Czy codziennie musi byc w takiej samej pozycji?? Mam nadzieje ze doswiadczone dziewczyny mi pomoga bo jak widac jeszcze nie zmierzylam ani jednej tempki a juz mam problem :bigsmile::shamed::shamed::shamed:
    • CommentAuthortom_lukowski
    • CommentTimeOct 22nd 2007 zmieniony
     permalink
    Po pierwsze pomiar w ustach to nie jest najszczesliwszy pomysl na poczatek zabawy w obserwowanie objawow plodnosci. Inne miejsca choc moze mniej praktyczne daja jednak znacznie bardziej porownywalne warunki pomiaru a przez to pozwalaja uzyskac czesto wyraznie czytelniejszy mniej zabkowany wykres.
    Przy pomarze w ustach warto pamietac ze mierzymy stale w tym samym miejscu, z boku, pod jezykiem i oddychamy przez nos.
    Zachecam cie do przejrzenia chocby podstawowych informacji na temat metod naturalnych w tym na temat pomiarow temperatury zawartych chociazby tu http://wiki.28dni.pl/wiki:abc_temperatury
    powodzenia :-)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Just, jeśli rozpoznawać płodność, to poprawnie, dlatego lepiej rozwiać wątpliwości przed rozpoczęciem samoobserwacji niż w czasie, aby nie popełnić błędu.
    --
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 22nd 2007 zmieniony
     permalink
    Tom, nie zgodzę się z Tobą. Ja zaczęłam od pomiaru w ustach, wg zasad, o których piszesz, tzn. w tym samym miejscu, z zamkniętymi ustami, itd.
    I jest to pomiar jak najbardziej wiarygodny. Potwierdzony. Jak nie wierzysz, zapraszam pod mój aktualny wykres (003), str.9 :cool:
    --
  1.  permalink
    tuli_pani nie wiem w czym sie ze mna nie zgadzasz. Pomiar w ustach jest oczywiscie wiarygodny - po prostu termometr z wlasciwa sobie precyzja pokaze temperature w ustach. To dosc zrozumiale. Nie twierdzilem tez ze twoje wykresy sa zabkowane, nie twierdzilem ze nie sa czytelna, wogole nic nie pisalem o twoich wykresach wiec nie wiem o czym chcesz mnie przekonac.
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 26th 2007 zmieniony
     permalink
    tom_lukowski: Po pierwsze pomiar w ustach to nie jest najszczesliwszy pomysl na poczatek zabawy w obserwowanie objawow plodnosci.

    tom_lukowski: Inne miejsca choc moze mniej praktyczne daja jednak znacznie bardziej porownywalne warunki pomiaru a przez to pozwalaja uzyskac czesto wyraznie czytelniejszy mniej zabkowany wykres.


    Z tym się nie zgadzam, bo jest to bardzo dobry pomiar, trzeba przestrzegać zasad (jak wszędzie) i otrzymuje się dobre wyniki.
    --
  2.  permalink
    OK, rozumiem. Niewiele moge tu dodadac. Po prostu wyrazilem swoja opinie a ty przedstawilas swoja. Jesli ciebie lub kogokolwiek innego interesuje na jakiej podstawie wypowiadam sie w tej sprawie w taki wlasnie sposob to oczywiscie moge to jakos tam probowac przyblizyc czy uzasadnic. Po prostu dziele sie w dobrej wierze swoja wiedza i doswiadczeniem ale tylko tyle....
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 26th 2007
     permalink
    Rozumiem Tom, że chcesz jak najlepiej :bigsmile:
    Jak zauważyłeś, wyraziłam swoją opinię - nazwałabym to raczej moje "doświadczenia" i ich wyniki. Wiem, że z reguły różne pozycje książkowe (i nie tylko) nie zalecają pomiaru oralnego. Wg mnie niesłusznie. I nie jest to tylko moje zdanie, ale każdy powinien sam zdecydować, co mu bardziej odpowiada i jakie zasady postępowania przyjmuje.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 26th 2007
     permalink
    Tuli_pani, przecież podręczniki przekazują treści, jak piszesz. Każdy użytkownik metody objawowo-termicznej wybiera sobie któreś z dopuszczalnych miejsc mierzenia, wiedząc że z pomiarem oralnym może się wiązać błąd. Jeśli wykresy są czytelne, to znaczy, że jest OK i błędu nie popełnia.
    --
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 26th 2007
     permalink
    Domyślam się, że miałeś do czynienia z jak to określiłeś "ząbkowanymi" wykresami z pomiaru oralnego. Jest to możliwe, tym bardziej, że często kobiety nie wiedzą dokładnie jak pomiar powinien przebiegać i jakich zasad należy się trzymać. I w takich przypadkach można im rzeczywiście zalecać pomiar waginalny czy rektalny, ale równie dobrze jasno określić jak pomiar oralny powinien być dokonany :bigsmile:
    Moje wykresy rzeczywiście są "ząbkowe", ale w żadnym wypadku nie jest to wina pomiaru oralnego.
    --
    • CommentAuthortom_lukowski
    • CommentTimeOct 26th 2007 zmieniony
     permalink
    Tak chyba na zakonczenie tej sympatycznej rozmowy pozwole sobie zwrocic twoja uwaga a takze uwage szczegolnie osob rozpoczynajacych obserwacje ze jesli prof. Roetzer twierdzi np ze pomiar analny jest najdokladniejszy, najbardziej powtarzalny, najbardziej przydatny w obserwacjach cyklu to po pierwsze nie dlatego ze nie wie jak powinien przebiegac pomiar w ustach. Jesli on formuluje opinie ze pomiar w ustach moze sprawiac wieksze problemy z powtarzalnoscia wynikow np dlatego ze temperatura powietrza i sposob uieszczenia termometru wplywa tu znacznie silniej na wynik pomiaru niz w innych miejscach to ta teza nie tylko wydaje sie byc rozsadna ale takze jest oparta na doswiadczeniach wielu tysiecy kobiet uczestniczacych w badaniach prof. Roetzera. Jesli wielu lekarzy, insruktorow metod naturalnych, wielu autorow publikacji wydawanych przez organizacje wspierajace poszczegolne metody zwraca uwage na koniecznosc znacznie dluzszego czasu pomiaru i mozliwosc uzyskania zakloconego wyniku pomiaru oralnego to nie wynika to jak przypuszczam z ich zlej woli, braku wiedzy czy doswiadczenia.
    Z wielka niesmialoscia i z wlasciwa sobie skromnoscia napomkne jedynie delikatnie ze nie mozna wykluczyc iz opinia w tej sprawie prezentowana przez ekspertow 28dni takze moze miec jakies tam wzglednie sensowne podstawy.
    Wszystko to moim zdaniem usprawiedliwia moje twierdzenia - przypomne ze pomiar w ustastach uznalem za wygodny, dopuszczalny przy pewnej starannosci ale stwarzajacy mozliwosc sporych nawet bledow dla niedoswiadczonych uzytkowniczek.
    To naturalnie w zaden sposob nie oznacze ze dyskredytuje twoja opinie, ze nie dopuszczam by przy pomiarze oralnym mozliwe bylo uzyskania wiarygodnego obrazu zmian temperatury w cyklu albo ze uwazam iz twoje zdanie nie jest warte wziecia pod uwage przy wyborze metody pomiaru.
    W zasadzie nie mam w tej sprawie wiele wiecej do powiedzenia.
    Pozdrawiam serdecznie :-)
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 26th 2007
     permalink
    Oczywiście zgadzam się z tobą. Przecież temperatura to jeden z dwóch niezwykle istotnych elementów npr. W szczególności początkujące użytkowniczki powinny dbać o stałość warunków pomiaru.

    tom_lukowski: Jesli wielu lekarzy, insruktorow metod naturalnych, wielu autorow publikacji wydawanych przez organizacje wspierajace poszczegolne metody zwraca uwage na koniecznosc znacznie dluzszego czasu pomiaru i mozliwosc uzyskania zakloconego wyniku pomiaru oralnego to nie wynika to jak przypuszczam z ich zlej woli, braku wiedzy czy doswiadczenia.


    Jak najbardziej. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę przede wszystkim obecne możliwości (typu termometr elektroniczny). Myślę, że warto by przeprowadzić badania nad powszechnie tu stosowanym termometrem elektronicznym Microlife (w dwóch wersjach Mt1622 i Mt 16C2), który znacznie skraca pomiar :bigsmile: Tylko, któż mógłby to zrobić? Oto jest pytanie :thumbup:
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 26th 2007
     permalink
    Czy takich badań nie było? Przecież to nie przypadek, że właśnie Microlife jest polecany do NPR.
    --
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 26th 2007
     permalink
    Ama, badania z tego co wiem dotyczyły dokładności pomiaru jako takiego, ale nie z zamiarem stosowania go do npr, a już tym bardziej odnośnie pomiaru w ustach.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 27th 2007
     permalink
    Krytycy NPR ostrzegają przed niebezpieczeństwem metody w 1982 r.
    Rzadkie powikłanie metody "okresu bezpiecznego" antykoncepcji zgubienie termometru w pochwie + RTG
    --
  3.  permalink
    :-))) Ama tu zdecydowanie nie uwazam sie za eksperta i trudno mi sie wypowiedziec czy ryzykoko zgubienie termometru przy pomiarze waginalnym jest wieksze niz przy oralnym :-)))
    Jesli idzie o testy termometrow czy ocene ich parametrow to oczywiscie sa okeslone normy i certyfikaty. Glownym parametrem termometru jak i kazdego innego przyrzadu pomiarowego jest dokladnosc czy tez blad pomiaru. W tym obszarze termometry rteciwe maja zdecydowana przewage nad tanimi termometrami elektronicznymi. przypomne tu po raz nie wiem juz ktory ze ilosc cyfr na wyswietlaczu nie musi miec jakiegokolwiek zwiazku z dokladnoscia pomiaru. Kazdy najbardziej nawet niedokladny termometr elektroniczny mozna wyposazyc w wyswietlacz o dowolnej ilosci znakow po przecinku.
    Stowarzyszenie INER propagujace i reprezentujace w Polsce metode prof. Roetzera i jej tworce zaleca do stosowania dla potrzeb tej metody termometry o bledzie nie przekraczajacym 0.05 st C. Poniewaz takiej klasy termometry elektroniczne sa nadal dosc drogie to INER nadal zaleca termometry rteciowe pomimo iz zdajemy sobie sprawe iz nie sa najwygodniejsze i maja kilka wad :-)
    Popularne wsrod uzytkowniczek termometry elektroniczne maja mniejsza dokladnosc ale wg wielu opinii i wielu badan a takze z doswiadczenia wielu uzytkowniczek cechuje je wysoka powtarzalnosc wynikow pomiarow co wydaje sie istotniejszym parametrem niz sama dokladnosc. Wydaje sie wiec ze mozna je polecac do wykorzystania w metodach naturalnych.
    O moich i nie tylko moich ocenach poszczegolnych miejsc w ktorych mozliwy jest pomiar napisalem wyzej.
    •  
      CommentAuthoratomcia
    • CommentTimeSep 7th 2010
     permalink
    To ja mam pytanie ściśle techniczne - jak i gdzie dokładnie mierzyć waginalnie? Na ile cm głęboko? Jak długo? Chodzi o Microlife Mt 16C2.
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeSep 8th 2010
     permalink
    atomciu - na głębokości co najmniej 4 cm, tak by końcówka Microlifa dotykała ścianki pochwy. Termometr sam zapika, jak skończy pomiar.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthoratomcia
    • CommentTimeSep 8th 2010
     permalink
    Dzięki, to może jak zmienię w następnym cyklu miejsce pomiaru, to nie będzie aż takich zębów...
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeSep 9th 2010
     permalink
    Tak na dodanie - i tylko subiektywne obserwacje.

    Moja temperatura w buzi waha się bardzo. Podobnie jak temperatura skóry. Nawet pomiar pod językiem, w tym samym miejscu, powoduje duże zęby. Spadała mi nawet do 34 stopni...
    Co więcej - ja juz wiem, że moja temperatura w kilka minut po obudzeniu zmienia się szybko - nawet mierzona waginalnie. A ta w buzi... porażka.

    Myślę, że takich "skoczkowców" jest więcej.

    Dlatego myślę, że każda kobieta powinna pierwsze cykle potraktować szczególnie ostrożnie, biorąc pod uwagę nie tylko możliwość błędu - zrozumiałą przy początkach - ale i własną indywidualność. To, co jest łatwe dla jednej osoby, jak dobranie miejsca pomiaru, dla innej może wymagać troszkę czasu i prób. Osoby starające się nie ryzykują za wiele, ale odkładające powinny pierwsze cykle traktować nad wyraz ostrożnie - zresztą, na ile wiem podręczniki poszczególnych metod określają to dokładnie, jak postępować i jak dokonać pierwszej analizy.

    Pomiar analny wymaga dezynfekcji termometru. Pomiar waginalny wymaga tylko zwykłego umycia.

    Jedna uwaga - nie wprowadza się termometru za głęboko, bo szyjka może mieć inną temperaturę od ciała.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorKonwalijka
    • CommentTimeSep 9th 2010
     permalink
    Ja jestem z tych, dla ktorych pomiar oralny sie sprawdza. Nie ma zadnych zebow! Wszystkie skoki czytelne. Zadnych problemow. Fakt, ze najpierw musialam sie nauczyc niuansow. Ale dla mnie wkladanie sobie termometru w otwory ciala polozone nieco nizej bylo i jest nie do przyjecia :wink:
    I mam tez tak jak AniaBB, ze temperatura po przebudzeniu jest inna niz nawet 5-10 min pozniej. Bez wstawania, wiercenia sie czy robienia czegokolwiek. Wyglada na to, ze samo otwarcie oczu i przejscie ze snu w jawe podnosi mi PTC, i to naprawde znacznie (0.1-0.2 stopnia). Wydawalo mi sie to zawsze niedorzeczne, ale sprawdzilam wiele razy i niestety, tak jest.
    • CommentAuthorNiezalogowana (Miłosława)
    • CommentTimeFeb 18th 2012
     permalink
    Mam takie bardzo głupie pytanie,
    w jaki sposób mam zmierzyć temperaturę w odbycie? Tzn. gdzie konkretnie włożyć termometr? Mówi się o 2 cm, ale 2 cm od którego miejsca? Poza tym zauważyłam u siebie jakiś mały guzek przy odbycie i nie wiem, czy to nie przeszkadza..Z góry dziękuję.
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeFeb 18th 2012
     permalink
    Normalnie, mozesz nasmarowac wazelina i wsunac troche, dwa centymetry wglab, nie wiem jak inaczej to powiedziec. Na oko, az poczujesz troche opor.
    --
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeFeb 18th 2012
     permalink
    w jaki sposób mam zmierzyć temperaturę w odbycie? Tzn. gdzie konkretnie włożyć termometr?

    nooo w odbyt :tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeFeb 18th 2012
     permalink
    W tę dziurkę, z której kupa wychodzi. :-P
    •  
      CommentAuthorHappy_mum
    • CommentTimeFeb 18th 2012 zmieniony
     permalink
    Melodie: W tę dziurkę, z której kupa wychodzi. :-P


    Niemoge padlam:clap:
    --
    •  
      CommentAuthorklabar
    • CommentTimeFeb 19th 2012
     permalink
    Mierzę elektronicznym termometrem i on po skończeniu pomiaru (trwa to ok. 10-15 sekund) pika. Odczytuję temperaturę i taką zapisuję. Ale jeśli pomiar się przedłuży (nie zasypiam ;) – czasami nie słyszę tego pikania) i wyjmuję termometr chwilę później, często wskazuje wyższą temperaturę. Tak jak dziś, w końcu go wyjęłam, bo pomiar się przedłużał, pikania nie słyszałam i miałam 36,82. Zmierzyłam jeszcze raz do pikania i było 36,74. I bądź tu człowieku mądry, co zapisać. Jak mierzyć? Skąd te różnice w pomiarze????
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    Odpisałam Ci w wątku o Microlife.
    --
  4.  permalink
    Hi mam pytanie - jak długo mierzyć temp w odbycie ? Czy 60 sek czy 3 min, czy 5 min czy do usłyszenia sygnału ( choć na ulotce microlife jest napisane, że sygnał kontrolny informuje o zakończeniu pomiaru, gdy zanotowany w ciągu 8 sek.wzrost temperatury nie przekroczył 0,01 - więc w związku z tym sygnał jest po różnym czasie, czasami jest to ok minuty czasami aż 3 minuty ) ? Wynika ze tego, że jeśli do usłyszenia sygnału - temp osiągnęła swój poziom i nie wzrasta - nie powinnam więc się kierować długością pomiaru tylko tym, że temp jest ostateczna ? Pomóżcie :D
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.