Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoranula36
    • CommentTimeAug 27th 2011
     permalink
    minęły 4 tygodnie od tego pappa srappa i byłam na usg echo serca płodu i wszystkie parametry są w normie
    powtórzę WSZYSTKIE PARAMETRY PRAWIDŁOWE
    oczywiście lekarz nie powie, że dziecko będzie na 100% zdrowe, ale tego chyba nikomu nie powiedzą
    ale powiedział, że spokojnie, na razie wszystko wygląda ok
    i tak jak wcześniej pisała rumiankowa (a byłam akurat u tego samego lekarza) powiedział, że to ryzyko wcale nie wyszło wysokie, a w ogóle to on nie wie dlaczego tak straszą, że pappa wyszło ok, ale ewentualnie beta hcg nie bardzo...
    no i zmierzył wszystko co się dało... głowkę, stópkę, brzuszek, rączki...nerki, pęcherz, żołądek, serce...
    powiedział, że córunia tatunia :) na 100% i żeby się nie martwić :)
    po raz kolejny powtarzam że ten pappa jest o kant dupy potłuc, natomiast usg powinno się robić, warto zapłacić tym najlepszym specjalistom i na najlepszym sprzęcie
    --
  1.  permalink
    Anula - nie mogłaś lepiej tego ująć. PAPPA jest do DUPPY :P
    -- Raz na wozie raz w nawozie :P
    • CommentAuthorKafffka74
    • CommentTimeJan 25th 2012
     permalink
    Witam, mam pytanie: jestem obecnie w 9 tygodniu ciąży, ze względu na wiek chcę zrobić badania prenatalne, zacząć od testu Pappa - i tu pojawia się problem. Szukając troszkę w sieci wyczytałam, że przy ciąży bliżniaczej jest go trudno interpretować. Czy któraś z Was spotkała sie z tym tematem, a jeśli tak, jakie badania radzicie zrobić. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 26th 2012
     permalink
    Kafffka, może spróbuj jeszcze na mamusiach dubeltowych, tam często mamy bliźniaków zaglądają... Swoją drogą sama jestem ciekawa jak to wygląda...
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJan 26th 2012
     permalink
    Ja robiłam USG i test Pappa i nie żałuje tego , chociaż zapłaciłam 500 zł.
    W dniu badania na USG nie można było dokładnie określić czy wszystko jest w porządku, ponieważ nie wykształciła się do końca kość nosowa i jakbym nie robiła testu Pappa to bym musiała przyjechać i zrobić USG jeszcze raz za tydzień a tak to umówiliśmy się z lekarzem, że jak wynik będzie ok. to nam wyśle i nie będzie dzwonił.:) I był ok. :)))
    -- [/url]
  2.  permalink
    Dostalam dzisiaj niekompletne badania, ale czy ktoras z was wie jak te zinterpretowac? Nie wiem czy wszystko jest ok?.Strasznie sie denerwuje :sad: reszta ma byc w przyszlym tygodniu...
    :sad:

    Wolna podjednostka HCG-beta(F-HCG-beta)
    Wynik badania 27.4 ng/ml 0 2.0 H
    PAPP-A
    PAPP-A białko ciażowe 3.68
    --
    •  
      CommentAuthorczita27
    • CommentTimeFeb 10th 2012
     permalink
    Witajcie, chcialam sie zapytac czy jest moze ktos w podobnej sytuacji, wczoraj mialam robione USG i badanie krwi, NT wyszla 2,80mm a test PAPP-A nie pamietam dokalnie tych cyfr ale na koncu bylo napisane cos 1:500, pani doktor powiedziala ze patrzac na poszczegulene wyniki testu PAP-A to jedno mialam powyzej normy a norma jest do 40ng czy ml a ja mialam 61 a to drugie obliczanie mialam ponizej normy mialam 20 z kawaleczkiem nie pamietam jaka byla norma i wlasnie na koncu bylo 1:500, wyniki bede miala dopiero 20go, wiem ze szanse na urodzenie chorego dziecka to 2% ale strasznie sie bije, nie wiem co mam myslec i jak mam to wszystko ogarnoc.
  3.  permalink
    Cobraczek - nie mam pojęcia jak to intepretować. A NT jakie masz?

    czita - nie bój się, 1:500 to nie 2% tylko 0,002% :D Czyli lepiej niż w populacji ;)
    -- Raz na wozie raz w nawozie :P
  4.  permalink
    RumiankowaPanna: Cobraczek - nie mam pojęcia jak to intepretować. A NT jakie masz?


    Juz dostalam kompletne wyniki :bigsmile:

    Ryzyko biochemiczne + NT
    < 1:10000
    Test podwójny
    < 1:10000
    Ryzyko wieku
    1:1483
    Trisomia 18 + NT
    <1:10000

    Wyniki pozostają w normie :rolling: Strasznie sie ciesze :rolling:
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Cobraczek, super wyniki!
    Ja mialam robione badanie genetyczne w 12tc(usg + test pappa), wyniki:niskie ryzyko.
    Na udg polowkowym okazalo sie,ze malutka jest ponizej 3 centyla(z pomiarow kosci udowej wyszlo, ze jest za malutka) co moze oznaczac jedna z chorob genetycznych np. karlowatosc itp.. Po tygodniu mialam ponowne usg i wyszlo niby ok.
    Potem 1 kwietnia bylam u poloznej , zmierzyla mi brzuch(w UK) i tez niby wszystko w porzadku. Polecialam do Polski i 7 kwietnia poszlam do ginekologa i lekarka powiedziala mi,ze malutka sie zatrzymala, byla za mala o kilka 4-5 tygodni i prawdopodbnie serduszko bylo za duze. Dostalam skierowanie do szpitala.Co czulam w tamtej chwili? Bol, rozpacz i lek o te mala istotke. Przeplakalam cala noc, moja tesciowa prawie zemdlala.
    W szpitalu przebadali nas wzdluz i wszerz,malutka faktycznie byla za mala, ale o 3 tygodnie. Serduszko zdrowe. Zaczeli mi podawac leki,zeby lozysko lepiej odzywialo malutka. Coreczka miala hipotrofie plodu (nie wiadomo dlaczego, ale lozysko pracowalo bardzo slabo). Trafialam do szpitala jeszcze kilka razy. W miedzyczasie bylam na usg3d w klinice ginekologicznej, tam lekarz dokladnie obejrzal malutka i faktycznie byla mniejsza, ale zdrowa. Urodzila sie w 42tc, z waga 2880g. Po porodzie miala usg glowy, serca i jeszcze kilka innych badan. Narazie wszystko ok
    Dziewczyny, te wszystkie badania nieinwazyjne tylko okreslaja stopien ryzyka, nie potwierdzaja ani nie zaprzeczaja istnieniu choroby genetycznej, czy anatomicznej. Mam znajoma, ktorej badania wszystkie byly w porzadku, niskie ryzyko ZD, kosc nosowa ok, serduszko ok i dziecko ma ZD.
  5.  permalink
    cobraczek - no to świętujemy :D
    -- Raz na wozie raz w nawozie :P
  6.  permalink
    montenia: Cobraczek, super wyniki!


    :bigsmile:

    RumiankowaPanna: cobraczek - no to świętujemy :D


    No baaa :rolling:
    --
  7.  permalink
    witam u nas prenatalne robi się standardowo nieważne czy w wieku 22 czy 42 lata, chyba, że ktoś wyraźnie sobie nie życzy
    dzisiaj 11tc + 3 dni miałam usg jutro test podwójny - na usg wyszła przezierność 2,2 mm CRL 39 mm (dzieć mój strasznie wierzgał kończynami i skakał :-) i trudno go było zmierzyć) serce 156 uderzeń/min - lekarz piowiedział, że z tego co widzi wszystko jak najbardziej w normie. Naczytałam się jednak w necie, że chociaż norma jest do 2,5 mm to jednak 2 mm to już dużo i zaczęłam się niepokoić czy ktoś mnie może uspokoić? :-)
    --
    •  
      CommentAuthorCaris
    • CommentTimeMar 17th 2012 zmieniony
     permalink
    Kapelusznick,
    Mnie lekarz też zasiał ziarenko niepokoju. Przy CRL 58,7 mm, NT wyszło 2,19 mm i skierował mnie na badanie z krwi (wyniki za tydzień).
    Powiedział, że wyniki USG w normie, ale tak jak Ty- zaczęłam grzebać w necie i cały spokój minął. Na szczęście zobaczył kość nosową, chociaż jej nie mierzył.
    Trzymam kciuki!
    --
  8.  permalink
    Olenkaka wrzuć luz - ja po lekkim wzburzeniu wrzuciłam luza, bo nie ma co się na zapas martwi i tak to nic nie zmieni a tylko zaszkodzić może. Nie wiem dlaczego tak długo w Pl czeka się na wyniki badania? ja PAPP-A robiłam rano i wieczorem miałam na mailu wyniki. Ucieszyłam się bardzo, bo ryzyko ZD 1:ponad 7000 a ZEdwardsa mniej niż 1:10 000
    Uważam, że badania trzeba robić, nieinwazyjne nie szkodzą w zupełności, poczekać na swoje wyniki i nie szukać info w necie :-)
    --
    • CommentAuthorbaci
    • CommentTimeApr 16th 2012
     permalink
    wizyte mam dopiero za 2 tygodnie u lekarza a juz umieram ze strachu.
    Wyniki usg prenatalnego NT 1.6 ,reszta badan w porzadku ,wiek 34 lata ,ciaza po stymulacjii owulacjii (wysokie fsh),badanie w 12 tc+5 dni,wedlug usg 13tc+0 dni
    HCG wolna podjednostka beta 22,70 ng/ml normy 11-12tydz. 28-42 12-13 tydz. 20-28 13-14 tydz. 19-21
    PAAP-A 5,80 mIU/ml
    normy tydzien+dzien mediana
    11 + 3 1.83
    12 + 3 2.88
    13 + 3 4.38

    niestety na razie mam tylko tyle ,nie dostalam jeszcze interpretacjii. z gory dziekuje za pomoc

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 16.04.12 11:42</span>
    ahh...zapomnialam crl 6.75.....pozdrawiam
    • CommentAuthorpapec
    • CommentTimeApr 21st 2012
     permalink
    Witam. mam pytanie czy jezeli lekaz wysłal mnie na badania prenatalne to czy zauważył cos niepokojącego. czy chociaz dziecko jest zdrowe moge te badania zrobic?
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeOct 4th 2012
     permalink
    Dziewczyny....
    Przyznam, że mimo wiedzy w kw. płodności - mam zerową wiedzę dot. USG genetycznego. Czytam, ale wszędzie są same ogólniki.
    Podstawowe pytania: czy warto? i dlaczego warto? oraz priorytet: czy to badanie powie więcej, niż badanie połówkowe? Bo połówkowe 3d albo 4d i tak wykonam.
    Moje wątpliwości dotyczą chorób. To znaczy: nie sądzę, bym zdecydowała się na aborcję w przypadku zespołu Downa, czy więc mogę odpuścić sobie to USG genetyczne w 12 tc? Czy są inne choroby, które mogą ujawnić się przy badaniu i dadzą mi więcej, niż ujawnione na badaniu połówkowym [jakie? da się je leczyć szybciej niż przed połówkowym]. Czy wyniki są pewne, czy procentowe? Bo nie chcę się stresować bezsensownym ryzykiem procentowym.
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeFeb 7th 2013 zmieniony
     permalink
    odkurzam temat, bo mnie dotyczy tym razem, czytam ,glowkuję :)

    wklejam Wam linki ciekawe http://emaluszki.pl/391_usg_przeziernosc_karkowa.html
    zastanawialam sie czemu mozna robic do 13 tc w 1 szym trymestrze, 1 badanie, juz teraz wiem
    kolezanka z przyszlych mamuś mnie uswiadomiła, ze po 13 tc przeziernosc karkowa jest trudna do zbadania i juz niemiarodajna.

    tu baza placowek gdzie mozna zrobic na NFZ http://www.badaniaprenatalne.pl/placowki
    w wawie na Zaciszu przy ul. Agatowek 10, na Waryńskiego 6 czas oczekiwania na Warynskiego ok 2 tyg, potrzebne skierowanie od lekarza ginekologa z uzasadnieniem ( wiek powyzej 35, choroby genetyczne w rodzinie, nie wiem co jeszcze)

    i jeszcze lista certyfikowanych lekarzy ktorzy takie badanie moga przeprowadzic.

    https://courses.fetalmedicine.com/lists/web
    -----------------------
    Co to jest USG 'genetyczne'?
    Pytania Ogólne
    Termin badanie ‘genetyczne’, często budzi wiele kontrowersji wśród naszych pacjentów i czasem nawet współpracujących z nami lekarzy.
    Jest to tak naprawdę tylko element badania drugiego trymestru ciąży wykonywany między skończonym 16 a 20 tygodniem ciąży, który kwalifikuje, czy w danym przypadku istnieją wskazania do amniopunkcji. Dla odróżnienia badania USG 11-14 tygodni to "badania przesiewowe pierwszego trymestru" i nikt na świecie nie nazywa tych badań "genetycznymi".
    z tego linku http://www.dobreusg.pl/czeste_pytania/co_to_jest_usg_genetyczne
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeFeb 7th 2013 zmieniony
     permalink
    Dorit wtrącę, że ta lista lekarzy, którą podałaś, dotyczy jakiegoś kursu internetowego, bo lekarz, który mi wykonywał badanie genetyczne i połówkowe nie widnieje na tej liście, a na pewno ma właśnie certyfikat FMF, o którym mowa w linku który podałaś.

    Treść doklejona: 07.02.13 18:34
    tutaj zdaje się jest kompletna lista lekarzy z certyfikatem FMF (dotyczy przynajmniej badania przezierności karkowej) :
    https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeFeb 7th 2013 zmieniony
     permalink
    Moich 2 lekarzy od usg jest na tej liście podanej przez Dorit a jeden z nich też na tej drugiej ... pewnie to są jednak jakieś inne kursy (na tej drugiej jest zdecydowanie mniej osób) - aaa już sobie doczytałam w nagłówkach o co chodzi :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeFeb 7th 2013 zmieniony
     permalink
    Dzieki kochane za uwagi, to wklejka ktora znalazłam w necie, wiec rzeczywiscie moze watpliwa warygodnosci.

    Health care professionals who have attended the internet based course on The 11-13 weeks scan pierwszy link
    czyli podstawowy kurs...internetowy??

    Sardynko, wlasnie tez doczytałam....czyli Ci drudzy maja wyzszy stopien przeszkolenia, niestety takich kursow nie ma na studiach
    lekarze sami sie doszkalaja, jak zreszta w wielu zawodach.
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeFeb 7th 2013
     permalink
    Dorit: Dzieki kochane za uwagi, to wklejka ktora znalazłam w necie, wiec rzeczywiscie moze watpliwa warygodnosci.


    Nie no wiarygodność jest raczej ok, tylko pierwsza lista dotyczy lekarzy, którzy ukończyli podstawowy kurs badania prenatalnego pomiędzy 11-14 tc a drugi (ten od akirki) lekarzy, którzy ukończyli kurs badania przeziorności karkowej :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeFeb 7th 2013
     permalink
    jeszcze wygoglałam spis placowek gdzie badania prenatalne robią na NFZ w Warszawie. http://www.nfz-warszawa.pl/leczenie/IKTU310/IBUM410445015902/IMSC918123/index.html
    --
    •  
      CommentAuthorAgosa
    • CommentTimeFeb 8th 2013
     permalink
    Ja też przyłączę się do tematu. Z racji obiążonego wywiadu polożniczego powinnam wykonać dokładne badania prenatalne. Lekarka z Warszawskiego lux-medu dala mi skierowanie na ul. Waryńskiego, gdzie mam się zgłosić na usg +test Pappa. Póki co nie chcę inwazyjnych badań prenatalnych, każda amniopunkcja łączy się z ryzykiem poronienia.
    Obecnie jestem w 9t +5 dni, wizytę kontrolną u ginekologa prowadzącego mam za tydzień.

    Treść doklejona: 19.02.13 17:20
    Już jestem po usg genetycznym - 12 tydz i z Maleństwem jest wszystko w jak najlepszym porządku !!!!:crazy:

    Treść doklejona: 22.02.13 08:13
    Mam już wyniki testu pappa.
    Wyszedł bardzo dobrze, ryzyko wad genetycznych jeszcze bardziej zmalało :crazy:

    Teraz musi być dobrze :smile:
    •  
      CommentAuthorl_ida
    • CommentTimeJul 2nd 2013
     permalink
    Dziewczyny czy któraś robiła badania prenatalne w Katowicach w Provicie??? możecie kogoś polecić??
    • CommentAuthorlimetka666
    • CommentTimeJul 26th 2013
     permalink
    Witam,

    Otrzymalam dzis wyniki poziomu papp-a i wolnej beta hcg, niestety bez okreslenia MoM.

    Mam 33 lata, a moje wyniki ( dla badania. 10. Tygodniu, ewentualnie 9+6) to

    Papp-a 1.72 mUI/ml
    Wolna beta hcg- 29ng/ml

    Czy te wyniki mieszcza sie w normie dla tego tygodnia ciazy? Czy ktos posiada moze przedzialy/ wartosci dla ronych tygodni ciazy?

    Dziekuje i pozdrawiam,
    •  
      CommentAuthormamcia3
    • CommentTimeDec 22nd 2013
     permalink
    Witajcie ,
    chciałabym podzielić się moja historią a tym samym wesprzeć wszystkie mamy/ pary spodziewające się ukochanego potomstwa.
    zacznę od tego , że w lutym br poroniłam w 14tc ciąże bliźniaczą, nastąpiła oczywiście żałoba, płacz itd., ale Bóg pozwolił mi na ponowne zajście w ciąże w czerwcu br.
    Otóż w 11tc zrobiłam USG gdzie przezierność karkowa NT wyniosła uwaga 6,8!!!. Lekarz od razu skierował mnie do bardzo dobrego doktora specjalizującego się w patologii ciąży i za trzy dni miałam wykonane ponowne USG w szpitalu przy Czerniakowskiej. Doktor potwierdził NT 6,8.
    I od razu powiedział mi że szanse na urodzenie zdrowego dziecka i samo jego przeżycie wynoszą od 10-20%!!!. Tego samego dnia wykonano mi biopsje kosmówki płodu .Na wyniki badań czekałam 4 tygodnie. Nie muszę Wam opisywać co w tym czasie przeżywaliśmy wraz z mężem ......., każda mama może sobie ten stan paniki i histerii wyobrazić:(((
    Wyniki badań nie wykazały żadnych nieprawidłowości!!!
    Na kolejnym USG już w 18tc NT było już całkowicie poprawne i wszystkie parametry mojego skarba również.
    Obecnie jestem w 27tc mój synek rozwija się prawidłowo, lekarz nie widzi żadnych objawów do zmartwień.
    Zatem kochane przyszłe mamy, które mamcie podobny problem z podwyższonym NT, proszę Was nie przeżywajcie tej samej traumy co ja . NT jest tylko jednym z markerów , określających dane statystyczne.
    Tu najważniejsza jest wiara a może również i cud.
    Ściskam Was mocno i pozostawiam nadzieje:)))
    •  
      CommentAuthor_azja_
    • CommentTimeAug 13th 2014
     permalink
    Czy ktoś czytal może artykul w Polityce z początku sierpnia pt. "Brzemię genu"?
    Część artykulu jest tu
    Chodzi o to, że autor wymienia jakieś super nowoczesne badania prenatalne z krwi matki, w ktorej znajduje się wolne DNA plodu. Ale autor artykulu nie wysilił się żeby wyjaśnić czym różni się tak naprawdę w skutecznosci to badanie (notabene za 2,5 tys. zl), od testu PAPP'a, skoro i tu i tu okresla się tylko prawdopodobienstwo trisomii, plus jakas porada genetyczna i okreslenie plci. Spotkalyscie się może z tym badaniem? Slyszalyscie cos na ten temat? Wykonują go podobno na razie Instytut Matki i Dziecka i dwie prywatne firmy dla niektorych gabinetow gin.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeAug 13th 2014 zmieniony
     permalink
    MNie namawiała lekarka na to badanie i zdecyduję się.
    Ale od strony naukowej nie wiem jak to "działa".

    Poczytałam chwile o Pappa
    " Biochemicznymi markerami oznaczanymi we krwi są: białko ciążowe A (PAPP-A) i wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (wolne beta hCG)."
    razem z badaniem usg, tworzy się kombinacja prawdopodobieństwa chorób genetycznych.
    To bardzo mało precyzyjne.
    Badanie DNA dziecka z krwi matki przekonuje mnie, jest ubezpieczone na wypadek pomylki
    ale mysle ze to sie firmom i tak opłaca bo cena jest b wysoka.

    Przysluguje mi i PaPPa i aminopunkcja na NFZ ale z tej drugiej nie skorzystam.Jakis tam procent ryzyka jest.
    --
    •  
      CommentAuthor_azja_
    • CommentTimeAug 13th 2014 zmieniony
     permalink
    Dorit, wlasnie przeczytalam pod tym linkiem na czym polega przewaga tego testu za 2,5 tys. nad testem PAPP'a. Jestem w szoku, to ponoć ponad 99% pewnosci!

    Badania przesiewowe często obejmują badania biochemiczne takie jak Test PAPP-A oraz Test Beta-hCG. Procedura badania jest nieinwazyjna ale wskaźnik wykrywalności wynosi około 60-80% przy 5% wyników fałszywie dodatnich. Tak więc w niektórych przypadkach przeprowadza się dodatkowe badania, które obejmują badanie komórek płodu zawartych w płynie owodniowym. Zabieg ten zwany jest amniopunkcją. Jest to metoda inwazyjna i niestety niesie ryzyko około 1-2% poronień

    NIFTY to nieinwazyjny test prenatalny określający ryzyko wystąpienia aneuplodii (obecności dodatkowego chromosomu) poprzez detekcję materiału genetycznego dziecka (tzw. cffDNA) krążącego we krwi obwodowej matki. DNA dziecka zostaje poddane analizie metodą Sekwencjonowania Nowej Generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi.

    Dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć nauki, test charakteryzuje się bardzo dużą czułością oraz dokładnością powyżej 99%, a ponadto nie niesie ze sobą ryzyka poronienia oraz infekcji wewnątrzmacicznych. Test NIFTY przeznaczony jest do określenia ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów: 21, 18, 13, pozwala także określić płeć dziecka. Test można wykonać pomiędzy 10 a 24 tygodniem ciąży.


    To jest niesamowity postęp! Podobno za kilka lat cena moze być dużo niższa, a spektrum wykrywanych w ten sposob wad genetycznych duzo większe!
    Sama przy poprzedniej ciąży miałam bardzo niskie prawdopodobienstwo trisomii na tescie PAPP'a, nie mam obciążonego wywiadu, ale partner mnie namawia na ten test, żeby wszystko dobrze sprawdzić.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeSep 17th 2014
     permalink
    Jutro robię Pappa, od jego wynikow uzalezniam dalsze działania, ale usg przesiewowe te po 11 tyg wyszlo b dobre.
    I mam wątpliwosc, skoro "Test NIFTY przeznaczony jest do określenia ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów: 21, 18, 13."
    a te wady przeciez ma wykryc to pierwsze usg przesiewowe (min przeziernosc karkowa, kosc nosowa itp). wiec jesli dobre usg to nie ma co robic testu NIFTY?
    Musze wypytac dokladnie lekarza....
    Jesli macie jakąs wiedze w tym temacie, bede wdzieczna za podpowiedź.:)
    --
    •  
      CommentAuthor_azja_
    • CommentTimeSep 17th 2014 zmieniony
     permalink
    Dorit, ja zrobiłam już wczoraj. Sama z siebie bym nie wydala takich pieniędzy, to, ze się zdecydowalismy wynika z charakteru mojego partnera, on lubi miec rzeczy pod kontrolą i koniecznie chcial skorzystac. Niedlugo konczę 29 lat, nie jestem w jakiejs szczegolnej grupie ryzyka, partnera mam starszego, ale wiek mężczyzny nie zwiększa podobno ryzyka trisomii tak jak wiek kobiety, (za to zwiększa ryzyko autyzmu i schizofrenii). Mimo to lekarz od usg mnie pochwalil za tę decyzję. Nawet jemu, uwazam - świetnemu specjaliscie, zdarzylo się nie wykryć trisomii, a wiem to z internetu, bo jeden z jego pacjentow opisal swoją historię tutaj. Ojciec twierdzi, ze: "Lekarz zapewniał, że ciąża przebiega modelowo, odradzał badania prenatalne". Wydaje mi się, ze po prostu usg nie daje gwarancji, w NIFTY chodzi o tę 99,9 procentową pewność wlasnie. Pytanie czy ktos chce za to placic takie pieniądze. To są mimo wszystko tak rzadkie przypadki...
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeSep 18th 2014 zmieniony
     permalink
    Azja to tez zaraz bedziesz płec znać.:) dlugo sie czeka na wynik?
    wynik pappa bede miała w poniedzialek i jakby byl niepokojący to szarpnę się na nifty, ale jeszcze pogadam z lekarka.:)
    kurcze ryzyko podstawowe wynikajace z wieku mojego trisomii 21 to 1:55, robi to na mnie wrazenie, zobaczymy do ilu spadnie po tych markerach
    w krwi, po usg spadło do 200 costam.

    przeczytałam wywiad, i okreslenie badania prenatalne to oznacza, ze nie robili aminopunkcji, usg przesiewowego
    testu pappa? nie wiadomo dokladnie.
    czy ten lekarz jest na liscie certyfikowanych ginow?
    drążę, bo temat mnie ciekawi, choc zadje sobie sprawe ze i najlepszy spec moze sie pomylic.
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeSep 20th 2014
     permalink
    My także czekamy na pappę, wyniki nt na granicy normy :sad: Lekarz, który robił nam usg, słowem się przez całe badanie nie odezwał, powiedział tylko, że nt na granicy normy, że to lekko niepokojące i że zaleca test pappa. Próbowałam się czegoś więcej dowiedzieć ale nie bardzo chciało mu się tłumaczyć. Test zrobiliśmy ale wyszliśmy z gabinetu kompletnie załamani, z zerową wiedzą. Na szczęście udało nam się następnego dnia powtórzyć usg u innej super lekarki w szpitalu klinicznym i choć potwierdziła, że nt jest jakie było, to crl wyszło jej 4 mm większe i przede wszystkim badanie trwało dłużej, mimo obaw o zdrowie dziecka, dzięki podejściu lekarki, przyniosło nam trochę radości z podglądania malucha. No i wszystko nam wyjaśniła, pokazała jak wylicza ryzyko wystąpienia wad. I dała dużą nadzieję, bo powiedziała, że jej zdaniem dziecko jest zdrowe tylko po prostu niektóre maluchy taką przezierność mają.
    Moje ryzyko trisomii 21 wynikające z wieku to 1:622 a po usg 1:4674. Wielka to była ulga, zobaczyć taki wynik, mając jeszcze świadomość, że komputer wziął pod uwagę te nt na granicy normy. Mimo wszystko czekamy na pappę. Jak o tym pomyślę, to ogarnia mnie smutek i strach. I może wyniki będą w przyszłym tygodniu, może w kolejnym...
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeSep 20th 2014
     permalink
    Isia bedzie wszystko dobrze, zobacz jakie male prawdopodobienstwo!to niewielkie odchylenie od normy, rozumiem stres bo ja w ciazy z corka miałam małą anomalię
    i wszystko okazalo sie super!
    warto te badania konsultowac z wiecej niz 1 lekarzem.
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeSep 20th 2014
     permalink
    Właśnie jak się zaczynam bardziej denerwować, to staram się sobie przypominać, że wynik po usg jest dobry i rokowania lekarki też. I tłumaczę też sobie, że lekarz ze szpitala klinicznego w dużym mieście na pewno widział więcej trudnych i nietypowych przypadków niż lekarz z prywatnej kliniki więc trzeba się trzymać tego, co mówi.
    Ale stres to pewnie będzie aż do porodu, a do następnego usg to na pewno.
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeSep 20th 2014
     permalink
    Isia jakie to było nt? Moja znajoma z forum też się mocno przestraszyła, bo jej synek miał nt 4mm przy normie do chyba 2,5mm, a po amniopunkcji okazało się, że chłopczyk jest zdrowy, spokojnie.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeSep 20th 2014
     permalink
    Isia pisze ze nt na granicy normy, wiec rozumiem ze nawet tej normy nie przekracza.
    wazne zeby nie stresowac sie niepotrzebnie ale to czasem poza nasza kontrolą.
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeSep 22nd 2014
     permalink
    MyAngel, norma jest ponoć do 3mm, choć czasami lekarze liczą te 2,5. I korelują to oczywiście z crl. U nas jest 2,6. Staram się cały czas przypominać sobie słowa lekarki, że jej zdaniem dziecko jest zdrowe. Mówiła, że dopiero wyniki powyżej 3,5-4 są naprawdę niepokojące. Tym bardziej, że ta lekarka poza tym, że w szpitalu klinicznym, pracuje także na Agatowej więc myślę, że mnóstwo różnych trudnych przypadków widziała i wie co mówi. Na pewno dużo więcej niż lekarz, który pracuje w prywatnej klinice (i nie pracuje w żadnym szpitalu).
    Tymczasem czekam na wyniki tego testu. Najgorsze jest to, że nie wiem, czy będzie w tym tygodniu, czy w następnym. Ciągle mam przy sobie telefon, bo lekarz ma dzwonić. Zastanawiam się, czy dwa tygodnie oczekiwania na wynik testu to nie jest dłużej niż w innych miejscach?
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeSep 22nd 2014
     permalink
    Trzymaj się tego, co powiedziała lekarka ;) Pozwoli Ci do wytrwać do wyników, które też będą dobre.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeSep 23rd 2014
     permalink
    wczoraj odebrałam wyniki Pappa i sa poza granicami ryzyka- wiem ze to jeszcze nic nie znaczy, ale mysle pozytywnie.:)
    nie bede robic amino, zobaczymy czy ginka bedzie mnie namawiac.:)
    --
    • CommentAuthorkolorowiec
    • CommentTimeFeb 22nd 2017
     permalink
    Witam, jestem aktualnie w 12 tyg drugiej ciazy. Ginekolog zasugerowal zrobienie badania prenatalnego Panorama. Czy ktos juz robil to badanie? Zastanawiam sie nad zrobieniem badan, ze wzgledu na wiek i zwiekszone ryzyko wad genetycznych.
    •  
      CommentAuthorkadzek
    • CommentTimeSep 3rd 2018 zmieniony
     permalink
    Wielu lekarzy nie sugeruje wykonania badań prenatalnych, jednak jestem zdania,ze warto jest się zdecydować. Badania takie nie kosztują dużo, robi się test pobierając krew. Wiadomo,ze nie są one w 100% skkutczne i pewne, jednak będziecie mniej więcej wiedziały na czym stoicie i będziecie bardziej pewne, że wszystko jest ok.

    Szczególnie w poźniejszym wieku kiedy to ciąże są o wiele bardziej zagrożone nieprawidlowościami.
    <a href="http://badanieprenatalne.com/">http://badanieprenatalne.com/</a>
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.