Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeDec 14th 2007 zmieniony
     permalink
    STOP Rakowi Szyjki Macicy W Europie
    <a href="http://www.cervicalcancerpetition.eu/main.php?pos=sign_up">

    Co roku u 50 000 kobiet zapada a 25 000 kobiet umiera w Europie na raka szyjki macicy. Efektywny, zorganizowany skrining raka szyjki może zapobiec 80% przypadków tego nowotworu. Nowe technologie, jeśli będą wprowadzone w ramach zorganizowanych programów przesiewowych mogą zredukować zachorowalność na raka szyjki nawet w jeszcze większym stopniu i zapobiec prawie wszystkim przypadkom tej choroby w Europie.
    My, niżej podpisani, wzywamy Parlament Europejski, Komisję Europejską i Rządy Wszystkich Krajów Europy do:

    1. wspólnej pracy na rzecz wprowadzenia skutecznych programów profilaktyki raka szyjki macicy zgodnych z rekomendacjami Rady Unii Europejskiej i Wytycznych Europejskich odnośnie Kontroli Jakości w Skriningu Raka Szyjki Macicy.

    2. poparcia w sprawie ustanowienia zdrowotnych programów edukacyjnych dla ludności aby wszystkie kobiety były świadome znaczenia profilaktyki raka szyjki macicy i w pełni korzystały ze świadczeń, które są dla nich dostępne.

    3.ułatwiania wymiany najlepszych doświadczeń pomiędzy krajami europejskimi tak aby wszyscy mogli skorzystać z najlepszej wiedzy, którą dysponuje Europa.

    4. wspierania niezależnych badań naukowych w celu opracowania odpowiednich sposobów wprowadzania nowych technik skriningowych i szczepień przeciwko Wirusowi Brodawczaka Ludzkiego (HPV) aby zapewnić maksymalną redukcję zachorowań na raka szyjki w Europie

    5. uznania roli i wspierania organizacji charytatywnych, organizacji pozarządowych, grup wsparcia pacjentek i ochotników w pracy na rzecz zmniejszenia występowania raka szyjki macicy w Europie
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeDec 14th 2007
     permalink
    Czy w tym programie jest tez o tym mowa szczerze?
    A także o tym
    I o tym

    Trzeba znać wszystkie za i przeciw, ale wiele jest niewiadomych, a wiele może wręcz ukrytych.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeDec 14th 2007
     permalink
    Za i przeciw czego? Raka szyjki macicy? Profilaktyka przeciw rakowi szyjki macicy to nie tylko szczepienia hpv, ale także skrining i edukacja. To nie jest program, to jest manifest, próba zwrócenia uwagi na problem, który w Polsce chyba bardziej niż gdziekolwiek jest ważny. W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie (9,4/100 000). Skąd taka nieufność?
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeDec 15th 2007
     permalink
    Nie chodzi o nieufność. tylko sama kwestia szczepień jest jeszcze bardzo kontrowersyjna. poza tym szczepienia chronią tylko przed niektórymi rodzajami brodawczaka.
    Najważniejsze chyba musi być nakłanianie do systematycznych badań cytologicznych.
    I jak przełamać fałszywy strach kobiet przed tym badaniem.
    Sama słyszałam nie raz zdanie: nie chodzę do lekarza, bo jeszcze mi coś wykryje....
    Wtedy ręce opadają na prawdę.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeDec 15th 2007
     permalink
    I o to chodzi...
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeDec 15th 2007
     permalink
    I jeszcze brakuje mi uczciwego mówienia o tym, że wczesna inicjacja seksualna i zmiany partnerów sprzyjają zakażeniu. Ta prawda jest często tematem tabu.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 15th 2007 zmieniony
     permalink
    W kolorowych czasopismach sprawę przedstawia się mniej więcej tak:
    "Jeśli miałaś wczesną inicjację i wielu partnerów, to używaj prezerwatyw i rób badania cytologiczne."

    Ani słowa o profilaktyce.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeDec 15th 2007
     permalink
    Niestety
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeDec 16th 2007
     permalink
    I jeszcze brakuje mi uczciwego mówienia o tym, że wczesna inicjacja seksualna i zmiany partnerów sprzyjają zakażeniu. Ta prawda jest często tematem tabu.


    Akurat nie zauważyłam, że to tabu. HPV to wirus, więc wiadomo, że ryzyko wzrasta, gdy ma się wielu partnerów. Nie wiem, co ma do tego wczesna inicjacja (chyba tyle, że ciężko trafić od razu na tego jedynego partnera)? Z drugiej strony, to co powiedziałaś sprzyja spłycaniu problemu - sprzyja powstawaniu opinii, że jak będziesz miała jednego partnera to będzie wszystko w porządku. Guzik prawda. Rak szyjki macicy może dotknąć każdą z nas. Ja mam tylko jednego partnera, inicjację ani wczesną ani późną, a już mam jeden typ wirusa HPV (akurat taki co go szczepionka nie przewiduje). Moim zdaniem, właśnie nie można tak generalizować. Najważniejsza jest promocja konieczności wykonywania badań przesiewowych - cytologia, badania na obecność hpv. Ważna jest edukacja i akcje na rzecz przełamywania strachu kobiet przed badaniami i możliwością choroby.
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeDec 16th 2007 zmieniony
     permalink
    A propo tabu - ze strony kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy" <a href="http://www.hpv.pl/index/video/28">
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 16th 2007 zmieniony
     permalink
    Późniejsza inicjacja i 1 partner zmniejszają ryzyko choroby - na tym polega profilatyka. To nie jest spłycanie problemu.
    --
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeDec 16th 2007
     permalink
    Gorzej chyba, jak ten jedyny partner miał wiele partnerek bądź jedna partnerkę, która miała wielu partnerów...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 16th 2007
     permalink
    Tak, bo wtedy nie ma mowy o profilaktyce.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 19th 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeDec 19th 2007
     permalink
    te bezpłatne cytologie można zrobić praktycznie w każdej przychodni która przyjmuje na NFZ
    --
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeFeb 1st 2008
     permalink
    No to jak. Szczepic czy nie szczepic? Wlasnie sie nad tym zastanawiam.
    --
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeFeb 1st 2008 zmieniony
     permalink
    jeżeli Ty i Twój narzeczony jesteście swoimi jedynymi partnerami seksualnymi to nie ma semsu się szczepić... są testy które sprawdzają nosicielstwo HPV tylko nie wiem czy mogą się mu poddać mężczyźni:neutral:

    co do cytologii to NFZ refunduje jedną na 3 lata!!!:shocked: skurwysyństo:devil:
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeFeb 1st 2008
     permalink
    Aj tam już nie przesadzajcie. Ja płace 10 zł za cytologie. Raz na rok, to nie majątek.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeFeb 2nd 2008
     permalink
    Anom, 30 zł to też nie majątek.

    Inna sprawa, że skoro cytologia ma taką skuteczność jako badanie przesiewowe, to chyba dla NFZ sensownie byłoby ją refundować.
    A przynajmniej etycznie ;)
    -- Irja
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 18th 2009 zmieniony
     permalink
    Cudowna szczepionka?"

    Marketing i agresywne tworzenie rynku zbytu szczepionki oraz dziwny pośpiech przy wprowadzaniu na rynek. I niestey wciąz brak pomysłu jak skłonić Polki do systematycznych badan cytologicznych.
    To wszystko w programie "Warto rozmawiać".
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 18th 2009
     permalink
    Artykuł z b. podobnymi tezami ukazał się we Wprost jakiś czas temu.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 18th 2009
     permalink
    Bardzo podobnymi? Tzn?
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 18th 2009
     permalink
    1. Pośpiech we wprowadzeniu na rynek.
    2. Rakowi zapobiega odpowiednio częste badanie cytologiczne.
    3. Rak szyjki jest częsty w krajach trzeciego świata, gdzie w ogóle dostęp do opieki medycznej jest utrudniony, w tym do cytologii.
    4. Stowarzyszenie niby niezależne, medyczne, promujące szczepionkę, należące do producenta.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 18th 2009
     permalink
    Aha, no tak. Teraz rozumiem.
    Czyli treść programu nie była odosobniona
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorKonstancia
    • CommentTimeJun 19th 2009
     permalink
    W moim kraju nawet w publicznej sluzbie zdrowia do wielu rzeczy trzeba doplacac, nawet jak sie pracuje i sa odprowadzane skladki i tak za cytologie placilam w grudniu chyba 15 euro.
    Czy robienie jej co pol roku to nadgorliwosc? Wynik z konca grudnia byl dobry, tzn. tam podaja tylko albo pozytywny albo negatywny,nie ma grup.
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 19th 2009
     permalink
    To w takim razie trudno powiedzieć.
    Bo np naszą grupę II można by już podciągnąć pod negatywny. A może jeszcze nie.
    Zalecenia są takie, ze przy grupie I następne badanie za dwa lata.
    Przy grupie II co rok.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorKonstancia
    • CommentTimeJun 19th 2009 zmieniony
     permalink
    No co rok to jest dla mnie mimimum jakie zawsze stosuje, tak profilaktycznie.Rzadziej nie zamierzam robic.W Polsce jak sie badalam to mialam zawsze grupe II.
    Dorah, grupa II jako negatywny piszesz, tylko zeby uscislic pojecie, negtywny to im chodzi o to ze NIE wykryto zmian i stanow zapalnych ani komorek rakowych, a pozytywny ze cos wykryto.Tak jak przy badaniu na obecnosc wirusa HIV.
    Tak wiec w swietle tego pojecia II grupa jako negatywna, czyli ze mialas na mysli ze jeszcze jest dobra czy ze juz nie??? :))))
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 19th 2009
     permalink
    Tu jest tabela
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJun 23rd 2009
     permalink
    Jako zwolenniczka liberalizmu konserwatywnego muszę zdecydowanie skrytykować te postulaty. Problem raka szyjki macicy jest problemem poszczególnych kobiet (każdej z osobna), a nie kolektywu, społeczności jako takiej. Wszelka ingerencja UE w problemy osób prywatnych pogłębia tendencje socjalistyczne tego dziwacznego tworu.
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeJun 23rd 2009
     permalink
    jak można tak twierdzić? nie chwalę szczepienia, ale uważam, że problem nowotworów ( w tym szyjki macicy) jest kwestią społeczną i trzeba mówić o profilaktyce (mam na myśli propagowanie badań piersi czy cytologii)
    --
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJun 23rd 2009
     permalink
    Propagowanie wiedzy etc. (skądinąd, moim zdaniem potrzebne jako takie) powinno być prywatnym przedsięwzięciem. Prowadzenie kampanii społecznych nie jest obowiązkiem państwa lub, tym bardziej, organizacji pokroju UE.
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJun 24th 2009
     permalink
    Jezusiczku, już po wyborach, czy musicie nadal politykować na forum?!

    Kampanie społeczne mogą wyrządzić dużo dobra, niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowie, czy o tolerancję, czy też o środowisko. Kwestia problematyczna jest zawsze jedna: kto za kampanią stoi (w znaczneiu finansowym). Organizacja prywatna jakoś nie budzi mojego zaufania, dopóki nie odkryje źródeł finansowania.
    --
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJun 24th 2009
     permalink
    Wybory nie mają tu nic do rzeczy, Fiufiu. Zresztą politykowanie należy poniekąd do moich obowiązków. :)

    Myślę, że państwowe kampanie społeczne rzadko kiedy przynoszą pozytywne skutki. Poza tym, czy naprawdę sądzisz, że Unii Jerwopejskiej leży na sercu zdrowie i życie kobiet?
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeJun 24th 2009
     permalink
    myślę, że tragedie ludzkie powodowane przez nowotwory i kwestia przeciwdziałania im nie powinny być pretekstem do wyładowywania emocji politycznych
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJun 24th 2009
     permalink
    Więc juz nawet portale płodnościowe nie uchronią się przed polityką... Szkoda. Co ciekawe, aktywność wyraża przede wszystkim środowisko prawicowe.

    Mieszkam w kraju (Niemcy), w którym od lat 70. kampanie społeczne przyniosły już masę pozytywnych skutków. I jak już napisałam - dopóki za kampanią stoi środowisko niekomercyjne - niech to będzie komuna, państwo czy UE - kampania taka ma szansę być wiarygodną.
    --
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJun 24th 2009 zmieniony
     permalink
    Przypominam, że od newsa całkowicie politycznego wątek został rozpoczęty i do tego się też odnoszę: My, niżej podpisani, wzywamy Parlament Europejski, Komisję Europejską i Rządy Wszystkich Krajów Europy do... Wyładowywanie emocji politycznych? Zabawne. :bigsmile:

    Myślę, że nie bez powodu popularnością cieszą się tu idee prawicy. Na forum poświęconym antykoncepcji byłoby z pewnością dokładnie na odwrót.
    Jeśli chodzi o kampanie społeczne jako takie... Przykładowo: walczy się z homofobią. Nie życzę sobie, aby za moje pieniądze ktoś walczył ze mną samą. :confused:
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJun 24th 2009
     permalink
    Ok, zmykam z tej dyskusji, bo zrobił się OT. Gdyby ktoś był zainteresowany i znał niemiecki, to mam dostęp do dobrej lekarskiej książki o szczepieniach, w tym o HPV, za i przeciw.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 24th 2009
     permalink
    Fiu, zainteresowana jestem. Gorzej z niemieckim niestety.
    Może wrzucisz najważniejsze informacje?
    jakbyś dała radę czasowo.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJun 24th 2009
     permalink
    Och, może w weekend jak Maja zaśnie, bo tego jest dobrych parę stron.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 24th 2009
     permalink
    No rozumiem, ale tylko dane istotne
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 25th 2009
     permalink
    Aktywność widać głównie z lewej strony.
    --
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeJun 25th 2009
     permalink
    FemmeFatale, nie życzysz sobie, aby ktoś za Twoje pieniądze walczył z Tobą, ale jest też druga strona medalu.
    Kampania polegająca na propagowaniu badań cytologicznych, czy nawet wprowadzenie obowiązku ich przeprowadzania jest dużo tańsze i skuteczniejsze niż potem leczenie nie wykrytych w porę nowotworów, czy ich skutków (np. osierocenia dzieci). I tak teraz może sobie nie życzysz, żeby ktoś nakazywał Ci badania, ale potem, gdy (nie daj Boże) zachorujesz, również nie będziesz sobie życzyć, żeby leczenie odbywało się za państwowe pieniądze (moje, Twoje, nasze - jak zwał, tak zwał)? Wątpię.
    Dopóki więc mamy system taki, jaki mamy, problem raka szyjki nie jest problemem każdej z nas osobna, tylko problemem wszystkich finansujących opiekę zdrowotną.
    --
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJun 25th 2009 zmieniony
     permalink
    System także krytykuję i proponuję prywatyzację. Wyjdzie nam... na zdrowie.
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJun 25th 2009
     permalink
    Amazonko, na tym forum?!
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 25th 2009
     permalink
    Nie tylko tu.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 25th 2009
     permalink
    Ostatnio jakby trochę przycichła, nie wydaje Ci się Ama ?
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 25th 2009
     permalink
    Nie wiem.
    --
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeSep 29th 2009
     permalink
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeOct 9th 2009
     permalink
    Ciąg dalszy historii z linka Josaris:
    To guz, a nie szczepionka zabił brytyjska nastolatkę
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 31st 2011
     permalink
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.