Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 27th 2007
     permalink
    Coraz więcej użytkowniczek 28dni szykuje się do porodu lub jest świeżo po, czy mogłybyście się podzielić bieżącymi doświadczeniami w kwestii becikowego? Kiedy się najlepiej starać, ile czekałyście na przelew, o czym się najczęściej zapomina?

    Na razie orientowałam się tylko na stronie http://www.becikowe.com/, ale wiem, że nie ma to jak porady z życia :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 27th 2007 zmieniony
     permalink
    u mnie w MOPS o becikowe od panstwa mozna starac sie dopiero po otrzymaniu numeru PESEL dziecka natomiast o te "socjalne" w zaleznosci od dochodu mozna zlozyc od razu.

    idac do Miejskeigo / Gminnego Osrodka Pomocy Spolecznej trzeba miec ze soba
    - akt urodzenia i numer pesel dziecka
    - dowody osobiste rodzicow
    - w przypadku zameldowania rodzicow w roznych miejscach zaswiadczenie z drugiego ostrodka ze pieniazki nie zostaly pobrane
    - wypelniony wniosek o przyznanie becikowego (do pobrania w MOPS)
    - jesli sklada sie o becikowe w zaleznosci od dochodu to trzeba miec jeszcze zaswiadczenie z Urzedu Skarbowego o zarobkach za poprzedni rok podatkowy (skladajac do lipca 2008 zaswiadczenie o dochodach za 2006)

    na przelew czekalam 3tygodnie od zlozenia

    aha jesli ma sie dochody ponizej 504zl na osobe to przysluguje jeszcze co miesiac rodzinne. na dziecko do lat 5 jest to 48zl
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 27th 2007
     permalink
    Hmm, ciekawe, co będzie, jak tam pójdę, skoro mój M. jest zameldowany za granicą (i nie jest obywatelem PL), też będzie musiał przedstawić zaświadczenie?

    Czy PESEL przyznawany jest automatycznie po zgłoszeniu faktu urodzenia dziecka w USC, czy trzeba się o niego ekstra ubiegać?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 27th 2007
     permalink
    FiuFiu po zlozeniu dokumentow w USC wlasciwych dla miejsca zameldowania dziecka... mimo ze mieszkamy gdzie indziej to akt urodzenia wyrabialismy w miejscu urodzenia Krzysia - wyrabialismy moze zbyt gornolotnie brzmi - w USC powiedzieli zeby o pesel doweidziec sie po miesiacu i tak tez sie stalo - zadzwonilismy juz do naszego usc i pani podala numer
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 27th 2007
     permalink
    nie weim jak jest w innych miastach bo u mnie po prostu jedzie sie do USC kiedy sie cche i wsyzstko sie zalatwia od reki, dostaje sie metryczke i pozniej tylko pesel sie odbiera natomiast w warszawie daja mamie w szpitalu karteczke z terminem kiedy i do ktorego USC ma sie stawic...
    •  
      CommentAuthorkfiatuszek
    • CommentTimeDec 28th 2007
     permalink
    u nas po becikowe bez peselu :)

    ja do konca miesiaca mialam oba tysiaki ;)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 28th 2007
     permalink
    kfiatuszku no to pozazdroscic, u mnie straaaaszna papierologia. jest tez taka zasada ze jak zlozysz do 10go danego miesiaca to pieniadze wplyna jeszcze w danym miesiacu ok 20go natomiast jesli zlozy sie juz po 10tym to pieniazki ida na twoje konto dopiero po 20tym nastepnego miesaica
    •  
      CommentAuthoriwin
    • CommentTimeDec 28th 2007 zmieniony
     permalink
    W Krakowie wprowadzili wnioski o przyznanie becikowego do szpitali położniczych. Na razie wiem o dwóch szpitalach gdzie po urodzeniu dziecka dostaje się wniosek i wypełnia na miejscu. Inne mają się przyłączyć.
    •  
      CommentAuthorkfiatuszek
    • CommentTimeDec 28th 2007
     permalink
    AniuM u nas tak samo jest ale Kacperek urodzil sie 29 wiec do 10 mezus juz wszystko ladnie pozalatwiał :)
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 29th 2007
     permalink
    No to zobaczymy jak to u nas będzie :) Ale te 12 miesięcy na złożenie wniosku nadal jest?
    --
  1.  permalink
    FiuFiu- ja nie zagłębiałam się jakoś w te przepisy, ale u mnie są 3 miesiące na złozenie wniosku, więc przypuszczam,że w innych miastach też...
    Zobacz
    http://www.piastow.pl/?p_page=news&id=704
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 29th 2007
     permalink
    Aga ten przepis jakis czas temu ulegl zmianie (jakos w wakacje) i zarowno o becikowe te od panstwa jak i te ze wzgledu na zarobki mozna zlozyc w ciagu roku.
  2.  permalink
    A no możliwe- tak jak pisałam wyżej- nie grzebałam w przepisach
  3.  permalink
    racja
    http://www.becikowe.com/

    Mój urząd coś opóźnia się ze zmianami na swojej stronie :confused:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 29th 2007
     permalink
    Aga ja to wiem stad ze babka byla tak mila ze powiedziala ze moze bedzie sie oplacalo pozniej zlozyc mi o to drugie (nie wiedziala ze juz o nie przyszlam skladac) bo jesli przechodzi sie na urlop wychwoawczy i jest tzw dochod utracony to nawet jak wczesniej sie nie lapalo na drugie becikowe to mozna sie jednak na nie zalapac (jest jakies obejscie)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJan 7th 2008
     permalink
    Komentarz GN:

    W Londynie odbyła się międzynarodowa konferencja na temat działań, jakie należy podjąć w kwestii opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem. Skończyło się na promowaniu legalizacji aborcji w krajach rozwijających się. Jak rozwiązać problem głodu w krajach rozwijających się? – Zmniejszyć liczbę konsumentów.
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJan 7th 2008
     permalink
    Ehm, Ama, a jaki to ma związek z tematem?
    --
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeJan 8th 2008
     permalink
    też się nad tym zastanawiałam:)
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 17th 2008 zmieniony
     permalink
    W marcu 2008 r. ku zaskoczeniu wszystkich przyjęto prorodzinny kurs polityki w Hiszpanii, niedawno po aferze z siecią klinik aborcyjnych. Prezydent Jose Luis Rodriguez Zapatero ogłosił, że każde nowo narodzone dziecko otrzyma becikowe w wysokości 2500 euro. Nowo narodzone dziecko w rodzinie mającej 3 lub więcej dzieci otrzyma 3500 euro. Prezydent wyjaśnił, że Hiszpania potrzebuje więcej rodzin i więcej dzieci, a rodziny potrzebują środków na wychowywanie dzieci.

    W ciągu 30 lat średnia wielkość hiszpańskiej rodziny zmniejszyła się z 3,8 do 2,9. Obecnie 2 500 000 Hiszpanów żyje samotnie. Rodzin wielodzietnych (3 lub więcej dzieci) jest 1,7 mln i ta liczba ciągle spada.

    Czy taka polityka osiągnie swój cel? Wiele przemawia przeciwko.

    Wychowanie dziecka do dorosłości kosztuje 100 000 euro, zatem 2500 słabo zachęca do rodzenia dzieci.
    Sporą część społeczeństwa pochłania aborcja. Aborcja jest legalna oficjalnie tylko w przypadku gwałtu, wady płodu i zagrożenia fizycznego lub psychicznego zdrowia matki. W przypadku gwałtu i wady płodu aborcję można wykonać 12 między 22 tc. W przypadkach zagrożenia zdrowia matki: bez ograniczeń.

    Obecnie 1 na każde 6 ciąż kończy się aborcją. Codziennie w Hiszpanii wykonuje się 252 aborcji, czyli 11 w ciągu godziny.
    Hiszpańska policja zamknęła niedawno kilka klinik aborcyjnych z powodu wykrytych nadużyć. Wielu aborcjonistów aresztowano, a społeczeństwo jest wstrząśnięte.
    W obliczu tego skandalu i w obliczu kryzysu populacyjnego można by pomyśleć, że warto ograniczyć aborcję. Lobby w hiszpańskim parlamencie naciska jednak na jeszcze większą swobodę w dostępie do aborcji.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 25th 2008
     permalink
    • CommentAuthoreldapa
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    witam wszystkich
    Opiszę swoją sytuację, może znajdzie się ktoś kto mi doradzi co robić.
    W sierpniu wyjechałam za granicę w celach zarobkowych, nie zdając sobie sprawy że jestem w ciąży, moja pierwsza kontrola u lekarza była w 14 tygodniu ciąży, ponieważ dopiero wtedy zorientowałam się w sytuacji...
    W myśl nowych przepisów (o których dowiedziałam się dopiero teraz) nie przysługuje mi becikowe, czy w sytuacji kiedy nie pracuję ani ja, ani małżonek, mając na utrzymaniu 8 letnie dziecko mogę się starać o 2 becikowe (mimo że nie dostanę pierwszego)ze względu na sytuację finansową rodziny?
  4.  permalink
    Chyba nie powinno być problemu. Przede wszystkim zorientuj się w ośrodku społecznym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Po prostu zależy od urzędników, niestety. U mnie wymagane jest zaświadczenie o choćby jednej wizycie u gina, chocby to i było dwa dni przed porodem. Podejrzewam, że jesli porozmawiałabyś ze swoim lekarzem i wyjaśniła sytuację, to nie robiłby problemów, żeby wystawić zaświadczenie, jakie chcesz. Tylko najpierw musisz dowiedzieć się, jakiego zaświadczenia dokładnie wymaga mops czy gops
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    Jesli poszlabys do lekarza prywatnie i miala zaswiadczenie o tym ze bylas od chociaz od 14tc pod opieka lekarska np. zdjecie usg, to powinien Ci wystawic zaswiadczenie. I poprosc,zeby wypisal na zaswiadczeniu wizyte w kazdym trymestrze. Jesli tego nie wpisze nie rozpatrza Ci wniosku o becikowe. Do 31.12.2011 obowiazywaly stare druki, gdzie trzeba bylo miec wpisane,ze odbylo sie sie chociaz jedna wizyte przed 10tc. Od 1.01.2012 obowiazuja inne zasady, trzeba miec wyszczegolnione wizyty w kazdym trymestrze ciazy.
    • CommentAuthoreldapa
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    dziękuje za podpowiedzi
    co do wizyty u lekarza to stwierdził ze nie może napisać o kontroli od 10 tyg ponieważ byłam za granicą a w opiece pani poinformowała mnie że bez zaświadczenia nie ma szans na becikowe
    • CommentAuthorsigasiga79
    • CommentTimeMar 15th 2012
     permalink
    Dziewczyny a mam pytanie, czy teraz każdy dostaje becikowe, czy uzależnione jest to od dochodów, chyba pod koniec roku mieli wprowadzic jakies ogranicznenia, ale nie wiem czy to weszlo w zycie? Jesli macie jakies informacje to dajcie info, proszę.
    •  
      CommentAuthorHecate26
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    No właśnie jak to jest dostaje się 1000 zł na dziecko. A co trzeba zrobić żeby dostać ten drugi 1000 zł ??
    -- http://28dni.pl/pictures/2049868.jpg
    •  
      CommentAuthormamiNJBPDA
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    Aby otrzymac 1000 zl trzeba miec udokumentowane wizyty u gin lub poloznej i dochod nie moze przekrac 1922 zl na osobe w rodzinie,a do drugiego tysiaca masz prawo jesli przysluguje ci zasilek rodzinny, czyli wowczas jesli dochod na osobe w rodz. za rok 2011 bo tak jest brany pod uwage nie przekracza 539 zl, a na dziecko niepelnosprawne 623 zl.
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    A jak jest 2013 to biora pod uwage dochod 2012?
    •  
      CommentAuthormamiNJBPDA
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    nie, właśnie teraz w 2013, brali mi pod uwagę dochód za 2011, składałam wniosek 7 czerwca, 20 czerwca pieniążki były już na koncie, u nas też jest taka zasada, że jak do 10 dnia miesiąca się złoży to są w tym samym miesiącu przelane...:wink:
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    Czytalam w watku porady i przepisy nt macierynstwa ze najlepiej sprawdzic w swoim urzędzie, zadzwonic tam.
    Ja tez wolalabym by brali pod uwage 2012.
    --
    •  
      CommentAuthorŻabka221
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    Jeśli chodzi o to zaświadczenie z US o zarobkach to wydają je od ręki czy trzeba czekać? I jeszcze jedno - kto wchodzi w skład rodziny ja partner i dziecko ? Czy liczą się też domownicy tzn Np teściowie ?
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    Żabka221: Jeśli chodzi o to zaświadczenie z US o zarobkach to wydają je od ręki


    u mnie od ręki :)
    --
    •  
      CommentAuthormamiNJBPDA
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    U mnie też zaświadczenie z US od ręki, kiedyś czekało się tydzień, a jeśli chodzi, o to czy biorą pod uwagę domowników, to u mnie brali tylko moją rodzinę, ja, mąż, dzieci, mieszka z nami jeszcze moja Mama, ale jej i jej dochodu do becikowego czy rodzinnego nie biorą pod uwagę, za to gdybyśmy starali się o pomoc socjalną, np. obiady w szkole dla dzieci itp. to wtedy liczą cały dochód rodziny, Mamy rentę i łącznie z tym przyznanym zasiłkiem rodzinnym...
    •  
      CommentAuthorHecate26
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    Byłam dziś przy okazji po wniosek i tez chcą papiery za 2011 rok moje i męża. To bez sensu bo teraz nie pracuje więc przysługuje mi 2000 zł na dziecko. To beda brać pod uwagę teraźniejszości sytuacje?? Bo w 2011 to pracowałam i rodzinne mi nie przysługiwało tylko alimenty
    -- http://28dni.pl/pictures/2049868.jpg
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    A ja w 2011 bylam bezrobotna,to i tak z urzedu skarbowego bede musialazawiadczenie miec?
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    Hecate26: Byłam dziś przy okazji po wniosek i tez chcą papiery za 2011 rok moje i męża. To bez sensu bo teraz nie pracuje


    wlasnie, ciekawe czy mozna sie odwolac w takim przypadku?
    --
    •  
      CommentAuthorHecate26
    • CommentTimeJul 8th 2013
     permalink
    bonim

    Tak to konieczność przynajmiej u mnie w mops

    Dorit

    No pewnie że będę pisać odwołania i oświadczenia że nie pracuje w takim przypadku nie popuszczę im.Tym bardziej że pobierałam zasiłek rodzinny w 2011.Ciekawa jestem czy przekroczy mi ten dochód mąż pracował ja też ale nie mieszkaliśmy razem i nie byliśmy małżeństwem. A teraz jest taka sytuacja że tylko mąż pracuje a w sumie nas będzie 5 osób
    -- http://28dni.pl/pictures/2049868.jpg
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.