Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    aga1976: Ja jedno dziecko urodziąłm w wieku 20 lat, drugie po trzydziestce- wiec pi razy oko mam jakies porównanie :)


    Porownanie odnosnie czego? dojrzalosci czy czego?
    --
  2.  permalink
    Przezywania macierzyństwa, nastawienia, gotowości. Porównanie własnych odczuc- po prostu
  3.  permalink
    aga1976: Przezywania macierzyństwa, nastawienia, gotowości. Porównanie własnych odczuc- po prostu


    I jakie spostrzezenia?
    --
  4.  permalink
    Kiedyś wydawało mi sie,że byłam gotowa na dziecko.
    Z perspektywy czasu wiem,ze byłam gotowa dopiero na drugie.
  5.  permalink
    Aga, a z ciekawości- piszesz, że na pierwsze nie byłaś gotowa- po pierwszym porodzie miałaś jakieś problemy z zaakceptowaniem sytuacji? Tzn chodzi mi o baby blues czy depresję poporodową... Jeśli tak, to czy z drugim poszło "łatwiej"?
    --
    •  
      CommentAuthordudzianka
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    W usa srednia wieku gotowych na dziecko jest 34-38, w sumie ja majac 34 nie mialam zadnych dodatkowych badan,powiedzieli ze dopiero po skonczonych 35 moze istniec ryzyko i robi sie dodatkowe badania;
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    ja tez mam 21lat, i jedną córkę ...
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    "ja jestem po pierwszym usg gen, które wyszło super a potem test papa do bani
    wyliczyli mi ryzyko 1:276 (nie pamiętam dokładnie....)
    za tydzień i jeden dzień mam kolejne usg - echo serca płodu i generalnie jestem przerażona...
    znam sporo przypadków późnej ciąży i słabego papa czy potrójnego i zdrowych dzieci, ale kiedy to dotyka mnie... ledwo daję radę
    no cóż odliczam dni...
    i niech mi tu tylko nikt nie wyjeżdża, że mogłam urodzić wcześniej, bo nie mogłam!"


    Nie jest tak tragicznie. Dobrze jest jeśli wychodzi mniej niż 1:300, ale Tobie niewiele do tej granicy brakuje! Przecież ten wynik oznacza, że przy takich właśnie wynikach badań różnych czynników w krwi + wielkości fałdy karkowej w Twoim wieku JEDNA NA 276 KOBIET urodzi dziecko z wadą genetyczną. To wcale nie jest tak wielkie ryzyko. Znam sytuację dziewczyny, której ryzyko wyszło 1:3 i urodziła zdrowe dziecko - to znaczyło, że jedno z trzech dzieci mam z takimi wynikami może być chore - zatem i tak mniej niż pół na pół. U Ciebie jest całkiem dobrze. Zwłaszcza, że miałaś robione USG, które niczego złego nie wykazało. Według mnie właśnie USG jest miarodajne, bo test podwójny jest tylko wyliczanką. Na pewno ryzyko wyszło większe ze względu na Twój wiek, ale to tylko statystyka, nie realne badanie.
    Ja na Twoim miejscu powtórzyłabym badanie, najlepiej test potrójny. No i za jakiś czas zrobiła jeszcze raz porządne USG, żeby się uspokoić. Jeśli test nadal będzie wychodził powyżej 1:300, to zdecyduj się na amniopunkcję. Wtedy będziesz miałą pewność, że maluszek jest zdrowy.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    dudzianka: w sumie ja majac 34 nie mialam zadnych dodatkowych badan,powiedzieli ze dopiero po skonczonych 35 moze istniec ryzyko i robi sie dodatkowe badania;

    Jakaś wierutna bzdura. Ryzyko jest w każdym wieku. Gdyby tak nie było nie byłoby przypadków młodych mam rodzących dzieci z zespołami genetycznymi, a przecież tak się zdarza i to całkiem często!
    Jasne, że może nie mają funduszy na takie badania, więc ustalają jakąś granicę, od której kobiety badają. Tak jak np. mammografia, którą zaleca się kobietom od któregoś tam roku życia, co wcale nie znaczy, że młode dziewczyny nie chorują na raka piersi. Po prostu coś trzeba ustalić i tak się przyjmuje.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    jaca_randa: Tak jak np. mammografia

    Albo cytologia...
    --
    •  
      CommentAuthoranula36
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    co ma być to będzie, staram się myśleć pozytywnie :)
    dodatkowych badań nie będę raczej robić, bo jeszcze mnie gorzej zdołują a przecież powinnam być spokojna i uśmiechnięta :)
    za 8 dni usg - i ono powinno rozwiać większość wątpliwości
    pożyjemy zobaczymy :)

    a co do planowania ciąży i wieku... to u każdego jest indywidualna sprawa
    ja bardzo długo dojrzewałam do bycia w normalnym związku, najpierw musiałam uporać się z demonami przeszłości z powodu zrąbanego dzieciństwa, długo zajęło mi zdanie sobie sprawy jaki miałam problem, a co do dopiero poradzenie sobie...
    jedni są gotowi wcześniej inni później
    niestety natura w swej doskonałości dała tu plamę - gotowość fizyczna ma się często nijak z dojrzałością emocjonalną i tyle
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    anula36: niestety natura w swej doskonałości dała tu plamę - gotowość fizyczna ma się często nijak z dojrzałością emocjonalną i tyle

    Dokładnie!
    --
    •  
      CommentAuthoranula36
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    Talinka: Albo cytologia...

    ja pierwszą cytologię zrobiłam przed 20stką i od tamtej pory regularnie raz w roku
    nie wiedziałam że do tego też jakiś wiek zalecany?
    czyli wyrwałam się przed szereg? :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011 zmieniony
     permalink
    od 25 lat jest darmowa po prostu. czyli ja się jeszcze nie łapię.
    --
    •  
      CommentAuthoranula36
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    no słabo u nas z tą promocja zdrowia :) a szkoda
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    nooo... bardzo słabo wręcz.
    --
    •  
      CommentAuthordudzianka
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    jaca_randa
    "Jakaś wierutna bzdura. Ryzyko jest w każdym wieku. Gdyby tak nie było nie byłoby przypadków młodych mam rodzących dzieci z zespołami genetycznymi, a przecież tak się zdarza i to całkiem często!
    Jasne, że może nie mają funduszy na takie badania, więc ustalają jakąś granicę, od której kobiety badają. Tak jak np. mammografia, którą zaleca się kobietom od któregoś tam roku życia, co wcale nie znaczy, że młode dziewczyny nie chorują na raka piersi. Po prostu coś trzeba ustalić i tak się przyjmuje."

    Oni poprostu uwazaja ze jezeli w rodzinie nie bylo takichj przypadkow to ryzyko jest minimalne,a badania sa kosztowne dlatego robia je tylko wtedy jezeli w rodzinie byly takie przypadki;
    ja np.mialam robiony test na cukrzyce juz 18 tygodniu ciazy ze wzgledu na to ze moja mlodsza siostra ma cukrzyce;
    oczywiscie je tez znam przypadek dziewczyny ktorej ciazy super sie rozwijala,badania nic nie wykazaly a dziecko urodzilo sie z zespolem Downa i bez odbytu;
    nie rozumie jak mogli czegos takiego nie widziec na usg,ale tutaj np.w Usa masz przez cala ciaze tylko 1 usg,chyba ze tak jak ja mialam problem z cisnieniem i mialam usg kazdego miesiaca;
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    dudzianka: le tutaj np.w Usa masz przez cala ciaze tylko 1 usg

    :shocked: wow! a myślałam, że w USA opieka jest lepsza niż w PL :neutral:
    --
    •  
      CommentAuthormarta_885
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    Talinka a ta cytologia darmowa od 25 lat to jest na NFZ w Twojej przychodni czy prywatnie? Ja mam robioną co roku od kilku lat a mam 24 i nigdy nie płaciłam... a chodzę do lekarza na NFZ
    --
    •  
      CommentAuthordudzianka
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    uwazaja ze skoro ciaza dobrze sie rozwija to po co wiecej usg;
    ja nie narzekam bo czepiali sie ze mialam za wysokie cisnienie 144/70 (bylo dla nich za wysokie) i mialam mase badan i usg,ale te dziewczyny ktore wszyskto maja w porzadku np. samo to czy napewno bedzie chlopka czy dziewczynka,bo te jedyne usg jest tylko miedzy 20-22 tygodniem;
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    Z tego co wiem, to w całej PL jest darmowa od 25 lat. Tak jest w ustawie. Ja i tak chodzę prywatnie, więc płacę.
    --
    •  
      CommentAuthormarta_885
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    U mnie w przychodni na NFZ robią bezpłatnie niezależnie od wieku, dlatego pytam, bo troszkę mnie to zdziwiło
    --
    •  
      CommentAuthordudzianka
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    W usa tez mozna zrobic co roku za darmo cytologie;
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    Kiedyś było o tym głośno w TV. Cytologia od 25 rż, a mammografia od 60rż darmowa.
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011 zmieniony
     permalink
    Ze strony NFZ:

    Program profi laktyki raka piersi (mammografi a)
    Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają
    jedno z poniższych kryteriów:
    » nie miały wykonywanej mammografi i w ciągu ostatnich dwóch lat;
    » otrzymały w ramach programu profi laktyki raka piersi w 2010 r.
    pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii
    po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami
    ryzyka:
    - rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
    - mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
    » nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi
    o charakterze złośliwym.

    Program profi laktyki raka szyjki macicy (cytologia)
    Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:
    » które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
    » obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV,
    przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem
    wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu
    ostatnich 12 miesięcy.

    Na wykonywane w ramach programów profi laktycznych badania
    mammografi czne i cytologiczne mogą zgłaszać się bez skierowania
    wszystkie kobiety, które spełniają powyższe kryteria. Potrzebny jest
    tylko dokument potwierdzający ubezpieczenie


    VADEMECUM str. 49
    --
    •  
      CommentAuthormarta_885
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    Dziwne to jest, bo z drugiej strony cytologię po raz pierwszy powinno się wykonać mając 18 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia.... u mnie na szczęście nie ma z tym problemu
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    Ano. Ja miałam pierwszy raz w tym roku, po zajściu w ciążę w styczniu, mimo, że u ginki byłam pierwszy raz w 2009. Nie wiem czemu mi wtedy nie zrobiła.
    --
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    Może zakładają, że przed 25 r.ż. dziewczyny nie współżyją? :shocked:
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    Może... :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    mi np wczoraj lekarz powiedzial ze mam mu przypomniec o tym co wczoraj mowilam to mnie skieruje w 18tyg na echo serca/ Moja mama miała zastawkę, siostra zmarła po 8dniach od urodzenia na wadę serca, oraz D. tata ma poważną chorobę serca. jestem ciekawa ile trzeba bedzie zaplacic ah...bo to zdaje sie ze nie jest na NFZ

    za wizyte badanie+usg place prywatnie 100zl... w wypadku badanie usg i cytologia 120zl placilam miesiac temu....

    teraz bede mmiala usg bardzo szczegolowe w 12tyg i 3dni to jest to genetyczne? czy jakie? bylam wczoraj tak przerazona tą kosmówką że nie zapytałam..
    •  
      CommentAuthoranula36
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    ja będę miała to gen echo serca w łodzi u doktora Kaczmarka w Sonomedice i kosztuje to 300 zł
    poprzednie nie płaciłam bo przysługuje mi za darmo
    ale Sonomedica nie ma tej umowy i teraz muszę zapłacić
    --
    •  
      CommentAuthoraguncia
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    [quote=beliar_xl]teraz bede mmiala usg bardzo szczegolowe w 12tyg i 3dni to jest to genetyczne? czy jakie
    mozliwe, ze chodzi o badanie genetyczne, ktore wykonuje sie wlasnie w tym okresie: test PAPP-A czyli specjalne badanie USG przezierności karkowej polaczone z badaniem krwi.
    --
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    pewnie tez policzy jakos extra ajjj 200zl chyba styknie co? jak wezme ze soba?
    •  
      CommentAuthoranula36
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    nie wiem, może lepiej zadzwoń i sie zapytaj?
    --
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    ogolnie kazal mi zalozyc karte ciazy wczoraj ale powiedzialam ze przyjde przed nastepna wizyta wczesniej i zaloze.... boje sie cholernie o tą odklejającą kosmówkę... mam nadzieję że na strachu się skończy... idę spać dobranoc:)
    •  
      CommentAuthoranula36
    • CommentTimeAug 17th 2011
     permalink
    dobranoc :) i pamiętaj że nie wolno się denerwować :)
    --
  6.  permalink
    cerisecerise: Aga, a z ciekawości- piszesz, że na pierwsze nie byłaś gotowa- po pierwszym porodzie miałaś jakieś problemy z zaakceptowaniem sytuacji? Tzn chodzi mi o baby blues czy depresję poporodową... Jeśli tak, to czy z drugim poszło "łatwiej"?

    Nie, nie :) Ja jestem silny egzemplarz- raczej nie depresyjny :)
    Trudno opowiedziec w kilku słowach, ale dla mnie instynkt macierzyński ( który miałam silnie rozwinięty juz jako nastolatka) nie jest tym samym co gotowosc do macierzyństwa. Mimo,ze starszy syn to facet mojego życia i moje oczko w głowie to prawdziwą radosć z rodzicielstwa odczułam dopiero z córką.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.