Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    tipsiara jestes dzielna dziewczyna,jesteśmy z Tobą:grouphug::hugging:
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    Cześć laseczki!!
    Zapowiadali brzydką pogodę a mnie cudownie. Ciepło, słoneczko świeci i od razu od rana mam taką minkę :bigsmile:
    Właśnie zajadam śniadanko i zaraz biorę się do robotki. Terminy mnie gonią więc muszę. Ale strasznie bym sobie poleniuchowała.
    --
  2.  permalink
    czesc ,u nas dzisiaj pogoda super-taka jak wczoraj ale juz czuje ze jutro bedzie już gorzej bo zaczyna mnie powolutku boleć głowa-jak zawsze na zblizajaca sie zmiane pogody.dzisiajw nocy byłam chyba ze 4 razy w toalecie bo napiłam sie soku i herbaty i miałam pobudke co dwie godziny.naszczescie czuje sie wyspana.wczoraj cały dzien prawie spedziłam w miescie i dzisiaj tez.Trzymajcie za mnie kciuki dzisiaj bo ide do Dziekana zapytac czy zgadza sie na moje przeniesienie na inny kierunek.Może jak zobaczy ze jestem w ciaży bedzie mu trudniej odmówić:bigsmile:

    ubranka dzieciece
    --
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeSep 18th 2007 zmieniony
     permalink
    kochane ja w nocy wstaje srednio co godzine, póltora... czasem jedynie nad ranem pośpie dłuzej.... :neutral:
    cóż jescze troche trzeba wytrzymać :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Ciasteczko, ja od początku ciąży biorę MagneB6 2x2, a ostatnio lekarz powiedział, że mogfę zwiększyć do 3x2, magnez ponoć wpływa na macicę jak nospa i niweluje skurcze w łydkach na przykład.

    a ja przesypiam całe noce, dziś wyjątkowo od 2.30 do 5.30 nie spałam, ale to przez ten pęcherz. Jutro idę do lekarza (lub dziś jak się coś zwolni). Urosept w połączeniu z nospą oczywiście pomagają, ale nie na długo, a nie chce się faszerować. Póki co jest dobrze, dużo lepiej niż wczoraj rano, zobaczymy jak będzie dalej
    --
    •  
      CommentAuthormika78
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Hej laseczki:bigsmile:

    Kurcze ale u mnie rano było zimno...tylko 7C
    Dzieci w szkole,młodszy oczywiście płakał.Kawka wypita śniadanie zjedzone.
    Ja też tak biegam do ubikacji w nocy....czasami i z 5 razy

    Ja z tym magnezem w ciąży to też myślę że spokojnie można zwiększyć dawkę
    -- http://
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Coś dzisiaj cisza tutaj.
    U mnie właśnie się słoneczko schowało i przy moim szczęściu pewnie zacznie padać jak będę wychodziła o 15 do domu :angry:
    fmartunia jak tam przeziernosć o której lecisz?? Napisz kochana co i jak. :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    a u mnie dziś gorąco i wcale nie fajnie, nienawidzę upałów w ciąży ;))) 15 stopni to jest dla mnie optymalnie, oczywiście jak mam wtedy pobyć dłużej na dworzu to mi zimno, więc znów powód do marudzenia hihihi
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Harpijka, czy Ty jesteś ze wschodniej Polski?
    --
  3.  permalink
    u nas rano słońce a teraz w Lesznie mamy dosłownie mówiać-przechlapane! cały czas pada!a mnie do tego boli głowa już wziełam 2 apapy i narazie odpukac przeszło ale na jak długo? nie wiem.dzidzia moja tez dzisiaj jakas ospała teraz rano mnie kopał a teraz chyba śpi:)

    ubranka dzieciece
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Ciasteczko facet nie moze Ci odmowic...przeciez kobiecie w ciazy sie nie odmawia :bigsmile: Trzymamy kciukasy :wink:

    U mnie dzisiaj tez byla rewelacyjna pogoda ale jakas godzinke temu zaczelo strasznie padac, blee...a ja chce sloneczka jeszcze troche :cry:

    Asiula nie pojawila juz kilka dni i tak sobie mysle, ze pewnie juz tuli mala i dochodzi do siebie po porodzie....:bigsmile:

    Tak mysle o tej przeziernosci i wlasnie znalazlam, ze to badanie ma sens u maluszkow miedzy 45 a 84 mm a moj mial przy badaniu wlasnie 84mm...hmm i czy to badanie bylo faktycznie adekwatne. Fmartunia, dawaj znac jak u Ciebie po badanku.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    u nas caly dzien tez super cieplo i slonecznie bylo... temp 23 stopnie w cieniu, mala namiastka lata przed tym co ma przyjsc jutro :confused:

    FiuFiu ja jestem z pn-wsch Polski :)
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    No i wykrakałam. Wychodziłam o 15 z pracy i zaczęło lać :angry:
    Na szczęście M po mnie przyjechał. Ale cały czas pada.
    Ja jutro mam przezierność. Narazie nie wiem ile mój łobuziak ma bo jak ostatnio robiłam USG to tak się wiercił, że nie dało rady.
    M odebrał mi wyniki toksoplazmozy mam wynik ujemny.
    Fmartunia i jak tam??
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    U mnie tez leje i to strasznie :sad:

    Justys a Ty o ktorej masz jutro wizyte? Ja tez mam wynik Igg i Igm ujemny i musze uwazac, co by świnstwa nie zlapac...
    --
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    tipsiara: Dziewczęta, przyjechałam do Polski w sobotę rano i cały czas się dobrze czułam , ale popołudniu zauważyłam, że zaczęłam mocniej plamić, wiec zadzwoniłam do mojego lekarza, okazało się,że on akurat ma dyżur w szpitalu, wiec pojechałam szybko do szpitala. Zbadał mnie i okazało się, ze serduszko przestało bić już w 7tc 4 d i całe szczeście, że mi nic się przecież nie stało, o 22 tego samego dnia miałam zabieg, wyszłam wczoraj rano (niedziela)”


    tipsiara nie chce sie czepiać...
    ale nie rozumiem, jaki lekarz był w stanie wypisać Cię do domu kilka godzin po zabiegu - to daleko posunięta nieodpowiedzialność...
    (poza tym w niedziele nie ma wypisów, a żeby wykonać taki zabieg musiałaś być przyjęta na oddział)
    i jeszcze jedno - jakie to badanie miałaś wykonane, że lekarz po nim tak precyzyjnie określił, kiedy serduszko płodu przestało bić i że było to spowodowane
    jego wadą genetyczną...
    o ile się orientuję, do tego są potrzebne szczegółowe badania samego płodu, który po 8 tygodniach ma zaledwie 15mm i tak po badaniu USG lekarz nie
    jest w stanie stwierdzić wady genetycznej....

    żeby określić wady płodu wykonuje sie badania prenatalne od 10 tygodnia ciąży...
    z tego wynika, że Twój lekarz nie był w stanie określić czy płód miał wadę czy nie, skoro jego rozwój jak piszesz skończył sie na 7 tygodniu....

    jeśli możesz to wyjaśnij nam te nieścisłości...
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeSep 18th 2007 zmieniony
     permalink
    BADANIA PRENATALNE

    Badania nieinwazyjne
    * Między 10 a 14 tygodniem ciąży - test PAPA-A
    * Między 14 a 16 tygodniem ciąży - test podwójny
    * Między 17 a 20 tygodniem ciąży - test potrójny

    Badania inwazyjne
    * Między 13 a 19 tygodniem ciąży - Amniopunkcja
    * Miedzy 11 a 14 tygodniem ciąży - Biopsja trofoblastu
    * Od 19 tygodnia ciąży – Kordocenteza
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Fiufiu, jestem z centralnej Polski, prawie z Warszawy (20km od stolicy) no i u mnie tak ok 16 się zachmurzyło, zawiało huraganowo i się rozpadało. A teraz chyba już nie pada, ale ciemno jest strasznie, fuuuj. I tak spacery mi nie w głowie, bo co 15 minut muszę sikać, więc niech sobie będzie buro i szaro :))
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Właśnie wróciłam z Wałbrzycha od lekarza.
    Przezierność wyszła dobrze 1 mm. dzidzia ma 7,5 mm.
    Wszystko jest w jak najlepszym porządku.Dzidzia machała rączkami i nóżkami.
    Wyniki też dobre, niepotrzebnie się niepokoiłam
    Męzowi bardzo się podobało.Następna wizyta 9.10
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    fmartunia, twoje maleństwo chyba miało 7,5cm, a nie mm
    tak czy inaczej super że wszystko ok i maluch rośnie i rozwija się prawidłowo
    --
    • CommentAuthorzelkowa
    • CommentTimeSep 18th 2007 zmieniony
     permalink
    czesc wszystkim mamuskom :wink:
    Ja jestem po wspanialym urlopie w polsce, bylam na USG 4D i jak bede miala czas to jutro wam pokaze moja kruszynke .
    No to ja zaliczam sie do kobitek ktore nosza pod serduszkiem dziewuszke :clap::clap:
    Dzisiaj jestem po wizycie i jest wszystko oki .
    Dzidzia ma sie dobrze,wyniki dobre ,a ja sobie pomalu rosne jak narazie 4 kg na plusie.
    duza buzka dla brzuszkow i mieszkajacych w nim maluszkow :grouphug:

    aaaa zapomnialam moze mnie ktos wpisac do tabelki na wiki bo ja to sierotka jestem
    zelkowa Dorota 23 03.01.08 dziewczynka 2 olsztyn /manchester julia
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Żelkowa, ja cię wpiszę, wyślij mi na pw wszystko po kolei co tam ma być

    zauważyłyście dziewczyny, że po serii chłopaków, teraz dziewczyny się ujawniają :)))
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Ja wstawiłam zdjęcie w galerii USG.
    Ja mam czuja że noszę dziewuszkę, ale nieważne co będzie :D
    Nie mogę się doczekać kiedy sie dowiem....
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeSep 18th 2007
     permalink
    Harpijko, pytałam, bo użyłaś sformułowania "na dworzu", a znam to tylko z ust właśnie znajomych mieszkających na północny wschód od Warszawy :bigsmile: Ot, takie hobbystyczne szukanie regionalizmów. Np. u mojej Babci (Podkarpacie) mówi się "na polu", a w przeważającej części kraju "na dworze".

    Miłego dnia!
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    HEJ
    Ja dzisiaj mam doła. Rano znów leciała mi krew z nosa i od soboty mam tempke 35,2-35,5. Czuję się zmęczona. I na dodatek pokłuciłam się wczoraj z M. Nic mi dupek nie pomaga. Kobieta w ciąży to nic nadzwyczajnego tylko brzuch jej rośnie. A to, że jestem zmęczona i czasami nie mam na nic siły to już mój problem :angry:
    Tagusia ja dzisiaj na 17-stą idę.
    Fmartunia super, że u Ciebie i dzidzi wszystko oki. Faktycznie niepotrzebnie się martwiłaś :bigsmile:
    To ja już nie rozumiem jak mam wynik IgM ujemny to jest źle?? A IgG mam <5 Ale mam tutaj od razu na wyniku sklae i powinno być 0,00-8,0 a IgM max ujemny.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 19th 2007 zmieniony
     permalink
    Zelkowa gratuluje coreczki :)
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Zelkowa- gratuluje córci :bigsmile:

    Justyś.. a faceci potrzebują dużo wiecej czasu zeby pojąc co sie tak naprawdę dzieje:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Dziewczyny a gdzie można zobaczyć zdjęcia, które wklejacie??
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Fmartunia super ze z dzidzi wszystko ok :bigsmile:
    Zelkowa gratulacje pannicy :bigsmile:
    Harpijko chyba masz racje, byl sezon na siusiaki, wiec teraz dla rownowagi same dziewuszki :tooth: Ja jeszcze musze troche poczekac zanim sie dowiem....bo na razie to nic nie wiedac jeszcze.
    Fiufiu u mnie tez mowi sie na polu a ze ja pracuje w wawce, wiec czesto sie klocimy czy idzie sie na pole czy na dwor :rolling:
    Justys ty sie chlopem nie przejmuj, przeciez wiadomo, ze ich zawsze trzeba "brac przez palce i podzielic na dwa"....a poza tym moze po prostu byc zazdrosny o ciaze, o to ze mniej uwagi mu poswiecasz, ze teraz jestes Ty najwazniejsza...czytalam o tym. Faceci sa rozni i czasem bardzo dziwnie reaguja. Trzymam kciuki za badanka. A fotki sa w galerii - nasze brzuszki i na usg maluszki. Ja swoja kruszynke tez wkleilam :crazy:
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Fiufiu, fakt - wiem o tej różnicy, staram się mówić na zewnątrz w takich miejscach jak forum, ale czasem się zapomnę :)))
    u nas się mówi właściwie wymiennie na dworzu/na dworze - u nas mówię w Wawie, bo ja Warszawianka z pochodzenia i to chyba z 5 albo i dalej pokolenie we wszystkich liniach, co się wśród "warszawiaków" rzadko zdarza ;))))

    Justyś - do facetów niestety pewne rzeczy później i ciężej docierają - mój M postępował podobnie, obrażony był, że w domu nieporządek, a ja zwyczajnie nie miałam siły na wszystko szczególnie przy upałach, jakie panowały jak byłam w I trymestrze, kiedyś w 10 tygodniu się wzięłam za porządki - skończyło się plamieniami, nerwami - do M dotarło, choć oczywiście nie polecam takiej drogi
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    A ja mam takie, moze glupie pytanie. Jesli jestem np w 14 t + 1 d to mowie, ze jestem w 14 czy 15 tc? :shamed:
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Tagusia, fmartunia super fotki. Jeny jak to wszystko fajnie widać. Ja mam nadzieję, ze dzisiaj zrobi mi zdjęcie. Jak chodzę do niej do gabinetu to nie ma możliwości zrobienia zdjęcia ale teraz idę do szpitala to pewnie zrobi. Musze się już w końcu wszystkim pochwalić i pokazać swoją dzidzię :bigsmile:
    Tagusia to już 15 tydzień
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Justys to czekamy na fotki Twojej dzidzi. Super sa takie zdjatka :bigsmile:
    Moja Mama byla w szoku jak pokazalam jej naszego szkraba, normalnie patrzyla i patrzyla....30 lat temu nie robili usg, wiec takich pamiatek nie ma :wink:

    Hura, juz 15 tc :bigsmile: ale czas leci, a pamietam jak dopiero co robilam tescika...:bigsmile:
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Tagusia mi lekarz mowil ze sie mowi o skonczonych tygodniach.
    Jak ja mam np 14 tygodni i 4 dni, to mowie ze jestem w 14 tygodniu :)
    --
    • CommentAuthorzelkowa
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    dziekuje za gratki :swingin::swingin:
    Ja sie bardzo ciesze z corki ,maz ma jeszcze nadzieje ze cos wyrosnie :thumbup::thumbup:
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    dziewczyny, jeśli ktoś jest 14tyg.4dni to mówi się że ciąża ma 14 tygodni, bo mówimy w pełnych tygodniach, ale mówimy jednocześnie, że jestem w 15tym tygodniu.
    To tak jak z latami, ja 27 lat skończyłam w styczniu 07r., czyli jak ktoś pyta ile mam lat, to mówię, że 27, ale to już 28 rok. Zapytajcie babć, że kiedyś się mówiło, w którym jest się roku, a nie ile ma się lat :))
    co do ciąży ja uważam, że od jutra będzie w 24 tygodniu - BOSHEEEEEEEEEEEE, kiedy to minęło
    --
    •  
      CommentAuthormika78
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    # fmartunia ja też czułam że to dziewczynka i pomyliłam się:neutral:

    witam środowo
    -- http://
  4.  permalink
    czesc dziewczyny
    własnie gotuje meżulkowi obiados...pachnie mi w całym domu ale jak znam życie najem sie tym "robieniem" i nic nie zjem.
    Co do przeczuc to ja tez czułam cały czas ze mam dziewczynke a tu prosze bardzo:) niespodzianka bedzie chłopczyk.Juz sie oboje z m przyzwyczzailismy do tego z et o chłopiec chociaz przeciez i tak do końca nie wiadomo.
    Bylismy dzisiaj na fajnym zdjeciu u fotografa bo m robił sobie na paszport i tak dodatkowo zrobilismy sobie z brzuszkiem.Takie zwyczajne ale jutro odbioore to Wam pokaze.Coś nie lubie siebie na zdjeciach jak jestem w ciąży ,wydaje mi sie że jestem jakas spuchnięta..


    ubranka dzieciece
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Z tymi tygodnia mi to jak kto chce. Ale jak są 4 dni ciąży to nie powiemy, że 0 tydzień tylko 1. No jak kto woli. Ja uważam, że u tagusi to 15tydzień. Dobra nieważne.
    Byłam na badaniu i tak:
    -przezierność 16mm przy górnej granicy 30mm
    -dzidzia ma 7,16mm
    Ginka powiedziała, że jakby patrzeć na wielkość główki i rozwój mózgu to termin przyspieszy mi na 23.03 a nie jak dotąd na 27.03. No ale to tylko 4 dni różnicy czyli jakby w ogóle.
    Mam 3 zdjęcia to jak jutro uda mi się ładnie w pracy zeskanować to umieszcze na stronce.
    Pozdrawiamy :bigsmile:
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    hehe,Justyś mi sie też przyśpieszyło o 4 dni :)

    Co do przeczuć dziewczynkowych...zobaczymy niebawem.
    Bardzo bym chciała. Ale synuś też będzie fajowy jak coś :D

    Dziewczyny czy któraś z Was bierze tran, albo poleca jakieś tabletki zawierające te własnie kwasy omega 3, które można brać w ciąży?
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    fmartunia, generalnie wszelkie tabletki należy omawiać z ginekologiem
    Justyś, super wiadomości
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    czytam i czytam i rzeczywiscie trzeba...
    bede u lekarza to zapytam
    ja generalnie jem malo ryb, i nie wiem skad te omega 3 brac...
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 19th 2007 zmieniony
     permalink
    Justyś super , ze badanka wyszly dobrze :bigsmile:
    Mnie tez ginka termin wstepnie zmienila ale az o 7 dni....:confused: z 20.03 przesunela mi na 13.03, ale w ksiazeczce mi narazie nie zmienia, bo potwierdzi to na kolejnych badankach usg.

    Fmartunia, Harpijka dobrze mowi, w ciazy lepiej nic nie brac na wlasna reke. Bezpieczniej spytac gina.
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    fmartunia, ja teraz w ciąży kompletnie ryb jeść nie mogę, nie wchodzą mi zwyczajnie, a Omega3 faktycznie potrzebne, ale nie jakoś niezbędne do życia, na pewno nie jedzenie ryb nie wpłynie na zdrowie twoje, ani rozwój maluszka
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    dziewczyny czy to normalne, ze np. przy kichnieciu tak zaciagnie, zaboli dziwnie brzusio?
    --
    • CommentAuthorMarika
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    cześć wam dziewczyny mam jedno pytanie niejestem bardzo doświadczona w tych ciążowych sprawach:smile: Może wy bedziecie mogły mi pomóc. Ostatnio z moim Mężem staraliśmy sie o dzidzie i chciałam właśnie za pare dni iść do lekarza sprawdzić czy sie nam udało ale dziś dostałam miesiączke. Martwie sie że coś jest nietak słyszałam że okres można mieć do 3 miesiąca ciąży czy może to znaczyć że sie nam nieudało?
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Tagusia, kichnięcie to potężna siła. Moja położna poradziła mi, żeby kichać na bok, wtedy tak nie ciągnie. Działa.

    Marika, odpowiedziałam Ci w innym wątku, nie będziemy dublować, ok?
    --
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeSep 19th 2007
     permalink
    Tagusia - poruszałysmy juz keidys ten temat kichania :) hehe.. ja miałam metode skulenia sie jak tlyko czułam ze nadzchodzi "kich" :bigsmile: A twoje odczucia sa jak najbardziej normalne :bigsmile:

    Justyś - gratuluej doskonałych wyników maluszka :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeSep 20th 2007
     permalink
    Hej i jak tam dzisiaj dziewczyny samopoczucie??
    U mnie oki, pochwaliłam się wszystkim zdjęciami mojego maluszka, no i oczywiście chciałam Wam się pochwalić ale niestety nie wiem jak je wkleić. Pomóżcie !!!:whorship:
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 20th 2007
     permalink
    Justyś, zobacz i potestuj tu:
    Jak wstawiać zdjęcia?
    --
  5.  permalink
    a ja jestem własnie u kolegów z pracy , najad lam sie słodyczy i śmiejemy sie jak zwykle ,a zaraz jade do miasta na zakupy.Dzidzia oczywiscie kopie jak tylko usłyszy głosny śmiech wiecie jakie to jest niesamowite.Ono to słyszy naprawde!
    ubranka dzieciece
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.