Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Edma mi brzuszek skoczył w 17 tygodniu. Tak to nic nadzwyczajnego nie było widać. :bigsmile: Harpijka ma rację, dzidzia rośnie a na brzuch to jeszcze przyjdzie czas.
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Ja też chce rodzić w wodzie. Na szczęście w jednym z naszych szpitali już można. Mam tylko nadzieję, że nie będzie żadnych przeszód. Ja też słyszałam, żę łatwiej, wygodniej i mniej stresowo. :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Tak mysle od dluzszego czasu na wyborem szpitala..hmm i tak z jednej strony zle , ze u nas taki duzy wybor a z drugiej strony niby dobrze, bo jest w czym wybierac...:confused:
    Ja chyba jednak powoli sklaniam sie ku Zeromskiemu... a jesli sa na forum dziewczyny, ktore tam rodzily, to prosze o jakies informacje :whorship:
    Vall daj znac czy juz masz wybrany?
    --
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    dzieki za słowa otuchy
    ostatni raz byłam na usg miesiąc temu i od tego czasu nie wiem co sie u maleństwa dzieje, więc mnie nosi:confused:
    dopóki na następnym badaniu sie nie dowiem że wszystko ok, to pewnie takie myśli bez przerwy będa mnie nachodzić.
    w sumie nastepne usg chciałam zrobić w 4D, więc to dopiero po 20 tygodniu, ale coś czuję, że nie wyrobię do tego czasu...
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    ja co chwile zmieniam zdanie.raz bym chciala w wodzie, jak sie naslucham o bolu przy porodzie to chce zewnatrzoponowo byc znieczulona...Sama nie wiem czego chce.
    A ja dzis w nocy tez nie spalam.Chyba za wiele emocji przez te cisze wyborcza i wybory same w sobie.
    Pozdrawiam
    wszystkich
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 22nd 2007 zmieniony
     permalink
    Edma jesli masz "chodzic po scianach" z nerwow...to na Twoim miejscu poszlabym na wizyte wczesniej. Po co masz sie tak denerwowac. Ja chodze co 4 tyg i czasem tez ciezko mi cierpliwie wytrzymac od wizyty do wizyty :confused: Najchetniej zalozylabym sobie taki staly monitoring maluszka :bigsmile:
    Na pewno wszystko jest w porzadku :bigsmile:

    Fmartunia no bo wlasnie tak jest, ze jak za duzy wybor, to ciezko wybrac tymbardziej jak sie jest w ciazy i w trakcie burzy hormonow ...:wink:
    --
  1.  permalink
    Tagusia Wy macie dobrze z tymi szpitalami..ja nie mam wyboru-jest jeden tylko i koniec.
    fmartunia nie przejmuj sie ja tez nic nie wiem
    a wogóle to mam jakas dziwna huśtawke nastrojów.najpierw śmiałam sie pół dnia a teraz mam jakiegos doła dziwnego i nawet nie wiem od czego.samo przyszło to może i samo pójdzie,zawsze sobie tłumacze ,że dzidzia najwazniejsza i ze Ci co mnie denerwuja to niech spadają na drzewo

    ubranka dzieciece
    free glitter text and family website at FamilyLobby.com
    ślub, wesele
    --
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Tagusia - pewnie tak zrobie. W piatek mam wizyte. Albo wydębię skierowanie, albo sama pójde na 4D. Może nie będzie jeszcze wszystkiego super widac, ale zawsze będe spokojniejsza;)
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Edma W piatek, to super, za chwilke...ja dopiero 08.11 :sad: .Ja na 4d to pojde pewnie tak w polowie listopada, tak sie zastanawiam wlasnie nad tym, bo musialabym oprocz normalnej comiesiecznej wiyzty isc jeszcze na to 4d. I tak mysle, czy jest sens meczyc maluszka tak czestymi usg no ale z drugiej strony to moze mialabym potwierdzenie, ze wszystko w porzadku. Jej, co sie ze mna dzieje, tak niezdecydowana to ja jeszcze nogdy w zyciu nie bylam...:cry:

    Ciacho dokladnie, jak nie pasuje to na drzewo a jak sam dobrowolnie nie chce, to mu kopa w d...e , hihi
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Ciacho kurcze, ale jak by byl tylko jeden to nie mialabym problemu, a tak, sama nie wiem, kazdy mowi co innego a ja chyba dostane jobla...
    --
  2.  permalink
    w sumie masz racje-byłby jeden dylemat mniej.Ja sie tylko bede modlić o "normalnego" lekarza na dyżurze.nawet sobie sprawdze na ich grafiku bo tu w miescie to kazdego lekarza mniej wiecej sie zna.Najlepiej dla mnie jak bede rodzić w weekend-wtedy nie bedzie ordynatora:)
    ubranka dzieciece
    free glitter text and family website at FamilyLobby.com
    ślub, wesele


    "
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    U nas są trzy szpitale. Też się często zastanawiam w którym rodzić. Ale doszłam do wniosku, że nie ma co sobie problemu robić i będę rodziła w tym, w którym moja ginka pracuje. Z resztą tam jest nowocześniejszy sprzęt, sale no i możliwość porodu w wodzie.
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    U nas jest jeden taki rzeźnik, strasznie niemiły dla kobiet. Kiedyś chodziłąm do niego na wizyty. Jest dobrym specjalistą ale strasznie się zachowuje i jest okropnie niedelikatny.
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    dziewczyny a w ktorym tygodniu idzie sie na 4 d?
    bo ja jak dzwonilam babka powiedziela mi 24 tydzien.
    hm...
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    hej babki a ja dalej ,siedze sama w domu i dygam ,okropne to czekanie na poròd...maz wraca o 8...
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 22nd 2007 zmieniony
     permalink
    Ja to nawet sie ciesze, ze moja ginka nie jezdzi do porodow, bo mialabym kolejny dylemat i nerwa czy akurat bedzie mogla byc czy nie, a tak, to zdana jestem na los.
    3/4d podobno najlepiej robic miedzy 20 a 24 tc, bo maluszek ma wyksztalcone wszystkie narzady i mozna sprawdzic czy wszystko jest oki a poza tym jest jeszcze na tyle duzy , ze mozna go sobie poogladac:bigsmile: My pewnie pojdziemy w 24-25tc - bo to bedzie polowa listopda

    Ewa Ty kobito, to juz odliczasz dni...a cos sie juz zapowiada czy na razie spokoj?
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    tagusia termin 2 list,ale bobas ma glòwke juz tak nisko,ze az trudno ja zmierzyc w nocy ,boli mnie macica a potem przestaje i tez mialam kolke w kregoslupie orzez 3 sekundy i przestalo,zglupiec mozna,bo nie wiem co jest grane ,nigdy nie rodzilam,moim stresem jest tylko fakt ,ze sama w domu jestem ,bo maz musi pracowac...
  3.  permalink
    tagusia mi lekarz powiedział, że ciąża jest 4 dni starsza...
    • CommentAuthormarta500
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    Czesc dziewczyny, bylam dzis u ginga i wszystko w najlepszym porzadeczku, dzidzia rosnie i ma sie dobrze.Bradzo sie ciesze. Ale zauwazylam ze zaczynaja mi puchnac kostki, jest na to moze jkas masc??::bigsmile::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeOct 22nd 2007
     permalink
    hej Kobiałki :bigsmile:

    kilka dni człowiek nie zagląda i ma 70 pościaków do nadrobienia :crazy:
    mialam keispka noc z pt/sb... i sb.... ale jzu jest ok:peace:

    dzis w szkole rodzenia cwiczylilismy aktywne pozycje porodowe :tooth: fajne, wygodne i juz teraz dawały lekka ulgę :smile:

    Jutro mam komisje lekarska ZUS o 11...musialm dzis przygotowac papierzyska:neutral:

    Tagusia - ja zdecydowalam sie na Siemiradzkiego:smile: choc jeszcze mysle o Ujastku ale na 99% Siemiradzki :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeOct 22nd 2007 zmieniony
     permalink
    Tagusia, obgadaj to usg 4d ze swoim lekarzem, i może pominiesz jedno usg u niego i będzie ok :)) a nawet jeśli będzie jedno więcej usg, to dzidzi nic się nie stanie. Co do terminu faktycznie najlepiej 20-24tc, ale niektóre dziewczyny robią wcześniej - bo ładniejsze ujęcia są - malucha całego można objąć, a potem to już we fragmentach tylko.
    Ciacho - najważniejsza położna, lekarz to naprawdę ma mało do robienia przy porodzie.
    co do porodu w wodzie, to ja pewnie nie będę mogła rodzić do wody, ale po dzisiejszym wykładzie nie zależy mi na tym jakoś strasznie, bo tak naprawdę ta woda przyspiesza poród wcale nie za wiele, wchodzi się na dosłownie ostatnie chwile (wcześniej nie można, zeby akcja skurczowa się nie zatrzymała), no jedyne na co pomaga to że najczęściej unika się cięcia krocza i maluszek mniejszy szok przeżywa. No a jak dziś posłuchałam po co i dlaczego się robi nacięcie krocza i jakie ma zalety, albo inaczej - jakie ma wady nie nacięcie, to sama nie jestem przekonana, czy tak walczyć o to krocze. Dodam, że w wodzie najczęściej i tak dochodzi do pęknięcia krocza, z tym że pęknięcie pierwszego stopnia. Nacięcie daje to samo co pęknięcie drugiego stopnia.
    Natomiast co innego imersja wodna - czyli wchodzenie do wanny w czasie I fazy porodu - to jest super i to jest pomocne i dające ulgę, bo łagodzi skurcze i zdecydowanie pomaga przetrwać najgorsze chwile. Dopytajcie dziewczyny w swoich szpitalach, bo czasem szpital nie ma porodu do wody, ale ma sale z wanną, gdzie można skorzystać z imersji wodnej właśnie.

    Vall, też ćwiczyliśmy dziś pozycje :)) te na II fazę porodu, bo w I to pełna dowolność
    --
  4.  permalink
    Czesc dziewczyny we wtorek:)
    ja już o dziwo nie śpie chociaz nie mam nic do załatwienia czy zrobienia ale mały mnie obudził czkawką-śmieszne uczucie.nie dosyc ze ma czkawke to jeszcze ta jedną noge sobie tak upodobał i ciągle mi ją wypycha.Wczoraj wieczorem jak zwykle wzięłam witaminy ciażowe i za mało popiłam wodą i dopierow nocy obudził mnie jakis dziwny ból w przełyku-nie wiedziałam co sie dziejje a jak sobie popiłam to od razu poczułam jak tabletka spływa.Ale ze mnie sierota.Dzisiaj mi sie spało nawet dobrze,nie bolał mnie krzyż(odpukać)dlatego pewnie juz jestesm wyspana.
    U nas jest dzisiaj tak zimno że nawet sie nie chce do sklepu obok iść.
    ubranka dzieciece
    free glitter text and family website at FamilyLobby.com
    ślub, wesele
    --
  5.  permalink
    He dziewczynki ja dzisiaj ide do gina na 16:40 a dopiero wstalam a i dzisiaj wolne w pracy mam:)
    --
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    ewelinka - powodzenia na usg i czekamy na wieści :bigsmile:
    Ciasteczko u mnie pogoda podobna, ale niestety niedługo musze ruszyc w świat, bo mam sie stawić na komisji lekarskiejw ZUS :neutral: wrrr
    --
  6.  permalink
    Napewno dam znac:)
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    hej kobitki,ja sprzatam ,moze jak sie poruszam to mnie cos wezmie,widac ze bobaskowi dobrze w brzuchu.W piatek ide do gina i moze mnie juz zostawi w szpitalu.
  7.  permalink
    Ja tez sprzatam bo dzisiaj mam wolne a tylko teraz gdy S nie ma moge spokojnie posprzatac :)
    --
  8.  permalink
    mi sie nie chce nawet sprzatac zreszta nie bardzo mam co:) jak sie siedzi całymi dniami w domu to nie ma wielkiego bałaganuu tylko takie sprzatanko na bieżąco.jakby nie było tak zimno to bym sie przeszła na miasto ale boje sie ze mnie cos chwyci a jak juz do tej pory nie chorowałam to może mi sie uda do końca ciaży przejść bez choroby.

    Vall czy Ty też masz na koniec teraz takie huśtawki nastrojów? Ja mam straszne

    ubranka dzieciece
    free glitter text and family website at FamilyLobby.com
    ślub, wesele
    --
    • CommentAuthorkaczka
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    witam dziewczynki, u mnie tez bardzo zimno, wlasnie wrocilam ze sklepu i jem sniadanko. Zrobilam sobie dzisiaj wolne, czuje ze musze odpoczac bo cos ostatnio za duzo pracuje :((( glowa i brzusio mnie pobolewaja wiec dzisiaj troche sie polenie i mam nadzieje ze jutro bedzie ok. Milego dnia wszystkim!
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    :swingin:
    Harpi no ja musze faktycznie obgadac to 3d. 8.11 mam usg polowkowe w 23 tc u swojej ginki i wolalabym je zrobic u niej a najwyzej potem poszlabym na to 3d, bo to musze isc do innego lekarza.

    Vall to fajnie, ze masz juz wybrany, zawsze to jeden klopot z glowy :bigsmile: Ja osobiscie za duzo zlego slyszalam o Ujastek...wiec ja ten omijam szerokim lukiem. Poza tym on jest na drugim koncu miasta, jak dla mnie :confused: A ta komisja to w zwiazku z l4? Czy to kazda na zwolnieniu musi miec takie atrakcje?

    Ewelina to czekamy na dobre wiesci :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    A mam pytanko, moze takie glupie, ale jak to jest, ja np wybralam sobie jakis szpital. Czy mam jakos wczesniej jechac do tego szpitala i sie zapisac, zglosic. Czy jak zaczne rodzic to na pewno jak przyjade w tym szpitalu mnie przyjma? Prosze sie nie smiac z tego pytanka :wink:
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    mysle tagusia,ze musisz tam podejsc i zglosic ,ale oczywiscie jak pojedziesz bez zapowiedzi ,to tez urodzisz tam ,chyba oczywiste nie?,ja ,np chce rodzic w mojej klinice co jest 50 km od domu,ale jak nie zdaze ,to jade tu do szpitala i nic nie zglaszalam,przeciez nie odesla mnie do domu(badania mam se soba i karte ciazy)
    •  
      CommentAuthorIzunia
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Dziewczyny mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko, że Was tak sobie od czasu do czasu podglądam - wspomnienia się odzywają we mnie - proszę pomiziać brzusie i te już ddduuuuże i te całkiem maleńkie od forumkowej cioci - zdróweczka dla Was i maleństw pod :heartbounce: - miłego dnia :rainbow:
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Ewa no ja tez tak sobie mysle, no bo co zamkna mi drzwi przed nosem? No chyba nie... A dzisiaj jak sie czujesz? Fajnie, juz za niedlugo bedziesz miala maluszka przy sobie:bigsmile:

    Izunia a lukaj sobie ile zapragniesz :bigsmile: Moze sie znowu skusisz :wink:, hihi. My rowniez zyczymy zdroweczka :winkkiss:
    --
  9.  permalink
    Izunia prawda jest taka ,że my bardzo lubimy jak te mamusie"rozpakowane"tu zagladaja i coś nam naskrobią.Przeciez my większosc rzeczy sie Was pytamy bo kogo jak nie Was? Wy zawsze nam szczerze odpowiecie więc bardzo sie cieszymy że tu zaglądacie prawda dziewczyny?

    Brzuszek pomiziany od Cioci Izuni:))))

    ubranka dzieciece
    free glitter text and family website at FamilyLobby.com
    ślub, wesele
    --
    •  
      CommentAuthorIzunia
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Aaaaaaaa wzruszyłam się :cry: - dziękuję :grouphug:
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 23rd 2007 zmieniony
     permalink
    :thumbup:

    A no i wszystkiego najlepszego z okazji dzisiejszego swieta synusiów :flowers: :winkkiss:
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Izunia, jak dla mnie możesz wpadać tutaj na całe dnie :))) lubię oglądać twoje buziaczki w suwaczku :)))
    Tagusia - do szpitala nie trzeba się zapisywać czy zgłaszać wcześniej - ale dobrze by było jakbyś sobie pojechała wcześniej, wybadała gdzie jest izba przyjęć, zobaczyła jak sale wyglądają - ktoś powinien cię oprowadzić, jaki mają sprzęt, powinnaś się dowiedzieć co musisz ze sobą mieć, typu koszula dla siebie, ubranie dla maluszka, pieluchy, środki pielęgnacyjne - niektóre szpitale to zapewniają, inne nie, jakie dokumenty wymagają - chociaż to chyba wszędzie tak samo, czy można filmować w czasie porodu, ile jest położnych na dyżurze, ile rodzących, czy istnieje zagrożenie że cię odeślą - jeśli tak to czy zapewnią przewóz gdzie indziej, itd.
    --
  10.  permalink
    Tagusia jak już pojedziesz z bólami to napewno Cie nie odeśla.Miej przy sobie wszystkie dokumenty i ostatnie badania i bedzie ok.Ja jak byłam teraz na wizycie to usłyszałam od pewnej dziewczyny ze rodziła u nas w Lesznie i ze bardzo miło wspomina poród , położne, lekarzy i że naprawde ma miłe wspomnienia.Wiadomo że kazdy poród jest inny ale jak sie takie rzeczy słyszy to od razu lepiej sie robi.No może trafiła na fajną zmiane.:)
    Ja zaraz sie ubieram w tą zimnice i ide po jakieś mięsko na obiad bo głodna sie robie.Mam ochote na takie malutkie klopsiki mniam:tongue:

    ubranka dzieciece
    free glitter text and family website at FamilyLobby.com
    ślub, wesele
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    tagusia ,ja od 5 miesiaca ciazy ,czuje sie swietnie,pelna radosc,teraz tylko juz mam dosc brzuchola ,bo ciezko cokolwiek zrobic ,ale humor dopisuje...
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Nio Ewa, wierze ze humorek dopisuje, bo juz niedlugo przytulisz swojego skarbusia :bigsmile:

    Ciacho, Harpi - no ja mysle, musze sie wybrac i polukac co i jak wyglada. Najwazniejsze to trafic chyba na dobre polozne. To chyba polowa sukcesu :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorIzunia
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Tagusia ogromne dzięki - czas tak szybko leci i już pół roczku za nami :bigsmile::bigsmile:
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Oj Izunia, leci, leci, ja widze po swoim suwaczku...:bigsmile: a dopiero widac po dzieciach jak czas szybko leci :bigsmile: Hehe, niech chlopaki zdrowo rosna na dume Mamy i Taty :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Ciacho, podpowiedziałaś mi obiad :))) będą klopsiki drobiowe może :)))
    a co do dokumentów, to u mnie wymagają też pierwszego usg, zresztą nam położne radziły wziąć całą dokumentację ciąży- żeby na pewno niczego nie zapomnieć
    --
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    no komisja w związku z l4 :) bo przysługuje 181, czy 182 dni, a ja bylam dłuzej..i zbey nadla były pieniązki msuze starc sie o zaisłęk rehabilitacyjny i to braknie mi doslownie jakis 2-3 tyg :) no i wezwali, ale juz jestem po..babka była niemiła jak diabli, ale wszytsko ok..ale starsznie opryskliwa i z pretensjami!!
    W kazdym razie sprawa załawtiona!!
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Vall to jednak sie liczy jako 31tydzien. lekarze do porodu zaliczaja dopiero pelne tygodnie... ale to tak w ramach wyjasnienia..
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    oki :)
    starsznie mnie to scieło z nóg :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeOct 23rd 2007
     permalink
    Vall nie przejmuj się kochana. W ZUSIE zazwyczaj zołzy pracują. Ja się z nimi podaniami wymieniam już od 2 lat a sprawa dotyczy mojego ojca, który właśnie 2 lata temu zmarł. I babki są strasznie niemiłe. Ale cóż i takie rzeczy trzeba przejść. :bigsmile:
    Ja właśnie siedzę i się wkurzam bo wróciłam do pracy i same błędy w sprawozdaniach. Masakra. Wszystko teraz poprawiam. Tak to jest jak łapy w nie wkładają ludzie niedokształceni i niekumaci. :angry:
    --
  11.  permalink
    Vall olej te urzędasy.Kobieta w ciąży a tu problemy robia.A wczoraj też w Polo mi sie jedna para zakochanych wtrąciła w kolejke-az mi sie zagotowało..czy ja mam pecha na takich ludzi czy co?
    Harpi ja własnie bede robic bo przed chwilą wróciłam ze sklepu(zziiimmnnoo!!!))Klopsiki ziemniaczki , fasolka i groszek z marchewka.
    Teraz jem jogurcik i zaraz poczytam najnowszy numer M jak Mama bo jest coś o porodach a to mnie najbardziej teraz interesuje:)

    ubranka dzieciece
    free glitter text and family website at FamilyLobby.com
    ślub, wesele
    --
    • CommentAuthorSatine
    • CommentTimeOct 23rd 2007 zmieniony
     permalink
    Miałaś Vall troszkę pecha z tą komisją. Mojej siostrze przyznali zasiłek zaocznie. NAwet nie wiedziała, ze komisja się odbyła - dostała tylko orzeczenie o pozytywneym rozpatrzeniu. Ale co ZUS to obyczaj. Niektórzy uwielbiają sie pastwić.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.