Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMar 29th 2008 zmieniony
     permalink
    Ryty pogańskie były często zapowiedzią, alegorią chrześcijaństwa, które jest pełnią wszystkich dążeń, przeczuć religijnych i pragnień religijnych. To nie znaczy, ze chrześcijaństwo ukrywa w sobie pogaństwo jakoś mamiąc ludzi, tylko , że ma to czego ludzie szukali po omacku tworząc wierzenia i systemy religijne.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMar 29th 2008
     permalink
    Myślę, że wszystkie pytania na temat Kościoła sprowadzają się w gruncie rzeczy do jednej kwestii:
    jest w Kościele Duch Święty czy Go nie ma?
    Bo jeśli nie ma, to w ogóle nie ma co sobie zawracać głowy jakimś kościołem, bo to wszystko okazuje się być jakąś totalna bzdurą, która stawia ludziom niepojęte wymagania nie wiadomo w imię czego.
    Ale jeśli jest, to właściwie nie ma już o czym dyskutować,bo kim jesteśmy naprzeciw Ducha Świętego?
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeMar 30th 2008
     permalink
    Mam pytanie - ostatnio cały internet huczy od "nowych grzechów głównych", z których niektóre są mocno absurdalne.

    Nie znalazłam nigdzie komentarzy katolickich ani jakiegoś oficjalnego dokumentu. Jak to jest z tą listą?
    -- Irja
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMar 30th 2008
     permalink
    Samira, zdaję sobie sprawę, że życie ludzkie jest bardziej skomplikowane, a my dokonujemy wyborów w pewnym sensie po omacku, nie mając do końca rozeznania jakie będą ich skutki. Ale właśnie dlatego Chrystus nie zostawił nas samych, ale dał nam Kościół, abyśmy mieli wsparcie, drogowskaz, aby było komu zaufać.
    Chodzi mi tylko o to, aby człowiek nie obarczał Kościoła za swoje błędy i nie żądał od niego dostosowania do swoich wyborów, bo chyba droga powinna być odwrotna.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMar 30th 2008
     permalink
    obejrzałam filmik TVN. Co można powiedzieć? Chodzi o interpretację zachowań częstych we współczesnym świecie, jak zatruwanie środowiska na przykład. Po prostu wielu ludzi nie uświadamia sobie, że popełnia zło, czyli grzech.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeMar 30th 2008
     permalink
    Nie chce mi się wierzyć w to, że instytucja tak poważna jak Kościół Katolicki jako grzech uznaje manipulacje genetyczne, równie "oschło" jak na przykład jednoznaczną moralnie chciwość.
    -- Irja
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMar 30th 2008
     permalink
    Nie rozumiem trochę :neutral:
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMar 30th 2008
     permalink
    Ja bym jednak przestrzegała przed kierowaniem się wypowiedziami przestawianymi w mediach, bo przecież to są nadal środki manipulacji i dezinformacji bardziej niż informacji.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeMar 31st 2008
     permalink
    No właśnie o to mi chodzi od początku ;)

    Manipulacje genetyczne to narzędzie, podobne jak "wypełnianie PITu". Można dzięki nim zarówno uczynić coś neutralnego (wypełnienie PITu zwyczajne), dobrego (przekazanie darowizny na fundację) czy złego (oszukanie urzędu skarbowego). Za pomocą manipulacji genetycznych można badać choroby i poszukiwać leków, badać organizmy żywe (choćby i bakterie), a można też wybierać kolor oczu dziecka czy tym podobne bzdury wymyślać i marnować czas i pieniądze. Nie chce mi się wierzyć, że KK nie odróżnia narzędzia od skutków - to tak, jakby zabronić wytwarzania noży.

    Pytałam, czy ktoś wie coś o oficjalnym dokumencie, a nie o bełkocie, jaki można spotkać na każdym kroku.
    -- Irja
    •  
      CommentAuthordagaa
    • CommentTimeApr 8th 2008
     permalink
    W Katechizmie Kościoła Katolickiego możesz przeczytać "2275 "Jak każdy zabieg medyczny na pacjencie, należy uznać za dopuszczalne zabiegi na embrionie ludzkim, pod warunkiem że uszanują życie i integralność embrionu, nie narażając go na ryzyko nieproporcjonalnie wielkie; gdy są podejmowane w celu leczenia, poprawy jego stanu zdrowia lub dla ratowania zagrożonego życia" 51 .

    "Wytwarzanie embrionów ludzkich po to, aby były używane jako <>, jest niemoralne" 52 .

    "Niektóre próby interwencji w dziedzictwo chromosomowe lub genetyczne nie mają charakteru leczniczego, lecz zmierzają do wytwarzania istot ludzkich o określonej płci lub innych wcześniej ustalonych właściwościach. Manipulacje te sprzeciwiają się również godności osobowej istoty ludzkiej, jej integralności i tożsamości" 53 jedynej, niepowtarzalnej."
    "2293 Podstawowe badania naukowe, jak również badania stosowane stanowią znaczący wyraz panowania człowieka nad stworzeniem. Nauka i technika są cennymi bogactwami, gdy służą człowiekowi i jego integralnemu rozwojowi dla dobra wszystkich; nie mogą jednak być celem samym w sobie ani celem postępu ludzkiego. Nauka i technika są podporządkowane człowiekowi, od którego biorą początek i rozwój; zatem w osobie i w jej wartościach moralnych znajdują one swoją celowość i świadomość swoich ograniczeń."
    Badania naukowe są niezbędne jednak nie wolno prowadzić ich w taki sposób, aby stały się celem samym w sobie. Człowiek otrzymał świat od Boga, aby panował nad nim rozumnie i roztropnie, nie niszcząc go. Panowanie oznacza poszukiwanie nowych kierunków rozwoju, ale również kontrolę nad tymi poszukiwaniami, aby nie obróciły się przeciw człowiekowi, by nie prowadziły do cywilizacji śmierci.
    •  
      CommentAuthoriwonkakl
    • CommentTimeApr 22nd 2008
     permalink
    dagaa, swoją wypowiedzią zamknęłaś wątek teologiczny :)
    •  
      CommentAuthordagaa
    • CommentTimeApr 22nd 2008
     permalink
    Iwonka zawsze możesz coś rozpocząć :)
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.