Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeOct 20th 2008
     permalink
    Witam,

    Szukałam na forum tematu dotyczącego chust do noszenia dzieci, ale nie znalazłam, więc postanowiłam zacząć wątek. Czy któraś z Was używa takiej chusty, czy jesteście zadowolone? Jakie chusty są lepsze kółkowe czy wiązane? Czy łatwo uszyć taką chustę?

    Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem :)
    --
    •  
      CommentAuthorkodama
    • CommentTimeOct 20th 2008
     permalink
    http://forum.28dni.pl/search/?PostBackAction=Search&Keywords=chusty&btnSubmit=Szukaj&Type=Comments
    -- ad. "piosenka na dziś" - LISTA TU: http://wiki.28dni.pl/forumowa_piosenka_na_dzis_-_lista
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeOct 20th 2008
     permalink
    Kodama, tyle że te wszystkie informacje są porozrzucane to tu to tam po forum. Przydałby się jak na moje jeden wątek, w którym byłoby tylko o chustach. Ja trochę czytałam i mam zamiar w coś takiego się zaopatrzyć, tyle że na razie nie mam pojęcia jakiego typu chustę wybrać. Zastanawia mnie też na ile praktyczne jest to zimą.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeOct 20th 2008
     permalink
    Mam chustę Hoppediz (do nabycia na chustomania.pl) i jestem z niej bardzo zadowolona. Po kilku treningach nie mam zadnych problemów z wiązaniem. Dziecko w chuście przeszczęśliwe. Nie wiem tylko, jak to będzie zimą.
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    Ja podobnie jak Josaris, mam chustę Hoppediz, noszę w niej syna od 2 miesiąca, obecnie ma prawie 9. Oprócz tego od 6 miesiąca mniej więcej noszę dziecko czasami, zamiennie w podaegi, ale to już dla kaprysu, chusta w zupełności by mi wystarczyła.

    Polecam linki:
    www.chustomania.pl (tam można zamówić nowe hoppy)
    www.chusty.info.pl - forum chustomam, dużo porad, informacji.

    Jeśli chcecie nosić dzieciaka w chuście przez dłuższy czas, tzn. np. dopóki nie zacznie sam chodzić itd. to polecam tzw. długą chustę, reboso (ponad 4 m standardowa, 5 z hakiem na większe osóbki), bo można ją wiązać na b. wiele sposobów, stosownie do wieku dziecka, od niemowlaka (kołyska, koala, kieszonka) po dziecko samodzielnie siedzące (siodełko, plecaczek).

    Firmy, które robią chusty to, oprócz hopa, Storchenwiege (Fiufiu ma), Didymos, polska Nati (widziałam, nie polecam, jak dla mnie b. cienka w porównaniu z moim hopem, który ma piękną, mocną, mięsistą materię).
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    A robiła któraś z Was sama chustę czy tylko kupowałyście? Bo podobno uszycie nie jest zbyt skomplikowane?
    --
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    Uszycie nie, bo przecież masz po prostu kawał materiału 4,5 na 0,7 i już, tylko że materiał musi być odpowiedni, żeby utrzymał dziecko, nie rozwiązywał się i nie opadał. Na chusty.info.pl są porady na temat szycia.
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    Niestety mi ta stronka nie działa :( pani_wonka a jakim szwem jest zszywana? Bo to chyba musi być tak żeby nie wpijało się w ramiona.
    I jaki materiał ?
    --
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeOct 21st 2008 zmieniony
     permalink
    Ptysiu, nie wiem, bo tak jak Ci pisałam, ja mam chustę oryginalną od producenta, natomiast na stronie www.chusty.info (wcześniej chyba podałam zły adres, przepraszam) można znaleźć konkretne rady.
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    Teraz link działa :) Dzięki :)
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    Kurde poczytałam i zgłupiałam ... co myślicie o zimie i noworodku w chuście? Może nie codziennie ale jednak? czy ciepłe ubranko plus schowanie pod kurtkę Olbrzyma wystarczy? bo może ja faktycznie przestanę kombinować z 2 wózkiem a pomyślę o szyciu chusty? to nie jest skomplikowane i koszt nie wielki...
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    Ja myślę że można malucha nosić w chuście zimą bo widziałam gdzieś na zdjęciach mamy które miały maluszki schowane :) Ale w sumie to tak do końca sama nie wiem, bo nawet jeszcze nie urodziłam :)
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    Wyczytane o chuście zimą:

    "W zimne dni chusty tego typu używa się w następujący sposób: opiekun najpierw zakłada chustę i umieszcza w niej dziecko, a następnie ubiera się w kurtkę. Maluch wtulony w Mamę lub Tatę i schowany "za pazuchą" ma ciepło i zacisznie. Ogrzewany jest ciepłem ciała opiekuna, którego kurtka dodatkowo osłania Malca przed wiatrem i zimnem (w związku z tym nie trzeba dziecka ubierać aż tak grubo). Przez uchylone zapięcie kurtki (Mama musi pamiętać o szaliku!) Maluch może oglądać świat i zażywać świeżego powietrza."

    Coraz bardziej mi sie śmieją oczy do szycia chusty! zaraz będę wiedziała po ile jest niedaleko nas len - kolega uzmysłowił mi że niedaleko mnie (jazda autobusem miejskim) jest zakład lniarski ! uszycie jest banalne ... czekam na tel od niego z cenami jak tylko je poznam to będę wiedzieć czy się skuszę czy nie
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 21st 2008
     permalink
    Ceny "ścinek" zaczynają się od 10 zł do 20 zł za "pełni gatunkowy" wiec wydaje mi sie że warto szyc :P
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 22nd 2008
     permalink
    Zakład lniarski jest po drodze do Western City - widywałam drogowskaz przy drodze.
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 22nd 2008
     permalink
    Amazonko ja myśle o "Orle" z Mysłakowic i tam podjadę bo ów "skrawki" to takie płachty nawet i 10m :)
    Wczoraj jeszcze rozmawiałam z koleżanki mamą która jest krawcową, wysłałam jej linka by pokazać ten szew co biegnie przez srodek i ona mówi że spokojnie wytrzyma nawet i 20kg a uszycie takiej chusty zajmie jej kilka minut :) wiec chyba nawet wyniesie mnie to około 30zł a nie ponad 180 -> jak będę zadowolona to uszyjemy inną :P Ale po materiał itd pojadę po Wszystkich Świętych
    --
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeOct 22nd 2008
     permalink
    Ano tak sobie myślałam, że zimą to pod pazuchę chowa się takiego berbecia. Tylko pazuchę trzeba mieć wtedy odpowiednio obszerną. Szkoda tylko że u mnie w mieście nie robią takich warsztatów, gdzie można by wszystko pooglądać, wypytać.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeOct 22nd 2008
     permalink
    Na chustomanii jest sporo porad. To b. fajna strona pod względem praktycznych informacji, moim zdaniem. Na forach trzeba jednak poszukać, a tam to jest uporządkowane.
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeOct 22nd 2008
     permalink
    AND2225 i Amazonka piszecie o tym samym zakładzie lniarskim :bigsmile:

    Znalazłam na fajnej stronie informacje potrzebne do uszycia dobrej chusty wiązanej :)

    Materiał: bawełna z wełną, bawełna z wiskozą, lny z domieszką bawełny. Koniecznie robione splotem SKOŚNOKRZYŻOWYM. Wtedy ładnie rozkłada się na całym ciałku dziecka i mu się nigdzie nie wrzyna.
    Nici: guterman - one są elastyczne

    Materiał 5m x 1,5 m przecinamy wzdłuż (materiał jest na dwie chusty). Po ukończeniu chusta ma mieć wymiary 4,5 x 0,7 dla mamy, jeśli tatuś też miałby nosić to 4,7 x 0,7, jeśli tata jest wysoki to 4,9 x 0,7 :)

    Podkładamy krawędzie na ok 3 cm (wtedy krawędzie będą miękkie i nie będą obciskały nóżek) i obszywamy.
    Chusta ma ścięte po skosie krótkie krawędzie. Dzięki temu ładniej się układają. Ma mieć kształt równoległoboku, ale może być też np. Prostokąt.

    Dokładniejszy opis na stronie: http://oppamama.fm.interia.pl/uszyj.html

    Ogólnie fajne rady do noszenia chusty itd na stronie: http://oppamama.fm.interia.pl/

    Informacje poskładałam z kilku stron a także z informacji które samej mi się udało już uzyskać na temat szycia :)
    --
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeOct 22nd 2008 zmieniony
     permalink
    A są może mamy, które nosiły w chuście dziecko od samego urodzenia? Bo jakoś mam trochę obawę, że zawiążę coś nie tak i zaszkodzę takiemu maleństwu.
    pani_wonka, a jak piszesz, że na większe osóbki lepsza dłuższa, 5-metrowa chusta, to masz na myśli wzrost czy ogólne gabaryty? I rozumiem, że chodzi o gabaryty moje, a nie dzieciaczka? czy może o te i o te?
    -- ,
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 22nd 2008
     permalink
    Pelasiu z tego co wyczytałam to rodzica :)
    Ja będę szyła jednak z 2 kawałków więc z 2x2,5m myślę że taka spokojnie wystarczy. Jedno czego się obawiam a właściwie 2 rzeczy to to czy nie nauczę maluszka tulenia się i czy Niuni mi nie zmarznie... ale to chyba bedzie lepsze rozwiązanie niż kupowanie wózka ...
    --
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeOct 22nd 2008
     permalink
    Doczytałam już na chustomanii, że to o wymiary rodzica chodzi i o całościowe gabaryty raczej niż sam wzrost. Także na standardową wielkość powinnam się załapać.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 23rd 2008
     permalink
    Ja noszę Maję bodajże od 6. tygodnia życia (jeśli ktoś ma czas, to niech poszuka w notatkach na moim wykresie poporodowym), tzn. zaczynałam od noszenia w zimie. Nasza chusta (wschodnioniemiecka firma Storchenwiege) ma 5,2 m, jak dla nas jest stanowczo za długa, bo choć mąż ma 2 m wzrostu, to jest chudzielcem.

    W zimie zakładaliiśmy poza normalnym ubrankiem kurtkę, szaliczek, czapkę i cieplutkie buty, Maję do chusty, po czym ubieraliśmy się sami - jako że była malusia, nie było kłopotu z zapięciem na niej swetra ciążowego i kurtki.

    Jakby ktoś miał pytania to zapraszam pod wykres, bo zaglądam na forum od święta.
    --
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeOct 24th 2008 zmieniony
     permalink
    Ja nosiłam syna od b. wczesnej wiosny, podobnie jak Fiufiu. Nie nosiłam dziecka w kołysce, tylko w podwójnym X i kieszonce, ubierałam go... normalnie:), tak żeby mu było ciepło i żeby go nie zawiało, ale nie przesadzałam. Na chustę zapinałam własne ubranie i było git. Trzeba zwracać b. uwagę na to, co wystaje: główkę, nóżki, żeby te części nie zmarzły, bo reszta grzeje się konkretnie od rodzica.
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 25th 2008
     permalink
    Od którego dnia/tygodnia życia stosuje sie poszczególne wiązania? ten podwójny X nadaje sie dla maluszka kilkudniowego? jak wygląda przechylanie - kładzenie dziecia bo w większości fotek są to ciut większe dzieci nie widziałam w X małego malucha :( czy pozycja kołyski nie byłaby lepsza? jak sie to wiąże?... jejku coraz wiecej pytań mnie meczy - na 99% zdecydowałam się :P
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 12th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeNov 12th 2008
     permalink
    Ten filmik i fakt że Antosia jest wcześniakiem do mnie przemówiły chyba najbardziej.
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeNov 20th 2008
     permalink
    No to chusta już jest w domku... teraz tylko Tosieńki mi brak i wprawy w wiązaniu ale to wieczorkiem jak szkraby pójdą spać w ruch pójdzie beby born :)
    --
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeNov 20th 2008
     permalink
    And, a szyłaś sama?
    -- ,
    •  
      CommentAuthoremkaf
    • CommentTimeNov 21st 2008
     permalink
    And ten filmik jest niesamowity:)
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeNov 21st 2008
     permalink
    Pelasiu mam w końcu kupioną :)
    Emkaf przeglądając ytube dotyczące wiązania chust znalazłam nawet filmiki gdzie kilkuletnie dzieci wiążą misiaki :)
    --
    •  
      CommentAuthoremkaf
    • CommentTimeNov 21st 2008
     permalink
    a co myslicie o chuscie uzywanej?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 21st 2008 zmieniony
     permalink
    Witajcie. Własnie jestem na etapie pożyczania chusty od znajomej dla znajomej i dowiedziałam się przez przypadek o nosidełku dla dziecka już samochodzielnie siedzącego ... nosi nazwę MAI-TAI
    Znajoma mówi, że kocha to rozwiązanie!



    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeNov 21st 2008
     permalink
    And, pytałam się, bo też się zastanawiałam nad szyciem, ale jak dzwoniłam do sklepu sprzedającego len, to panie nawet nie wiedziały co to jest splot skośnokrzyżowy, a że wszędzie pisali, że to jest istotne zrezygnowałam. Będziemy też kupować gotową.
    -- ,
  1.  permalink
    Świetne jest to nosidełko Lady, ale z tego co wyczytałam na tej stronce, nie da się go kupić:(
    -- http://cudmania.blox.pl/html
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeNov 21st 2008
     permalink
    Sheh można kupić na allegro jest ich sporo
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeDec 10th 2008
     permalink
    Kupiłam chustę i ja z tego samego powodu co pelasia. Nikt nie wiedział co to splot skośno-krzyżowy :P Więc zadzwoniłam do Pani która szyje chusty i ona miała materiał i mi uszyła. Mój Szymon kocha chustę, a ja też, bo waży już 5 kg :) nosimy się w niej od urodzenia w kołysce wiązanej na krzyż :) I wychodzimy na spacerek pod moją kurtką :) Szymonkowi ciepło i mi też :) A jak wasze wrażenia? Wasze maluszki są zadowolone?
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeDec 10th 2008
     permalink
    Ptysiu ja nie dorosłam do kołyski na krzyż - nie umiem jej wiazać i chyba nawet nie próbowałam :shamed: Ale Weronika uwielbia być u mnie na biodrze i jak widzi chustę biegnie i krzyczy "chciesz" i jest płacz jak zamiast niej wkładam Tosię, która tuli się w "kieszonce" czy to lubi hmm nie wiem - nie płacze tylko się tuli :)
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeDec 10th 2008
     permalink
    Hi hi - ja nie umiem wiązać kieszonki - po prostu dziecko mi się do niej nie chciało włożyć - wydaje mi się że jest zbyt duży :) A X jest szybko i miś sobie siedzi i się wtula i śpi :D
    --
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeDec 11th 2008
     permalink
    My dopiero zaczynamy noszenie w chuście- czekałam aż pojawią się fajne kolory na chustomanii, bo tam kupowaliśmy chustę. Na razie przećwiczyłam koalę- podwójny x i mnie się podoba (właśnie siedzimy sobie razem z córą- to jej drugi raz u mnie w chuście, bo wczoraj nosiłam ją pierwszy raz i trochę tata, na razie po domu, ale planujemy niebawem chustowe wyjście). A długo nosicie w chuście?
    -- ,
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeDec 11th 2008
     permalink
    Pelasiu ja próbuję od tygodnia - bo tyle mam dziecko w domu :)
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    Hi hi ja też jakiś tydzień, ale od razu na wielką wodę się puściłam, bo musiałam lecieć do sklepu, bo się masełko skończyło :P No to synusia w chustę i pod kurtkę :) I spał cały czas, jak piekłam ciasto też spał. Zresztą jak tylko wkładam go do chusty to zasypia. A wczoraj nawet chusta na kolkę pomogła :D Ona jest po prostu cudowna :D

    Polesia a ile chusta na chustomani kosztuje ?
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    Ja wczoraj jednak wziełam małą w wózek bo potrzebowałam kosz na zakupy, ale dzisiaj chyba wyskoczę z chustą - muszę tylko przymierzyć kurtkę czy się we dwie zapniemy :)
    --
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    Z przesyłką razem 213zł zapłaciliśmy- mamy wiązaną standardową - długości 4,60m. Żałuję w ogóle że u mnie w mieście nie ma warsztatów żadnych albo klubu Kangura. Wydaje mi się, że nie umiem dociągnąć odpowiednio mocno tej chusty- ale zmęczenie czuję tak mniej więcej po godzinie chodzenia z Kalinką w chuście. Dziś upiekłyśmy razem kilka blach ciasteczek orzechowych na święta.:bigsmile:
    -- ,
    •  
      CommentAuthoremkaf
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    wrzuc mi przepis :)
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    Chustę trzeba wcześniej ciasno na sobie zawiązać, zanim wsadzisz dziecko (mówię o x) przesunąć z przodu w dół, a supeł z tyłu w górę i wsadzić dziecko i porozciągać materiał na pupę. Wtedy dzidziuś jest mocno związany :) I nie trzeba dociągać :) Przynajmniej ja tak robię i się to u mnie sprawdza :D

    A zmęczenia w ogóle nie czuję. Wcześniej Szymonka nosiłam nawet i 3 godz na rękach jak go kolki dopadały i musiałam huśtać więc teraz noszenie w chuście mi nie straszne :D

    Pelasia a ile Kalinka waży?
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    Ja w X mam wrażenie że główka jest za luźno podparta - ale to może tylko moje odczucie
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    Ja też dlatego chowam ją pod materiał ten zewnętrzny :) I juź nie lata :)
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    To mam jeszcze 1 pytanie do Ciebie - jaką masz chustę? tkana czy elastyczna?
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeDec 12th 2008
     permalink
    wierzch-bawełna,spód-wiskoza *(wiskoza wytwarzana jest z drewna)
    bardzo miękki materiał / splot skośnokrzyzowy,żakardowy

    Ona nie jest zbyt elastyczna, ale materiału jest tak dużo że go naciągam na maluszka. Ale fakt faktem mój synek waży 5 kg i jest dość sztywny więc może dlatego mogę go w ten sposób schować. Sama nie wiem...
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.