Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeJan 16th 2009 zmieniony
     permalink
    A rzecz ma się w ostrzeżeniu. Pierwszy raz widzę, by przy kalendarzyku do "obliczania dni płodnych" widniała tak prawdziwa informacja. Normalnie z szoku jeszcze się otrząsnąć nie mogę i postanowiłam przekazać ten szok dalej ;) Choć z tą "największą szansą" jeszcze można się kłócić, bo wiadomo, jak jest z wyliczankami - to i tak dziw, że w ogóle wiedzą, że to nie jedyne możliwe, słuszne i prawdziwe ;)))

    "Kalkulator obliczy najbliższe dni płodne. Warto ostrzec, że są to dni największej, a nie jedynej szansy na poczęcie. Z tego też powodu uzyskany wynik będzie pomocny dla osób pragnących mieć dzieci, a nie wręcz przeciwnie. "

    źródło
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJan 16th 2009
     permalink
    Bzdury o NPR, w tym kalkulatory płodności
    Wg linków z tego wątku kalkulatory płodności mają zazwyczaj takie ostrzeżenie, które nikogo nie informuje, gdzie szukać prawidłowych informacji.
    Dodatkowo kalendarzyk nazywa się metoda Holta.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 10th 2009
     permalink
    Metody planowania rodziny oparte na kalendarzyku

    Journal of Midwifery & Women's Health
    Styczeń 2005

    Potoczne wyrażenie "metoda rytmu" oznacza metody planowania rodziny oparte na kalendarzyku i najprawdopododniej wzięło się od tytułu książki wydanej na początku lat 30. lekarza z Chicago, Leo Latza pt. Rytm płodności i niepłodności u kobiet. Celem Latza było opracowanie metody planowania rodziny opartj na kalendarzyku, której lekarz mógłby szybko nauczyć pacjentkę w czasie 3-minutowej wizyty. Latz opracował proste zasady wyznaczania naprzemiennych okresów płodności i niepłodności w cyklu. Najprostsza wersja metody rytmu wymagała, aby użytkowniczka uznała dni cyklu 12-19 za płodne, a potem dodała różnicę między najdłuższym a najkrótszym cyklem z ostatnich 8-12 do początku okresu płodności. Np. jeśli cykl wynosił 26-31 dni, powinna dodać 5 dni i jej okres płodności trwał w dniach 7-19.

    Metody planowania rodziny oparte na kalendarzyku były uważane za tak samo skuteczne jak każda inna anty w pierwszej połowie XX w. Dopiero po pojawieniu się anty hormonalnej pod koniec lat 50. metoda rytmu popadła w niełaskę. W 1955 r. 55% mężatek (i 55% mężatek katolickich) w USA używało metody rytmu, a w 1965 r. 13% mężatek (i 36% mężatek katolickich). Obecnie z metod okresowej abstynencji korzysta 2-3% Amerykanek w wieku 15-44 lat.

    Wg Latza nie doszło do żadnej ciąży po ponad 54.000 stosunków w prawidłowo wyznaczonym okresie niepłodnym wg jego metody. Od tamtego czasu metody i standardy oceny skuteczności metod znacznie się zmieniły. Obecnie badania skuteczności opierają się na analizie przeżywalności w ciągu danego okresu (12 miesięcy lub 13 cykli) i nie opierają się już na liczbie stosunków. Z nowej metaanalizy 8 badań skuteczności metod opartych na kalendarzyku wynika, że na 12 miesięcy obserwacji dochodzi do 15-18 nieplanowanych ciąż na 100 użytkowniczek. Te wyniki są w zakresie skuteczności metod barierowych i NPR innych niż kalendarzyk. Wskaźnik nieplanowanych ciąż po 12 miesiącach jest porównywalny do wskaźnika prezerwatywy.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 10th 2009
     permalink
    Chyba jednak nie jest. O ile objawowe / termiczne metody mają wskaźnik Pearla porównywalny z prezewatywą, to 12-15 to stanowczo więcej. Zależnie od rodzaju prezerwatywy indeks ten wynosi 2-5. Hormony mają ok. 0,2.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeFeb 10th 2009
     permalink
    AniaBB, wskaźnik PI metod objawow-termicznych jest niższy, niz dla prezerwatywy. :-)
    Przynajmniej według tego co podaje Roetzer,np PI dla nieplodności względnej kończącej się 6dc (przy cyklach nie krótszych niz 28dni) jest niższe niż 0,1. Przepraszam, jesli coś pokręciłam, piszę z pamięci, nie mam w pobliżu podręcznika.
    W niemieckiej są jeszcze dokładniejsze dane, ale niestety nie zagłębiłam się w nie dośc dokładnie, zeby je cytować.
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeFeb 10th 2009
     permalink
    a ja to już widziałam na paru stronkach... :p
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 10th 2009
     permalink
    Prawdopodobnie autor ma na myśli PI zwykłe. Ani w przypadku prezerwatyw, ani tabletek one nie są niskie.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 18th 2009
     permalink
    0,2 to jest niski wynik, a taki mają tabletki.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 18th 2009
     permalink
    0,3 to PI idealne, a nie zwykłe.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 19th 2009
     permalink
    Przepraszam, ale nie wiem, czym się różni PI idealne od zwykłego?
    Przy okazji - właśnie zerkałam na wykresy ciążowe, śliczny przykład odkładającej a zaciążonej mamy się pojawił :P
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeFeb 19th 2009
     permalink
    możesz podać link?
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 19th 2009
     permalink
    Który to przykład?

    PI idealne - stosowanie metody bezbłędnie.
    PI zwykłe - stosowanie metody z błędami.
    W przypadku każdej metody należy zawsze podawać 2 liczby.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 19th 2009
     permalink
    Rozumiem.
    W takim układzie PI dla hormonów wynosi przy błędach ok. 2-8 zależnie od źródeł. Mogę zgodzić się nawet na te 8. Ale nadal oznacza to 8 kobiet na sto w ciągu roku, które wszystkie popełniały błędy. W przypadku prawidłowego dawkowania wychodzi 0,2-03, niech będzie nawet 0,4.
    Masz takie dane o NPR?
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 19th 2009
     permalink
    Podawałam je już wcześniej. Link jest też w linkowni.
    Metoda niemiecka:
    PI idealne 0,4
    PI zwykłe 7,5

    Błąd w braniu może się zdarzyć każdemu. Biegunki, antybiotyki, wymioty też się zdarzają.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 19th 2009
     permalink
    Masz rację, wyniki można uznać za porównywalne. Antybiotyki - łatwo można sprawdzić, który antybiotyk jest "bezpieczny". Biegunki - średnie i lekkie nie mają wpływu, gwałtowne mają znaczenie, ale można wtedy posilić się "gumką". Wymioty - bulimiczki nie powinny stosować hormonów. Wymioty tylko wtedy mają znaczenie, jeśli nastąpią przed upływem 4 godzin od połknięcia tabletki. Wtedy pozostaje gumka. W każdym tygodniu stosowania tabletek znaczenie błędu jest inne. Najczęstszym powodem nieoczekiwanych ciąż jest jednak zapominanie o tabletce, czas poślizgu powyżej 12 godzin.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 19th 2009
     permalink
    Lub nawet mniejszy niż 12 godz. w przypadku preparatów z 20 mcg sztucznych estrogenów oraz przedłużenie 7-dniowej przerwy. Źródło: gin.

    Wyniki badań metody niemieckiej na podstawie 20-letnich obserwacji Europejek (nie kobiet z krajów rozwijających się) ukazały się w recenzowanym czasopiśmie, więc jest istnieją podstawy, że są zgodne z rzeczywistością.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 20th 2009
     permalink
    Ama - przedłużenie 7 dniowej przerwy jest totalnie zakazane, możliwe ibezpieczne jest jej skrócenie.
    Co do konkretnych tabletek, możliwe, ale takich nigdy nie brałam.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 20th 2009
     permalink
    Oczywiście, że jest, ale tabletkowiczki donoszą, że zdarza im się przedłużyć 7-dniową przerwę, zrobić dłuższy odstęp w braniu niż 36h od tabletki do tabletki, brać antybiotyki bez gumy itd.
    Zatem branie niepoprawne jest często spotykane. Stąd 8 ciąż na 100 zwykłych tabletkowiczek.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.