Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoryohanna
    • CommentTimeMay 14th 2009
     permalink
    Czy istnieje jakaś udokumentowana wiedza na temat tego jak mają się takie czynniki jak alkohol, przeziębienia czy branie leków na rozwijającą się w jajniku komórkę jajową? Konkretnie chodzi mi o to, czy mogą mieć wpływ na zdrowie potencjalnej ciąży, jeśli przed zapłodnieniem k. jajowa była narażona na działanie czynników uważanych za szkodliwe...
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeMay 14th 2009
     permalink
    Pytasz o konkretne artykuły naukowe? Czy jakąś ogólną wiedzę?

    Nagromadzenie substancji szkodliwych może mieć wpływ na każdą komórkę ciała, ale gamety są dość mocno chronione barierą. Oocyty są na przykład chronione przed mutagenami ograniczeniem podziałów komórkowych, ale z drugiej strony mogą być uszkodzone przez inne związki lub w wyniku innego mechanizmu. Jednak wpływ "przeszłości" jest schowany daleko za wpływem "przebiegu ciąży" i nie znam żadnego badania konkretyzującego to. Poza tym skutki mogą ujawniać się na przykład kiedy dziecko skończy 40 i zachoruje na nowotwór, co trudno wychwycić w ewentualnych ankietach mam - raczej dotyczą młodszych mam. Tym bardziej, że w samym na przykład dymie tytoniowym jest stado substancji i trudno jest badać ich wpływ laboratoryjnie - pobór i trucie komórek jajowych? Pobór i analiza chemiczna składu jaj? To dość trudne i kontrowersyjne nawet badania. A już nie wspomnę o obserwacji rozwoju zarodków po narażeniu jaj na jakieś związki.

    Myślę, że każda kobieta która myśli o potomstwie powinna szanować własne ciało, ale nie musimy popadać w skrajności. Myślę, że totalna abstynencja i unikanie dymu jak ognia nie są konieczne, ale już palenie, nałogowe picie czy narkotyki to moim zdaniem za ostro. Ale to tylko moja subiektywna opinia. Każdy dzień abstynencji w tych znaczeniach przed ciążą i w trakcie ciąży to dobro dziecka.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 14th 2009
     permalink
    A palenie bierne?
    --
    •  
      CommentAuthoryohanna
    • CommentTimeMay 14th 2009
     permalink
    Dzięki za odpowiedź! nie chodzi mi o konkretne artykuły naukowe, bo nie jestem lekarzem. Myślę raczej o jakiejś ogólnej wiedzy np. o tym co może wpływać na prawidłowy podział komórki (poza np. wiekiem kobiety) i jej rozwój. Wiem np. o tym, że antybiotyk może wstrzymywać owulację (czego osobiście doświadczyłam) i jest to swego rodzaju "mądrość" organizmu - koro nie jest dobry czas na ciążę, to nie owuluje, jednak myślę sobie, ze obecność takich substancji jak leki może mimo wszystko wpływać na sam rozwój komórki jajowej...
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeMay 14th 2009
     permalink
    Podobnie mocne błędy żywieniowe mogą hamować owulację.

    Ama - palenie bierne o ile jest sporadyczne, na przykład raz na dłuższy czas w kawiarni pali gość przy stoliku obok, albo idziesz na dyskotekę, raz na kilka tygodni, a nie co wieczór, to nie spodziewam się wyraźnego wpływu. Poza tytoniem w naszym otoczeniu i tak znajduje się sporo rzeczy w powietrzu, które szkodzą - pył z opon, dym z pieców, opary z różnego rodzaju przemysłu, szczególnie drobnego, bo duży jest raczej obostrzony filtrami itd. Wpływ takiego sporadycznego palenia biernego nie szkodzi bardziej niż spacer po mieście. Ale jeśli mówimy o mieszkaniu w domu, gdzie się pali, to już inna sprawa. W takim układzie palenie bierne jest tak samo szkodliwe jak palenie czynne. Można to porównać do palenia paczki dziennie i pociągnięcia raz papierosa. Różnicę czuje się intuicyjnie.

    Co do antybiotyków - nie spotkałam się z hamowaniem owulacji, ale skoro powszechnie informuje się o możliwym zaburzeniu działania tabletek anty przez liczne leki, to można spodziewać się, że leki mogą też zaburzać pracę hormonów - przy czym efekt ten pewnie prawie zawsze jest krótkotrwały, bo nie obserwuje się nagminnej niepłodności długotrwałej po antybiotykoterapii, chociaż niekiedy obserwowano i takie działania niepożądane - sama kiedyś miałam przepisany taki antybiotyk ale mama (miałam wtedy jakieś 10 lat) po przeczytaniu ulotki poprosiła o inny.

    Ogólnie powiem tak, same w sobie antybiotyki mają za zadanie być aktywne tylko w metabolizmie prokariotycznym, ale jak pokazuje praktyka, nie jest tak różowo. Skoro antybiotyk może wpływać na nasz organizm i spowodować różne reakcje, to może wpływać i na jajeczko. Ale tutaj trzeba przemyśleć sobie ryzyko i pozytywy. Nie powinno się szafować antybiotykami, ale też nie wyobrażam sobie leczenia wielu chorób bez nich, efektem byłaby często nawet śmierć.

    Przeziębienie to zwykle malutki problem, miejscowy i samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla jajeczek, może jakaś mega gorączka, ale i to nie sądzę. Przeziębienia nie leczy się też antybiotykiem - a przynajmniej nie powinno się tak go leczyć, z tego co wiem. Również grypy - to tak dodam :)
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 14th 2009
     permalink
    Tak, chodziło o życie z palaczem lub pracę z palaczami.
    Antybiotyki mogą przesunąc owulację - widać to doskonale na wykresach.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeMay 14th 2009
     permalink
    Jeśli palą przy tobie to źle. Mówimy przecież nie tylko o jajeczkach, gdzie nie wiem niczego na pewno, ale o całym twoim ciele, bo nie jesteśmy inkubatorami jajeczek tylko :)
    Życie z osobą palącą szkodzi tym bardziej, im mniej szanuje on / ona czyjeś niepalenie. U nas w domu palacze wychodzą do kuchni z oknem otwartym lub na balkon, ale pali się tylko sporadycznie, przy okazji jakiejś wizyty. Nie pozwalam nikomu palić w pokoju, szczególnie tym w którym śpię. W pracy również jestem zwolennikiem totalnego zakazu palenia w pomieszczeniach, w których się pracuje.

    Jednak wiem, że wiele substancji palacze "podają" w prezencie bliskim nawet nie paląc przy nich. Robiono badanie zawartości jednej z substancji rakotwórczych pochodzących w dymie w krwi dzieci rodziców niepalących, palących ale poza domem, palących bez streszczania się. Oczywiście najgorzej było u dzieci przy których się pali, ale co ciekawe - pewną ilość tej substancji odkryto i w krwi dzieci, których rodzice palą, ale nie przy nich. W sumie to logiczne, zwyczajnie wydycha się wszystko z płuc, ust, wnosi na ubraniu - skoro oddech i ubranie śmierdzi, to może nie tylko śmierdzi.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthoryohanna
    • CommentTimeMay 15th 2009
     permalink
    AniuBB ale Ty masz wiedzę! To twoja wiedza zawodowa czy tak po prostu się na tym znasz?
    Z tymi antybiotykami to faktycznie u mnie było chwilowe wstrzymanie owulacji: cykl szedł sobie pięknie aż zaczęłam zażywać antybiotyk i na tydzień wszystko się zatrzymało... jak tylko skończyłam brać lek cykl poszedł dalej i wystąpiła owu...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 15th 2009
     permalink
    Yohanna, zupełnie naturalne zachowanie organizmu. Dobrze trzymać rękę na pulsie za pomocą samoobserwacji, aby nie być zaskoczonym zmianami w cyklu.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeMay 15th 2009
     permalink
    Jestem biologiem i lubię wiedzieć coś o świecie, ale wciąż wiem za mało :)
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthoryohanna
    • CommentTimeMay 17th 2009
     permalink
    a przyszło mi do głowy, że można by badać wpływ takich wczesnych czynników np za pomoc,ą wywiadów z matkami... Czy piły alkohol, zażywały jakieś leki itd bezpośrednio przed poczęciem dziecka...
    •  
      CommentAuthoryohanna
    • CommentTimeMay 17th 2009
     permalink
    i porównywać to ze zdrowiem ciąży i dzieci po urodzeniu...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 17th 2009
     permalink
    Myślisz, że takich badań nie robiono?
    --
    •  
      CommentAuthoryohanna
    • CommentTimeMay 17th 2009
     permalink
    no właśnie nie wiem i pytam czy ktoś zna takie badania... Pytałam kiedyś lekarza, ale nie umiał mi odpowiedzieć...
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeMay 18th 2009
     permalink
    Robi się takie badania, ale większość lekarzy zwyczajnie nie dokształca się i nie zna wyników. Wpływ alkoholu i palenia jest powszechnie znany i jest na to stado badań. Również większość "popularnych" narkotyków i chorób typu np. kiła. Ale inne czynniki są trudne do zbadania, bo trudno jest skonstruować grupę badawczą i kontrolną. Chodzi o to, że te grupy powinny różnić się przede wszystkim badanym czynnikiem. O ile czynnik jest "poważny" łatwo zauważyć jego wpływ i wyselekcjonować grupy. Jeśli czynnik jest bardziej "zakamuflowany" to można łatwo to przeoczyć. W dodatku wiele czynników inaczej działa w izolacji, a inaczej z drugim czynnikiem. Na przykład badając hormony różnego rodzaju należy brać pod uwagę dodatkowo palenie. Ale i tak badania są coraz szersze, tyle, że dostępne są w literaturze zawodowej i tak naprawdę zrozumiałe dla lekarzy.
    -- serce przestało bić.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.