Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorIzUK
    • CommentTimeJul 16th 2012
     permalink
    mnie tez to czeka za 3tygodnie...
    Raczej trudno bedzie mi sie pzrestawic do mowienia mamo, tato...
    zobaczymy jak sie sytuacja rozkreci.
    --
    •  
      CommentAuthorHania89
    • CommentTimeOct 17th 2012
     permalink
    ja przez dosyć długi czas po ślubie mówiłam "pani mamo" :smile:
    ale to też dlatego, że zaczynałam zdanie od "pani..." wtedy teściowa patrzyła na mnie spode łba, dopowiadałam "mamo" i wychodziło PANI MAMO :wink:
    teraz już mówię mamo i nie mam z tym problemu, wydaje mi się, że kwestia podejścia i przyzwyczajenia
    --
    • CommentAuthorjahsta77
    • CommentTimeNov 19th 2012
     permalink
    Nigdy nie powiedziałam do teściów : mamo, tato, i nie powiem! Nigdy nam nie pomogli i nie wspierają, a jak się nam wiedzie to traktują nas jak sąsiadów którym się zazdrości nie potrafiąc się z nami cieszyć. Od początku teściowa traktowała mnie jak rywalkę do serca jej syna. Odpuściłą ale ma swoją córunię i zięciunia pijaka i bardzo wyraźnie widać że ich faworyzuje. Razem sobie piją i nic nie robią i źli są jak ktoś coś ma. Teściowa i jej rodzina już mi nieraz powiedzieli że jestem "gołodupiec" bo z biednej rodziny , która mi nic nie dała. No i jak ja mam do takiej kobiety powiedzieć mamo?
    Uważam że to wszystko zależy od tego z jakimi ludźmi mamy do czynienia i nie zmuszajmy się wszak nie jesteśmy z nimi nawet spokrewnieni.
    •  
      CommentAuthormonii9797
    • CommentTimeNov 19th 2012
     permalink
    z moja przyszla tesciowa tez nie bylo latwo najpierw mowilam pani basiu, pracujemy razem wiec wspolpracownikom sie to nie podobalo bo kazdy mowi sobie po imieniu i tak do przyszlej tesciowej mowie po imieniu gdzie bylo mi ciezko tak po imieniu mowic,a pozniej po slubie pewnie mamo jakos ciezko bedzie gdyz tez sadze ze mame ma sie jedną.
    •  
      CommentAuthormad1
    • CommentTimeNov 19th 2012
     permalink
    A ja wycofałam się z mówienia "tato, mamo" do teściów i przeszłam na bezosobowo. Tak mi dużo lepiej. Mogłabym mówić im po imieniu, gdyby mi to zaproponowali...
    --
    •  
      CommentAuthormonii9797
    • CommentTimeNov 20th 2012
     permalink
    do tescia po imieniu mowic nie przeszlo by mi moja tesciowa ma druga synowa najpierw mowila pani pozniej mamo choc ciezko jej bylo na weselu unikala rozmowy i teraz tez przestala dzwonic widac ciezko jej tez zalezy wszystko od tego jaki kontakt jest miedzy tesciami na poczatku tez bylo mi ciezko ,,bylam ta ktora chciala okrasc jej syna z dobytku wykorzystac i zostawic"czasami ma swoje ja ale wie ze sobie tez nie dam i jak przesadza to mowie odrazu co jest nie halo i po sprawie.w koncu wszystko ma swoje granice .
  1.  permalink
    Ja nie będę mieć teściowej. Z teściem mieszkam pod jednym dachem. Zanim zamieszkałam w domu rodzinnym mojego Miśka, zwracałam się do Jego taty przez 4 lata per pan. Teraz chcieliśmy wszyscy, żeby w domu była swobodna, przyjazna atmosfera, więc trzeba było to zmienić. Chciałabym do Niego mówić "tato". Wiem, ojca ma się tylko jednego, ale mój przyszły teść jest wspaniałym człowiekiem i uważam, że to nic złego nazywać relacje między nami relacjami ojcowsko-córowymi, bo On rzeczywiście traktuje mnie jak swoją córkę. Tyle, że były już dwie rozmowy na ten temat (nie ze mną, tylko z moim narzeczonym, bo akurat na ten temat było mi jakoś niezręcznie rozmawiać) i teść stwierdził, że mam Mu mówić po imieniu, bo "Jemu to nie przeszkadza"... No i siłą rzeczy będę musiała tak zacząć się do Niego zwracać, ale strasznie ciężko się przestawić po tych 4 latach i póki co tak układam zdania, że zwracam się do Niego bezosobowo...
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 28th 2012
     permalink
    Penturadura - u mnie teściowie chcieli, żebym do nich mówiła po imieniu, ale przez gardło by mi to nie przeszło, więc to im powiedziałam ;))) Teraz mówię mamo/tato i tak gra :)

    Fajnie, że masz z teściem taką relację :)
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeDec 28th 2012
     permalink
    Ja mówię mamo, tato od samego początku...
    Podczas błogosławieństwa w dniu ślubu Teść się wzruszył bardzo i powiedział, że zawsze chcieli mieć 3 córki (mają 2 i 1 syna) no to teraz ich marzenie się spełniło...
    Strasznie mnie wzruszył i myślę, że tym samym otworzył mnie na mówienie do rodziców Męża per "mamo, tato".
    --
    •  
      CommentAuthorFiołki
    • CommentTimeDec 28th 2012
     permalink
    Witam Was dziewczyny, jestem nowa na 28 dni .
    Ja mówię do teściów "teściu" i "teściowo" ;-) bo choć są wspaniałymi ludźmi, kochają mnie jak córkę i wspierają na każdym kroku to jednak mamę mam tylko jedną i jednego tatę. Myślę, że trochę przykro im z tego powodu, zobaczymy jak będzie za kilka lub kilkanaście lat - być może kiedyś coś się zmieni z mojej strony.
    •  
      CommentAuthorlenka1978
    • CommentTimeDec 30th 2012
     permalink
    Moim zdaniem matke i ojca ma sie jednych!!!Ja długo już przed slubem zaczełam mówic moim teściom po imieniu bo sami tego chcieli,jak to moja teściowa powiedziała raz:NA PANIĄ TRZEBA MIEĆ WYGLĄD I PIENIĄDZE i mow mi lepiej po imieniu a teśc podzielił jej zdanie a że równa z niej babka bez żadnego oporu i po ślubie jesteśmy nadal na "TY".Mój mąż równiez mówi moim rodzicom po imieniu i jest luzacka atmosferka:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormigg
    • CommentTimeDec 30th 2012
     permalink
    Nie wyobrażam sobie mówić do teściów po imieniu, bo są duuużo ode mnie starsi. Do teściowej mówię "pani" a do teścia bezosobowo, bo bałabym się powiedzieć "pan", żeby się nie obraził, a "tato" nie chce mi przejść przez gardło.
    Ale my wzięliśmy ślub sami, bez obecności rodziców, więc za bardzo nie było okazji, żeby się jakoś przestawić na inne mówienie. Bo chyba oni powinni to zaproponować, no nie?
    --
    •  
      CommentAuthorlenka1978
    • CommentTimeDec 30th 2012
     permalink
    migg masz racja,to oni powinni zaproponowac i tak wlasnie w naszym przypadku było.No wiadomo że teściowie są od nas starsi ale unas w rodzinie nikt niemówi sobie"mamo-tato" lub "pan-pani",jedynie do swoich rodziców tak sie zwracamy.A że jestesmy rodzinką od dawna zgraną i od początku niebyło i niema nadal sztywnych sytuacji i zgrzytów więc mówimy sobie fajnie po imieniu.A ja sobie nie wyobrazam mówic do tesciowej per.pani,juz lepiej zwracac sie bezosobowo:wink:
    --
    •  
      CommentAuthormigg
    • CommentTimeDec 30th 2012
     permalink
    Fajnie jesteście zgrani, aż Wam trochę zazdroszczę :smile: U nas mąż z moją mamą jest po imieniu, ale to ona zaproponowała. Zresztą, tak jak napisałaś, to zależy od ludzi i relacji. Jeśli nie są sztywne, to zawsze można się jakoś umówić i jest ok. A u mnie to jednak są trochę sztywne i to jest główny problem. Może kiedyś to się wyluzuje :wink:
    --
    • CommentAuthormilena1984
    • CommentTimeDec 31st 2012
     permalink
    z kolei w moim wypadku to bylo tak ze najpierw po slubie mowilam mamo do tesciowki a ona wyraznie zakreslila granice, powiedziala ze jest moja tesciowa a mama mojego m. no i szoken nie?:shocked::bigsmile::shocked:
    I teraz to juz mi wszystko jedno i mowie jej po imieniu i jakos sie juz przyzwyczajam do tego....
    Nie chce juz tego zmieniac teraz...ale to jest taki uklad wielokulturowy ze jakos to podciagam pod wielonarodowosc w naszej rodzinie
    --
  2.  permalink
    Jestem jeszcze przed slubem (pobierzemy sie za nie całe 4 miesiące) ale od 3 miesiecy mówię do teściów Mamo tato... Chociaż bardzo mi z tym dziwnie. Starałam się bezosobowo ale za każdy bezosobowy zwrot teściowie sie wsciekają i pytają czy ja nie chcę wejść do rodziny skoro nie umie się przełamać... Mój M do moich rodziców mówi PAN PANI i pewnie długo tak pozostanie.
  3.  permalink
    The_Fragile: Penturadura - u mnie teściowie chcieli, żebym do nich mówiła po imieniu, ale przez gardło by mi to nie przeszło, więc to im powiedziałam ;))) Teraz mówię mamo/tato i tak gra :)

    Fajnie, że masz z teściem taką relację :)


    Hehe, mnie póki co też przez gardło nie przechodzi, ale teść się uparł ;-)) dziwnie mi tak, bo ja mam 26 lat, a on o 30 więcej, no ale jak tak chce, to przecież Go zmuszać nie mogę... :D

    Tak, relacje mamy świetne, sama się dziwię, bo zawsze sądziłam, że teść i teściowa to ludzie, z którymi jest się trochę na dystans ;) miałam jakieś mylne wyobrażenia. Natomiast do kobiety, która formalnie - i tylko formalnie - będzie moją teściową, zamierzam się zwracać tylko i wyłącznie per pani, jeśli już w ogóle będę zmuszona odezwać się do niej.
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJan 18th 2013 zmieniony
     permalink
    Ja się póki co nie przestawiłam. I chyba od ślubu nie zdarzyło mi się powiedzieć do Teściów Mamo, Tato. A cały problem wynika z tego, że nadal nie wiem, jak powinnam mówić: czy tak jak do swoich rodziców: "mamo chcesz kawy?" czy wręcz "chcesz kawy?" czy raczej "chce mama kawy?".
    • CommentAuthorSovvita
    • CommentTimeJan 27th 2013
     permalink
    niestety to przestawienie sie bywa trudne,ja długo nie mogłam do swojej teściowej powiedzieć mamo,uważałam ,że żadna z niej moja mama,aż kiedyś sama sie o to upomniała,jednak do tej pory mam z tym problemy.
    •  
      CommentAuthorMinia85
    • CommentTimeJan 27th 2013
     permalink
    Przed ślubem się nad tym nie zastanawiałam, dopiero moi rodzice w tym dniu zaproponowali mówienie po imieniu, bo jak stwierdzili sami mają(30lat po ślubie) problem z mówieniem "mamo, tato" do swoich teściów. Moja teściowa była przy tej rozmowie i przytaknęła, więc tak się przyjęło. Minęło 7 lat i moim zdaniem to najlepsza opcja, na bank nie mówiłabym nigdy "mamo", bo tę mam tylko jedną i nie przeszłoby mi to przez gardło do obcej osoby. Gdyby teściowa nie zaproponowała wtedy mówienia po imieniu, zdecydowałabym się na formę bezosobową lub "pani" :wink:
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJan 30th 2013
     permalink
    Jesteśmy 5 msc po ślubie i mój teść niedawno zrobił mi awanturę o niemówienie do niego "tato". Mam juz 30 na karku i naprawdę mi ciężko się przestawić :/
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeJan 30th 2013 zmieniony
     permalink
    Łeee tam, ja jestem ponad rok po ślubie i nadal staram się układać zdania w formie bezosobowej bądź jak już się nie da to mówię 'teściu', albo 'teściowa' :P
    Wiem, że Ci ciężko i nie rozumiem Twojego teścia... Uważam, że rodziców ma się jednych....
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeJan 30th 2013
     permalink
    Ja swoją Teściową znam 11 lat, a też mi czasem trudno mówić do niej "mamo", mimo, że jest świetną babką :wink:
    --
    • CommentAuthorKatiziie
    • CommentTimeNov 25th 2013
     permalink
    ja do moich tesciow nie mowie mamo ani tato ani nawet tesciowie... tylko tak ogolnie wy i tyle, a jak mowie cos o nich to mama i tata
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/url
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeNov 25th 2013
     permalink
    Mój mąż do mojej mamy mówi mamo, a do taty teściu lub teściunio ;) Ja ten problem mam z głowy, bo nie utrzymujemy kontaktów z rodzicami eMa.. Ale do jego babci mowie babciu, sama mi to zaproponowała, w dniu ślubu :)
    --
    • CommentAuthorKatiziie
    • CommentTimeNov 25th 2013
     permalink
    Moj juz niema babci, ale on do mojej mowi oma bo mieszkamy na slasku :) czyli babcia jakby ktos nie zrozumial:) a do moich rodzicow mowi mamo i tesciu
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/url
  4.  permalink
    Ja do swoich zwracam się bezosobowo, teściowa chciała żebym mówiła mamo ale nie mamy z sobą dobrego kontaktu więc jakoś ciężko mi mówić do niej jak do mamy.
    --
  5.  permalink
    u mnie mąż bezosobowo albo : babcia... i tu pada imię mamy albo dziadek ... i tu imię taty
    ja natomiast do teściów mówię : babcia, dziadek
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeJan 7th 2014 zmieniony
     permalink
    Kierownica31: babcia... i tu pada imię mamy albo dziadek ... i tu imię taty

    Czyli np. Babciu Krysiu, chcesz herbatki? :bigsmile: Ciekawe rozwiązanie.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJan 7th 2014
     permalink
    Jak teściowie składali nam życzenia to powiedzieli że teraz jestem ich córką. Tak wiec mowie do nic tata i mama, a mój mąż do mojej mamy mama.
    --
  6.  permalink
    Mónikha
    jakoś sobie trzeba radzić :wink:
    mamo tato mówię tylko do moich rodziców
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.