Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Nieee, myślę, że nie da rady tego z czymś pomylić, bo tam nic innego takiego nie ma.
    Jesli masz jakies wątpliwosci, czy to szyjka, to najpierw "obmacaj" ją z każdej strony, żeby wiedzieć, co 'masz w garści'. :)
    U mnie też bylo tak, że ciągle wydawala mi sie otwarta, nawet lekko, ale.. sama nie wiem do dzisiaj... może naprawde taka byla, a może za gleboko badalam i otwieralam ją sama. Dlatego trzeba leciutko bardzo badać, by nie otworzyć jej wlasnoręcznie, bo pewnie na siłę, to da sie tam wejsc, ale przeciez nie o to chodzi.
    --
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeMar 18th 2009
     permalink
    Po ciąży szyjka się nei zamyka całkowicie. Albo po prostu tak masz, ze zawsze wyczuwasz minimalny otworek, po ciąży będziezs wyczuwałą większy lub wydłużony.
    --
    •  
      CommentAuthortiramisu
    • CommentTimeMar 18th 2009
     permalink
    To chyba u mnie rzeczywiście się nie zamknie, zastanawiam się tylko co badalam przy pierwszym razie na poczatku cyklu skoro żadnego otworka nie wyczułam?:wink:
    -- Powyższy post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych.
  2.  permalink
    A czy ta zasada porodu naturalnego czy cesarki też? Chodzi mi o tę szyjkę. Bo nie wiem, czy skoro mialam cesarkę, to czy na szyjkę to jakos i tak wpłynęło.

    Mimo wszystko - ja u siebie zaliczam szyjkę do 'zamkniętej' jeśli nie czuje tam wgłębienie, tylko jakby.. zablokowane wejście. Nie wiem jak to wytłumaczyć. W sytuacji gdy jest otwarta, zawsze jakas dziurka - mniejsza czy wieksza - tam jest,palec sie lekko zatapia. A gdy jest zamknięta - po prostu wejścia nie ma. Czuć że sie nie ma przez co przebić.
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeMar 22nd 2009
     permalink
    ja jestem po łyżeczkowaniu (niestety nigdy jeszcze nie rodziłam) i praktycznie zawsze wyczuwam "otwarcie" - choć zmienia się jego wielkość
    --
    •  
      CommentAuthortiramisu
    • CommentTimeMar 23rd 2009
     permalink
    Skorpionka nie wiem jak z ta szyjka czy roznica po cesarce tez moze byc, ja miałam cesarkę ale po 40 h porodzie naturalnym i rozwarciu 8 cm więc u mnie chyba szyjka się przez to zmienila. Wczoraj natomiast gdy miałam szyjkę bardzo wysoko, juz mialam napisać ze jest całkowicie zamknieta , a tak naprawde nie mogłam jej porzadnie zbadac bo nie siegałam a rowek jednak w koncu wyczułam..:wink:
    -- Powyższy post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych.
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMar 29th 2009
     permalink
    Myslę, że jeśli było rozwarcie, to nawet po cesarce szyjka będzie już miała ten roweczek.
    Natomiast czasem w okresie płodności jest tak wysoko i jakby obrócona, ze nie możemy znaleźć otworku tylko dotykamy jedynie ścianki. Stąd można się pomylić.
    Pomaga wtedy uciśnięcie macicy drugą ręką, co powoduje, ze szyjka ustawia się bardziej pionowo i wtedy można znaleźć ten "czubek" :bigsmile:
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthortiramisu
    • CommentTimeApr 5th 2009
     permalink
    Jeszcze mam jedno pytanie do badaczy szyjek:) czy ktos tak ma że szyjka robi sie miekka ale tylko w jednej cześci czy powinna cała z każdej strony? bo nie wiem jak to opisywac moja szyjka jak juz jest bardziej miekka to tylko z jednej strony(jeden połokrąg) z drugiej cały czas jednakowo twarda, moze tak byc?
    -- Powyższy post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych.
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeApr 15th 2009
     permalink
    Tak chyba czasem mam takie odczucie :]
    To ma być po prsotu relatywna miękkość względem pozostałych dni. Zwykle potem i tak cała mi mięknie. To etap.
    --
    •  
      CommentAuthorola_g
    • CommentTimeApr 15th 2009
     permalink
    cześć dziewczyny :)
    ja się mało odzywam ale wytrwale czytam Wasze dyskusje.. Osobiście badałam szyjkę w początkach moich obserwacji ale potem wyczytałam (u Kippley'ów), że nie zaleca się tego badania w okresie starań o dziecko. Niby majstrowanie w głębi pochwy i na samej szyjce może zakłócić tamtejszy "mikroklimat" i przeszkadzać w staraniach.
    Co o tym sądzicie?
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeApr 16th 2009
     permalink
    Kippleyowie podają badania wpływu badania szyjki na poczęcie?
    --
    •  
      CommentAuthorola_g
    • CommentTimeApr 17th 2009
     permalink
    Z tego co pamiętam nie rozpisują sie o tym zbytnio, sprawdzę w domu, może jest tam jakiś przypis o wynikach badań.
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeApr 18th 2009
     permalink
    Badałam i dziecko mam :smile:

    Tiramisu, mi się po owulacji nigdy szyjka nie domyka. Dopiero po okresie.
    --
    •  
      CommentAuthorLete
    • CommentTimeApr 18th 2009
     permalink
    Dziewczyny czy strefę miedzy szyjka na ściankami pochwy macie gładką? Chodzi mi o to przejście z jednego w drugie. Ja wyczułam zgrubienia pod palcem i nie wiem czy panikować, że to brodawczak. Cytologia robiona 2 mce temu był ok, ale mimo wszystko.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeApr 20th 2009
     permalink
    Wnętrze pochwy z natury jest pofalowane. Z wiekiem robi się bardziej gładkie. :-)
    Samoobserwacja raczej uspokaja. Zawsze możesz spytać gina, czym jest to co wyczuwasz.
    --
    •  
      CommentAuthorLete
    • CommentTimeApr 20th 2009
     permalink
    Pooglądałam mnóstwo zdjęć szyjki macicy w necie - z nadżerkami, brodawczakiem i nawet rakiem. Nie wychuwam takich zmian palcami, ale na kolejnej wizycie u gina zwrócę mu na to uwagę.
    --
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeApr 21st 2009
     permalink
    Może cię to nie dotyczy, ale napiszę - może się komuś przyda. Na naukach nauczyciele metod to podkreślają, żęby uniknąć nieporozumień, które wielokrotnie się już zdarzały.
    Jednym z wyczuwalnych zgrubień jest po prostu kał w odbycie. Jeżeli nie jesteśmy wypróżnione, możemy w okolicach szyjki wyczuwać zgrubienie stanowiące ściankę między jedną a drugą stroną. Chciałam to napisać delikatnie - mam nadzieję, ze jest zrozumiałe :)
    --
    •  
      CommentAuthorLete
    • CommentTimeApr 21st 2009
     permalink
    Nie sądzę, żeby to był kał. To zgrubienie czuć tak jakby pofałdowany nabłonek zaraz na granicy szyjki i pochwy.
    --
  3.  permalink
    To prawda - przed badaniem szyjki należy sie wypróżnic, inaczej czasem w ogole nie da sie badania wykonać....
    Myślę, że wnętrze pochwy jest pofaldowane i są mniejsze i wieksze zgrubienia. Jesli komus sie wydaje, ze jakies zgrubienie jest podejrzanie duże - lepiej od razu spytac lekarza.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeApr 27th 2009
     permalink
    I to najlepsza rada moim zdaniem. Jest tak wiele możliwości, od normalnej "nieco innej" budowy, fałdki skórnej, aż po zmiany nowotworowe. Jeśli wyczuwasz coś niepokojącego, to najlepszym rozwiązaniem jest pokazać to lekarzowi.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorminula06
    • CommentTimeApr 29th 2009
     permalink
    dziewczyny jak jest z ta szyjka przed @ jest nisko czy wysoko , mieka czy twarda , otwarta czy zamknieta dzis u mnie jest 34 dzien cyklu , temperaturka wysoko wacha sie miedzy 37-37,1 , szyjka wysoko , zamknieta i chyba twarda , zabardzo sie jeszcze nie znam na szyjce , badam ja od kilku dni
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeApr 29th 2009 zmieniony
     permalink
    Po owulacji się obniża, twardnieje i zamyka. Ale przed samą miesiączką znów się unosi i rozchyla, by wypuścić krew.
    --
    • CommentAuthorbasiaurb
    • CommentTimeMay 18th 2009
     permalink
    A ja mam takie pytanie. Czy zdarza sie Wam tak ze szyjka jest jakby wygieta do przodu? tzn w strone brzucha w zasadzie nawet nie wygina tylko koncowke czuje jakby na przednije scianie pochwy a nie na srodku jak jest najczesciej. Czasem mam takie odczucie kiedy jest wysoko w okresie plodnym (przy plodnym sluzie) i tak zaczelam sie zastanaiwac czy to nie ma zwiazku z tym ze mam tylozgiecie macicy i czy to moze byc np szczyt szyjki, wtedy kiedy jest najwyzej to sie tak umiejscawia. Co o tym myslicie?
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeMay 18th 2009
     permalink
    Nie jestem wcale pewna czy najczęściej jest na środku, u mnie jest na ściance od strony brzucha. Wydaje mi się, że przy przodozgięciu tak właśnie jest.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeJun 4th 2009
     permalink
    TAk te odczucia są zależne od ułożenia macicy, dlatego tak ważne jest indywidualne zaobserwowanie jaki poziom jest określany przez nas jako nisko, a jaki - wysoko :)
    --
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeJun 4th 2009
     permalink
    Ech....po porodzie wszystko się zmienia...:confused:
    -- [*]
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 4th 2009
     permalink
    •  
      CommentAuthorAine
    • CommentTimeJun 26th 2009
     permalink
    A ja mam pytanko czy któraś z Was obserwowala szyjke przed i po usuwaniu nadżerki? Ja miałam wymrażaną jakiś czas temu, zaczęłam sie obserwować i wydaje mi się ona cały czas lekko otwarta(tak że czubek opuszki palca daję radę tam umieścić). Ginka twierdzi że może to być związane z zabiegiem i dlatego właśnie ona nie rekomenduje usuwania jeśli nie ma dużej potrzeby usuwania.
    A może ktośc gdzieś czytał na ten temat i poleci mi jakiś link?
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJun 28th 2009
     permalink
    Powiem ci tylko moje doświadczenia. Przez jakiś czas po wymrażaniu nie badałam się zbytnio, ale teraz obserwuję normalny cykl otwarcia i zamknięcia. Nie widzę zmiany, a minęły ponad dwa cykle.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeJun 29th 2009 zmieniony
     permalink
    Mam pytanie natury... technicznej. Podoba mi się idea obserwacji szyjki i chciałabym to u siebie poobserwować, ale czy można dokonywać tego typu samobadania w czasie miesiączki?
    A drugie pytanie: Obecnie jestem po łyżeczkowaniu - lekarz zakazał mi współżycia do następnej miesiączki - czy w tym okresie mogę sobie badać szyjkę? Nie wiem, czy ten zakaz współżycia dotyczy ryzyka zajścia w ciążę, która w tym przypadku nie miałaby szans przetrwania, czy raczej (co mi się wydaje bardziej prawdopodobne) ryzyka zakażenia i przeczakania odpowiedniego czasu, żeby się tam wszystki zagoiło. Zatem nie wiem, czy obmacując teraz sobie szyjkę mogę sobie zaszkodzić?
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorreticulum
    • CommentTimeJun 29th 2009
     permalink
    Hej dziewczyny.
    Ja obserwowałam szyjkę równolegle z pomiarem temperatury i obserwacją śluzu i to pomogło mi ustalić dni płodne - tempka wskazywała na wcześniejsze dni, a śluz długo był płodny i nagle wyczułam bardzo rozpulchnioną szyjkę :) i teraz jestem w ciąży :D
    Ale do rzeczy. Myślę że każda kobieta po jednym-dwóch cyklach obserwacji jest w stanie określić właściwości swojej szyjki poprzez porównywanie jej stanu z dniami wcześniejszymi. Owszem określenie "jak czybek nosa" czy "jak wargi" jest pomocne, ale każda z nas jest inna.
    Co do badania po zabiegach to się nie wypowiem, nie jestem lekarzem i nie mam też takich doświadczeń, ale jeśli chodzi o obserwację w czasie @ to moim zdaniem nie jest to konieczne, wystarczy zacząć po @.
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJun 29th 2009
     permalink
    Jaca_randa, oczywiście, że możesz się badać podczas miesiączki, zaleca się to nawet niedoświadczonym, żeby wyczuły, jaka to jest szyjka otwarta. Co do czekania po łyżeczkowaniu to mi się bardziej prawdopodobne wydaje czekanie z uwagi na cienkie endometrium, które musi mić czas się odbudować. Ale lepiej podmuchac na zmine i po prostu dezynfekować rękę przed badaniem.

    Reticulum
    , bardzo cenny głos. Życzę spokojnej ciąży!
    --
    •  
      CommentAuthorsiciurynka
    • CommentTimeJul 1st 2009
     permalink
    No to inna zagwozdka - podwójna macica i podwójna szyjka. Jak takie cudo badać?
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJul 1st 2009
     permalink
    Nigdy nie słyszałam o takim fenomenie, ale tak na logikę to jeśli do każdej macicy prowadzi choć jeden jajowód, trzeba by badać obie szyjki.
    --
    •  
      CommentAuthorsiciurynka
    • CommentTimeJul 2nd 2009
     permalink
    w takim razie jestem fenomenalna:) na razie się uśmiecham, ale zobaczymy, jak będzie, jak zacznę się starać o dziecko... w każdym razie trzeba zacząć się badać. Bardzo dobrze, że jest 28dni.pl, bo daje dużo wskazówek.
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJul 2nd 2009
     permalink
    Takie wypadki są niezwykle rzadkie, ale się zdarzają.
    Ale tak na zdrowy rozum, to zmiany i tak zależą przecież od hormonów, więc powinny przebiegać jednocześnie.
    A czy nie da się usunąć tej podwójności operacyjnie?
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorewelcia
    • CommentTimeAug 2nd 2009 zmieniony
     permalink
    dziewczyny, badam szyjkę od kilku dni i dzisiaj podczas badania wyczułam na niej chrostkę, wcześniej (wczoraj) nie było jej na 100%, musiała pojawić się w ciągu 24h, mam się martwić, czy takie rzeczy się dzieją ??
    --
    •  
      CommentAuthorewelcia
    • CommentTimeAug 2nd 2009
     permalink
    siciurynka - niesamowitą masz "przypadłość" z ciekawości zapytam, czy w naszym owulacyjno-okresowym świecie funkcjonujesz tak jak my, czy odbywa się to również podwójnie??
    --
    •  
      CommentAuthorreticulum
    • CommentTimeAug 3rd 2009
     permalink
    Ewelcia, te krostki to są tzw. torbiele Nabotha (lub Nabota po polskiemu ;) , wiele kobiet to ma, one sie pojawiają i znikają, mają związek z blokowaniem gruczołów wydzieljących śluz, gdy się taki zablokuje, to śluz zbiera się pod nabłonkiem i tworzy taką malutką torbielkę. NIe trzeba ich usuwać jeśli nie rosną i nie towrzy się tam stan zapalny - to raczej rzadko. Same znikają. Podczas badania lekarz na pewno zauważy jeśli będą jakieś z nimi probelmy, Ja też je miewam :)
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeAug 3rd 2009
     permalink
    Ewelcia - na razie nie panikuj. Również otworek szyjki możesz wyczuć jako "chrostkę", ja tak miewam kiedy jest zamknięta. Lekarz przy badaniu na pewno najlepiej oceni co to jest i co z tym zrobić.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorewelcia
    • CommentTimeAug 4th 2009
     permalink
    nie nie, to nie otworek, bo otworek tez wyczuwam, to normalna chrostka wielkosci, ja wiem lebka o szpilki :) ale panikowac nie bede :)
    --
    •  
      CommentAuthorewelcia
    • CommentTimeAug 4th 2009
     permalink
    a powiedzcie mi, jak wygląda szyjka jeśli dojdzie do zapłodnienia
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeAug 4th 2009
     permalink
    To zależy. U wszystkich się zamyka, wydłuża i twardnieje. Jeśli chodzi o pozycję to bywa różnie, u jednych nie ma różnicy w stosunku do poprzednich faz lutealnych, u innych wywija się ku górze.
    --
    •  
      CommentAuthorDiabeł
    • CommentTimeSep 12th 2009
     permalink
    siciurynka opowiedz coś więcej, bo temat jest niezwykle ciekawy:crazy:
    •  
      CommentAuthorAssegai
    • CommentTimeSep 24th 2009
     permalink
    a wiecie co... hahaha ja jak pierwszy raz wymacałam sobie szyjkę (oczywiście nie wiedząc co to takiego i jak wygląda i gdzie dokładnie jej szukać) to wpadłam w panikę bo pomyślałam że to jakiś guz czy coś.... i chodziłam przez parę dni zdołowana w napadach czarnowidzenia że to na pewno coś złego jest hahahahaha cóżżżż.... potem dopiero zostałam uświadomiona.
    •  
      CommentAuthorAssegai
    • CommentTimeSep 24th 2009
     permalink
    to było jakieś 10 lat temu.... więc miałam prawo :P Debil ze mnie niesamowity hahaha
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 24th 2009
     permalink
    Po prostu początkująca jak każdy.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 14th 2009
     permalink
    Moja piękna szyjka macicy
    Najpierw był tu tylko fotodziennik objawów płodności całego cyklu studentki położnictwa, a teraz autorka wzbogaciła ją o zdjęcia szyjki kobiet w różnym wieku i różnych sytuacjach.
    --
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeMar 3rd 2010
     permalink
    Ja bym chciałą zobaczyć fotki szyjki podczas rozwierania się przy porodzie :) Ale na tej stronce nie znalazłam...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMar 3rd 2010
     permalink
    Napisz do autorki. Może zamieści.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.