Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAddictive
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Farfalinko, ja podobnie - w lipcu skończyłam 30 lat i dopiero teraz zabrałam się za obserwację swoich cykli i swojego ciala...:):) żałuję, że tak późno:) Powodzenia!
    :smile::smile::smile:
    --
    • CommentAuthorkasiadzi31
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Wytłumaczcie mi proszę "jak krowie na rowie":) którą metodę mam wybrać.Jutro mam zamiar testować choć nie wiem czy to nie za wcześnie jeszcze.Czuję się dziwnie mam zawroty głowy,boli mnie podbrzusze,piersi są ciężkie i bolące po bokach i mam cały czas mokro:)).Nie sądzę żeby to była moja wyobraźnia bo to starania o trzecie dziecko więc emocje nie są już takie gwałtowne:) choć gdyby się udało bardzo byśmy się cieszyli.Pozdrawiam
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Wybierz tę objawowo-termiczną, której masz podręcznik i do której nauczyciela masz dostęp.
    Czytałaś już ABC eksperta?
    --
    •  
      CommentAuthorfarfallina
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Addictive dziekuje bardzo za odpowiedz! :smile: Mi tez w lipcu stuknela 30-stka, wiec witam w "klubie" hihi :wink:
    Ojej, nawet nie wiesz jak zaluje, ze dopiero teraz zabralam sie za obserwowanie swojego organizmu pod tym wzgledem...wstyd normalnie...a ogrom informacji dookola mnie troche oniesmiela...ale coz....od czegos trzeba zaczac, bo strasznie bym juz chciala maluszka!
    Do "nastepnego postu" :wink: Pozdrawiam serdecznie!
    • CommentAuthorkasiadzi31
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Amazonko ja mam książkę "Naturalne planowanie rodziny",którą kupiłam wieki temu jak byłam na studiach.Jest tłumaczona z niemieckiego i jest właśnie o m.objawowo-termicznej.Na razie bazuję na niej a jeśli w tym cyklu się nie udało zakupię Rotzera.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    To książka z 1999 r.? Jeśli opierasz się na niej, to wybierz metodę niemiecką, która jest w niej opisana.
    Oba podręczniki przydadzą Ci się też na okres poporodowy i odkładania.
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Czesc dziewczyny :) ja tez jestem nowa, dzis zalozylam konto i pierwszy w zyciu wykres, od tego cyklu mierze tempke, mialam troszke stresu.. wiec wyglada on dosc dziwnie, nie potrafie zinter[retowac czy owu byla czy nie..
    Moze nastepny bedzie lepszy, postaram sie dokladnie wszystko opisywac... tylko u mnie jest problem, bo mam bardzo dlugie cykle.

    Jezeli chcecie , prosze zerknijcie na moj wykres :) kazdy komentarz jest dla mnie bardzo cenny :)

    pozdrawiam
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Czemu się stresujesz? Jeśli uczysz się metody, to wszystko stanie się jasne.
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Amazonka - stres zwiazany z praca, okrpny, nigdy w zyciu takiego nie mialam.. po 3,5 roku - zwolnilam sie..i stres jak reka odjal, chyba to widac po wykresie.. wypowiedzenie dalam 25 lipca.. poza tym starmy sie od roku, wyniki super, troche wysoka prolaktyna, ale miesci sie w normie, biore bromergon.. laparoskopia czeka mnie pod koniec wrzesnia (sprawdzanie droznosci i czy nie ma zrostow itd).. mozliwe, ze te nasze niepowodzenia byly zwiazane z narastajanym od roku stresem w pracy.. no nic, teraz stresu nie ma..wczoraj ostatni dzien bylam w pracy.. robie sobie przerwe do po laparo, zeby sie wyzulowac.. od pazdziernika zaczynam szukac nowej pracy - mam taki komfort, ze mam doswiadczenie , nie mieszkam w Polsce, wiec jestem spokojna, ze znajde te wymarzona prace ;)
    --
    • CommentAuthorkasiadzi31
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Nie, jest z 2001.Ok muszę poczytać jeszcze o tej metodzie.Mam jeszcze pytanie, bo jutro wyjeżdżam w góry(o 4 rano) i wracam w poniedziałek.Czy mam mierzyć temperaturę bo wiem,że na pewno będzie zakłócona choćby przez zmianę klimatu i inne godziny snu i mierzenia?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 19th 2011
     permalink
    Mierz zaraz po przebudzeniu i zapisuj godziny. Podróż nie jest powodem, aby marnować obserwacje.
    Obserwowałam się w czasie podróży rowerowej wzdłuż wybrzeża z niektórymi noclegami pod namiotem.
    --
    • CommentAuthorkasiadzi31
    • CommentTimeAug 23rd 2011
     permalink
    Witam.Niestety skończyła mi się ważność konta a przelew mogę zrobić jutro i zanim pieniądze dojdą to trochę minie.Mierzyłam temp.tak jak pisałaś Amazonko i w sumie jedyne odstępstwo o normy było w sobotę rano bo zamiast o 6 mierzyłam o 5 rano.Cały czas do dziś rana mam temp.36,8 ale w 23 dc robiłam test i wyszedł negatywny więc chyba się jednak nie udało.Teraz poczekam jeszcze do 30 dc ,choć pewnie dostanę @ bo objawy raczej okresowe( jedynie co na dziś dzień mnie trochę zbija z tropu to odczucie wilgotności i biały wodnisty śluz).Poczekamy zobaczymy:))
    • CommentAuthornowisia
    • CommentTimeAug 23rd 2011
     permalink
    Witajcie moje drogie:)
    Jestem tu nowiutka:) Trafiłam do Was przypadkiem - ale cieszę się, że znalazłam 28 dni.
    Jestem mamą po przejściach - mam 9 letnią córeczkę, we wrześniu ubiegłego roku urodziłam Aniołka Zosię w 39 tc. Rok wcześniej poroniłam w 14 tc.
    Ciągle jednak nie tracę nadziei, że w końcu uda nam się powiększyć rodzinę:) Cieszę się, że trafiłam tutaj...Mam nadzieję, że z Waszym wsparciem i "doświadczeniem:" forum damy radę:)
  1.  permalink
    Nowisiu, witaj! Co ma być, to będzie. Osobiście Ci życzę, żeby Cię już los nie doświadczał :smile:
    •  
      CommentAuthorblubis
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Po wczorajszej dyskusji chce zaczać obserwacje. W 3 dc miałam 37, dzisiaj - 5 dc mam 36,8 (mierzone 5 minut w pochwie, rano) czy to nie za wysoka temp?
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Rozmowy dla początkujących
    Jaki masz termometr? Masz swój do samoobserwacji? Wpisujesz dane na wykres?
    --
    •  
      CommentAuthorblubis
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    ars polonia zwykly rteciowy, tak zaczelam wpisywac
    --
    •  
      CommentAuthorAgaMama
    • CommentTimeNov 1st 2011
     permalink
    To mój 2 obserwowany cykl. Czy to możliwe aby temp prawie codziennie utrzymywała się na tym samym poziomie?
    Temp mierzę o 7.30 i "nie zmieniałam" czasu na zimowy.
    -- Hubert 24.07.2009, Bruno 13.05.2013 i Igor w drodze :D
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 1st 2011
     permalink
    Możliwe.
    --
    •  
      CommentAuthoryamiya
    • CommentTimeNov 14th 2011
     permalink
    Witam :) Ja również jestem tu nowa i dopiero zaczynam uczyć się wszystkiego o swoim cyklu. Mam spory mętlik od natłoku informacji, ale mam nadzieję, że wkrótce usystematyzuje jakoś swoją wiedzę na ten temat. Nie wybrałam jeszcze żadnej konkretnej metody i nie mam dostępu do polskich książek. Muszę więc opierać się na wiedzy z internetu. Jakieś podpowiedzi? :) W tej chwili odkładamy jeszcze z mężem staranie się o Dzidziusia, ale w przyszłym roku będziemy o tym poważnie myśleć - stąd (bardzo dobry!) pomysł mojego męża na wcześniejsze rozpoczęcie obserwacji. Zwłaszcza, że moje cykle są (chyba) bardzo dziwne. W tej chwili żałuję, że nie zabrałam się za to wcześniej i że jestem tak zielona w tej kwestii...
    Mam nadzieję, że mogę liczyć na Waszą pomoc?:)
  2.  permalink
    Jeśli Twoje dziwne cykle nie przerosną naszych możliwości poznawczych, to pomożemy :wink: Chyba za bardzo się stresujesz
    •  
      CommentAuthoryamiya
    • CommentTimeNov 14th 2011
     permalink
    Liczę na to, że nie przerosną i że okażą się mniej dziwne, niż mi się wydaje ;) i nie stresuję się, ależ skąd :)
    I dziękuję za chęć pomocy.
    Zaczynam się zastanawiać nad wyborem między metodą Rötzera a angielską. Chyba obie są tu bardzo popularne. Podpowiecie o której znajdę wiecej wiarygodnych informacji w internecie?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 14th 2011
     permalink
    Skoro odkładacie, to dobrze, że tu trafiłaś. Dzięki samej samoobserwacji spokojnie odłożysz poczęcie na właściwy czas.
    Stąd dowiesz się, jak rozpoznać płodność i niepłodność:
    Zasady metody angielskiej
    Zasady metody Rotzera
    Im szybciej wybierzesz metodę do nauki, tym mniej ew. błędów popełnisz.
    --
    •  
      CommentAuthoryamiya
    • CommentTimeNov 14th 2011
     permalink
    Dziękuję Amazonko ślicznie, zabieram się do lektury :)
  3.  permalink
    Witam! Też jestem tu nowa. I to dopiero mój pierwszy cykl samoobserwacji! Zobaczymy co przyniesie? Pozdrawiam
  4.  permalink
    P . S Mam nadzieje że moge liczyć na Waszą pomoc??? :bigsmile:
  5.  permalink
    Pewnie :smile:
    •  
      CommentAuthorwiolettala
    • CommentTimeNov 17th 2011
     permalink
    Hej,
    Jestem tu nowa jak wiekszosc z Was.
    Duzo czytalam na temat metody angielskiej i zdecydowalam sie na stosowanie jej przy moich dalszych cyklach jednakze boje sie ze moja praca w nocy i spanie w dzien moze zaklocac maja PTC. Co o tym myslicie? Czy w moim przypadku ma sens mierzenie temperatur?
    Po pierwszym cyklu zaobserwowalam u siebie dwufazowosc ale wciaz mam watpliwosci...
    Gdzies w necie wyczytalam opinie ze wyznaczanie plodnosci ta metoda jest dla kobiet ktore nie pracuja, spia cala noc, wstaja o regularnych porach i nie maja stresow...
    Jaka jest wasza opinia...?
  6.  permalink
    Uważam, że nie masz co rezygnować z pomiarów. Pomimo nieunormowanego trybu życia pozbawisz się ważnego wyznacznika płodności. Pozdrawiam :smile:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 17th 2011
     permalink
    Odkładające na 28dni studiują, pracują, podróżują, mają małe dzieci, prowadzą własne firmy, przeżywają stres, występują publicznie, zarywają noce. Coś jeszcze?
    --
  7.  permalink
    ...prowadzą nocny tryb życia, piją alkohol (zdarza się :wink:), są lekarzami, pielegniarkami, stewardessami, pilotami wycieczek, opiekunkami kolonii, w całodobowych domach opieki... i też robią wykresy :smile:
    •  
      CommentAuthorwiolettala
    • CommentTimeNov 17th 2011
     permalink
    :) dzieki za wsparcie, staram sie zmienic prace od 6 miesiecy ale tylko biegam po interview (dodatkowy stres) i nic z tego nie wychodzi jak na razie. Zaczelam sie martwic bo moj pierwszy wykres ma sporo "zebow" i mysle ze to przez moj tryb pracy...
    •  
      CommentAuthorFretka_Flynn
    • CommentTimeNov 17th 2011 zmieniony
     permalink
    Zapewne tak...
    Roetzer pisze:
    "Jak postapic, gdy się pracuje w nocy?
    Wykres temperatury możliwy do zinterpretowania otrzymuje się wtedy, jeżeli mierzy się ją zawsze o tej samej porze dnia lub wieczora. Przed pomiarem należy odpocząć przynajmniej godzinę w pozycji siedzącej lub leżącej; albo też dokonuje się pomiaru po najdłuższym śnie w ciągu dnia, przez cały okres pracy na nocnej zmianie. Codziennie zapisuje się godzinę pomiaru, czas pracy oraz przejście na inną zmianę. W połączeniu z obserwacją śluzu otrzymuje się informacje przydatne do interpretacji" - "Sztuka planowania rodziny", s.21
    •  
      CommentAuthorwiolettala
    • CommentTimeNov 17th 2011
     permalink
    Tak tez robie, mierze po obudzeniu okolo 15.00. Z piatku na sobote i z soboty na niedziele spie normalnie w nocy a temp wtedy mierze rano (budze sie o 7.30)
  8.  permalink
    No to chyba nie ma sensu zmieniać czy rezygnować :smile:
    •  
      CommentAuthorwiolettala
    • CommentTimeNov 18th 2011
     permalink
    To mierze dalej i obserwuje :)
    Najgorsze jest to ze czasami mimo ze i tak nienajlepiej spie w ciagu dnia to budzi mnie moj pies skomleniem pod drzwiami :sad: hmmm ... chyba ze ja tez przestawie na "tryb nocny" hehe :smile:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 18th 2011
     permalink
    Gdybyś miała jakieś kłopoty, zawsze możesz polegać na obserwacji śluzu.
    --
  9.  permalink
    Możecie mi podać jakieś przydatne linki dotyczące samoobserwacji, itp?Jestem zielona w tym temacie ..
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 22nd 2011
     permalink
    Tutaj najbliżej:
    ABC eksperta

    Na górze jest link do arcyciekawego bloga.
    --
    • CommentAuthorbenito
    • CommentTimeNov 22nd 2011
     permalink
    witam Staraczki i około 30-stki :) ja też do was należę. Forum fajne wrażenie na mnie zrobiło ogromne. Czytam czytam i nic nie rozumiem :( wszystko mi się miesza. Mierzę temperaturę od 2 cylki, i robie testy owu od dwóch cykli. Na obecną chwile jestem w oczekiwaniu na @ albo pozytywny test ciążowy. Poczekam sobie jeszcze z półtora tygodnia. Ja dopiero teraz wyczytałam wiecie,że tabletki antykoncepcyjne moga dać stalą niepłodność w przypadku 2% kobiet. Gdybym miała wcześniej taka wiedze i o tym jak szybko starzeje się przez to szyjka macicy to nie łykałabym tabletek. :( tak chce mieć już dzieciaczka :( boję się bo mam dziwny wykres ząbkowany. Juz od 8 miesięcy staramy sie o dzidzię i nic :(
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 22nd 2011
     permalink
    Teraz skup się na nauce metody. To Ci się przyda na po ciąży.
    --
    • CommentAuthorkitty29
    • CommentTimeDec 3rd 2011
     permalink
    Witam dziewczyny, jestem nowa i zaczynam obserwację-pierwszy cykl - po odstawieniu tabletek. Czy któraś z Was może mi wyjaśnić dlaczego temperatura od początku pomiaru utrzymuje się na takim samym poziomie? Termometr elektroniczny pokazuje cały czas 36,6 a zwykły 36,7 tak jest już kolejny dzień, o co chodzi?? :confused:
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeDec 3rd 2011
     permalink
    o nic nie chodzi , "taka Twoja uroda" masz stabilną tempkę i tyle :)
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 3rd 2011
     permalink
    To oznacza, że wszystko ok. Obserwuj dalej.
    --
    • CommentAuthorNiezalogowana (początkująca)
    • CommentTimeDec 11th 2011
     permalink
    Witam,

    Zaczynam dopiero przygodę z NPR i mam kilka pytań - to może tak zbiorczo :)

    1. Krwawienia śródcykliczne - ostatnio cykl skrócił z 28 do 25 dni i w tym 25 dniu występuje obfita miesiączka (poprzedoza obserwacją sluzu płodnego, który skończył się 13 dni przed okresem) to mogę mieć pewność, że to okres a nie krw. śród.?

    2. Czy jeśli widać pęknięte pęcherzyki graffa w jajnikach to znaczy, że owulacja była?

    3. Dni niepłodne to niepłodne, prawda? nie ma możliwości ciąży na 2 dni przed krawieniem z pkt. 1?

    4. Czy takie skrócenie cyklu jest normalne?
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeDec 11th 2011
     permalink
    O krwawieniu śródcyklicznym można mówić, jeśli pojawia się krwawienie którego nie poprzedziła faza temperatur wyższych. Bez obserwacji często jest nie do odróżnienia od miesiączki bo występuje w jej okolicach, jednak należy uznać je za dni płodne. Skrócenie cyklu z 28 na 25 dni nie musi być nienormalne, chyba nie ma kobiety która przez całe zycie miesiączkuje jak w zegarku.
    co do drugiego to wydaje mi się, że tak.
    Dni niepłodne chyba wzięły skądś swoją nazwę, prawda?:smile: Nikt by ich tak nie nazwał, gdyby nie były niepłodne z tym, że bez obserwacji nie odróżnisz krwawienia śródcyklicznego od miesiączki, o czym pisałam Ci wyżej, więc jeśli pytasz o możliwość- tak, jest. Jeśli byłoby to krwawienie śródcykliczne.
    A co do śluzu... Metoda Billings`a ma mniejszą skuteczność niż objawowo-termiczna, dlatego lepiej dodatkowo mierzyć temperaturę.
    --
    • CommentAuthorNiezalogowana (poczatkujaca)
    • CommentTimeDec 12th 2011
     permalink
    Dziękuję za odpowiedź.

    A czy podczas krawienia śródcyklicznego występuje złuszczanie się endometrium?
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeDec 12th 2011
     permalink
    Krwawienie śródcykliczne powstaje, gdy wciąż narastającego endometrium przed owulacją jest już za dużo. Wtedy jego część się złuszcza.
    --
    • CommentAuthorNiezalogowana (poczatkujaca)
    • CommentTimeDec 12th 2011
     permalink
    Czyli nigdy nie ma pewności, że to okres? Przy założeniu, że jest PMS, ból okresowy, normalne krwawienie w terminie (nawet 2 dni przed) to dalej może być to nieokres?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 12th 2011
     permalink
    Krwawienie śródcykliczne może dawać identyczne objawy jak okres, ale nim nie być i być w rzeczywistości okresem płodnym.
    Bez pomiaru podstawowej temperatury ciała nigdy nie ma takiej pewności. Tylko PTC daje taką pewność.
    --