Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorkkurka
    • CommentTimeDec 17th 2008 zmieniony
     permalink
    każda z nas została jakoś (mniej niż bardziej udolnie:-) uświadomiona. Rodzice potrafili rozmawiać z Wami na "te" tematy?
    Niektórzy już uświadamiają własne dzieci. Jak się w tym czujecie? Czujecie, że spełniacie swoją "misję";-)

    Niby nie powinna to być jakaś szczególna misja (u mnie w domu tak trochę było, Rodzice siedli z namaszczonymi minami do rozmowy z poczuciem misji wymalowanym na twarzach:))) - do dziś się z tego śmiejemy), tylko zwyczajnie - część życia. Jak to wychodzi w praktyce?

    Temat pojawia się w innych wątkach, a jest moim zdaniem na tyle ciekawy, żeby poświęcić mu osobny wątek.
    Zapraszam:-)
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 17th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 3rd 2009
     permalink
    mnie rodzice nie uświadomili.
    to chyba jakoś samo przyszło, kiedy na biologii w klasie 4 podstawowej poruszono ten temat :)
    --
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJan 4th 2009
     permalink
    Amazonko, te wątki nie dotyczą tego samego tematu.
    U mnie zupełnie naturalnie i bez problemów ani zażenowania rodzice odpowiadali na trudne pytania i tłumaczyli. Zamierzam postąpić podobnie.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 4th 2009
     permalink
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 7th 2009
     permalink
    U mnie było to naturalne. Mama zawsze odpowiadała mi rzeczowo na pytania, nie ściemniała mnie. Od zawsze wiedziałam, że wielki brzuch mamy na zdjęciu to dlatego, że ja byłam w środku, bo wkrótce miałam się urodzić. Później pojawiły się dodatkowe informacje, ale z słów mamy wynika, że odpowiadała na konkretne moje pytania, nie wnikając od razu zbyt daleko w szczegóły.

    Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest właśnie wyważona, dostosowana do wieku dziecka, ale jednak prawda.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeJan 20th 2009
     permalink
    U mnie w domu nie było o niczym mowy. Jakoś się sama uświadomiłam w międzyczasie, głównie dzięki podręcznikom do biologii takim i innym.
    -- Irja
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 20th 2009
     permalink
    Tak miała moja mama. W efekcie jako 15 narobiła sobie obciachu, którego chciała mi oszczędzić. Nie każde dziecko ma w sobie tyle inwencji i pędu do podręczników :D

    Ale mam głupie pytanie - mając kilkoro dzieci, co innego powiedzieć starszemu o brzuchu mamy, który pęcznieje do rozmiarów arbuza, a potem pojawia się dziecko? Przecież to normalne, że powie się, że tam rośnie braciszek lub siostrzyczka. Nie musimy wdawać się od razu w szczegóły o penetracji i inne.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeJan 22nd 2009
     permalink
    A, takie uświadamianie to ze strony moich rodziców jakośtam miało miejsce. Padły i słowa plemnik i komórka jajowa. Natomiast byłam całkowicie nieuświadomiona w kwestii seksu jako takiego. I miesiączki. I całej reszty. Nie mam tego wcale za złe moim rodzicom, też nie chciałabym z nimi o tym rozmawiać, nawet teraz.
    -- Irja
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 22nd 2009
     permalink
    Ja z mamą sporo o sobie wiemy, znam jej przeszłość, również takie sprawy, o których nie opowiada się przy herbatce, ona wie o mnie prawie wszystko. Co innego tata, z nim nie potrafiłabym rozmawiać o sprawach intymnych. I nawet nie chcę potrafić.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 22nd 2009 zmieniony
     permalink
    dobrze mieć w mamie przyjaciółkę...
    ja mojej nie mogę i nie chcę ufać...
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 23rd 2009
     permalink
    Rozumiem, nie każda mama powinna być mamą.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 23rd 2009
     permalink
    moja niby tak długo czekała na ciążę...
    urodziła mnie mając lat 40...
    no cóż, może zbyt duża różnica wieku między nami jest,...
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 23rd 2009
     permalink
    Pewnie bardziej podchodzi pod moją babcię niż mamę.

    Sama na pewno będę chciała być przyjaciółką na tyle, na ile się da. I właśnie chcę, żeby dziecko wiedziało, że może mi wszystko powiedzieć, że może nie zrozumiem, ale spróbuję chociaż. Dlatego sama muszę być szczera wobec dziecka, bo wiem, że taka postawa nastawia do wzajemności.

    Słyszałam, jakim szokiem było dla jednej dziewczyny krwawienie. Obijała się może na biologii, ale w naszych czasach dokładniej o tym było w 7 klasie, a ona miała @ w 5 pod koniec. Nie wiedziała niczego i naprawdę przeżyła traumę. I - jak to dziecko, dopiero po kilku dniach się mamie przyznała, ratując sprawę chusteczkami! Myślała, że coś źle zrobiła, albo zachorowała. Nie chciałabym mojej małej takiego doświadczenia załatwić...
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeJan 23rd 2009
     permalink
    Za moich czasów dojrzewanie było omawiane w czwartej klasie, pamiętam podręcznik do biologii pani Klimuszko. I na tych lekcjach dowiedziałam się tego, co pewnie powinna mi moja mama powiedzieć.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 23rd 2009
     permalink
    No właśnie u nas było jakoś tak, że mówiono o ciąży i o jajnikach itd. Ja wiedziałam już to wszystko, więc w zasadzie rozumiałam wszystko. Moja przyjaciółka z ławki zrozumiała to tak, że dziecko wychodzi tym samym miejscem, którym robi się siku. Wcześniej wierzyła w kapustę, a potem, kiedy już wiedziała, że dziecko rośnie w brzuchu, twierdziła, że rodzi się pępkiem, bo po cóż innego by ten pępek był... No i ona jakoś też nie skumała miesiączkowania wtedy, dobrze że miała mnie :D:D

    Nie wszystkie dzieci, niestety, wyciągają z lekcji to, co istotne, często nie potrafią zrozumieć, o czym tak naprawdę się mówi. Szczególnie, jeśli trafi się na nauczyciela, który nie chce lub nie potrafi o tym normalnie rozmawiać z dziećmi.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 23rd 2009
     permalink
    AniaBB: Obijała się może na biologii, ale w naszych czasach dokładniej o tym było w 7 klasie, a ona miała @ w 5 pod koniec.


    w tym to mnie akurat mama uświadomiła. 1wszą @ dostałam w wieku lat 11 (3 klasa)

    NovemberRain: Za moich czasów dojrzewanie było omawiane w czwartej klasie


    u nas również. pamiętam tylko ogólny śmiech na lekcjach, kiedy mówiło się o "tych" sprawach... podobnie było w gimnazjum i liceum... (w gimnazjum mieliśmy b. surową nauczycielkę, która śmiejące się osoby brała na wyrywki do odpowiedzi, a w LO pani spojrzała na klasę krzywo i stwierdziła, że myślała, że ma do czynienia z dorosłymi osobami)
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 24th 2009
     permalink
    Dla wielu dzieci problemem jest powiązanie tekstu w podręczniku z realiami. Nigdy nie zapomnę, kiedy MATURZYSTKA której pomagałam przygotować się do matury, przy omawianiu rozwoju zarodkowego nale odkryła: to tak jest też u ludzi?! Jakoś wcześniej nie wpadła na to, że jej dziecko będzie w ten sposób właśnie rosło w brzuszku.

    Może to brzmi śmiesznie, ale na samym początku nauki o seksie warto pokazać dziewczynkom, gdzie mniej więcej są jajniki, pokazać rysunek schematyczny choćby sromu, opowiedzieć o miesiączkach, jak to wygląda, czego mogą się spodziewać i co powinny zrobić. Najlepiej jednak robić to w towarzystwie tylko babskim. Tekst typu "zwykle co 28 dni następuje krwawienie zwane miesiączką" może im niczego nie powiedzieć, przepuszczą to przez uszy.

    Zresztą taki system powinien dotyczyć nauki o naszym ciele w każdym aspekcie. Mnie przepytywano z tego, gdzie muszę się pomacać, żeby trafić w wątrobę itd. Dzięki temu utożsamiałam słowo z podręcznika z kawałkiem własnego ciała.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorkodama
    • CommentTimeFeb 12th 2009
     permalink
    A pamiętacie może książkę "O dziewczętach, dla dziewcząt"? Niestety nie mogę znaleźć w necie starego wydania (za to jest nowe:smile:), z którego korzystałam. W dużej mierze to z niej czerpałam wiadomości o tym co dzieję się w moim ciele, dojrzewaniu, higienicznym trybie życia itp. Pamiętam, że była fajnie napisana i czytałam ją z wielkim zainteresowaniem.
    -- ad. "piosenka na dziś" - LISTA TU: http://wiki.28dni.pl/forumowa_piosenka_na_dzis_-_lista
    •  
      CommentAuthorkodama
    • CommentTimeFeb 12th 2009 zmieniony
     permalink
    jednak znalazłam :) i pozwolę sobie z sentymentem wkleić link
    http://allegro.pl/item529913163_o_dziewczetach_dla_dziewczat_kobylecka_dotisz.html#gallery
    -- ad. "piosenka na dziś" - LISTA TU: http://wiki.28dni.pl/forumowa_piosenka_na_dzis_-_lista
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeFeb 12th 2009
     permalink
    oo, 7 zł. to niedrogo ;-)
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 12th 2009
     permalink
    Mam tę książkę. Tak naprawdę dopiero teraz ją przeczytałam i rzeczywiście jest ok. Gdy dostałam ją od mamy, odrzucałam te treści zupełnie. Widocznie było za wcześnie.
    --
  1.  permalink
    a moja mama ze względu na małą różnicę wieku była [i jest] moją najlepszą przyjaciółką. :)
    z powodu własnych błędów związanych z intymnością i braku rozmów z własną matką, postanowiła zawsze w tym względzie mówić mi prawdę dostosowaną do mojego wieku. także mając lat 10 to ja uświadamiałam koleżanki. ;) no i nie było problemu, gdy w wieku 10 i pół będąc na koloniach dostałam pierwszy okres. po prostu wykonałam telefon do mamy i ją o tym poinformowałam. awaryjne podpaski miałam już w plecaku [to najczęściej rodzinne, w jakim wieku dostaje się pierwszy okres], ale z potrzebnymi zakupami nie miałam problemu. :)
    i powiem Wam, że to jej pierwszej powiedziałam, że mam za sobą inicjację. i było to dla mnie oczywiste jej powiedzieć. :)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.