Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoragusiacze1986
    • CommentTimeMar 11th 2007 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny trzymam kciuki za te, które teraz urodzą i na mawiam was na NPR po porodzie może i ciężkie, ale dacie rade jak ja karmiłam ponad 15 miesięcy i jako taka płodność wróciła to wy też wszystko wytrzymacie . I będę wam wiernie kibicowała .:wink::cheer::swingin:
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMar 11th 2007
     permalink
    Agusiacze, Ty masz najwięcej siły i odwagi.
    --
    •  
      CommentAuthoragusiacze1986
    • CommentTimeMar 11th 2007 zmieniony
     permalink
    Dzięki Amazonko :smile: wiesz jeszcze dużo mnie czeka bo musze wrócić do szkoły , matura , prawo jazdy , praca . A i potem następne dziecko albo nie wykluczam w trakcie .Marzy mi się przynajmniej dwoje . Ale czas pokarze jak będzie .
    :shades::wink::twosome:
    --
    • CommentAuthoramcm
    • CommentTimeMar 11th 2007 zmieniony
     permalink
    Będzie dobrze! Ostatni czas na pewno bardzo Cię wzomcnił i już teraz nie tak łatwo będzie Cię zwieźć z drogi do wyznaczonego celu. Życzę Waszej rodzinie wszelkiej pomyślności!:smile:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeApr 14th 2007 zmieniony
     permalink
    Znacie? To posłuchajcie.

    [Antykoncepcja] Po urodzeniu dziecka i w czasie karmienia
    Metody naturalne mają bardzo małą skuteczność w okresie karmienia lub zupełnie nie można ich zastosować przede wszystkim ze względu na niemożliwy do określenia moment powrotu pierwszego pełnego cyklu i jajeczkowania. Również tryb życia młodej matki, która kilkakrotnie wstaje w nocy do niemowlęcia, nie sprzyja obserwacji własnego organizmu, a już na pewno nie sprzyja regularnemu pomiarowi temperatury. Stosowanie metod naturalnych w tym okresie jest oszukiwaniem samej siebie i równoznacznej z niestosowaniem żadnej.

    Źródło: "Antykoncepcja. Poradnik rozsądnej kobiety" Salak, prof. Dębski, dr Bińkowska.
    Nowa książka - reklama plastrów.
    --
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeApr 14th 2007
     permalink
    Mozna i tak to ujac... pewnie, ze obserwowanie siebie po porodzie jest trudne, ze nocne wstawanie do dziecka moze zaklocac temperature, ale jak i kazdy trud, sie oplaca. Ja na przyklad jestem poczatkujaca, prawdziwe obserwacje prowadze dopiero od niedawna, ale juz sie orientuje w metodzie i potrafie rozpoznawac sygnaly wlasnego ciala. I zwyczajnie sie nie boje, ze przegapie pierwsze jajeczkowanie.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeApr 14th 2007
     permalink
    NPR bez sytuacji szczególnych też może być uważany za trudny, ba, nawet nie do wcielenia w życie, a jednak wiele osób go stosuje zgodnie z życiowymi planami. Któż pomyśli jednak o oszukiwaniu samej siebie po lekturze tak ładnie wydanej i "obiektywnej" książki (twarda oprawa, ilustracje jak w kolorowej gazecie itp.)? ;-) Przecież na czas po urodzeniu dziecka tak świetnie nadają się Cerazette...
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 16th 2007
     permalink
    Wniosek jest jeden - rozsądna kobieta bierze tabletki hormonalne - wszystkie jesteśmy szalone :crazy:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeApr 16th 2007
     permalink
    Plastry, Lily, plastry z okładki książki, trzeba iść z postępem. :-)
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 16th 2007
     permalink
    plastry czy tabzy - jeden pies :cool:
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeApr 16th 2007
     permalink
    nie pies Lily! To środek antykoncepcyjny rozsądnej kobiety ;)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeApr 16th 2007 zmieniony
     permalink

    Nic dodać nic ująć. :-)
    --
    • CommentAuthorkornelia_
    • CommentTimeApr 23rd 2007
     permalink
    hej dziewczyny! tu mama antosia. spiesze doniesc, ze po 8 i pol miesiaca karmienia piersia dostalam okres:) tzn mam nadzieje ze to okres. dalej karmie na zadanie. w nocy nawet po 4-5 razy. od jakichs 2 miesiecy dokarmiam: rano deserek, po poludniu obiadek, po kapieli na noc 200 ml kaszki. na ok 2 tyg przed @ mialam b duza ilosc metnego rozciagliwego sluzu przy szyjce. wygladal jak sperma. na zewnatrz niezmienna wydzielina i stale oczucie wilgotnosci. szyjka... wszelkie mozliwe kombinacje: jak wysoko to twarda, jak nisko to miekka, rozmyta jakby zapadnieta w scianach pochwy, jedniego dnia taka drugiego siaka. temp skakala (zawsze mierzylam po wielokotnym wstawaniu do karmienia, czasem nawet godzine przed pomiarem, ale brak tu prawidlowosci. na tydzien przed @ temp uspokoila sie, znajdowla sie na poziomie mniej wiecej 36,5 (36.4-36.55. miesiaczke poprzedzily 3 dni wzglednie podwyzszonej temperatury- ok 36.73. szyjka caly czas byla w moim rozumieniu nisko, twarda, zamknieta. ale teraz dopiero widze, po @, ze jest naprawde zamknieta. wczesniej przewaznie byla wystajaca jak stozek, twarda jak czubek nosa, ale byla w niej szczelina, otworek. teraz jest szczelnie zamknieta, jka nigdy dotad.
    krwawienie ustalo 3 dni temu. temp jest na jednym poziomie 36.58.
    mysle ze to normalna miesiaczka- dokladnie tak obfita i tak samo bolesna jak przed ciaza.
    owulacji nie zaobserwowalam. szyjka w ciagu ostatnich 3 tyg przed @ zmiekla i otwarla sie tylko na jeden dzien, skoku nie bylo.
    czy mozeliwe ze to bylo krwawienie srodcykliczne? wydaje mi sie ze nie wygladaloby ono dokladnie tak jak misiaczka...
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeApr 23rd 2007 zmieniony
     permalink
    witaj Kornelio (alias "mama_antosia:wink:),
    wg mnie to miesiaczka. a co do owulacji, to przeciez temperatura podskoczyla i tak sie utrzymala przez 3 dni. A to jest wlasnie oznaka, ze owulacja sie odbyla.
    Masz moze wykres? zaraz z reszta poszukam.
    Zapros tu na forum nasza ekspertke, dorah, ona z pewnoscia rozjasni.

    Jak sie miewa Antos? :bigsmile:
    • CommentAuthorkornelia_
    • CommentTimeApr 23rd 2007
     permalink
    Antos super:) juz ladnie raczkuje i sam staje. nie ucze go chodzic, bo chce zeby raczkowal jak najdluzej. zeby ma 4, teraz ida dolne i gorne dwojki. tylko w nocy budzi sie czesto:(:(:( ne wiem co na to poradzic... jak podaje wode z butelki to jest histeryczny krzyk. glodny nie jest, pic mu sie nie chce. po prostu sie wybudza z jakiegos powodu co ok 1h i zeby sie nie rozbudzic i spowrotem zasnac musi poczuc mleczko z piersi.

    wzrost temperatury nie oznacza ze miala miejsce owulacja, tylko ze skoczyl do gory progesteron (produkowany przez cialko zolte, utworzone ze sciany pecherzyka, ktory niekoniecznie musial peknac i uwolnic kom jajowa- tzw zespol luf, ktory czesto sie zdarza po porodzie).
    u mnie ten wzrost temp byl bardzo minimalny i bardzo krotki - tylko 3 dni.
    gdyby to bylo krwawienie okoloowulacyjne, ktorego nie poprzedza skok temp, to powinna mi wlasnie teraz skoczyc temp.
    krwawienia srodcyklicznego, ktorego rowniez nie poprzedza skok temp, nigdy nie mialam, ale wydaje mi sie, ze nie bylo by ono tak obfite i tak podobne do normalnej miesiaczki.

    szyjka niczego nie zapowiadala. tylko ten metny rozciagliwy sluz (wewnatrz w ogromnej ilosci) poprzedzil moja @
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeApr 24th 2007
     permalink
    Bardzo ciekawe i chyba nieznane badania wykrycia powrotu płodności po porodzie:

    Zmiany w składzie mleka kobiecego - prosta i nieinwazyjna metoda wykrywania owulacji u karmiących kobiet
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=AbstractPlus&list_uids=11381823&query_hl=8&itool=pubmed_DocSum
    --
    • CommentAuthorkornelia_
    • CommentTimeApr 25th 2007
     permalink
    skaldu mleka sobie niestety nie zbadam:( wiec malo to praktyczna informacja, aczkolwiek... bardzo ciekawa:)
    • CommentAuthorkornelia_
    • CommentTimeApr 25th 2007
     permalink
    mam pytanie.
    czy w dniach plodnosci, jesli ma wystapic owulacja, zawsze sluz bedzie szedl w parze z szyjka? tzn czy mozliwe jest aby byl sluz plodny i owulacja, ale szyjka w tym czasie byla twarda, nisko, zamknieta? bo ja czesto tak mam - szyjka bez zmian, ale zato sluz plodny i mysle sobie, ze owulacji na pewno nie bedzie, bo przeciez szyjka na to nie wskazuje.
  1.  permalink
    Kornelia (mamo Antosia) jak kiedyś byłaś na moim wykresie to nie zawsze szyjka idzie właśnie w parze ze śluzem . Nie wiem czemu ale do tej pory walczę z gigantami może mam wpływ karmienia bo syna karmiłam 15 miesięcy , pamiętam jak doktorka mi właśnie powiedział ze jak " pani będzie karmiła długo to potem hormony przez długi czas będą szalały " nie wiem czy to aż taka prawda i u niektórych kobiet np: mnie się sprawdziło ale chyba jestem wyjątkiem bo do tej pory mam problem ze skokiem tempki do góry . Może i progesteronu mam mało albo sama nie wiem co ?? . Ale wiem jedno nie podaje się :bigsmile: :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeApr 25th 2007
     permalink
    kornelio, wlasnie tzry wyzsze tempki wystarcza, aby powiedziec, ze wykres byl dwufazowy. taka krotka faza lutealna jest jaknajbardziej mozliwa w cyklach poporodowych.
    • CommentAuthorkornelia_
    • CommentTimeApr 27th 2007
     permalink
    teraz to mnie tylko zastanawia czy kolejne @ bede miala w miare normalnie czy tak jak agusiacze....
    ciekawe czy jej sytuacja jest typowa dla kobiet po porodzie czy moze raczej pierwsze cykle powinny byc w miare normalne
    •  
      CommentAuthorolciaw
    • CommentTimeMay 6th 2007
     permalink
    hej dziewczyny, jestem tu nowa i mam nadzieje, że znajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Jestem 7 tygodni po porodzie i chyba należałoby zacząć zastanawiać się nad płodnością. Tylko właśnie ja nie wiem od czego zacząć i proszę o radę. Dodam, że przed ciążą stosowałam NPR przez ok rok i coś tam już na ten temat wiem, ale jeśli chodzi o płodność po porodzie to mi się pomieszało :/Pomóżcie bo mąż się niecierpliwi :P
  2.  permalink
    Olciaw jeśli karmisz tylko i wyłącznie piersią przez okres 12 tygodni to praktycznie jest to czas niepłodności przez trzy miesiące po porodzie są nikłe szanse do poczęcia dziecka ,ale jak dziecko skończy 6 miesięcy i wprowadzisz pokarmy stałe czyli obiadki to bardziej juz musisz uważać , owszem możesz tez obserwować się od skończenia krwawienia po porodzie i szybciej możesz zauważyć śluz a i jak zaczniesz będąc szyjkie to też jakiś ci obraz da , do potwierdzenia czy to okres niepłodności a więcej się dowiesz możesz na www.npr.pl .
    A różnie kobieta po porodzie dostaje pierwsze krwawienie , każda kobieta jest inna wiec trudno mi powiedzieć kiedy , np. ja dostałam pierwsze krwawienie po 8 miesiącach od porodu karmiłam włącznie piersią ale nie wiem czy już w tedy była owulacja czy nie bo nie obserwowałam się wcześniej i nie mierzyłam temperatury . Ale wyczytałam gdzieś że do normalnego cyklu wraca się nawet 35 miesięcy po porodzie ale tu jest jakaś rozbieżność bo w innej książce przeczytałam że miedzy 9 a 20 tygodniem . Wiec nie wiem co jest bardziej bliższe chyba to drugie , i chyba jeszcze jedna ważna uwaga to współżyć co drugi dzień aby muc zaobserwować czy nie pojawiła się śluz . I każdy pojawiający się śluz typu płodnego trzeba już uważać za II fazę . Myślę że trochę wyjaśniłam a resztę poczytaj i myślę że M niema co się martwić . Pozdrawiam
    --
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeMay 7th 2007
     permalink
    Olciaw, a może wybierzecie się do poradni rodzinnej?
    Przy wizycie pani w poradni powiedziała, że warto przyjść przed porodem aby wiedzę sobie ułożyć.
    Wizyta nic nie kosztuje, a porady "na żywo" mogą być naprawdę cenne.
  3.  permalink
    Olciaw , Mary ma racie wybrać sie do poradni rodzinej nie zaszkodzi a wszystko wyjasni . :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorolciaw
    • CommentTimeMay 8th 2007
     permalink
    dzięki dziewczyny za info. Tak sobie właśnie myślałam, że najlepiej będzie wybrać się do poradni, tylko muszę znaleźć na to czas przy moim Antku :)
    Co do płodności przy karmieniu piersią to pamiętam, że u Kippleyów czytałam cos takiego, że płodność może powrócić szybciej, jeśli dziecko jest dokarmiane, dostaje smoczek, używa się kołyski itd,,, Mój Antoś dostawał butle przez 2 dni w szpitalu, ale teraz już tylko na piersi, w nocy śpi w kołysce, a czasami jak już nie mam siły, by go uciszyć to dostaje na chwile smoka. Myślicie, że to wszytsko ma faktycznie wpływ?
    I czy jest sens mierzyć już temperaturę przy tak niestabilnym trybie życia?? I czy zaznaczać już obserwacje na wykresie?
  4.  permalink
    Moim zadaniem tempki nie zaszkodzi mierzyć, ale cos w tym na pewno jest olciaw musisz się wybrać do poradni rozumnie ciebie ja tez czasem z dzieckiem nie mam, kogo zostawić. Wiesz nie mam pojęcia czy ma jakiś wpływ, bo akurat nie obserwowałam w tym czasie, może inne dziewczyny na ten temat coś wiedzą lub zapytaj eksperta.:wink:
    --
    • CommentAuthorsindi
    • CommentTimeMay 15th 2007
     permalink
    pomocyyy! haj dziewczyny.pomozcie mi trzy miesiace temu urodzilam synka pierwszy miesiac karmilam go piersia drugi natomiast piersi ai sciagalam pokarm do butelki.a od poltora miesiaca jest na mleku w proszku czyli wogole niekarmie juz ,i niedostalam jeszcze okresu.czy ja jestem w ciazy pomozcie wyjasnijcie mi jakie jest prawdopodobienstwo i o co chodzi z ta nieplodnosia laktacji,pomocy:cry::shocked:
    • CommentAuthortom_lukowski
    • CommentTimeMay 15th 2007 zmieniony
     permalink
    sindi dobrze ze tu trafilas bo nie ma sensu mnozyc watkow w nieskonczonosc. Napisalem ci kilka slow w tamtej dyskusji i pozwolilem sobie ja utopic :-)
    witaj agusiacze, dawno nie rozmawialismy :-) Nie odsylaj dziewczyn do eksperta bo sa nowe i moga przez przypadek uwierzyc ze ktorys ekspert wie wiecej o cyklach poporodowych niz ty :-)
    olcia nikt ci nie poradzi lepiej niz dziewczyny piszace w tym watku, nie daj sie splawic do zadnej poradni albo co gorsze do jakiegos eksperta :-) Wg badan prof. Roetzera przy karmnieniu pelnym mozesz zakladac 12 tygodni nieplodnosci poporodowej a przy karmieniu niepelnym 6 tygodni. Warunki by moc uzanc karmienie za pelne:
    -dziecko odzywia sie wylacznie mlekiem matki (zero dodatkowego jedzenia czy napojow)
    - karmisz dziecko na zadanie, przynajmniej 6 razy na dobe
    -lacznie dziecko ssie nie krocej niz 100 minut w ciagu doby (nie stosujemy kapturkow ochronnych na brodawki bo zmniejszaja one stymulacje piersi a co za tym idzie moga powodowac mniejsze wydzielanie prolaktyny)
    - przerwy w karmieniach nie moga byc wieksze niz 6 godzin (takze w nocy, w chorobie itp)

    W praktyce obserwuje sie czesto znacznie dluzsze oczekiwanie na owulacje po porodzie ale Roetzer podaje ze wg jego badan zakldanie dluzszej nieplodnosci moze prowadzic do nieoczekiwanego poczecia. Temperature nierzyc warto i warto obserwowac i notowac inne objawy. W okresac z pewnoscia nieplodnych a po pologu czyli powiedzmy po 4 tygodniach po porodzie warto zaobserwowac nowy model nieplodnosci tzn przyjrzec sie jak wyglada temperatura, szyjka, sluz w fazie nieplodnej. to moglo sie zmienic i nie jest jak kiedys. Zauwazenie zmiany w tym modelu mieplodnosci moze byc sygnalem zapowiadajacym zblizajaca sie owulacje.
    Po porodzie analizujemy objawy poslugujac sie regula szczytu. Pomecz dziewczyny a zpewnoscia ci ja dokladnie wyjasnia :-)
    Raz na dziesiec przypadkow pierwsza owulacja po porodzie nie jest poprzedzona miesiaczka. Pierwsze cykle bywaja nieregularne, bywaja bezowulacyjne, czasem trudno zakwalifikowc czy mamy do czynienia z krwawieniem srodcyklicznym (traktowanym jako objaw potencjalnej plodnosci) czy z miesiaczka rozpoczynajaca nowy cykl.
    Wymaga to troche doswiadczenia w poznawaniu siebie dlatego dziewczyny z tego watku to skarb :-)
  5.  permalink
    kornelio (cyt, tzn Mamoantosia :-)) witam cie pieknie. cykle po porodzie bywaja niestety dosc urozmaicone. Wiadomo, prolatyna jest ciagle wysoko, pozostale hormony w rozsypce i organizm potrzebuje niekiedy sporo czasu by zlapac na nowe wlasciwy sobie rytm. oczywiscie nie kazda z was pojdzie w slady agusiacze - ona jest po prostu wyjatkowa :-)
    Pierwsze cykle bywaja bezowulacyjne ale krwawienie poprzedzone trzema dniami wyzszej temperatury wypada uznac za menstruacje co nie oznacza ze do owulacji doszlo.
    Trudno tu formulowac jakies zasady. poszczegolne objawy plodnosci bywaja niezsynchronizowane. Ja choc o samobadaniu szyjki wypowiadam sie powsciagliwie i bez entuzjazmu to jednak przyznaje ze po porodzie palpacja moze byc wskazana.
    Z tymi krwawieniami to nie jest tak ze krwawienie srodcykliczne musi miec bezposredni zwiazek z owulacji. chodzi raczej o to ze krwawienie moze utrydnic zauwazenie pojawienia sie sluzu dobrj jakosci i stad zwykle radzi sie traktowac je na wszelki wypadek tak jak sluz plodny.
    Teoria jest takza ze krwawienie po wzroscie temperatury to menstruacja a pozostale krwawienia sa srodcykliczne. Niby brzmi to rozsadnie ale np u agusiacze widzielismy kilka razy krwawienie ktore trzebaby by uznac za rozpoczynajaca nowy cykl miesiaczke choc wykres temperatuey przed nia nie mial wyraznie dwufazowego charakteru. to jednak tylko sprawa umowna. Analize i tak przed pwrotem cykli prowadzimy wg tzw reguly szczytu. nie chce smecic o tak poznej porze wiec napisze ze teoretycznie regula szczytu jest prosta. Moze na tym zakoncze bo gdybym mial napisac cos o praktyce to juz tak slodko by nie bylo :-)
    mama12 - bez monitoringu nie da sie powiedziec ani kiedy ani nawet czy owulacja sie odbyla. Krotka faza lutealna (ponizej 10 dni) pozwala przypuszczac ze do owulacji moglo nie dojsc (przypuszczac a nie twierdzic)
    • CommentAuthorsindi
    • CommentTimeMay 15th 2007
     permalink
    dzieki tom lukowski za odpowiedz,ale jeszcze jedno pytanko?kiedy powinnam dostac okres jesli pierwszy miesiac karmilam tylko piersia a drugi piersia i sciagalam mleko.tak miejwiecej to po miesiacu powinnam dostac okres:confused:
  6.  permalink
    :-) sindi tego niestety nie da sie przewidziec. jest bardzo roznie. Swoja droga troche szkoda ze tak szybko przestalas karmic piersia...
    Niewiele moge ci poradzic wiecej niz zachecic cie do obserwacji. Jesli pokazalabyc notatki z temperatura, obsarwacjami i odczuwaniem sluzu czy nawet szyjka to moze z dziewczynami ktore maja duze doswiadczenie moglibysmy sie sprobowac troche pomadrzyc na temat sygnalow ktore wysyla twoj organizm. Mozesz tez pomeczyc dziewczyny na priv. jesli ktoras nie bedzie chciala ci pomoc to mozesz sie domnie poskarzyc :-))) Jesli ci glupio to napisz - sprobuje cie skontaktowac z ktoras z dziewczyn. W calkowitej desperacji mozesz probowac o plodnosci poporodowej rozmawiac ze mna :-)
    • CommentAuthorkornelia_
    • CommentTimeMay 17th 2007
     permalink
    dzieki expercie:wink:

    dostalam miesiaczke po 250 dniach od porodu i rozpoczelam wnikliwe obserwacje pierwszego "normalnego" cyklu.
    i wiecie co? to dziala!!!
    sluz rozciagliwy przy szyjce pojawil sie po 20 dc. pare dni pozniej przejrzysty rozciagliwy dal sie zaobserwowac na zewnatrz. pojawilo sie odczucie mokrosci. po paru dniach skok wyrazny, konkretny, a sluz plodny zniknal:)
    tylko ta szyjka taka dziwna. nie rozumiem jej. co dzien ma inna kombinacje. otworzyla sie na te pare dni ze sluzem plodnym, ale moim zdaniem wcale nie byla miekka. nie czaje jej:angry:
    i jeszcze jedna rzecz mnie dziwi. moza ktos z was mi to wyjasni. juz po skoku 3 dni, sluz plodny na zewnatrz nie jest widoczny, odczucie znow "wilgotno", ale przy szyjce dalej jest duzo metego rozciagliwego. skad on tam i dlaczego? przeciez juz jestem bezwzglednie nieplodna.
    • CommentAuthorkornelia_
    • CommentTimeMay 17th 2007
     permalink
    zachecam wszytskie kobiety do npr'u!!!!!
    ja na dobra sprawe rozpoczelam pierwsze obserwacje po porodzie dopiero. metoda wymaga dyscypliny, ale obserwacje wcale nie sa takie trudne, a satysfakcja z tego, ze to dziala jest ogromna.
    pojawil sie pierwszy okres - swietowalismy z mezem, no bo cos wreszcie drgnelo.
    pojawil sie wyrazny ksiazkowy sluz plodny - znow sie cieszylismy.
    skoczyla temperatura - znowu radosc wielka, bo wsyzsko dziala jak tzreba, zmiany da sie zaobserwowac i co za tym idzie mozna sie noramlnie kochac bez gum, faszerowania sie hormonami i zabijania dzieci (antykoncepcja tez dziala wczesnoporonnie!!!!)
    mam nadzieje, ze w polsce bedzie sie lepiej zylo, ze rzad moze da jakies mieszkania rodzinom i bedziemy mogli pomyslec o kolejnym dziecku. mam nadzieje ze bedzie to coreczka, ktora bede mogla uczyc npr, a wiec szacunku do siebie, zycia w zgodzie z natura, wiary w wielka, prawdziwa milosc.
    pozdrawiam!!!
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 17th 2007
     permalink
    Kornelia, tak trzymać, jesteś wzorem dla obecnie ciężarnych i starających. :-)

    Ludzkie zarodki niszczy antykoncepcja polecana najbardziej w okresie poporodowym.
    --
  7.  permalink
    dziewczyny jesteście dzielne :thumbup::tooth: a ja zmagam się z przeciwnościami losu :sad: no cóż bedzie dobrze :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 19th 2007
     permalink
    Agusiacze, Ty jesteś najdzielniejszą z dzielnych.
    --
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeMay 20th 2007
     permalink
    Witam, dziewczyny, wlasnie wrocilam z wakacji i nadrabiam zaleglosci na 28 dniach :)
    9 miesiac po porodzie a @ ani widu, ani slychu. Za to moje obserwacje w leb dostaly, bo jak to na wakacjach- pozne chodenie spac, rozmaite wstawanie, no i ciemna toaleta!!!! nie bylo jak sluzu ogladac;(
    Od jutra biore sie do roboty, wykres nalezy uzupelnic!:bigsmile:
    • CommentAuthorbabolek
    • CommentTimeMay 25th 2007
     permalink
    hej :) no to i ja moge sie wkoncu dopisac ... zagladalam do was przez ostatni miesiac (a wlasciwie to przed porodem tylko bo wtedy mialam jeszcze czas :) )
    7 maja urodzil nam sie Franek ... konczymy powoli trzeci tydzien wiec czas sie brac do obserwacji ... mam nadzieje ze bede mogla liczyc na podpowiedzi z waszej strony ... bo przeciez po porodzie wszystko wyglada inaczej ;) Pozdrawiam
    •  
      CommentAuthormonique
    • CommentTimeMay 25th 2007
     permalink
    Hej, Babolku zapraszam pod mój wykresik także ja jestem mamą 8 miesiecznej Ani.:bigsmile:
    -- http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10729;104/st/20060913/n/Nasza+cudna+Anulka/dt/6/k/a7dd/age.png
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeMay 25th 2007
     permalink
    Witaj babolku, serdeczne gratulacje:cheer::clap::clap::clap:
    Rowniez zapraszam pod swoj wykres:peace:
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeMay 26th 2007
     permalink
    Dziewczyny ja mam do Was pytanie - chodzi o moją sis...
    Jest mamą obecnie prawie 4 miesięcznego smyka :bigsmile: karmiła go niestety bardzo krótko z uwagi na komplikacje - stresy -pobyt małego w szpitalu, potem ona wylądowała na zapelenie macicy -z tego wszystkiego pokamru nie miała... Na początku maja, czyli po jakis 3 miesiacahc od porodu dostała krwawineia - sadziła ze @ ale trwało zaledwiwe 1,5 dnia... z uwagi na pewne zdrowtone zalecenia zaczeła zazywac sordki antykoncepcyjne. Ale po dwóch tygodniach znowu pojawiło się krwawienie - co nie powinno miec miejsac przy pigułkach.. Co wy o tym myslicie - czy mozliwe ze tamto krawawienie pierwsze to nei była @?? Sisi była u lekrza zanim dostała @ i zaczeła stoswac - ale wszytsko było ok, cytologia tez ok i lekarz stwierdził ze wsio gra i buczy :confused: Zlecił kilka badan - pórby watorbowe itd...ale sis nie ma keidy - bo malsuzke non stop choreńki..

    Ja jestem zileona w kwestii płodnosci po porodzie, mzo emacie jakeis koncpecje na tą sytuację?? :bigsmile:
    --
  8.  permalink
    Hej laski , jestem tu nowa. Mam 21 lat i od 5 miesiecy coreczke. na poczatku przeczytalam, ze jesli dziecko nie je 100min/dobe to mozna byc plodnym. mam problem, poniewarz karmie coreczke naturalnie, ale moja myszka nie je tych 100 minut. okresu jeszcze nie dostalam, ale czy wtedy jest mozliwe zaplodnienie, jajeczkowanie? od porodu nie schudlam, tylko przytylam, brzuszek mi nie spadl, tylko jest taki....dziwny.... czy moge byc w ciazy?
    --
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeMay 28th 2007
     permalink
    Engelsien 19, w wielu zrodlach pisza o tych 100 min, ale dla mnie to niemozliwe!!!! Moi synkowie swybko jedli, krotko, ale dobrze i do syta. W tej chwili moj najmlodszy ma 10 mies, ja caly czas bez @. Mysle, ze najwazniejsze jest regularne przystawianie do piersi, nawet w nocy (coz, marzymy o przespanych nocach, a jednak nie wolno:cry:)

    Nie stresuj sie ciaza, jezeli mierzysz temp. to jej nie przeoczysz :smile:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 31st 2007
     permalink
    Wyborcza zachęca do samoobserwacji po porodzie, aby wychwycić powrót płodności Uwaga: tylko dla chcących zajść w ciążę ponownie.
    --
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeMay 31st 2007
     permalink
    tia... juz 10 miesiac po porodzie, a ja ciagle w ciaze zajsc nie moge... Ale to dobrze, ze pisza cos o tym, jak wyglada powrot do plodnosci po porodzie, przeciez dla wielu kobiet to czarna magia. albo ze szpitala wychodza juz z recepta na tabletki i zaczynaja je brac okolo miesiac po porodzie (tak ginekolodzy radza kobietom w szpitalach we Francji).
    • CommentAuthortom_lukowski
    • CommentTimeJun 1st 2007 zmieniony
     permalink
    engelsien wyzej w ktorejs wypowiedzi wymienilem 4 warunki ktore prof Roetzer formuluje by mozna bylo uznac ze dziecko jest w pelni karmione piersia. Przy ich zachowaniu prof. pozwala uznac za nieplodne 12 tygodni od porodu. Wiemy z praktyki a pare kobiet tu piszacych wie to az za dobrze ze nawet nie spelniajac tych warunkow czasem trzeba zancznie dluzej czekac na normalne cykle. Te dwanascie tygodni Roetzera oznacza jedynie ze wsrod obserwowanych przez niego kobiet przestrzegajacych zasad pelnego karmienia nie doszlo do owulacji wczesniej niz po 12 tygodniach co zupelnie nie przeszkadza zebys ty czekala na swoja owulacje np 20miesiecy nawet jesli karmisz mniej niz te 100 minut.
    Pozostaje wiec regula szczytu ale jak to juz pisalem wymaga ona i cierpliwosci i doswiadczenia i dobrej woli bo okres poporodowy to nie jest najlepszy z mozliwych momentow na zaczynanie nauki naturalnych metod rozpoznawania plodnosci.
    Jesli pytasz czy cos jest mozliwe to wypada odpowiedziec uczciwe ze jakas mozliwosc zajscia w ciaze 5 miesiecy po porodzi oczywiscie istnieje ale przeciez dosc latwo to sprawdzic. Jest takze mozliwe ze do owulacji i do poczecie dziecka dojdzie przed pierwsza miesiaczka po porodzie. Spotkalem gdzies szacunki ze u 10% kobiet tak wlasnie sie zdarza tzn ze miesiaczka nie poprzedza owulacji. Brzuch po porodzie to zupelnie nie musi byc sprawa ciazy. To jest bardzo indywidualna sprawa. W kazdym razie na pewno troche ruchu, gimastyki i przyjrzenie sie diecie moze w tej kwestii miec spore znaczenie. Moze zrob sobie test ciazowy, zacznij sie obserwowac a jesli bedziesz potrzebowala pomocy to pisz. Nawet sobie nie wyobrazasz ile wiedzy i zyczliwosci maja dziewczyny piszace na tym forum :-)
    powodzenia.
  9.  permalink
    no wlasnie zrobilam test, na szczescie wyszedl negatywnie. Balam sie bo zawsze bylam szczupla osoba, mieszkam na 4 pietrze wiec gimnastyki troszke mam, sama musze wnosic dziecko po kazdym spacerze, zakupy, smieci.... no ale moze rzeczywisice to za malo....
    --
    • CommentAuthorbabolek
    • CommentTimeJun 20th 2007
     permalink
    Hej ... napisze sobie tu bo juz nie wiem gdzie pisalam ostatnio a pisalam napewno :) <strong>mama12</strong> i <strong>monique</strong> dzieki za gratulacje i zaproszenie pod wykresy .. bede zagladac z pewnoscia ... wiec zakonczylam wczoraj połóg (HURRRRRRRRRAAAAAAA) no i na tym koniec dobrych wiadomosci bo oczywiscie mam straszny metlik w glowie i dola (tylko z powodu npr ;) bo generalnie to nie moge narzekac)... czy dam rade ... (bo ostatnio tzn przed slubem wygladalo to tak sobie a po slubie w trzecim cyklu stwierdzilismy ze nie ma na co czekac :D i szkoda nam tych dni ;))
    ... podczytywalam was w ciazy i wiem ze nie pierwsza i nie ostatia bede miala z tym problem ... ale dzisiaj wlasnie mnie to dopadlo .. no i musialam sie z kims tym podzielic :/ wiec sie dziele ... (kiepski poczatek znajomosci)
    no i zapraszam pod wykres (cokolwiek to znaczy bo sama tez zostalam zaproszona ;) :D ) babolek7 to moj nick .. z jakiegos powodu inny niz na forum ale juz nie pamietam z jakiego
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeJun 22nd 2007
     permalink
    witajcie,chyba wkoncu trafilam na wlasciwe forum.Jestem mama 7 ipol miesiecznego Igorka i tez jeszcze naturalnie nie dostalam @.Pisze naturalnie,bo po 3 msc lekarz kazal mi brac pigolki na wywolanie i mam pytanie? czy na tym forum mozna sie tez dzielic problemami doswiadczeniami wychowawczymi czy na ten temat jest inne forum?Na 28dni jestem od niedawna i tak skacze po wszystkich dyskusjach
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.