Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 1st 2009
     permalink
    Aga dzieki, tylko jeszcze podaj jakiej pojemnosci ma byc smietana kremowka (200 czy 400g)
  1.  permalink
    2 małe albo jedna duża :)
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeAug 3rd 2009
     permalink
    Wrzuciłam do Wiki przepis na chałkę, smacznego!
    --
    • CommentAuthoreszme
    • CommentTimeAug 4th 2009
     permalink
    poratujcie dziewczyny, co zrobic, żeby 13 żółtek się nie zmarnowała... mąż mnie namawia na ciasto do którego trza tyle włąśnie białek, tylko co ja potem zresztą zrobię:confused: a wywalać szkoda
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 4th 2009
     permalink
    Eszme a moze drozdzowke? :)
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeAug 5th 2009
     permalink
    a z reszty może jakiś deser z kremem zabajone?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 7th 2009 zmieniony
     permalink
    PIZZA ZIEMNIACZANA

    zagniesc:
    1kg ziemniakow starty na tarce i odsaczony
    1 jajko
    1 czubata lyzke maki
    sol + pieprz

    duza tortownice posmarowac tluszczem i obsypac bulka tarta, wylepic ciastem ziemniaczanym podnoszac boki. Posypac sola i pieprzem

    na wierzch ulozyc plasterki ok 1/2kg kielbasy lub szynki, 3-4pomidory pokrojone w plastry, 2 cebule (wczesniej zeszklone na oleju). oproszyc ziolami (majeranek tymianek etc). Posypac 2-3 lyzkami startego zoltego sera i wstawic na 15min do piekarnika.

    4jajka roztrzepac dodac sol+pieprz i wylac na ciasto. posypac 2-3 lyzkami startego zoltego sera i ponownie wstawic na ok 15 min do piekarnika
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeAug 7th 2009
     permalink
    Pizza z jajecznicą;)
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeAug 7th 2009
     permalink
    Z pizzą to toto ma wspólną tylko nazwę, ale może smakować nieźle.
    --
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeAug 13th 2009
     permalink
    Kupiłam makaron- wielkie muszle. Może ktoś ma fajny przepis. Czym można je nadziać ?:)
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeAug 15th 2009
     permalink
    •  
      CommentAuthorBeata_
    • CommentTimeSep 22nd 2009 zmieniony
     permalink
    NIE WIEM CZY TA SAŁATKA JUŻ TU BYŁA..ALE JEST PYYYYYYSZNA;)))


    pół pekińskiej
    2-3 ogórki korniszone
    2-3 jabłka
    puszka kukurydzy
    puszka groszku zielonego
    1 cebula
    por
    2 zupki chińskie VIFON (łagodna i ostra)
    trochę majonezu-wedle życzenia i do smaku:))

    kroimy, mieszamy i zjadamy:)) PYCHA
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    te zupki to tak na chrupiąco, czy zalać :) ??
    •  
      CommentAuthorBeata_
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    Skorpi...delikatnie zalać wodą..wysypać dwie zupki na raz i podlewać powoli wodą,żeby makaron napęczniał (absolutnie nie ma pływać) ma być sam makaron i ma wygladać tak jak po ugotowaniu i odcedzeniu:)
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    aaaa... to OK, ale na chrupiąco też pewnie można by było wszamać :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    ja zalewa zalewa z kukurydzy i dodaje pomidora takiego mocno dojrzalego, nie uzywam wody, tyle ze moja wersja musi odstac kilka ladnych godzin pod przykryciem
    •  
      CommentAuthorBeata_
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    skorpi..no nie wiem:)) bo to chodzi o ten smak makarony z przyprawami:)) na chrupiąco to już pewnie nie to samo:))
    • CommentAuthoreszme
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    podzielę się z wami, bo dumna jestem, ze coś fajnego zrobiłam ;)
    Gotowałam risotto, no i na to potrzeba wywaru z warzyw. Zazwyczaj je wywalałam, a teraz mi się troche ich żal zrobiło i zrobiłam tak. Ugotowałam ich trochę więcej, częśc wywaru zostawiłam. Dogotowałam brokuła, wszystko zmiksowałam, dodałam zmiksowaną cebulkę, trochę wywaru, żeby było rzadsze, soli, pieprzu ziołowego, czegoś jeszcze, co pod ręką było. Do tego zrobiłam małe grzaneczki i wyszedł pyszny krem brokułowy. Mężowi smakowało, chociaż dzień wcześniej twierdził, że brokuły są fuuuuj.... :)
    Takie niby nic, a cieszy.
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    eszme, następnym razem dodaj jeszcze serek topiony śmietankowy do tego kremu :) pychotka
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeSep 25th 2009 zmieniony
     permalink
    Ja dziś piekłam szarlotkę. Sezon jabłkowy mamy więc może któraś z Pań się pokusi :)
    Robimy najpierw ciasto krucho-drożdżowe: 5 dkg drożdży rozpuszczmy w niewielkiej ilości ciepłej wody z 2 łyżeczkami cukru. Około 0,5 kg mąki, 2 jajka, masło, cukier waniliowy, 6 łyżek cukru i drożdże zagniatamy aż ciasto zrobi się gładkie i elastyczne. Dzielimy je na 2 części. Rozwałkowujemy pierwszą i wykładamy dno i boki blachy.
    Następnie szykujemy jabłka, kroimy je w plasterki lub tarkujemy. Rozpuszczamy w garnuszku 1/3 kostki masła, wsypujemy 5 łyżek cukru i podsmażamy, aż się cukier rozpuści. Do tego wsypujemy paczkę rodzynków i czekamy aż trochę ostygnie. Ja mieszam to z jabłkami, w przepisie źródłowym wylewa się rodzynki w maśle na jabłka. Na wierzch kładziemy rowałkowaną, drugą część ciasta. Wierzch smaruje się żółtkiem ( ja tego nie robię). Pieczemy szarlotkę w temp. 185 stopni około 40 minut.
    Smacznego:)
    Zapomniałam o cynamonie:) Do jabłek trzeba dodać:)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 18th 2009
     permalink
    Miodownik herbaciany z Poradnika Domowego

    50 dag mąki pszennej
    30 dag miodu
    3/4 szklanki cukru
    3/4 szklanki mocnego wywaru z herbaty ( z 3 saszetek)
    3 łyżki masła
    2 jaja
    pół łyżeczki zmielonych goździków
    łyżeczka sody oczyszczonej
    szczypta soli
    po 2 czubate łyżki rodzynków i skórki pomarańczowej
    ew. opakowanie gotowej polewy czekoladowej

    Rodzynki zalać gorącą wodą, po 5 min. odcedzić. W rondlu rozpuścić miód, masło i cukier. Dolać napar herbaty, starannie wymieszać i wystudzić.
    Następnie wlać rozkłócone jaja i znów dokładnie wymieszać. DO sporej miski wsypać mąkę, sól, goździki i sodę. Wlać zawartość rondla, wszystko dokładnie zmiksować, a następnie wymieszać z osączonymi rodzynkami i posiekaną skórką pomarańczową.
    Przełożyć ciasto do natłuszczonej i posypanej bułką tartą formy keksowej (4 x 15 cm). Piec około 70 min w temp. 160 st.
    Gotowe ciasto polać polewą czekoladową.
    Można też upieczony i wystudzony miodownik przekroić wzdłuż na pół lub na 3 części i przełożyć powidłami śliwkowymi.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 18th 2009 zmieniony
     permalink
    Użyłam naparu z herbaty Golden Yunnan w liściach. Goździki wytłukłam w moździerzu, bo okazało się, że innych nie mam.
    Ciasto wyrosło ogromne i aromatyczne na małej ilości sody. Przypomina piernik. Golden Yunnan jest dobra i mocna, ale nie czułam żadnej herbaty w cieście.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 18th 2009 zmieniony
     permalink
    szukam przepisu na ciasteczka przez maszynke. ale na takie sprawdzone prawdziwe domowe bo jakis z netu sprawdzalam i byly ohydne
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 18th 2009
     permalink
    Ciasto szampańskie z Poradnika Domowego

    2,5 szklanki mąki
    4 jaja
    3/4 szklanki oliwy
    25 dag cukru
    3/4 szklanki musującego białego wina
    2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
    aromat waniliowy

    Z żółtek i cukru utrzeć kogel-mogel i, nie przerywając ucierania, dodawać stopniowo mąkę z proszkiem, oliwę i wino. Na koniec wymieszać z aromatem oraz ubitą na sztywno pianą z białek i wyłożyć do wysmarowanej tłuszczem formy keksowej.
    Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. i piec aż wierzch się zrumieni, a boki zaczną odstawać od formy.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 18th 2009
     permalink
    Zamiast wina użyłam wody gazowanej i ajerkoniaku. Nie dodałam aromatu. Piekłam 1 h w nędznym nieszczelnym piekarniku.
    Ciasto wyrosło w sam raz, było aromatyczne i przypominało babkę.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 18th 2009
     permalink
    nie wiem czy ktoras z was ogladala tvn warszawa - podawali przepis na jajka po benedyktynsku i na jajecznice na nalesnikach - szczegolnie ta jajkownica brzmi pysznie az musze kiedys sprobowac, moze ktoras sie tez skusi, przepis TUTAJ
    •  
      CommentAuthororrri22
    • CommentTimeNov 23rd 2009
     permalink
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 28th 2009
     permalink
    expresowa salatka dla niespodziewanych gosci

    1puszka ananasa (pokroic w kostke)
    1 puszka czerwonej fasoli
    1 puszka kukurydzy
    1 lyzka majonezu
    2 zabki czosnku (przecisnac przez praske)

    produkty puszkowe odsaczyc, dodac majonez i czosnek, wymieszac, po kwadransie mozna juz konsumowac :)
  2.  permalink
    MOja wersja to ser zółty pokrojony w kostkę zamiast fasoli. Bardzo lubię :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 28th 2009
     permalink
    z serem zoltym tez robilam i polecam (patrz baza wiedzy) ale ser nie zawsze w domu mam a puszki w szafce mozna przechowywac na stale :wink:
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeDec 28th 2009
     permalink
    Ja znam tę sałątkę w wersji z fasolą i serem jednocześnie:) Ser ucierany na tarce
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 29th 2009
     permalink
    czy ktoras z was posiada sprawdzony przepis na placki TORTILLA?
    w necie sa rozniaste a kupowac mi sie nie usmiecha - 4szt ok 18zl to dla mnie mega zdzierstwo
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeDec 29th 2009
     permalink
    kurcze AniaM drogo u Was:( ja kupuję w lidlu, zawsze jest jakaś promocja 4+1 lub 4+2 i za gora 8. wiem że czasami za 5 można dostać. Kiedyś też w biedronce kupawaliśmy ale nie wiem czy to ich stała oferta. W hipermarketach można też taniej kupić. Za 18 zl jeszcze nigdzie nie widziałam.
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeDec 29th 2009
     permalink
    Tortilla
    1/2 kg mąki,
    2 łyżki smalcu,
    ok.1 łyżeczki soli,
    ciepła woda.
    Wyrobić ciasto jak na pierogi, rozwałkować bardzo cienko, dużym talerzem wyciąć placek i usmażyć jak naleśnik.
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeDec 29th 2009
     permalink
    Smaczny sos do tortilli:
    2 piersi kurze,
    cebula,
    1 łyżka przecieru pomidorowego,
    150 ml bulionu,
    1 puszka pomidorów krojonych,
    suszone morele,
    sól, pieprz, cynamon, imbir
    Podsmażyć na oleju piersi drobno pokrojone i dobrze przyprawione. Po usmażeniu odstawić do pojemniczka. Dolać trochę oleju i zeszklić cebulę. Dodać przecier i bulion, nastepnie pomidory i dusić przez chwilę. Dorzucić pokrojone morele i poczekać aż sos zgęstnieje. Potem wrzucić usmażone piersi. Przyprawić solą, pieprzem, cynamonem i imbirem.
    Do placków włozyć listki sałaty, sos i kukurydzę. Mniam:)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 30th 2009
     permalink
    dzieki Agnieszko. troche ten smalec mi nie po drodze bo nawet takowego nie posiadam ale jak juz nic nie wymysle innego to kupie kostke. a robilas z tego przepisu??


    Anetusia wczoraj sprawdzilam w lidlu iu biedronce, u nas nie maja na stanie :(
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeDec 30th 2009
     permalink
    Myślę, że spokojnie można użyć oleju zamiast smalcu. Robiłam kilkakrotnie - wychodzą smaczne.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJan 3rd 2010
     permalink
    Meksykańska tortilla

    37 dag mąki
    łyżeczka proszku do pieczenia
    łyżeczka soli
    235 ml ciepłej wody

    Podejrzewam, że takie ilości pochodzą z przeliczenia innych jednostek miar.
    Po wyrobieniu elastycznego ciasta przykrywa się je przezroczystą folią kuchenną i zostawia na 30 min w temperaturze pokojowej. Potem dzieli się je na 12 porcji, z każdej lepi kulkę i rozwałkowuje. 1 placek powinien mieć 1-2 mm grubości.
    Meksykańskie tortille smaży się na patelni bez żadnego tłuszczu aż do momentu gdy pojawią się brązowe pęcherzyki na powierzchni. Jeśli będą smażone za długo, to będą zbyt kruche i łamiące. Smaży się je krótko, wtedy są giętkie i nie łamią się.
    W oryginalnym przepisie używa się po połowie mąki pszennej i kukurydzianej, ale takie wychodzą jak maca.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 3rd 2010
     permalink
    dzeiki Amazonko.
    wczoraj dorwaam w kauflandzie opakowanie 6szt takich duzych (miescily sie ledwo na patelnie o srednicy 28) za 5.50 smaczne nawet wiec w razie szybkiego dania moga byc.

    polecam gotowca z Knorra - KEBAB - bardzo smaczny sos no i mieso wyszlo akurat do smaku
    ds
  3.  permalink
    A mięso rózni się w smaku od tego przyprawionego przyprawą"gyros"?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 4th 2010
     permalink
    moim zdaniem tak. gyros mi jakos szczegolnie nie zasmakowal ale ta wersja kebab a owszem. kupuje kolejna paczke :)
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 4th 2010
     permalink
    A w składzie pewnie jest glutaminian?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 4th 2010
     permalink
    Knorr zapewnia ze bez glutaminianu sodu i konserwantow
    w winiarowych - pomyslach na .... tez nie widzialam zeby byl glutaminian
    rzadko robie gotowce ale awaryjnie zawsze cos mam w domu, raz ze smak fajnie zmienic a dwa oszczedzaja czas :)
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 6th 2010 zmieniony
     permalink
    A ja dzisiaj wpadłam na nowy pomysł kulinarny.
    Dzielę się, bo wyszło pyyysznie:)

    KOTLECIKI Z PIERSI KURCZAKA

    1 pojedyncza pierś pokrojona w małe kawałeczki
    1 łyżka majonezu
    1 jajko
    1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
    ok. 5 łyżek mąki pszennej
    sól, papryka ostra, zioła prowansalskie

    wszystko dokładnie połączyć, formować małe kotleciki, obtoczyć w bułc…e tartej i smażyć na gorącym oleju do jasnobrązowego koloru

    z takiej ilości wyszło mi 5 kotlecików. Przed podaniem podypię startym serkiem i podgrzeję w piekarniku.

    SZYBKO, PRZYJEMNIE i PYYYSZNIE :)


    :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 6th 2010
     permalink
    a ten KEBAB też muszę spróbować:)
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 12th 2010
     permalink
    No tak, Knorr zapewnia, że bez glutaminianu sodu, ale pewnie w zamian dołożyli inozynian albo guanylan sodu - działanie to samo, ale nazwy mniej się kojarzą...
    •  
      CommentAuthorBeata_
    • CommentTimeJan 26th 2010
     permalink
    Specjalnie dla ANI M, zupa gulaszowa ala JA:)

    na odrobinie oleju pdsmażamy cebulę ze słodką papryką, do tego dorzucamy mięso-mięsa musi być sporo, ja sobie je wcześniej porządnie przyprawiam przyprawami do mięsa, żeby przeszło (koniecznie kawałek wołowiny, nie musi być dużo ale nadaje smaku, do tego inne rodzaje mięsa, ja dodaje trochę łopatki, schabu i coś z kurczaka), jak mięso się podsmaży, dolewam wody, tyle ile chcę zupy, duszę/gotuję to mięso do miękkosći, następnie dosypuje pokrojoną paprykę, marchewkę, pieczarki, grzyby suszone, pomidory, i ze 2-3 przeciśnięte ząbki czosnku, gotuję aż zupa przejdzie, i dorzucam do tego kilka ziemniaków pokrojonych w kostkę..przyprawiam do smaku jak zupa przejdzie wszystkimi smakami i zapachami:) to wcinam:))

    zupa jest pyyyszna, wielki gar znika w trybie ekspresowym:)
    •  
      CommentAuthorBeata_
    • CommentTimeJan 26th 2010
     permalink
    aha, ilość składników zależy od osób i garnka, zupa ma być gęsta, nie jak gulasz, ale minimalnie mnie;) i tego wszystkiego-wkładu ma być "dużo"
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeFeb 7th 2010
     permalink
    Dzisiaj robię ciasto czekoladowe, a na kolację będzie carbonara najprawdopodobniej o ile mój chłop się będzie miał zamiar pojawić. W przeciwnym wypadku nic ;) za leniwa jestem żeby dla siebie samej gotować.

    Pasta a'la carbonara - na szynce parmeńskiej zamiast boczku.

    Ciasto czekoladowe dosyć solidne - tabliczka czekolady, 4 jajka, szklanka mąki + spulchniacze, 6 łyżek mąki, cukier trzcinowy ciemny (będzie trzeszczał, ale to trudno). Do środka pójdzie bita śmietana i dżem z brzoskwiń, na górę najprawdopodobniej ganache z ciemnej czekolady na double creamie (mieszkam w UK). Niestety nie wiem jak będzie, bo używałam mąki zwykłej + proszku zamiast "rosnącej", a Delia jest sprawdzona bez modyfikacji... Ale powinno być ok.

    W zeszłym tygodniu ciasto wyszło mi zbyt mało słodkie, ale uroczo czekoladowe. W tym tygodniu ruszyłam na inny przepis.

    W planie mam w końcu nauczenie się pieczystych.
    -- Irja
    •  
      CommentAuthoroggi
    • CommentTimeFeb 9th 2010 zmieniony
     permalink
    no to i ja sie podziele moim pysznym i smiesznie prostym w przygotowaniu ciastem:))

    CZEKOLADOWE KRASNOLUDKI
    - 1 kostka margaryny lub masla (roztopic w garnuszku)
    - 2 szklanki cukru
    - 2 lyzeczki cukru waniliowego
    - 4 jajka
    - 1 szklanka nieprzesianej maki
    - 2/3 szklanki kakao
    - 1/2 lyzeczki proszku do pieczenia
    - 1/2 lyzeczki soli
    - 1 szklanka posiekanych orzechow (wygladaja jak mozg)

    W misce polaczyc roztopione maslo, cukier i wanilie. Dodac jajka, utrzec drewniana lyzka.
    Osobno wymieszac make, kakao, proszek do pieczenia, sol.
    Wszystko razem polaczyc, dodac orzechy, wymieszac.
    Blache wysmarowac tluszczem, wlac ciasto.
    Piec 25-30 minut w temp 170 stopni az ciasto zacznie odstawac od formy. ja jak ten czas minie to wylaczam piekarnik i zostawiam na jeszcze troche, zeby sobie na pewno doszlo
    Ostudzic i dopiero wtedy pokryc polewa czekoladowa.

    POLEWA CZEKOLADOWA
    - 6 lyzek margaryny lub masla o temp. pokojowej
    - 6 lyzek kakao
    - 2 lyzki miodu
    - 1 lyzeczka cukru waniliowego
    - 2 szklanki cukru pudru
    - 4-5 lyzek mleka

    Utrzec maslo, kakao, miod i wanilie w misce.
    Dodawac po troszeczku cukier puder i mieszac. ja przewaznie dolewam jeszcze troche mleka bo za ciezko sie mi miesza. jak juz wszystko pomieszane to posmarowac tym ciasto.

    PYCHOTA

Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.