Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeNov 29th 2011 zmieniony
     permalink
    katarzynah1987: Generalnie rzecz ujmując: No moja kochana malutka chrześnica.


    sorry, ale teksty typu
    - Co za palant!
    - chyba by mnie szlag trafił!
    - W d...pie.
    - Mamo, wiesz co?! Nie gadaj bzdur!

    z ust trzylatki są dla mnie śmieszne i nie ma się czym chwalić
    ale, to tylko moje odczucie, może inni odbierają to inaczej
  1.  permalink
    ''z ust trzylatki są dla mnie śmieszne i nie machy się czym chwalić
    ale, to tylko moje odczucie, może inni odbierają to inaczej''
    Dla mnie tez nie jest smieszne. Mialam kiedys taka sytuacje dotyczaca mojego syna kiedy to w wychowanie ingerowala moja na szczescie juz tylko byla ''tesciowa''. Maly ledwo nauczyl sie mowic ,a babsko nauczylo go mowic typu ,,ja tu rzadze,nie fikaj,,itp i smiala sie na jego nowo poznane slowka ,ktore wychwytywal oczywiscie od niej. Dziecko ledwo sie uczylo mowic i nie zdawalo sobie sprawy co oznaczaja ,ale bylo pewne ,ze musi byc to cos super skoro babcia sie cieszy. I pewnego razu kiedy juz mial ok 3 lat do mojej kolezanki ojca powiedzial spier.... gdy pan zaproponowal mu spacer do sklepu:shocked: ja myslalm ,ze sie pod ziemie zapadne. A dziecko myslalo,ze to zabawne no bo babcia przeciez sie smiala... Na szczescie gdy tylko zabralam go do Irlandii z dala od bylej tesciowej synek zapomnial o prymitywnych i ordynarnych odzywkach. Co chodzi o mala dziewczynke to narazie moze dla niektorych to smieszne ,ale jeszcze 2 lata i bedzie szok. Wile takich przypadkow poznalam kiedy dziecko mialo odzywki nie na miejscu, na ktore ja bym sobie nie pozwolila. Moze jestem zbyt surowa ,ale nie wyobrazam sobie aby syn odpowiedzial mi ..w dupie,,. I nie zdziwie sie jak kiedys dziewczynka bedzie miala 17 lat i na pytanie matki gdzie idziesz odpowie gowno cie to obchodzi i zatrzasnie drzwi, bo juz i z takim przypadkiem sie spotkalam.
    --
    •  
      CommentAuthoraniajaz
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    Scorpi: sorry, ale teksty typu
    - Co za palant!
    - chyba by mnie szlag trafił!
    - W d...pie.
    - Mamo, wiesz co?! Nie gadaj bzdur!

    z ust trzylatki są dla mnie śmieszne i nie ma się czym chwalić
    ale, to tylko moje odczucie, może inni odbierają to inaczej


    Ja to odbieram inaczej... to nie to samo co k..wa, spie..aj itp. Owszem, to są teksty, które dziecko usłyszało najpewniej w domu (choć wcale tak być nie musi), a jak już się ma 16-letnią siostrę to mnie to zupełnie nie dziwi! Wy nigdy nie mówicie "co za palant?" np jadąc samochodem? Albo "nie gadaj bzdur/głupot" ? A szlag mnie trafia co drugi dzień ;) nie przesadzajmy dziewczyny. Z ust trzylatki/tka brzmi to śmiesznie i gdyby mój synek mnie takim tekstem zaskoczył opowiadałabym to jako niezłą anegdotę, choć przy maluchu próbowałabym zachować zimną krew ;) Do tej pory usłyszałam tylko: "Mamo, nie dramatyzuj!" albo "nie rób scen" ;) i jakoś specjalnie się nie wstydzę, że tego typu wyrażenia sama używam :cool: Zresztą dziecko wystarczy, że usłyszy coś RAZ niekoniecznie z ust rodziców/bliskicj i może na tym sfiksować...
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    aniajaz: to nie to samo co k..wa, spie..aj

    Łał, faktycznie pocieszające :confused:
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    Katarzyno, z sytuacji wynika, że twoja chrześnica bez szacunku zwraca się do twojej mamy, o takich tekstach mówię, takiego czegoś nie pochwalam i mnie to nie bawi.
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011 zmieniony
     permalink
    Jolusia0786: Czasami nie mamy wpływu na to, co dzieci mówią do innych, co gdzieś usłyszą

    Zrozum, że my nie psioczymy na tę 3-latkę, tylko na osobę, która te teksty tu wkleiła pisząc, jak to fajnie mieć tak kochaną chrześnicę.
    Zabawne powiedzonka .... - tytuł tego wątku sugeruje, że to naprawdę mają być zabawne historie, sytuacje z udziałem dzieci ... To co wkleiła katarzynah1987 do tego typu się nie zalicza. Nie mamy prawa tego ocenić?
    -- Mama M & N & W
  2.  permalink
    Nie rozumiem tylko dlaczego tylko mnie w ten sposób komentujecie, tzn. mój post...
    --
  3.  permalink
    jem: że twoja chrześnica bez szacunku zwraca się do twojej mamy


    Nie wiem czy takie małe dziecko doskonale rozumie pojęcie szacunku wobec kogoś, przecież ono nieświadomie wiele słów wypowiada...
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    katarzynah1987: Nie rozumiem tylko dlaczego tylko mnie w ten sposób komentujecie, tzn. mój post...

    A która użytkowniczka wstawiła podobne "inwektywy" rzucane przez dziecko jako rzekomo zabawne powiedzonka?
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    Nie zna i dlatego trzeba go tego nauczyć, starać się żeby nie mówiło tak do twojej mamy, ok? Po prostu to nie jest fajne.. dziś ciebie to bawi a faktycznie za moment może to przejść w regularna pyskówkę nastolatki, rozumiesz? Nie chcę cie tu atakować ale zobacz wśród tych wszystkich sytuacji wszystkie które wydały ci się zabawne i warte wklejenia w ten wątek to te, w których mała zachowuje się niegrzecznie, nawet jeśli to robi nieświadomie. A może tak dla równowagi jakieś inne zabawne powiedzonka chrześnicy inne od tego "w dupie" itp. ? :wink:
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011 zmieniony
     permalink
    katarzynah1987: Nie wiem czy takie małe dziecko doskonale rozumie pojęcie szacunku wobec kogoś, przecież ono nieświadomie wiele słów wypowiada...

    Żartujesz, prawda?
    3-latek najczęściej jest już dzieckiem przedszkolnym, gdyby nie potrafił się świadomie wypowiadać (co sugerujesz), na nic zdałoby się obejmowanie go opieką przedszkolną. Przyjmuje się, że dziecko 3-letnie wie, co mówi i potrafi się w jakikolwiek sposób samoobsłużyć, nawiązać relację z obcą jak dotąd osobą nauczycielki ...
    A pojęcie szacunku i obowiązującej hierarchii poznaje się na przykładzie własnej rodziny.
    -- Mama M & N & W
  4.  permalink
    Ale spoko po mnie można jeździć ok, grunt, że moja chrześnica jest naprawdę świetnym dzieckiem, bardzo mądrym i wiele rozumiejącym. Potrafi zachować się naprawdę cudownie w stosunku do mojego brzuszka i maleństwa w środku, przytulić, pogłaskać i powiedzieć maleństwu na prawdę miłe rzeczy, które doprowadzają mnie do łez wzruszenia. To, że coś palnie bo usłyszy np. na jakimś głupim kanale typu xD coś tam bo dorwie się do pilota czy w innej bajce czy na ulicy i potem to wykorzysta w najmniej spodziewanym momencie to wiem, że to nic złego bo wielu dzieciom się to zdarza. Starsza siostra zaś jest b. grzeczna i sama potrafi się dziwi skąd Martyna bierze, niektóre słowa... Martynka pewnie z nich wyrośnie, rodzicie na pewno o to zadbają aczkolwiek gdy tylko pójdzie do przedszkola to wtedy może być różnie, wiadomo, ile dzieci tyle nowych poznanych słówek. Generalnie, pojeździjcie po mnie wzdłuż i wszerz jeżeli pozwoli to Wam ochłonąć, wyzbyć się złych emocji, itp.
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    katarzynah1987: moja chrześnica jest naprawdę świetnym dzieckiem, bardzo mądrym i wiele rozumiejącym

    Ktoś twierdzi tu inaczej?
    -- Mama M & N & W
  5.  permalink
    [quote=bewe82][/quote]

    Może na stronie 8 znajdziesz...
    --
  6.  permalink
    Dlatego mówię, że ok krytykujcie mnie. Spoko. Popełniłam grzech wstawiając tego strasznego posta, więc zbesztajcie mnie i już będzie ok. Nie będę się bronić bo może i faktycznie się nie da...
    --
  7.  permalink
    Ale przecież ja nie stwierdziłam czegoś takiego, żeby ktoś zanegował to, że uważam, że Martyna jest świetnym dzieckiem. Gdzie się o to spieram? Napisałam, że zrobiłam błąd zamieszczając ten post i żebyście mnie krytykowały ile tam chcecie, ja tego nie cofnę przecież.
    --
  8.  permalink
    bewe82: Gdzie ktoś napisał, że Mała jest nie-świetna, głupia, niekumata?


    Ale nikt nigdzie tego nie napisał, czy ja twierdzę, że ktoś coś takiego zrobił???
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011 zmieniony
     permalink
    Kazałaś mi szukać na 8 stronie - gdzie rzekomo coś takiego mogłabym znaleźć ...
    Mniejsza o większość :tongue:
    -- Mama M & N & W
  9.  permalink
    Widać też źle chyba zrozumiałaś skoro twierdzisz, że uważam, że któraś z dziewczyn stwierdziła, że cytuję: Mała jest nie-świetna, głupia, niekumata?
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    bewe82: Ktoś twierdzi tu inaczej?

    katarzynah1987: Może na stronie 8 znajdziesz...


    Zrozumiałam, że mam sobie jeszcze raz przeczytać 8 stronę. A ponieważ nie pamiętam, by ktoś napisał coś niepochlebnego o Małej (oprócz tego, że brak Jej szacunku do dorosłych), drążyłam, gdzie Ty to wyczytałaś --- WIDAĆ, ŻE NIE ZROZUMIAŁYŚMY SIĘ :bigsmile:
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    katarzynah1987: twierdzisz, że uważam, że któraś z dziewczyn stwierdziła

    uwielbiam to forum za to :tooth:
  10.  permalink
    bewe82: A która użytkowniczka wstawiła podobne "inwektywy" rzucane przez dziecko jako rzekomo zabawne powiedzonka?


    Ja powyższą Twoją wypowiedź zrozumiałam tak, żeby przytoczyła, która z użytkowniczek wstawiła podobne, które mogły by być nieśmieszne posty jako rzekomo zabawne powiedzonka. Nie chciałam podawać nicków bo po co. Podałam stronę. Są wypowiedzi z użyciem także niecenzuralnego słowa "ch...j", dla kogoś to też mogłoby nie być zabawne, tak samo jak mój post...
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011 zmieniony
     permalink
    Zauważ, że tam "ch..j" pada zamiast FUJ - niektóre dzieci nie potrafią na pewnym etapie wymówić poprawnie niektórych spółgłosek i wychodzą takie hocki słowne.
    Nie ma to nic wspólnego z wulgaryzmem :devil:
    -- Mama M & N & W
  11.  permalink
    jem: uwielbiam to forum za to :tooth:


    Ohh, polonistka jesteś, że się czepiasz? Zakręcić się nie można? Rozumiem, że Tobie jako znawcy pisowni, zawsze poprawnych wypowiedzi nie zdarza się to. Nie wiem co powiedzieć - GRATULUJĘ TALENTU.
    --
  12.  permalink
    To pewnie podobnie bewe, jak dziecko, które bezwiednie użyje słowa dupa czy palant niekoniecznie wiedząc co ono tak dokładnie oznacza bądź nie wiedząc po prostu czy robi coś złego wypowiadając je... Wystarczy w tym przypadku nie reagować a dziecko za pewne więcej nie użyje... Do jednego nie można mieć pretensji i do drugiego też. I w obu przypadkach równie dobrze nie ma się czym chwalić...
    --
  13.  permalink
    jem: uwielbiam to forum za to :tooth:


    Ojjj, no wiadomo było, że będzie eeee. :bigsmile: Nie znoszę jak ktoś się czepia takich rzeczy jakby sam nigdy błędów nie popełniał...
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    Eeee jest za kompletne niezrozumienie mojego posta.
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    przeniescie sie pod wasze wykresy "rozmawiac"
    psujecie cala atmosfere watku
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    katarzynah1987: I w obu przypadkach równie dobrze nie ma się czym chwalić...

    Polemizowałabym.
    Jeśli dziecko ma w zamiarze powiedzieć FUJ, a w zw. z wadą wymowy wychodzi CH..J, może jakoś bardzo śmiesznie nie jest, ale nie uznałabym, że dziecko np. wulgarnie się odnosi, albo jest niewychowane.
    Jeśli jednak trzaska tekstami, które nam zaprezentowałaś, a nie było to najwyraźniej przejęzyczenie czy wynik wady wymowy, no to raczej w innych kategoriach trzeba na to patrzeć.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    nessie: przeniescie sie pod wasze wykresy "rozmawiac"

    Katarzyna ma prawo bronić swojej racji w miejscu, gdzie oceniono Jej wpis.
    -- Mama M & N & W
  14.  permalink
    Ale przeciez Jem nie wytknęła Ci błędu.
    Na forum czesto pojawiają się kwiatki typu" twierdzę,że ona twierdzi,że nie stwierdza ...."
    Smieszne - po prostu. Nie ma o co focha strzelać.
  15.  permalink
    jem: Eeee jest za kompletne niezrozumienie mojego posta.


    Myślę, że czepiłaś się, że moje stwierdzenie zabrzmiało jak tzw. "masło maślane"...
    --
  16.  permalink
    aga1976: Smieszne - po prostu. Nie ma o co focha strzelać.


    Zaraz tam focha, nie rozumiem po co to podkreślać skoro faktycznie to się zdarza... Może Jej akurat nie. Nie wiem...
    --
  17.  permalink
    bewe82: wulgarnie się odnosi, albo jest niewychowane.


    Ja nie uważam, żeby ona robiła to dlatego, że jest niewychowana. Gdzieś usłyszała, użyła a ja może i nie potzrebnie to opisałam. Tak jak zaznaczyłam, użyła słów nie do końca rozumiejąc ich znaczenie... Tak myślę...
    --
  18.  permalink
    Jolusia0786: temat mówi o zabawnych sytuacjach i powiedzonkach dzieci, który rozumiem tak, że piszemy o sytuacjach, które nam wydają się zabawne

    Ja odebrałam post katarzynah1987 jako zbieraninę różnych sytuacji, w których riposty jej chrześnicy były trafne w danym momencie.
    Uważam, że nie ma co się kłócić, bo i tak każda ma swoje racje i będzie ich bronić. katarzynah ma przestrogę, żeby nie używać niecenzuralnych słów używanych przez jej chrześnicę. Szczerze powiem, że mój chrześniak też potrafi czasami takim tekstem wypalić, szczęście, że nie przytaczałam tych sytuacji na forum.
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    katarzynah1987: Rozumiem, że to zarzut nie tylko do mnie ale i do innych wypowiedzi w tym temacie...

    To nie jest zarzut do Ciebie,
    każdemu dzieciakowi zdarzają się takie wpadki słowne, ale dla mnie to nie jest śmieszę, ani tym bardziej powodem do dumy i daleka byłabym od chwalenia sie tym publicznie.
    Chyba też nie mam poczucia humoru.
    Po za tym najlepiej niczego nie negować, lepiej uprawiać dupoliztwo i wtedy jest OK.
    __
    Następnym razem jak mi się coś nie spodoba to się walnę młotkiem w palec zanim coś napiszę, albo wywalę tekst typu:
    ojej.... jaka rezolutna dziewczynka och....
    już widzę jak będzie miała 15 lat i odpowie mamusi na pytanie jak minął dzień, a gówno cie to obchodzi... no w końcu szczerość dziecka jest ważną cechą...
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeNov 30th 2011 zmieniony
     permalink
    Jolusia0786: Szczerze powiem, że mój chrześniak też potrafi czasami takim tekstem wypalić, szczęście, że nie przytaczałam tych sytuacji na forum

    nie rozumiem, co do tego ma szczęście,
    mnie byłoby po prostu wstyd pochwalić się, ze mój syn, chrześniak czy inny członek rodziny używa takich tekstów
    __
    każdy ma tu prawo pisać to co mu się podoba, co nie znaczy, ze wszystkim to się podobać będzie
    • CommentAuthorModerator
    • CommentTimeNov 30th 2011
     permalink
    Wpisy przeniesione z wątku „Zabawne sytuacje i powiedzonka" na prośbę użytkowniczek portalu.
    •  
      CommentAuthorJolusia0786
    • CommentTimeDec 1st 2011 zmieniony
     permalink
    Scorpi i tu się z Tobą zgodzę. "Szczęście" to taka przenośnia po prostu też nie uważm, że jest się czym chwalić w takich sytuacjach, chociaż czasami są naprawdę wypowiedziane w odpowiednim momencie, co dorosłym wydaje się zabawne.
    Dlatego też jestem w stanie zrozumieć dlaczego katarzynah umieściła swój post na forum, co nie oznacza, że parskałam ze śmiechu w monitor czytając ten wpis.

    Scorpi: sorry, ale teksty typu
    - Co za palant!
    - chyba by mnie szlag trafił!
    - W d...pie.
    - Mamo, wiesz co?! Nie gadaj bzdur!

    z ust trzylatki są dla mnie śmieszne i nie ma się czym chwalić
    ale, to tylko moje odczucie, może inni odbierają to inaczej


    Moim zdaniem z ust dorosłego tym bardziej nie są śmieszne, bo towarzyszą im przy tym negatywne emocje.
    •  
      CommentAuthorJolusia0786
    • CommentTimeDec 1st 2011 zmieniony
     permalink
    Scorpi: Po za tym najlepiej niczego nie negować, lepiej uprawiać dupoliztwo i wtedy jest OK.

    Nie jest ok, po prostu nie musicie dziewczyny mieszać z błotem. (Przynajmniej mam takie odczucie)
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeDec 1st 2011
     permalink
    Jolusia0786: Nie jest ok, po prostu nie musicie dziewczyny mieszać z błotem. (Przynajmniej mam takie odczucie)

    nikogo sie nie miesza z błotem tylko wyraża swoje zdanie, to wolny kraj... chyba
    •  
      CommentAuthorpatyk120
    • CommentTimeDec 1st 2011
     permalink
    Scorpi: to wolny kraj... chyba


    wolność słowa w PL jest fikcyjna...
    --
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 7th 2011
     permalink
    Ale przesadzacie!!! "negatywne emocje, brak szacunku..." mówicie o trzyletnim dziecku, które po prostu naśladuje zasłyszane u dorosłych teksty. Jasne, że przy dziecku trzeba zachować zimną krew i udawać, że się nic nie słyszało. Ale nie dramatyzujcie, że takie teksty świadczą o tym, że dziecko jest niewychowane. Bzdura. Dla mnie świadczą o tym, że jest bystre i spostrzegawcze. I nie wierzę, że jakiemukolwiek trzylatkowi da się wytłumaczyć, że nie powinien powtarzać niektórych zasłyszanych w domu tekstów.
    --
  19.  permalink
    Takie teksty u dziecka świadczą o tym, że są one w powszechnym użyciu w środowisku domowym. Na moje to jednak brak wychowania. Jestem mamą czterolatki i dwulatka i nie słyszałam u swoich dzieci takich słów. Mój tata klnie jak szewc, ale w towarzystwie dzieci zamienia łacinę kuchenną na "ja pierdziu!", "jak babcię laczkiem!" czy "kurka wodna". Chociaż, trzeba przyznać, nie zawsze mamy wpływ, z kim dziecko przebywa, jeśli maluch chodzi do żłobka czy przedszkola - a wtedy przynosi do domu rózne odzywki i zachowania...
    Samo dziecko nie można posądzić o złe intencje, ale to od dorosłych zależy, czym skorupka za młodu nasiąknie
  20.  permalink
    Izulka23: negatywne emocje
    z moich ust odnoszą się do dorosłych a nie do dzieci.
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeDec 7th 2011
     permalink
    tu nie chodzi o to, że dziecko jest nie wychowane, bo nikt tego nie powiedział,
    chodziło o to, ze po prostu nie ma powodu do dumy i nic w tym smiesznego jak dziecko powtarza takie teksty
  21.  permalink
    Ja napisałam :shamed:
    Dzieci często nie rozumieją znaczenia słów, ale wiedzą, w jakim kontekście sa one używane przez otoczenie. Czasem maluchom zdarzają się "wpadki", ale to sygnał, że coś trzeba sprostować. Asia w wakacje zobaczyła, że Dominik wyszedł na podwórko bez pozwolenia i na boso. Wyszła za nim na taras (wiedziała, że bez pozwolenia nie wolno wychodzić) i przywołuje brata wrzeszcząc tak, że pół osiedla słyszało:
    -Dominik, chodź do domu, bo dostaniesz w dupę! :shocked:
    Mnie zamurowało, przyznam szczerze... Przeprowadziłam "inwigilację" i się sprawa szybciutko wyjaśniła: Asia powiedziała, że tak jej kazał powiedzieć "ojc". A co za ojc? Mamy sąsiadów nie do pozazdroszczenia, a jeden z chłopaków jest szczególnie nieznośny. Mój mąż mu "podpadł" i dziesięciolatek w ramach zemsty postanowił "wychować" sąsiadkę. Nagadał jej bzdur i musiał powiedzieć, że ma pamietać że Asia to usłyszała od ojca. Tylko nie pomyślał, że Asia nie ma ojca i matki, tylko mamę i tatę :devil: I się wydało. Skończyły się przyjacielskie pogaduszki z sąsiadem przez płot :confused:

    Nie przed każdym wpływem uda się dzieci ochronić, ale takimi kaczkami nie ma co się chwalić :neutral:
    • CommentAuthorZofi
    • CommentTimeMar 3rd 2012 zmieniony
     permalink
    a jak dobrze wychować dziecko żeby chciało dokładnie dbać o swoje ząbki? Dyscyplina dotycząca szczotkowania to podstawa. [wymoderowano]
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeMar 3rd 2012 zmieniony
     permalink
    Ciekawe, że osoba, która loguje się pierwszy dzień na forum o płodności, zachodzeniu w ciążę, niezachodzeniu w ciążę, wbija się z "pytaniem" o jakiś produkt.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 3rd 2012
     permalink
    ciekawe, że nie zamieszcza linka - amatorszczyzna :wink:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.