Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 20th 2015
     permalink
    szczypta_chilli: jeszcze do słabego trawnika ten wg mnie jest rewelacyjny

    faktycznie rewelacyjny, uzylismy przed domem i trawnik fajnie sie odbil
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeJul 20th 2015 zmieniony
     permalink
    Szczypta dziękuję! :* Już sobie zapisałam :D Muszę poczytać o tym, bo nawet nie wiem, jak tego użyć. Jak zgrabimy tą suchą trawę, to próbować tym substralem nawozić to, co kryje się pod tą suchą trawą?
    Najwyżej jak się nie da nic z tym zrobić, nie odbije trawa, to na wiosnę skopiemy wszystko i już :) Kurdę mam milion myśli na minutę :)
    A najchętniej wskoczyłabym w kalosze i poszła grabić :D

    Lily, umkneła mi ta Twoja poprzednia wypowiedź. Już teraz wiem. Dziękuję.
    W sumie to zamierzam tam być co dzień po pracy, więc będę lać wodę :D Woda i prąd na działce jest.

    Lily a co pytasz, czy to chmiel czy winorośl? To, co opalata tego wielkiego iglaka?
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJul 20th 2015
     permalink
    Tak
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeJul 20th 2015 zmieniony
     permalink
    Lily, to jest winogrono.

    Treść doklejona: 21.07.15 23:27
    Dziewczyny w tym miejscu myślimy zrobić kącik grillowy [sensie, że stół z krzesłami lub ławą, czyli miejsce do siedzenia, czytania i takie tam]. Ale zastanawia mnie jedno, czy otoczenie tych roślin (nie znam ich nazw ani jaki to gatunek) nie sprawi, że zjedzą nas komary, jeśli tam będziemy przesiadywac?


    to suche małe drzewko zostanie wyciete - reszta zostanie. wzdłuż altanki kwiatki się zmienią.

    Podobno komary lubią różnego rodzaju "krzaczory".
    Co myślicie?

    Treść doklejona: 25.07.15 09:45
    Nie doczekałam się odpowiedzi. No nic. Nie szkodzi. Informacji poszukam na forach ogrodniczych.
    Lecimy na naszą działeczkę :) Sfinalizować wszystko.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 25th 2015
     permalink
    no niestety to prawda ze komary lubia krzaczory i ciekawe czy te drzewa nie kwitna bo jesli tak to jeszcze osy/pszczoly moga was atakowac
    •  
      CommentAuthorKaroolka
    • CommentTimeJul 25th 2015
     permalink
    A ja wpadam podpytac o trawnik. Mamy przy mieszkaniu ogródek 160 m2 od dwóch lat. W zeszłym roku zaniedbalismy trawnik, bo czasu brakowało - urodziła się cora. I teraz sucha trawa, mnóstwo chwastów, sucha place... A Chciałabym mieć ładny trawniczek, żeby Mirka ja bosaka mogła pobiegać. I tak... Wiem już, że wertykulacja, nawóz mogą zdziałać cuda. Chcemy w drugiej połowie sierpnia wypożyczyć wertykulator. Ale jaka kolejność? Najpierw wertykulacja. A kiedy nawóz? Chce też dosiac trawe. A aeraotorem kiedy podzialac? Skomplikowane to wszystko ;)
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJul 29th 2015
     permalink
    Kissku normalnie nie wierzę :tongue:
    też za chwilę będę w posiadaniu działeczki :wink: i jestem takim samym laikiem jak ty hehehe



    ja z pytaniem-potrzebuje nazwę roślinki (w stylu tui) którą mogę odgrodzić się od świata i która szybciutko urośnie
    istnieje taka?:cool:
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJul 29th 2015
     permalink
    Thuja plicata
    plicata
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJul 29th 2015
     permalink
    Lily-szybko urośnie?i czy można ją podcinać na wysokości by była niższa?

    Treść doklejona: 29.07.15 19:28
    mi jak sie uda to kupię tą







    tam gdzie teraz grządki to chcę zrobić trawkę
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 29th 2015
     permalink
    Us, no to zycze zeby sie udalo
    bardzo zadbana ta dzialeczka, sama przyjemnosc ja ogarniac bedzie
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJul 30th 2015
     permalink
    wlasnie wychodze do notariusza :bigsmile:
    największy problem to rzeka (płyciutka zamulona) która płynie tuż obok (na ostatniej fotce po lewej za tujami jest zaraz spad i rzeka)
    rozmyślam jak ją odgrodzić by było bezpiecznie dla dzieci....
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 11th 2015
     permalink
    dziewczyny jak sobie radzicie z susza? w sasiedniej gminie pojawily sie juz jakis czas temu apele o niepodlewanie ogrodkow, u nas na razie jeszcze nie almysle ze to kwestia godzin moze dni
    podlewam co 2-3dni rhododendrony, pierisy i krzewuszki, raz na 5dni iglaki ale codziennie podlewam dosc obficie dynie. co w syt. gdy pojawia sie zakaz?? rhodo podlewane co 3dni maja wszystkie liscie polozone po lodyzkach, pkerisy tk samo.. podlewam doglebowo i dolistnie
    aha z poflewania trawy zrezygnowalismy. tylko tam gdzie zarosla koniczyna nie jest wypalona :/

    Treść doklejona: 11.08.15 07:52
    aaa i dodam ze podlewamy dopiero po 20ej a w te najwieksze upaly to i po 21
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 11th 2015
     permalink
    MrsHyde: dziewczyny jak sobie radzicie z susza?

    Ja na ogródku działkowym mam na razie tylko 2/3 działki zagospodarowanej i jest to trawa. Wysiana w maju, więc podlewamy codziennie, co drugi dzień. Też już coś mówią, że zamkną wodę - ale wymyślili, że brak dostępu do wody będzie w godz. 7-17. Bez sensu - nie dość że wtedy nikt nie podlewa, bo ludzie są w pracy, albo nie wychodzą domów, bo upał, to jeszcze przecież nie powinno się w tych godzinach podlewać, bo woda paruje i nie z podlewania korzyści. Podlewa się wcześnie rano lub wieczorami. Zakaz nic nie da, bo wszyscy wylegną na działki wieczorem i dopiero wtedy będzie mega pobór wody.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 11th 2015
     permalink
    wczoraj jak po 21podlewalam to szla babka z psem i niby do sisbie stwierdzila ze wody brakuje a ja badyle podlewam; mowiac szczerze troche glupio mi ske zrobilo ale z drugiej strony te moje badyle kosztowaly kilkaset zl i nie chcialabym zeby ktorys z nich sie zmarnowal
    trawy nie zaluje bo i tak trawnik brzydki byl szczegolnie tam gdzie chlopaki w pilke grali
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 11th 2015
     permalink
    MrsHyde: te moje badyle kosztowaly kilkaset zl i nie chcialabym zeby ktorys z nich sie zmarnowal

    Też bym podlewała :bigsmile:
    MrsHyde: trawy nie zaluje bo i tak trawnik brzydki byl szczegolnie tam gdzie chlopaki w pilke grali

    U mnie trawa posiana 3 mies. temu, jeszcze dobrze nie ukorzeniona, więc trochę "dopajamy".
  1.  permalink
    MrsHyde: co w syt. gdy pojawia sie zakaz??

    u nas jest zakaz, ale w godz 8-22. wątpię, żeby wydali całodobowy zakaz
    --
  2.  permalink
    Hyde, u nas właśnie się pojawiła informacja ze zakręcaja wodę. Będą odkręcac tylko 20-22 i to nie wiadomo jak długo bo są ogromne braki. Jak znam życie, to do nas nawet nie dotrze, bo przez te dwie godziny domy z góry pobiora całość.
    Nikt nie zwracał uwagi na apele i ostrzeżenia, ludzie podlewali ogrody. Sory, ale wolałabym żeby wszystko u wszystkich uschnelo, ale żebym mogła codziennie wziąć zimny prysznic niż przerzucać się na mycie mokrymi chusteczkami jak zwykle przy suszy. A deszczu w najbliższej przyszłości nie zapowiadają. U.nas się nie praktykuje beczkowozow z wodą itd. Jest zasada - weź banke i nabierz wody przy ujęciu w lesie. A nie każdy ma możliwość tam pojechać, poza tym jest zakaz wjazdu samochodami w miejscu ujęcia wody. Chyba ze coś w tej kwestii się zmieni.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 11th 2015
     permalink
    Ja nie wiem, skąd jest u nas na ROD woda, ale nie nadaje się do picia - jedynie do podlewania. Tak więc może pobór wody nie obciąża poboru zdatnej do picia...?
    •  
      CommentAuthorladybird27
    • CommentTimeAug 11th 2015
     permalink
    Witam się na wątku po raz pierwszy ;-)
    Mam zapytanie odnośnie pielęgnacji róż. Mam sporo posadzonych końcem maja. Są to róże te "krzaczaste" nie wiem czy to poprawne określenie. Kwitly i już przekwitly ale są nowe pączki. Jak je przycinać? Czy e ogóle ?
  3.  permalink
    marion - bardzo możliwe, u mnie niestety wszystko idzie z jednego źródła, chyba że ktoś ma własną studnie, tak czy inaczej kiepsko - już jesteśmy bez wody a ja marzę o szybkim prysznicu przy 34 stopniach w pokoju... Ofiarą upałów jest 100 metrowy (długość) i 10centymetrowy (szerokość) pas poziomek między płotem a podjazdem do garażu, który był moim autorskim pomysłem podziwianym przez wszystkich...
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 12th 2015
     permalink
    Ladybird nie przycinac skoro wytworzył nowe paki.

    Trawy nie podlewam bo mam jej za dużo a w te susze jednak troszkę gryzie mnie sumienie. Roslinki owszem, nawadnianie.
    Poprzez te susze mam dużo chwastów w trawie, a w szczególności świńskiej trawy:( masakra :(
  4.  permalink
    wg mnie zdecydowanie usuwać przekwitnięte kwiaty i tam gdzie nie ma pąków ciąć. Tzn ja tnę i moje rosna jak szalone
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 12th 2015 zmieniony
     permalink
    Szczypta o ile nie zalicza się do gatunków samooczyszczajacych się. Moich okrywowych nie tnę, ogrodowych, pnacych czy rabatowych tez nie tnę w sezonie, a mam ich sporo u siebie i nie tylko tych nowych... obecnie obcinam kwiatostany jedynie te przekwitle.

    Cyt:

    Cięcie róż przeprowadzam raz w roku – na wiosnę (cięcie można rozpocząć już pod koniec marca, już po ustąpieniu najsilniejszych mrozów ale zwykle przeprowadza się je w połowie kwietnia, jeszcze przed wytworzeniem nowych pędów). Cięcie róż przeprowadzam w dzień suchy i słoneczny.
    Na jesieni nie przycinam róż – usuwam jedynie martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty. W ciągu sezonu usuwam systematycznie przekwitłe kwiatostany oraz odrosty korzeniowe.


    Mam krzaki roz posadzone w tych samych odmianach w różnych miejscach i widzę, że dużo tez zależy od stanowiska. Jedne rosną jak szalone, a inne mniej...

    Szczypta czy nawozisz z róże?
  5.  permalink
    Lady- ja mówię o MOICH doświadczeniach z krzakami róż. Jezeli wolisz korzystac z cudzych rad- to przeciez mozesz :)
    Ja moje tne z 5 razy w roku

    Treść doklejona: 12.08.15 10:18
    tak, nawozę
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 12th 2015
     permalink
    Korzystam bo to metoda i książkowa i od lat tak też postępuje moja teściowa, która ma ich sporo u siebie. Moje doświadczenia przedkładam na obserwacje. Częściej jednak obywam paki nierozwiniętych roz w chwili kiedy jest ich kilka na jedne lodydze, a chce aby kwiat był duży.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 12th 2015
     permalink
    u nas wszystko schnie tylko chwasty maja sie super, w kilka dni wyrosly w trawie jakies badylaki do pol lydki :/



    a sluchajcie, roze mozna przesadzac? nasza niestety ma kiepskie miejsce i taka bidula z niej sie zrobila; wsadzana byla w maju jakos ale na jesieni bym ja gdzies przeniosla najchetniej
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 12th 2015
     permalink
    Hyde przesadzaj... Moje dwie nieustannie wędrują a i tak jeszcze musze im miejsce zmienić :)

    Chwasty są suuuper bujne i zielone :)
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 12th 2015
     permalink
    MrsHyde: u nas wszystko schnie tylko chwasty maja sie super, w kilka dni wyrosly w trawie jakies badylaki do pol lydki :/

    U mnie tak samo...
    •  
      CommentAuthorladybird27
    • CommentTimeAug 12th 2015
     permalink
    Dzięki. Właśnie chodziło mi o te przekwitniete. Ale gdzie je chlastac ?
  6.  permalink
    ja robie to na oko :)
    •  
      CommentAuthorladybird27
    • CommentTimeAug 12th 2015
     permalink
    Hihi ok to ja też tak zrobię i mam nadzieję ,że będą dalej rosły lol.dzięki
  7.  permalink
    Bedą, będą. Wypraktykowane :)
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeAug 19th 2015
     permalink
    To ja się pochwalę projekcikiem ostatnim:) Tylko nie wiem czy się fota wklei...
    dach

    Treść doklejona: 19.08.15 22:45
    e jakieś małe w każdym razie tu link do stronki: http://www.e-aranzacje.pl/aranzacje/ogrod-prywatny-6/2
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 19th 2015
     permalink
    Lily świetny. Jestem ciekawa nasadzeń przy tarasie :)

    Mam przy okazji do ciebie pytanie. Mam plot betonowy ale chciałabym zacząć go zasłaniać i nie wiem czym... Teren mam cholernie trudny. W niektórych miejscach dużo kamieni typu łupek. Myślałam o thujach ale nie wiem jaka odmianę wybrać aby nie owocowała zbyt mocno. Myślałam zrobić tło z serbów i thui pomieszane ch czyli np 10 serbów, 10 thui i 5 serbów. ... bo tak mi długość działki pozwala...
    Możesz coś poradzić!

    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeAug 19th 2015
     permalink
    Lady - a w czym przeszkadza owocowanie thuj? Co do serbów to wiesz jakie to wielkie docelowo drzewsko jest?:)
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 19th 2015
     permalink
    Lily wiem ale to nie problem... Serby nadają się do cięcia, a owocowanie thui mi się nie podoba. .. :(

    Myślałam tez obsadzic róg działki ten odległy serbami, a wyszłoby ich po ok 5 - 6 na stronę bo po środku tego rogu myślałam o brzozach doorembos. Pozostała część zaczynając od 1 planu zdjęcia thuje aż do serbów ...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 20th 2015
     permalink
    Lily: To ja się pochwalę projekcikiem ostatnim:)

    niezla przestrzen do popisu dostalas :)
    mam nadzieje ze pozniej pokazesz tez realizacje projektu
    (mi to zawsze zal ze na projekcie takie ladne wyrosniete a potem w rzeczywistosci takie malizny i czekac trzeba)
    •  
      CommentAuthorYPolly
    • CommentTimeAug 20th 2015 zmieniony
     permalink
    Lady a ty chcesz zaslonic tylko plot czy tez odgrodzic sie od reszty swiata tujami? Moze pusc tam winobluszcz albo zwykly bluszcz (zaleta, ze i zima jest zielony caly). Ja mam mur od jednej strony caly w winobluszczu, od sasiada. Pieknie to wyglada i nie zajmuje miejsca. Choc przy powierzchni twojej dzialki, gdzie nie musisz sie martwic o swiatlo ani miejsce, to masz duzo wiekszy wybor :)
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 20th 2015 zmieniony
     permalink
    Ypolly pytanie tylko czy nie spali go słońce bo plot nieustannie mam na wystawie południowej i jak się nagrzewa jest b.goracy:( Poza tym bluszcz tez rozważam w innej części działki tylko nie wiem jaki gatunek wybrac:)

    Lily są jakieś wymagania co do zachowania odległości roślin od takiego płotu? Nasadzenia chce wstępnie robić w odległości 1m czyli to puste , ie jsze to jeden metr plus ok 15 cm tak jak stoją donice z serbami....
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeAug 20th 2015
     permalink
    Serby są wąskie więc powinno być ok. Co do tujek to z moich obserwacji Smaragdy dość słabo owocują.
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    Wczoraj oczy mi na wierzch wyszły, gdy zobaczyłam kwitnącą magnolię ☺ Pierwszy raz widziałam, by kwitną w sierpniu. Chyba, że to jakaś odmiana późna. Dodam, że to 2 duże drzewa i dopiero zaczyna kwitnąć, bo ma pełno pokój. Czy to normalne Lily?
    A moje nowo posadzone hortensje bukietowe uschły w te upały. Mam je zostawić, wykopać i posadzić od północnego zachodu (tam mam ogrodowe pięknie rosnące) czy już nic z nich nie będzie? Może kupić nowe? Sądzi się je o tej porze?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 21st 2015 zmieniony
     permalink
    My Angel mam odmianę, która kwitnie 2 razy w roku tj Susan.... jest piekna:) :bigsmile:

    Moje Limelight, vanilia freise są nieustannie na ekspozycji słonecznej i wieczorem dość późno podlewane. Żyją :)
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    W sprzyjających latach magnolia powtarza kwitnienie, ale już mniej obficie niż wiosną. Z hortensjami poczekaj do końca września.
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    Ale poczekać żeby przesadzić czy wywalić?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    Czekaj.... podlewaj systematycznie. Nie doprowadzaj do przesuszenia....
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    One już wyschły :devil:
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    Jak zdechły zupełnie to nie ma sensu trzymać - sprawdź łamiąc gałązki
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    My Angel tak piękne kwiaty zasuszylas wrrr toć to skandal :(
    Dostałam w y, roku wiele roślin od znajomej z ogródka. Stały dwa miesiące w doniczkach i wszystkie do dzisiaj żyją :) przeżyły nawet upały ale juz zagruntowane. PODLEWANIE SYSTEMATYCZNE TO PODSTAWA!

    Treść doklejona: 21.08.15 23:03
    Angel moje limki miały 10 cm a teraz już mają ok 50 i są boskie wiec nie wyobrażam sobie ich za suszyć :(

    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    Jutro sprawdzę. Wiem, wiem, że skandal. Żałuję, bo są piękne. No nie podlewałam zbyt często, bo i tych ogrodowych często nie podlewam, a piękne są, że hej. Raz na 2 tygodnie podlewam z nawozem i już. Może to jakieś samowystarczalne.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 22nd 2015
     permalink
    MyAngel a moze jakis nawoz interwencyjny>?
    nasze pigwy padly po przesadziu ii myslalam ze juz po nich, kupilam jednak biohumus z dzdzownic kalifornijskich i po 2krotnym podlewaniu wieksza dawka pigwy odbily
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.