Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Mnie to z deka śmieszy- te propozycje.Ten cały markieteting ;)
    Trawa wyrośnie na każdej ziemi :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 13th 2012
     permalink
    Aga no ten czarnoziem mam po drugiej stronie ulicy wiec byloby najblizej, inny musze brac z ogloszenia. Sasiadka tylko mowila tylko zeby uwazac bo jej taki syf na dzialke przywiezli ze z nigdy wczesniej takiego zielska nie miala
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    Ceri jak tam Twoja walka z wiatrakami tfu znaczy sie chwastami?
  2.  permalink
    Mam system. Mężu co drugi dzień skopuje mi kwadrat, ja wyciągam chwasty, grabię, równam i sieję trawę. Mam nadzieję, że do jesieni się wyrobię. Na pewno tam gdzie wyrośnie trawa, to chwastów prawie nie ma, więc jest nadzieja.
    Dziś już jeden trawnik skosiłam i podsypałam nawozem, Substralem.
    I właśnie mam pytanie- jak to posypałam, to to jest taki proszek, potem podlałam. Używała któraś? Bo mam pytanie-mogę jutro tam wpuścić psa. Boję się, że zeżre to :confused:

    Treść doklejona: 15.07.12 21:18
    Hyde, my mieliśmy do wyboru albo ziemię "z pola", albo "ogrodową". Wzięliśmy ogrodową, wszystko na niej super rośnie, nie tylko chwasty :smile: Trawa, kwiatki, warzywa. Jedyny minus, że zasyfiona na maxa ta ziemia- kamienie, odłamki cegieł, szkło.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    ja nie podpoiwem bo jestem przed nawiezieniem czarnoziemu jeszcze ale system na chwasty mam podobny, maz mi kopie na szpadel a ja wyciagam perz, mniszka, skrzyp no i niestety lucerne. Lucerna to meeega paskudztwo - grube korzenie i bardzo gleboko osadzone, w kolano wykopiesz a i tak konca nie widac, na takiej glebokosci juz ucinalam i roundupem polewalam bo ten badziew odrasta z roku na rok, zreszta z samosiewnym chrzanem tez walcze :/

    Treść doklejona: 15.07.12 21:20
    ja teraz mam piach a w nim wlasnie kamienie i szkla, porazka bo dzieci jak ida sie bawic to ja mam zawsze dusze na ramieniu :(
  3.  permalink
    My mamy taki kształt domu, że jest jakby taki dziedziniec, może 6x6m, albo niewiele większy- odgrodziłam od reszty rabatką kwiatową, maluchy tylko tam się bawią, codziennie dokładnie sprawdzam. Ale kurde, od maja (!!!) wybieram kamienie i ciągle nam wyłażą. Coraz mniej, ale jednak.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    ja tez teren gdzie dzieciaki sie bawia zdaje sie ze przejrzalam ale one gleboko w dol kopia i potrafia eszcze sporo szkiel wydostac bo kamienie na moich 'staruchach'wrazenia nie robia, co najwyzej jako groch do zupy blotnej lub lawa do wulkanu sa uzywane ;)
  4.  permalink
    Kurde, ja się tego roundapa boję troszkę, bo o ile przed domem to względnie luz, można pryskać, to z tyłu jednak się boję, bo tam jest warzywniak... :confused:

    A jeszcze a propos trawników- jak nam nawieźli ziemię, to rozsypywali ją koparką, więc wszędzie koleiny, górki i dołki. Nie dałam rady od razu zgrabić (700m kw), więc teraz mąż mi skopuje część, ja grabię grabkami i równam. Zamiast łopaty można wypożyczyć glebogryzarkę. Ale wiecie jak wyrównać teren w inny sposób niż grabiami? Nie musi być płasko jak stół, byle dało się łatwo chodzić i kosić...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    faktycznie masz duzo do obrobienia, u nas raptem ze 150-170m2 na zielen zostalo (nasza cala dzialka to 459m2) i tylko trawa, krzaczory i drzewka beda takze w akcie desperacji przy lucernie ktora jest nie do wykopania daje pare psikow roundupa, sprawdzilam tez tam gdzie kostka poszla - na skrzyp nie dziala :/
    Jak nam przywioza czarnoziem to niestety na wjezdzie wysypia i czeka nas taczkowanie, wstepnie przewidujemy 40ton ale pod spod damy jakas zwykla ziemie (tansza) tak zeby wyszlo z 15-20cm czarnoziemu tylko bo miejscami na wysokosc szpadla (znaczy metalowej jego czesci) trzeba by conajmniej podsypac
  5.  permalink
    My nawieźliśmy 10cm ziemi i wszystko rośnie

    Treść doklejona: 15.07.12 21:39
    No dużo do obrobienia, jeszcze czasu mało, bo i Krzyś i Ewunia, cały dzień z nimi jestem sama. A jak wieczorem zasną, to komary tak atakują, że cięzko coś robić
    --
  6.  permalink
    ceri- ja nawoziłam substralem, wg mnie to najlepiej zbilansowany nawóz
    b ładnie po nim wszystko rośnie
    psa wypuscic mozesz bez obaw
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    ceri my wyrównaliśmy ciągnikiem i przyczepioną do niego deski(deska była przyczepiona do jakiejś maszyny rolniczej):bigsmile:
    --
  7.  permalink
    a my bobcatem
  8.  permalink
    Czyli jak dziś wieczorem to rozsypałam, to juto i Bandzior i Krzyś mogą się na tym paść? Bo kurde, ja cały czas ten nawóz widzę.
    A fajnie ten substral działa?

    Szczypta, a jeszcze zwierzęce pytanie- udało Ci się oduczyć psa sikania na trawnik?


    Aga, no właśnie też o tym myślałam, może glebogryzarka i jakiś rolnik, niby na wsi mieszkam

    Treść doklejona: 15.07.12 21:47
    szczypta_chilli: a my bobcatem

    że czym?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    ufff Ceri, a juz myslalam ze tylko ja niedoinformowana :)

    Mowisz ze 10cm starczy? a co mieliscie pod spodem?
  9.  permalink
    substral działa świetnie
    psa wpusciłabym bez obaw
    krzysia niekoniecznie :/
    Z Krzysiem poczekaj ze 2 dni chociaz, zeby nie brał łapek do buzi
    W poprzednim ogródku pies był nauczony,ze sika wyłacznie na spacerze, tutaj to zaniedbałam :/
    Staramy sie ,zeby Klucha nie robiła kupy na trwaniku, ale bywa róznie. Po prostu sprzątamy jak coś

    Treść doklejona: 15.07.12 21:50
    cerisecerise: że czym?

    to taka mini kopareczka
    as
  10.  permalink
    MrsHyde: a co mieliscie pod spodem?

    piach zmieszany z ziemią.
    Nawieźliśmy 10cm ziemi ogrodowej. Wysiałam trawę i wzeszła, zasiałam jakieś kwiatki, hortensje, lawendę, zrobiłam warzywniak i wszystko rośnie jak głupie- pomidorki, ziemniaki, cukinia, fasolka, itp

    Treść doklejona: 15.07.12 21:51
    Szczypta, a wypożyczałaś to czy to była jakaś kompleksowa usługa?
    Czyli co? Skopać mężem działkę, a potem taką koparką wyrównać?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012 zmieniony
     permalink
    u mnie taka minikoparka by nie zjechala, za wysoko jest z kostki na ziemie

    Ceri ciekawe czy pod drzewka wystarczy, u nas sam pytel jak na razie i stad pomysl zwykla ziemia+czarnoziem bo inaczej czarnoziem by nas z butow wystrzelil
  11.  permalink
    szczypta_chilli: Staramy sie ,zeby Klucha nie robiła kupy na trwaniku, ale bywa róznie. Po prostu sprzątamy jak coś

    Ja na razie nauczyłam Bandziora, że nie sika się na tej "wewnętrznej" części, tam gdzie dzieci się bawią. Na reszcie terenu może się załatwiać, bo i tak jeszcze spacery odpadają. Myślę, nad zrobieniem mu kuwety w wersji XXXXXL, nawet zasadzeniu drzewka, żeby miał co podlewać. Tylko zastanawiam się, czy bestia zakuma, że sika się na ogrodzonych 10mkwa, a nie 5 m w bok :confused:
    --
  12.  permalink
    ceri- wypożyczyłam pana z koparką. Najpierw skopał, potem wyrównał. Chyba 2 stówy za godzinę pracy, ale w tym czasie to naprawde dużo jest w stanie zrobic. U mnie chyba pracował 2,5 h
    •  
      CommentAuthorcerisecerise
    • CommentTimeJul 15th 2012 zmieniony
     permalink
    My jeszcze kostki nie mamy, jak fundusze będą, to pomyślimy o tym na wiosnę. Bo wyliczyli nas na 8tyś

    Treść doklejona: 15.07.12 21:57
    Szczypta, a masz namiary na tego pana? Bo już mnie pociąga :tooth:
    I co, i po takim to masz równiutki teren? A śladów po gąsienicach koparki nie ma?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    kurde ale u was cennik, u nas koparkowy 100zl/h

    Ceri a ile masz m2 tej kostki? nam z planowanych 85-100 wzroslo az do 160 :(
  13.  permalink
    w miarę równy- zobacz na fotach. pewnie mogłoby byc lepiej, ale jak dla mnie jest ok. Ceri- ode mnie do Ciebie to za transport nieżle by zawołali.... Popatrz w necie- tych z bobcatami jest dużo
  14.  permalink
    Na metry to nie pamiętam, ale sporo, bo my chcemy tak: podjazd do garażu, ścieżkę od furtki do drzwi, obramówkę dookoła domu (a dom parterowy, więc rozłożysty). Tyle nam wyceniali. A jeszcze dodatkowo chcemy mini taras z kostki (kosztem części trawnika "wewnętrznego"), taki 3x6m, i ścieżkę do warzywniaka (jakieś 10mb) i do tylnej furtki (jakies 15mb)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    ale to wycenili chyba sama robocizne co? ja mam taka raczej zwykla kostke a sam material to prawie 6tys
  15.  permalink
    Nie, to była wycena już z materiałem i robocizną. Wyszło niecałe 8tys, ale cena wzrośnie, bo chcemy jeszcze dodatkowo dwie ścieżki i kawałek tarasu
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    u nas jest niestety drozej
    i tak popatrzec to ceny sie wyrownuja, jedno u was inne u mnie, rownowaga w naturze musi byc :)
  16.  permalink
    ceri- ciekawa jestem jak wam wyjdzie w rzeczywistosci
    bo z opisu tego co ma byc zakostkowane to wg mnie nierealna cena
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 15th 2012
     permalink
    Ceri szybki sposob przeliczenia, narysuj sobie linie tam gdzie ma byc kostka, przemierz w formie figur geometrycznych i wtedy bedziesz miala wstepna wielkosc, sama opaska wokol domu to jakies 70cm szerokosci plus sciezka cos ok 90cm powinna miec
    jesli masz cene material z robocizna ponizej 80zl/m2 to mysle ze powinna ci sie zaswiecic lampka alarmowa
  17.  permalink
    Kurde, no to mi dałyście do myślenia :confused: Jedyna opcja złej wyceny to błąd w kalkulacji powierzchni. Bo firma jest uczciwa i sprawdzona- dwa lata temu robili kostkę na działce moich rodziców, robili też ich sąsiadom. Zrobili dobrze, poszło im sprawnie, nie poniszczyli niczego (robili kostkę na już zagospodarowanej działce, żaden kwiatek nie ucierpiał). Jak kojarzę, to moim rodzicom liczyli 80pln/m
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 16th 2012
     permalink
    Ceri ja z pierwszego wyliczenia (mojego) mialam poniezej 100m, potem okazalo sie ze same opaski to 40m2 a nasz dom to 7x17 jest, przy parterowce sama opaska wyjdzie duzo wiecej. My mamy opaske 70cm a z drugiej strony 130 (bo od domu do plota sasiadow) ale ta 70 to jest takie minimum zeby z taczka sie zmiescic , jak podasz wymiary domu to przeliczymy jescze opaske bo jesli idzie o ilosc u was to na szybko z tego co podalas wychodzi juz 40m2
    taras 3x6=18m2
    sciezki 25x0,9=22,5
    •  
      CommentAuthorcerisecerise
    • CommentTimeJul 16th 2012 zmieniony
     permalink
    No tylko Wam napisałam że w tej wycenie NIE BYŁO tarasu ani dodatkowych ścieżek. Był: podjazd brama-garaż, ścieżka furtka-dom i opaska dookoła domu. Podjazd i ścieżka to jak liczę max 20m kw (mamy dom maksymalnie wysunięty do przodu), niewiadomą pozostaje opaska, bo nie mogę znaleźć projektu, żeby sprawdzić wymiary budynku. I wydaje mi się, że my liczyliśmy opaskę 50cm, ale nie ja gadałam z facetem, mężu ma te wyliczenia
    I wyliczał to ten gościu od kostki, więc niby powinno być ok.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 16th 2012
     permalink
    bardzo waziutka ta 50cm opaska, chcialam 60cm ale jak zobaczylam ile wychodzi to dorzucali jeszcze kostke 1 i ostatecznie jest 73cm a przy tarasie jeszcze o kostke wiecej
    a brame garazowa macie vis a vis wjazdu? bo jesli tak to faktycznie tam niewiele moze pojsc
  18.  permalink
    MrsHyde: bardzo waziutka ta 50cm opaska

    dlatego pomyślimy jeszcze nad szerszą. Zresztą jak dorwę wyliczenia, to zobaczę jaka miała być ta opaska
    MrsHyde: a brame garazowa macie vis a vis wjazdu?

    taka, brama jest centralnie przed wjazdem do garażu i wjazd jest naprawdę blisko bramy, bo zależało nam, żeby z przodu jak najmniej miejsca stracić i mieć większy ogród z tyłu.
    A furtka jest na wprost drzwi wejściowych, więc też nie ma zakrętów
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 16th 2012
     permalink
    cerisecerise: zależało nam, żeby z przodu jak najmniej miejsca stracić i mieć większy ogród z tyłu.


    farciarze, nam plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwolil sie bardziej do przodu wysunac i wyszlo ze z przodu mamy 13m do garazu (a do bramki 15) a z tylu tylko 6 :cry:
  19.  permalink
    Aaaaaaaaa, no widzisz- my mamy od garażu do bramy 5m jak dobrze liczę. A do drzwi chyba 8.
    To już widzisz czemu mi z przodu tak mało kostki wychodzi :tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 16th 2012
     permalink
    no to faktycznie z przodu niewiele ale dalej nie sadze zebyscie w 20m sie zmiescili, sciezka furtka dom to idzie 8m2, a podjazd to z reguly ok 4m szeroki bo takie bywaja bramy (chyba ze przesuwne te sa 3m)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 18th 2012
     permalink
    dziewczyny dostalam wczoraj troche czarnoziemu, nie jakis "pierwyj sort" ale darowanemu koniowi...
    no i teraz pytanie, spryskac czyms to najpierw (juz nie mowie o roundupie ale jakims oprysku ogolnie) czy po prostu podlac ic zekac czy nic nie wyrosnie? a moze trawnik od razu machnac? chociaz nie do konca jestem przekonana ze tam ma byc trawnik, raczej jakies ozdobne krzaczki czy trawy takie kolorowe bym wolala, moze z czasem kwaitki...
    doradzcie pliiiiz, nie mam czasu w necie pobuszowac bo mam do rozrzucenia wywrotke "czegos" (darnina chyba) co pojdzie jako podklad pod wlasciwy czarnoziem :/
    •  
      CommentAuthorcerisecerise
    • CommentTimeJul 18th 2012 zmieniony
     permalink
    Hyde, ja bym zasiała trawę, bo jak nic z tym nie zrobisz, to będzie jak u mnie- rozsieją się chwasty. A jednak tak, gdzie ja od razu wysiałam trawę, to jest trawnik i malutko chwastów- mimo, że dosłownie 20cm dalej mam łąkę (pamiętasz zdjęcia).
    Ew. możesz jeszcze wypróbować patent mojej babci (jeśli to mała powierzchnia)- nakryj folią, wtedy nic Ci tam nie urośnie, a Ty będziesz miała czas do namysłu :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJul 18th 2012
     permalink
    Czy na forum można wklejać jpg z swojego kompa? Wkleiłabym moje projekty ogrodów;)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 18th 2012
     permalink
    Ceri maz juz kupil jakas trawe uniwersalna (niyb dorbze znoszaca miejsca zacienione bo to od wschodu) ale na opakowaniu napisali ze trzeba odczekac 2-3tyg zeby ziemia sie ubila :/ kurde i nie wiem co teraz zrobic
    Reszta ziemi ktora idzie jako podklad dla przyszlego czarnoziemu to darnina z cudzego trawnika i bede musiala ja popryskac zeby mi zielsko nie odroslo i dopiero wtedy damy czarnoziem


    Lily musisz wrzucic je pod jakis wykres i dopiero kopiowac adres obrazka
    •  
      CommentAuthorasia_
    • CommentTimeJul 20th 2012
     permalink
    cerisecerise: Hyde, ja bym zasiała trawę, bo jak nic z tym nie zrobisz, to będzie jak u mnie- rozsieją się chwasty


    Ja tez bym tak zrobiła , lepsza trawka którą łatwo skosisz nawet baardzo nisko , niż dziadostwo którego trudno się potem pozbyć
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 20th 2012
     permalink
    jutro pozycze walek czy jak to sie nazywa, ciut ziemie unieciemy i pewnie posiejemy na dniac
    u nas ciagle pada wiec nie wiem czy mi tej trawki by nie wyplukalo, takze na weekend i slonce czekam
    •  
      CommentAuthorasia_
    • CommentTimeJul 20th 2012
     permalink
    MrsHyde: u nas ciagle pada wiec nie wiem czy mi tej trawki by nie wyplukalo


    Nie siej , nie siej jak pada - mi tak odpłynął trawnik i miałam jazdę z dosiewaniem - łatwiej było posiać niż później te place wyrównać . Przy ostrym słońcu z kolei trzeba podlewać - ale lepsze podlewanie niż zabawa z dosiewką
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    pytanie do tych co siie znaja ;)
    co to za drzewka te w glebi, takie z lekko bialawymi koronami?

    dsa

    Treść doklejona: 06.08.12 11:21
    i jescze pytanie, czy ktoras z was kupowala drzewka online? u mnie w miescie nie ma praktycznie zadnego wyboru, musielibysmy jechac prawie 100km zeby cos sensnego znaelzc i sie zastanawiam czy np necie w sklepie ogrodniczym warto byloby cos kupic
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    obstawiam wierzbę Hakuro Nishicki

    Treść doklejona: 06.08.12 11:32
    Jakieś krzewy, które nawet wymęczone przetrwają przesyłkę i nawet jeśli wyślą Ci nie za ładne to się rozwiną to ok. Drzewek bym nie zamawiała - lepiej zobaczyć na żywca, podotykać...
  20.  permalink
    Hyde, ja kupowałam na allegro sadzonki kwiatów- lawendę, hortensje, róże i jeszcze poziomki. I paczka dotarła bez problemu, rośliny dobrze zabezpieczone, trzy sadzonki lawendy się nie przyjęły, ale pewno ja coś spieprzyłam.
    Właśnie a propos lawendy- liście zaczynają mi brązowieć, coś jakby usychały, ale najpierw więdną. Co robię nie tak? Podlewam co drugi dzień. Nie wiem co jest grane, właśnie tak padły mi 3 sadzonki w maju, teraz podobnie dzieje się z kolejnymi dwoma (kupionymi w innym miejscu). Najgłupsze jest to, że są posadzone po dwie w donicy i jedna jest ok, z drugą coś się dzieje.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    Lilka w tym sklepie co zlinkowalam pisza o odpowiednim pakowaniu, gdyby jakis punkt/szkolka/sklep byl w promieniu dajmy na to ok 30km to nie ma problemu a tak jechac daleko i nie bardzo miec przywiezc to tez kiszka, mamy male auto i trzeba by bylo chyba cos pozyczyc w takiej sytuacji
    no ale kurde boje sie... a ta wierzba co pisalas to calkiem w przystepnej cenie
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    według mnie to wierzba, chociaż podobnie wyglądają również klony :)
    kupuję często na allegro, jestem zadowolona (przyjęło się wszystko). wybieram zazwyczaj mniejsze sadzonki.
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    To kupuj - jeśli nawet prześlą Ci trochę nie za dobrze zaszczepioną to ona ładnie się rozrośnie - wierzby są mega żywotne i wymagają dużo cięcia
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.