Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 3rd 2012
     permalink
    Gwoli wyjaśnienia – nigdy nie byłam zagorzałą ekolożką i specjalnie mi to nie przeszkadzało. Nie przypinałam się łańcuchami do drzew, nie protestowałam przeciwko powstawaniu autostrad. Śmieci wyrzucałam do kosza, a Ziemię ratowałam raz w roku, w ramach Sprzątania Świata. Co prawda zgniatałam puszki i zakręcałam wodę podczas mycia zębów ale nie ma co się łudzić –medalu za to nie dostanę.
    Coś się zmieniło.. Mam nadzieję, że pozwolicie mi na małe przemyślenia tytułem wstępu, mam bowiem wrażenie, że mamy (w sensie my – społeczeństwo) coraz większą świadomość, co jemy, co produkujemy, czym się otaczamy i czym żyjemy. Otwierają się nam oczy (i uszy) i te oczy robią się coraz większe ze zdziwienia, w jak naszpikowanym sztucznościami świecie przyszło nam żyć.
    Zapewne czytałyście (wiem, że tak;-) ) co się znajduje w składzie delikatnych, jakby się wydawało kremów dla dzieci, ile w nich parabenów, SLS i innych paskudztw. Mnie to osobiście przeraża, bo mam w domu małego atopika i muszę szczególnie uważać na jego skórę. Powoli wchodzi mi w nawyk czytanie wszelkich etykiet na produktach żywnościowych i środkach pielęgnacyjnych, a im więcej czytam, tym więcej chciałabym wiedzieć, żeby móc oszczędzić mojej rodzinie kontaktu z niepotrzebnymi substancjami.
    Staram się kupować żywność jak najmniej przetworzoną, korzystam z dobrodziejstwa w postaci warzywnika teściowej, domownikom podaję warzywa i owoce sezonowe.
    Czajnik odkamieniam octem, powoli rozstaję się z ukochanymi papierowymi ręcznikami (nie na 100%, przyznaję) bo a) produkowały się z ich powodu góry śmieci, b) ładnych parę sosenek pożegnało się z życiem; przymierzam się do mycia wc bez domestosa (wiem, że można, tylko nie wiem jak).
    A Wy jak podchodzicie do życia w zgodzie z nutrem Eko? Liczę na to, że podzielicie się swoimi przemyśleniami i pomysłami. Szczególnie wdzięczna będę za wszelkie domowe receptury (sposoby naszych babć) na naturalne kosmetyki, odplamianie, odkamienianie, czy przedłużanie trwałości produktów spożywczych.
    Wątek jest dla wszystkich, którzy chcą żyć zdrowiej, nie otaczając się wszechobecnymi chemikaliami, polepszaczami, przedłużaczami trwałości, hormonami itp. Itd. Tych, którzy mają albo zaczynają mieć świadomość, że można produkować mniej śmieci, że warto chodzić na zakupy z torbą wielokrotnego użytku, że można ugotować zupę bez kostki rosołowej i umyć na błysk podłogę bez kropli płynu do podłóg.
    A może mamy tutaj na forum Eko eksperta, który pomógłby nam w kształtowaniu świadomości ekologicznej?:wink:
    Wszelkie sugestie mile widziane:smile:
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJul 3rd 2012
     permalink
    To ja zacznę i podam sposób na wyczyszczenie piekarnika.
    Wiadomo, nie ma nic gorszego niż przypalony tłuszczyk i inne takie na ściankach piekarnika.

    Mieszamy taką samą ilość łyżek sody oczyszczonej, soli i octu. Tak przygotowaną papkę rozprowadzamy na zabrudzeniach. Po kilkunastu minutach szorujemy kulką zrobioną z folii aluminiowej(!!!)
    Przyznam,że jeszcze nigdy czyszczenie nie było taką przyjemnością. Że nie powiem z jaką radością pożegnałam śmierdzące, chemiczne specyfiki.

    Ta pasta ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym.
    --
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeJul 3rd 2012
     permalink
    To jutro spróbuję, bo mam w miare nowy piekarnik, a zasyfiony jak choelra ;) Mężowi się nei chce umyc po sobie i potem się przypala i już nic się z tym nie da zrobić...
    --
    •  
      CommentAuthorpoziomkaUK
    • CommentTimeJul 3rd 2012
     permalink
    sola i ocet dziala na wszystko!:) na zasniedziale sztucce, na kamien w toalecie czy kamien w czajniku!
    na ladny zapach w zamrazalniku mozna wsadzic polowke cytryny-bedzie swiezy zapach!
    ja tez wybielam np. zasniedzialy brodzik, wanne czy toalete-proszkiem do prania-sypie, czyszcze i czekam i wybiela na maksa:)
    zeby toaleta ladnie blyszczala na koncu mycia wycieram ja sciereczka z odrobina plynu do mycia naczyc -bedzie ladnie blyszczec:)
    a ponoc na kurz na tv bardzo "pomaga" pieluszka tetrowa..
    tyle na chwile obecna pamietam:)
    -- moje najwieksze zyciowe osiagniecia: WIKTORIA 06.02.2014 DOMINIK 01.04.2016
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 3rd 2012
     permalink
    Jaheira: sposób na wyczyszczenie piekarnika.

    Właśnie o takie pomysły mi chodzi, będę testować:smile:
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJul 3rd 2012 zmieniony
     permalink
    Pieluszka tetrowa pomaga też na ładne okna i lustra ;) Woda z octem też jak najbardziej (choć ja jestem wygodniejsza i używam płyn do szyb)
    A jutro spróbuję umyć piekarnik :) Dzięki
    --
    •  
      CommentAuthoranne76
    • CommentTimeJul 3rd 2012
     permalink
    też wykorzystam sposób na piekarnik :)
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJul 3rd 2012
     permalink
    Jaheira - dzięki Ci kobieto, nie omieszkam skorzystać, bo u nas zasyfiony i nic nie działało :(


    Teraz jeśli chodzi o mało fajne składniki w kosmetykach, to czego należy unikać - jak napisała Anetka wszystkich parabenów (kryjącymi się pod nazwami np. Butylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Methylparaben i takie) i SLS czyli (Sodium Lauryl Sulfate / Sodium Laureth Sulfate). W kosmetykach dla dorosłych jest tego naprawdę dużo :((( Jak na razie ja znalazłam serię Nivea Pure&Natural (kremy, dezodoranty), zielona Kolastyna (do kosmetyki twarzy) i od koleżanki wiem, że są fajne szampony Biovax - polecam, używam.

    To są na razie dla dorosłych, bo dla maluszka na razie nic nie kupujemy oprócz oliwki Hippa, która tez szitu nie zawiera ;)
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 4th 2012 zmieniony
     permalink
    Oto, co znalazłam:
    "Super-hiper-pogromcy kurzu
    Zanim jednak przejdziemy do alternatywnych sposobów, wytłumaczmy sobie, co takiego mają w sobie detergenty, że nie możemy (tak przynajmniej nam się wydaje) bez nich żyć. Ich tajemnica polega na tym, że potrafią obniżyć napięcie powierzchniowe wody, co osłabia siły wiążące cząsteczki z podłożem. Niestety na tym ich zbawienne działanie się kończy. Przedostające się do wód ściekowych detergenty mogą przyczyniać się w wyniku zachodzących procesów beztlenowych do wydzielania substancji trujących (m.in. metanu i siarkowodoru), a także doprowadzić do tego, że zbiornik wodny stanie się martwy. Wszystkie płyny do czyszczenia, proszki czy szampony to także koszmar alergików. Fosforany, jakie często się w nich znajdują, wywołują uczulenia, a często stosowane w praniu i sprzątaniu wybielacze zawierają związki chloru, które mogą przenikać przez skórę i wpływać na działanie układu nerwowego. Z kolei ich opary działają rakotwórczo. Po takiej dawce informacji może faktycznie watro się zainteresować zwykłą cytryną, sodą czy octem, czyli orężem naszych mam i babć.

    Oto sześć zupełnie pospolitych składników, które pomogą w bezpiecznym i ekologicznym dbaniu o wasz dom*. I pamiętajcie – nie musicie myć wszystkiego piaskiem i popiołem. A przynajmniej nie tak od razu ;)

    •Soda oczyszczona – zmiękcza wodę i zwiększa czyszczące zdolności mydła. Jest również dobrym środkiem do szorowania. Do kupienia w sklepie spożywczym, w aptece, Internecie; pakowana na ogół w małych ilościach do użytku w kuchni, dostępna też w opakowaniach 1-5 kg. Soda 1kg – 4-5 zł
    •Boraks – czyści i usuwa zapachy. Doskonały środek dezynfekujący. Zmiękcza wodę. Dostępny w sklepach na półkach ze środkami piorącymi oraz drogeriach, aptece i w Internecie. Boraks 1 kg – 8-10 zł
    •Mydło roślinne – biodegradowalne i całkowicie nietok­syczne. Sprzedawane w formie płynnej, płatków i kostek. Najlepsze są mydła bez syn­tetycznych dodatków, zapa­chów i kolorów. Do kupienia w drogerii, w aptece, dobrych sklepach ze zdrową żywnością , w Internecie. Mydło roślinne kostka – 3-4 zł, w płynie 1 litr – 10-20 zł
    •Ocet – czyści tłuszcz i kamień. Ocet 0,5 l – 2 zł
    •Kwasek cytrynowy – czyści tłuszcz, kamień, odświeża. Kwasek cytrynowy 20 g – 1 zł
    •Naturalne olejki eteryczne – naturalne ekstrakty i olejki mają właściwości, które mogą wzmocnić działania antybakteryjne i antywirusowe środków czyszczących. Właściwości antybakteryjne mają: laur, kamfora, kardamon, citronella, cyprys, eukaliptus, imbir, jałowiec, lawenda, cytryna, trawa cytrynowa, limonka, pomarańcza, sosna, rozmaryn, szałwia, drzewo sandałowe, drzewo herbaciane, tymianek. Właściwości antywirusowe: cynamon, eukaliptus, lawenda, cytryna, oregano, drzewo sandałowe, drzewo herbaciane."
    Chyba poszukam na allegro boraksu:smile:

    ULICA EKOLOGICZNA
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    A tak aneta01, po tym co napisałaś przypomniało mi się...

    Wannę i umywalki najlepiej mi się czyści kwaskiem cytrynowym. Nawet kuchenny zlew z nierdzewki tym czyszczę.
    --
    •  
      CommentAuthorpoziomkaUK
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Jak ma sie tlusta plame na bluzce to wiem, ze pomaga przetrzec plynem do mycia naczyn z odrobina wody I plama z tluszczu zniknie:)
    Slyszalam, ze na spalone zelazko pomaga tez woda z octem I sol rozsypana na gazecie I cieplym zelazkiem potrzec o ta sol I ponoc schodzi:)
    -- moje najwieksze zyciowe osiagniecia: WIKTORIA 06.02.2014 DOMINIK 01.04.2016
    •  
      CommentAuthorxkamilax
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Ja na plamy na białych koszulach używam papki z sody oczyszczonej i obficie smaruję pastą do zębów :cool:
    pięknie schodzą wszystkie plamy z potu i dezodorantu
    --
    •  
      CommentAuthorEmi_787
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    aneta01: powoli rozstaję się z ukochanymi papierowymi ręcznikami (nie na 100%, przyznaję) bo a) produkowały się z ich powodu góry śmieci, b) ładnych parę sosenek pożegnało się z życiem;

    Czym zastępujesz ręczniki papierowe?
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    xkamilax: i obficie smaruję pastą do zębów :cool:


    Ale ta pasta to chyba biała musi być?
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Emi_787: powoli rozstaję się z ukochanymi papierowymi ręcznikami


    Ja tez juz sie rozstalam. A zastapilam je zwyklymi sciereczkami do kuchni.
    Odkamieniam tylko i wylacznie cytryna, nie dosc ze pieknie schodzi, to jeszcze pachnie ladnie.
    Staram sie segregowac smieci, ale ze tutaj jeszcze nie ma tego nawyku, wiec i tak wszystko laduje w jednym koszu w ostatecznym rozrachunku:sad:
    Wode z mycia warzyw czy owocow stosuje do podlewania kwiatkow.
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    iza1988: Slyszalam, ze na spalone zelazko pomaga tez woda z octem I sol rozsypana na gazecie I cieplym zelazkiem potrzec o ta sol I ponoc schodzi:)
    z tą solą bym uważała z "nowymi" żelazkami. Owszem to był sposób na stare zelazka te takie z lat 80 ale nowe ze stopą teflonową będą do smieci po soli bo się porysują a porysowane zaczynają kleić. Ja ostatnio po przyklejeniu się przypraski wyczyściłam papką z sody i octu
    Bardzo fajnie czysci sie srebro wykładając miseczkę folią aluminiową, kładzie biżuterie zasypuje sodą i podlewa octem - 2 minuty i jak nowa. Ale i białą pastą do zębów wcierając "szorując" miękką ściereczką (czyli naj pieluchą tetrową hahaha)
    --
    •  
      CommentAuthorxkamilax
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Jaheira: Ale ta pasta to chyba biała musi być?


    ja miałam białą Signal z takimi niebeskimi paskami
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Emi_787: Czym zastępujesz ręczniki papierowe?

    moya212: Ja tez juz sie rozstalam. A zastapilam je zwyklymi sciereczkami do kuchni.

    Tak samo jak moya, przeprosiłam się ze ściereczkami, a że mam nanię przecierania zlewu:shocked:, jedną ściereczkę mam do rąk, drugą do przecierania zlewu i blatu;-)

    --
    Dzisiaj będę myć lodówkę, zobaczymy jak pójdzie sprzątanie bez Mr. Muscle:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorEmi_787
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Słyszałam, że też do mycia lodówki dobrze się sprawdza woda z octem? Co zamierzasz używać do tego celu?
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Emi_787: Słyszałam, że też do mycia lodówki dobrze się sprawdza woda z octem? Co zamierzasz używać do tego celu?

    Mam pod ręką ocet, kwasek cytrynowy i sól. Jestem ciekawa, czy to wystarczy. Żałuję, że nie mam Boraksu, chyba by się nadał.
    --
    •  
      CommentAuthorpoziomkaUK
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    w uk wszyscy segreguja smieci, ja tez sie nauczylam i w sumie to jest bardzo pozyteczne i bez problemowe:))
    ja moje zelazko i sola (fakt porysowalo sie troche) i octem i nic nie zeszlo wiec kupilam nowe!:)
    wiem tez, ze na krew badz wino dobrze dziala sol :)
    a zreszta jakie to niesamowite jak woda, ocet, soda moze wyczyscic wszystko!:)
    -- moje najwieksze zyciowe osiagniecia: WIKTORIA 06.02.2014 DOMINIK 01.04.2016
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Emi_787: do mycia lodówki dobrze się sprawdza woda z octem?


    Czy po umyciu czuc octem ? Czy jego "zapach" sie ulatnia ?
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeJul 4th 2012 zmieniony
     permalink
    Ja kupiłam ściereczki i IKEA i ciągle ich używam w kuchni (jako wkładów do pieluch również)-sprawdzają się rewelacyjnie.
    W lodówce zawsze trzymam kieliszek sody oczyszczonej- pochłania zapachy.
    W ogóle soda to jest coś, czego w moim domu zabraknąć nie może :smile: Do niedawna kupowałam taka spożywczą, teraz mam taką w kilogramowym opakowaniu.
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    iza1988: wiem tez, ze na krew

    rewelacyjnie usuwa ją woda utleniona
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    _sushi_: W lodówce zawsze trzymam kieliszek sody oczyszczonej- pochłania zapachy.


    o cytrynie slyszalam ale z ta soda mnie zaskoczylas

    a co do sody to moja mama myje packa z sody biale fugi w lazience i jeszcze dosypuje sody do kalafiora czy fasolki szparagowej zeby nie smierdzialo przy gotowaniu (ale wg mnie zmienia smak)
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    bladykot: rewelacyjnie usuwa ją woda utleniona


    Ooo, nie wiedziałam o tym.

    --
    Lodówka umyta. Zastosowane środki - sól do szorowania, woda z octem do odtłuszczania. Ostatnie przecieranie wodą z cytryną. Trzy ściereczki użyte do obsuszenia lodówki. Papierowe ręczniki oszczędzone. Efekt - jest czysto, nie śmierdzi (octu wlałam kilka łyżek, na koniec przetarłam szmatką wykręconej w wodzie z cytryną). Nie domyło się tylko odbarwienie na tylnej ścianie ale nie poradził sobie z tym także Mr. Muscle (ostatnim razem). Następnym razem użyję sody.
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    MrsHyde: dosypuje sody do kalafiora czy fasolki szparagowej zeby nie smierdzialo przy gotowaniu (ale wg mnie zmienia smak)


    Zmienia smak i dodatkowo można się nabawić sensacji żołądkowych.
    Dla mnie soda jest super w każdym innym zastosowaniu, tylko nie kulinarnym. Ten posmak jest dla mnie nie do przejścia...

    Aneta do tego odbarwienia możesz też spróbować kwasku cytrynowego.
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Jaheira: Aneta do tego odbarwienia możesz też spróbować kwasku cytrynowego.

    Próbowałam ale niestety nie zeszło, mimo że zostawiłam na jakiś czas.
    --
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    czy jedynym 'naturalnym' sposobem na kamień w czajniku jest zagotować w nim wodę z kwaskiem cytrynowym??( muszę się wziąć za ten nasz nieszczęsny czajnik)

    sposób na przypalony garnek?! ( z Galileo bodajże, tylko w sumie mało eko) nalać wody na wysokość przypalonej warstwy, dosypać proszku do prania i zagotować- podobno pięknie schodzi ;)
    moja mama zawsze walczyła z naklejkami na meblach, moje ul zajęcie w dzieciństwie... podobno działa nałożenie grubej warstwy majonezu potem polać gorąco wodą i zetrzeć!
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    flavia: sposób na przypalony garnek?! ( z Galileo bodajże, tylko w sumie mało eko) nalać wody na wysokość przypalonej warstwy, dosypać proszku do prania i zagotować- podobno pięknie schodzi ;)

    Na tej samej zasadzie działa soda. I będzie eko :-)
    --
    •  
      CommentAuthoraguncia
    • CommentTimeJul 4th 2012 zmieniony
     permalink
    flavia: czy jedynym 'naturalnym' sposobem na kamień w czajniku jest zagotować w nim wodę z kwaskiem cytrynowym??( muszę się wziąć za ten nasz nieszczęsny czajnik)

    ja odkamieniam octem. tak odkamienialam np. sterylizator do butelek: wlewam octu tak, aby przykryl dno, zostawialam na noc i rano sterylizator jak nowy. mysle, ze z czajnikiem byloby podobnie?
    --
    • CommentAuthorkate25
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    dziewczyny a czym ywczyscic bialy blat? mam w kuchni bialy blat i jest duzo zaciekow od kawy, herbaty, wczesniej czyscilam mocnymi srodkami ale zapach byl bardzo mocny i na pewno nie bylo to zdrowe i ekologiczne, probowalam czyscic sola z woda (tzn. papka) i nic:neutral:
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    Nie wiem, czy to zależy od czajnika, ale do mojego wystarczy wlać trochę wody i wsypać opakowanie kwasku.
    Nie gotuję. Zamieszam, wyleję wodę i czajnik w środku jak nowy.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 4th 2012 zmieniony
     permalink
    czajnik z grzalka odkamienialam octem, zagotowuje wode z octem (pol litra octu pol litra wody), jak przestygnie wylewam i potem z 3x pelny czajnik wody gotuje zeby zapachu go pozbawic

    teraz czajnik z plytka po prostu dobrze w srodku myje
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    kate25: dziewczyny a czym ywczyscic bialy blat?

    Spróbuj właśnie papką z sody- u mnie zeszło WSZYSTKO.
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    MrsHyde: czajnik z grzalka odkamienialam octem, zagotowuje wode z octem (pol litra octu pol litra wody), jak przestygnie wylewam i potem z 3x pelny czajnik wody gotuje zeby zapachu go pozbawic

    Robię identycznie. Po trzykrotnym zagotowaniu wody już nie śmierdzi.
    --
    Coś czuję, że soda jest dobra na wszystko:smile:
    --
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    kate25: ziewczyny a czym ywczyscic bialy blat? mam w kuchni bialy blat i jest duzo zaciekow od kawy, herbaty, wczesniej czyscilam mocnymi srodkami ale zapach byl bardzo mocny
    ten sam problem mam, do tej pory czyściłam cifem, ale potem do kuchni prze pół dnia się wejść nie dało :confused:
    na to wychodzi, że muszę zrobić zapas sody;]
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    zmywarkę myje octem, szklanka octu na górnym koszu i nastawiam na najwyższą temp.
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    bladykot: zmywarkę myje octem, szklanka octu na górnym koszu i nastawiam na najwyższą temp.

    Temat zmywarki bardzo mnie interesuje. W składzie ekologicznych tabletek są cytryniany, soda i krzemiany, zastanawiam się, czy nie zrobić na próbę mikstury z kwasku cytrynowego, octu i sody, tylko nie wiem, jak to wszystko umieścić w zmywarce, żeby mogło stopniowo się uwalniać. Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić:confused:
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeJul 4th 2012
     permalink
    A jak czyscicie patelnie od zewnatrz ? po dwoch latach uzytkowania zrobily mi sie czarne od spodu, tak jakby spalony tluszcz :neutral:
    Wczoraj probowalam to szorowac goraca woda z plynem do naczyn, owszem troszke zeszlo, ale strasznie sie porysowala :sad:
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeJul 4th 2012 zmieniony
     permalink
    Niżej link do ekokosmetyków. Mają termin zaledwie 2.5 miesiąca, a więc nie ma żadnej chemii, tylko sama natura. Nigdy wcześniej o nich nie słyszałam, ale w kanale TVN Style właśnie o nich mówili. Są niestety drogie, ale coś za coś...

    http://fridgebyyde.com/jezyk/pl
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 6th 2012
     permalink
    Wklejam przepisy na:
    >>>> płyn do mycia naczyń: 2 litry ciepłej wody, 5 gram płatków mydlanych (do kupienia w sklepie z chemią, ewentualnie można zetrzeć mydło na tarce), łyżka octu, łyżka sody oczyszczonej. Wszystko wymieszać i wpłać do pojemnika ze spryskiwaczem.
    >>>> środek do czyszczenia kafelków, płytek, wanny, umywalki: soda oczyszczona plus proszek do pieczenia (pół na pół) – wymieszać w pojemniczku. Maczać w tym wilgotną szmatkę. Po myciu spłukać wodą i wytrzeć do sucha.

    Jeszcze ich nie testowałam ale zapisuję, żeby gdzieś nie zaginęły.

    moya212: A jak czyscicie patelnie od zewnatrz ?

    Do tej pory myłam Cifem ale skoro soda ma takie cudowne działanie, może warto wypróbować? Ocet rozpuszcza tłuszcz, więc można też polać octem na początek.
    --
  1.  permalink
    Jeszcze sposób na pochłanianie brzydkich zapachów w lodówce:
    - na talerzyku należy rozsypać sporo proszku do pieczenia i na to położyć połówkę jabłka (stroną przekrojoną do góry). JEST SUPER :-)
    -- ___
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJul 6th 2012
     permalink
    Zlew z nierdzewki będzie błyszczał jak nowy po przetarciu go... obierkami z ziemniaków.

    Ja bym na tę patelnię spróbowała sposobu Jaheiry do piekarników.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJul 6th 2012
     permalink
    spidermanka: Jeszcze sposób na pochłanianie brzydkich zapachów w lodówce:


    Albo położyć przekrojoną cytrynę - też działa i jak ładnie pachnie :)
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJul 6th 2012
     permalink
    The_fragile: Albo położyć przekrojoną cytrynę - też działa i jak ładnie pachnie :)

    Dopóki nie spleśnieje, więc lepiej nie kłaść z tyłu :wink:
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJul 6th 2012
     permalink
    Haha, mnie się jeszcze nie udało "spleśnieć" cytryny, ale u mnie na widoku faktycznie leży :) Aha - jeszcze była wypróbowana pomarańczka i też fajnie pochłania :)
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJul 7th 2012 zmieniony
     permalink
    The_fragile: Haha, mnie się jeszcze nie udało "spleśnieć" cytryny, ale u mnie na widoku faktycznie leży :) Aha - jeszcze była wypróbowana pomarańczka i też fajnie pochłania :)
    --

    A mnie się udało - M. zawsze dokłada nowo kupione rzeczy z przodu i specjalnie nie przygląda się, w jakim stanie jest zepchnięta na tyły cytryna, czy pomidor, także:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorAnnesja
    • CommentTimeJul 7th 2012
     permalink
    To i ja się przyznam do spleśniałej cytryny:confused:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.