Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJan 19th 2020
     permalink
    Pamiętam jak kilka.lat temu nam padł piec przy pierwszych mrozach. A że i kasy mało i piwnica specyficzna, że nie każdy dało się zmieścić, to prawie 2 tygodnie byliśmy bez ogrzewania. I nam dorosłym ciężko było, a co dopiero z dziećmi.... Nie wiem czy ja też się na jakiś czas nie wyniosłam do rodziców. Współczuję sytuacji...
    --
  1.  permalink
    Moze wy mi podpowiedzie czym zajac dziecko o 3 w nocy w szpitalu, zeby nikogo nie pobudzil?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 20th 2020
     permalink
    Jsk jest świetlica to ja wychodziłam do świetlicy. I tam albo tv jeśli był i jakąś bajka... Brałam też jego ulubione zabawki, to sobie po swojemu układał. Jeśli o szpital chodzi to wychodziłam z założenia że wszystkie chwyty dozwolone byle przetrwać.
    --
  2.  permalink
    Nie widzialam tam swietlicy, tv jest w pokoju, jest kacik z zabawkami, ale to na korytarzu.

    Treść doklejona: 20.01.20 11:29
    O tym ze wstrzymuje stolec, tez powiedziec? O tym to juz ostatnio wiedzieli.

    Treść doklejona: 20.01.20 11:36
    Wlasnie do mnie dzwonili, ze przekladaja nas na piatek z przyjeciem, bo jutro przyjmuja dzieci do gastroskopii i kolonoskopii, a u nas byla jednorazowa sytuacja z krwia widoczna i jak utajona, to mowila ze bardziej alergia i beda robic mu testy alergiczne, poniedzialek, wtorek wyjscie lub dluzej, ewentualnie kolejny pobyt, jak bede musieli poszerzyc diagnostyke
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 20th 2020
     permalink
    Do tego czasu zrób mu jeszcze raz badanie kału, żeby było wiadome czy jednorazowe.

    Tak o wstrzymywaniu też powiedz. Wszystko się mówi co jest anormalne...
    --
  3.  permalink
    Znaczy o utajonej nie mowila, ze to moze byc jednorazowe, tylko mowila, o utajonej, ze tak sie zdarza przy alergii, jak cos dziecko zjadlo
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 20th 2020 zmieniony
     permalink
    Else: Wszystko się mówi co jest anormalne...

    Tak, trzeba mówić o wszystkim.
    Ja sobie notuję wszelkie objawy i spostrzeżenia, bo przecież nie idzie wszystkiego spamiętać i w danej chwili rzucać obserwacjami jak z rękawa...
  4.  permalink
    Teraz przyjaciolka do mnie, ze moze Wiktor cos polknal, dlatego tak zakrwawil? To jest mozliwe?
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJan 20th 2020 zmieniony
     permalink
    Przede wszystkim powiedz, że ma duża anemie, która nie mija po suplementacji (żelazo powoduje ciemne kupy i zatwardzenia) . Dziecko ciągle śpi, ma problemy rozwojowe, a teraz doszła krew w stolcu. Ja bym się upierała na kolonoskopie i konsultacje z chirurgiem odnośnie ewentualnych żylaków czy polipow. Gastroskopie i kolonoskopie mogą zrobić nawet podczas jednego uśpienia.

    PS Przyjaciółka niech sama coś połknie i później sprawdzi...rece w beton...
    --
  5.  permalink
    Z tego co mowila, to na gastroskopie i kolonoskopie dzieci przyjmuja jutro. Ale maja juz caly oddzial. Dlatego tez przesuwaja nas na piatek. Moze zmienia zdanie, jak zobacza ile tej krwi bylo
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJan 20th 2020
     permalink
    U Wiktora to przede wszystkim niski poziom żelaza i anemia są niepokojące. Bo krew w stolcu może być z różnych przyczyn, czasem nawet po lekach jakiś. A jak widać gołym okiem to wiadomo, że utajona tez wyjdzie. Musiałabyś badać 10 razy utajoną by mieć jakieś odniesienie ile razy by wyszła na te 10 pobrań czy faktycznie to może być jednorazowe czy jakiś stan przewlekły, który powoduje anemię.
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJan 20th 2020
     permalink
    Dlatego upieraj się na pogłębiona diagnostykę. Ciśnij, że jest coraz gorzej. Ze przestał się rozwijać, że ciągle śpi, że pediatra później Ci nie pomoże. Ze musisz mieć pogłębiona diagnostykę bo widzisz różnice między starszym i młodszym dzieckiem. Do tego ta krew, która wskazuję na jakieś krwawienie, a przecież on ma tak niskie żelazo...męcz, męcz i męcz...
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 20th 2020
     permalink
    Krew utajoną może być wynikiem alergii lub nietolerancji, tak jak Ci pisałam, choćby celiakia. Ale ja bym właśnie jeszcze raz ten kal zaniosła na badanie ogólne bo wówczas wychodzą też resztki pokarmowe. I o ile pamiętam ewentualną krew także. A jeśli nie to dodatkowo krew utajona, z tym, że wówczas trzeba w dwie probówki zebrać.

    Oczywiście krew może się pojawić gdy dziecko coś polknie, ale po pierwsze w końcu by to wydalił, po drugie skoro jakąś perforacją by się skończyło to gorączka, wymioty, silny ból...

    Wg mnie to niskie żelazo wskazuje na przyczyny związane z nietolerancja lub alergią, ewentualnie na krwawiący hemoroid lub polip, bardziej niż na polknięcie jakiegoś przedmiotu.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJan 20th 2020
     permalink
    Ja bym też ich cisneła,dlaczego mimo suplementacji jest taka anemia. Także bym te badania krwi pokazała. Trzeba poszerzonej diagnostyki u niego (dodatkowo nie chce chodzic). U nas mimo celiakii nie było typowej anemii,ale krwinki były od zawsze mikrocytarne. Ferrytyna przy dolnej granicy, niedobór wit.d (który spada od razu po zmniejszeniu dawki). Krew w kale to raczej odcinek jelita grubego. i tu raczej jakoś crohn,nieswoiste zapalenie jelit itp. Warto by było jeszcze raz zrobić badanie kału na krew utajoną i dodatkowo kalprotektynę.
  6.  permalink
    Jak pobralam cennik gdzie chodze do przychodni, to tam tylko maja na krew utajona, lambie i pasozyty

    Treść doklejona: 20.01.20 17:03
    W innym laboratorium ta kalprotektyna kosztuje albo 75 zl albo 85
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJan 20th 2020
     permalink
    Tylkonadzis, obojętnie do jakiego labu zanieś. Nie ma znaczenia gdzie będzie zrobione.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 20th 2020
     permalink
    Tylko pamiętaj o tym aby do każdego badania osobna próbkę jeśli kilka badań robisz
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 20th 2020 zmieniony
     permalink
    montenia: dodatkowo kalprotektynę.

    Badałam Fryckowi kalprotektynę i zonulinę w kale (wyniki OK). Zonulina to już duże koszty (ok. 280 zl).
  7.  permalink
    W spisie badan, pokazuje ze sa dwa takie badania, to oby dwa czy jedno sie robi? Na czczo czy mozna obojetnie kiedy? I ile czeka sie na wynik?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    Ale o które badania Ci chodzi?
    Bo ta kalprotektyna (i zonulina) to są badania z kału - nie ma znaczenia na czczo czy nie. Pobierasz próbkę o dowolnej porze.
  8.  permalink
    O Karpoleptyne, bo mi pokazuje ze sa dwa, jedno za 75 drugie za 85
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    tylkonadzis: O Karpoleptyne

    Poprawna nazwa KALPROTEKTYNA.
    Czas oczekiwania na wynik 1 dzień (Diagnostyka).
    tylkonadzis: sa dwa, jedno za 75 drugie za 85

    A gdzie patrzysz? W jakim laboratorium?
  9.  permalink
    W miejskiej przychodni specjalistycznej w Toruniu.
    W szpitalu mu nie zrobia tego badania?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    Wpisałam najpierw że 5 dni czas oczekiwania, ale sprawdziłam dokładnie i 1 dzień w sieci Diagnostyka. W Toruniu masz 4 punkty pobrań.
  10.  permalink
    Teraz czytalam to ten testy w tym labie, nie jest dla dzieci ponizej 4 roku zycia, moze miec wplyw na wynik
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    A musisz w tym labie?
    --
  11.  permalink
    No nie, mam jeszcze drugie, ale tam sa dwa badania tego i nie wiem ktore wybrac, czy oby dwa czy jedno.
    Cos jeszcze powinnam mu zbadac?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    tylkonadzis: nie jest dla dzieci ponizej 4 roku zycia, moze miec wplyw na wynik

    Jest jeszcze badanie Kalprotektyna w kale, met. immunochromatograficzną - Test nie jest przystosowany do oznaczania stężenia kalprotektyny w kale u dzieci poniżej 1 roku życia. Czyli u starszych można.
    Nie wiem, jaka cena...
    tylkonadzis: Cos jeszcze powinnam mu zbadac?

    Może HELICOBACTER PYLORI w kale.

    Przewlekłe aktywne zakażenie Helicobacter pylori może być przyczyną rozwoju choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka. Obecność H.pylori wykrywana jest w 90% wrzodu żołądka i w około 100% przypadków wrzodu dwunastnicy. H.pylori posiada ponadto związek z chłoniakiem typu MALT, chorobą refluksową przełyku, niedokrwistością z niedoboru żelaza, a także z gruczolakorakiem żołądka.
    • CommentAuthortylkonadzis
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    Cena to 140 zl, helicobacter pylori - 35 zl
    Dzwonilam do drugiego laboratorium, to roznia sie tylko wykonawcami, czas oczekiwania na wynik to 7-10 dni, ale prawie o polowe tansze.
    W diagnostyce 1 dzien
    Na krew utajona mu robic czy juz nie?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    Na krew koniecznie zrobić.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    Ale skoro idziecie do szpitala na oddział gastrologiczny, to może oni tam zrobią te badania - bo jakby nie patrzeć drogie...
    I w kierunku pasożytów by się przydało.
  12.  permalink
    Na obecna chwile moglabym zrobic jedno czy dwa badania.
    Wlasnie tez sie zastanawiam czy w szpitalu czegos nie zrobia
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    Ja bym zrobiła tą krew utajoną i badanie ogólne. Na resztę bym się póki co nie kosztowała, poza tym nie wszystkie wyniki zdążysz odebrać przed położeniem się na oddział, więc i tak ich lekarze nie zobaczą.
    --
  13.  permalink
    Ta kalprotektyne zdazylabym odebrac, tylko troche kosztuje.
    Jak pobrac na badanie ogolne, jak mi mlody nie robi do nocnika, a do tego badania nie moze miec stycznosci z moczem i woda?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    Dokładnie, tak jak karolciat pisze - nie wydawaj kasy, bo i tak wyniki przyjdą za późno, gdy już ze szpitala wyjdziecie.
    Zrób tylko na krew utajoną i badanie ogólne (w nim są resztki pokarmowe) - bo najtańsze i najszybciej wyniki będą.

    Ja Fryckowi robiłam prywatnie - bo chciałam i miałam możliwość. A do szpitala nikt nas nie kład, bo nic się nie działo złego.
    tylkonadzis: Jak pobrac na badanie ogolne, jak mi mlody nie robi do nocnika, a do tego badania nie moze miec stycznosci z moczem i woda?

    Ja z tego co pamiętam brałam z pieluchy - ale czaiłam się, żeby szybko zareagować i od razu po zrobieniu pobrać próbkę, by nie leżała długo w pieluszce. Pobierałam ze środka stolca, żeby ryzyko kontaktu z moczem było najmniejsze.
    Możesz też mu ubrać majteczki - jeśli nasiusia przy robieniu kupy, to większość moczu poleci po nogach (w pieluszce się zatrzymuje w środku).
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    Mój Frycek miał długo luźne kupy - robiłam mu następujące badania:

    Laboratorium Diagnostyka (za darmo, bo mam pakiet medyczny z pracy, ale gdybym musiała zapłacić, to by wyszło ok. 2000 zł):

    - Alfa-1-antytrypsyna
    - Badanie ogólne (resztki pokarmowe)
    - Clostridium difficile - antygen GDH i toksyna A/B
    - Giardia lamblia
    - Helicobacter Pylori
    - Kalprotektyna
    - krew utajona
    - pasożyty
    - posiew bakteriologiczny
    - posiew mykologiczny
    - posiew w kierunku Campylobacter
    - posiew w kierunku Yersinia
    - Zonulina

    Laboratorium Felix – Warszawa (płatne - ok. 250 zł):

    - w kierunku Giardia duodenalis (Lamblia)
    - w kierunku Blastocystis hominis
    - w kierunku Cryptosporydium parvum
    - pozostałe pasożyty (glisty, tęgoryjce, węgorki, tasiemce, przywry, włosogłówki)
    - grzybnia Candida

    Instytut Mikroekologii w Poznaniu (płatne - 450 zł):

    - KyberKompakt (kompleksowe badanie mikroflory jelit i grzybów w przewodzie pokarmowym)
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    Ale Wiktor zdaje się nie ma luźnych kup tylko krew w stolcu.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    Gabcia_I: Ale Wiktor zdaje się nie ma luźnych kup tylko krew w stolcu.

    Tak, oczywiście. Ja jedynie opisałam nasz przypadek - objawy plus wykonane badania w poszukiwaniu przyczyn. Sama wzięłam się za diagnostykę, bo lekarze nie byli skorzy - standardowy tekst "to minie".
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    W szpitalu na pewno Wam porobią częśc badań. U nas robili w poradni gastro kalprotektyne i przeciwciała na celiakie, a z przychodni mieliśmy badania na pasożyty (+ ja wysyłałam do Stalowej Woli dodatkowo) i posiew kału.
    Na oddziale mieliśmy tylko sonde na refluks i morfologie. kolejnym razem tęz jakieś z krwi. Na gastroskopie ja akurat zgody nie zwyraziłam,bo celiakia wyszła z przeciwciał (wszystkie z krwi dodatnie, w róznych próbkach +genetyczne też dodatnie. Od ponad roku jest na diecie bezglutenowej. Płyn w jamie brzusznej,ktory był jednynym objawem celiakii(był od 3 roku zycia,bo wtedy miała badanie usg robione w szpitalu,miała wtedy też odczynowe zapalenie wątroby przy rota) teraz się wchłonął.
  14.  permalink
    W pazdzierniku jak bylismy, to zrobili nam takie badania: badanie ogolne moczu, krew utajona w kale, resztki pokarmowe w kale, morfologia z rozmazem automatycznym, Albumina, CRP, glukoza, ALT, AST, Amylaza, Ferretyna, IgA, TSH, Ft4, T IgE, Wit. D, TTG w klasie IGA
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    Ja bym zrobiła tylko krew utajoną i ewentualnie badanie ogólne. Resztę nam zlecała ta gastrolog co Ci pisałam. A te badania na krew i ogólne ja osobiście bym swoją drogą dwa razy w miesiącu tak dla siebie robiła, aby mieć jasność czy to regularna sytuacja czy nie... No i jak teraz zrobisz to też będzie wiadomo przy przyjęciu czy jednorazowy wypadek czy nie.

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 21.01.20 10:56</span>
    A przypomnij co Wam w tych wynikach wyszło oprócz tej lichej ferrytyny...
    --
  15.  permalink
    Czekam na razie na kupe, jak zrobi, to zaniose. Ale on takie male bobki robi, ze nie wiem czy wystarczy

    Treść doklejona: 21.01.20 11:00
    Ogolnie z wynikow mielismy zanizony poziom wit D, HGB. Podwyzszony poziom LYMPH# i minimalnie podwyzszone Ft4
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    Wystarczy. Do próbki się nie kładzie po czubek przecież 😁. I jak on ma takie twarde boby warto wykluczyć pasożyty (owsiki, tasiemiec). Mój syn przy tych pasożytach takie boby robił. Dodam że w kale wynik był okej. Cudem odkryłam że on te robale ma.
    --
  16.  permalink
    To jak je wykluczyc? Z krwi? Czy jak?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    Najlepiej z krwi (aczkolwiek lekarze rzadko dają skierowanie), a jeszcze lepiej jakby udało się "zobaczyć".
    --
  17.  permalink
    Jak bede pobierac mu krew, to wtedy mu moze zrobie na te pasozyty
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    I pamiętaj, aby za każdym razem też żelazo i ferrytyne mu oznaczyć, szczególnie, że cały czas nisko. Potem jak. Mu się unormuje to rzadziej. Ja obecnie muszę co 3 mce bo też mam problem z żelazem jak kilja razy jest okej to pozwalają mi raz na pół roku, ale kontrolować muszę.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 21st 2020 zmieniony
     permalink
    Ja pod kątem pasożytów wysyłałam 2 razy w zeszłym roku próbki kału do Laboratorium Felix w Warszawie (aktualnie kolejny raz zbieram).
    I na stronie mają informację taką:

    PROSIMY NIE ZBIERAĆ MATERIAŁU W CZASIE LECZENIA ANTYBIOTYKAMI, CHEMIOTERAPEUTYKAMI, LEKAMI PRZECIWPASOŻYTNICZYMI I PREPARATAMI ŻELAZA.
    MATERIAŁ MOŻNA ZACZĄĆ ZBIERAĆ NAJWCZEŚNIEJ 7-10 DNI PO ODSTAWIENIU TYCH PREPARATÓW I LEKÓW.
  18.  permalink
    To ile przed pobraniem krwi odstawic zelazo?
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJan 21st 2020
     permalink
    Ale to co marion napisała się tyczy badań próbek kału, a nie testu z krwi.
    Poza tym z krwi to można glistę, ale owsiki tylko na materiale stałym...
    A najlepiej test celofanowy (nigdy nie robiłam, bo w razie podejrzenia po prostu dostawaliśmy receptę na lek)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.