Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 11th 2024 zmieniony
     permalink
    Za naszą demografię odpowiadamy sami.
    Każde wyjście do sklepu, marketu. na chodnikach, na poczcie, place zabaw, sale zabaw, galerie - wszędzie słychać ukraiński. Naprawdę, jest ich bardzo dużo u nas.


    Potwierdzam, jest tak samo. Miasto wojewódzkie.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 12th 2024
     permalink
    Jesteśmy bardzo samolubnym narodem, niestety :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeFeb 13th 2024
     permalink
    Smutna prawda Obe.
    A do tego moralność Kalego.
    Jak my "za chlebem" na Zachód, to dobrze. Jak z tamtejszego socjalu korzystamy, to nam się należy.
    Ale jak do nas ktoś, to zaraz zło najgorsze i odbierają nam wszystko. :(
    I ja tak ogólnie mówię o całokształcie, bo pośród moich znajomych też w mniejszości byłam i jestem ze swoim podejściem.
    Moją szefową raziło, że ukraińskie dzieci ze szkoły jej syna mają iphony, a jej dziecko nie.
    Ukraińską nauczycielkę tańca mojej córki dziwiło, że my korzystamy z półśrodków.
    U nich było w zwyczaju odłożyć, kupić markowe i mieć na dłużej... I nie wymieniać co roku...
    Moja córka też ma iphona od komunii, teraz ma drugiego.
    Ale to ja nie mam racji, inni wiedzą lepiej ....

    Amazonka: Za naszą demografię odpowiadamy sami.

    Zgadza się.
    dlatego mamy co mamy.
    Spadek, niż, brak perspektyw i wizję głodowych emerytur lub całkowitego jej braku, mimo 40 lat harówki...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 13th 2024
     permalink
    Nie, raczej to nie jest moralność Kalego. "Za chlebem" oznacza do pracy, a nie po socjal.
    Po co córce iPhone i to jeszcze na komunię?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 13th 2024
     permalink
    obe: Jesteśmy bardzo samolubnym narodem, niestety :(

    nie wzięło się to z powietrza niestety.
    jesteśmy krajem obciążonym ogromną traumą wojenną. jeszcze trochę wody i pokoleń minie zanim to przepracujemy. ja zaczęłam już jakiś czas temu oddawać przodkom, a co chwila coś nowego wychodzi do przerobienia. plus nakłada się to co się dzieje obecnie.

    u mnie też trochę ukraińców zjechało. i niestety, ale nie najlepszy sort... szczególnie wśród młodzieży. w zeszłym roku było głośno o bójce wszczętej przez jednego takiego gagatka...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 14th 2024
     permalink
    Amazonka: Nie, raczej to nie jest moralność Kalego. "Za chlebem" oznacza do pracy, a nie po socjal.

    Tak, Polacy tylko do pracy jeździli i jeżdżą, a socjalu odmawiają, bo to krzywdzi autochtonów ;) Już pomijam fakt, że Ukraińcy są u nas, bo u nich jest rozpierducha, czy mi się wydaje?
    .
    I nie zwalajmy wszystkiego na naszą historię. Wszyscy taką mają. My jesteśmy niedobrym narodem, zawistnym przede wszystkim.
    Ja nie wiem czego ludzie się spodziewali, że jak ktoś tam miał samochód to dla dobrego samopoczucia Polaka miał go tam zostawić czy nim uciekać. I najśmieszniejsze jest to, że najwięcej oburzają się ci co nie pomogli bezpośrednio, nawet głupiego koca nie oddając. Nie przekonuje mnie fakt, że podatkami pomagają - ja też pomagam, polskim nierobom również ;) Chodzi mi o taki zwykły odruch serca. No tak, ale jak tu wspomóc Ukraińca co ma iphona? ;) W sumie ma jeszcze tylko jedną walizkę ale ten iphon robi robotę ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeFeb 18th 2024
     permalink
    Amazonka: Po co córce iPhone i to jeszcze na komunię?

    Bo rower już miała :devil:
    Nie rozumiem pytania.
    Dostała gotówkę, postanowiła zamienić na namacalny przent. Reszta leży i czeka na jej kolejne potrzeby...

    Niejeden kraj ucierpiał w wojnie, tej czy innej.
    Ale próżno szukać drucich o tak przerosnietym ego jak Polacy.
    Jak widać ciężko to zmienić...
    Trzeba się skupić na wychowywaniu własnych dzieci na mniejszych egoistów...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 18th 2024
     permalink
    Jakich egoistów znowu?
    Raczej wirtualny niż namacalny. ;-(
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 18th 2024
     permalink
    Chyba żyjemy w dwóch różnych rzeczywistościach.
    Informacyjny mainstream (TVP, TVN, Polsat, Onet, Interia, WP itd.) nie pokazuje nawet ułamka tego, co się dzieje tak naprawdę. Zapraszam na YT, FB, X, TikTok posłuchać i zobaczyć, jakie są nastroje - Polaków do Ukraińców i na odwrót. W pierwszej kolejności doczytać, od kiedy trwa konflikt (bo nie od lutego 2022) i z jakiego powodu się rozpoczął.
    Tego, co się aktualnie dzieje na granicy z UA też Wam główny nurt informacyjny nie pokaże w całej okazałości.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 19th 2024
     permalink
    Jesteś teraz na granicy z UA i widzisz, co się dzieje na bieżąco?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 19th 2024 zmieniony
     permalink
    W internecie są setki filmików - ludzie przebywający na granicy wrzucają na bieżąco. Wczoraj była też transmisja na żywo na YT z Dorohuska. Tylko trzeba chcieć - odejść od telewizora i poszukać wiarygodnych informacji na własną rękę.
    •  
      CommentAuthorkarakal
    • CommentTimeFeb 19th 2024
     permalink
    YT, FB, X, TikTok - taaaakkkk... i to są wiarygodne żródła...
    Nie analitycy z Ośrodka Badań wschodu, nie analitycy publikujący w Dziale Zagranicznym i generalnie analitycy zajmujący się szeroko rozumianym Wschodem.
    Jak nie TVN, to tik tok i jutiub, gdzie specjalistą może być każdy.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 19th 2024
     permalink
    Taaaak, Ośrodek Badań Wschodu i inni analitycy nagrywają telefonami polskich rolników protest na granicy w Dorohusku i Medyce.

    Ludzie uwierzyli i nadal wierzą mainstreamowi w temacie wirusa - teraz to samo tyczy się wojny.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 19th 2024
     permalink
    Od jakiego telewizora? Nie mam.
    --
    •  
      CommentAuthorkarakal
    • CommentTimeFeb 20th 2024
     permalink
    to się pogubiłam o czym rozmawiamy... o ukraińskich dzieciach co zabierają miejsca polskim w przedszkolu? o wojnie na Ukrainie i przekazie medialnym w mainstreamowych mediach? czy w końcu o polskich obszarnikach w milionowych traktorach, którym nie podobają się warunki wolnego rynku i spodziewają się interwencyjnych zakupów jak w komunizmie?
    czy ja jako pracownik firmy meblarskiej mam wyjść na ulice demonstrując niezadowolenie bo moja firma jest na rynku niekonkurencyjna? bo moja konkurencja produkuje to samo taniej od 30 lat 30% taniej?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 20th 2024
     permalink
    Raczej nie ma mowy o produkcji tego samego ani uczciwej konkurencji.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeFeb 22nd 2024
     permalink
    na tych social mediach "prawda" jest też kierowana przez konta rosyjskie. Nawet nie prorosyjskie, ale prowadzone jako sponsorowane bezpośrednio z rasiji. Brawo za takie kreowane swojej rzeczywistości... Zero merytoryki, emocje i podkręcanie niepokoi.
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeFeb 23rd 2024
     permalink
    A wogóle to dyskusja zeszła mega daleko od tematu wątku, czyli imion. Od doszukiwania się imon typowo Ukraińskich i ich wzrostu liczebności, przez przedszkola, zabieranie pracy, socjalu, otumanienia mediami do socjal mediów :shocked:
    A do tematu wracając - koleżanka Krysi, Polka z obojga rodziców ma na imię Iwana :)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 26th 2024 zmieniony
     permalink
    MrsCreme: na tych social mediach "prawda" jest też kierowana przez konta rosyjskie. Nawet nie prorosyjskie, ale prowadzone jako sponsorowane bezpośrednio z rasiji. Brawo za takie kreowane swojej rzeczywistości... Zero merytoryki, emocje i podkręcanie niepokoi.

    Tak - tysiące, a w zasadzie już dziesiątki tysięcy rolników polskich, są sponsorowani przez Rosję. Ba, rolnicy z innych krajów europejskich tak samo - a przypomnę, że protesty są w 20-tu krajach europejskich. No i marion też jest ruską onucą...

    Znamy się tu tyle lat, wytłumaczcie mi - jak to jest, że jeśli ktoś nie wspiera żadnej strony konfliktu, to z automatu popiera agresora i jest przeciwko napadniętemu? Dlaczego taka narracja jest kreowana?
    Serio - mnie ta wojna nie interesuje. Powód? Ponieważ nas nie dotyczy. Żaden kraj wojny Polsce nie wypowiedział. "Nie kibicuję" żadnej ze stron. Podobnie jak w np. przypadku wojny Palestyna-Izrael. Jasne - żal mi ginących ludzi, ale absolutnie nie opowiadam się za żadną ze stron danego konfliktu. Interesuje mnie tylko i wyłącznie Polski interes.
    Nie twierdzę też, że nie należy pomagać - ale trzeba to robić z głową, na miarę własnych możliwości. W wielu krajach europejskich skończyła się wszelka pomoc socjalna dla przybyłych Ukraińców, a u nas nadal ten temat jest kontynuowany. Do kiedy tak będzie?

    I proszę - nie piszcie mi, że walczą za nas, i że jak nie pomożemy, to będziemy następni. Gdyby Rosja chciała zaatakować Polskę (pytanie jaki miała by powód), to dawno by to zrobiła z terenu Obwodu Kaliningradzkiego albo Białorusi. Rzeczywistość jest taka, że aktualnie linia frontu znajduje się 1000 km od granic Polski. W 2 lata Rosja zajęła ok. 15-20 % Ukrainy - to ile jeszcze czasu zajmie im dotarcie do Polski?
    •  
      CommentAuthorkarakal
    • CommentTimeFeb 26th 2024
     permalink
    widzisz Marion, reprezentujesz krótkowzroczność, charakterystyczną dla osób, które nie obserwują polityki wschodniej na przestrzeni dekad. Nikt świadomy, siedzący w temacie nie rozpatuje tej wojny jako wojny terytorialnej. nigdy taka nie była. To wojna o wpływy i o obalenie pewnej sytuacji geopolitycznej. I niestety, to gadanie, że ta wojna nie dotyczy jest podstawowym błędem, biorąc pod uwagę położenie geopolityczne Polski między 2 mocarstwami - Rosją i Europą. Generalnie to Polskę powinno najbardziej interesować, szczególnie po 8 latach rządów debili.
    co do dziesiątków rolników co to nie popierają Putina - mam nadzieję, że prokuratora pociągnie do odpowiedzialności właściciela traktora z banerem zapraszającym Putina do Polski, żeby zrobił porządek z UE i Brukselą. ten rolnik, tak jak Ty, zapewne nie jest zainteresowany wojną, i nawet nie wie, jakie gówno wrzucił w wiatrak propagandy rosyjskiej.
    btw, ci biedni rolnicy walczą z Matką Boską poprzyczepianą do traktorów , głośno krzycząc transparentami o powrót krzyży [jakich i dokąd?? ]. Meteorytyka tych protestów jest właśnie taka.Zamiast pić wódkę przy kosownikach, jeden obszarnik z drugim by pomyślał, zrobił biznes plan, zawiązał holding i sam sobie zorganizował eksport do unii. tylko, że zamiast myśleć ekonomicznie, wolą się awanturować, wołać pod krzyżem i pić narzekając.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 26th 2024 zmieniony
     permalink
    karakal: niestety, to gadanie, że ta wojna nie dotyczy jest podstawowym błędem

    Ta wojna nas nie dotyczy. To nie jest nasza wojna.
    Powtórzę też to, co napisałam powyżej - proszę doczytać sobie kiedy ta wojna się zaczęła (nie w lutym 2022) i jaki jest powód.

    Dozbrajanie Ukrainy tylko przedłuża cały konflikt - niepotrzebnie giną kolejni Rosjanie i Ukraińcy (oraz najemnicy z innych krajów w obu armiach). Ukraina przegrywa (i zapewne przegra), a Rosja w tym czasie, mimo tylu sankcji, rozwija się gospodarczo jak nigdy dotąd.

    Proszę poszukać sobie wczorajszego przemówienia premiera Słowacji Fico (w nawiązaniu do nagle zwołanego spotkania militarnego w Paryżu): "Nawet gdyby moja postawa miałaby mnie kosztować utratę stanowiska premiera zrobię wszystko, aby zapobiec bezpośredniemu udziałowi Słowackich żołnierzy w wojnie na Ukrainie." Dlaczego my nie mamy takich polityków? Nasz rząd prze do wojny i robi wszystko, żeby Polskę do niej wmieszać - jesteśmy rozbrojeni, ale "będziemy wgniatać Putina w ziemię".

    karakal: po 8 latach rządów debili.

    Debile są po obu stronach - zamieniają się tylko miejscami co parę lat. Niczym się między sobą nie różnią - wywołują sztuczne problemy i kłótnie, robią cyrk dla gawiedzi, a tak naprawdę mówią jednym głosem (przykłady z ostatnich lat: jedna i ta sama narracja co do pandemii, co do polityki klimatycznej, a teraz wojny). Od ponad 30 lat mamy rząd postmagdalenkowy - nie jest on Polski, a jedynie polskojęzyczny i nie działa on w interesie Polski.
    •  
      CommentAuthorkarakal
    • CommentTimeFeb 26th 2024 zmieniony
     permalink
    Akurat stanowisko Fico mnie nie dziwi, jak i samej Słowacji. Historyczne uwarunkowania są takie że bliżej im do Rosji niż do Europy w niektórych poglądach. Podobnie zresztą jak Węgrom. a o postawie Fica wraz genezą traktuje podcast OSW "Wybory na Słowacji. Czy Słowacja odwróci się od Ukrainy?" już z 27.09.2023.
    ja akurat się cieszę że my nie mamy takich polityków.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 27th 2024 zmieniony
     permalink
    karakal: ja akurat się cieszę że my nie mamy takich polityków.

    No to brawo ty, cytując klasyka.
    Każdy, kto pragnie/nawołuje do wojny z jakimkolwiek krajem jest wg mnie obłąkany.

    Generalnie sprawa wygląda tak, że od tych 2 lat rządzący żadnego kraju w UE nie wyszli z inicjatywą rozmów pokojowych, a widać jedynie coraz większe parcie do współudziału.
    Widzę w internecie coraz większą nagonkę na osoby, które głoszą postulaty antywojenne. Wzbudzają one hejt i agresję, są wyzywane od ruskich onuc, agentury Putina. Ja się swojej postawy antywojennej nie wstydzę, dla mnie te epitety to już komplementy.
    •  
      CommentAuthorkarakal
    • CommentTimeFeb 27th 2024
     permalink
    Dobra, odpadam z rozmowy. Równie dobrze ktoś mógłby nawoływać do rozmów pokojowych z Hitlerem.
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeMar 2nd 2024
     permalink
    Próbowałam zmienić temat i subtelnie dać do zrozumienia, że temat wojny i geopolityki nie dotyczy...
    ale jak widać nieskutecznie.

    O jakich rozmowach pokojowych mówimy? Z kim?
    Z agentem kgb, któremu się wydaje że może wszystko, i całkiem nieźle mu to wychodzi? Przecież już były rozmowy, była gwarancja pokoju, nienaruszalności granic.
    I nic sobie z tego nie zrobił. Jak poczuł się odpowiednio silny, to wszedł jak do sienie.
    A że ludzie podatni na wpływy, to można kłaść do głowy, aż sami wymyśla, ze w mateczce rosji bezie lepiej.
    Ze Ukrainy ( i innych państw również) nigdy nie było, i że to sztuczne twory.
    W 44 zabrano Krym Tatarom - wysiedlono ich "za karę". W 54 Chruszczow podarował Krym Ukrainie. Było dobrze, póki było ZSRR. Ale cześć republik się obudziła w 91. Więc 2014 odebrali "co swoje"... I choć w 89 sama rada ZSRR uznała wysiedlenia tatarów za ludobójstwo, to w 2014 eksodus tych, którzy powrócili, zaczął się po raz kolejny. Bo trzeba było zrobić miejsce na naród rosyjski.

    Wszystkie konflikty na bliskim i dalekim wschodzie są sterowane przez rosję. Konflikt Armenia i Azerbejdżan, gdzie jednym putin obiecał stabilizację sutuacji i miał być gwarantem pokoju, a drugich rozbroił.
    u nas też macki sięgają daleko i mają wpływ na nas wszystkich, co doskonale widać na przykładzie tutejszej dyskusji.

    A początek tej dyskusji, o zabieraniu miejsca dzieciom polskim w przedszkolach czy u lekarza nie świadczył o neutralności i nie staniu po zadnej ze stron.
    Nie wiem naprawdę, jak jest w innych miastach, ale u nas, w Polsce centralnej, nie ma przywilejów dla przybyszów. Ale już widać że "moja racja jest mojsza". Więc faktycznie czas dyskusję zamknąć i wrócić co najwyżej do imiennej statystyki, choć nie wiem dla kogo, bo nikt tu się już właściwie nie udziela...
    A cała geopolityka, jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż się nam wszystkim wydaje, a to co widzimy, słyszymy i o czym rozmawiamy, jest maleńkim jej fragmentem...

    Treść doklejona: 04.03.24 06:53
    Zły internet czytam.
    To tylko 20% powierzchni.
    Rozmowy pokojowe..

    https://kobieta.wp.pl/cierp-moja-piekna-ukrainskie-pieklo-kobiet-7001247005019104a
    --
  1.  permalink
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.