Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthoramirka153
    • CommentTimeSep 13th 2012
     permalink
    Witam
    Odebrałam właśnie wyniki badań hormonalnych, i zaintrygował mnie wynik hormonu DHEA-SO4. Na badaniu napisane mam, ze norma mieści się między 70-300, mój wynik wynosi 354. Co to może oznaczać? Proszę o pomoc w interpretacji.
    •  
      CommentAuthorKotkaPsotka
    • CommentTimeDec 11th 2012 zmieniony
     permalink
    Nie stosuje antykoncepcji od roku. Nie staralismy sie specjalnie ale rok to i tak juz dlugo jak dla mnie i mam juz obawy ze cos jest nie tak. Mialam duzo stresu to prawda. Wyjechalismy teraz na urlop na 5tygodni i zaliczylam tam 2 @ niestety wiec wkladam miedzy bajki zaciazenie na urlopie:(. Przed wyjazdem zrobilam badania hormonalne. Oto wyniki z komentarzem z laboratorium. Moja ginka powiedziala ze sa ok z lekkimi tylko odchylami ktorymi nie warto sie przejmowac i jesli chce to moge najwyzej zastosowac lekki ziolowy lek (castagnus) zeby wspomoc faze lutealna bo mam plamienia brazowe.
    Czy moglybyscie tez te wyniki jakos skomentowac? Czy lekarka ma racje?

    5 dzien cyklu

    Ostradiol: 55 pg/ml
    FSH: 7.5 mE/ml
    LH: 3.8 mE/ml
    Prolaktyna: 12.5 ng/ml (1.5 – 20.0)
    DHEA-S: 2.54 µg/ml (0.65 – 3.80)
    Testosteron: 0.6 ng/ml (<0.6)
    SHBG: 49 nmol/l (21 – 131)
    FAI: 4.25 (0.6 – 7.9)
    TSH: 2.25 µIE/ml (0.25 – 3.5)

    Diagnoza: Testosteron na granicy wysokiego.

    14 dzien cyklu

    Ostradiol: 98 pg/ml
    LH: 6.0 mE/ml

    Diagnoza: Ostradion troche za niski jak na 12dc. Mozliwe zaklocenia fazy folikularnej.

    24 dzien cyklu

    Ostradiol: 92 pg/ml (>80)
    Progesteron: 7.8 ng/ml (>8)

    Diagnoza: Wartosc ostradiolu normalna dla 24 dc. Progesteron na granicy za niskiego.
    Mozliwe zaklocenia fazy lutealnej.
    Leczenie: Mozna rozwazyc leka stymulacje owulacji. Zaleca sie zastosowanie leku z klimifenem (3-7dc) razem z kontola ostradiolu, LH i usg. Nastepnie zaleca sie kontrole androgenow, prolaktyny i TSH.
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeDec 15th 2012
     permalink
    Nie znam sie na wynikach, ale zaufałabym gince, ewent. poszukała drugiego lekarza by podpytac.
    Zajrzałam i juz nie prowadzisz wykresu?
    Ciekawiel laboratorium komentuje wyniki, nie spotkalam sie z tym, ja mam podobne wyniki estradiolu w czasie owu
    oraz progesteronu 23 dc. Moja ginka twierdzi ze wszystko ok, pecherzyki rosną i pękają.
    --
  1.  permalink
    Dziewczyny wiecie co wynika z tych badan?robilam je w 17dc z polecenia endokrynologa.

    Testosteron
    Wynik w surowicy 135,45 ng/dl 15 81,00 H
    Stosujace antykoncepcje:15-80
    Po menopauzie: 15-74
    __________
    Prolaktyna
    Wynik w surowicy 5,98 ng/ml 1,2 25,00 ~
    Ciaza: 21-265 ng/ml
    _________
    FSH
    Wynik w surowicy 4,73 mIU/ml
    Faza folikularna:2,8-11,3
    Srodek cyklu: 5,8-21
    Faza lutealna: 1,2-9
    Po menopauzie: 21,7-153
    _____________________
    LH
    Wynik w surowicy 12,4 mIU/ml
    Faza folikularna:1,1-11,6
    Srodek cyklu:17-77
    Faza lutealna:< 14,7
    Po menopauzie: 11,3-39,8
    Tabletki antykoncepcyjne:0,8-8,0
    _________________________
    Estradiol
    Wynik w surowicy 103,30 pg/ml
    Faza folikularna:19,5-144,2
    Owulacja: 63,9-356,7
    Faza lutealna: 55,8-214,5
    Nieleczone po menopauzie:0-32,2

    Widze,ze testosteron bardzo podwyzszony...:sad:
    --
    •  
      CommentAuthorstokosia87
    • CommentTimeFeb 7th 2013 zmieniony
     permalink
    Acia20 - pasmami śluzu nie ma co się przejmować :)

    Któraś z Was pytała - Czy jest jakaś współzależność pomiędzy LH a Fsh, ich wartości powinny być zbliżone... Najlepiej je robić między 2-6dc w zależności od długości cyklów...

    Treść doklejona: 18.02.13 15:02
    Dziewczyny, proszę o pomoc !!!
    Zaczne od tego że mam nieregularne cykle...
    Zlecono mi badania hormonalne, pierwszą część (lh, fsh, estradiol) zrobiłam w 4dc,
    natomiast nie wiem kiedy zrobić drugą (progesteron, androstendion,testosteron, dheaSO4, prolaktyna)
    Czy któraś z Was ma pojęcie mogłaby zajrzeć do mnie i doradzić :(
    Osobiście myśle o 27dc ale nie wiem czy to nie za późno...
    --
  2.  permalink
    Martwi mnie niski poziom testosteronu. Najpierw byl bardzo wysoki wiec Cilestem zbijalam. Teraz mimo dalszego stosowania antykonceptow wynik ponizej normy.....:confused:

    Testosteron
    Wynik w surowicy 12,05 ng/dl 15 81,00 L
    Stosujace antykoncepcje:15-80
    Po menopauzie: 15-74
    --
    • CommentAuthorJudyta_Z
    • CommentTimeMay 22nd 2013 zmieniony
     permalink
    Dziewczynki mogę prosić o pomoc w interpretacji wyników ? Zlecił je lekarz z kliniki niepłodności, staramy się już 2 lata ....
    AMH 10,4 MIN 1,4

    TSH 1,780 MIN 0,270 MAX 4,200

    FT4 1,10 MIN 0,93 MAX 1,70

    ANTY-TPO <5,00 MAX 34
    • CommentAuthorStokrota85
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    Dziewczyny, w zeszłym cyklu zbadalam sobie progesteron 7 dni po owulacji, wyszło mi ponad normę dla fazy lutealnej a w ciąży nie byłam. Miałam taka nadzieje jak odebralam wyniki ze skoro progesteron wysoki to ciąża możliwa ale niestety.
    Wiecie moze co mogło byc tego przyczyna?
    • CommentAuthorjmk28
    • CommentTimeSep 4th 2013 zmieniony
     permalink
    Cześć Dziewczyny, jestem na forum od początku roku. Wtedy odstawiłam Evrę i zaczęłam przygotowywać się do ciąży. W podstawowych badaniach okazało się, że mam problem z tarczycą. Mam już zdiagnozowane Hashimoto i niedoczynność. Biorę Letrox, wyniki poprawiają się, po ostatniej wizycie mam zwiększoną dawkę z pół tabletki Letrox 50 dziennie na pół tabletki 50 w tygodniu, cała w weekend .
    Jednak mimo starań od kwietnia, nie jestem jeszcze w ciąży. Zaczęłam robić bardziej szczegółowe badania i szukać dobrego ginekologa.
    Wyniki z sierpnia 4 dc:
    FSH 7,95 mlU/ml norma 3-12 dla fazy foli
    LH 2,93 mlU/ml norma 1,5-8 dla fazy foli
    Estradiol 42,29 pg/ml norma 18-147 dla fazy foli
    Wyniki z 21 dc:
    PRL 19,33 ng/ml norma 1,3-25
    Testosteron 0,73 ng/ml norma 0,1-0,9
    Progesteron 14,85 ng/ml norma 1,5-20 dla fazy lutealnej

    Tarczyca:
    TSH 2,56 ulU/ml norma 0,4-4,0
    FT3 4,26 pmol/l norma 4,0-8,3
    FT4 16,8 pmol/l norma 9,0-20,0

    Z tego co przeczytałam na forum, widzę, że stosunek LH/FSH jest za niski. Może podpowiecie co jeszcze powinnam zbadać, ewentualnie wnioski dotyczące wyników, które już mam. Zbieram się do umówienia na wizytę w Invimedzie we Wrocławiu. Obecnie chodzę do Medfeminy do dr Zastawny - zalecenie - nie wdrażamy leków, dopóki tarczyca nie będzie unormowana. Z kolei inny ginekolog, u którego byłam w ramach pakietu medycznego - aby dostać skierowanie na wyniki - zalecił brać Duphaston od 20-25 dc i przyjść za trzy miesiące. Zalecił to na wyregulowanie cyklu, ponieważ po odstawieniu plastrów miałam rozjechane cykle od ok 20 do 40 dni. Jednak od 3 miesięcy cykle zaczynają się normować 27-29 dni, więc wstrzymałam się z Duphastonem, dopóki nie potwierdzi mi tego inny lekarz. Zwłaszcza, że ten który mi go przepisał, zrobił to bez badań, tylko po długości cykli.
    Od dwóch miesięcy mam dodatkowo problem z trądzikiem - przed stosowaniem antykoncepcji miałam lekki trądzik, ale to co się dzieje teraz to masakra. Walczę glinka zieloną, maściami, a sypie mnie jak nastolatkę. Dziwne zwłaszcza, ze odstawiłam Evrę w styczniu. Trochę długo jak na wysyp polekowy.
    Będę wdzięczna za każdą opinię :)
    • CommentAuthoragnesss1986
    • CommentTimeSep 26th 2013 zmieniony
     permalink
    Witam dziewczyny
    Badania zrobione wyniki już są. Proszę o analizę doświadczone koleżanki. Zaczynam schizować - martwię się tymi wynikami :sad:

    FSH 5,09 mIU/ml (normy: 3,5 – 12,5)
    LH 6,02 mIU/ml (normy: 2,4 – 12,6)
    Estradiol 13,80 pg/ml (normy: 12,5 -166) CHYBA TROCHĘ NISKI
    Prolaktyna 12,85 ng/ml (normy: 4,79 – 23,30)
    DHEA-SO4 375,4 µg/dl (normy: 95,80 – 511,70)
    DHEA 28,21 ng/ml (normy: 1,3 – 9,80) BARDZO WYSOKI!!!!!!
    Testosteron 35,63 ng/dl (normy: 6,00 – 82,00)
    SHBG 76,3 nmol/l (normy: 19,80 – 155,20)
    17-hydroksyprogesteron 2,09 ng/mol (normy: 0,2 – 1,3) CHYBA TROCHĘ WYSOKI

    badania robiłam w 4 dniu cyklu.
    Staramy się trzeci cykl po odstawieniu tabletek.
    Przed braniem tabletek - 7 lat temu - miałam wysoki DHEA SO4 - ale 7 lat brania tabletek unormowało mi go. teraz 3 miesiące po odstawieniu przeżyłam szok kiedy odebrałam wyniki i zauważyłam tak wyskoie DHEA :shocked:
    nie wiem co myśleć o wynikach - niby skok w poprzednim miesiącu był ładny - no ale ciąży brak.
    nie wiem czy posyłać męża na badania czy na razie dać sobie spokój.
    Będę wdzięczna za komentarze. oczywiście do lekarza wybiorę się koniecznie aby potwierdził czy owulacja była - ale chciałam poradzić się Was - bo odnoszę wrażenie że z Wami na forum więcej można dowiedzieć się o swoim organiźmie niż po 20-minutowej wizycie u "fachowca" (czyt. gin :confused:)
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeFeb 13th 2014
     permalink
    Witam,
    Rozpoczynam 3 cykl starań, po 2 bezowocnych. Na własna rękę zbadałam hormony, na razie w 3dc. wyglądają następująco:
    LH - 5,61 (2,39-6,60)
    FSH - 4,47 (3,03-8,08)
    Estriadol - 69 (21-251)
    PROLAKTYNA - 21,87 (5,18-26,53)

    W 20 dc. zrobię progesteron, testosteron, TSH i powtórzę prolaktynę, wówczas wybiorę się do gin.

    Co sadzicie o mojej prolaktynie czy to już należy leczyć ? Czy to może być powód pierwszych niepowodzeń ?

    Dodam że październiku podczas usg na wizycie kontrolnej byłam w 12 dc. i nie było pęcherzyka dominującego a cykle mam z reguły regularne 26 dni.
    Od 2 cykli mierze temp. i wykonuje testy owulacyjne w obu był skok temp. i potem utrzymywała się w granicach 37 stopni do dnia poprzedzającego @
    Testy wychodziłe pozytywne przez 2 dni w okolicach skoku temp.
    Przy ostatnim cyklu nie mogłam zaobserwowałać śluzu w okolicach okołoowulacyjnych - generalnie mam problem z obserwacją śluzu (mała ilość lub brak).

    Jak sadzicie nie zaskakuje bo stres (myśle o tym ze chciałabym być już w ciąży cały czas), hormony ?
    --
  3.  permalink
    Prosze o pomoc w interpretacji wyników
    TSH III generacji 1,73 mIU/I (0,27-4,2) ładnie spadło bo rok temu było jakieś 3,20
    FT4 15,5 pmoI/I (12-22)
    FT3 5,23 pmoI/I (3,95-6,8)
    Przeciwciała anty-TPO 7 U/ml (0-35)
    LH 5,0 U/l
    FSH 7,7 U/I Wartość FSH 9-12 mIU/ml oznacza obniżoną rezerwę jajnikową. wypas
    Estradiol 12 pmoI/I
    Prolaktyna 267 mIU/I (102-496) wydaje mi sie że bardzo wysoka??chociaz niby wyszlo idealnie bo jak przeliczyłam to jest 13,35ngI/mI
    Testosteron 0,31 ng/mI (0,06-0,82)
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeFeb 20th 2014
     permalink
    Ładnie mieszczą Ci się wyniki w normie ... moje niby w normie ale nie tak do końca, są albo blisko dolnej albo blisko górnej granicy.
    Myślę że gin. najlepiej nam zinterpretuje wyniki :) Ja jeszcze w 19 dc zrobię resztę i wybieram się na kontrole.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 20th 2014
     permalink
    PaulinaMała a w którym dniu cyklu robiłaś te badania ?
    Bo LH I FSH jest sens badać jedynie między 2 a 4 dniem cyklu.
    Ogólnie wyniki masz dobre, tylko stosunek LH do FSH ciut niski.
    Wychodzi 0,649 co może [ale nie musi] świadczyć o niewydolności przysadki [poniżej 0,6 jest diagnozowana, wiec niewiele Ci zabrakło].
    --
  4.  permalink
    wszystkie robiłam w 2 dniu cyklu
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 20th 2014
     permalink
    No to luks. Dobre są.
    Tylko ten stosunek LH do FSH wg mnie jest niski, trochę za bardzo.
    A nie idziesz do lekarza z tymi wynikami ?
    --
  5.  permalink
    ide 26 oczywiście prywatnie
    a jak za niski to co to może znaczyć??
    --
  6.  permalink
    Proszę o pomoc w interpretacji wyników:

    TSH 2,2523 (norma: 0,3500-4,9400)
    FT3 2,78 (norma: 1,71-3,71) 53,50%
    FT4 1,16 (norma: 0,70-1,48) 58,97%

    Progesteron: 31,20 !! robiłam w 22 dc gdzie w fazie lutealnej norma to: 1,2-15,9 !!
    Prolaktyna: 8,45 robiłam w 22dc (norma: 5,18-26,53)
    LH: 4,42 robiłam w 3dc (norma: 2,39-6,60)
    Estradiol: 54 robiłam w 3dc (norma: 21-251)

    co oznacza podwyższony progesteron (w ciąży nie jestem :wink:)
    • CommentAuthorMonikaC
    • CommentTimeDec 15th 2014
     permalink
    A to moje wyniki z 2dc:
    FSH – 6,32 mlU/ml – norma f.pęcherzykowa 3,5 – 12,5
    LH – 18,71mlU/ml – norma f.pęcherzykowa 2,4 – 12,6
    E2 (estradiol) – 57,45 pg/ml – norma f. pęcherzykowa 12,5 – 166
    prl (prolaktyna) – 11,36 ng/ml – norma 4,79 – 23,30
    wszystko w normie, oprócz tego LH!!!!!!:cry:
    -- Natalka urodzona 05.03.2009 Kocham ją ponad wszystko:))
    • CommentAuthorTosik
    • CommentTimeDec 16th 2014
     permalink
    Monika czy w 2dc jesteś już po krwawieniu?
    bo podałaś nam tutaj normy Twojego labo dla fazy pęcherzykowej a ona zaczyna się od końca krwawienia...
    --
    • CommentAuthorMonikaC
    • CommentTimeDec 16th 2014
     permalink
    Nie w 2 dc miałam normalne krwawienia. Podałam takie normy, bo labo podało mi normy dla - f.pęcherzykowa, f.owulacyjna, f.lutealna, po przekwitaniu. Dlatego wstawiłąm normy tej pierwszej
    -- Natalka urodzona 05.03.2009 Kocham ją ponad wszystko:))
    •  
      CommentAuthorlewka
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    cześć, w lutym wybieram się do endokrynologa (na kontrolę - mam niedoczynność - biorę euthyrox) i ginekologa. Zdecydowałam się zbadać hormony zanim pójdę do lekarza i przyjść z wynikami. Kompletnie się nie znam, co byście mi poradziły zbadać i kiedy? Na razie nie udaje mi się zajść w ciążę, mam kiepski śluz, krótką fl, karmię piersią, ale już tylko raz na dobę, wieczorem
    --
  7.  permalink
    TSH, FT3 i FT4 to podstawa - rano na czczo - bez tabletki badania
    •  
      CommentAuthorlewka
    • CommentTimeJan 29th 2015
     permalink
    Dzięki, to akurat planuje zbadać przed wizytami, bo tsh i tak endokrynolog kazała. Myślałam, że może sprawdzę progesteron 7dpo i nie wiem co jeszcze
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 18th 2015
     permalink
    Kierownica31: TSH, FT3 i FT4 to podstawa - rano na czczo - bez tabletki badania

    Jak masz możliwość finansową, to zrób cały pakiet tarczycowy: TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty TG, Tg, TRAb (albo przynajmniej 4 pierwsze).

    lewka: Na razie nie udaje mi się zajść w ciążę, mam kiepski śluz, krótką fl, karmię piersią, ale już tylko raz na dobę

    Tak krótka FL, to może spowodowana karmieniem. jak najbardziej możesz zrobić progesteron w 7-8 dniu fazy lutealnej.
    Ewentualnie jeszcze prolaktynę - najlepiej po @, ale przed owulacją (2,3 dni przed badaniem nie współżyć).
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeAug 11th 2015 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny zbadałam testosteron, głównie ze względu na nadmierne owłosienie.. (depilator IPL nie zadziałał w niektórych miejscach... )
    Wynik ponad normę.. 1,08 ng/ml przy normie 0,1-0,9...
    Zanim przyjmie mnie endokrynolog (dopiero w październiku) wertuję internet...
    Czy któraś z Was ma jakieś doświadczenie w temacie testosteronu? Czy to dużo ponad normę???

    DHEA-S niby w normie 302,7 ug/dl przy normie do 460,2
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 12th 2015 zmieniony
     permalink
    agnieszka1990: zbadałam testosteron, głównie ze względu na nadmierne owłosienie..

    Mam takie same problemy...

    Zbadaj sobie koniecznie prolaktynę oraz cały pakiet hormonów męskich, czyli androgeny (dzień cyklu dowolny, choć lekarze zalecają 2-5 dc), wszystkie z jednego pobrania krwi: Testosteron, Androstendion, SHGB, DHEA, DHEA-S, 17-OH progesteron.

    Ja mam powyżej normy poziom androstendionu, DHEA oraz delikatnie przekroczoną górną granicę testosteronu i 17-OH progesteronu.

    HIRSUTYZM, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet (owłosienie na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, okolicy sromu) może mieć pochodzenie:
    - jajnikowe – może być spowodowany przez guzy jajników wytwarzające androgeny lub przez zespół Steina-Leventhala (czyli zespół policystycznych jajników, tzw. PCOS - najczęstsza przyczyna),
    - nadnerczowe – może być spowodowany przez guzy kory nadnerczy wytwarzające androgeny, zespół Cushinga, zespół nadnerczowo-płciowy, otyłość z cukrzycą typu 2,
    - spowodowany przez inne zaburzenia endokrynne (rzadkość) - akromegalia, niedoczynność tarczycy,
    - polekowy - spowodowany stosowaniem m.in. testosteronu, anabolików, leków przeciwzapalnych, minoksydylu, danazolu.

    U mnie z jajnikami OK (PCOS nigdy nie miałam i nie mam), nadnercza w porządku (badałam kortyzol i miałam USG nadnerczy), niedoczynności tarczycy nie mam, leków podwyższających poziom androgenów nie przyjmuję. Przyczyna więc nieznana :confused: Ale uwarunkowana chyba genetycznie, bo mama i jej mama, czyli moja babcia i jej siostry mają/miały włoski na twarzy.
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeAug 12th 2015
     permalink
    a jak z zajściem w ciażę przy takich dolegliwościach? Marion miesiączki masz regularne??
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 13th 2015 zmieniony
     permalink
    Od momentu kiedy w wieku 12 lat pojawiła się u mnie pierwsza miesiączka, cykle były one baaardzo nieregularne. Miałam cykle po 40-50 dni, Nawet 60-70-dniowe się zdarzały. Nigdy nie wiedziałam, kiedy będzie kolejna miesiączka, żyłam w ciągłym stresie.

    Dopiero w wieku 20-kilku lat trafiłam na lekarza (dermatolog!), który zlecił badanie hormonów - wyszedł bardzo wysoki poziom prolaktyny. Sama doczytałam, że prolaktyna blokuje owulacje, więc cykle się wydłużają. Dostałam leki na obniżenie jej poziomu, ale z czasem odstawiłam - nie starałam się wtedy o dziecko, więc nie chciałam się na darmo faszerować prochami. Potem przez kilak lat łykałam pigułki anty - na skrócenie cykli (teraz wiem, że to była głupota). Jak poznałam mojego obecnego męża, to pigułki odstawiłam, bo przygotowywałam się do ciąży. Cykle bez pigułek wróciły do swojej normy, czyli miały po ok. 40-50 dni. Ale zainteresowałam się wtedy pomiarami temperatury i obserwacją śluzu - na ich podstawie mogłam z wyprzedzeniem około 2 tygodniowym przewidzieć termin kolejnej miesiączki. Moje życie zmieniło się na lepsze :-) Już nie było stresów związanych z oczekiwaniem na miesiączki.

    No i jak już zapadła decyzja o staraniach, to znów zaczęłam brać leki na zbicie prolaktyny. Po 7 miesiącach łykania wystartowaliśmy i udało się za pierwszym razem. Po porodzie prolaktyna znów była ponad normę (sprawdzałam raz na rok), ale cykle regularne i krótkie (po 27-33 dni). W tym roku zapadła decyzja o kolejnych staraniach. Zbadałam poziom prolaktyny, żeby móc w drożyć leki, ale okazało się, że jest w normie! W lipcu zaczęliśmy starania i udało się.

    Reasumując:
    Hormony męskie mają mniejszy wpływ na poczęcie. Ale problemy z androgenami często występują wraz z wysokim poziomem prolaktyny (i czasami też z hormonami tarczycowymi). Moja rada - zbadaj cały pakiet hormonalny (prywatnie drogo wyjdzie, spróbuj więc wyciągnąć skierowanie od ginekologa albo endokrynologa):
    – w 3-5 dniu cyklu (podczas krwawienia) – FSH, LH, estradiol, hormony męskie (testosteron, androstendion, DHEA, DHEA-S, 17- OH progesteron, SHGB),
    – po krwawieniu, ale przed owulacją – prolaktyna (2, 3 dni przed badaniem prolaktyny nie współżyć, nie stymulować brodawek sutkowych),
    – w 6-8 dniu fazy lutealnej (czyli 6-8 dzień po skoku) – progesteron (bez Luteiny czy Duphastonu, bo to progesteron w tabletkach, więc wynik z nimi będzie OK)
    – hormony tarczycy (TSH, fT3, fT4 i anty-TPO, anty TG) – w dowolnym dniu cyklu (czyli można "dorzucić" do którychś z powyższych).
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeAug 13th 2015 zmieniony
     permalink
    Dziękuję Ci bardzo:) Chodzę do gina prywatnie, więc i badania zleca prywatnie, ale trudno;) wolę się upewnić, że jest wszystko dobrze. Tylko pytanie czy jeśli nie mam wielkich obaw, jeszcze się nie staraliśmy to nie lepiej zmienić kolejność? :) Najpierw starania, później badania.. Bo może się okazać że lekko podwyższony testosteron u mnie w niczym nie przeszkadza, a raczej nie chciałabym faszerować się lekami.. Cykle mam zawsze 28-34 dni.

    A i gratuluję z powodu ciąży:)))
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 13th 2015
     permalink
    agnieszka1990: Najpierw starania, później badania..

    Jak najbardziej możecie najpierw spróbować się starać.
    Obecnie przyjmuje się, że jeśli po roku starań nie ma efektów w postaci ciąży, to należy rozpocząć diagnostykę i ewentualne leczenie. Masz 26 lat, więc jeszcze z rok czy dwa możecie sobie dać czasu. Ale koło 30-tki bym zaczęła intensywniejsze starania - bo jeśli nie daj Boże miały by potrwać dłużej, to szkoda czasu odkładać tą decyzję na później.

    P.S. Widzę, że pochodzisz z Podkarpacia. Ja też (Sanok) :-) Od 2006 r. mieszkam na zachodzie kraju.
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeAug 13th 2015
     permalink
    A ja okolice Rzeszowa:)
    Zgadza się, głównie ze względu na to, chcę zacząć jak najszybciej.. żeby się nie ocknąć jak będzie już bardzo późno.
    Martwię się tylko, czy te ewentualne zaburzenia hormonalne nie wpłyną źle na dziecko, nie spowodują jakichś chorób wrodzonych itp... o ile już udało by się zajść..
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 13th 2015 zmieniony
     permalink
    agnieszka1990: Martwię się tylko, czy te ewentualne zaburzenia hormonalne nie wpłyną źle na dziecko, nie spowodują jakichś chorób wrodzonych itp... o ile już udało by się zajść..

    Chorób raczej nie spowodują, ale jeżeli byś miała problemy w tarczycą czy prolaktyną, to trudno jest wtedy w ogóle zajść w ciążę. A jak się uda (co jest rzadkością), to zdarzają się poronienia.

    Starać się możecie, tak jak pisałam. Ale ja osobiście zaczęłam od badań.

    Odstawiłam pigułki w wieku 28 lat i dałam sobie rok na "oczyszczenie" z pigułek i na badania. W tym czasie:
    - zbadałam hormony,
    - zrobiliśmy z mężem badania podstawowe (morfologia, mocz, cukier, cholesterol, pierwiastki itp.),
    - badania w kierunku przeciwciał (toxoplazmoza, cytomegalia, różyczka),
    - wykonałam u gina cytologię i USG piersi (te badania robię co roku od lat),
    - zafundowałam sobie cykl wizyt u stomatologa (mam słabe zęby, a w ciąży podupadają)- wyleczyłam kilka z nich, a w tych które były OK, mimo że plombowane, wymieniłam wszystkie plomby na nowe,
    - zaszczepiłam się na żółtaczkę typu A i B - szczepionka skojarzona WZW typu A+B (na żółtaczkę typu C nie ma szczepionki). Zaszczepiłam się, bo na żółtaczkę zawsze szczepi się ludzi przed zabiegami chirurgicznymi i szczepionkę poleca się też kobietom w wieku rozrodczym, w razie porodu Cesarskim Cięciem - bo to przecież operacja. Szczepionka ma 3 dawki - drugą dawkę przyjmuje się miesiąc po pierwszej, a trzecią pół roku po pierwszej. Jak więc widać na szczepionkę i stomatologa potrzeba trochę czasu.
    - w dwóch cyklach miałam monitoring cyklu (czyli USG co 2-3 dni żeby podejrzeć, czy pęcherzyki na jajnikach rosną i czy pękają - żeby się upewnić czy dochodzi do owulacji).
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeAug 13th 2015
     permalink
    Chyba też tak zrobię, podreperuję się najpierw, tym bardziej że mocz mi wyszedł zły też (escherichia coli) ;( jeśli chodzi o tarczycę to robiłam tylko TSH-2,69 (norma do 5)
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 13th 2015
     permalink
    Ooo, no to koniecznie wylecz układ moczowy. Po antybiotyku chyba nawet trzeba odczekać choć jeden cykl.

    Co do TSH.
    Norma jest do 5, ale ta granica obowiązuje kobiety niestarające się. Dla starających się TSH powinno wynosić max 2, a najlepiej koło 1. Jednak nie ma co się na razie nakręcać. Przejdź się do ginekologa albo endokrynologa i poproś o skierowanie na badanie hormonów, a których pisałam wcześniej. Żeby mieć cały przekrój.
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeAug 13th 2015
     permalink
    Tak zrobię, a z tym moczem to badanie zrobiłam tak z głupia, bez powodu i wyszło takie dziadostwo.. a żadnych dolegliwości nie mam, kompletnie nic..
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 13th 2015
     permalink
    A to było zwykłe badanie czy posiew? Trzeba koniecznie pozbyć się tej bakterii.
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeAug 13th 2015 zmieniony
     permalink
    Najpierw zrobiłam badanie moczu (pierwszy raz od chyba 15 lat) - wyszły liczne bakterie. Lekarka oczywiście powiedziała, że to nic takiego, każdy tak ma, a to z gorąca, a to coś tam... ;] Mimo wszystko na własną rękę zrobiłam dodatkowo posiew moczu( w celu upewnienia że nie ma powodu do obaw) i wyszło mi to dziadostwo... Skąd to się przyplątało to nie mam pojęcia, bo u mnie zupełnie bezobjawowo to występuje.. Antybiotyk powinien pomóc??
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 13th 2015 zmieniony
     permalink
    agnieszka1990: Lekarka oczywiście powiedziała, że to nic takiego, każdy tak ma, a to z gorąca, a to coś tam...

    Ech, skąd ja to znam...
    Nie raz się przekonałam, że jak sama nie zainteresuje się tematem i nie poszperam w necie, to lekarz nie zawsze pomoże.

    Antybiotyk raczej powinien pomóc. Tylko musi być odpowiednio dobrany - bo niektóre bakterie są odporne na pewne antybiotyki.
    Przebadaj też męża. Bo jakby co, to będziecie kurację razem przechodzić. Żeby jedno drugie nie zarażało.
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeAug 13th 2015 zmieniony
     permalink
    Ja dostałam wraz z wynikiem taką tabelkę.. i w niej jest chyba z 7 antybiotyków i pisze, że bakterie są wrażliwe na nie.. Chyba to o to chodzi;p ze mnie kiepski znawca.. Jak mi @ minie to pójdę w Niemczech do urologa, tu się prędzej zajmą niż w PL, no i za friko na NFZ:) Tylko mąż musi ze mną pójść bo ja niewiele zrozumiem;p
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeAug 13th 2015 zmieniony
     permalink
    Aaa, to jak podali antybiotyki to bardzo dobrze.
    No to może w między czasie niech maż też zrobi posiew. jak nic nie wyjdzie to OK, ale jeśli tak, to od razu urolog Was swoje będzie leczył.

    Chodzisz na basen? Korzystasz często z publicznych toalet?
    •  
      CommentAuthorurszulka2010
    • CommentTimeMay 6th 2017 zmieniony
     permalink
    Proszę o informacje w jakiej fazie cyklu należy badać poziom poszczególnych hormonów?
  8.  permalink
    A jakie konkretnie hormony?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 7th 2017
     permalink
    urszulka2010: Proszę o informacje w jakiej fazie cyklu należy badać poziom poszczególnych hormonów?

    1. w 3-5 dniu cyklu (podczas krwawienia) – FSH, LH, estradiol,
    2. po krwawieniu, ale przed owulacją – prolaktyna (2-3 dni przed badaniem prolaktyny nie współżyć, nie stymulować brodawek sutkowych),
    3. w 6-8 dniu fazy lutealnej (czyli 6-8 dzień po skoku temp.) – progesteron (bez Luteiny czy Duphastonu, bo to progesteron syntetyczny, więc wynik będzie niemiarodajny),
    4. w dowolnym dniu cyklu:
    - hormony tarczycy (przede wszysykim TSH, fT3, fT4, anty-TPO, anty TG, Tg, TRAb
    - męski hormon testosteron (ewentualnie jeszcze inne hormony męskie, które często u kobiet mają wysokie wartości: androstendion, DHEA, DHEA-S, 17-OH progesteron, SHGB).
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeMay 22nd 2017 zmieniony
     permalink
    Kompletnie się nie znam. Pomoże ktoś.?
    Estradiol 51,20 PG/ml
    F.fak.19,5-144,2
    F.owu. 63,9-356,7
    F.lut. 55,8-214,2
    Menopauza <32,2
    FSH 5,78 MIU/ML
    F.fak 2,5-10,2
    F.owu 3,4 -33,4
    F.lut. 1,5-9,1
    Ciąża <0,3
    LH 3,21 mlu /ml
    F.fak 1,9-12,5
    F.owu 8,7-76,3
    F.lut 1,5-9
    Badania robione w 3dc podczas krwawienia.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMay 22nd 2017
     permalink
    Stosunek LH do FSH powinien oscylować w okolicach 1.
    U Ciebie wynosi on 0,55 więc mało trochę.
    Wynik ten może świadczyć o niewydolności podwzgórzowo - przysadkowej.
    Skonsultuj go koniecznie z Twoim ginekologiem prowadzącym.
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeMay 22nd 2017
     permalink
    Kurcze, znowu pod górkę. :(

    Treść doklejona: 23.05.17 19:13
    Na jutro jestem zapisana do ginekologa -endokrynologa. O co mogę jeszcze prosić, aby dał mi skierowanie.?
    -- [/url]
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeMay 26th 2017
     permalink
    Jezynka, jak wizyta u lekarza?
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeMay 26th 2017
     permalink
    Niby wszystko ok z tymi wynikami. Jakiś dziwny ten lekarz. Zaproponował mi do moich leków jeszcze Miovarian z czego się ciesze. Zobaczymy co powiedzą na te wyniki w Klinice niepłodności gdzie idę na monitoring cyklu.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorPapka
    • CommentTimeSep 12th 2017 zmieniony
     permalink
    czy któraś wie może, co oznacza bardzo niski poziom estradiolu i dosyć niski progesteron?

    Estradiol 14 pg/ml
    faza folikularna 21 - 251 pg/ml
    środek cyklu 38 - 649 pg/ml
    faza lutealna 21 - 312 pg/ml
    po menopauzie 10 - 28 pg/ml

    Progesteron 6,7 ng/ml
    - faza folikularna poniżej 0,1 - 0,3 ng/ml
    - faza lutealna 1,2 - 15,9 ng/ml
    - po menopauzie poniżej 0,1 - 0,2 ng/ml


    FSH 6,12 mIU/ml
    faza folikularna 3,03 - 8,08 mIU/ml
    środek cyklu 2,55 - 16,69 mIU/ml
    faza lutealna 1,38 - 5,47 mIU/ml
    po menopauzie 26,72 - 133,41 mIU/ml

    LH 4,3 mIU/ml
    Prawidłowo miesiączkujące kobiety:

    Faza folikularna 1,80 - 11,78 mIU/ml
    Szczyt w środku cyklu 7,59 - 89,08 mIU/ml
    Faza lutealna 0,56 - 14,00 mIU/ml



    estradiol, FSH i LH robiłam w 4 dniu cyklu, progesteron w 8 dniu fazy lutealnej

    Treść doklejona: 12.09.17 13:59
    marion: 2. po krwawieniu, ale przed owulacją – prolaktyna



    mnie ginka kazała robić prolaktynę kilka dni PO owulacji a nie przed:shocked:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.