Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

 1.  permalink
  Witam, jestem tu nowa i zupełnie zielona w temacie.
  Dzisiaj biorę ostatnią tabletkę anty z blistra, nie planuję zaczynać kolejnego, ponieważ chcemy z mężem zacząć starać się o dziecko. Chciałabym jednak przez ok 3 miesiące prowadzić obserwacje cyklu. Znam mniej więcej zasady, czego nie będę wiedzieć to doczytam ale nie do końca wiem kiedy zacząć. Jeśli dzisiaj wezmę ostatnią tabletkę to znaczy że niedziela/poniedziałek dostanę krwawienie z odstawienia. Czy ten dzień mogę przyjąć jako 1 dzień cyklu i obserwacje zacząć od tego dnia? Czy po tabletkach mój organizm będzie na tyle rozregulowany że te obserwacje nie będą miały żadnego sensu i lepiej poczekać jeszcze miesiąc do kolejnej miesiączki? z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeJan 24th 2020
   permalink
  Witaj,

  Zacznij już przy najbliższym krwawieniu z odstawienia. Po pierwsze - pierwszy cykl bez antykoncepcji może (ale nie musi) być zaburzony - zobaczysz więc czy wszystko jest OK. Po drugie - gdyby nawet ten pierwszy cykl był rozjechany, to przynajmniej nie zmarnujesz tego czasu i przyzwyczaisz się do codziennych obserwacji śluzu i pomiarów.

  Kup porządny termometr - najlepiej elektroniczny, z dwoma miejscami po przecinku (MIcrolife MT16C20 - w aptekach internetowych czy na Allegro kosztuje raptem +/- 20 zł z przesyłką).

  Jeśli "macie czas", to odłóż stania na kilka miesięcy. W tym czasie zrób podstawowe badania z krwi (czy nie masz jakichś problemów czy niedoborów). Zacznij łykać koniecznie kwas foliowy (mąż też!), minimum 3 miesiące - tylko kup porządny, np. Swanson, Folic jest beznadziejny.

  Udaj się do stomatologa na kontrolę i jeśli zajdzie potrzeba wylecz zęby - w ciąży niektórych zabiegów stomatologicznych nie zrobisz.

  Zasady dobrego pomiary temperatury

  1. po nocnym spoczynku (wyjątek stanowi pomiar po pracy nocnej) [UWAGA: wymagany czas spoczynku jest różny w różnych metodach! Zazwyczaj ten odpoczynek powinien przekraczać trzy godziny.],
  2. zaraz po przebudzeniu,
  3. przed wstaniem z łóżka,
  4. o tej samej porze (temperatura zmienia się podczas dnia!) - +/- 1 h
  5. zawsze tym samym termometrem
  6. zawsze w tym samym miejscu (temperatura różnych części ciała jest różna.
  7. w kontakcie z najbardziej czułym na zmiany miejscem ciała, a więc ze śluzówką. Takie miejsca z wygodnym dostępem do śluzówki to: usta, przedsionek pochwy i odbyt. Ale uwaga: pomiar w ustach może być obarczony największym błędem (a więc pojawia się możliwość skoków), bo temperatura zależy od miejsca pomiaru (opracowano mapki rozkładu temperatury w ustach). Różnice mogą wynosić nawet 0,7°C (najniższa blisko przednich zębów, najwyższa koło migdałów). Poza tym mimowolne ruchy języka dodatkowo mogą zmieniać temperaturę wykazaną przez termometr. Mimo starań dosyć trudno jest zapewnić te same warunki każdego dnia.
  8. przez 5 minut (pomiar w pochwie lub odbycie) lub 8 minut (pomiar w ustach) przy pomiarze termometrem lekarskim lub owulacyjnym. Dla termometrów elektronicznych czasy pomiaru są inne i opisane w instrukcji obsługi (koniec pomiaru sygnalizuje pikanie). Termometr elektroniczny musi pokazywać temperaturę z dokładnością 0,01 stopnia, by móc zapisać poprawnie pierwsze miejsce po przecinku.

  Zasady:

  1. pomiary rozpoczynamy od początku cyklu (w niektórych metodach - po ustaniu miesiączki)
  2. pomiary muszą być systematyczne (codzienne!)
  3. termometr przygotowujemy wieczorem poprzedniego dnia
  4. zapisujemy temperaturę zaraz po zmierzeniu
  5. notujemy dolegliwości chorobowe (katar, ból gardła itp.) oraz stosowane leki
  6. wpisujemy różnicę w terminie pomiaru (godzina), szczególnie po godz. 7:30
  7. zaznaczamy ewentualną zmianę termometru
  8. notujemy czynniki mogące zakłócić pomiar (inna godzina pomiaru, krótki sen, niecodzienne przeżycia, męcząca praca, spożyty alkohol oraz indywidualne reakcje na różne czynniki zmieniające temperaturę ciała; zmiana klimatu, podróż)
  9. pomiarów dokonujemy także w czasie choroby,
  10. w ciąży pomiary wykonujemy przez cały pierwszy trymetr (aby zauważyć ewentualne zagrożenie ciąży).

  Śluz:

  1. Obserwujemy cały dzień i zapisujemy obserwacje dopiero wieczorem lub następnego dnia (wpisujemy cechy śluzu najbardziej płodne).
  2. Cechy śluzu:
  - bardziej płodnego - przejrzystość, rozciągliwość, wodnistość (płynny śluz), szklistość, odczucie mokrości, śliskości, naoliwienia na zewnątrz narządów rodnych, śluz podobny wyglądem do surowego białka jaja kurzego.
  - mniej płodnego - lepkość, kleistość, grudkowatość, śluz biały, żółtawy, kremowy, gęsty, mętny, odczucie wilgotności lub suchości.
  3. Należy ocenić śluz znajdujący się w przedsionku pochwy, a nie wewnątrz pochwy.
  •  
   CommentAuthorAmazonka
  • CommentTimeJan 24th 2020
   permalink
  Tutaj rozmowy i doświadczenia innych użytkowniczek w tej sytuacji NPR po odstawieniu tabletek
  --
Dodaj komentarz jako Niezalogowana
Podpisz się koniecznie:
Zarejestruj się lub zaloguj się, otrzymasz lepsze odpowiedzi.
 • Formatuj komentarz jako