Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAlinka
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Ewasmerf: Zapisalam sie do endo na przyszły piatek.niech zadecyduje

    Ewa skonsultuj koniecznie, bo nawet u nas w uk, gdzie maja lajtowe podejscie do wszystkiego, bardzo pilnowali abym w ciazy nie miala wyzej niz 2.5 ! W sumie mialam wiekszosc ciazy 2.4 a i tak mi podniesli dawke.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Lecia, no wygląda niedoczynnościowo...A masz objawy?
    --
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Niby mam niby nie mam. W ciazy mialam bo do 20tyg przytylam 10kg, lecialy mi wlosy i nie mialamenergii. Ale teraz czuje sie dobrze, wlosy nadawypadaja ale to po ciazy, natomiast nie jestem senna. Schudlam juz 18kg od porodu. No sama nie wiem...lekarza na pewno odwiedze, ale jak widze co lekarz tu inna opinia wiec pytam ludzi ktorzy "w tym siedza".
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Masz ft3 w porządku, więc pewnie dlatego nie odczuwasz objawów. Z drugiej strony, niedoczynność zaburza różne procesy w organizmie, jak choćby wchłanianie witamin, minerałów...Jak nie masz Hashimoto, to może po prostu suplementacja jodu i selenu by wystarczyła.
    --
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Dziekuje azniee, zrobie jeszcze te badania na przeciwciala i pójdę do lekarza. Oliwer mial badania po urodzeniu, kiedy teraz powinnam powtórzyć i jakie?
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Przy takich wynikach to raczej tylko selen 200 mg wchodzi w grę. Nie sadze żeby cos jeszcze zapisali. Dla mnie tez to wyglada na Hashimoto prowadzące do niedoczynnosci ale raczej sugeruj sie opinia endokrynologa. Tez mam hashi i jodu nie wolno mi łykać (tylko w ciąży miałam brać, dla dziecka). Myśle, ze będziesz teraz musiała sie kontrolować co 3-6 m-cy
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeJul 24th 2015
     permalink
    A czemu jodu nie wolno przy hashi ? Ja właśnie w ciąży tylko biorę i przy kp ale zastanawiam się czemu :/
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJul 24th 2015
     permalink
    Podobno to nie brak jodu jest problemem wywołującym ta choroba tylko autoimmunologia. Wiec suplementacja w tym przypadku (Hashi) jest zbędna. Niektórzy nawet twierdza, ze jod nakręca odpowiedz autoimmunologiczna i prowadzi do powstania woli. Trzeba sie mocno wczytać w temat... Jeszcze nim zaszłam w ciąże lekarka na każdej wizycie ostrzegała mnie, ze jak tylko dowiem sie o ciąży mam przyjść i zaczniemy suplementację jodem. Pewnie niewiele pomogłam ale sie starałam :cool:

    Treść doklejona: 24.07.15 10:31
    Tak szczerze to myśle, ze oni sami nie wiedza jak nas konkretnie leczyć...
    --
    •  
      CommentAuthormazda__
    • CommentTimeJul 24th 2015 zmieniony
     permalink
    Witam,
    dziewczyny i ja chciałabym się tak nieśmiało włączyć w temat...
    W zeszłym tygodniu byłam u endo. Ten zdiagnozował u mnie Hashimoto. I jak wiadomo, od razu zrobiło się nie wesoło...
    Moje wyniki to:
    TSH 2,6
    anty TPO - 293.20
    anty TG 23,1

    Za 3 miesiące mam kolejną wizytę, na którą mam przynieść badania FT4, glukozę i ponowne TSH.
    Nie dostałam żadnych leków.
    Myślicie, że nie ma na co czekać i lepiej iść z tymi wynikami prywatnie? chodzi mi o to, że wcześniej niż za te 3 miesiące?
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 26th 2015 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, niedawno pisałam tutaj o swoich wynikach
    TSH 3,1 µIU/m
    FT3 2,71 pg/ml
    FT4 1,01 ng/dl

    byłam u endo, długo szukałam odpowiedniego, czytałam opinie, żeby to był taki, co zwraca uwagę nie tylko na TSH i co? Dostałam tylko jod do suplementacji, tarczyca w usg wyszła ok i pomimo złego samopoczucia endo nie widzi wskazań do terapii hormonami, ja tez się jakoś szczególnie przy tym nie upieram, skoro nie ma wskazań, ale czy jod pomoże mi poprawić te wyniki? Chcę starać sie o kolejna ciążę i bardzo nie chciałabym jej stracić.

    Jeszcze pytanie o slen, czy warto go dodatkowo brać? Endo nic o nim nie wspomniała. Jem orzechy brazylijskie, które podobno zwierają sporo selenu, ale może lepiej dodatkowa zażywać takiej tabletki?
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    Jeżeli nie masz Hashimoto, a niedoczynność jest lekka, to suplementacja jodu jest bardzo dobrym zaleceniem. Niestety nie każdy endo takie daje, większość od razu ładuje hormony.
    A selen owszem, przy niedoczynności dawka 200-300 (zalecenie mojej nowej endo).Mi powiedziała, że 3-4 orzechy dziennie wystarczy.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    Azniee, a ja troche z innej beczki. mam kumpele, ktorej "zdiagnozowalam' hashi i wreszcie jest pod opieka endo oraz na euthyroksie 88 bodajze. i teraz tak. od endo dosala zielone swiatlo na starania bo tsh (m in) ladnie spadlo z 4 z groszami na 1,8, a raptem jej skoczylo na 3,3. czy jest opcja, ze to ze stresu, ktory miala ze 2 dni przed badaniem?
    oraz czy orientujesz sie jaka jest zasada zwiekszania dawki euthyroksu???
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    Niewiele Ci doradzę, bo ja się nie kieruję TSH, dla mnie jest na ostatnim miejscu. Jest taka opcja, że organizm po pierwszej "radości", że dostał hormony, których mu brakowało, stwierdził, że to jednak nadal za mało. Stąd spadek i nagły skok (mam nadzieję, że da się skumać co mam na myśli, ale taki mechanizm zaobserwowałam u siebie ---> ciąża na maleńkiej dawce, tuż po wdrożeniu leczenia, oraz u koleżanki, która też po wdrożeniu leczenia poczuła się lepiej, a później się okazało, że potrzebuje jednak dużo większej dawki).
    Dawki zmieniać baaaaardzo stopniowo, zeby organizm uczył się powoli gospodarować większą ilością hormonów, np. dorzucać po kilka mikrogramów co drugi dzień, później codziennie. To bardzo ważne.
    Ja się dużo lepiej czuję po zmianie na Letrox- mimo, że mam nawrót tężyczki, ale to wcześniejsze zawirowanie. Budzę się sama po 6-7h snu, od lat (gdybym nie musiała) nie wstałabym wcześniej niż po 10-12.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    da sie skumac, da sie :wink: brzmi nawet sensowanie.
    stwierdzilysmy by w poniedzialek, po wyciszeniu weekendowym zrobila kontrolne tsh.
    wiesz, u niej te tsh jest jednak znaczace skoro chce zajsc w ciaze...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    ja teraz znalazłam spoko babkę :wink:
    Rozpisała mi suplementację wapnia i magnezu, kazała podnieść ferrytynę, zaleciła duże dawki selenu. W sumie większość z tego sama wiedziałam, ale fajnie pogadać z lekarzem, który nadaje na podobnych falach i się utwierdzić :wink:- a nie 3 min., recepta na Euthyrox i spr...:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    lubie takich lekarzy. az sie zapytam skad jestes:wink:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    Lekarz w Warszawie, pracuje w MSW i dwóch prywatnych przychodniach.
    A ja spod Warszawy :tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    to ja ladnie prosze, dwie lapki podnosze o namiary :tooth:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    Azniee też poprosze o nazwisko w szepcie. Leczylam się w MSW, chodze panstwowo do nieciekawej dr :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    Ja mam też super endokrynolog w Warszawoe jakby ktoś szukał. Dr Renata Pasławska. Ja akurat chodzę do CM Damiana.
    Elfką, ja się nie chcę wymądrzać ale z tego co już wiem to tsh akurat w badaniu wychodzi takie jak było 3 miesiące temu więc raczej stres tu nie miał nic do rzeczy :/
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    no ja potrzebuje lekarza z otwartym umyslem, ktory leczy pacjenta a nie wyniki, bo moje- jak widac, takie oczywiste nie sa.
    tak mysle, zeby znowu machnac pakiet tarczycowy plus co? wit d3, zelazo, i co jeszcze???
    aha. do tarczycy chyba dc nie ma znaczenia, co nie?
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeJul 26th 2015
     permalink
    Nie ma :)
    Jeszcze wapń.
    A ponadto USG tarczycy.
    --
    •  
      CommentAuthormarryb
    • CommentTimeJul 28th 2015
     permalink
    Proszę o podpowiedzi.
    Czy TSH- 3,97 przy końcu 3 m-ca ciąży jest ok?
    Biorę Letrox 100 raz dziennie na czczo.
    Niby w normie się mieści (0,27- 4,20), ale chciałabym usłyszeć wasze opinie.
    •  
      CommentAuthorAnka80
    • CommentTimeJul 29th 2015
     permalink
    marryb: Czy TSH- 3,97 przy końcu 3 m-ca ciąży jest ok?

    marryb wg mojej endo nie byłoby ok, miałam utrzymywać ok 2-2,5 przez całą ciążę i to się udało, nie zbieraj opinii tylko zasięgnij porady swojego lekarza endokrynologa
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 29th 2015
     permalink
    nie jest ok, moj gin powiedzial ze musi byc maks do 2,5 w ciazy.
    ja mam 4,04 i w piatek rano mam endokrynologa. powiem wam co mi powiedziala.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarryb
    • CommentTimeJul 29th 2015 zmieniony
     permalink
    To teraz się zmartwiłam....
    Będę dziś dzwonić do endo w takim razie...
    .
    Stwierdził, że za dużo. Nie mógł rozmawiać i musze jeszcze później do niego zadzwonić.
    .
    Ale takie jeszcze pytanie do Was...
    Czy to, że ja od jakiegoś miesiaca zażywam Letrox 100 i jak widać dawka jest za mała, a przez ten miesiac nie sprawdzałam Tsh :shamed:, czy dziecku to nie zagroziło w jakiś sposób??
    Ginekologicznie było wszystko dobrze do tego czasu, ale teraz martwię się, ze to nieodpowiednie TSH jakiś wpływ na dziecko miało....
    Czy tak może być?
    Czym wogóle grozi zbyt wysokie TSH w ciąży?
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Dziewczyny, tak jak mowilyscie - bylam u endo. dostalam letrox50, a zeby bylo tragiczniej to to moje TSH 4,04 w ciazy to nie tylko suchy wynik - tarczyce palpacyjnie mam jakas mikka czy zmniejszona czy cos w ten desen, w dodatku objawy MIALAM ZAWSZE KLASYCZNE na niedoczynnosc: wieczne nieustajace zmeczenie i sennosc, sucha skora (ona tylko spojrzala i juz wiedziala), no fakt ze mi sie luszczy od zawsze tu i owdzie, ale myslalam ze taki urok. zaparcia, z waga to od jakiegos czasu to sie nie wyrabiam mimo pilnowania diety i sportu przed ciaza z trudem trzymalam sie w ryzach. zimno to mi tam zawsze bylo ale myslalam ze ten typ tak ma, a najlepsze ze badalam w zeszlym roku serce u kardiologa bo mam czseto palpistacje i inne takie. zatrzymanie wody w organizmie i spadek libido. ot klasyk.
    za miesiac ide do kontroli i na panel tarczycowy. licze na ogromna poprawe samopoczucia i stanu zdrowia. no i maluszek pewnie tez "odetchnie".
    -- ;
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Ewa - 13 lat temu miałam DOKŁADNIE te same objawy co TY i dzięki bogu trafiłam na mądrą internistkę, która mnie na badania tarczycy skierowała i po włączeniu leczenia hormonem tarczycy od razu inna jakość życia! Więc będzie dobrze! A że Ty w ciąży, to jeszcze dodatkowo ważne aby to kontrolować i badać!
    Swoją drogą, ze przy takim TSH zaszłaś w ciążę to cud i znaczy, ze cud jest mocny i silny :))))))
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    dzieki Ulcia za dobre slowo, az sie usmiechnelam;-)
    -- ;
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Dokładnie Ewa, przy niedoczynności trudno zajść w ciążę. Ja musiałam zbić do ok.1 i dopiero wtedy się udało po ponad półrocznym leczeniu. A objawy identyczne, oprócz wzrostu wagi. Mi jeszcze włosy leciały i paznokcie bardzo słabe.
    Ja w poniedziałek byłam u endo, to dopiero druga wizyta u nowego lekarza, bo przeszłam na nfz;) Ale zlecił mi wszystkie badania łącznie z przeciwciałami, które mam w normach (a trzy lata temu przy staraniach miałam podwyższone i na podstawie usg zdiagnozowano mi początki Hashimoto). TSH mam 2,02, Ft4 16 (norma 22). Czy wiecie czy możliwe jest "cofnięcie" rozwoju hashi, czy po prostu teraz jest lepszy okres, a jeśli na usg już było widać zmiany, to i tak dalej choroba będzie się rozwijać?
    --
    •  
      CommentAuthorsuszka_
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Ul_cia: Swoją drogą, ze przy takim TSH zaszłaś w ciążę to cud

    Eee, chyba nie taki wielki cud, skoro trzy razy zaszłam w ciążę przy takim wyniku:cool:
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Suszka - Bo Ty cała CUDowna jesteś ;))
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    suszka, a jak wiedzialas ze masz takie wysokie TSH to czemu nie regulowalas go PRZED ciazami?
    ja gdybym wiedziala ze 3 czy 4 jest za wysokie to juz dawno bylabym u endo. ale nie wiedzialam. i dobrze ze tu do was zajrzalam bo bym sie dalej ludzila ze 4,04 jest ok, bo przeciez norma do 4,20.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorsuszka_
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Taa ,cud,że takie dziwo po ziemi chodzi :crazy:

    Treść doklejona: 31.07.15 11:21
    Ewa,regulowalam,ale z prawie 20 nie jest tak łatwo.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    rozumiem, dzieki za wyjasnienie. jesli chodzi o hormony to jak widac nie znam sie kompletnie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    akirko, Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną z którą będziesz żyła do końca życia ;) Jest szansa, że objawy się cofną, coś tam się poprawi, coś się pogorszy, coś się zatrzyma ale żyjesz na "walizkach" i nie możesz mieć pewności, że coś się nie popieprzy ;)
    Trzeba jeszcze mieć świadomość, że Hashi lubi chodzić parami :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    obe: Trzeba jeszcze mieć świadomość, że Hashi lubi chodzić parami :(

    a z czym?
    --
    •  
      CommentAuthornikola_
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Ul_cia: a z czym?

    Z innymi chorobami autoimmulogicznymi. Parami a nawet trójkami.
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    No to mnie zaintrygowałyście, bo teraz nie wiem na co sie przebadać…..
    A Hashimoto mam stwierdzone od 2002 roku
    --
  1.  permalink
    Ul_cia nie ma też co wyprzedzać faktów i wmawiać sobie choroby.
    Moja kuzynka ma haszi z 18 lat i jak na razie nic dodatkowo się nie przyplątało
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Tarczyca ponoć najczęściej łączy się z celiakią i RZS, tak mnie endo kiedyś straszył.
  2.  permalink
    tzn ja przy haszi odstawiłam gluten i czuję się o niebo lepiej ;)
    natomiast badań na celiakię i inne choroby auto nie robiłam
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    wlasnie mnie caly czas "dreczy" - po jakim czasie branie hormonu poprawia sie ta jakosc zycia? i naprawde jest taka widoczna, w sensie, ze np. ma sie wiecej energii, woda sie tak nie zbiera, chudnie sie jak sie je zdrowo i rozsadne ilosci? ja tam w ciazy to wiadomo, ze nie mysle o odchudzaniu, ale w pierwszej ciazy przytylam 26 kg i bym sie mega cieszyla jakbym w tej maksymalnie 10 przytyla. bardz sie pilnuje a i tak JUZ przytylam 2 kg, wiec licze na to ze dzieki wyrownaniu TSH "zrzuce" te 2 kg samoistnie do konca 3 miesiaca, a PRZYNAJMNIEJ JUZ DO KONCA 3 miesiaca nie przytyje.
    -- ;
  3.  permalink
    Ewa - ja normalnie zaczęłam funkcjonować na diecie bg i bez nabiału - lek wcale mi nie był potrzebny do szczęścia :) i do usunięcia większości objawów
    Choć pewne z nich - typu szybkie marznięcie pozostały do dziś mimo diety i brania E.

    Treść doklejona: 31.07.15 12:53
    Ewa pytanie też jak stoją wolne hormony? Bo samo niskie TSH może nie sprzyjac spadkowi wagi
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Kierownica31: tzn ja przy haszi odstawiłam gluten i czuję się o niebo lepiej ;)

    Ja mam G-B i tez odstawiłam gluten, ale bardziej w ramach testu i poprawa po odstawieniu mnie zadziwiła. Przeciwciała spadły, choć endo twierdzi ,że to na bank nie od zmiany diety ;) a jak zaczęłam mówić o tej mojej nietolerancji glutenu to wtedy stwierdził, że to normalne, bo choroby autoimmunologiczne tarczycy bardzo często łączą się właśnie z celiakią i RZS .
    Kierownica31: natomiast badań na celiakię i inne choroby auto nie robiłam

    Ja robiłam, ale po roku diety bezglutenowej i bezmlecznej są niemiarodajne. W gastroskopii wyszedł mi tylko jakiś stan zapalny jelit, ale kosmki były w dobrym stanie, więc celiakii nie stwierdzono.
  4.  permalink
    u mnie też przeciwciała spadły na diecie BG ;)
    ale mój endo sam mi kazał odstawić gluten :P
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    Kierownica, nie wiem jak stoja wolne hormony. bede wiedziala za miesiac bo wtedy mam zrobic badania, jakies skierowanie mi dala i zobaczymy co tam wyjdzie
    -- ;
  5.  permalink
    to jak będziesz wiedzieć wrzuć wyniki z normami to podpowiem co i jak :wink:
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    jasne;-)
    -- ;
    •  
      CommentAuthorbird
    • CommentTimeJul 31st 2015
     permalink
    A czy któraś była na autoimmunologicznej odmianie diety paleo bo tak trochę czytam i zastanawiam się, czy warto.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.