Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 22nd 2008 zmieniony
     permalink
    kkurka jeśli chodzi Tobie o to, że będąc na urlopie wychowawczym jesteś zatrudniona i masz odprowadzane składki ZUS z tego tytułu , wobecz czego teoretycznie jesteś zwolniona z płacenia składek społecznych z tytułu własnej działalności, to sprawa jest skomplikowana.

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych:
    Art. 6.
    1. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem
    art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej
    są:
    1) pracownikami, z wyłączeniem prokuratorów;
    Art. 9.
    1. Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1, 3, 10, 18a, 20 i 21, spełniające jednocześnie
    warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i
    rentowymi z innych tytułów
    , są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku
    pracy
    , umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie
    usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące
    zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą,
    z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują
    pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa
    w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia
    socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie
    korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium
    na przekwalifikowanie. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte
    ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem
    ust. 1a.
    1a. Ubezpieczeni wymienieni w ust. 1, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia
    emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy
    , członkostwa w spółdzielni,
    służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego,
    zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze
    świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie
    w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od określonej w art. 18
    ust. 4 pkt 5a, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i
    rentowym z innych tytułów
    , z zastrzeżeniem ust. 1b i art. 16 ust. 10a.”
    Art. 18 ust.4 pkt 5a mówi o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

    Z przepisów wynika więc, że jeżeli jesteś zatrudniona i masz z tego tytułu odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i rentowe od podstawy wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2008r. 1126 zł.), jesteś zwolniona z odprowadzania tych składek z tytułu własnej działalności.

    Teraz jest jednak problem na wychowawczym, bo masz odprowadzane składki ale finansowane przez budżet państwa.

    ZUS twierdzi, że na wobec tego trzeba z działalności odprowadzać składki będąc na wychowawczym w pracy ale zdaniem Sądu Najwyższego nie trzeba - orzeczenie z 18 stycznia 2005 r. (sygn. II UK 128/04) oraz orzeczenie z 20 października 2005 r. (sygn. I UK 63/05).
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 22nd 2008
     permalink
    A teraz jeszcze o tym okresowym zawieszaniu składek ZUS.

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
    Art. 13.
    Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu
    podlegają osoby fizyczne w następujących okresach:
    4) osoby prowadzące działalność pozarolniczą – od dnia rozpoczęcia wykonywania
    działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności;

    Jest teraz problem, czy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności = od dnia wpisu do ewidencji do dnia wykreślenia , czy oznacza to faktycznie wykonywaną działalność.

    Przez kawał czasu ZUS robił straszne zamieszanie; Najpierw pozwalał zawieszać działalność i nie płacić składek potem coś mu się „odwidziało” i kazał płacić nawet zaległe składki!

    W końcu zostało opublikowane na stronie ww.zus.pl oficjalne stanowisko, że osoba, która czasowo zaprzestaje prowadzenia działalności, wyrejestrowując się z ubezpieczeń - od dnia jej zaprzestania nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a w konsekwencji nie opłaca składek na te ubezpieczenia. Nie ma przy tym znaczenia czy z chwilą zaprzestania prowadzenia działalności nastąpiło równoczesne wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, czy też nie.

    Niestety stanowisko to nie pokrywa się ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, które inaczej interpretuje przepis i każe płacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.


    Żeby nie płacić na wychowawczym składek społecznej i rentowej nie możesz w ogóle prowadzić działalności na wychowaczym. Z dniem zaprzestania wykonywania działalności musisz wyrejestrować się z ZUS na druku ZWUA i zgłosić tylko do zdrowotnego na ZZA.



    Ufff.... Gdyby cos było niejasne to pytaj
    •  
      CommentAuthorkkurka
    • CommentTimeMay 24th 2008
     permalink
    Jemma, Kochana, jestem przede wszystkim pod wrażeniem ogromnej pracy, jaką musiałaś włożyć w odpowiedź na moje pytanie.

    Dzięki stokrotne!!!

    Co do działalności gospodarczej, to wygląda na to, że nasze państwo nie jest szczególnie zainteresowane tym, żeby Mamusie były przedsiębiorcze...

    Poczytam jeszcze zebrane przez Ciebie przepisy i jakby co, to będę Cię jeszcze męczyć;-). Pozdrawiam
    --
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeMay 29th 2008
     permalink
    czy to prawda że od stycznia wydłużają urlop macierzyński ?
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 30th 2008
     permalink
    zuza trwają prace nad zmianą kodeksu pracy, na efekty trzeba jednak poczekać
    --
    • CommentAuthorlechala
    • CommentTimeMay 31st 2008
     permalink
    Witam!
    Moja sytuacja wyglada nastepujaco. Pracuje za granica razem z Mezem. (Czechy)Jestesmy tylko tu ubezpieczoni. Od grudnia bede na macierzynskim, i planujemy przeniesienie sie do Polski. Maz bedzie sie staral o prace.Czy w kraju bede miala swiadczenia zdrowotne dla siebie i dziecka?Czy moge bezplatnie rodzic w Polsce?
    Pozdrawiam serdecznie!
    •  
      CommentAuthorPlis81
    • CommentTimeMay 31st 2008
     permalink
    JEMMA, skarbel mam pytanie. Za 3 tygodnie idę na urlop wychowawczy (obecnie wykorzystuję zaległy wypoczynkowy). Ale tylko na 3 miesiące bo w październiku kończy mi się umowa na czas określony. Prawdopodobnie pracodawca nie podpisze dalej umowy bo nie planuję wracać do pracy przez najbliższe 2 lata bo chcę być z dzieckiem. Czy w październiku muszę się zarejestrować jako bezrobotna jeśli nie chcę podejmować narazie pracy? Chodzi mi o opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, czy będę musiała je płacić sama? A może pracodawca jest w takim przypadku zobligowany do podpisania kolejnej umowy? Pozdrawiam cieplutko.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJun 2nd 2008 zmieniony
     permalink
    Plis81 koniecznie musisz się zarejestrować jako bezrobotna jeśli chcesz podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu, ewentualnie do ubezpieczenia może cię zgłosić mąż jako członka rodziny. Jeśli masz przepracowany rok to przez 6 miesięcy będziesz pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

    Nie możesz wynegocjować u pracodawcy przedłużenia umowy na okres przypadającego urlopu wychowawczego? - to byłoby najkorzystniejsze.
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJun 2nd 2008
     permalink
    lechala niestety nie orientuję się w sprawach pracy za granicą - może Jemma na wiedzę na ten temat
    --
    •  
      CommentAuthorPlis81
    • CommentTimeJun 2nd 2008
     permalink
    Skarbel bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze tylko pytanie. Czy rejestrując się jako osoba bezrobotna nie deklaruję jednocześnie chęci podjęcia pracy? Bo przecież oni chyba będą mi szukać pracy? Musiałabym odmówić.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJun 2nd 2008
     permalink
    Owszem deklarujesz. Musi to być jednak praca zgodnie z twoim wykształceniem. nie orientuję się dokładnie ale chyba 2 razy możesz odmówić przyjęcia oferty i dopiero za trzecim razem zostajesz wykreślona z listy bezrobotnych. dodatkowym utrudnieniem jest comiesięczne "podpisywanie " się w urzędzie i raz na 3 miesiące potwierdzanie gotowości do podjęcia pracy.
    --
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeJun 2nd 2008
     permalink
    Skarbel, już po pierwszym razie odmowy podjęcia pracy bez uzasadnionej przyczyny jest się skreślanym z listy bezrobotnych. Ba, dla UP uzasadnioną przyczyną nie jest konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem. Pracowałam z kobietami biednymi i niestety przynajmniej jedna w miesiącu przychodziła się skarżyć na takie przepisy... Można co najwyżej spróbować załatwiać sobie zwolnienie lekarskie, ilekroć może kroić się praca.
    --
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeJun 2nd 2008
     permalink
    Na pytania o zarejestrowanie w UP i obowiązki i prawa bezrobotnego mogę wam odpowiedzieć :)
    1. rejestracja = gotowość do podjęcia pracy - zawsze, ale wyjątkowo w ciąży nie proponuje się żadnej pracy, chodzi się wtedy tylko na tzw podpis,
    2. nie ma czegoś takiego jak odmowa przyjęcia propozycji pracy, która niczym nie skutkuje. Zawsze jest to wykreślenie z ewidencji bezrobotnych na okres 3 miesięcy. Nowe przepisy wydłużą ten czas przy kolejnych odmowach.
    3. zwolnienia nic tutaj nie pomogą, bo pracy generalnie jest sporo, więc wcześniej czy później będzie propozycja. W związku z nowymi standardami, które są w całym kraju wprowadzane od tego miesiąca za każdym razem powinno być wydane skierowanie do pracodawcy.
    4. sprawowanie opieki nad dzieckiem nie wyklucza przecież podjęcia pracy. Są przedszkola i żłobki, nianie.
    5. UP to nie jest darmowa ubezpieczalnia. Powinnyście wziąć pod uwagę, że tam tez pracują ludzie, którzy musza wypełniać swoje obowiązki, czyli proponować pracę. Pracując z ludźmi każdą ściemę łatwo wychwycić, więc nie jest tak, że tego nie widać.
    6. Warto poczytać wykaz praw i obowiązków bezrobotnego, który każdy dostaje przy rejestracji.
    7. wiek dziecka ma znaczenie jeśli chodzi o wielozmianowość pracy. Do 2 lat praca 1 zmianowa, do 3 lat dwuzmianowa, powyżej 3 lat każda, nawet nocna.
    8. Istnieje możliwość zgłaszania braku gotowości do podjęcia pracy do 30 dni - coś jak bezpłatny urlop, można go zgłaszać wielokrotnie, jeśli oferta naprawdę Wam nie pasuje, rozmawiajcie z urzędnikiem, że zgłosicie teraz, bo takie jest wasze prawo. Ale w momencie przyjścia na posrednictwo nie każdy urzędnik musi sie na to zgodzić.
    9. Praca zgodnie z wykształceniem? Tak, ale tylko przez pierwsze 6 miesięcy zarejestrowania. Potem może być proponowana każda praca, do której dojazd środkami komunikacji zbiorowej nie przekracza 1,5h w jedną stronę - tak mówi ustawa, jednak PUP stara się tego nie praktykować, bo wiadomo, że dojazd jest uciążliwy.
    10. Od decyzji o wykreśleniu służy odwołanie.

    Na forum nie zaglądam, jestem tu dzięki Amazonce. Jeśli macie jakieś pytania proszę kierować je przez prywatne wiadomości, nie przez forum :)
    a! pracuję w PUP :) służę pomocą.
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeJun 2nd 2008
     permalink
    a! zawsze mąż powinien ubezpieczyć rodzinę jeśli pracuje.
    Jeśli nie chcecie zgłaszać się do PUP (jest to dobrowolne), to popytajcie w ZUSie o możliwość ubezpieczenia się samemu. Na pewno jest taka.
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeJun 3rd 2008
     permalink
    hej kobietki, ja tez z pytaniem natury prawnej.. chodzi o moja przyjaciolke, ktora ma dosyc trudna sytuacje materialna i zastanawia sie czy w swojej sytuacji moze ubiegac sie o jakies pieniadze. Ona jest nauczycielka w szkole panstwowej - uczy tam juz pare dobrych lat. W zeszlym roku urodzila coreczke. Bedac z nia w ciazy od okolo 4 miesiaca poszla na zwolnienie ze wzgledu na zle samopoczucie i potem na urlop macierzynski, w momencie kiedy ten sie skonczyl zlozyla wniosek o urlop wychowawczy, bo nikt inny nie mogl zajac sie dzieckiem, a pare tygodni pozniej okazalo sie, ze znowu jest w ciazy.. czy w takim przypadku jest jakakolwiek mozliwosc zmiany tego urlopu wychowawczego na macierzynski>?? lub jakiekolwiek inne wyjscie aby korzystac z jakiegos wsparcia finansowego?
    Z gory dziekuje za odpowiedz :)
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 3rd 2008 zmieniony
     permalink
    Art. 186 3. (136) Kodeksu pracy:
    "Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
    1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
    2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem
    zamierzonego podjęcia pracy."

    Twoja koleżanka może przerwac urlop wychowawczy, wrócić do pracy (np. na L4) , urodzić i iśc na macierzyński.

    Jeżeli jednak tego nie zrobi i tak dostanie z ZUS-u zasiłek macierzyński , pozostając na urlopie wychowawczym z 1 dzieckiem:
    "ustawa zasiłkowa" Art. 29. 1. "Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
    1) urodziła dziecko;
    2) przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
    3) przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego.(...)"

    Może jeszcze skarbel ma cos do dodania odnośnie nauczycieli, bo zna się na tym jak mało kto :wink:
    •  
      CommentAuthorJustusia
    • CommentTimeJun 3rd 2008
     permalink
    dziewczyny mam pytanko, zaszlam w ciaze i od maja tamtego roku bylam na chorobowym, po chorobowym mialam macierzynski a po macierzynski 3 m-ce wych. az do teraz czyli 9 czerwca, od 10 czerwca do 10 lipca mam wypisany urlop za ten rok...ale zaszłam w kolejną ciążą i teraz się zastanawiam jak to będzie bo chciałabym isc na okres calej ciazy na chorobowe, pozostaje dalej w stosunku pracy bo mam na czas nieokreslony....
    czy moge odrazu dac zwolnienie L4 od 10 czerwca i niewykorzystywac w ogole urlopu? czy moze lepiej go wykorzystac teraz? i czy beda mi caly czas placic przez okres ciazy 100 procent....wiem ze najpierw 33 pracodawca, potem 182 dni Zus i potem jest ten zasilek rehabilitacyjny
    co o tym myslicie
    z gory dziekuje bo nie mam kogo sie zapytac....
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 3rd 2008
     permalink
    justa możesz zostawić sobie urlop na okres po ciąży; nawet jeżeli, w czasie już trwające urlopu , dostałabyś L4 to ten urlop sie przerywa i jest chorobowe. Pewnie, że będzie 100% :)
    •  
      CommentAuthorJustusia
    • CommentTimeJun 3rd 2008
     permalink
    dzieki jemma ale bedzie 100 do konca tzn. wystarczy potem jeszcze tego rehabilitacyjnego?
    --
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeJun 3rd 2008
     permalink
    Dzieki Yemma, za odpowiedz dla mnie (to znaczy mojej przyjaciolki :) bardzo topomocne :0
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 3rd 2008
     permalink
    hmmm... justa, nie za bardzo rozumiem - świadczenie rehabilitacyjne też 100% ale czemu ma "wystarczyć"?
    •  
      CommentAuthorJustusia
    • CommentTimeJun 3rd 2008
     permalink
    jemma chodzilo mi o to na ile dni ono przysluguje bo chorobowe 100 Procent np 182 dni, i na jak długo przysługuje to rehabilitacyjne zebym nie zostala pozniej bez kasy....moze zle sie wyrazilam
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJun 4th 2008 zmieniony
     permalink
    justa zasiłek rehabilitacyjny przysługuje do 12 miesięcy - więcej szczegółów w baza/porady prawne z zakresu prawa pracy/uprawnienia kobiet w ciąży
    --
    •  
      CommentAuthorNives
    • CommentTimeJun 4th 2008
     permalink
    Ja ma pytanie czy któraś z mam lub przyszłych mam pracuje/pracowała na samozatrudnieniu?? Przyznam ze w perspektywie starań o dziecko ta sprawa martwi mnie najbardziej.

    Wiem ze to nie prawo pracy ale moze jest kto kto mógłby mi wyjaśnić jak to wygląda przy działalnosci gospodarczej.

    Z góry dzięki
    --
    •  
      CommentAuthorJustusia
    • CommentTimeJun 4th 2008
     permalink
    acha to ok, dzieki skarbel czyli smialo moge brac chorobowe od poczatku ciazy....chyba Zus sie nie doczepi....ostatecznie skad moga wiedziec jak ja sie czuje....;-)))
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 4th 2008 zmieniony
     permalink
    Nives chętnie pomogę, z zawodu jestem księgową więc znam się na działalności gospodarczej; o co konkretnie chcesz zapytać?

    troche o zasiłku macierzyńskim dla prowadzących działalność
    •  
      CommentAuthorNives
    • CommentTimeJun 4th 2008
     permalink
    Poprostu dla mnie te przepisowe słowa brzmią tak strasznie i średnio to rozumiem :(
    Głównie chodzi o kasę
    Na co mogę liczyć jesli bede musiała być na L4 i ile dostanę na zasiłku macierzyńskim

    Czy np jesli mój przychód wynosił przysłowiowe 100 pln to tyle bedzie wynosił mój zasiłek ??

    przyznam ze chce się przygotowac finansowo i potrzebuję tej wiedzy
    --
    •  
      CommentAuthorNives
    • CommentTimeJun 4th 2008
     permalink
    Jezu ja nic nie kapuję - dzięki bogu za ludzi którzy się na tym znają
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 4th 2008
     permalink
    Chorobowego ani macierzyńskiego nie liczy się od wysokości dochodów ale od średniej z ostatnich 12 miesięcy podstaw ,od której płacisz ZUS. Najniższa podstawa (pewnie od takiej masz liczone chorobowe) wynosi obecnie 1.790,39 zł. ale zmienia sie ona co 3 miesiące.
    •  
      CommentAuthorNives
    • CommentTimeJun 4th 2008
     permalink
    Tak tak wiem - płace i płaczę

    Czyli jak - przeciętna podtawa z ostatniego roku minus 18,71 ?? I to jest ten zasiłek ??

    A jakie dokumenty składa sie w Zusie z okazji ciąży ??
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJun 5th 2008 zmieniony
     permalink
    http://www.kadry.wp.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1386&Itemid=183


    plany rządu dotyczące macirzyństwa
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    Nives ze względu na to mniejsze rentowe 18,71% było do czerwca 2007; potem do końca 2007 15,71%; od początku tego roku 13,71%. Od macierzyńskiego musisz odjąć jeszcze podatek dochodowy.
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    JEMMA - mam do ciebie prośbę! Poleć jakąś pozycję książkową, opracowanie przepisów pracowniczych, wiesz dot. zatrudnienie, wszystkich urlopów itd. Coś dla samouka!:wink::bigsmile::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    Kodeks pracy, hihi :) Dobra, spiszę jakiś dobry tytuł z pracy; chyba że skarbel na coś wartego polecenia?
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    Hahahahahahaha Hihihihihihihihi Heheheheheheh - dobre JEMMA!

    To mam i wiem, ale coś bardziej przystępnego dla szraczka, a nie takiego znawcy jak TY i SKARBEL!:wink::wink::wink::wink:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    Kodeks pracy jest napisany przystępnie. Sama siedzisz w przepisach podatkowych - te to są zagmatwane; spokojnie możesz zabrać się za lekturę Kp.
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    Ja tak, ale nie wiem czy moja siostra też??? :wink::wink::wink::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    A może wiesz coś o jakimś KP z opracowaniem - komentarzem, który opłaca sie nabyć, może ostatnio coś takiego wydano???
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    Jest dużo tego typu publikacji , jest taka nawet dobra Pracownik zatrudnienia do zwolnienia, czy jakoś tak (muszę sprawdzić w biurze) chociaż u nas korzysta się zazwyczaj z prenumerat fachowych (np.Gofin), żeby być zawsze na bieżąco.
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    A gdzie najszybciej i bezproblemowo nabędę Gofin-a???
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJun 5th 2008 zmieniony
     permalink
    hmmm ja bazuję na "Teczce kadrowca" oraz "monitorze prawa pracy i ubezpieczeń " . najlepiej jeśli kupisz kodeks pracy z obszernym komentarzem - są przepisy a pod nimi dokładne omówienia
    --
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    No własnie, bo ona własciwie musi zacząć od zera, nigdy się tego nie uczyła i musi zacząć od podstaw. Co polecicie takiemu uczniowi na początek???????
    --
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    Od stycznia 2009 ma wejść w życie przedłużenie urlopów macierzyńskich z 18 do 20 tygodni (przy urodzeniu pierwszego dziecka).
    Czy będzie dotyczyło to również wówczas trwających urlopów? Pytam, bo mój urlop macierzyński (jeśli urodzę planowo) w dniu wejścia w życie Ustawy - nadal będzie trwał (kończę w około połowie stycznia).
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 5th 2008
     permalink
    ngL na razie jest tylko projekt - nic nie jest jeszcze pewne, zaraz go przejrzę to zobaczę jakie są w nim przepisy przejściowe
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeJun 9th 2008
     permalink
    Termin ślubu to 28.06.2008. Mam problem w pracy. Od października zeszłego roku mówię w pracy o ślubie. Prosiłam o wyznaczenie urlopu na 3 dni przed i resztę po, niestety dostałam przed. Dowiedziałam się, że cały lipiec jest już zajęty( urlopy wyznaczyła sobie kadra kierownicza). Teraz mam problem z odebraniem urlopu okolicznościowego. Najpierw dowiedziałam się, że go dostanę jak dostarczę akt małżeństwa, ale nie kiedy ja hcę, ale kiedy ona będzie chciała. Teraz okazuje się, że mogę odebrac zaraz po slubie, ale muszę rano w poniedziałek podreptac do pracy z aktem i wypisać wniosek urlopowy. Mój narzeczony nie ma takich jazd. On dostanie bez problemu, tak ułożą mu grafik, że będzie miał jeszcze kilka dni węcej. Czytałam na forach, że wystarczay dwa tygodnie wcześniej napisac podanie i dostaje sie urlop. Co mam zrobic w tej sytuacji?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJun 9th 2008
     permalink
    Sylwunia poszukaj moze jakiegos paragrafu na to albo napisz w temacie o poradach prawnych do Jemmy. moze ona wie jak takie cos zinterpretowac... u nas w zwyczaju jest ze daja urlop okolicznosciowy jak kto chce albo dzien przed i dzien po albo 2 dni po..
    •  
      CommentAuthorkodama
    • CommentTimeJun 9th 2008
     permalink
    Do otrzymania urlopu okolicznościowego nie jest ci wcale potrzebny akt ślubu. Przysługują Ci dwa dni takiego urlopu. Jeśli nie pamiętam do jakiego czasu (2 tyg, miesiąc?) nie dostarczysz aktu małżeństwa, to wybrany urlop zostaje zamieniony na wypoczynkowy!
    Nie daj się robić w balona!!
    -- ad. "piosenka na dziś" - LISTA TU: http://wiki.28dni.pl/forumowa_piosenka_na_dzis_-_lista
    •  
      CommentAuthorkodama
    • CommentTimeJun 9th 2008
     permalink
    ps. I to Ty wybierasz datę!!!! Najczęściej jest to tuż przed lub tuż po wydarzeniu!
    -- ad. "piosenka na dziś" - LISTA TU: http://wiki.28dni.pl/forumowa_piosenka_na_dzis_-_lista
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeJun 9th 2008
     permalink
    Dzięki, moj N powtarza mi to samo, ale wolałam sie upewnić ;)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.