kkurka jeśli chodzi Tobie o to, że będąc na urlopie wychowawczym jesteś zatrudniona i masz odprowadzane składki ZUS z tego tytułu , wobecz czego teoretycznie jesteś zwolniona z płacenia składek społecznych z tytułu własnej działalności, to sprawa jest skomplikowana.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych: Art. 6. 1. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: 1) pracownikami, z wyłączeniem prokuratorów; Art. 9. 1. Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1, 3, 10, 18a, 20 i 21, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. 1a. 1a. Ubezpieczeni wymienieni w ust. 1, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od określonej w art. 18 ust. 4 pkt 5a, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. 1b i art. 16 ust. 10a.” Art. 18 ust.4 pkt 5a mówi o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Z przepisów wynika więc, że jeżeli jesteś zatrudniona i masz z tego tytułu odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i rentowe od podstawy wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2008r. 1126 zł.), jesteś zwolniona z odprowadzania tych składek z tytułu własnej działalności.
Teraz jest jednak problem na wychowawczym, bo masz odprowadzane składki ale finansowane przez budżet państwa.
ZUS twierdzi, że na wobec tego trzeba z działalności odprowadzać składki będąc na wychowawczym w pracy ale zdaniem Sądu Najwyższego nie trzeba - orzeczenie z 18 stycznia 2005 r. (sygn. II UK 128/04) oraz orzeczenie z 20 października 2005 r. (sygn. I UK 63/05).
A teraz jeszcze o tym okresowym zawieszaniu składek ZUS.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych Art. 13. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne w następujących okresach: 4) osoby prowadzące działalność pozarolniczą – od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności;
Jest teraz problem, czy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności = od dnia wpisu do ewidencji do dnia wykreślenia , czy oznacza to faktycznie wykonywaną działalność.
Przez kawał czasu ZUS robił straszne zamieszanie; Najpierw pozwalał zawieszać działalność i nie płacić składek potem coś mu się „odwidziało” i kazał płacić nawet zaległe składki!
W końcu zostało opublikowane na stronie ww.zus.pl oficjalne stanowisko, że osoba, która czasowo zaprzestaje prowadzenia działalności, wyrejestrowując się z ubezpieczeń - od dnia jej zaprzestania nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a w konsekwencji nie opłaca składek na te ubezpieczenia. Nie ma przy tym znaczenia czy z chwilą zaprzestania prowadzenia działalności nastąpiło równoczesne wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, czy też nie.
Niestety stanowisko to nie pokrywa się ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, które inaczej interpretuje przepis i każe płacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Żeby nie płacić na wychowawczym składek społecznej i rentowej nie możesz w ogóle prowadzić działalności na wychowaczym. Z dniem zaprzestania wykonywania działalności musisz wyrejestrować się z ZUS na druku ZWUA i zgłosić tylko do zdrowotnego na ZZA.
Witam! Moja sytuacja wyglada nastepujaco. Pracuje za granica razem z Mezem. (Czechy)Jestesmy tylko tu ubezpieczoni. Od grudnia bede na macierzynskim, i planujemy przeniesienie sie do Polski. Maz bedzie sie staral o prace.Czy w kraju bede miala swiadczenia zdrowotne dla siebie i dziecka?Czy moge bezplatnie rodzic w Polsce? Pozdrawiam serdecznie!
JEMMA, skarbel mam pytanie. Za 3 tygodnie idę na urlop wychowawczy (obecnie wykorzystuję zaległy wypoczynkowy). Ale tylko na 3 miesiące bo w październiku kończy mi się umowa na czas określony. Prawdopodobnie pracodawca nie podpisze dalej umowy bo nie planuję wracać do pracy przez najbliższe 2 lata bo chcę być z dzieckiem. Czy w październiku muszę się zarejestrować jako bezrobotna jeśli nie chcę podejmować narazie pracy? Chodzi mi o opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, czy będę musiała je płacić sama? A może pracodawca jest w takim przypadku zobligowany do podpisania kolejnej umowy? Pozdrawiam cieplutko.
Plis81 koniecznie musisz się zarejestrować jako bezrobotna jeśli chcesz podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu, ewentualnie do ubezpieczenia może cię zgłosić mąż jako członka rodziny. Jeśli masz przepracowany rok to przez 6 miesięcy będziesz pobierać zasiłek dla bezrobotnych.
Nie możesz wynegocjować u pracodawcy przedłużenia umowy na okres przypadającego urlopu wychowawczego? - to byłoby najkorzystniejsze.
Skarbel bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze tylko pytanie. Czy rejestrując się jako osoba bezrobotna nie deklaruję jednocześnie chęci podjęcia pracy? Bo przecież oni chyba będą mi szukać pracy? Musiałabym odmówić.
Owszem deklarujesz. Musi to być jednak praca zgodnie z twoim wykształceniem. nie orientuję się dokładnie ale chyba 2 razy możesz odmówić przyjęcia oferty i dopiero za trzecim razem zostajesz wykreślona z listy bezrobotnych. dodatkowym utrudnieniem jest comiesięczne "podpisywanie " się w urzędzie i raz na 3 miesiące potwierdzanie gotowości do podjęcia pracy.
Skarbel, już po pierwszym razie odmowy podjęcia pracy bez uzasadnionej przyczyny jest się skreślanym z listy bezrobotnych. Ba, dla UP uzasadnioną przyczyną nie jest konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem. Pracowałam z kobietami biednymi i niestety przynajmniej jedna w miesiącu przychodziła się skarżyć na takie przepisy... Można co najwyżej spróbować załatwiać sobie zwolnienie lekarskie, ilekroć może kroić się praca.
Na pytania o zarejestrowanie w UP i obowiązki i prawa bezrobotnego mogę wam odpowiedzieć :) 1. rejestracja = gotowość do podjęcia pracy - zawsze, ale wyjątkowo w ciąży nie proponuje się żadnej pracy, chodzi się wtedy tylko na tzw podpis, 2. nie ma czegoś takiego jak odmowa przyjęcia propozycji pracy, która niczym nie skutkuje. Zawsze jest to wykreślenie z ewidencji bezrobotnych na okres 3 miesięcy. Nowe przepisy wydłużą ten czas przy kolejnych odmowach. 3. zwolnienia nic tutaj nie pomogą, bo pracy generalnie jest sporo, więc wcześniej czy później będzie propozycja. W związku z nowymi standardami, które są w całym kraju wprowadzane od tego miesiąca za każdym razem powinno być wydane skierowanie do pracodawcy. 4. sprawowanie opieki nad dzieckiem nie wyklucza przecież podjęcia pracy. Są przedszkola i żłobki, nianie. 5. UP to nie jest darmowa ubezpieczalnia. Powinnyście wziąć pod uwagę, że tam tez pracują ludzie, którzy musza wypełniać swoje obowiązki, czyli proponować pracę. Pracując z ludźmi każdą ściemę łatwo wychwycić, więc nie jest tak, że tego nie widać. 6. Warto poczytać wykaz praw i obowiązków bezrobotnego, który każdy dostaje przy rejestracji. 7. wiek dziecka ma znaczenie jeśli chodzi o wielozmianowość pracy. Do 2 lat praca 1 zmianowa, do 3 lat dwuzmianowa, powyżej 3 lat każda, nawet nocna. 8. Istnieje możliwość zgłaszania braku gotowości do podjęcia pracy do 30 dni - coś jak bezpłatny urlop, można go zgłaszać wielokrotnie, jeśli oferta naprawdę Wam nie pasuje, rozmawiajcie z urzędnikiem, że zgłosicie teraz, bo takie jest wasze prawo. Ale w momencie przyjścia na posrednictwo nie każdy urzędnik musi sie na to zgodzić. 9. Praca zgodnie z wykształceniem? Tak, ale tylko przez pierwsze 6 miesięcy zarejestrowania. Potem może być proponowana każda praca, do której dojazd środkami komunikacji zbiorowej nie przekracza 1,5h w jedną stronę - tak mówi ustawa, jednak PUP stara się tego nie praktykować, bo wiadomo, że dojazd jest uciążliwy. 10. Od decyzji o wykreśleniu służy odwołanie.
Na forum nie zaglądam, jestem tu dzięki Amazonce. Jeśli macie jakieś pytania proszę kierować je przez prywatne wiadomości, nie przez forum :) a! pracuję w PUP :) służę pomocą.
a! zawsze mąż powinien ubezpieczyć rodzinę jeśli pracuje. Jeśli nie chcecie zgłaszać się do PUP (jest to dobrowolne), to popytajcie w ZUSie o możliwość ubezpieczenia się samemu. Na pewno jest taka.
hej kobietki, ja tez z pytaniem natury prawnej.. chodzi o moja przyjaciolke, ktora ma dosyc trudna sytuacje materialna i zastanawia sie czy w swojej sytuacji moze ubiegac sie o jakies pieniadze. Ona jest nauczycielka w szkole panstwowej - uczy tam juz pare dobrych lat. W zeszlym roku urodzila coreczke. Bedac z nia w ciazy od okolo 4 miesiaca poszla na zwolnienie ze wzgledu na zle samopoczucie i potem na urlop macierzynski, w momencie kiedy ten sie skonczyl zlozyla wniosek o urlop wychowawczy, bo nikt inny nie mogl zajac sie dzieckiem, a pare tygodni pozniej okazalo sie, ze znowu jest w ciazy.. czy w takim przypadku jest jakakolwiek mozliwosc zmiany tego urlopu wychowawczego na macierzynski>?? lub jakiekolwiek inne wyjscie aby korzystac z jakiegos wsparcia finansowego? Z gory dziekuje za odpowiedz :)
Art. 186 3. (136) Kodeksu pracy: "Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego: 1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy, 2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy."
Twoja koleżanka może przerwac urlop wychowawczy, wrócić do pracy (np. na L4) , urodzić i iśc na macierzyński.
Jeżeli jednak tego nie zrobi i tak dostanie z ZUS-u zasiłek macierzyński , pozostając na urlopie wychowawczym z 1 dzieckiem: "ustawa zasiłkowa" Art. 29. 1. "Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: 1) urodziła dziecko; 2) przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia; 3) przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego.(...)"
Może jeszcze skarbel ma cos do dodania odnośnie nauczycieli, bo zna się na tym jak mało kto
dziewczyny mam pytanko, zaszlam w ciaze i od maja tamtego roku bylam na chorobowym, po chorobowym mialam macierzynski a po macierzynski 3 m-ce wych. az do teraz czyli 9 czerwca, od 10 czerwca do 10 lipca mam wypisany urlop za ten rok...ale zaszłam w kolejną ciążą i teraz się zastanawiam jak to będzie bo chciałabym isc na okres calej ciazy na chorobowe, pozostaje dalej w stosunku pracy bo mam na czas nieokreslony.... czy moge odrazu dac zwolnienie L4 od 10 czerwca i niewykorzystywac w ogole urlopu? czy moze lepiej go wykorzystac teraz? i czy beda mi caly czas placic przez okres ciazy 100 procent....wiem ze najpierw 33 pracodawca, potem 182 dni Zus i potem jest ten zasilek rehabilitacyjny co o tym myslicie z gory dziekuje bo nie mam kogo sie zapytac....
justa możesz zostawić sobie urlop na okres po ciąży; nawet jeżeli, w czasie już trwające urlopu , dostałabyś L4 to ten urlop sie przerywa i jest chorobowe. Pewnie, że będzie 100% :)
jemma chodzilo mi o to na ile dni ono przysluguje bo chorobowe 100 Procent np 182 dni, i na jak długo przysługuje to rehabilitacyjne zebym nie zostala pozniej bez kasy....moze zle sie wyrazilam
Ja ma pytanie czy któraś z mam lub przyszłych mam pracuje/pracowała na samozatrudnieniu?? Przyznam ze w perspektywie starań o dziecko ta sprawa martwi mnie najbardziej.
Wiem ze to nie prawo pracy ale moze jest kto kto mógłby mi wyjaśnić jak to wygląda przy działalnosci gospodarczej.
acha to ok, dzieki skarbel czyli smialo moge brac chorobowe od poczatku ciazy....chyba Zus sie nie doczepi....ostatecznie skad moga wiedziec jak ja sie czuje....;-)))
Poprostu dla mnie te przepisowe słowa brzmią tak strasznie i średnio to rozumiem :( Głównie chodzi o kasę Na co mogę liczyć jesli bede musiała być na L4 i ile dostanę na zasiłku macierzyńskim
Czy np jesli mój przychód wynosił przysłowiowe 100 pln to tyle bedzie wynosił mój zasiłek ??
przyznam ze chce się przygotowac finansowo i potrzebuję tej wiedzy
Chorobowego ani macierzyńskiego nie liczy się od wysokości dochodów ale od średniej z ostatnich 12 miesięcy podstaw ,od której płacisz ZUS. Najniższa podstawa (pewnie od takiej masz liczone chorobowe) wynosi obecnie 1.790,39 zł. ale zmienia sie ona co 3 miesiące.
Nives ze względu na to mniejsze rentowe 18,71% było do czerwca 2007; potem do końca 2007 15,71%; od początku tego roku 13,71%. Od macierzyńskiego musisz odjąć jeszcze podatek dochodowy.
JEMMA - mam do ciebie prośbę! Poleć jakąś pozycję książkową, opracowanie przepisów pracowniczych, wiesz dot. zatrudnienie, wszystkich urlopów itd. Coś dla samouka!
Jest dużo tego typu publikacji , jest taka nawet dobra Pracownik zatrudnienia do zwolnienia, czy jakoś tak (muszę sprawdzić w biurze) chociaż u nas korzysta się zazwyczaj z prenumerat fachowych (np.Gofin), żeby być zawsze na bieżąco.
hmmm ja bazuję na "Teczce kadrowca" oraz "monitorze prawa pracy i ubezpieczeń " . najlepiej jeśli kupisz kodeks pracy z obszernym komentarzem - są przepisy a pod nimi dokładne omówienia
Od stycznia 2009 ma wejść w życie przedłużenie urlopów macierzyńskich z 18 do 20 tygodni (przy urodzeniu pierwszego dziecka). Czy będzie dotyczyło to również wówczas trwających urlopów? Pytam, bo mój urlop macierzyński (jeśli urodzę planowo) w dniu wejścia w życie Ustawy - nadal będzie trwał (kończę w około połowie stycznia).
Termin ślubu to 28.06.2008. Mam problem w pracy. Od października zeszłego roku mówię w pracy o ślubie. Prosiłam o wyznaczenie urlopu na 3 dni przed i resztę po, niestety dostałam przed. Dowiedziałam się, że cały lipiec jest już zajęty( urlopy wyznaczyła sobie kadra kierownicza). Teraz mam problem z odebraniem urlopu okolicznościowego. Najpierw dowiedziałam się, że go dostanę jak dostarczę akt małżeństwa, ale nie kiedy ja hcę, ale kiedy ona będzie chciała. Teraz okazuje się, że mogę odebrac zaraz po slubie, ale muszę rano w poniedziałek podreptac do pracy z aktem i wypisać wniosek urlopowy. Mój narzeczony nie ma takich jazd. On dostanie bez problemu, tak ułożą mu grafik, że będzie miał jeszcze kilka dni węcej. Czytałam na forach, że wystarczay dwa tygodnie wcześniej napisac podanie i dostaje sie urlop. Co mam zrobic w tej sytuacji?
Sylwunia poszukaj moze jakiegos paragrafu na to albo napisz w temacie o poradach prawnych do Jemmy. moze ona wie jak takie cos zinterpretowac... u nas w zwyczaju jest ze daja urlop okolicznosciowy jak kto chce albo dzien przed i dzien po albo 2 dni po..
Do otrzymania urlopu okolicznościowego nie jest ci wcale potrzebny akt ślubu. Przysługują Ci dwa dni takiego urlopu. Jeśli nie pamiętam do jakiego czasu (2 tyg, miesiąc?) nie dostarczysz aktu małżeństwa, to wybrany urlop zostaje zamieniony na wypoczynkowy! Nie daj się robić w balona!!
-- ad. "piosenka na dziś" - LISTA TU: http://wiki.28dni.pl/forumowa_piosenka_na_dzis_-_lista