Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 7th 2006
     permalink
    nie sprawdzałam tego jeszcze - jak się czegoś dowiem to napiszę (muszę pobuszować po serwisach żeby sprawdzić takie nowości)
    --
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeSep 7th 2006
     permalink
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 7th 2006
     permalink
    więc w marcu sejm skierował projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy do komisji. prace te są dostępne pod tym linkiem http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/147.htm
    wczorańsze stanowisko dotyczy właśnie komisji, zmiany nie zostały jeszcze przyjęte, trzeba będzie jeszcze chilę poczekać aby je przyjęli ale nadzieje są duże :bigsmile:
    --
    • CommentAuthoredytka-s
    • CommentTimeSep 11th 2006
     permalink
    słuchajcie a jak ja mam umowe na 1/4 etatu do końca tego roku i na tej umowie nie ma nic odnosnie żadnego okresu wypowiedzenia i np teraz chce zrezygnowac z tej pracy to na czym to polega moge tak z dnia na dzien czy jakies terminy obowiązują??
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 11th 2006
     permalink
    hmmm. jeśli umowa na czas okreslony zawarta jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy - strony mogą ( a nie muszą) przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. jesli jednak nie masz takiego zapisu, to nie możesz wypowiedzieć umowy. jedyną formą jaka ci pozostaje jest rozwiązanie na mocy porozumienia stron (wówczes może to być z dnia na dzień jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę - najlepiej porozmawaiaj najpierw z pracodawcą i ustalcie coś wspólnie)
    --
    • CommentAuthorybkaa
    • CommentTimeSep 15th 2006
     permalink
    1, Witam, a ja zastanawiam się nad tym - zachodzę w ciążę i mam umowę o pracę na 1/2 etatu na czas określony np do 31 V. 2007 i druga na 1/4 etatu na czas nie określony - małe rodzi się w I 2007 - i co??? czy o macierzyńskie skałada sie w tych dwóch firmach??? a z której mogę iść na url wych, bo wiadomo żę ta praca na 1/2 etatu wygaśnie w V 2007 i nie bede już pracownikiem . Więc czy z tej na 1/4 mogę iść na url. wychow???? jak liczy to Zus..........
    2, chodzi o siostrę
    - urodziła dzidziusia i pierwszą pracę miała jak maluch miał 6 mcy. Pracowała 3 mce i zwolniła się.
    wyczytałam że aby mieć wych url. należy przepracować 6 mcy. Więc czy można przepracować te 6 mcy ale po urodzeniu dziecka i o ile dostanie się fajną umowę(tz chocby na 2 lata) to mozna iśc na url wych po przepracowaniu tych 6 mcy.???

    A jeśli chodzi o siostrę to czy może dopracowć 3 mce i iść na urlop??? Pracowała w paźdz, list,grudz 2005 r. teraz jest 2006 . Czy mają znaczenie te przerwy (bo w kodeksie pisze że łacznie 6 mcy) więc jak to rozumieć - czy mają to być miesiąc po miesiącu czyli w kupie czy 6 mcy choćby trwały one w ciagu 5 lat (tz w tym roku pracowałam 2 mce potem przerwa i znów 4 mce)itd????
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 16th 2006
     permalink
    Ybka, odpowiedzi na twoje pytania:
    1.
    - urlop macierzyński w dwóch firmach
    - 2 zasiłki macierzyńskie ( w tej na czas określony od końca umowy wypłaca ZUS)
    - urlop wychowawczy z umowy na 1/4 etatu, i oczywiście przysługuje
    2.
    - do tych 6 miesięcy liczy się wszystkie poprzednie okresy pracy, a ściślej biorąc okresy pozostawania w zatrudnieniu
    bez względu na przerwy
    - urlop wychowaczy przysługuje
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 16th 2006
     permalink
    Co do 2 (czy przysługuje urlop wychowawczy), to prześledziłam wszystkie przepisy dot. urlopu wychowawczego ze 20 razy i moim zdaniem tak jest. Osobiście nie spotkałam sie jeszcze z takim przypadkiem, więc w poniedziałek zasięgnę pewnych informacji i dam ci odpowiedź na 100%.

    Skarbel napisz co o tym myślisz.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 17th 2006
     permalink
    chodzi o co najmniej 6 miesięcy zatrudnienia do ktorego wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia - więc według mnie nie ma problemu wychowawczy się należy (nawet tak sie składa że w pracy kiedyś miałam taki przypadak więc jest to sprawdzone)
    --
  1.  permalink
    A ja mam lekko nietypowe pytanie, zaczynam pracę od 1 pazdziernika a 21 pazdziernika jest moj slub, czy przyslugują mi z tej okazji jakies dni wolne? Jesli tak to ile i co mi jest potrzebne. Pozdrawiam
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 26th 2006
     permalink
    Ptysiaczek, państwo młodzi mają 2 dni wolnego okolicznościowego, a rodzice państwa młodych 1 dzień. W swoim czasie wzięłam te 2 dni.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 26th 2006
     permalink
    tak jak napisała Amazonka, przedłozysz wniosek o urlop okolicznościowy z okazji ślubu, pracodawaca raczej nie będzie chciał od ciebie żadnego potwierdzenia, a jesli nawet, to sam powie ci w jakiej formie on ma być
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 26th 2006
     permalink
    raczej nie ma problemu z udzielaniem 2 dniu urlopu okolicznościowego, przysługują bowiem w wyjątkowych sytuacjach. zazwyczaj pracodawca w celu potwierdzenia w/w wydarzenia prosi o dostarczenie kserokopii aktu ślubu
    --
  2.  permalink
    Dziękuję Wam Kochane :bigsmile:
    • CommentAuthorAanna4
    • CommentTimeSep 28th 2006
     permalink
    Cześć wam! Ja mam pytanie odnośnie zasiłku rehabilitacyjnego a mianowicie, 19 września skończyło mi się 182 dni zwolnienia lekarskiego natomiast 25 sierpnia złożyłam wniosek o zasiłek do ZUS-u, czy w trakcie oczekiwania na orzeczenie pracodawca może mnie zwolnić dyscyplinarnie z pracy. Jak dzwoniłam do ZUS-u 27 września to mi powiedzieli, że jeszcze nie rozpatrzyli mojego wniosku, więc od kilku dni mam nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, natomiast pracodawca chce mi wpisać zaległy urlop wypoczynkowy. Co zrobić w takiej sytuacji?:cry:
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 28th 2006
     permalink
    według mnie nawet jeśli pracodawca wpisze ci zaległy urlop wypoczynkowy to z chwilą rozpatrzenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne zostanie on i tak anulowany. w sumie do terminu rozpatrzenia w/w wniosku u pracodawcy nie ma zadnego dokumentu potwierdzającego twoją nieobecność - więc nie ma się co dziwić że też chce jakoś wybrnąc z tej sytuacji. niestety nie za bardzo orientuję sie w zasiłku rehabilitacyjnym więc ci nie pomogę. wydaje mi sie jednak że ten urlop wypoczynkowy to dobre rozwiązanie do chwili rozpatrzenia wniosku przez ZUS - korzystne rozwiązanie dla jednej i drugiej strony
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 28th 2006
     permalink
    Jema co o tym sądzisz?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 29th 2006
     permalink
    Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się w ZUS co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego, właśnie po to, żeby był czas na rozpatrzenie tego wniosku, szkoda że terminu nie dotrzymałaś, nie byłoby teraz kłopotu. Lekarz orzecznik ZUS przyzna świadczenie rehabilitacyjne od 183 dnia (a nie od dnia rozpatrzenia wniosku)i pracodawca będzie się musiał do tego dostosować, no i nie będzie cię mógł zwolnić przez 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
    A co do urlopu, to pracownik korzystający ze świadczenia rehabilitacyjnego ma prawo do urlopu wypoczynkowego, jeśli przez okres pobierania tego świadczenia pozostawał w stosunku pracy.
    •  
      CommentAuthorPaula
    • CommentTimeSep 29th 2006
     permalink
    Ja tak w kontekście dyskusji, która się wywiązała na objawach ciążowych, ale właściwie dotyczy porad prawnych.
    ngL wspomniałaś tam, że kobieta, która zajdzie w ciążę musi powiadomić szefostwo, bo inaczej łamie prawo. Czy mogłabyś mi podać przepis. Zaintrygowałaś mnie.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 30th 2006
     permalink
    Kodeks pracy "Art. 185. § 1. Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim." Tylko tyle.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 30th 2006
     permalink
    A tak przy okazji, to na Wiki28 są ustawy i rozporządzenia związane z ciążą i rodzicielstwem, można tam zerknąć i sprawdzić przepisy związane z tematem.
    • CommentAuthoreuralita
    • CommentTimeSep 30th 2006 zmieniony
     permalink
    Witam!
    Ja mam takie pytanko:
    *teraz jestem na urlopie wychowawczym(platnym z Urzedu Miasta) do grudnia 2007 i pozostaje mi jeszcze rok bezplatnego,jestem na umowie na czas nieokreslony i czy jesli zaszlabym teraz w ciaze to czy pracodawca ma mnie prawo zwolnic?
    *Czy jesli po urlopie wychowawczym bede chciala zrezygnowac z pracy u terazniejszego prcodawcy i przyjac sie do drugiego,to czy u nowego pracodawcy musze przepracowac kolejne min 6 m-cy,zeby w razie zwolnienia lekarskiego(ciaza)dostac zasilek chorobowy,czy liczy sie poprostu ciaglosc z tamta praca?
    *CZy prowadzac wlasna dzialalnosc gospodarcza ,przysluguje mi urlop macierzynski i wychowawczy,a ajk bedzie wygladac sytuacja gdy bede zatrudniona u meza,ktory prowadzi dzialanosc gospodarcza?

    MAm nadzieje,ze nie nagmatwalam za bardzo i bedzie mozna mi cos doradzic.Z gory dziekuje za odpowiedz
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 1st 2006 zmieniony
     permalink
    1. Nie ma prawa cię zwolnic, poza drobnymi wyjątkami wymienionymi w Art.177 Kodeksu pracy
    2. Chodzi ci zapewne o tak zwany "okres wyczekiwania". Wynosi on 180 dni, ale tylko dla osób, które są zgłoszone dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego (np. tak może mieć twój mąż prowadzący działalność); ty, jako pracownik, jesteś obięta ubezpieczeniem obowiązkowym i ten termin dla ciebie wynosi 30 dni.
    Zgodnie z ustawą zasiłkową (art.4) "2. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.", czyli i tak okres wyczekiwania będziesz miała już od pierwszego pracodawcy.
    3. Urlop macierzyński i wychowawczy nie przysługują, ponieważ są to uprawnienia pracownicze, ale przysługuje zasiłek macierzyński.
    4. Jeżeli kobieta zatrudniona jest u męża, według Kodeksu pracy traktowana jest jako pracownik, ale dla potrzeb ZUS zgłaszana jest jako osoba współpracująca, co znaczy, że przysługuje jej urlop wychowawczy i macierzyński jak pracownikowi, a zasiłek macierzyński otrzymuje na zasadach, którymi podlegają osoby wspólpracujące, czyli otrzymuje zasiłek macierzyński.
    Uf... chyba nie za bardzo nagmatwałam
    • CommentAuthoreuralita
    • CommentTimeOct 1st 2006
     permalink
    JEMMA a ile wyn lub jak sie oblicza zasilek macierzynski i przez ile mozna go pobierac?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 1st 2006
     permalink
    USTAWA
    z dnia 25 czerwca 1999 r.
    o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
    "Art. 31. 1. Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku."
    Zasady obliczania podstawy wymiaru zasiłku (dla pracowników) okreslone są w całym rozdziale 8 tej ustawy, uogólniając jest to 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.
    Pobiera się go przez okres:
    1) 16 tygodni przy pierwszym porodzie,
    2) 18 tygodni przy każdym następnym porodzie
    3) 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
    Ale okresy te najprawdopodobniej już w niedługim czasie ulegną wydłużeniom.
    • CommentAuthoreuralita
    • CommentTimeOct 1st 2006
     permalink
    Dzieki JEMMA za odpowiedz, ale cchcialabym jeszcze zapytac:
    "ile wyn lub jak sie oblicza zasilek macierzynski i przez ile mozna go pobierac?"-chodzi mi tutaj gdy jestem prowadzaca wlasna dzialalnosc gospodarcza i czy wtedy zasilek chorobowy bedac w ciazytez bede otrzymywac 100%.Sorki ze tak duzo tych pytan ale codziennie cos przychodzi do glowy
    •  
      CommentAuthordiana
    • CommentTimeOct 2nd 2006
     permalink
    Ja natomiast mam pytanie z zakresu zwolnienia kobiety w ciąży z pracy na czas wykonywania badań lekarskich. Pracuję od poniedziałku do piątku od 8 do 16, a mój lekarz przyjmuje w godzinach rannych, rano także robione są badania ambulatoryjne. Jak są traktowane te dni kiedy jestem na badaniach? W wiki28 napisane jest, ze za te dni przysługuje mi wynagrodzenie jak za zwolnienie lekarskie - ale czy jest to 80% czy to 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia? Czy to znaczy, ze dzień kiedy robię badania (np. przez 3godziny) mogę mieć cały wolny od pracy? Ja robię tak, że przychodzę do pracy później, a te godziny nieobecności w pracy mam zaliczane do czasu pracy. Jednak nie wiem czy mogę postępować inaczej - proszę o wykładnię przepisu Kodeksu Pracy, bo nie do końca go rozumiem. Z góry dziękuję.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 2nd 2006
     permalink
    diana wynagrodzenie przysługuje w 100%. piszesz wniosek o udzielenie zwolnienia, a następnie (tak jest zazwyczqaj praktykowane) donosisz zaświadczenie potwierdzające badania.
    dokładne informacje dotyczące tych zwolnień znajdziesz w zakładce wiki28 dni.
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 2nd 2006
     permalink
    euralita zasiłek macierzyński przysługuje w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. nie wiem dokładnie jak to jest z działalnością gospodarczą - na jakiej podstawie jest obliczany ten zasiłek, spróbuję czagoś poszukać i odpowiedzieć.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 2nd 2006
     permalink
    Zasiłek macirzyński dla osoby prowadzacej działalnośc gospodarczą liczy się od podstawy wymiaru składek (średnia z 12 miesięcy). Minimalna podstawa (od której większość pracodawców płaci składki na ubezpieczenia społeczne) zmienia się co 3 miesiące i aktualnie wynosi 1.456,36 zł. Jest to bardzo ogólnie napisane, ale postaram się w najbliższym czasie opracować na Wiki28 to zagadnienie.
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 10th 2006
     permalink
    To znowu ja :).
    Mam pytanko takie odnośnie nadgodzin.
    Wg kodeksu pracy ilość nadgodzin w ciągu okresu rozliczeniowego 1 roku wynosi 150h.
    Dowiedziałam się że podobno podpisano jakieś porozumienie tzn. związki zawodowe w pracy (solidarność) z pracodawcą iż zwiększają limit godzin nadgodzin do 416h. Oczywiście związki zawodowe nie kwapią się żeby pokazać to porozumienie pracownikowi, więc nie wiem czy to pic na fotomontaż czy nie ale ten temat jeszcze podrążę w tej kwestii aby to zobaczyć.
    Praca jest w systemie (systemy są różne ale tydzień pracy 40h).

    Obecnie wypracowanych nadgodzin jest już 200h.

    Czy jest obowiązek przychodzenia do pracy na dalsze nadgodziny?? Jak sie przed tym bronić?
    Czy przypadkiem w tej sytuacji pracownik nie powinien dostać jakiegoś aneksu do umowy mówiącego o tym zwiększeniu nadgodzin? A co z ludzmi którzy nie należą do teych związków zawodowych??

    Pomóżcie prosze
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 11th 2006 zmieniony
     permalink
    hajduczek zagadnienie godzin nadliczbowych nie jest proste. masz racje że w kodeksie pracy (art. 151 par. 3) jest zapis mówiący o liczbi 150 godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym. jednocześnie par. 4 mówi "w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jezeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym praacy lub nie jest obowiązany do ustalenia regilaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym ni z określona w par. 3" Zatem pracodawca miał prawo w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi na terenie zakładu do dokonania takich zmian - oczywiście korzystnych dla pracodawcy. w tren sposób jest on zabezpieczony w systuacji kontroli.
    Nie wiem jednak dlaczego większenie limitu nadgodzin nie zostało podane do publicznej wiadomości pracowników, wszystkie bowiem tego typu zmiany powinny być podawane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy
    --
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 11th 2006
     permalink
    próbując rozgryść ten przepis: w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jezeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym praacy lub nie jest obowiązany do ustalenia regilaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym ni z określona w par. 3" ( a keidy nie jest?? tzn. akurat ten zakład pracy ma regulamin, zatrudnia ponad 1000osób).
    Ta niby umowa została ogłoszona w biuletynie informacyjnym związków zawodowych ale nie została zamieszczona tam forma tej umowy.

    Idąc dalej jeśli jest ona obowiązująca to oznacza że pracodawca ma prawo wezwac pracownika na te nadgodziny?? Zaznaczam że przy 416h to w zasadzie wychodza wszystkie soboty w roku bez względu na to czy jest to świąteczny dzień czy nie. Czyli pn-pt 5dni * 8h + nadgodziny 52dni*8h!!!!!! Czy to możliwe?? Ja wiem ze mozna np. zastosowac tak ze w tygodniu zostawia pracownika po 2 do 4h dłużej w robocie i w ten sposób zrobia sobie karty poracy nie przekraczajace te 48h na tydzien.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 11th 2006 zmieniony
     permalink
    Ograniczenia pracy nadliczbowej:
    - na każdy tydzień okresue rozliczeniowego nie może przypadać więcej niż 8h nadliczbowych
    - czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie powinien przekroczyć 13h w danym dniu, gdyż pozostałe 11h powinien stanowić odpoczynek dobowy,
    - limit roczny może być podwyższony w układzie zbiorowym pracy, regulamionie pracy do 416h (i tak też zostało zrobione przez w tym przypadku).
    Odmowa wykonania polecebnia pracy w godzinach nadliczbowych może skutkować odpowiedzialnościa porządkową pracownika, a w szczególnych przypadkach także rozwiązaniem z tego powodu umowy o pracę.Można odmówić wykonywania pracy w uzasadnionych przypadkach, wyjątkowych okolicznościach dotyczących pracownika: zły stan zdrowia, trudna sytuacja rodzinna lub gdy praca naruszałaby przepisy prawa pracy lub postanowiania umowy o pracę ( godziny nadliczbowe świadczone przez kobietę ciężarną, pracownika młodocianego)
    Wyznaczenie sobowy jako dnia pracy i innego dnia wolnego oznacza w praktyce zmianę harmonogramu czasu pracy, a więc pracownik przepracowuje tylko swój wymiar czasu pracy. Praca w sobotę powyżej 8 godzinnej normy dobowej będzie zawsze pracą nadliczbową, którą należy zrekompensować.
    --
    • CommentAuthormarta1
    • CommentTimeOct 11th 2006
     permalink
    Witam was i proszę o pomoc. Wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. Wiem, że mogę zostać zwolniona z tytułu redukcji etatu.(takie są plany)Moje pytanie- czy jest to zgodne z prawem, dodam że na moje miejsce została przyjęta osoba na zastępstwo, która prawdopodobnie będzie miała przedłużoną umowę.Umowa na zastępstwo została zawarta ze wskazaniem nazwiska osoby zastępowanej, jednak osoba zastępująca została zatrudniona na niższym stanowisku niż moje.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 11th 2006
     permalink
    Niestety możesz zostać zwolniona z tytułu redukcji etatu. Nie ma o tym mowy bezpośrednio w Kodeksie pracy, ale reguluje to zagadnienie "Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników".
    To, że ma na twoim stanowisku jest zatrudniona inna osoba nie ma znaczenia, ponieważ jej umowa rozwiąże sie z chwilą twojego powrotu z macierzyńskiego. Moge jedynie się domyślać, że podpiszą z nią nową umowę na jakieś "inne" stanowisko.
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 11th 2006
     permalink
    Jeszcze trochę pomęczę.
    A co z tym odpoczynkiem tygodniowym nieprzerwanych 35h?

    Jest taka sytuacja w ciągu dwóch tygodni do jutra włącznie :
    Poczynając od 25 września mąż zaczął nocką czyli 22.00 - 6.00 i tak do piątku włącznie zakończywszy w sobotę rano nockę o 6.00 = czyli 5 dni po 8h, zachowany odpoczynek dobowy 11h. Następnie w niedzielę 1 października poszedł na 1 zmianę godzin nadliczbowych 6.00-14.00 a więc jego odpoczynek w danym tygodniu nieprzerwany wyniósł pomiędzy nocką a 1 zmianą 24h. Następnie zaczął tydzień 2 października czyli poniedziałek 2 zmianę 14.00-22.00 a więc znów jego odpoczynek nieprzerwany 24h pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem. Teraz robi do piatku 2 zmianę i w sobotę chcą go wezwać na nadgodziny na 2 zmianę.
    Czy ma prawo odmówić ze względu na Kodeks pracy który mówi o nieprzerwanych conajmniej 35h? jakich nie miał w ciagu ostatnich 2 tygodni????
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 11th 2006
     permalink
    A i jeszcze jedno coś kręca że ich tydzień pracy może nawet liczyć włącznie z sobotą i niedzielą 56h. Ja nigdzie takiego zapisu nie widzę. To jest sytsem pracy zmianowy, liniowy. Nie ma tu tych szczególnych przypadków: akcja ratownicza, ochrona mienia, środowiska, życia ludzkiego itp. tylko normalna przemysłówka.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 11th 2006
     permalink
    Pracownikowi przysługuje w każdej dobie 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku oraz w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin (obejmującego te11 godzin odpoczynku dobowego). Jednak w przypadku zmiany pory wykonywania pracy w związku z jego przyjściem na inną zmianę tygodniowy odpoczynek nie może obejmować mniejszą liczbę godzin ( nie mniej niż 24 godziny). Jak napisalaś wyżej zachowany jest 11 odpoczynek dobowy oraz 24 godzinny tygodnowy więc z punktu widzenia prawa wszystko jest dozwolone.
    Jednocześnie muszę cię zmartwić gdyż praca w niedzile i święta jest dozwolona właśnie przy pracy zmianowej. Jedynym ograniczeniem jest korzystanie z wolnej niedzieli co najmniej raz na 4 tygodnie - chociaż nie wiem czy to jest jakieś pocieszenie.
    --
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 11th 2006
     permalink
    ok. a z innej beczki. to przejście zmianowe z nocki w sobotę na 1 zmianę w niedzielę, to nie byla normalna zmiana przejsciowa wg harmonogramu pracy, praca w niedziele byla godzinami nadliczbowymi.
    Harmonogram pracy idzie w ten sposób że najpierw są nocki potem 2gie zmiany a następnie 1wsze
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 11th 2006 zmieniony
     permalink
    odnośnie przedłużenia czasu pracy to jest taka możliwość ze względu na technologię produkcji (praca w ruchu ciągłym. W takiej systuacji może być stosowany system czasu pracy z przedłużeniem czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni. W pojedyńczym dniu w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin.
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 12th 2006
     permalink
    hajduczek pracujesz w dużej firmie która ma wszystko poustalane w najmniej korzystny sposób dla pracownika ale jednak to wszystko jest dozwolone. z godzin nadliczbowych mogłabyś się wykręcić podczas ciąży lub mając dzieckjo w wieku chyba do 4 lat - ale to musiałabym sprawdzić.
    --
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 12th 2006 zmieniony
     permalink
    tu akurat chodzi o mojego M :) ale mamy dziecko w wieku 2,5roku i 6,5roku. A buntuje się bo ostatnio po prostu sa przegięcia czasu pracy. na okrętkę robia soboty i niedziele. W umowie o prace maja 5 dniowy tydzien pracy po 8h
    W ciągu września zrobił 40h nadgodzin,
    152h normowej pracy
    a przewidzianych było do wykonania 176h .
    Miał chorobowe 3dni czwartek, piątek, sobotę. Czyli 24h robocze godziny był na zwolnieniu.

    Popraw mnie jeśli coś źle obliczę.
    Licząc 152h + 40h = 192h / 4 (tygodnie) wychodzi 48h a więc więcej niż te przewidziane 43h o których mówisz.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 12th 2006
     permalink
    Z twojego obliczenia rzeczywiście wynika więcej godzin niż opisywałam. nie wiem jednak czy nie ma jeszcze innych uregulowań prawnych - do tej pory nie miałam potrzeby zwiększania nadgodzin az do tego stopnia. jeśli znajdę coś dodatkowo to napiszę. może Jemma jest bardziej zorientowana.
    I jeszcze jedno: praxca w godzinach nadliczbowych jak wspominałam wcześniej nie jest dopuszczalna w przypadku prtacowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 bez ich zgody (art. 178 par. 2 oraz 189 KP)
    --
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 12th 2006
     permalink
    oki skarbel ślicznie dziękuje i gdybyś jeszcze coś znalazła to napisz. A co do tej opieki to dotyczy to zarówno mamy i taty?? Tzn chodzi mi o to czy trzeba wykazać że jedno z nas musi sprawować opiekę bo drugie nie może np. tez idzie do pracy a w soboty i niedziele ośrodki opiekuncze takie jak przedszkole czy zlobek sa nieczynne.
    • CommentAuthormarta1
    • CommentTimeOct 12th 2006
     permalink
    JEMMA wielkie dzięki za pomoc.Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 12th 2006 zmieniony
     permalink
    hajduczek jeśli obydwoje pracujecie z tych uprawnień może korzystać tylko jedno z was (stosowane jest tutaj zazwyczaj oświadczenie o korzystaniu lub nie z przysługujących uprawnień).
    jeśli mąz nie podpisał oświadczenie że nie będzie korzystał z przysługujących mu uprawnień nie powinien być kierowany na nadgodziny.
    --
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 13th 2006
     permalink
    nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale to mąż korzysta z tzw. 2 dni opieki. Ja nie korzystam z tego, podpisywalam takie oswiadczenie w zakladzie pracy.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 13th 2006
     permalink
    hajduczek w zakładce wiki wszystko jest dokładnie opisane: 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem do 14 lat to jedno z uprawnień a drugie dotyczy pracy w godzinach nadliczbowych pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4 - musi wyroazić na to zgodę na piśmie (może być jednorazowe oświadczenie tak jak w ciebie w przypadku nie korzystania z 2 dni opieki)
    --
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeOct 13th 2006 zmieniony
     permalink
    dzięki skarbel już wchodzę na wiki poczytać dokładnie:bigsmile:

    Poczytałam. Wnioskuję więc że ponieważ oboje pracujemy i mąż korzysta z przypisowych 2 dni opieki na rok może też i odmówić pracy w nadgodzinach. Tylko jedno mnie zastanawia. Tam jest też mowa o pracy w nocy. Mój M ma 3 zmianowy system pracy. Ja zaleznie od pór roku. W okresie zimowym przechodzę na system też 3 zmianowy. Co w tej sytuacji? Myślę że wtedy to ja mam prawo odmówić pracy na nocki bo sa to dyżury sezonowe pomijajac juz wiele innych faktów....
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.