Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 12th 2009
     permalink
    chorobowe i macierzyński z dwóch umów, tylko l4 osobno dla każdego pracodawcy
    --
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeAug 12th 2009
     permalink
    dzięki, skarbel
    a jak jest z tą średnią? z 12 miesięcy czy jakoś krócej? no i czy to jest średnia zawsze sprzed pierwszego L4 na ciążę?
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 12th 2009
     permalink
    na pierwsze l4 obliczana jest podstawa z 12 miesięcy (chyba że zatrudnienie trwa krócej), przy następnych jesli przerwa między chorobowymi nie przekracza 30 dni podstawy się nie przelicza, jesli przekracza obliczana jest od nowa
    --
  1.  permalink
    Ale mamy rząd :/
    http://biznes.interia.pl/news/od-listopada-68-zl-na-dziecko,1351990
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 13th 2009
     permalink
    ale zaszaleli z tymi zasiłkami
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeAug 13th 2009
     permalink
    Słuchajcie a co się dzieje z kobietą w ciąży gdy pracodawca likwiduje firmę ???? Chyba mnie czeka taka sytuacja, prezes poinformował nas że od września likwiduje firmę a w jej miejsce otworzy jakieś dwie inne firmy. Nic więcej nie wiadomo, czy będą zwolnienia, czy przeniosą ludzi do tych nowych firm. Ja jestem na zwolnieniu lekarskim, termin mam na listopad i nie wiem co jeśli dostanę wypowiedzenie z tytułu likwidacji pracodawcy???? Czy przysługuje mi nadal wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie no i co z macierzyńskim????
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeAug 13th 2009
     permalink
    Pracowałam w firmie, która ogłosiła upadłość. Do czasu porodu chorobowe wypłacał mi ZUS, musiałam napisać wniosek o przejęcie wypłaty zasiłku chorobowego. Macierzyński zasiłek również przejął ZUS.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 13th 2009
     permalink
    w takiej sytuacji wypłaty realizuje zus
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeAug 14th 2009
     permalink
    a czy to prawda, że jeżeli firma zwolni mnie jeszcze przed urodzeniem dziecka to będę miała skrócony urlop macierzyński o 2 tygodnie????
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 17th 2009
     permalink
    niestety tak
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeAug 17th 2009
     permalink
    ech :( to nie sprawiedliwe
    --
    •  
      CommentAuthorkapelka
    • CommentTimeAug 26th 2009
     permalink
    A ja mam takie pytanie: jestem na wychowawczym do końca września br. Czy jeśli będę chciała go przedłużyć (od 1.10) to będzie to liczone jako 2. część urlopu wychowawczego?
    I jeszcze chcę się upewnić: wniosek muszę złożyć najpóźniej na dwa tygodnie przed końcem trwającego urlopu?
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 27th 2009
     permalink
    tak będzie to liczone jako druga część urlopu. wniosek powinien być złożony na 2 tygodnie wczesniej
    --
    •  
      CommentAuthorAtis
    • CommentTimeAug 27th 2009
     permalink
    Witam :)
    Chciałam zapytać o wymiar urlopu macierzyńskiego. Od 1.01.09 urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, a od 1.01.10 wynosi 22 tygodnie.
    Było tak, że kobietka, która wraz z rozpoczęciem roku 2009 przebywała na macierzyńskim dostawała wyrównanie macierzyńskiego do 20 tygodni. Czy taka sama sytuacja będzie miała miejsce wraz z rozpoczęciem roku 2010? A dzieewczyny, które rozpoczely macierzyński w 2009 a zakończą go 2010 otrzymają dodatkowe 2 tygodnie?

    Drugie pytanie tyczy się urlopu ojcowskiego, który od 2010 roku ma funkcjonować w wymiarze 1 tygodnia. Czy ojciec dziecka zyskuje do niego prawo jeżeli maluch urodzi się w 2010 czy ojcowie dzieci urodzonych w 2009 również będą mieli możliwosć wykorzystania tego urlopu? Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w czasie gdy trwa urlop macierzyński? Czy wykorzystanie urlopu ojcowskiego zmniejsza się wymiar urlopu macierzyńskiego?
    •  
      CommentAuthorkapelka
    • CommentTimeAug 27th 2009
     permalink
    skarbel dziękuję za odpowiedź!
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 28th 2009
     permalink
    urlop ojcowski udzielany jest do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia więc data urodzenia dziecka może przypadać na 2009 rok. i nie skraca urlopu macierzyńskiego matki
    odnośnie wyrównania macierzyńskiego to nie jestem pewna, nie zastanawiałam się nad tym - jest jeszcze dużo czasu :) ale postaram się sprawdzić
    --
  2.  permalink
    Ja mam pytanie od koleżanki, mianowicie jest teraz na url wychowawczym który wypisała do końca roku, po macierzyńskim wzięła od razu zaległy urlop wypoczynkowy i należny za ten rok(rodziła lipiec 2008). Teraz szuka pracy bo do firmy w której była zatrudniona przed porodem nie ma po co wracać bo i tak ją zwolnią. Zastanawia się nad urlopem wypoczynkowym który wzięła w obecnej pracy czy będzie im musiała jakąś kasę zwracać? Dwa chce zacząć pracę od września (na okres próbny narazie) w nowej firmie więc musi zgłosić do obecnego pracodawcy że ma inną pracę?
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 28th 2009 zmieniony
     permalink
    ptysiaczku na wychowawczym należy zgłosić podjęcie dodatkowej pracy gdyż jest on udzielany na sprawowanie opieki nad dzieckiem. urlop jest oddzielny dla każdego zatrudnienia w przypadku pracy na więcej niż jeden etat - więc nie ma problemu. nie wiem jak wygląda kwestia ubezpieczenia w takim przypadku - to nie moja działka zupełnie.
    wszystko zależy od pracodawcy
    --
  3.  permalink
    Czyli tak jak myślałam musi zgłosić że podjęła pracę, wtedy automatycznie url. wychowawczy się zawiesza.A za wypoczynkowy nie musi żadnej kasy pracodawcy zwracać. Jak wykorzystała za ten rok wszystkie 26 dni plus 2 opieki to u nowego pracodawcy już urlopu mieć nie będzie? Dobrze zrozumiałam?
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeAug 28th 2009
     permalink
    ptysiaczku nie ma zakazu podejmowania pracy tylko nie może ona kolidować ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
    podjęcie pracy musi być zgłoszone gdyż "stary pracodawca" wykazuje skladki em-rent płatne z budżetu, jeśli znajoma podejmie pracę zarobkową tych skladek nie wolno wykazywać. Za poinformowanie o zatrudnieniu odpowiada pracownik.
    Jeśli rozwiąże tą umowę z wychowawczym to u nowego pracodawcy nie będzie mieć urlopu. jeśli natomiast będą trwały dwie umowy to będzie jej przysługiwał urlop proporcjonalny w nowego pracodawcy z wyjątkiem opieki nad zdrowym dzieckiem.
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeAug 31st 2009
     permalink
    hej oświatowcy
    Gdzie w karcie nauczyciela znajdę przepis o tym, że pół etatu mam wyrobić w trzy dni?
    Muszę poprzeć dokumentami i paragrafami, i nastawić się psychicznie na starcie z dyr (która jak już kiedyś wspomniałam sam tworzy nowe przepisy prawne) . Za 1,5mca wracam do pracy...
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 31st 2009
     permalink
    Katy ja nie wiem jak jest z pol etatu ale ja 15godz mam na 3dni wlasnie rozlozone. cos mi gdzies tam swita ze jak sie ma 9godz i wiecej to trzeba miec to na 3-4dni a jak sie ma etat to nie mozna miec dnai wolnego. ale nie mam pojecia gdzie to moze byc napisane. mysle ze duzo tez zalezy od specyfiki przedmiotu bo tak jak u mnie angielski to przy 3h tygodniowo dla klasy to juz musze byc 3dni
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeSep 1st 2009
     permalink
    jest na to przepis, bo gdzieś go widziałam, ale muszę mieć pewność
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 1st 2009
     permalink
    katy w tym nie pomogę, ale dużo zależy od specyfiki przedmiotu. nie wiem jednak gdzie szukać
    --
    •  
      CommentAuthorilaczek
    • CommentTimeSep 1st 2009
     permalink
    witajcie, proszę o pomoc!
    za kilka dni kończy mi się urlop wypoczynkowy, który wykorzystałam w całości po urlopie macierzyńskim, chcę wziąć urlop wychowawczy.
    urlop wychowawczy będę miała bezpłatny, nie należy mi się zasiłek, gdyż mam za wysokie dochody. czyli zus nie będzie mi płacić, czy dla pracodawcy w tym wypadku też nie będę żadnym kosztem???, chodzi mi o to, że jak zus nie będzie płacił, to czy pracodawca będzie musiał za mnie płacić składki?
    a co z ubezpieczeniem?
    proszę o szybką odpowiedź
    --
    •  
      CommentAuthort-w-c
    • CommentTimeSep 2nd 2009
     permalink
    Dziewczyny, podpowiedzcie jak jest lepiej, proszę. Po macierzyńskim chcę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy z 2008 i 2009 + 2 dni na dziecko z 2009. W ten sposób minie listopad 2009 i 2 dni grudnia. Na pozostałą część grudnia chciałam wziąć wychowawczy i wrócić do pracy od stycznia. I teraz zagwozdka; czy w świetle noweli ustawy o urlopach wychowawczych (mam na myśli powrót na niepełny etap i dzięki temu zabezpieczenie, że przez rok mnie nie wyrzucą - choć nie słyszałam, żeby mi to groziło, ale chcę się zabezpieczyć) powinnam pójść na te dni na urlop wychowawczy, czy bezpłatny? Jaka jest różnica w świadczeniach w obu przypadkach? nie jestem nauczycielem i nie przysługuje mi zasiłek. Help :D
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 2nd 2009
     permalink
    ilaczek:
    na urlopie wychowawczym podlegasz normalnemu ubezpieczeniu. pracodawca płaci za ciebie składki ale z budżetu państwa

    t-w-c
    urlop bezpłatny jest bezpłatny, praktycznie nie jesteś wtedy pracownikiem. urlop wychowawczy jest równieź bezpłatny, jedynie w przypadku nie przekroczenia kryterium dochodowego przysługuje dodatek do zasiłku rodzinnego. skoro ta przerwa ma być taka krótka to może lepiej "pokombinować" z chorobowym lub opiekuńczym na dziecko - płatne 80% wynagrodzenia
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeSep 3rd 2009
     permalink
    Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą. Czy gdyby wziął 2-3 m-ce urlopu wychowawczego musiałby opłacać wszystkie składki (Zusy, USy itp) w tych miesiącach?
    i jeszcze jedno, My zanosimy wniosek o UW do pracodawcy, a skoro on jest szefem to gdzie miałby zgłosić Urlop?
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 4th 2009
     permalink
    katy musisz popytać w zusie, niestety zajmuję się kadrami w budżetówce. może inne dziewczyny pomogą
    --
    •  
      CommentAuthorZosiaK
    • CommentTimeSep 9th 2009
     permalink


    t-w-c pamiętaj, okres ochronny nie obejmuje ustawy o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników, tzn. pracodawca umowę może wypowiedziec powołując się właśnie na te przepisy, zalecam więc rozwagę, ochrona niby jest ale luka w przepisach też jak to zazwyczaj bywa:)

    Pozdrowienia
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    Dziewczyny, co z tą możliwością zwalniania kobiet (urzędniczek) w ciąży, na macierzyńskim czy wychowawczym od przyszłego roku? Mogę prosić jakąś podstawę prawną i wyjaśnienie? Żywotnie mnie to interesuje...Dzięki!
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorZosiaK
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    Nie ma chyba, że dyscyplinarnie, lub likwidacja upadłośc pracodawcy.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 24th 2009
     permalink
    milena jest dopiero projekt ustawy http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=56523&data=&_CheckSum=1745843173
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 5th 2009
     permalink
    http://biznes.interia.pl/news/czy-mozna-pracowac-na-urlopie-macierzynskim,1375085
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 12th 2009
     permalink
    jeśli jesteś na urlopie bezpłatnym to nie przysługuje ci chorobowe
    --
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeOct 12th 2009
     permalink
    Dziewczyny mam pytanie. W listopadzie wracam do pracy po macieżyńskim i urlopie wypoczynkowym. Zrobiłam badania okresowe i zaniosłam do pracy. Nie mogę teraz pracować powyżej 3m, gdyż pogłębiła mi się wada wzroku i teraz konieczne są okulary, a praca na wysokości jest warunkiem dalszej pracy. Czy mogą mie zwolnić z tak błachego powodu? Czy w momencie gdy dostała bym wypowiedzenie mogę jeszcze iść na wychowawczy??? Czy to już raczej nie przedzie?
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 13th 2009
     permalink
    aby skorzystać z ochrony musiałabyś złożyć wniosek o urlop wychowawczy przed wypowiedzeniem.
    jeśli masz zakaz poracy na danym stanowisku, pracodawca powinien cię przenieść na inne o ile jest to mozliwe
    --
  4.  permalink
    To po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego plus wychowawczego sa potrzebne badania okresowe? Mój szef nic takiego nie wymagał .
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeOct 13th 2009
     permalink
    Ptysiaczku u mnie konieczne byly badania kontrolne, okresowe sa potrzebne tylko jesli poprzednie sie skonczyly. z tego co wiem to kazdy powinien przejsc takie badania jesli jest na L4 dluzej niz miesiac plus po wychowawczym czy macierzynskim tez
  5.  permalink
    Aha, to pewnie niedługo pracodawca mnie na to wyślę (jak w październiku 2007 byłam ponad miesiąc na L4 z powodu wymiotów ciążowych to mi kazał zaświadczenie przynieść że zdolna do pracy jestem i się wtedy wyrolowałam bo z własnej kasy za nie płaciłam) albo i nie :) .
  6.  permalink
    Mam pytanie takie fikcyjne, od 1 października wróciłam do pracy po prawie 1,5 rocznej przerwie (macierzyński,wypoczynkowy,wychowawczy) gdybym w styczniu zaszła w ciąże i np. od razu L4 jak będę mieć go liczonego? Gdybym pracowała to z 12 ostatnich miesięcznych średnia, a jak byłam na wychowawczym to co biorą pod uwagę?
    •  
      CommentAuthoragulina5
    • CommentTimeOct 14th 2009
     permalink
    Ptysiu czyżby jakieś ciche plany?
    --
  7.  permalink
    Agulina5 marzenia mam (zawsze chciałam mieć 3 dzieci z niewielką różnicą wieku) ale muszę póki co dowiedzieć się co i jak.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeOct 16th 2009
     permalink
    ptysiaczku jeśli pracownik przed chorobowym nie przepracował 123 miesięcy to do podstawy chorobowego bierzemy z tylu miesięcy ile przepracował - nie tracisz tutaj
    --
  8.  permalink
    Dzięki skarbelku! Czyli w zasadzie gdybym była okrutna to mogłabym w sumie nawet po miesiącu zajść w ciążę a i tak będę mieć płacone przez zus tyle co normalnie teraz dostanę.
    Poczekam na zrównanie pensji póki co..
    •  
      CommentAuthorAGNESS23
    • CommentTimeOct 16th 2009
     permalink
    do katty 222
    ja jestem właścicielką działalnosci i nie przysługuje mi urlop wychowawczy...po macierzyńskim normalnie opłacam składki...teraz jestem w drugiej ciaży więc od nowa jestem na L4 ciągnę do końca,urlop macierzyński i znowu normalnie płacę...wszystkie zaświadczenia wypełnia księgowa w moim przypadku i macierzyński zgłasza do Zus-u, na czas mojego zwolnienia i macierzyńskiego musiałam wypisać upoważnienie na prowadzenie działalności jakiejś osobie zaufanej...mam nadzieję ze coś pomogłam
    --
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 21st 2009
     permalink
    Mam ogromna prosbe o pomoc. Mam umowe do 13 grudnia jako 3miesieczny okres probny. Czy przed koncem umowy mam powiedziec im o ciazy i pozekac na ich decyzje czy mam jakis okres ochronny? Zalezalo mi na macierzynskim, ale jesli nie przedluza ze mna umowy z powodu ciazy to z macierzynskiego nici :((
    --
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeOct 26th 2009 zmieniony
     permalink
    mam ptanie przebywam obecnie na wychowawczym po maciezrzynskim i calym urlopie wypoczynkowym czy jak bym teraz dostała skierwoanie do szpitala na operacje przyslugiwałoby mi L-4?
    dodam ze jestem nadal zatrudniona w firmie w ktorej pracowałam przed porodem
    --
    •  
      CommentAuthordomi_nika
    • CommentTimeOct 28th 2009
     permalink
    Dziewczyny, mam pytanie: Jakie pieniądze i skąd należą się kobiecie po porodzie? Nie mślę o macierzyńskim, bo temat mocno omówiony, ale becikowe, itd ?
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeNov 1st 2009
     permalink
    AGNESS23 dziękuję :)
    domicela wszystko zależy od.... wielu rzeczy. Tu masz o becikowym
    -- mama dwóch łobuziaków :)
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.