Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 7th 2014
     permalink
    No właśnie o tym moje pytanie:wink: Czyli trzeba ileś tam dni wcześniej zgłosić, tak? Ale już mogę czy to za wcześnie?
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeMay 8th 2014
     permalink
    Dii chyba wniosek o roczny urlop i wysokość zasiłku w ciągu 14 dni po porodzie
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 8th 2014
     permalink
    Aha, ok. Dzięki :bigsmile:
    A mam jeszcze jedno pytanie, odnośnie męża tym razem.
    Dajmy na to, mąż jest na urlopie wypoczynkowym (blisko terminu porodu) i nagle urodzę w trakcie tego urlopu. Czy biorąc okolicznościowy cofa mu się wypoczynkowy? I czy w razie czego jakbym już wyszła ze szpitala i mąż chciałby wziąć opiekę nad żoną po porodzie od mojego gina to czy wtedy też się cofa urlop wypoczynkowy?
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeMay 9th 2014
     permalink
    A jakie wynagrodzenie otrzymuje się na urlopie wypoczynkowym bezpośrednio po macierzyńskim? 100% ale od czego? Normalnie tak jak wynika z umowy o pracę czy średnią z 12 miesięcy gdy byłyśmy w pracy przed porodem?
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 9th 2014
     permalink
    Ja dostawałam tą samą wypłatę co na macierzyńskim, czyli to była średnia zliczona z iluś tam miesięcy.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    Dii - jak jest urlop wypoczynkowy i zwolnienie lekarskie to pierwszeństwo ma zwolnienie lekarskie, więc urlop na czas zwolnienie się zawiesza. Urlop okolicznościowy nie powoduje zawieszenia urlopu wypoczynkowego. Można wziąć okolicznościowy zaraz po wypoczynkowym. Nie jest powiedziane, że urlop okolicznościowy musi być bezpośrednio po porodzie. Może być i za 2 tyg - aby był związany z faktem urodzenia się dziecka - np. konieczność zarejestrowania w urzędzie itp. Chyba, że Twój m. dogada się z pracodawcą i skróci sobie o 2 dni urlop wypoczynkowy i dobierze 2 dni okolicznościowego.

    Co do wynagrodzenia urlopowego generalnie bierze się pod uwagę wynagrodzenie jakie przysługuje za dany miesiąc - z umowy o pracę - oraz średnie wynagrodzenie ze składników zmiennych typu premie, nadgodziny itp. z ostatnich 3 m-cy prac sprzed zwolnienie lekarskiego i macierzyńskiego.
    Jeżeli w danej firmie jest duże zróżnicowanie w składnikach zmiennych na przestrzeni miesięcy, to bierze się pod uwagę ostatnie 12 m-cy. Ale to powinno być zapisane w regulaminie wynagradzania.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    dzięki dżasti! jesteś niezastąpiona :flowers:
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    dzięki dżasti. A te L4 na opiekę nade mną po porodzie nie działa przypadkiem tak jak L4 na dziecko? Bo wtedy na dziecko nie kasuje się urlop wypoczynkowy...
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 11th 2014
     permalink
    Wiesz co Dii - jak byłam na ostatnim szkoleniu to nam mówili, ze zwolnienie na chore dziecko wstrzymuje urlop. Jednak teraz poczytalam troche i widze, ze sa rowniez inne opinie - ze nie wstrzymuje. Szczerze mowiac sama zglupialam, bo sama mialam wlasnie zamiar isc na zwolneienie na Maksa podczas urlopu wypoczynkowego. odchodze z pracy i mam duzo urlopu wypoczynkowego, a ze szefowa nie chciala mi pojsc na reke i zrobic likwidacji stanowiska, wiec chcialam isc na zwolneinie, zeby wiecej kasy po prostu dostac. Bo za zwolnienie z zus i za ekwiwalent.
    Musze przegadac ten temat z kolezankami z pracy.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 11th 2014
     permalink
    A widzisz? To jak się dowiesz czegoś więcej to daj znać:bigsmile:
    --
  1.  permalink
    L4 wstrzymuj urlop:) podanie o macierzyński się składa do 14 dni od urodzenia dziecka, można wcześniej, ale u mnie w pracy w kadrach nie chcieli wcześniej tylko jak się dzidziol urodzi, kasy się dostaje plus minus tyle samo co na L4, ale w sumie mniej, bo L4 masz płacone każdy dzień miesiąca,a tutaj średnią i to jeszcze 80 czy 60% zależnie od deklaracji
    Dii- a za co Twój mąż ma dostać urlop okolicznościowy? za urodzenie dziecka?
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 13th 2014
     permalink
    hawrankowa83: Dii- a za co Twój mąż ma dostać urlop okolicznościowy? za urodzenie dziecka?

    Tak, ale bardziej mnie interesuje ta opieka nad żoną po porodzie. Więc co z okolicznościowym i opieką jakby się zbiegły z wypoczynkowym?
    --
  2.  permalink
    a to się taki urlop należy mężowi, nie wiedziałam, bo mój mąż w sumie od zawsze na swoim jest, fajnie:) wszystko się należy, w kadrach sobie musi załatwić jak to pochytać, najpierw urlop okolicznościowy, a potem opieka, a wypoczynkowy to potem jak mu dadzą, bo to od innych zależy, czy się nie wpakuje komuś:)
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 13th 2014
     permalink
    No tak, ale wiadomo czy mu tak na rękę pójdą i poukładają jak mu się zechce...? Z tym, że zastanawiam się cały czas ja ma się ta opieka nad żoną i okolicznościowy do wypoczynkowego, skoro L4 na dziecko nie kasuje wypoczynkowego?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    No i cały czas nie jestem do końca pewna z tą opieką. Koleżanka w pracy (teraz już się ona specjalizuje w kadrach) twierdzi, że zwolnieni lekarskie wzięta na dziecko lub żonę, ale jeszcze przed rozpoczętym urlopem wypoczynkowym przesuwa termin urlopu. Ale jeżeli weźmie się zwolnienie lekarskie (na dziecko) już podczas trwania urlopu wypoczynkowego, to już zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za ten okres - czyli dostaje się normalnie wynagrodzenie urlopowe - czyli liczy się normalnie urlop.
    Ale tak do końca to ja pewna nie jestem....
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    dżasti: Ale jeżeli weźmie się zwolnienie lekarskie (na dziecko) już podczas trwania urlopu wypoczynkowego, to już zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za ten okres -

    Tu się zgodzę, bo już z tego korzystaliśmy. Teraz tylko kwestia L4 na żonę... Nigdzie o tym nie mogę znaleźć...
    --
  3.  permalink
    a nie lepiej mężowi wziąć 2 tygodnie tacierzynskiego niż l4?
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    Ojcowski będzie mógł wziąć później, a opiekę nad żoną po porodzie tylko...po porodzie :wink:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    Dii l4 czy na dziecko czy na zone, to jest tak samo. Bo w ustawie jest mowa o opiece nad chorym czlonkiem rodziny i sa wymienione grupy. Ale zasilek opiekunczy to zasilek opiekunczy.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    azniee: Ojcowski będzie mógł wziąć później, a opiekę nad żoną po porodzie tylko...po porodzie

    No właśnie:tongue: Ja kombinuję w ten sposób, żeby jak najwięcej miał wolnego. Ojcowskie bierze po opiece :bigsmile:

    Dżasti dzięki. Czyli tak czy inaczej wypoczynkowy mu się nie cofnie... Kurcze a ja się najbardziej obawiam tego momentu, że jak zacznę rodzić to on będzie gdzieś 100 km od domu albo i więcej... (jest kierowcą...). Z Kacprem było łatwiej. Nie byłam świadoma do końca całego przebiegu porodu a i tak rodziłam w niedzielę. Ale wiem teraz, że jego obecność jest niezastąpiona i musi być przy porodzie! Więc się cykam... I jeszcze sama z Kacperkiem będę w domu i od szpitala kawał drogi... Ehh...
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 15th 2014
     permalink
    Dziewczyny, 18.05 kończy mi się urlop rodzicielski (a właściwie nie urlop, bo nie mam zatrudnienia i miałam wypłacany przez ZUS zasiłek). W każdym razie czy po 18 maja muszę zgłosić się do urzędu pracy (żeby mieć ubezpieczenie) i czy należy mi się kuroniówka? Czy mogę być ubezpieczona u męża?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 15th 2014 zmieniony
     permalink
    Dii- dzis zadzwonilam do inspekcji pracy, bo mnie ten temat nurtowal i inspektor powiedzial, ze wyplata zasilku opiekunczego podczas urlopu zalezy od pracodawcy. moze wyplacac a moze nie.
    Akirko jak sie zarejestrujesz w urzedzie pracy to dostaniesz kuronia. o ile mialas przepracowane 12 mcy (chyba) i zarabialas minimum tyle ile najnizsza krajowa. moja kolezanka po macierzynskim plaxonym przez zus dostala wlasnie zasilek. u meza mozesz byc ubezpieczona zawsze. tylko czy Twoj maz ma umowe o prace czy wlasna dzialalnosc?
    -- ,
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 16th 2014
     permalink
    Mąż ma umowę.
    Cały czas myślę czy sie rejestrować bo nie jest mi na rękę jeśli np. będą kazali mi iść na jakiś staż; ) liczę na zatrudnienie od września.
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 16th 2014
     permalink
    dzięki dżasti:bigsmile: Czyli wszystko zależy od pracodawcy... Ehh...
    A jeszcze jedno. Odnośnie becikowego. Który okres jest zliczany jeśli chodzi o zarobki? Gdzieś wyczytałam, że jak się ubiega o becikowe w 2014 to zlicza się rok 2012... Nie rozumiem tego... I skoro mam jedno dziecko a drugie w drodze to dzielę na 3 (bo i mąż)? I jeśli zlicza się poprzedni rok, czyli 2013 a ja byłam wtedy pół roku na L4 80% to normalnie liczę i tak wszystko z pasków, tzn. jak były mi wypłacane pieniądze?
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeMay 16th 2014
     permalink
    Który okres jest zliczany jeśli chodzi o zarobki? Gdzieś wyczytałam, że jak się ubiega o becikowe w 2014 to zlicza się rok 2012...


    Jeśli wniosek składasz do końca 31.10 to dochody za 2012, jeśli po 01.11 to 2013.

    I skoro mam jedno dziecko a drugie w drodze to dzielę na 3 (bo i mąż)?


    na 3 Ty, mąż i dziecko

    I jeśli zlicza się poprzedni rok, czyli 2013 a ja byłam wtedy pół roku na L4 80% to normalnie liczę i tak wszystko z pasków, tzn. jak były mi wypłacane pieniądze?


    Liczysz dochód za dany rok, czyli z L4 też. My przedstawiliśmy zaświadczenie z US o dochodach w danym roku.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 16th 2014
     permalink
    Dzięki, no wniosek składam tuż po porodzie, czyli pewnie w sierpniu. To znaczy, że rok 2012 muszę zliczyć, tak? Kurcze, obawiam się, że wtedy mogę się nie załapać na becikowe... Chyba, że poczekam do listopada:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeMay 16th 2014
     permalink
    Dzięki, no wniosek składam tuż po porodzie, czyli pewnie w sierpniu. To znaczy, że rok 2012 muszę zliczyć, tak? Kurcze, obawiam się, że wtedy mogę się nie załapać na becikowe... Chyba, że poczekam do listopada:tongue:

    dokładnie tak :-)
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 16th 2014
     permalink
    dzięki :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 17th 2014
     permalink
    Dii z tym, ze po porodzie bedziesz miala juz drugie dziecko (logiczne) wiec dochod dzielisz na 4.

    Akirko - zawsze mozesz tak rozmawiac na rozmowie kwalifikacyjnej, ze Cie nie zatrudnia :) moja sasiadka tez dostala propozycje stazy (bo nie ma jeszcze 25 lat) i powiedziala im, ze ma chorowite dziecko i ze raczej moze duzo na zwolnienia chodzic, ze karmi pierisa, wiec tylko na 7 godzin. No i ze nie jest absolutnie dyspozycyjna. Wystarczylo hehehehe.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeMay 17th 2014
     permalink
    Dii z tym, ze po porodzie bedziesz miala juz drugie dziecko (logiczne) wiec dochod dzielisz na 4.


    dokładnie, ja przepraszam za błąd
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 17th 2014
     permalink
    Aha. Czyli licząc dochody z 2012 roku dzielę i tak na 4? :shocked: Ale wtedy byłą nas trójka? Czy oby na pewno na 4? Bo jak tak, bo bez problemu się zmieszczę i wolę mieć tą pewność:wink:

    Treść doklejona: 17.05.14 21:41
    Ok, znalazłam informację. Faktycznie, łącznie z dzieckiem :bigsmile: Dzięki dziewczyny za pomoc :bigsmile:

    Treść doklejona: 17.05.14 22:17
    A jeszcze jedno. Czy dobrze patrzę, ze zliczam dochody nasze z PITu? Bo teraz spojrzałam, że niestety przekraczałabym o 32 zł. dochód na osobę za 2012 rok, a jak poczekam do tego listopada (nie mogę znaleźć potwierdzenia tej informacji) to wtedy licząc dochody z 2013 roku zmieszczę się, bo pół doku byłam na L4 80% więc mi się poobniżało wszystko:wink:
    --
  4.  permalink
    a czemu tak aż z 2012 roku ma być dochód, jeśli dobrze Was zrozumiałam, ja rodzę 13 czerwca tego roku?
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    No właśnie też tego nie rozumiem. Bąbelasek mi napisała tak"
    bąbelasek: Jeśli wniosek składasz do końca 31.10 to dochody za 2012, jeśli po 01.11 to 2013.
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Bo decyduje data złożenia wniosku, a liczy się okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 31 października. Wlicza się dochód za rok poprzedni, a rokiem poprzednim do okresu zasiłkowego trwającego od 1 listopada 2013 do 31 października 2014 jest rok 2012 (dochód osiągnięty w tym roku od 1 stycznia do 31 grudnia 2012). Wniosek złożony po 01.11.2014 ujmuje dochody za 2013 rok.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 19th 2014
     permalink
    hawrankowa83 to już wiesz:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 19th 2014
     permalink
    Dii- bedziesz musiala wziac zaswiadczenie o dochodach z urzedu skarbowego. A oni maja informacje o dochadach tylko z PITu. Ja tak sie guzdralam ze zlozeniem wnuisku, ze zlozylam go 31.10 a gdyby, zlozyla w listopadzie, to juz nie zlapalabym sie.
    A pomniejszalas dochod o skladki? Czy jak liczylas?
    -- ,
  5.  permalink
    aha:) dziękuję:)
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 19th 2014
     permalink
    O właśnie! Patrzyłam na pozycję "Dochody" w picie 11. A coś jeszcze muszę odliczać?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 20th 2014
     permalink
    Nie dam sobie teraz głowy uciąć, bo składałam wniosek już pół roku temu, ale chyba się odejmuje składki społeczne. Bo potrzebne jest jeszcze zaświadczenie z ZUS o składkach.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeMay 20th 2014
     permalink
    dżasti: Bo potrzebne jest jeszcze zaświadczenie z ZUS o składkach.


    U nas wystarczyło oświadczenie, dane z pit-11. Przedstawialiśmy zaświadczenie o dochodach z US, a teoretycznie też wystarczyłoby oświadczenie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 22nd 2014
     permalink
    A no widzisz. A ja musiałam mieć zaświadczenie z ZUS na które jeszcze czekałam 7 dni!!!! Co widać MOPS (czy GOPS jak u nas) to inaczej :)
    -- ,
    • CommentAuthorAnecia84
    • CommentTimeMay 26th 2014
     permalink
    A ja mam takie pytanie. Mam zwolnienie lekarskie do 30.05 włącznie. To jest piątek. W czwartek ani w piątek mojego lekarza nie ma. Wizytę mam dopiero umówioną na wtorek 03.06.2014r. bo wtedy dopiero przyjmuje. Czy we wtorek lekarz będzie mógł mi wystawić zwolnienie od 31.05 tak żeby zachować ciągłość??? Z tego co się orientuje może wystawić 3 dni wstecz,ale pytanie czy dzień wizyty liczy się do tego okresu czy po prostu te 3 dni liczy się od dnia poprzedzającego wizytę lekarską?? Bo z tego co wyczytałam na necie to dnia wizyty nie wlicza się do tych 3 dni.Chce mieć tylko pewność żeby nie było problemu z wypłatą świadczenia z ZUS-u.
    -- ;;;;
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 26th 2014
     permalink
    Lekarz raczej wystawi Ci ciaglosc, nie wystawiaja z przerwami. Moze zadzwon do gina i mu przypomnij. Ja dostawalam zwonienie poczta od gina.
    -- ,
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeMay 26th 2014
     permalink
    ja tez mam ciagłosc:bigsmile:
    --
  6.  permalink
    powinien Ci wystawiać od wizyty do wizyty, żeby nie było problemów, pilnuj sobie, bo po co się stresować:)
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 4th 2014
     permalink
    Wrócę na chwilę do becikowego. Gdzie powinnam złożyć wniosek? Tam gdzie jestem zameldowana czy tam gdzie mieszkam i rozliczam pit?
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJun 4th 2014
     permalink
    Tam gdzie mieszkasz, gdzie urodziłaś :bigsmile:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 4th 2014 zmieniony
     permalink
    Hehe :) No mieszkam gdzie indziej i rodzę gdzie indziej. Dokładniej: mieszkam obecnie pod Warszawą i rozliczałam się w Wołominie (powiat wołomiński) a zameldowana jestem i będę rodziła w Warszawie:tongue: Czyli gdzie o to becikowe? Bo zaświadczenie ze skarbowego biorę z Wołomina...
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJun 5th 2014
     permalink
    Dii to chyba prościej będzie tam gdzie się rozliczasz, ale dowiedz się wcześniej czy w Warszawie albo Wołominie nie ma dodatkowej pomocy od gminy, bo niektóre gminy bądź powiaty mają. Bo jeśli gdzieś jest to musiałabyś w tej samej gminie wszystko załatwić, żeby nie było, że trochę tu, trochę tu bierzesz :wink:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeJun 5th 2014
     permalink
    Tak z ciekawości: Jak teraz wygląda sprawa z często spotykanym ostatnimi czasy mykiem zakładania firmy 3 m-ce przed porodem, płaceniem wysokich składek a potem pobieraniu niezłego zasiłku? Nadal jest to możliwe? Bo trochę mnie dziwiło zawsze, że tak długo nie zmieniali przepisów, żeby się przed tym chronić.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.