Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 6th 2009
     permalink
    tez o tym slyszalam.

    ja w sumie, po zastanowieniu to chyba juz nie mam wiekszych oporow.
    moje nazwisko rowniez myla, a to przez to,ze w naszym miejscie jest okulistka, ktora ma nazwisko jak moje, tyle,ze w srosky "a" zamienia sie na "o"
    --
    •  
      CommentAuthornanak
    • CommentTimeJan 22nd 2009
     permalink
    Ja wzięłam męża... choć bardzo lubiłam swoje, to jednak nie chciałam przy nim zostać (coś jakby nowy rozdział to nazwisko męża :wink: ). Mieszanego nie chciałam, bo nie pasowały do siebie ;) Już się przyzwyczaiłam do nowego :bigsmile:
    --
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeJan 23rd 2009
     permalink
    coraz bardziej przeraza mnie problematyczność tego tematu.
    jestem w szoku!!! dla nas nazwisko- sprawa urzędowa. Fakt że jak całe życie na Ciebie jakoś mówią, to potem może i dziwnie i cieżko jest się przestawić... Ale dla nas ta cała symbolika brania ślubu ograniczyła się jedynie do posiadania wspólnego nazwiska - nie ważne czyjego, czy nawet wymyślonego. Tak czy inaczej ktoś przestawić się będzie musiał. Skoro ślub jest sprawą między dwojgiem kochających się osób, to nie powinien o tym decydować żaden bezlitosny nakaz. My wybraliśmy tak, że nazwisko zmienia ten komu będzie łatwiej, czyli padło na męża. Ja widząc ogrom formalności które miałabym do załatwienia, będąc ledwo żywa po organizacji ślubu, i mało się nie popłakałam, więc mąż szczególnie się nie zastanawiał... I to jest miłośc i symbolika ślubu w moim mniemaniu

    A jeśli facet się oburza i nawet nie wykazuje inicjatywy zrozumienia bo cyba nie brałabym z nim ślubu...
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeJan 23rd 2009
     permalink
    Ja też przyjęłam nazwisko męża, ale głównie dlatego, że mąż ma ładniejsze od mojego panieńskiego, a po drugie - moje panieńskie było kopalnią przezwisk (no i mało kto umiał je napisać poprawnie). A teraz już prawie nie ma problemu. Piszę "prawie", bo czasem moje 'nowe' nazwisko jest mylone z nazwiskiem byłej pani premier :-))
    A co do formalności... Jakoś nie zauważyłam problemu. Załatwiałam wszystko sukcesywnie, niekoniecznie od razu po weselu :-)) Dowód osobisty, na przykład, wymieniłam rok po ślubie :-)) Prawa jazdy do tej pory niet :-) Oczywiście mam świadomość, że wreszcie trzeba będzie się za to zabrać....

    Pozdrawiam serdecznie
    --
    •  
      CommentAuthorsensibel
    • CommentTimeApr 22nd 2009
     permalink
    Ja przyjęłam męża. Moje zawsze sprawiało dużo kłopotów, bo było trudne w wymowie i piśmie. Teraz mam nieco prostsze w wymowie nazwisko, za to nawet bardziej dostojne i naprawdę mi się podoba :)
  1.  permalink
    u mnie już klamka zapadła :-) dokumenty z USC odebrane a na nich widnieje nazwisko przyszłego męża we wszytkich 3 rubryczkach ;-)
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeApr 22nd 2009
     permalink
    ja połączyłam nazwisko własne i męża, ale teraz żałuję - jest strasznie długie, niekiedy przedstawiam się jednym, niekiedy drugim, sporadycznie - dwoma, myślę, że powinnam była przyjąć nazwisko męża (po blisko 4 latach małżeństwa jest i tak już "moje")
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeApr 24th 2009
     permalink
    No ja mam problem właśnie i już wiele razy rozmawialismy na ten temat, bo ja nie chce nazwiska mojego chłopa bo mi sie nie podoba, i nie chce mieć na nazwisko jak teściowa wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr a chłop nie chce mojego więc narazie nie wiemy co zrobimy, jedyne co mamy ustalone to ze dziecko będzie nosiło nazwisko mojego chłopaka. Jestem przyzwyczajona do swojego nazwisko i już podoba mi się a chłop ma takie trudne i zawsze wszyscy się dopytują : jak jak prosze powtórzyć" wrrrrr:devil:
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeApr 24th 2009
     permalink
    Hmm... Wbrew pozorom ten wybór wcale nie musi być prosty. Zawsze mówiłam, że przyjmę nazwisko mojego faceta, bo uważałam to za całkowicie naturalne. Ale teraz, gdy już w sumie coraz bliżej do legalizacji naszego związku, zaczynam mieć coraz większe wątpliwości. Lubię swoje nazwisko. Przyzwyczaiłam się do niego przez te prawie 26 lat. Niby dlaczego miałabym je teraz zmieniać? Na szczęście mojemu wybrankowi nie będzie przeszkadzało, jeśli pozostanę przy swoim. Gorzej z rodziną, założę się, że będą ględzić, ale do tego też jestem przyzwyczajona - chyba mam etat czarnej owcy :devil:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 24th 2009
     permalink
    dzisiaj w urzedzie slyszalam romowe 2 mlodych (ok 23-25lat) dziewczyn ktore to rozmawialy stojac w kolejce o slubie jednej z nich... szlo to jakos tak
    X: to co bedziesz miala teraz 2 nazwiska?
    Y: cos ty!! zwariowalas??!!!zostaje przy swoim, przynajmniej w raize rozwodu nie bede musiala dokuemntow wymieniac


    :shocked::shocked::shocked::shocked::shocked::shocked:
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeApr 25th 2009
     permalink
    AniaM: nie bede musiala dokuemntow wymieniac
    :shocked:
    --
    • CommentAuthorewa74
    • CommentTimeApr 25th 2009
     permalink
    ja zostalam przy swoim,tu we WLOszech ,nie ma zwuczaju zmieniac nazwiska,VEVE oczywiscie ma nazwisko tatusia...
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeApr 25th 2009
     permalink
    Ubawiłam się niesamwicie. Jak to mówią "przezorny zawsze ubezpieczny". :tongue:
    --
  2.  permalink
    To po co się hajta jak już w żartach, nie w zartach o rozwodzie wspomina :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 12th 2009
     permalink
    Ja przyjelam nazwisko po mezu od zawsze istniala dla mnie tylko ta opcja ;] Nasze dwuczlonowe nazwisko brzmialo by idiotycznie razem. Dlatego przyjelam jedno z najpopularniejszych nazwisk w Polsce :tooth: ale jestem z niego dumna :cheer:
    --
    •  
      CommentAuthorkrysiaaa
    • CommentTimeOct 12th 2009
     permalink
    hej, ja mam dwu czlonowe nazwisko ale czy ja wiem czy to tak wygodna sprawa..? i moj m z racji tego ze jest hiszpanem tez ma dwa nazwiska z czego jedne dlugasne.. tak wiec nazwisk u nas a nazwisk ;) teraz tak, jesli tak by sie zdazylo ze zaszla bym w ciaze i urodzila w hiszpanii dziecko to takowe dostaje od kazdego rodzica po jednym nazwisku... sprawa sie jednak komplikuje bo moje nazwiska polaczone sa ze soba myslnikiem "-" co oznacza ze jest nie rozdzielna czyli dziecko by mialo trzy nazwiska? gdzie to pomiescic? w Polsce powiedzieli nam od razu albo cale nazwisko matki albo cale ojca.. no troszke skompliwowane. tak czy inaczej puki nie mamy dzidziusia mozna powiedziec ze problemu nie ma. Aha, w naszym przypadku kazde zostlo przy wlasnych nazwiskach tak jak sie przyjmuje w hiszpanii. Gdybym przyjela nazwiska m byla bym tu uznawana na jego siostre! hihihi w sumie to dziwna sprawa ze kazdy z rodziny ma inne nazwisko..matka, ojciec i dziecko :) ale poplatanie z pomieszaniem ;) pozdrawiam :**
    •  
      CommentAuthoragninga
    • CommentTimeOct 13th 2009 zmieniony
     permalink
    dla mnie system nazwisk w Hiszpanii jest jedna z niewielu logicznych tam rozwiązań, jest też (także w ich mniemaniu) "sprawiedliwy", i zgadzam się z nimi w 100% że nie ma powodu dla którego małżeństwo ma zmieniać nazwisko kobiety (czy kogokolwiek). U nas taki zwyczaj więc nasz system wydaje nam się "normalny"..
    Ja mam 2 nazwiska i kwestia podejścia czy traktuje się to jako problem - dla mnie normalka i tyle. Najchętniej pozostałabym przy swoim po prostu, ale wtedy u dziecka przydałyby się 2 (moje i męża) - co niewątpliwie byłoby kłopotem dla dziecka którego nie chcę mu fundować. Z kolei, tylko nazwisko ojca dla dziecka (z jakiej paki? ;) powoduje (skoro już taka tradycja to trudno), że ja mam dwa żeby było jasne że to też moje dziecko :) (np w szkole na wywiadówkach - "a kto pani jest" wolę uniknąć ;) )
    edit: w Hiszpanii z moimi dwoma nazwiskami czułam się naturalnie :) i mało kto wiedział, że tam jest jeszcze kreska, a tłumaczenia nic nie dają tam z reguły ;) Dwa pola w papierkach na nazwiska więc tak wpisywałam :)
    •  
      CommentAuthorfresca
    • CommentTimeOct 13th 2009
     permalink
    nazwiska... oj, to my wyjątkiem jesteśmy :) ponieważ ja mam podwójne nazwisko... swoje panieńskie i męża... a mój mąż ma tak samo na nazwisko jak ja:) taki mały misz masz... dzieci również mają podwójne nazwisko. dlamnie nie jest ten fakt problematyczny,pomimo tego że pierwsze nazwisko jest włoskie, a drugie typowo polskie:) dla nas to wspólnie złożone nazwisko, ma po prostu o wiele głębsze znaczenie:)
    a nazwisko, trzeba tak dobierać aby samemu się również z tym dobrze czuć:)
    --
    •  
      CommentAuthorŻYZIA
    • CommentTimeMar 6th 2010
     permalink
    a ja mam dwuczlonowe i nie wyobrazam sobie miec tylko meza, moje nazwisko panienskie jest trudne do wymowienia i z mezowskim jest mega dlugie (20 liter i oba koncza sie na -ska) ale innej opcji nie bralam pod uwage, zreszta maz nie oponowal, zreszta co to w ogole jest ze maz mi mowi jakie mam miec nazwisko heh nawet nie mial nic przeciwko jakbym zostala przy panienskim :]
    •  
      CommentAuthormeduzka2
    • CommentTimeMar 6th 2010
     permalink
    witam,
    ja przyjęłam nazwisko po mężu, mam teraz krótsze i szybciej jest mi się podpisać w którymkolwiek urzędzie. O nazwisku dwu członowym nawet nie myślałam - za dużo było by pisania. Moje panieńskie ma 11liter+ męża 6liter - to zdecydowanie za dużo. Fakt, ciężko na początku się przyzwyczaić do nowego nazwiska :)
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeDec 7th 2012
     permalink
    A ja zostałam przy swoim nazwisku, za to mój mąż przyjął moje. Rodzina się dziwiała, krzywiła ale co tam, już im przeszło. Bywają za to zabawne sytuację :bigsmile:
    -- [url
    •  
      CommentAuthorAnula85
    • CommentTimeDec 7th 2012
     permalink
    Ja przyjęłam nazwisko męża i teraz mam spokój bo z moim panieńskim były same problemy.
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeDec 7th 2012
     permalink
    A jakie problemy?
    -- [url
    •  
      CommentAuthorAnula85
    • CommentTimeDec 7th 2012 zmieniony
     permalink
    Niektórzy ludzie nie potrafili go normalnie napisać choć jest takie proste (Siek)no i dzieciaki w szkole mnie przezywali Siekierka .Na szczęście mam już z tym spokój.
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeDec 7th 2012
     permalink
    Aha! No ale już masz inne :bigsmile:
    -- [url
    •  
      CommentAuthorAnula85
    • CommentTimeDec 7th 2012
     permalink
    Tak teraźniejsze nazwisko bardzo mi się podoba i mam spokój.
    --
    • CommentAuthorSmuga
    • CommentTimeDec 19th 2012
     permalink
    Ja mam dwa i szczerze mówiąc to bardzo to lubię. Lubię myśleć o sobie jako syntezie dawnej ja i obecnej, a nie jakby stał się jakiś kataklizm i nagle szlag trafił poprzednie wcielenie ;-) oczywiście tak żartobliwie to ujęłam, nie po to by kogoś urazić.
  3.  permalink
    Ja przyjmę nazwisko przyszłego męża - i jest to moja przemyślana decyzja. Po pierwsze - nazwisko rodowe i tak przetrwa, bo mam jeszcze starszego brata, który o to zadba ;-) Po drugie - skoro wychodzę za mąż, zakładam z drugim człowiekiem rodzinę, to chcę się nazywać tak samo jak On i chcę, aby nasze dzieci nazywały się tak samo, jak my :-) Ostatnio wypisywaliśmy zaproszenia na nasz ślub i była taka sytuacja, że dziewczyna ma podwójne nazwisko. Zapraszamy Ich z dzieckiem i długo zastanawialiśmy się, czy wypisać: "Szanowna Pani XY i Szanowny Pan Y oraz mały Mikołaj Y", czy raczej "Szanowni Państwo Y z dzieckiem", a najśmieszniejsza propozycja jaka padła, to było: "Szanowna Pani XY oraz Państwo Jan i Mikołaj Yrekowie" :D W końcu wpisaliśmy: "Szanowna Pani XY i Szanowny Pan Y wraz z synem Mikołajem" - ale od razu stwierdziłam wtedy, że nie mogłabym mieć podwójnego nazwiska, niby małżeństwo, a nie można Ich nazwać Państwem Y, bo jednak nazywają się inaczej...
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeDec 28th 2012
     permalink
    Ja mam podwójne nazwisko :) Oba są nie za długie moja ma 7 liter, męża 5 więc jakoś nie sprawia mi to kłopotu podpisywanie się itp :)
    Po za tym jakoś nazwisko męża pasuje do mojego i nawet jeszcze w liceum jak ktoś usłyszał nazwisko chłopaka się smiał bierz podwójne bo pasuje :D
    Po za tym studiuje prawo a jak mój dziadek mawiał :D Ładnie wygląda u papugi nazwisko 2 członowe :D
    A co do zaproszeń ;d To zazwyczaj pisze się chyba nazwisko wspólne :D ja bynajmniej dostaje takie zaproszenia z mężem :)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorŻYZIA
    • CommentTimeDec 28th 2012 zmieniony
     permalink
    ale stary watek odkopalniony hehe a ja moge powiedziec z mojego doswiadzczenia dwuczlonowego nazwiska ze i tak wiekszosc mowi do mnie tym pierwszym panienskim nazwiskiem co mnie niezmiernie cieszy, to w koncu cała ja, nadal nie wyobrazam sobie miec tylko mezowskiego, jest to dla mnie nie do pomyslenia pozbyc sie swojego pierwszego nazwiska z ktorym zylam tyle lat :] zreszta mimo ze to dwuczlonowe jest mega dlugie i czasem sie nie miesci w rubryczkach w pismach, przyzwyczailam sie do dwuczlonowego i wcale nie jest to jakies męczace, mowie serio :]
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeDec 28th 2012
     permalink
    niby małżeństwo, a nie można Ich nazwać Państwem Y, bo jednak nazywają się inaczej...

    ale czemu nie można nazwać Państwem?? Ja mam podwójne nazwisko, ale razem jesteśmy Państwo G. Nie widzę w tym kłopotu i zaproszenia zawsze dostajemy na wspólne nazwisko. Dzieci będą miały nazwisko po mężu.
    --
    •  
      CommentAuthorlenka1978
    • CommentTimeDec 30th 2012
     permalink
    Hejka!A umnie wyglada to tak że mój mężulek przyjął nazwisko moje,sam zaproponował czym mnie bardzo zaskoczył a mi przyznam bardzo to się spodobało choc mąż też ma ładne.Więc po obustronnym uzgodnieniu zostalismy przy moim.Najsmieszniejsze jest to że jak dostajemy zaproszenia lub karki św.niektórzy piszą na nazwisko mężusia hihi,no wiadomo nie wszyscy sie jeszcze o tym dowiedzieli bo raczej tradycyjnie to w Polsce żona przyjmuje nazwisko męża!!!!pzdr
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeDec 30th 2012
     permalink
    Jakby nie było temat dyskusji mimo wszystko jest dość dziwny, bo przecież każdy robi jak uważa :bigsmile:

    Ja jestem typowa tradycjonalistka i nawet się nie zastanawiałam, po prostu oczywistym mi było , że biorę nazwisko M.
    Mam wiele koleżanek , które zostały przy dwuczłonowym no i taki ich wybór to takie mają, Kto co woli i lubi :D
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeJan 2nd 2013
     permalink
    Mam nazwisko meza pewnie zastanawialabym sie nad dwuczlonowym ale mamy z mezem podobne nazwiska od zwierzat i brzmialoby to nie wiele lepiej jak przykladowo Karolina Owca - Baranowska hehe. Podalam przyklad bo nie chce wyjawiac na forum swojego nazwiska:)
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
  4.  permalink
    Ja na pewno przyjmę nazwisko męża. Zawsze tak chciałam i nie umiem wyjaśnić dla czego ;p
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 11th 2013 zmieniony
     permalink
    hopelight: mezem podobne nazwiska od zwierzat


    A u nas są to dwa zawody i też głupio by to brzmiało Malarz-Stolarz (to też nie moje nazwiska:wink:) więc się nawet nie zastanawiałam, które przyjąć.
    --
    •  
      CommentAuthorkalfasek
    • CommentTimeJan 25th 2013 zmieniony
     permalink
    A ja będę panią Honisz i wreszcie nie będę na samym końcu alfabetu, to tak na marginesie oczywiście chcę przyjąć nazwisko męża chociaż moje jest bardzo popularne każdy w kraju próbował pewnie zupki Ż.... więc dla mnie oba są okej ale to kwestia przyzwyczajenia, dzieci oczywiście też po męża nazwisku
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.