Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 24th 2012
     permalink
    Tak, dokładnie tak, ma swój gust i BLW z tym nie walczy, jak to bywa przy karmieniu łyżeczką - metoda "za mamusię, za tatusia" czy jak to leciało :wink: To, że nie grymasi i nie wydziwia nie oznacza w moim przykładzie tego, że zjada bez szemrania wszystko, co jej się poda (jak nieistniejące idealne dzieci wg naszych babć czy cioć), ale to, że bez oporów próbuje nowych potraw czy produktów i może sama zdecydować czy jej to odpowiada, czy też nie.

    W metodzie "tradycyjnej" zawsze istnieje (choć nie musi tak być) pokusa, żeby jeszcze "dopchnąć" dzieciakowi 3 łyżki zupki, bo zostały w miseczce. Albo zmiksować mu nielubiane warzywo w papkę i się nie zorientuje, że to je. W ogóle papka nie uczy dziecka, co mu smakuje, a co nie - wszystko wygląda tak samo, smak się tylko zmienia. I jak tu sobie odnaleźć ulubione produkty, a nielubiane omijać? Nie ma szans :wink:

    Powiem tak - testujemy BLW w praktyce codziennie już od prawie 16 miesięcy. Do tej pory się nie zawiodłam. Natomiast znam parę mam rówieśników rozszerzających dietę tradycyjnie - nie wiem, co prawda, gdzie i jakie błędy popełniły - i każda z nich przeciera oczy ze zdumienia widząc moje dziecko przy stole. Dla mnie to mówi samo za siebie.
    •  
      CommentAuthorJasiolinek
    • CommentTimeJan 24th 2012
     permalink
    Mam pytanie do doświadczonych mam. Kiedy można przejść z mleka modyfikowanego na uht? I czy trzeba je gotować? Mój mały juz za tydzien skończy 2 lata i zastanawiam się czy nie zacząć dawać mu inne mleko.:bigsmile:
  1.  permalink
    Mam pare pytanek:

    1) Czy jak zaczniemy podawać Franiowi zupki to od razu zaczac ful wypas z zupka czyli ziemniaczek, brokul, marchewka? Czy zacząć z samą marchweką?
    I potem co kilka dni dodawać nowy produkt?
    2) Próbować też owoców czy się z nimi wstrzymać?
    3) Te kaszki czy płatki ryzowe, to jakies specjalne sa dla dzieci czy taką zwykla kaszkę mannę dodać?
    4) A i wiem, ze na poczatku tylko jedna łyżeczkę tego.. ale mam to do zupki wrzucić i razem podgotowac czy jak?
    Byłabym wdzieczna za odpowiedzi bo jestem zielona :smile:

    Aaa i jak podajecie dziecom wodę mineralną np to tez ja najpierw gotujecie czy taka z butelki może być?
    -- // //
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 28th 2012
     permalink
    nightingale_84: 3) Te kaszki czy płatki ryzowe, to jakies specjalne sa dla dzieci czy taką zwykla kaszkę mannę dodać?


    Kaszki dla niemowląt warto odpuścić - są masakrycznie słodkie (nawet dla mnie, a ja słodycze uwielbiam), nie wiem, po co dziecku na dzień dobry serwować coś z taką zawartością cukru, po co ma się przyzwyczajać do takich smaków? Zwykła manna, manna orkiszowa, drobna kaszka kukurydziana, kasza jaglana - to wszystko się przygotowuje szybko i bez problemów, i jest o niebo zdrowsze dla takiego dziecka.
  2.  permalink
    hydrozagadka: Zwykła manna, manna orkiszowa, drobna kaszka kukurydziana, kasza jaglana - to wszystko się przygotowuje szybko i bez problemów, i jest o niebo zdrowsze dla takiego dziecka.


    No własnie o takiej myslałam ale nie wiedziałam czy sie dla dzieci nadają :smile:
    I co łyzeczke takie kaszki do zupki i podgotowac tak?
    -- // //
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 28th 2012
     permalink
    nightingale_84: I co łyzeczke takie kaszki do zupki i podgotowac tak?


    Tak chyba najprościej :smile:
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeJan 28th 2012
     permalink
    Niestety, ale większość producentów żywności dla dzieci dodaje do swoich dań masę cukru :-/ Po co się pytam???
    Bebiko - cukier, deserki i kaszki Bobovita (oraz Nestle, Hipp) - cukier... I to jest zdrowe odżywianie?
    A kaszki bez cukru są np. już wspomniane Holle, Baby Sun (tańsze i więcej).
    Oczywiście najlepiej jest gotować samemu, ale czasem potrzebuje się czegoś błyskawicznego :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 28th 2012
     permalink
    Livia: A kaszki bez cukru są np. już wspomniane Holle, Baby Sun (tańsze i więcej).

    gdzie do kupienia?
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeJan 28th 2012
     permalink
    Holle w sieci Bomi, Organic (drogo!), albo na Allegro (najtaniej). Baby Sun w Organic i pewnie w innych sklepach ze zdrową żywnością. W sklepie internetowym evergreen.pl są też czeskie dużo tańsze kaszki bez cukru - i tez całkiem fajne. Poza tym evergreen ma też inne fajne rzeczy (właściwie głównie czeskie).
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 29th 2012
     permalink
    Są kaszki bez cukru, z serii Zdrowy Brzuszek, Nestle je robi.
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 29th 2012
     permalink
    Zdrowy brzuszek też są słodzone, nieco mniej, ale jednak. Zamiast sacharozy mają maltodekstrynę - też cukier.

    Z tego, co wiem, to kaszki Hipp produkowane na niemiecki rynek są bez cukru - też bywają na allegro. U nas niestety tylko słodzone :-(

    Jeszcze zapomniałam dodać, że świetnie się sprawdza najzwyklejsza owsianka - ja robię na wodzie, wrzucam na wrzątek garść płatków, po dwóch minutach odcedzam, do tego starte jabłko albo inne owoce - super sprawa. Łyżeczka masła (kiedyś dawałam olej słonecznikowy tłoczony na zimno, ale teraz Hania już je masło bez żadnych reakcji, więc jest na maśle), czasem dorzucam parę rodzynek. Można na mleku, jak dziecko może. Albo dodać jogurt naturalny.

    Albo inny pomysł - zwykła drobna kasza kukurydziana z suszonymi śliwkami. Robię na mleku ryżowym. Wrzucam parę pokrojonych śliwek, zagotowuję, do tego kaszka (wg proporcji z opakowania), masło. Robi się trzy minuty. Potem dodaję jeszcze łyżkę domowych powideł bez cukru i gotowe.
  3.  permalink
    A z ciekawości- po co do kaszek dodaje się masło? Ewuni czasem robię kaszę manną- na opakowaniu też jest napisane, żeby dodać masło
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 29th 2012
     permalink
    Ja tam nie widzę w składzie maltodekstryny, przynajmniej w tej kaszce, którą akurat mam w domu.
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 29th 2012
     permalink
    Cerise, nie wiem, czy taki jest powód, ale moja mama jak byłam mała to dodawała masło, żeby kaszki nie solić - a masło jest ciut słone i nadaje fajnego smaku. Ale nie wiem, czy taki jest cel ;)
    --
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeJan 29th 2012
     permalink
    Może po to, żeby podnieść kaloryczność? Tak czy siak dzieciska powinny dostawać tłuszcze, bo to wpływa dobrze na rozwój układu nerowego.

    Co do mleka UHT, bo takie widziałam pytanie, moje dziecię pije mleko z kartonika od 1 urodzin. Nie podawałam praktycznie wcale modyfikowanego, sporadycznie - ale nie z proszku, tylko płynne. Mleka z kartonika nie przegotowuję, lekko podgrzewam na gazie lub dodaję odrobinę wrzącej wody (zwłaszcza jak jest z lodówki). Mała nie ma żadnej skazy - ale to jest indywidualne, trzeba dostosować do dziecka - po prostu dać troszkę raz i poobserwować, głównie policzki, czy się staną się czerwone i chropowate (pierwsza córcia miała takie objawy po mleku krowim).
    Osobiście jestem wrogiem mm, zwłaszcza tego w proszku. Wydaje mi się za bardzo przetworzone, żeby mogło sprzyjać rozwojowi dziecka. I nie wierzę w żadne "badania naukowe", według których dziecko do ukończenia 3 roku życia trzeba katować mieszankami.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
  4.  permalink
    bladykot: gdzie do kupienia?


    Bladykotku te kaszki Hole to na Allegro są :)
    Przy szukaniu kubka Doidy sie na nie natknełam :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 29th 2012
     permalink
    Melodie: Ja tam nie widzę w składzie maltodekstryny, przynajmniej w tej kaszce, którą akurat mam w domu.


    Nie wiem, nie miałam wszystkich, to nie ręki nie dam sobie odciąć. Na pewno jedna z nich zawierała to w składzie, bo pamiętam. Ale fakt, i tak była dużo mniej słodka od innych.
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 29th 2012
     permalink
    cerisecerise: A z ciekawości- po co do kaszek dodaje się masło? Ewuni czasem robię kaszę manną- na opakowaniu też jest napisane, żeby dodać masło


    Po prostu kompletny posiłek musi też zawierać tłuszcze - szczególnie, jak się przygotowuje owsiankę czy kaszkę na wodzie, jak ja często (albo na mleku ryżowym, które jest cieniutkie strasznie). Przecież część witamin jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc lepiej się wchłaniają w ich obecności.
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 29th 2012
     permalink
    No tak, to ma zdecydowanie więcej sensu niż tylko walory smakowe :))
    --
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeFeb 1st 2012
     permalink
    Dziewczyny, szukam dobrej kaszki na rozszerzanie diety dla dziecka. Co polecacie?
    Chętnie poznam Wasze typy na kaszki mleczne i bezmleczne bezglutenowe, najchętniej bez cukru lub z minimalną ilością.

    Czy któraś z Was podaje dziecku Milupę? Co o niej sądzicie?
    --
  5.  permalink
    Ja Ewuni dawałam Holle, są bez cukru. Ale ona średnio kaszki lubiła, więc chyba jedno albo dwa opakowania zużyliśmy. Ja miałam bezsmakowe (i bezmleczne), mieszałam jej z pokrojonymi w kostkę owocami.
    Bez cukru są też kaszki BabySun.
    Ale Ewcia to właściwie najbardziej lubiła takie domowe kaszki- kukurydzianą, ryż na mleku, potem manną, kuskus. A teraz najbardziej lubi gryczaną z sosikiem :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeFeb 1st 2012 zmieniony
     permalink
    Też polecam Holle. Nie dość, że bez cukru, to jeszcze z pełnego przemiału. Teraz też moja Wika je wcina, chociaż daję jej też zwykłe, z cukrem. Aha, dobre i mało słodkie są też kaszki Hippa. Szczególnie ulubiona kaszka mojej Wiki to owsianka z jabłkami.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeFeb 1st 2012
     permalink
    Bez urazy dziewczyny, ale czy tak trudno cofnąć się kilka postów wstecz? Przecież dopiero dyskutowałyśmy na temat kaszek bez cukru i miejsc ich dostępności...
    --
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeFeb 1st 2012
     permalink
    Livia, masz rację. Złapałam się na forumowego chochlika, który na niektórych wątkach pokazuje mi, że niby ostatnie posty mam przeczytane, co znów okazało się nieprawdą w tym konkretnym przypadku.
    Choć w sumie nie do końca moje pytanie jest "powtórkowe", bo pytałam też o Milupę :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    a ja juz nie moge sie doczekac jak zaczniemy stosowac BLW, uwielbiam ten etap u dzieci...:))
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Jeśli chodzi o kaszki, to ja też robię sama- manna, kukurydziana, jaglana lub płatki owsiane, do tego wkrojone, wtarte albo zmiażdżone owoce zdecydowanie lepsze i tańsze niż "gotowce" :smile:
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Dziewczyny - głupie pytanie - czy tą kaszkę podajecie w butelce? Zastanawiam się, czy potrzebny jest smoczek o większej średnicy?
    --
    •  
      CommentAuthorAlien
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Moje dziecię jest antysmoczkowe i wszystko muszę mu dawać łyżeczką. Chociaż kaszek jeszcze nie próbowałam. Ale skoro ziemniaczki i marchewę wsuwa, to i z kaszkami sobie poradzimy :smile:
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    aneta01: Dziewczyny - głupie pytanie - czy tą kaszkę podajecie w butelce? Zastanawiam się, czy potrzebny jest smoczek o większej średnicy?


    Ja też tylko łyżeczką - od samego początku. Dzieć nie zaakceptował żadnego z proponowanych smoczków.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Ja różnie- zasadniczo łyżeczką, ale jeśli jest bardzo zmęczony i nawet nie chce już siedzieć, ciągnie z butelki taką gęstą- mam smoczek Lovi 6+
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Do kaszek jest dobry smoczek 3-przepływowy, o taki np.
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Zjedzcie mnie, ale nie rozumiem -
    skoro dziecko je łyżeczką, to po co proponować kaszkę przez smoczek?
    A argument, że dziecko jest bardzo zmęczone i nawet nie chce już siedzieć, to dla mnie znak, że to nie jest pora na jedzenie :neutral:
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Melodie: Do kaszek jest dobry smoczek 3-przepływowy, o taki np.
    --

    Dzięki:smile:
    --
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Mónikha: Zjedzcie mnie, ale nie rozumiem -skoro dziecko je łyżeczką, to po co proponować kaszkę przez smoczek?A argument, że dziecko jest bardzo zmęczone i nawet nie chce już siedzieć, to dla mnie znak, że to nie jest pora na jedzenie


    Ja musiałam wrócić do pracy, kiedy moja córeczka miała 5 miesięcy. Zostawiałam jej odciągnięte mleko, które moja mama jej zagęszczała kaszką. Mała jeszcze nie siedziała (w ogóle późno zaczęła siedzieć). Próbowałam dawać różne smoczki - niemal wszystkie, jakie były dostępne na rynku, ale ona potrafiła je tylko gryźć (w wieku 4 miesięcy miała już 2 zęby). Dlatego moja mama podawała jej jedzenie łyżeczką, chociaż na początku było ciężko (dziecko nie umie zbierać pokarmu z łyżeczki i więcej wypluwa niż połyka). Jak się już tego nauczyła, to smoczki poszły do kosza.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
    Dziewczyny, jakie kasze (do dań obiadowych) polecacie dla roczniaka karmionego piersią?
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
    Mónikha: Dziewczyny, jakie kasze (do dań obiadowych) polecacie dla roczniaka karmionego piersią?


    Ja zdecydowanie polecam jaglaną.

    I tak z ciekawości zapytam to ma znaczenie, jeśli chodzi o wybór kaszy,że dziecko jest karmione piersią?
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
    Moja młoda jest wybitnie "kaszożerna" i uwielbia w zasadzie wszystkie - do obiadu szczególnie pęczak (przyrządzony podobnie, jak risotto)i gryczaną. Bardzo lubi też czerwoną soczewicę ugotowaną z ryżem, dosmaczoną oliwą z oliwek - co prawda to nie kasza, ale ma fajną konsystencję, da się jeść i łyżką, i łapkami.
  6.  permalink
    A ja mam pytanie czy kleiki ryżowe sa tylko takie dla dzieci? (typu Nestle, Bobovita)?.
    Przeszuakałam ostatnio cały Kerfur i nie mołam znaleźć..
    Chciałam kupic taki normlany kleik bo te dla dzieci zbyt slodkie podobno są.
    -- // //
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
    Jaheira: to ma znaczenie, jeśli chodzi o wybór kaszy,że dziecko jest karmione piersią?

    ja zrozumiałam to tak, że chodzi o kasze bezmleczne
    --
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
    nightingale_84: taki normlany kleik

    z tego co się orientuję to normalny kleik jest właśnie na dziale dzięcięcym i on jest niesłodki, tylko neutralny w smaku
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
    Mónikha: A argument, że dziecko jest bardzo zmęczone i nawet nie chce już siedzieć, to dla mnie znak, że to nie jest pora na jedzenie

    Możesz rozwinąć/uściślić swą wypowiedź?
    --
  7.  permalink
    Ewa najczęściej je kaszę gryczaną, bo uwielbia. Oprócz tego kuskus, ale to średnio kaszowate :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
    hydrozagadka: erwoną soczewicę ugotowaną z ryżem, dosmaczoną oliwą z oliwek

    też o tym pomyślałam - że to świetny produkt kaszopodobny :bigsmile:
    Dzięki za podsunięcie pomysłu!

    Każdej z Was z osobna też dziękuję za wpisy :bigsmile:
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
    nightingale_84: A ja mam pytanie czy kleiki ryżowe sa tylko takie dla dzieci? (typu Nestle, Bobovita)?.

    Tak jak Tuli pisze, zaopatruję się również na dziale dziecięcym. Ale myślę, że może by poszukać na regałach ze zdrową żywnością?
    -- Mama M & N & W
  8.  permalink
    Oo no proszę!
    Dzieki, to teraz muszę na dział dziecięcy sie udać :)
    -- // //
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeFeb 9th 2012
     permalink
  9.  permalink
    Kurcze, kupilam dzis zwykla kaszke kukurydziana i co..
    Na opakowaniu napisane jest, że moze zawierać sladowe ilosci glutenu, soi, orzechów, mleka..
    Przecież takiej kaszki nie mogę Frankowi podać..
    Zostaja chyba tylko te z Nestle itp.
    -- // //
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 11th 2012 zmieniony
     permalink
    nightingale_84: Na opakowaniu napisane jest, że moze zawierać sladowe ilosci glutenu, soi, orzechów, mleka..


    Night wszystkie produkty spożywcze mają informację.Podejrzewam,że w ten sposób producenci zabezpieczają się przed ewentualnymi odczynami alergicznymi.
    Ja Wojtkowi dałam tylko jedno opakowanie kleiku kukurydzianego Nestle. Teraz dostaje zwykłą kaszkę kaszkę kukurydzianą.

    Ale Franio skoro jest na piersi to chyba nie ma potrzeby wprowadzania mu jeszcze kaszek. Wbrew pozorom kaszka wcale nie ma wpływu na lepsze przesypianie nocy przez dzieci jak sądzi wiele mam. Żeby nie było ja do niedawna też zaliczałam się do tego grona:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 11th 2012 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny ja też mam pytanie...
    bo już niedługo [za jakieś 2 -3 tygodnie] chciałabym coś mojemu dziecku innego podać niż cycek :smile:

    [i tu od razu upraszam o nie pouczanie mnie, że cyckowemu to po 6 mscu, albo że 4 msc to za wcześnie i lepiej od 5-go itp itd
    gdyż chcę to zrobić za 2-3 tygodnie i tak zrobię niezależnie od tego jakie są Wasze opinie na ten temat :wink:]


    ale pytanie moje brzmi - czy jest jakieś znaczenie w kolejności wprowadzania nowych rzeczy ?
    czy musi być najpierw kaszka a potem np jabłuszko czy marchewka ?
    czy mogę najpierw jabłuszko i/lub marchewkę a kaszkę sobie "darować" ?

    na początek to chciałam tak na zasadzie - kilka łyżeczek na spróbowanie, nawet nie żeby to był jakiś konkretny posiłek :smile:
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeFeb 11th 2012 zmieniony
     permalink
    Teo, ja w ogole nie wprowadzilam kaszek takich smakowych. Tylko kasze manna (dodaje do jedzonka malej). Zaczelam rozszerzanie diety od marchewki( powinno sie zaczynac od warzyw, bo owoce sa slodsze i potem dziecko moze nie chciec warzywek). Potem dawalam marchewka z ziemniaczkiem, jabluszko, jablko-marchew itp.).
    A chrupki kukurydziane to juz mozna dawac dziecku, jak ma 7 m-cy? Bo chcialam malej dac do raczki, ale nie wiem :shamed:Nie zadlawi sie?
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.