Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    Teo, no to super ze wcina z lyzeczki kaszke. Pewnie chodzi jej o konsystencje jak z butli leci.
    A kleik mozesz podac np. z jakims owockiem. Ja tak daje Sarze, dodaje troszke owocka ze sloiczka lub jabluszka tartego i wcina :smile:
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    montenia: Ja tak daje Sarze, dodaje troszke owocka ze sloiczka lub jabluszka tartego i wcina :smile:


    o super pomysł !!!
    dzięki !!! :wink::wink::wink:

    Ninka uwielbia starte jabłko [ze słoiczka się nie tknie bo za bardzo papkowate, ja scieram jej na takie wiórki] więc dodam jej kleiku :wink:
    --
  1.  permalink
    Dziewczyny, żołteczko po skończonym 6 czy 7 miesiącu sie podaje?
    Tzn 1/2 żołtka co 2 dni.
    Myslicie że moge już zacząć?
    Franek ma 6 miesięcy i 2 tygodnie.
    -- // //
    •  
      CommentAuthormarakuya
    • CommentTimeApr 18th 2012
     permalink
    Montenia, Twoj patent kaszka/kleik + owoc stosuje i Nati wcina :)
    nightingale, po pol roku pol zoltka co drugi dzien. Na necie jest "schemat zywienia niemowlat" np. na stronkach producentow kaszek itp (ja ma bobovity) Powies ma szafce i heja, sciaga jak sie patrzy ;)
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeApr 18th 2012
     permalink
    Marakuya, super :smile:
    Moja tez uwielbia to polaczenie:)
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    dziewczyny a ja mam takie nietypowe i dziwne pytanie :wink:

    otóż co można zrobić, żeby dziecka nie zaklejała kaszka mleczno-ryżowa ?
    w sensie, że dziecko kupsztala oddać nie może mamie do pieluchy :wink:

    pewnie napiszecie - NIE DAWAĆ KASZKI....

    tylko właśnie, że tego bym nie chciała robić bo ta kaszka to jedyne pożywienie, które moja Ninka zajada z taką radością i rozkoszą, że aż miło popatrzeć [zwłaszcza, że ona z tych jedzących dlatego bo dają a nie dlatego , że chce - przynajmniej takie sprawia wrażenie :cool:]
    normalnie nie nadażam z podawaniem jej łyżeczki a ona tak pięknie dziób rozdziawia jak piskle w gnieździe

    dlatego nie chciałabym jej tej kaszki "zabierać" :sad:
    ale kurcze z kupą mamy problem i to po kaszce chyba bo wczoraj nie dostała i dzisiaj kupy szły normalnie...

    dodam może tylko, że przepajanie nie bardzo w grę wchodzi bo Nina oprócz mleka nie chce pić NICZEGO
    przez wodę, wodę z cukrem, wodę z miodem, herbatkę malinową, morelową, z owoców leśnych, jabłkową, zwykłą Lipton, zwykłą Lipton lekko posłodzoną [:shocked:], soczek taki, sraki owaki no nic
    nie ma opcji
    weźmie dwa łyki i jak wyczuje, że to nie mleko to wypluwa cumla i nie włożę jej ponownie...

    do tej pory poiłam ją więc łyżeczką i jakoś to szło
    ale ostatnio nawet ta nie daje rady bo Nina zaciska dziąsła i nie wcisnę
    kubeczek Doidy też nie zdaje egz bo ze 100 ml nalanych do kubka 99 ml ląduje na bodziaku a 1 ml w żołądku :neutral:

    więc przepajanie po kaszce niestety nie wchodzi w grę
    jabłko też na nią nie działa specjalnie....



    są jeszcze jakieś inne sposoby ?
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Asiu może inną niż ryżową kaszkę, np. kukurydzianą, jaglaną, orkiszową?
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    U nas przy zaparciach zawsze się sprawdzał magiczny słoik Gerbera - jabłka z suszoną śliwką.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Asiu może inną niż ryżową kaszkę, np. kukurydzianą, jaglaną, orkiszową?


    ale one są też na MM i do rozrabiania z wodą ?
    i mają smak bananowy oraz malinowy ? :tongue:
    bo kurcze szczerze to takich kaszek o jakich Ty piszesz w ogóle nie widziałam nawet :sad:



    U nas przy zaparciach zawsze się sprawdzał magiczny słoik Gerbera - jabłka z suszoną śliwką.


    o to może jeszcze tego spróbujemy
    bo samo jabłko nie działa, już testowałam
    --
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Teo, najszybciej kupisz takie kaszki w sklepach ze zdrową żywnością, dobrych delikatesach lub na allegro. Głównie zachodnich producentów, bez cukru. Firmy Alnatura, Milupa, Holle.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    no masz !
    czyli jako, że mieszkam na zadupiu pozostaje allegro tylko :neutral:
    eee bez sensu
    poza tym co ? kupię a ona się na te nowe kaszki wypnie znając mą osobistą córkę i jej "złośliwość" :sad::cool:
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    TEORKA: poza tym co ? kupię a ona się na te nowe kaszki wypnie znając mą osobistą córkę i jej "złośliwość" :sad::cool:

    To kup tylko jedną na próbę...
    Asiu, stare porzekadło pszczół mówi, nie spróbujesz- nie dowiesz się.
    Nie możesz zawsze z góry zakładać,że Twoje dziecko czegoś nie polubi.

    A kaszka nawet jeśli nie jest z dodatkiem MM to możesz najpierw zrobić odpowiednią porcję mleka a potem dodać do niej kaszkę.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    tylko kurcze nie mogę na All znaleźć :sad::sad::sad:
    pomożecie ? :devil:

    ale czyli co ? wniosek taki, że to ryż ją zaklejać może ?
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Ryż zakleja na bank, przy biegunkach go polecają nawet.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    no to buuuuuuuuuuuuuu :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 20th 2012 zmieniony
     permalink
    Teo, oprócz Holle (drogie), są jeszcze np. "Baby Sun", też pewnie na Allegro, chyba, że masz u siebie sklep z tzw. zdrową żywnością. I możesz przecież dodać do niej jabłko, lub właśnie śliwkę słoiczkową (albo gruszkę williamsa - dzieciaki ją uwielbiają, a często działa "upłynniająco" na zaparcia). Nie kupuj tych słodzonych, aromatyzowanych, zaklejających świństw ;-)
    A tu link do Allegrowych aukcji kaszek Holle
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012 zmieniony
     permalink
    Livia: Nie kupuj tych słodzonych, aromatyzowanych, zaklejających świństw ;-)


    ale kiedy ona je uwielbia :sad::tongue:

    aha czyli już widzę, że tamte wszystkie bezsmakowe są
    sklepu ze zdrową żywnością u mnie brak, niestety..
    ale poszukam tych baby sun na all

    edit,
    nie ma :tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Teo, myślę, że będą jej bardzo smakowały te "bezsmakowe" z owocami :-) Mój Miki do tej pory się tym zażera, z tym, że teraz już kupuję zwykłe płatki owsiane, jęczmienne, czy inną kaszę mannę(ą?) i sama gotuję.
    A, przypomniałam sobie, że jaglana jest w wersji z jabłkiem i gruszką (tylko one nie są dosładzane, więc i tak możesz tam wsadzić jeszcze trochę jabłka). No i od 6 miesiąca, czyli od jutra ;-)
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Livia: że jaglana jest w wersji z jabłkiem i gruszką


    a nie kojarzysz jakiej firmy i czy w "normalnym" sklepie [typu TESCO] dostanę ?
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    TEORKA: aha czyli już widzę, że tamte wszystkie bezsmakowe są

    Ale w tych aukcjach co Livia podesłała są choćby jabłkowe kaszki z tego co pamiętam...
    --
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Teo, kup Nince Gruszki Williamsa i dodaj jej do tego ryzu , moze ja wtedy nie zaklei.

    Moje Adasiatko dzis jadlo te gruszki, tzn tylko kilka lyzeczek , reszta ja wyjadlam ze sloiczka.. Mniaaaaammmmm jakie pyszne!! Chyba bede dla sibie kupowac..:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 20th 2012 zmieniony
     permalink
    TEORKA: a nie kojarzysz jakiej firmy i czy w "normalnym" sklepie [typu TESCO] dostanę ?


    No Holle na pewno nie, ale na początek możesz spróbować kaszki Nestle z serii "zdrowy brzuszek", czy jakoś tak. One, z tego co pamiętam, nie mają w składzie cukru, tylko nie wiem czy nie są dla ciut starszych niemowląt.

    Ninka już ma wprowadzony gluten, tak?
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Livia: Ninka już ma wprowadzony gluten, tak?


    eeeeee na pewno nie tak, jak się to powinno robić :shamed:
    tzn pominięty został etap kaszek mannych i innych a od razu chleb dostala i wcina go już jakis czas i nic jej nie jest
    przynajmniej nie widać żeby coś jej było :wink:
    no ale teoretycznie w takim razie jej tego glutenu wg zasad nie wprowadziłam....


    Jaheira: Ale w tych aukcjach co Livia podesłała są choćby jabłkowe kaszki z tego co pamiętam...


    faktycznie jest :wink:
    od 6-go miesiąca


    a powiedzcie mi tylko - te kaszki się robi na wodzie czy na mleku czy jak ?
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Teo ja te kaszki kupuje w zwykłym sklepie spożywczym.
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Teo - Miki sobie też tak gluten wprowadzał - ukradł chleb i zeżarł :bigsmile::bigsmile:
    A kaszki możesz robić na mm, albo na wodzie - jak sobie życzysz.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012 zmieniony
     permalink
    bladykot: Teo ja te kaszki kupuje w zwykłym sklepie spożywczym.


    te HOLLE ?
    kurcze pojedziemy w niedzielę do Tesco to poszukam bo jakby jej smakowały a nie zaklejały to byłoby super :wink:


    Livia: Teo - Miki sobie też tak gluten wprowadzał - ukradł chleb i zeżarł :bigsmile::bigsmile:


    no ale to chyba zła kolejność nie ?
    bo się powinno od kaszy manny zaczynać a potem ......... no właśnie nie pamietam co :tongue:
    ja to w ogóle wiele rzeczy jej daję intuicyjnie bardziej bo nie chce mi się za każdym razem sprawdzać co od kiedy można :neutral:

    wiadomo orzechów jej nie dam, czy sera żółtego :cool:
    chociaż z tego co mi mama opowiada to ja w jej wieku pierogi ruskie wcinałam :shocked::smile:
    --
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Teo, w Tesco pewnie jest taka oddzielna polka ze "zdrowa zywnoscia" tam moze poszukaj tych kaszek i innych..
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Holle W ŻYCIU w Tesco nie widziałam, no chyba, że ktoś ze sobą przyniósł :wink:

    TEORKA: bo się powinno od kaszy manny zaczynać a potem ....


    Kasza manna podobno glutenu ma śladowe ilości ;-) Ja usiłowałam wprowadzać ten cholerny gluten tak jak w schematach, ale Miki mnie przechytrzył :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Livia: Holle

    widziałam je w Bomi
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    bladykot: widziałam je w Bomi


    a ja takiego sklepu na oczy w moim mieście nie widziałam :neutral::shocked:


    yol: w Tesco pewnie jest taka oddzielna polka ze "zdrowa zywnoscia"


    to chyba u Was, w Irlandii jest :tongue::tongue::devil:
    --
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    a nie ma w PL??
    Bylam przekonana ze kazde Tesco ma taka polke..
    tam sa te wszystkie - zdrowe kasze, makarony, sojowe pasztety itepe itede..
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    a nawet nie wiem bo ja w naszym Tesco się nigdy odnaleźć nie mogę :confused:
    papier toaletowy obok ogórów kiszonych i generalnie syf, kiła i mogiła :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    W Bomi to ja je też kupowałam, ale na Allegro jest taniej :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    TEORKA: te HOLLE ?

    nie te zwykłe kasze. Gosia nie lubi tylko kaszy kukurydzianej.
    Kasze gotuje na wodzie i dodaje owoce. Tylko do kaszy manny dodaje moje mleko.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Livia: ale na Allegro jest taniej :wink:


    ale się czeka na przesyłkę a ja nie lubię tak...
    poza tym trzeba zawsze pamiętać coby zamówić wcześniej
    bez sensu :tongue:


    bladykot: nie te zwykłe kasze


    ale czyli jakie ? :shamed:
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    TEORKA: ale się czeka na przesyłkę a ja nie lubię tak...


    O rany, marudo, to o co Ci właściwie chodzi? :tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    TEORKA: ale czyli jakie ?

    jaglana, manna, kuskus, jęczmienna lub płatki jęczmienne,
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    bladykot: jaglana, manna, kuskus, jęczmienna lub płatki jęczmienne,


    czyli takie normalne do robienia samemu a nie, że tylko wlewasz wrzątek czy tam coś i gotowe tak ? :wink:


    Livia: O rany, marudo, to o co Ci właściwie chodzi? :tongue:


    Ty wiesz, że ja chyba sama nie wiem ? :tongue::devil:

    nie no chciałabym to móc kupić normalnie w sklepie :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    TEORKA: czyli takie normalne do robienia samemu a nie, że tylko wlewasz wrzątek czy tam coś i gotowe tak

    tak, 2 łyżki kaszy gotuje do wyparowania wody
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Teo, ale do Krakówka masz chyba niedaleko? :wink:
    Poza tym możesz Nince sama gotować np. kaszę manną, czy płatki owsiane, ale to pewnie z kolei za dużo roboty? :tooth::tooth:
    --
  2.  permalink
    Krzyś też w ramach ekspozycji na gluten pożerał zapamiętale buły :smile:
    Kaszek nawet tych bezsmakowych nie jada, raz zjadł kilka łyżek Sinlacu i tyle. Tego smakowego syfu to z zasady maluchom oszczędzam, chyba do zwykłej lepiej dodać owocki, większe pole do popisu :smile:
    Z kasz to jadł na razie kuskus i gryczaną, obie uwielbia, daję mu z warzywami. Ale przy BLW to kasze są dla odważnych, do dzisiaj nie udało mi się wyzbierać wszystkich ziarenek kuskusu jakie wylądowały na dywanie po środowym obiedzie :devil:
    --
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Ceri a jak gotujesz te kasze? żeby one nie były sypkie, bo nie wyobrażam sobie jak Wiki miałaby jeść taką kaszę?? po ziarenku?? Z makaronem sobie radzi, ale ryżu czy kaszy nie próbowałam. Poza tym ostatnio ZADŁAWIŁA się jabłkiem i odpuściliśmy BLW na kilka dni. Już się ogarnęłam, ale stracha miałam strasznego.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeApr 21st 2012
     permalink
    Teo, a dawalas Nince ten kleik z jabluszkiem lub innymi owockami? Ja daje tylko kleik wlasnie z owocami robie, zadnych kaszek(bo mala wymiotuje mi po kazdej na mm). Wlasnie kilka dni temu sprzedalam kilka sztuk kaszek Aptamil(nie ryzowych na mm). Mozesz tez te kasze manne ugotwac tak na gesto i doadac jabluszko starte luz jakis inny owocek ze sloiczka.

    Treść doklejona: 21.04.12 07:43
    Ceri, od kiedy mozna kuskus podawac? Kurcze dalabym malej.
    W ogole nie moge sie w tych schematach odnalezc. Mam kilka i w kazdym co innego. Macie gdzies moze schemat zywienia, taki sprawdzony?
    A banan swiezego(nie ze sloiczka) to od ktorego m-ca mozna?
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeApr 21st 2012
     permalink
    Ja jestem fanką kaszy jaglanej (i moje dziecko też :wink:). A jak mamy problemy zaparciowe, to jaglanka z suszonymi śliwkami i łychą domowych powideł śliwkowych bez cukru załatwia sprawę. A przy okazji jest pyszna, w sumie dzięki Hance przestałam jeść pieczywo na pierwsze śniadania, teraz to jadam z nią - owsianka, jaglana, kukurydziana... :smile:
  3.  permalink
    montenia: Ceri, od kiedy mozna kuskus podawac? Kurcze dalabym malej.

    Odkąd można gluten podawać- bo to kasza ( a właściwie chyba makaron :wink:) z pszenicy
    montenia: A banan swiezego

    mój już je
    jenny1983: Ceri a jak gotujesz te kasze? żeby one nie były sypkie,

    Kuskusa dla Krzysia nie gotuję na parze, tylko zalewam porcję wrzątkiem, a potem wrzucam do sosu i chwilę podgrzewam w garnuszku- kasza robi się klejąca. Fajne są też przepisy na placuszki z kuskusa i z kaszy gryczanej, do BLW nadają się idealnie
    --
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeApr 21st 2012
     permalink
    Ceri, do jakiego sosu wrzucasz? :devil: Ciekawość mnie kiedyś zabije

    :tongue:
    --
  4.  permalink
    do warzywnego- cukinia, papryka, marchewka. Ewuni dodaję domowy przecier pomidorowy, Krzyś jeszcze pomidorów nie jadł, więc jemu odkładam wcześniej.
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeApr 21st 2012 zmieniony
     permalink
    Livia: Ja usiłowałam wprowadzać ten cholerny gluten tak jak w schematach

    a macie gdzieś link do schematu wprowadzania glutenu?
    bo ja zamierzałam się sugferować TYM SCHEMATEM ogólnego rozszerzania diety.

    Ale mam dwa pytania, na które nie znalazłam tu odpowiedzi, wybaczcie takie banały, ale:
    1. Robi sie to tak, że np. zaczynam od kleiku ryżowego przez tydzień codziennie, w kolejnym tygodniu dołączam zupkę jarzynową z kaszka manną i coi wtedy? dziecko ma codziennie jeść i kleik i zupkę czyu może raz to raz to?
    Może Wam się to wydać głupie, ale pojęcia nie mam! :shocked::shocked::shocked:
    2. Jak mam w schemacie napisane "kasza manna" to moge użyć zwykłej czy lepiej tę HOLLE? I czy to musi byc manna czy jakakolwiek inna zawierająca gluten?
    Poza tym tak patrzę, że większość tych Holle jest bez glutenu (np mleko), a to nie o to cho, żeby właśnie był gluten, zeby była ekspozycja???
    3. Jeśli Mery ma czerwoną dupkę jak ja zjem banana, to pewnie lepiej unikać kaszek z bananem, hm?

    Nie kumam tego no:/ zwłaszcza ile tych posiłków innych niż mleko powinno byc. Może sie któraś mama podzielić?
    Np.: od wieczora do rana cyc, a potem np. o 12. kaszka, o 15. zupka, potem jakiś owocek i znowu tylko cyc?

    z góry dzieki za pomoc
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeApr 21st 2012
     permalink
    Madzia, ja wprowadzałam (no dobra - usiłowałam) gluten schematem dla dzieci karmionych mm, więc to chyba troszkę inaczej wygląda. Dawałam mu kaszkę pszenną, bo manna zawiera bardzo malutko glutenu. Ale, moim zdaniem, nie musisz rujnować się na Holle, tylko dobrze rozgotować Małej zwykłą manną(ę?), np. błyskawiczną. Albo np. płatki owsiane zmiel w młynku do kawy, a potem też ugotuj.
    Banana (i kaszek bananowych) faktycznie na razie nie dawaj - odczekaj troszkę i spróbuj, ale z normalnym bananem, a nie aromatem ;-)
    A ilościami posiłków to się na razie nie przejmuj za bardzo - wszak Mery na razie ma 4,5 miesiąca, więc niech korzysta z krainy mlekiem płynącej :wink:
    A - no i jeśli wprowadzasz coś nowego, to JEDNĄ rzecz na raz - no bo musisz zauważyć ewentualną reakcję alergiczną, a jak to będzie kilka rzeczy - to nie będziesz wiedziała o którą chodzi.
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeApr 21st 2012
     permalink
    Livia: wszak Mery na razie ma 4,5 miesiąca, więc niech korzysta z krainy mlekiem płynącej

    tak właśnie sobie myślałam, ale lekarze mają rózne opinie. nasza pediatra zaleca rozszerzać zgodnie z kalendarzowym wiekiem, ja z kolei bardziej się skłaniam ku korygowanemu, bo widze, że Mery jeszcze po prostu nie jest gotowa na jakies kulinarne bajery.
    Zatem masz rację, może na razie nie będę żadnego jadłospisu ustalac, tylko poeksperymentuję, a za ten czas się tu na watku doedukuję co i jak.
    Dzięki, Livia! :smile:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.