Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    Kakai - spokojnie przemyśl wszystko bo widzę, że póki co to masz chyba niezły mętlik w głowie - kilka pomysłów na dobę :rolling: masz jeszcze trochę czasu - jak w okolicach 30tc zamówisz wózek to będzie ok - czyli jeszcze spokojnie 7 tygodni możesz oglądać i się zastanawiać :thumbup:
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    cheriniatko: Ja sie jeszcze waham, ale typuję albo maxi cosi cabrio fix albo cybex aton, bo u nas i tak bedzie bez isofix używany, więc zarówno jeden jak i drugi bez bazy maja te same oceny. Z tego co wiem to cybexy sa wpinane w te same adaptery wózków co maxi cosi, ale musze jeszcze to sprawdzić


    aha:bigsmile:

    Treść doklejona: 29.03.12 11:56
    _kasiek_: Kakai - spokojnie przemyśl wszystko bo widzę, że póki co to masz chyba niezły mętlik w głowie - kilka pomysłów na dobę masz jeszcze trochę czasu - jak w okolicach 30tc zamówisz wózek to będzie ok - czyli jeszcze spokojnie 7 tygodni możesz oglądać i się zastanawiać

    dokładnie, w głowie burza pomysłow, zaczynam sie juz stresowac ze nie mam nic na oku:shamed:ale tak jak mowisz, jeszcze sie porozglądam spokojnie i bez schiz:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    Kakai: dokładnie, w głowie burza pomysłow, zaczynam sie juz stresowac ze nie mam nic na okuale tak jak mowisz, jeszcze sie porozglądam spokojnie i bez schiz


    najlepiej odstaw temat na kilka dni - tzn nie szperaj po necie itp. Wrócisz do tematu ze świeższym umysłem i nowymi przemyśleniami....a stresować się na prawdę nie masz czym :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    _kasiek_: najlepiej odstaw temat na kilka dni - tzn nie szperaj po necie itp. Wrócisz do tematu ze świeższym umysłem i nowymi przemyśleniami....a stresować się na prawdę nie masz czym


    hehe postaram sie:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorsliwson
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    P_Madzia: Sliwson ja widziałam na żywo mure i kurcze fajna jest i skretna... Faktycznie ciezkawa a co do gondoli to kupowała nie będę bo mam wózek z gondola od siostry icoo :) muszę nic spacerowke z adapterem do fotelika i kurde nie widzę alternatywy :(((


    A co to za i'coo? Może dokup sobie siedzisko + adaptery do stelaża i'coo?

    Ja przy pierwszym dziecku miałam wielofunkcyjny i'coo pii i wiem, że ta firma większość części robi zamienny i pewnie spokojnie udałoby Ci się znaleźć siedzisko pasujące do Twojego stelaża. No i pewnie dużo mniej by Cię to wyniosło.
    --
    •  
      CommentAuthorP_Madzia
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    sliwson:
    A co to za i'coo? Może dokup sobie siedzisko + adaptery do stelaża i'coo?

    Ja przy pierwszym dziecku miałam wielofunkcyjny i'coo pii i wiem, że ta firma większość części robi zamienny i pewnie spokojnie udałoby Ci się znaleźć siedzisko pasujące do Twojego stelaża. No i pewnie dużo mniej by Cię to wyniosło.


    to jest jakiś starszy model (ma 5 lat bo jezdzila nim moja siostrzenica) ale nie wiem dokladnie jaki... poza tym ja chcialabym kupic nowy wozek bo jak za rok trafi sie drugi dzidziul to będzie od razu :)))
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    dziewczyny a co myslicie o wozku bebecar stylo AT ? (ten ze skretnymi kołami)
    -- mama piątki :)
    • CommentAuthorsigasiga79
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    Jak dla mnie ok, ja osobiście lubie takie solidne "bryki" ale ten jest jeszcze cięższy od marity, no ale cena tego wozka jak dla mnie zbyt wysoka.
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeMar 29th 2012 zmieniony
     permalink
    nie widziałam na zywo - na fotkach wyglada fajnie, ale przeraziła mnie jego waga

    Waga podwozia: 12,3 kg
    Waga gondoli: 7,2 kg
    Waga siedziska: 5,7 kg
    --
    •  
      CommentAuthorVsti
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    Podwozie z gondolą 20 kg? + dziecko, ja bym wymiękła....
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    no waga mnie nie przeraza , jesli cos to cena choc uzywane 3 w 1 juz za tysiac zł mozna miec :) schoda nie mam ani jedngo po którym mogła bym go nosic, foteliki chyba maja dobra opinie, bagaznik w suvie tez pojemny i sie zastanawiam własnie tyle ze nie widzialam go na zywo. Mysle tez Maricie tylko jednak miałam wózek bez skretnych kółi ze skretnymii te drugie jednak mi bardziej pasuja :) Ja mam pewnie jeszcze ponad rok oczekiwania wiec zcasu sporo na zastanowienie sie, ale rekonesans robie :)
    -- mama piątki :)
    • CommentAuthorsigasiga79
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    Ja dlatego tez wybralam maritę bo podobnie nie mam ani jednego schoda :) i bagaznik tez mam pojemny. Jesli chodzi o skretnosc kol to lepiej sprawdz czy da się je blokowac, bo w trudnym terenie podobno lepiej się prowadzi te wlasnie nie skrętne. NO ale myslę ze taka marka to raczej ma z blokadą i wszystkimi bajerami:)
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    mooniia: a co myslicie o wozku bebecar stylo AT ? (ten ze skretnymi kołami)

    Moi znajomi go mają. Nawet zimą miałam okazję go przetestować na spacerku. Wózeczek jest ładny, duże koła sprawiają, że łatwo pokonuje nawet śnieg (właśnie po śniegu nim jechałam). Natomiast dla mnie wielkim minusem jest jego waga, rozumiem, że każda solidna kontrukcja musi swoje ważyć, ale te 20 kilo to już trochę przesada. Po złożeniu wózek zajmuje dużo miejsca.
    A my mamy już wózek, dość szybko, niespodziewanie i spontanicznie. "Upolowaliśmy" Hartana R1 z zeszłorocznej kolekcji za przyzwoite jak na tą markę pieniądze. Jeden problem z głowy :tongue:
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    ale powiedz w prowadzeniu tez tak czuc jego wage?
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeMar 29th 2012 zmieniony
     permalink
    mooniia: ale powiedz w prowadzeniu tez tak czuc jego wage?

    Ja czułam, ale pchałam go pod górkę, po śniegu (ubitym) z półtorarocznym dzieckiem będąc w ciąży, więc może nie jest to wiarygodna opinia:wink:

    A co do mury, bardzo mi się podobała, ale minusem jak dla mnie jest ten pałąk w spacerówce - tylko śpiworki z maxi cosi mają rozcięcie na dwie nogi i budka w spacerówce jest dość mała. Wydaje mi się, że niezbyt dobrze będzie chroniła dziecko przed wiatrem czy słońcem. Nawet mój mąż ostatnio w sklepie oglądał ten wózek i ciągnął budkę do przodu, bo myślał, że jakoś bardziej da się ją rozłożyć, a niestety nie. Cenowo mura już nie jest taka droga, albo staniała, albo inne wózki tak poszły z ceną w górę, bo teraz to nie różni się od nowego x-landera z tegorocznej kolekcji.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    a znajomi cos mówia o jego wadze?? no i znowu mam dylemat ;) babie to ciezko dogodzic, przerobiłam juz kilka wózków i nigdy zaden nie pasował mi do konca ;) nigdy nie miałam takiego klasycznego i w sumie teraz taki bym chciała
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    mooniia: a znajomi cos mówia o jego wadze??

    Nasi znajomi nawet jakby na ten wózek narzekali, to i tak tego otwarcie nie powiedzą :wink:, bo należą do tego gatunku ludzi, którzy mają wszystko co najlepsze :tongue:.
    Wnoszą ten wózek na 2 piętro, pewnie im ciężko. Ale z drugiej strony jeżdża nim po lesie i chwalą jego amortyzację.

    Dziewczyny, a co myślicie o trzymaniu wózka w bagażniku auta? Widzę, że u nas na osiedlu to popularny sposób. Bo tak prawdę mówiąc, czy znosić 10 kilo czy 14 czy 20 to i tak dla mnie za dużo i nie dam rady.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    madzinka ja mam wózek w bagazniku na stałe, ale to taka parasolka jest na krótkie wypady do sklepu, do parku gdy starszaki na zajeciach popołudniowych itp. mam go tam juz ponad półtora roku i nic mu z tego powodu nie jest nawet mrozy - 30 go nie ruszyły.
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    parasolkę też mam na stałę w bagażniku, ale nie wyobrażam sobie np. w zimie wychodzić z małym dzieckiem na rękach, iść do auta, dopiero rozkładać wózek i wkładać do niego dziecko !!!

    Parasolka to co innego - mamy ją w aucie bo córeczka już sporadycznie korzysta z wózka i zazwyczaj na jakiś zakupach itp. czyli w sytuacjach gdy jedziemy gdzieś autem.

    A ja jeszcze wrócę do kwestii tego, że któraś napisała, że bagażnik w aucie spory więc nie przejmuje się, że wózek będzie zajmował dużo miejsca.....uwierzcie mi - to się tak mówi, jak masz tylko wózek, ale jak już będziecie chcieli wyjechać gdzieś na wakacje na kilka dni (my byliśmy z 8-miesięczną Iwonką nad morzem na tydzień) to nawet nieduża parasolka wydaje ci się zdecydowanie ZA duża.....a mamy combi :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    _kasiek_: ale nie wyobrażam sobie np. w zimie wychodzić z małym dzieckiem na rękach, iść do auta, dopiero rozkładać wózek i wkładać do niego dziecko !!!

    Może napiszę, jak to robią moje sąsiadki. Schodzą z dzieckiem już ubranym, opatulonym, przykrytym w goldolce, kładą gondolę na tylne siedzenie samochodu, szybko rozstawiają stelaż i wpinają gondolkę. Nie sądzę, żeby dzidzi było wtedy zimno, tym bardziej, że rozstawienie stelaża trwa przecież kilka sekund.
    Nie wiem, czy to dobry pomysł, ale lepszego póki co wymyśleć nie potrafię, bo nie dam rady znieść wózka z 3 piętra. Lepszym pomysłem byłoby wybudowanie domu, ale tego nie zdążę do rozwiązania zrobić:wink:.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    _kasiek_: że bagażnik w aucie spory więc nie przejmuje się, że wózek będzie zajmował dużo miejsca.....uwierzcie mi - to się tak mówi

    to ja napisałam i wakacje tez mi nie straszne chocby dlatego ze i tak majac 3 dzieci i 2- 60kg psy jezdzimy na 2 auta bo inaczej sie nie da ;) ja jade z bagazami i 2 dzieci a maz z psami bagazami i najstarsza cora ;)ale fakt 2 auta zapakowane na full a oba maja mega bagazniki bo to wielkie suvy ;)

    a sam stelaz w aucie jesli nie boisz sie ze go Ci ukradna na pewno nie ucierpi :)

    Treść doklejona: 29.03.12 17:22
    choc w tym roku na poczatek jechałam sama z 3 i 1 psem bo maz z drugim jechał na krycie a potem dojezdzał i udało sie zapakowac z wózkiem itd . pies jechał na bagazach pod dachem niemal, z przodu porozkładany wózek, spiwory dziewczyny miału pod nogami itd. niemniej jednak zapakowałysmy sie choc było ciezko ;)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    nie wiem - dla mnie pół roczne dziecko w gondoli to i tak sporo do znoszenia do tego auta tym bardziej, że gondolę raczej niezbyt wygodnie się nosi....ja już wolę chyba wtaszczyć ten wózek - choć ja mam tylko pół piętra a nie dwa i ciągnęłam go za sobą idąc tyłem....

    mooniia: jezdzimy na 2 auta bo inaczej sie nie da ;)


    a no to jak na dwa auta to jest inna rozmowa w ogóle :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    Dobra, wózek wypróbowany, więc spokojnie mogę polecić Jedo Fyn. Zalety:
    - fajnie i szybko się składa
    - świetny do prowadzenia
    - duuuża gondola
    - bardzo dobry dostęp do kosza - a kosz spory, dużo się mieści

    Do wypróbowania jeszcze spacerówka, ale z gondoli jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona. Wad na razie nie widzę ;)
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    _kasiek_: dla mnie pół roczne dziecko w gondoli to i tak sporo do znoszenia do tego auta tym bardziej, że gondolę raczej niezbyt wygodnie się nosi....

    Pewnie, że niewygodnie, ale innej opcji chyba nie mam :confused:. Mamy gondolkę kombi, ona ma długie uszy do niesienia i nie waży zbyt dużo. Ciekawa jestem, jak to w praktyce wyjdzie, bo naprawdę nie wyobrażam sobie wchodzić z wózkiem na 3 piętro, można wciągać tyłem po schodku, ale chyba bym drżała, że wózek mi się wyśliźnie i poleci na dół z dzieckiem. Kurcze, chyba, że coś podpowiecie... Bo póki co nie mam pomysłu innego.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    The_fragile: Dobra, wózek wypróbowany, więc spokojnie mogę polecić Jedo Fyn. Zalety:- fajnie i szybko się składa- świetny do prowadzenia- duuuża gondola- bardzo dobry dostęp do kosza - a kosz spory, dużo się mieściDo wypróbowania jeszcze spacerówka, ale z gondoli jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona. Wad na razie nie widzę ;)


    wowowoowowowoow a ja go wlasnie chce, superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorsliwson
    • CommentTimeMar 29th 2012
     permalink
    Kakai: wowowoowowowoow a ja go wlasnie chce, superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr:bigsmile::bigsmile::bigsmile:


    A ja mam koleżankę która bardzo na ten wózek narzeka... ;-( Nie chcę oczywiście studzić entuzjazmu bo być może jej się po prostu trafił kiepski egzemplarz. Najpierw jej się luzowało koło, potem zaczęło odpadać. Oddała do serwisu (została bez wózka na 3 tyg) i wózek wrócił ze sprawnym kołem ale coś musieli spartaczyć bo zaczął skrzypieć. Musi go teraz raz w tyg psikać takim smarem specjalnym, żeby nie hałasował:P
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeMar 30th 2012
     permalink
    sliwson: A ja mam koleżankę która bardzo na ten wózek narzeka... ;-( Nie chcę oczywiście studzić entuzjazmu bo być może jej się po prostu trafił kiepski egzemplarz. Najpierw jej się luzowało koło, potem zaczęło odpadać. Oddała do serwisu (została bez wózka na 3 tyg) i wózek wrócił ze sprawnym kołem ale coś musieli spartaczyć bo zaczął skrzypieć. Musi go teraz raz w tyg psikać takim smarem specjalnym, żeby nie hałasował:P


    moze wadliwy egzemplarz:bigsmile: nigdy nie wiadomo na co sie trafi:neutral:
    --
  1.  permalink
    Dziewczyny dokupujecie czy moze dokupywalyscie moze materacyk do wozka? czy ten,ktrory jest przy wozku powinien wystarczyc?
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeMar 30th 2012
     permalink
    nie kupowałam - było ok ten co był w wózku
    --
  2.  permalink
    _kasiek_: nie kupowałam - było ok ten co był w wózku


    Bo tak sie nie przyjrzalam dobrze jak to jest w tym chicco,ale mam nadzieje,ze ten co jest to wystarczy...
    --
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeMar 30th 2012
     permalink
    Cobraczek: Dziewczyny dokupujecie czy moze dokupywalyscie moze materacyk do wozka? czy ten,ktrory jest przy wozku powinien wystarczyc?


    nasza gondola jest tak płytka, że jakbym tam jeszcze materac włożyła to by mi Dzieć wypadł... :smile:
    także nie planuję, myślę, że nam wystarczy:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorAndżi
    • CommentTimeMar 30th 2012
     permalink
    Dziewczyny a co myślicie o tym wózku, miała może któraś z Was? Wózek to quinny freestyle 3w1. Znajomi chcą kupić właśnie taki wózek.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMar 30th 2012
     permalink
    My mielismy tylko ten materacyk, co byl oryginalnie w gondolce i stanowczo wystarczyl :wink:.
    •  
      CommentAuthorP_Madzia
    • CommentTimeMar 30th 2012
     permalink
    dziewczyny a czy któraś z Was miała lub ma wozek GALEON firmy NAVINGTON ??? co o nim sadzicie ?
    •  
      CommentAuthormacek
    • CommentTimeMar 30th 2012
     permalink
    andżi kupowałam kiedyś dla koleżanki za granicę quinny freestyle czterokołowy ale samą spacerówkę (używany) i moim zdaniem to świetny wózek, duże siedzisko, montowane w obie strony, ogromny kosz, skrętne duże pompowane koła. Prowadzi się super i nie do zajechania. Koleżanka też była bardzo z niego zadowolona. Niedawno sprzedała bo aktualnie jest w ciąży z bliźniakami :)



    My też mieszkamy na trzecim piętrze i stelaż wózka trzymałam w piwnicy a schodziłam z dzieckiem w gondoli. Jasiu zaczął jeździć w spacerówce jak miał 4 miesiące i wtedy też spacerówka była w piwnicy.
    --
  3.  permalink
    mam może dziwne pytanie - doktórego miesiąca mniej więcej wozi sie dziecko w gondoli a od kiedy można go sadzać do spacerówki?
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMar 31st 2012
     permalink
    to pewnie zalezy od dziecka ja swoja trójke woziłam do mniej wiecej 7-8 m-ca potem one juz sie darły na lezaco i przesadzałam do spacerówki :)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorAndżi
    • CommentTimeMar 31st 2012
     permalink
    Dzięki macek :smile:
    --
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeMar 31st 2012
     permalink
    Moja znajoma 5miesiecznego synka juz wozi w spacerowce :)
    --
    • CommentAuthoredzia503
    • CommentTimeMar 31st 2012
     permalink
    To ja proszę o opinię, który lepszy doświadczone w wożeniu mamusie :)
    folky-s czy aston ?

    kurcze tak się wzięłam za przeglądanie Waszych postów trafiłam na Twój wybór Aston niom powiem Ci super kolory, super dodatki tzn. cały zestaw ten podnoszony zagłówek w gondoli , przekładana rączka w spacerówce no i cena całego kompletu .

    Wizualnie jest bardzo podobny http://espiro.eu/pr,wozki-glebokie,atlantic,13 pewnie musiała bym ob. na żywo ale online kto wie czy nie czas około sierpnia na zmianę :wink:

    Treść doklejona: 31.03.12 13:22
    My też naszą Martynkę szybko przenieśliśmy do spacerówki bo zaczęła siedzieć była bardzo ruchliwa, a gondola płytka , musiałam dokupić szeleczki ale przestało to być bezpieczne poza tym była bardzo ciekawa świata a gondola ustawiona tylko na nas, a spacerówka tylko na świat.
    ale dobrze wspominam czasy powożenia się http://espiro.eu/pr,wozki-glebokie,atlantic,13 czeka w garażu u rodziców, ale nie wiem czy będziemy go przywozi czy może kupimy coś innego:shocked::smile:
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeApr 1st 2012
     permalink
    Wózki firmy Nowalex niebezpieczne? Artykuł
    --
    •  
      CommentAuthormacek
    • CommentTimeApr 1st 2012
     permalink
    Szwedzi mają pierdolca na punkcie bezpieczeństwa i normy jakim musi sprostać dany produkt są na prawdę wysoki. Wydaje mi się, że jeżeli coś znaleźli to tak może być...Nie ukrywajmy, że polskie prawo i "normy" dają jeszcze dużo do życzenia....
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeApr 3rd 2012 zmieniony
     permalink
    wczorja byłam w 2 sklepach z wozkami i obejrzalam wszytskie jak sie dało i chyba pozostane przy wyborze wózka jedo fyn wątpliwy pozostaje ejszcze kolor, nie chcialam nic szarego, ale na żywo wpadl mi w oko ten kolor: a'la szary jeans z fioletem, co sądzicie?


    --
    •  
      CommentAuthorsliwson
    • CommentTimeApr 3rd 2012
     permalink
    Kakai mi się kolor podoba:)
    Gratuluję podjęcia decyzji:)
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeApr 3rd 2012
     permalink
    dzieki sliwson:-))
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeApr 3rd 2012
     permalink
    Kakai, my mamy taki szary jedo - fajny kolorek, praktyczny :)))
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeApr 3rd 2012
     permalink
    Ładny kolorek, mnie się podoba!
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    • CommentAuthorcho
    • CommentTimeApr 4th 2012
     permalink
    Kakai my wybralismy tez ten wozeczek. Tylko in a kolorystyke ;) 236wozek
    --
    •  
      CommentAuthorVsti
    • CommentTimeApr 4th 2012
     permalink
    Widziałam ten fiolecik na żywo bardzo ładny :))
    --
    • CommentAuthorcho
    • CommentTimeApr 4th 2012
     permalink
    Tatus wybieral. Mi tez sie spodobal dla dziewczynki:-)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.