Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormala_mi
    • CommentTimeAug 28th 2006 zmieniony
     permalink
    Czy przyjmujecie kwas foliowy? To bardzo ważne. Jego niedobór u ciężarnej powoduje wady cewy nerwowej u dziecka.
    Powstają one w 1 miesiącu życia płodowego, gdy kobieta najczęściej nie wie, że jest w ciąży. O ich pojawieniu się decyduje też wpływ środowiska i czynniki genetyczne.

    1. Kobiety planujące ciążę powinny pobierać 0,4 - 1,0 mg kwasu foliowego dziennie cztery tygodnie przed planowanym zapłodnieniem.

    2. Kobiety w ciąży powinny przyjmować 0,4 mg - 1,0 mg kwasu foliowego dziennie do końca trzeciego miesiąca ciąży.

    3. Kobiety z rodzin obciążonych występowaniem wad cewy nerwowej powinny przyjmować 4,0 mg kwasu foliowego dziennie.

    W pożywieniu występuje w: liściaste warzywa, szczególnie zielonolistne (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka, a także pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki), drożdże piwne, wątroba, jajka, pszenica, pomarańcze, awokado.
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeAug 28th 2006 zmieniony
     permalink
    Należy dodać, że kwas foliowy zaleca się stosować na minimum 3 miesiące PRZED planowaną ciążą. Szkoły są dwie - jedna twierdzi, że wystarczy przyjmować 1 tabletkę do 3 miesięcy przed ciążą, druga, że można przyjmować min. miesiąc przed poczęciem 2 tabletki dziennie.
    W ciąży zazwyczaj nie bierze się samego kwasu foliowego ale zestaw witamin i minerałów wraz z kwasem foliowym, które dobiera lekarz, ilość zapotrzebowania (głównie metodą wywiadu występowania wad wrodzonych e rodzinie oraz na podstawie badań).
    Kwas foliowy zapobiega powstaniu nie tylko wady cewy nerwowej ale szeregu innych wad wrodzonych, w tym np. rozszczepu kręgosłupa

    Ja przyjmuję od stycznia tego roku po 1 tabletce dziennie.
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeAug 28th 2006 zmieniony
     permalink
    Tak, ja przy pierwszej ciąży brałam kwas foliowy ( w aptece folik ) około 3 miesiące przed zajściem a potem 3 miesiące w ciąży, teraz planujac drugą ciążę też łykam.
    --
    •  
      CommentAuthormonawmona
    • CommentTimeAug 28th 2006
     permalink
    Mysle , że kwas foliowy - ja zazywam folik , to podstawa u każdej odpowiedzialnej kobiety planujacej ciąże , zwłaszcza ,że kupujemy go bez recepty wiec nie ma problemu z nabyciem .
    -- gg 6155390
    •  
      CommentAuthormala_mi
    • CommentTimeAug 29th 2006 zmieniony
     permalink
    Rozszczep kręgosłupa to jedna z wad cewy nerwowej.
    Jeśli chodzi o wady cewy nerwowej, to do nich zaliczamy:
    bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowa kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, przepuklina rdzeniowa, przepuklina oponowa czaszki i oponowo-mózgowa.

    Ponadto wady te dzielimy na wady cewy otwarte i zamknięte.

    Wiem co piszę :smile: Skończyłam fizjoterapię.

    A jeśli chodzi o łykanie kwasu foliowego przeze mnie, to łykam już od długiego czasu.
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeAug 29th 2006
     permalink
    •  
      CommentAuthormala_mi
    • CommentTimeAug 29th 2006
     permalink
    Nie ma za co :)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 13th 2006
     permalink
    Słyszeliście o tym, że kwas foliowy ma być dodawany do mąki? Aby wyeliminować wady wrodzone. W końcu nie wszyscy się starają, a wpadki to spora część ciąż.
    --
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeSep 13th 2006
     permalink
    Nie słyszałam, ale to nie jest zły pomysł. Kwas foliowy wpływa pozytywnie na wiele chorób (np. anemia).
    Są już natomiast balsamy do ciała z kwasem foliowym, można się nimi smarować w ciąży, przenika do organizmu. O skuteczności i realnych dawkach - nic mi nie wiadomo.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 13th 2006
     permalink
    Info ze strony producenta preparatu kwasu foliowego:
    W ostatnich latach wielu ekspertów doceniło ogromną rolę kwasu foliowego i poważnych skutków jego niedoboru w diecie. Dlatego działają programy wzbogacania ogólnie dostępnych produktów żywnosciowych w kwas foliowy. W Stanach Zjednoczonych od 1998 roku wzbogaca się mąkę, ryż i inne ziarna w kwas foliowy. W Wielkiej Brytanii od 2000 roku dodaje się 0,24 mg kwasu foliowego na każde 100 g mąki.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 13th 2006 zmieniony
     permalink
    Więcej info:
    Metabolizm kwasu foliowego zaburzają środki antykoncepcyjne. Zaobserwowano obniżony poziom kwasu foliowego u kobiet stosującyh doustną antykoncepcję. Zwiększa to ryzyko anemii i urodzenia w przyszłości dziecka zwadą wrodzoną. Dlatego w Stanach Zjednoczonych powstał pomysł, aby obligatoryjnie wzbogacać tabletki antykoncepcyjne w tę witaminę, ale dopóki tak się nie stanie kobiety stosujące doustną antykoncepcję powinny wzbogacać swoją dietę w dodatkowy kwas foliowy.
    Producenci antykoncepcji wiedzą, co robią. Jeśli w czasie tabletek dojdzie do wpadki, to jest większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą. A stąd już krok do aborcji.
    --
    • CommentAuthorAsia77
    • CommentTimeSep 13th 2006
     permalink
    tez zazywam kw.foliowy. kupilam jakis czas temu duze opakowanie 250tabl.w sklepie starania byla super promocja
    •  
      CommentAuthormala_mi
    • CommentTimeSep 14th 2006 zmieniony
     permalink
    Słyszałam o pomyśle dodawania kwasu foliowego do mąki. Według mnie to dobry pomysł. W końcu jesli dodają jod do soli, to dlaczego nie dodawać kwasu foliowego do mąki?
    •  
      CommentAuthorAnia
    • CommentTimeSep 14th 2006 zmieniony
     permalink
    Az się okaże, że nadmiar szkodzi. Tak, jak z jodowaniem soli. Niektórym to szkodzi, a potem muszą szukać soli bez jodu.
    Acha.. i chyba było coś z fluoryzacją wody- żeby społeczeństwo miało zdrowe ząbki, chyba tez w USA, aż się okazało, że fluor w nadmiarze także jest szkodliwy.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 14th 2006
     permalink
    Podobno w Polsce dodawano fluor do wody w losowych ilościach.
    --
    •  
      CommentAuthorPaula
    • CommentTimeSep 18th 2006
     permalink
    Co do kwasu foliowego to jest to witamina i nie tak łatwo go przedawkować. Poza tym tak jak wspominała Amazonka w Stanach dodają go już od prawie 10 lat, myślę, że gdyby nadmiar szkodził już by to wykryto.
    Jest duża różnica między jodem, czy fluorem a kwasem foliowym.
    Jod i fluor to tak zwane fluorowce.
    Tak naprawdę w pastach do zębów nie występuje fluor w czystej postaci tylko, któryś z rodzajów fluorków. Generalnie fluor jest substancją trującą, do past do zębów dodawane są pochodne fluoru. Związki fluoru mają wpływ na trwałość kości i emalii zębów, ale zbyt duże stężenie fluoru w preparatach dentystycznych niszczy emalię zębów. Fluor jest stosowany w zapobieganiu próchnicy, trzeba jednak pamiętać, że duże dawki mogą wywołać ich przebarwienie.
    Dlatego np. dla małych dzieci, które nie umieją wypluwać pasty po umyciu zębów stosuje się pasty bezfluorowe.
    Co do jodu należy pamiętać, że niektóre jego izotopy są promieniotwórcze.

    Kwas foliowy to witamina. Jego niedobór powoduje (oprócz wspomnianych wad cewy nerwowej) upośledzenie działania układu nerwowego, upośledzenie podziału komórek (wpływ na syntezę DNA), zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego. I jeśli dobrze pamiętam to jeszcze jakieś choroby o dosyć poważnie brzmiących nazwach.
    Przedawkowanie (przy dawkach 15 mg dziennie!) kwasu foliowego może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego i pokarmowego, skórnych odczynów alergicznych i krystalizować się w moczu.

    A i kwas foliowy niestety bardzo łatwo ulega zniszczeniu przy obróbce cieplnej jedzenia.

    Tak na koniec to kwas foliowy jest potrzebny do wytwarzania serotoniny :)
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeSep 18th 2006
     permalink
    "A i kwas foliowy niestety bardzo łatwo ulega zniszczeniu przy obróbce cieplnej jedzenia. "

    Mogę prosić o rozwinięcie? Zaciekawiło mnie to. Domyślam się, że chodzi o przeróbkę przygotowawczą (czyli, przykładowo - przegotowanie szpinaku)? I w związku z tym jak nalezy obchodzić się z kwasem foliowym, by jego zawartość była duża? Taki, przykładowo - sok marchwiowy z ryneczku obok bogaty jest ponoć w kwas foliowy. ponoć, bo kwas foliowy nie lubi słońca - jak to się ma do zawartości kwasu foliowego w w/w produktach?
    •  
      CommentAuthorPaula
    • CommentTimeSep 18th 2006
     permalink
    Kwas foliowy (B9) jest wrażliwy na obróbkę cieplną, czyli ginie w wysokich temperaturach. Im dłużej coś gotujemy tym mniej kwasu foliowego, ale jednocześnie chroni je dodatek kwasy askorbinowego czyli witaminy C. Nie wiem jednak, czy jeżeli do gotowanego szpinaku wciśniemy cytrynę to spowolni to proces jego rozkładu.
    ngL nie wiem czy moja odpowiedź Cię usatysfakcjonuje. A jeszcze jedno, B9 jest wrażliwe na światło słoneczne, tak jak i witamina C.
    •  
      CommentAuthorPaula
    • CommentTimeSep 18th 2006
     permalink
    Tak w ogóle to najlepiej jakby się jakiś dietetyk wypowiedział.
    Mamy jakiegoś na forum?:)
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeSep 18th 2006
     permalink
    Paula - tak, Twopja odpowiedź jest super. Często gotuję szpinak i nie chciałabym, by wszelkie składniki odżywcze zostały wygotowane.
    No a z tym światłem to właśnie pisałam i zastanawiam się jak to się dla takiego szpinaku czy soku marchwiowego wystawionego na promienie słoneczne dzień w dzień. Po zerwaniu. Bo póki rośnie to wiadomo, że wszystko jest wytwarzane.
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeSep 18th 2006
     permalink
    a może trzebaby gotować na parze?? (sama nie wiem ale taka myśl mi się nasunęła czytając o tym szpinaku)
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeSep 18th 2006
     permalink
    hm, najpierw smaze szpinak na oliwie, potem dodaje czosnek i smietany.. tu gotowanie na parze nie zda egzaminu :)
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeSep 18th 2006
     permalink
    nie wiem nic o smaku szpinaku i jak się go przyżądza, psychicznie go skazałam na banicję:tongue:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 6th 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorJunia
    • CommentTimeFeb 18th 2008
     permalink
    Ja biorę kwas foliowy (folik) już jakieś 7 msc. chociaż 5 msc temu poroniłam biorę go nadal codziennie po jednej aż zajdę w ciążę a później pewnie będę brała do 2 msc ciąży jak mówiła mi gin.Chociaż nie wiem czy to dobre połączenie z duphaston-em jak myślicie powinnam brać jedno i drugie jak już zajdę w ciążę?Na pewno skonsultuję to z moją gin.ale chciałabym znać też wasze zdanie na ten temat.:neutral:
    •  
      CommentAuthorAtam
    • CommentTimeFeb 19th 2008
     permalink
    Prawie od roku biorę kwas foliowy. Zastanawiam się czy nie przedawkuje przy tak długotrwałym przyjmowaniu.
    -- Za mężczyzn, którzy nas zdobyli. Za dupków, którzy nas stracili. Za farciarzy, którzy nas poznają!
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 19th 2008 zmieniony
     permalink
    ?
    Branie kwasu foliowego zaleca się wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Mimo superskutecznej anty nieplanowane ciąże zdarzają się często. Sądzisz, że ustalając to zalecenie, specjaliści nie wzięli pod uwagę ew. możliwości przedawkowania?
    --
    •  
      CommentAuthorAtam
    • CommentTimeFeb 19th 2008
     permalink
    Nic nie sądzę. Po prostu się zastanawiam.
    -- Za mężczyzn, którzy nas zdobyli. Za dupków, którzy nas stracili. Za farciarzy, którzy nas poznają!
    •  
      CommentAuthorkelly1981
    • CommentTimeFeb 19th 2008
     permalink
    wiecie ja od dzisiaj zaczęłam brac Folik mam nadzieję że jakoś organizm zacznie się przyzwyczajać:)
    --
    •  
      CommentAuthorKonwalijka
    • CommentTimeFeb 19th 2008 zmieniony
     permalink
    Kelly, do foliku? Przeciez to witaminka. Nawet nie poczujesz. Przyzwyczajac to sie czasami trzeba do lekow bezposrednio wplywajacych na poziomy hormonow. Poczytaj sobie o przejsciach dziewczyn bioracych bromegron.
    Wilma, ja tez sie zastanawialam nad przedawkowaniem kwasu foliowego. Chemiczne witaminy to nie jest znowu takie dobrodziejstwo zeby zajadac przez caly wiek rozrodczy. A w ogle to mysle, ze jest troche moda na kwas foliowy. Nawet z torebki wyjac nie mozna bo kazdy gupi wie, ze to ciaza smierdzi :wink: Musze zapytac mame czy w ogole ktos jej kazal jakis kwas foliowy brac, ale cos mi sie nie zdaje. A dzieci tez sie zdrowe rodzily.
    •  
      CommentAuthorJunia
    • CommentTimeFeb 19th 2008
     permalink
    Moja mama twierdzi że ten kwas foliowy jest niepotrzebny bo kiedyś kobiety rodziły zdrowe i bez żadnych wspomagaczy dzieci i było ok .A teraz rodzą z problemami i większość kobiet ma cesarki mówi że to nawet się zastanawiała czy to nie jest przyczyną te witaminy itp.he he
    Dziewczyny myślicie że można przedawkować kwas foliowy???Matko kochana ja biorę go już 7 msc i nigdy się nad tym nie zastanawiałam.Teraz to myśle żeby zrobić sobie przerwę w braniu folika tym bardziej że postanowiliśmy poczekać jakiś czas z ciążą.Jak myślicie?Chciałam być przygotowana na wszelki wypadek i dlatego go wciąż biorę.Teraz nie jestem pewna czy go dalej brać czy odstawić.Ale mi dałyście teraz do myślenia dziewczyny:))
    •  
      CommentAuthorKonwalijka
    • CommentTimeFeb 19th 2008
     permalink
    Ale przedawkowac to chyba raczej znaczy w ilosci niz w dlugosci brania. Przeciez jest chyba jakas dawka dzienna, ktora organizm zuzywa. Moim zdaniem mozesz brac, mozesz na troche odstawic (ale zacznij z powrotem jak wrocicie do staranek). Najwazniejsze nie popadac w ekstrema :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorMimika
    • CommentTimeFeb 19th 2008
     permalink
    Dobrze powiedziane - nie popadać w ekstrema.
    Biorę kwas foliowy, ale nie popadam w panikę jak zapomnę.
    Był okres, że trochę się pisało o negatywnych skutkach przyjmowania syntetycznych witamin.
    Ama krytykujesz syntetyczne hormony a na witaminiki patrzysz przychylnie - przeciez one tez pełnią różne role w organiźmie i jest to bardzo skomplikowany sytsem.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 19th 2008
     permalink
    Obawiam się, że rząd wielkości działania jednego i drugiego jest zgoła nieporównywalny. :-)
    --
    •  
      CommentAuthorJunia
    • CommentTimeFeb 20th 2008
     permalink
    Nie popadam na razie w ekstrema:)He he
    Poprostu zastanowiło mnie to.Ja nie wezmę to trudno będzie dzień lub dwa odstępu nie wpadam w panikę nie mam nawet zamiaru hi hi.
    :thumbup:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 20th 2008
     permalink
    Czy nie wystarczy spytać lekarza o przedawkowanie?

    Obecnie cesarki są głównie na życzenie, bez wskazań.
    Kiedyś kobiety były zdrowe i rodziły zdrowe dzieci, bo żyły w zdrowszym środowisku i prowadziły zdrowszy tryb życia. :-)
    --
    •  
      CommentAuthormaarlenka
    • CommentTimeFeb 25th 2008
     permalink
    Witajcie dziewczynki:)
    A ja mam pytanko z trochę innej beczki. Czy wiecie coś na temat wpływu kwasy foliowego na płytkę paznokciową?
    Pytam, ba ja mam łuszczycę paznokciową. Miesiącami paćkałam te moje pazurki jakimiś mazidłami przepisanymi przez dermatologa, ale nic nie pomagało. W końcu dałam sobie spokój- chodziałam z takim paskudztwem na rękach. I o dziwo- kiedy zaczęłam przgotowowywać się do ciąży i łyakć kwas foliowy, to zmiany zaczęły ustępować. Pazurki już wyglądają prawie normalnie. Zastanawia mnie czyt to zbieg okoloicznośći i mam remisję choroby, czy to jednak wpływ kwasu foliowego?
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeMay 18th 2008
     permalink
    Wiecie może na co jeszcze, oprócz ciąży i rzeczy z nią zwiazanych, działa kwas foliowy? chodzi mi o działanie zdrowotne dla organizmu.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeMay 19th 2008
     permalink
    Wiem tyle, że kwas foliowy to witamina z grupy B i podobnie jak inne witaminy z grupy B (B6, B12) jest odpowiedzialny z rzeczy związane z układem nerwowym. Niedobór witamin z grupy B może wywoływać nerwowość, obniżać koncentrację.
    -- ,
    •  
      CommentAuthoramarylis
    • CommentTimeJun 18th 2008
     permalink
    Drogie Koleżanki.Postanowiłam napisać swoją historię w tym wątku,poniewaz jest związana z zażywaniem Kwasu foliowego.
    Z góry przepraszam za swój pesymizm,ale jestem dość boleśnie doświadczona przez życie.
    Od kilku lat panuje moda na zażywanie kwasu foliowego,jako profilaktyka wad cewy nerwowej.Zaleca się stosowanie preparatów już kilka miesięcy przed planowaną ciążą bądz-jeżeli ciąża jest "niespodzianką"-od chwili jej stwierdzenia.

    10 tat temu,kiedy planowałam pierwszą ciążę,dopiero pojawiły się pierwsze badania nad korzystnym wpływie kwasu foliowego na rozwijające się dziecko.
    Oczywiście,jak to zwykle bywa,byli i zwolennicy i przeciwnicy.
    Jestem z zawodu połozną,więc dość dokładnie śledziłam owe badania,ale nie potrafiłam się do nich ustosunkować.
    Zapytałam więc lekarza,dość mądrego gin.czy planując ciążę powinnam stosować suplementację kwasu.Odpowiedział,że nie,bo nie widzi w nim cudownego działania zapobiegającego wadom.
    No więc nie brałam.
    Zaszłam w ciążę i urodziłam zdrowe dziecko.
    To było 10 lat temu.
    W 2005 r od chwili podjęcia decyzji o drugim dziecku,brałam popularny folik.Niestety-straciłam dwie ciąże.
    Ale folik przyjmowałam nadal.
    Dokładnie 11 mieś.temu ur.w 21 tyg.c.Synka z wadami cewy nerwowej-zanik mózgu i jego struktur,wodogłowie,rozczep kręgosłupa i przepuklina rdzenia.
    Czyli dokładnie te wady,przed którymi miał uchronić moje Maleństwo kwas foliowy.
    Przyczyną wad nie był niedobór tej witaminy,a prawdopodobnie wirus cytomegalii.

    Jak widzicie folik nie jest,jak głoszą koncerny farmautyczne,panaceum na wszystko i nie gwarantuje,że po 9 mieś urodzimy zdrowe,rumiane dzieciątko.
    to czy ciąża bedzie przebiegac prawidłowo i czy dziecko będzie zdrowe zależy od wielu czynników.
    Jak widać na moim przykładzie,można prowadzić prawidłowy tryb życia,stosować odpowiednią dietę,być zdrowym,a wystarczy jeden mały czynnik(w moim przypadku wirus),a marzenia mogą się nie spełnić.

    Od ponad pół roku staramy się o kolejne dziecko i mimo moich złych doświadczeń nadal biorę razem z mężem kwas foliowy w większej dawce-5 mg.
    Wiem,że to tylko moja asekuracja,no ale zjadłabym nawet najgorsze paskudztwo,gdyby dało mi choć cień nadziei,że doczekam się żywego,zdrowego maleństwa.

    Nie jestem ani zagorzałym zwolennikiem foliku,ani skrajnym przeciwnikiem-pozostaję neutralna,bo nie doświadczyłam na własnej skórze,a raczej na życiu mojego Synka,jego pozytywnego działania,ani też skutków ubocznych.

    W swojej pracy niemal codziennie spotykam się z zaniedbanymi kobietami,alkoholiczkami,niedożywionymi,z ropnymi pęcherzami na ciele,z pasozytami,mieszkającymi gdzieś na działkach lub dworcach,nie chodzących do lekarza,a mimo wszystko rodzą zdrowe dzieci.

    Może mają szczęście?

    Ale spotykam również zadbane i zrozpaczone ciężarne,które tracą swoje Szczęścia,w wyniku śmiertelnej choroby.

    Jeszcze raz przepraszam za pesymistyczny ton wypowiedzi,wybaczcie.
    Pozdrawiam.
    •  
      CommentAuthorKonwalijka
    • CommentTimeJun 25th 2008
     permalink
    Amarylis, nie przepraszaj. Chyba masz prawo. Z reszta nie jestesmy tu po to zeby sobie slodzic nic nie znaczaca mantra 'bedzie dobrze'.

    A jesli chodzi o kwas foliowy to..., no coz, troche zdrowego rozsadku jeszcze nikomu nie zaszkodzilo. Kwas foliowy to tylko witaminka a jej niedobory nachetniej widza producenci tegoz. Tak jak powiedzialas, wiele zaniedbanych kobiet nawet o nim nie slyszalo a jakos bezproblemowo w ciaze zachodza i rodza zdrowe dzieci. Z reszta czy nasze mamy o nim slyszaly? Cale pokolenia urodzily sie o foliku nie uslyszawszy i dobrze.
    Z drugiej strony... to witaminka. Na pewno nie zaszkodzi. A dla dziecka zrobi sie duzo wiecej niz branie kwasu foliowego. Nie jest to panaceum na cytomegalie, toxoplazmoze, lozysko przodujace, niewydolnosc cialka zoltego czy milion innych schorzen i komplikacji jakich doswiadczaja staraczki i ciezarne. Bez zludzen...
  1.  permalink
    Slowo o tej witamince. Nikt powazny chyba nie odwazylby sie napisac ze przyjmowanie foliku chroni przed wadami ukladu nerwowego. Rowniez nikt powazny nie smialby twierdzic ze niedobor kwasu foliowego powoduje okreslone schorzenia. Mozna mysle juz dzic w miare udokumentowany sposob twierdzic ze niedobor B9 zwieksza ryzyko zachorowan - tylko tyle i az tyle. Nie pamietam dokladnie ale chyba mozna B9 przedawkowac i pewnie na ulotce czy stronach producenta konkretnych preparatow sa opisane zagrozenia dla zdrowia matki czy dziecka zwiazane z przedawkowaniem. Konkretne dawki sa pewnie uzaleznione od cech osobniczych i od diety ale ja zdecydowanie odradzalbym przekraczanie 10mg dziennie, co oczywiscie radze skonsultowac z lekarzem.
    Dlaczego potrzebujemy B9 bardziej niz nasze matki i prababki? Widadomo - jemy inaczej niz ona, jemy zywnosc pasteryzowana w wysokich temperaturach, wysokoprzetworzona, zubozona barwnikami, tzw "ulepszaczami", konserwantami i innymi swinstwami. Czy jestesmy skazani na folik? Nie wiem - moze lepiej jedzmy zielone, lisciaste warzywa, niewysmazona watrobke, drozdze, warzywa straczkowe. Wysoka temperatura niszczy B9 ale warto diete wzbogacic o produkty zawierajace witamine C bo ona pozwala ocali wiecej kwasu foliowego w naszej dziecie no i tez zwiaksza przyswajalnosc zelaza.
    •  
      CommentAuthoramarylis
    • CommentTimeJun 26th 2008 zmieniony
     permalink
    http://www.folik.pl/serwis.php?s=1568
    Tom-przeczytaj uważnie zamieszczony link.
    Poszukaj w necie,weż ulotkę z apteki,zapytaj lekarza.
    Jednak znalazły się osoby,a nawet instytucje,które twierdzą,że kwas foliowy zapobiega wadom CUN.
    Jest wyrażnie napisane-ZAPOBIEGA.
    A słowo "zapobiegać" oznacza działania mające na celu niedopuszczenie do powstania jakiejś niekorzystnej sytuacji.
  2.  permalink
    Amarylis, rzeczywiscie producent foliku na podanej przez ciebie stronie uzywa slowa "zapobiega". Masz wiec racje - sa takie osoby i instytucje. Wydaje mi sie jednak ze zapobiegac to jednak odrobine cos innego niz zapewniac ochrone. Nie chce sie madrzyc za bardzo na ten temat bo chyba sprawa jest dosc jasna. Mysle ze nikt nie zapewnia raczej ze przyjmowanie foliku wyklucza wady UN. Obawiam sie wiec ze producent te swoje "zapobiega" rozumie raczej jako "zmniejsza ryzyko zachorowania". Firmy teraz coraz bardziej boja sie procesow sadowych i ewentualnych odszkodowan wiec zwykle staraja sie unikac jednoznacznych deklaracji.
    Na ktorejs np stronie spotkalem informacje ze rutinoscorbin zapobiega przeziebieniom ...
    • CommentAuthorbulinka23
    • CommentTimeDec 5th 2008
     permalink
    chcialam sie dowiedziec jak dlugo mozna przyjmowac kwas foliowy jesli sie planuje ciaze. Biore te kwas od czerwca i nadal sie staram o dzidziusia.
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeDec 5th 2008
     permalink
    kwas foliowy można przyjmować stale bo mamy jego cywilizacyjny niedobór i standardowa dawka napewno nie zaszkodzi a pomoże. Jest on bezpieczny na tyle, ze zaleca się ko branie non-stop kobietom w okresie rozrodczym. Twój partner w staranieach tez może brać :)
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    • CommentAuthorbulinka23
    • CommentTimeDec 6th 2008
     permalink
    dzieki :)
  3.  permalink
    Witam,
    w aptece kwas foliowy dostępny jest pod różnymi nazwami, który wybrać? czy one się różnia czymś znaczym? te wszystkie foliki itd... jestem jeszcze w kategorii "odkładam" ale w okolicach ślubu planujemy ją zmienić :-) czy dawka dla narzeczonego jest taka sama, 1x1? Pozdrawiam
    --
  4.  permalink
    Kwas foliowy różni się gramaturą ale i firmą a co za tym idzie ceną. Można spokojnie zażywać go wcześniej - nie zaszkodzi a może pomóc :)
    Pozdrawiam ciepło
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeDec 20th 2008 zmieniony
     permalink
    Profilaktycznie należy stosować tylko 0,4 mg kwasu foliowego i dawka jest dla obojga taka sama.
    Czasami lekarz może zalecić większą dawkę ciężarnej ze względu na zwiększone ryzyko wad wrodzonych, ale stosuje się to wyłącznie na polecenie lekarza.

    Ja stosuje Puritans Pride. Kupuję małą buteleczkę, która starcza mi prawie na rok i mam święty spokój a cena za tabletkę jest jakaś groszowa...
    kwas foliowy Puritans Pride
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.