Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoralar
    • CommentTimeMar 14th 2010
     permalink
    Witajcie,

    do maja jeszcze trochę czasu zostało, ale mimo tego już zastanawiam się nad I Komunią św. chrześnicy. Akurat tak się składa, że jestem z nią blisko związana, mieszkamy w jednym mieście, i bardzo często się widujemy (córka brata). Mimo to powoli się zastanawiam co jej podarować, mam już kilka pomysłów, przede wszystkim myślę, że jedną z rzeczy będzie coś związane z tym dniem, lub też wiarą. Całe szczęście do Komunii przystępuje tylko kilkoro dzieci, i ani wśród nich, ani w szkole nie będzie porównywania prezentów. Do tego chcemy jej podarować prezenty albo na tydzień przed Komunią św. albo tydzień po. Myślę również, aby otworzyć jej konto i tam wpłacić pieniądze.

    Interesuje mnie jakie Wy macie doświadczenia w tej sferze, może któraś z Was podsunie mi jakieś pomysły?

    pozdrawiam

    alar
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 14th 2010
     permalink
    my mielismy 2 komunie chrzesniakow w tym samym roku wiec z prezentem byl nie lada dylemat bo zarowno dzieci jaki ich rodzice mieli podejscie mocno materialistyczne - w zwiazku z czym od nas dostali ipod'a nano. myslalam o takim obrazku w srebrze z Matka Boska czy ANiolem Strozem ale ze wzlgedu na fundusze zostaly juz tylko ipody.
    medaliki z lancuszkiem mieli z chrztu wiec ta opcja odpadala, dosc popularnym prezentem bywaja aparaty fotograficzne, rowery czy z wyzszej polki laptopy. czasami mozna domowic sie z chrzesnym i wtedy wspoklnymi silami cos wyjatkowego kupic.
    •  
      CommentAuthoralar
    • CommentTimeMar 14th 2010
     permalink
    Dziekuję AniuM,


    akurat mam to szczęście, że rodzice i dziecko nie podchodzą do tego materialistycznie. Wszystko co wymieniłaś dziecko ma, laptopa jeszcze nie potrzebuje.
    Także takie "typowe" prezenty odpadają.

    alar
    --
    •  
      CommentAuthorKonwalijka
    • CommentTimeMar 14th 2010
     permalink
    Ja kupilam swojemu chrzesniakowi piekny album o JPII ze zdjeciami Bujaka.
  1.  permalink
    Ja poszukalbym jakiegos ladnego wydania Pisma Swietego i chyba jednak w wersji dla najmlodszych, z pieknymi obrazkami, zdjeciami i wpisalbym jej jakas powazna dedykacje , taka na cale zycie :-)). Nie wiem oczywiscie jaka jest twoja chrzesnica bo byc moze moglaby byc i "normalna" Biblia ale "normalna" i to z komentarzami zdarzysz jej jeszcze kupic na bierzmowanie czy nawet na slub :-)) To oczywiscie nie koniec. Skoro mieszkacie w jednym miescie to bedziecie mialy okazje od czasu do czasu wspolnie przeczytac fragment, popatrzec na ilustracje, porozmawiac :-))
    W dzien pierwszej komunii mozesz jej przeczytac jakis fragment ewangelii o jakims pieknym spotkaniu z Jezusem. Jest tych spotkan sporo i spokojnie cos wybierzesz...
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 22nd 2011
     permalink
    Biblia z obrazki to nie za późno na komunię? mojemu chrześniakowi kupiłam taką na chrzest.
    --
    •  
      CommentAuthormartitap
    • CommentTimeJan 22nd 2011
     permalink
    Wg mnie też już trochę za późno na na Pismo Święte z obrazkami ;/
    Chrześnica M dostała od nas pieniążki, bo takie było życzenie (zbierała na laptopa). Mojemu chrześniakowi kupiliśmy miniwieże (też wg życzenia).
    --
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeJan 22nd 2011
     permalink
    Nasz synek też dstał taką na chrzest. Jak to wszystko czytam to z rozczuleniem wspominam swoją I Komunię. Dostałam medalik, kilka czekolad, pieniąków w życiu nie zobaczyłam. Dziś ze strachem czekam co sobie rodzice chrześnicy zażyczą za 3 lata. Dziecko jest z tych co upominek nie powinien być tańszy niż 100 zł.
    --
    •  
      CommentAuthorZacatecas
    • CommentTimeFeb 8th 2011
     permalink
    A ja mieszkam bardzo daleko od mojego chrzesniaka i nie bede mogla przyjechac na jego komunie, prezentow tez za bardzo nie ma senu wysylac, bo sam koszt wyslania przerosnie wartosc prezentu. Myslalam zeby kupic cos via internet z dostawa do domu, ale chcialabym zeby to bylo cos na prawde pozytecznego a nie jakies tam gierki czy inne laptopy. Moze jakis roczny karnet na basen, konto w banku otworzyc, nie wiem. Na te konto to chyba nie za bardzo mam fundusze. Poradzcie cosik.
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeApr 11th 2011
     permalink
    I to jest właśńie trudny temat.... też mam zagwozdkę... Znalazłam na razie jedynie prezent pamiątkę.
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeApr 22nd 2011
     permalink
    Wiecie co? A mnie przeraża to, że traci się gdzieś sens pierwszej komunii... Dzieci i nie tylko myślą tylko o prezentach.... Jakiś koszmar. Oczywiście my też dostawaliśmy prezenty, ale teraz to już jest przesada: laptopy, wieże, aparaty fotograficzne. Moim zdaniem prezent powinien być pamiątką: mała biżuetria dla dziewczynki. Będzie ją miała do końca życia, nawet jeśli nie będzie nosić, to będzie w pudełeczku. Ja do tej pory mam swoją komunijną i pamiętam od kogo co dostałam i od razu mi się ta osoba przypomina.
    Dla chłopca większy problem, biżuterii nie nosi. Ale tak jak wcześniej tom pisał Pismo Święte, albo inny album z dedykacją byłby też dobrym pomysłem.

    3 lata temu podczas naszego wesela na sali obok odbywało się przyjęcie komunijne. Dzieciak dostał w prezencie quada... porażka.
    --
    • CommentAuthorjadwiga22
    • CommentTimeApr 22nd 2011
     permalink
    My z mężem daliśmy jego chrześnicy Pismo Święte (edycja św. Pawła) z dedykacją właśnie. Włożyliśmy też parę groszy bo zbierała na komputer. Myślę, że nie ma co szaleć. Po co dziecku 8 letniemu konto w banku? Będziecie mu tam regularnie wpłacać pieniądze?
    Komunia ma być pamiątka niezwykłego wydarzenia a przez nasze zachowanie staje się przedwczesną 18- tką lub małym weselem.
    •  
      CommentAuthordid
    • CommentTimeApr 23rd 2011
     permalink
    Też idę wkrótce na komunię, ale jako zwykły gość - bez zobowiązań "chrzcielnych":wink: Ponieważ dziecko jest maniakiem komputerowym znalazłam gry na PC "Złoty pakiet gier biblijnych" (za ok. 100 zł), do tego świnkę-skarbonkę z napisem "na drobne grzeszki" (jako przyczynek do regularnych spowiedzi) i właśnie się zastanawiam, czy wrzucić do niej symboliczny grosik, czy też kolejną stówkę:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeApr 25th 2011 zmieniony
     permalink
    W ostatnim GN jest artykuł na ten temat, coś w rodzaju "pamiętnika mamusi pierwszokomunistki";) Ubaw po pachy miałam dopóki nie dotarłam do końca artykułu, gdzie było napisane, że inspiracji doń dostarczyły fora dla rodziców:confused:
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 25th 2011
     permalink
    o TEN artykul Ci chodzilo?

    odpadlam

    tez jestem mama pierwszokomunistki, no ale ja z tych niefrasobliwych :wink:
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeMay 3rd 2011
     permalink
    Wczoraj dostaliśmy zaproszenie na komunię i tak się zastanawiam nad książką... czy myślicie, że książka "1001 cudów natury, które warto w życiu zobaczyć" i do tego złote kolczyki to dobry pomysł??
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeMay 4th 2011
     permalink
    Basiu jeśli wiesz że dzieciak tym się interesuje to wg mnie tak. Tyle że wiesz jak interesuje się zwierzakami nie dawać mu czegoś historycznego i odwrotnie :)
    Moja dzieci nadal korzystają z niektórych takich "encyklopedii" które dostali na Komunię (Geografia, historia, zwierzęta wodne, maszyny i inne)
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeMay 4th 2011
     permalink
    Dziękuje Agunia za odpowiedź:bigsmile: zestaw encyklopedii kupili jej teściowie, a babcia książkę o papieżu. Myślałam jeszcze o jakiejś książce odpowiedniej dla jej wieku ale nic mi nie wpadło w oko...
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeMay 4th 2011
     permalink
    wiesz ja to nazywam encyklopedia ale to może się nazywać "Wielka księga ptaków" czy tak jak piszesz "1001 cudów" "1001 xyz" Ważne by było pod kontem zainteresowań dziecka i tak naprawdę niekoniecznie dla 9cio latka ale i 99cio latka :)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 4th 2011
     permalink
    moim zdaniem wszelkie albumy typu Cuda Swiata, Cuda Natury, Wielka Ksiega Zwierzat//Odkryc czy nawet Origami jesli dziecko takie rzeczy lubi sa jak najbardziej ok. Tylko tak samo jak z zakupem Pisma Swietego, trzeba sie upewnic czy dziecko juz takiej ksiazki nie ma.
    ja mam cicha nadzieje ze moje dziecko nie dostanie bizuterii, ma piekny lancuszek z chrztu ktory na razie lezy w pudeleczku bo do szkoly nosi zwykly srebrny a kolczykow nie moze nosic ze wzgledu na uczulenie
    •  
      CommentAuthorZacatecas
    • CommentTimeMay 6th 2011
     permalink
    Dziewczyny, juz kupilam prezent mojemu chrzesniakowi: Biblia w 365 opowiadaniach i medalik ze sw. Benedyktynem. Via internet, szybko, z dostawa do domu.
    Pomyslalam, ze moze Pismo Swiete jest dla dziecka zbyt niezrozumiale, wiec sam po nie nie siegnie, a te opowadania mysle ze sa bardziej przystepne.
    • CommentAuthorSmuga
    • CommentTimeMay 6th 2011
     permalink
    Gdzie można dostać tę Biblię w opowiadaniach?
    •  
      CommentAuthorZacatecas
    • CommentTimeMay 6th 2011
     permalink
    ja kupilam na gloria24.pl
    • CommentAuthorSmuga
    • CommentTimeMay 11th 2011
     permalink
    Dziękuję.
    • CommentAuthorangoretka
    • CommentTimeMar 29th 2013 zmieniony
     permalink
    Witam Mam też sama ostatnio dylemat chciała bym coś kupić oryginalnego. Wszyscy wokół tylko aparaty i laptopy itp cuda. Chodzi mi po głowie zakup trampoliny [reklama usunięta przez moderatora]. Co myślicie o takiej koncepcji ??
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeMar 29th 2013 zmieniony
     permalink
    Już teraz laptopy, komorki inne cuda wianki, aż strach pomyśleć, jak moja chrześnica będzie przystępować do I Komunii Świętej, co będzie "wypadało" kupić.
    mieszkanie? auto? :devil:
    --
    •  
      CommentAuthoriris30
    • CommentTimeMar 29th 2013
     permalink
    Angoretka, jeśli ma gdzie postawić i nie ma jeszcze trampoliny, to całkiem fajny prezent. Na pewno dziecku się spodoba. Ja też jestem chrzestną i już kupiłam Biblię dla dzieci. Nad resztą prezentu myślę :( i nie mogę wymyślić. Nie chcę dawać kasy, bo mała należy do dość rozpieszczonych dzieciaków a jej rodzice do biednych nie należą.
    Sądzę, że ona tą Komunię będzie przeżywać bardziej duchowo niż inne dzieci, wyślizgnęła się śmierci z łapek, ciężko chorowała na nowotwór, ale teraz jest wszystko ok. Rodzice i całą parafia bardzo modlili się o jej powrót do zdrowia. Co ja mogę jej kupić? może macie jakiś pomysł?
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    Mi sie wydaje, ze 300zl to sporo. Przeciez na wesele od pary do koperty zazwyczaj wrzuca sie 500zl. :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeMay 15th 2013 zmieniony
     permalink
    Straciatella, a to chrzesniak Twojego partnera?

    Piszesz, ze zamierzaliscie dac 500 zl.... Tyle to my dawalismy w kopercie, w prezencie weselnym...
    Moim zdaniem dawanie takiej samj kwoty dziecku jest, delikatnie mowiac, przesadą...
    Stad my dajemy 250-300 zl. A i szczerze mowiac i to jest za wysoka kwota... Nie zebym zalowala.Ale...
    Wyobrazcie sobie, ze dziecko z naszej rodziny, tegoroczny komunikant, wrocil w poniedzialek ze szkoly z placzem. Dlaczego? Bo jego kolega z klasy chwali sie, ze uzbieral 9 tys:shocked:
    Prawdopodobnie dziecko fantazjowalo, ale latwo sobie wyobrazic, co sie dzieje w tych malych glowach...
    --
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    Słuszna decyzja :)
    A z rodziną to najlepiej na zdjęciach. Moim zdaniem dużo daliście na ich ślub, a tu jeszcze im mało .... :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    Jah czy ja wiem czy fantazjowało?
    W naszej dalszej rodzinie dziecko zebrało 7 tys :shocked:
    przyjęcie na 48 osób... :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    Jaheira, ja jestem w stanie uwierzyć w te 9tys. Moja mama ma salon fryzjerski i co nieco słyszy jak się różne "imprezy" odbywają- czesała klientki na komunię na 70 os. w sali weselnej...
    straciatella- dajcie tyle ile możecie i uważacie za słuszne, jako prezent dla dzieciaka- i tyle...Na głupotę nie poradzisz.
    My zamierzamy zapowiedzieć, że na chrzest i później komunię- tylko prezenty symboliczne/pamiątkowe. Żadnej kasy czy tabletów...Mam nadzieję, że uda nam się ją wychować tak, żeby prezenty nie były dla niej najważniejsze.
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    My idziemy na komunię w ta niedzielę do syna kuzyna eMa. Dajemy 300 zł i czekoladki.
    Ja to mam podejście daję tyle na ile mnie stać, a nie tyle ile wypada (a wypada coraz więcej:confused:)
    --
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    jak dobrze ze nie mam chrzesniaka omineło mnie to przynajmniej.....:devil:
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    Dziewczyny, nie dodalam dosc istotnego "szczegolu". Tamta komunia byla na 12 osob...

    Ale nawet jesli jakims cudem dziecko zebralo taka wlasnie kwote od takiej ilosci gosci, to....hmmm.... No nie jest to wg mnie normalne, ze dziecku daje sie wiecej niz mlodym z okazji slubu.
    A juz na pewno glupota jest dzialac na zasadzie "zastaw sie, a postaw sie", tj. odejmowac sobie od ust, zeby tylko sie pokazac...
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    Mnie wciąż dziwi , że ludzie sami to nakręcają...
    I zgadzam się... zaczęło się robić tak, że młodym na nową drogę życia daje się mniej niż dziecku na komunie

    Swoją drogą my ostatnimi czasy byliśmy na kilku komuniach i pomimo , że mój mąż chciał, to ja się zaparłam aby nie dawać kasy a sumę , którą chcieliśmy przeznaczyć wydać na konkretny prezent. Oczywiście nie były to kolosalne kwoty.

    Tylko to chyba takie błędne koło, bo niestety później dzieci w szkole się wychwalają no i zawsze idąc na taką komunię masz trochę na myśli to aby dziecku przykro nie było...
    --
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    Tak to czytam... I tylko utwierdzam się w przekonaniu, że wszelkie sakramenty powinny być przyjmowane w wieku dorosłym. Aktualnie komunia nijak się ma do przeżyć duchowych, jeśli dla 90% dzieci w tym wieku i tak najbardziej liczą się później prezenty (zresztą, moim zdaniem ośmio- dziewięcioletnie dziecko ma do tego całkowite prawo i sama też cieszyłam się z nowego roweru. Przykro by mi było, gdyby cała moja klasa dostała full wypas, a ja tylko symboliczną pamiątkę...). I to nie jest wina dzieciaków tylko bezmyślnych dorosłych, którzy jeszcze są w stanie obgadywać, kto ile wsadził do koperty (porażka...:confused:)
    Gdyby komunia i wszystkie sakramenty były decyzją dorosłego i świadomego człowieka to zniknąłby problem wszelkich komunijnych szaleństw, tabletów, quadów, komórek i laptopów dla nieświadomych wagi przeżyć dzieci, a sam fakt przyjęcia Komunii w końcu byłby prawdziwym i świadomym wyborem- wierzę w Boga, chcę go przyjąć w sakramencie. Niestety, nie jestem w stanie zrozumieć i chyba nigdy nie zrozumiem polityki chrzcin i komunii w tak młodym wieku, ale tu już chyba bardziej przechodzę w OT.
    --
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    straciatella: Cóż, zależy jak reaguje otoczenie dziecka. Tak jak mówiłam, rodzina mojego narzeczonego bardzo materialnie podchodzi do wszelkich sakramentów, imprez rodzinnych itd. W mojej rodzinie wystarczy symboliczny kwiat i dziecko się cieszy i rodzice zadowoleni. Ale to też chyba kwestia wiary. Ja z kolei nie mam nic przeciwko prezentom dla dziecka, ale też raczej w formie pieniężnej, a nie super-gadżetów. I nie myślę tutaj o jakiś dużych kwotach. Ile kto chce - bez komentarzy, obgadywania itd


    Straciatella (smakowity nick, tak btw :wink:), nie chodzi mi tutaj o Ciebie, bo sama uważam, że 300 zł, które chcesz dać to kwota jak najbardziej odpowiednia i widać, że dajesz tyle, na ile Cię stać. Zresztą, aż miałabym ochotę przytoczyć rodzicom dziecka, jeśli ośmieliliby się skomentować w chamski sposób tę kwotę: "Dziecko do Komunii posłaliście, to na pewno słyszeliście przypowieść o wdowim groszu?" Podejrzewam, że większość rodziców takich nastawionych na kasę wgl nie wiedziałaby, o czym mówisz.
    Nasze społeczeństwo traktuje obrządki związane z wiarą za szansę na pokazanie się, wyróżnienie dziecka itp. Taką mamy mentalność chyba w Polsce (a może i nie tylko w Polsce)... Wszelkie imprezy powinny wgl być w takim dniu zakazane, a rodzice mogliby złożyć się wspólnie i każde dziecko w ramach prezentu komunijnego mogłoby w kościele, po zakończeniu mszy otrzymać od proboszcza udzielającego sakramentu "zestawik": książeczkę z wierszami/modlitwami jakiegoś wydawnictwa, pismo święte, najlepiej obrazkowe, różaniec, obrazek na ścianę i może medalik. Prosto i skromnie, wszyscy to samo, a prezent nie przysłoniłby wagi uroczystości, a tylko ją pogłębił. No, ale oczywiście to "marzenie ściętej głowy"...
    --
    •  
      CommentAuthornataliaa_
    • CommentTimeMay 15th 2013 zmieniony
     permalink
    a ja nie bede oryginalna...
    dajemy 100zl
    mojej siostry syn '''nie jest wybredny''
    cieszylby sie z 20zl

    dodam ze dostaje tv,tableta i xboxa dla mnie to zbedne no ale ...
    i wiem ze za kase od nas kupi sobie gierke na xboxa;)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    My byliśmy w niedzielę na komunii syna mojej przyjaciółki. Moim zdaniem, to ten dzieciak w ogóle nie powinien do komunii przystępować, bo on nawet nie wiedział, po co ta I komunia jest. Jest niewychowanym, niegrzecznym, niemiłym, niekulturalnym chłopakiem. Jest bezczelny i sam powiedział, że ta komunia żadnego na nim wrażenia nie zrobiła. Daliśmy 200 zł. I uważam, że za dużo. Też myślę, że na komunię to się powinno dawać w prezencie coś co symbolizuje tą I komunię świętą. Ale jak dać biblię komuś, kto nawet nigdy do niej nie zajrzy.
    To jest chore dla mnie ten wszechogarniający materializm. Ale to trzeba też dziecko wychować tak, żeby wiedziało, co daje ta komunia, a nie tylko kasa się liczy. Mam nadzieję, że moje dziecko będę umiała właśnie w ten spoób wychować.

    Treść doklejona: 15.05.13 16:47
    Dodam, że jeżeli podnosimy kwestię "kogo na ile stać" to nas stać na dużo więcej, ale najnormalniej w świecie uważam, że nawet 200 zł na komunię to głupota.
    -- ,
    •  
      CommentAuthornataliaa_
    • CommentTimeMay 15th 2013
     permalink
    dżasti: nawet 200 zł na komunię to głupota.

    dokladnie tak jak mowisz...
    moja siora mowi zebym sie nie wyglupiala bo 100zl to jest bardzo duzo i ze on z 20zl sie ucieszy...

    my na slub dostawalismy od 200 do 1000zl a tu teraz dzieci na komunie tyle dostaja...no ale fakt jak ktos robi przyjecie w restauracji to musi sie rodzica zwrocic;/
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeMay 16th 2013
     permalink
    gienia83: i wiem ze za kase od nas kupi sobie gierke na xboxa;)

    To nie lepiej kupić Mu tę grę + jakiś symbolizujący Komunię drobiazg?


    gienia83: moja siora mowi zebym sie nie wyglupiala bo 100zl to jest bardzo duzo i ze on z 20zl sie ucieszy...

    Czyli jednak mimo wszystko pieniądze jakąś radością by były :wink:.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeMay 16th 2013
     permalink
    To może ja się wypowiem, jak to było u nas. W tę niedzielę mieliśmy Komunię syna, zaprosiliśmy najbliższych, łącznie z synem było 10 osób. Od jednej babci dostał tableta za 300zł, od drugich dziadków 700zł, od chrzestnej 400zł, od chrzestnego 300zł + Biblia. Od cioci z daleka pamiątkę i 100zł. Zebrał 1500zł, uważam, że i tak sporo. Od dłuższego czasu bardzo chciał PS3, więc uzbierał na to. Wczoraj mu kupiliśmy i 2 gry. Dzieciak zadowolony. Owszem w poniedziałek przyszedł ze szkoły z rewelacjami, jak to kolega się chwalił, że uzbierał 6tyś. Nie żeby było mu przykro, po prostu skomentował, że nie wolno się chwalić ;)
    --
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeMay 16th 2013
     permalink
    Kiedy moja córka przystępowała do komunii, ksiądz na zebraniu z rodzicami prosił, żeby nikt nie dawał dziecku żadnego prezentu z okazji komunii, a jeśli ktoś bardzo chce dać prezent dziecku, to w roku jest dużo różnych okazji - najbliższa to Dzień Dziecka. Wszystkie dzieci miały jednakowe ubranka i sama komunia miała być i była dla nich największym przeżyciem i prezentem. To był mądry ksiądz.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeMay 16th 2013
     permalink
    to co piszecie to dla mnie kosmos jakiś... Moje dzieci dostawały m.in pieniążki i tak np dziadkowie na Komunię Kuby spytali co kupić czy złoty łańcuszek czy lepiej pieniążki dać i powiedziałam że wolę jak dostanie od nich łańcuszek z krzyżykiem bo będzie miał pamiątkę a kasę roztrwoni (w sumie to bałam się że będzie że zabrałam dziecku pieniądze -> czego NIGDY nie robię no ale oni wiedzą lepiej :/) Młody uzbierał sporo kasy (chrzestny z rodziny właśnie pokaż się dał 500zł co dla mnie było baaaaaaaardzo dużo) Kuba miał około 700zł, plus pamiątki czy wspomniany łańcuszek no i z chrzestną kupił rower (tak uzgodnili) Na Komunię Gabi spytali czy to samo więc przyznałam że Gaba ma z chrztu złoty medalik z łańcuszkiem więc to chyba mija się z celem i jak chcą to mogą jej kupić czekoladę i pamiątkę... Młoda dostała jakiegoś pieniążka ale w sumie od dziadków i chrzestnych uzbierało ok 350zł do tego wspaniałą ksiażkę (w sumie nie jedną) kilka drobiazgów i z chrzestną uzgodniła że ta kupiła jej śpiwór i duży plecak turystyczny...
    Tyle że moje dzieci nie spodziewały się prezentów od gosci Po uroczystości w Kościele był obiad w gronie najbliższych bez lokali i zostawionego tam majatku...
    Za tydzień (w Dzień Mamy) mamy rocznicę i po niej rodzinnie idziemy na lody -> chrzestni i dziadkowie wiedzą o tym dniu i są proszeni by jak mogą byli na Mszy ale ich nie będzie (chrzestna 2gi koniec polski wiec cieżko, chrzestny ma Mszę św prymicyjną syna więc nałożył sie termin, a dziadkowie hmm mają rocznicę 2giej wnuczki) i Gaba wie że nie będzie prezentów, że będzie uroczysta Msza i potem spacer jak bedzie ciepło
    Nie nastwiałam ich na kasę, wiadomo jak po uroczystościach dzieciaki się przechwalały to może i było im ciut przykro ale w domu czy w rozmowie z dorosłymi mówili że prezenty to była niespodzianka bo prezentem oczekiwanym było to że przyjmą w końcu Jezusa do serca ze są już tacy "dorośli"
    --
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeMay 18th 2013
     permalink
    mnie komunia pierwsza czeka za 3 lata i to chrzesnica męża ja nie mam:)
    --
  2.  permalink
    Ja synowi siostry dalam tableta i klawiature z etui do tego na wspolke z moim tata, Koszt 340 zl i tak wydaje mi sie olbrzymi.. Jego dziadkowie ze strony ojca, razem z chrzesna i jej mezem oraz rodzicami dziadkow kupili xboxa, dostal jeszcze mala wieze i aparat. Kasy 600 zl i ma sobie wybrac rower.
    --
    •  
      CommentAuthorOlenka01
    • CommentTimeMay 18th 2013
     permalink
    To straszne co piszecie. Nie wiem jak mozna własne dziecko nastawić na takie "BRANIE". Do tego Komunia nie jest nawet Sakramentem, to uroczystość świadomego Pełnego uczestnictwa we Mszy świętej. A jak dziecko ma te naście lat i przyjmuje Sakrament Bierzmowania to dostaje prezenty? Jak to jest u Was dziewczyny? Ja od mojej siostry jako 'świadkowej' dostalam prezent, ale większość z moich znajomych nawet nie miała obiadu z rodziną PO. Nawet nie mieli świadomosci, że to Sakrament, jak chrzest czy ślub.
    -- []
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeMay 18th 2013
     permalink
    Olenka01: Do tego Komunia nie jest nawet Sakramentem


    Oleńka, ale jak to nie jest? O ile pamiętam, sakramenty to: chrzest, bierzmowanie, właśnie Najświętszy Sakrament czyli Komunia św., pokuta, namaszczenie chorych, kapłaństwo i małżeństwo...
    Co do bierzmowania- ja dostałam prezenty. Od świadkowej poezję Twardowskiego i 50zł, od chrzestnych o ile dobrze pamiętam po 150. Coś też od obu babć, chyba po 100. Z tym, że ja po bierzmowaniu robiłam spotkanie kawa+ciasto dla świadkowej, chrzestnych i dziadków.
    --
    •  
      CommentAuthorOlenka01
    • CommentTimeMay 19th 2013
     permalink
    OK, Najswiętszy Sakrament jest Sakramentem, wiec to by znaczyło, że za każdym razem jak dziecko, czy ktokolwiek w pełni uczestniczy w Eucharystii nalezy się kupa prezentów i impreza. Jest to Sakrament powtarzalny, a nie jak Małżeństwo czy Bierzmowanie jednorazowe.
    Źle się wyraziłam wcześniej, co nie zmienia faktu ze i tak jestem przerazona że tak się obdarowywuje dzieci, które i tak nie do końca są świadome co to za uroczystość. Większość dzieci przynajmniej, bo wiem, że są rodzice, którzy potrafią dziecko odpowiednio przygotować.
    -- []
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.