Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorlewka
    • CommentTimeAug 24th 2015
     permalink
    Kierownica31: może warto zadzwonić do endo albo podpytać gina (bo wg FT4 dawkę można zwiększyć - chociażby o 12,50mg - pytanie tylko jak TSH )


    bedę dzwonić, ale byłam też ciekawa Waszego zdania :)
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeAug 24th 2015
     permalink
    Ewa ale to tycie w I ciąży to wcale nie musiała być tarczyca. Jest to fizycznie możliwe :)
    Ja z Nina tylam tak samo. Po 1 kg tygodniowo, 4 kg miesięcznie. W 32-33 tc miałam na plusie 23 kg. Potem się waga opamiętała i do końca ciąży przytylam jeszcze 2 kg.
    Gin mi wszystko sprawdzał. Tarczyce, cukrzycę, dietę moją i nic. Po prostu niektóre kobiety w ciąży tak mają i nie musi to oznaczać czegoś nieprawidłowego. Teraz z Hugim przytylam tylko 15 kg a odzywialam się identycznie.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 24th 2015
     permalink
    Dziewczyny, chyba się cos poprawiło z moimi wynikami. Na razie mam te:
    Tyreotropina (TSH) 1,871 µIU/ml 0,550 — 4,780
    Wolna tyroksyna (FT4) 15,56 pmol/l 11,5 — 22,7
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 24th 2015
     permalink
    No niby nie musiala ale i porod przedwczesny,i tycie,i zmeczenie -jak dla mnie klasyczna niedoczynnosc.teraz zaczelam brac letrox i widze roznice i w tyciu,i w zmeczeniu.dawno tak dobrze sie nie czulam.wstaje o 5:30 i jestem wyspana!!!
    -- ;
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeAug 24th 2015 zmieniony
     permalink
    A u mnie TSH pod koniec kwietnia wynosiło 1,5 zaś FT4 - 1,08 (norma 0,70-1,48) a w zeszłym tygoniu TSH 2,7 a FT4 - 1,15
    Lekarz zwiększył mi na razie dawkę Euthyroxu z 25 na 37,5 Za 2 tyg. badam ponownie TSH, FT3, FT4 jak nic nie spadnie to zwiększamy dalej dawkę.
    Dodam że w końcu udało mi się zajść w ciążę. Mam hashimoto i przeciwciała ANA2.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeAug 24th 2015
     permalink
    Ewasmerf: ale i porod przedwczesny


    A to nawet nie wiedziałam, że poród przedwczesny może od tarczycy też zależeć.
    Oraz wiesz, nie mówię że Ci nie szwankowała już wtedy co nie.
    Bo możliwe, że.
    Ale też można tak tyć w ciąży z tarczycą nie mając problemów żadnych :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 25th 2015
     permalink
    udalo mi sie zlapac termin do endo na 8.09, jeeeaaahhh, ciesze sie ze uda sie zasiegnac konsultacji wczesniej
    -- ;
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeAug 25th 2015
     permalink
    Ewa, mów w rejestracji, że jesteś w ciąży, powinni dawać szybkie terminy. Mi endo mówiła, żeby krzyczeć, że w ciąży, to między pacjentami przyjmie. Co prawda w prywatnej przychodni, ale chyba wszędzie powinni brać pod uwagę.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 25th 2015 zmieniony
     permalink
    mowilam, codziennie tam wydzwaniam, ale to BIUROKRACJA Jest w takich enel-medach. tam pacjent jest na ostatanim miejscu a na pierwszym, jaki mam pakiet;-P
    ale 2 tyg do wizyty to jest ok, jeszcze powtorze TSH, dzis zamierzam wydebic skierowanie od gina.

    Treść doklejona: 25.08.15 10:09
    ja w ogole jestem wkurzona na tych lekarzy, wszedzie kasiora - wczoraj bylam na usg genetycznym, wg programu rzadowego i usg za free, ale przeplywy i cos tam to juz 100 musialam doplacic. 100 nie majatek, wiec doplacilam, ale tez takie odtad dotad. na szczescie echo mam na nfz, bo prywatnie 300 zl.
    no i gin tam bla bla ze testy nify, wiec mu powiedzialam, ze chyba sobie zarty robi ze zaplace 2400 za cos co jest i tak tylko wiarygodne w 97 i cos tam procentach. juz bym wolala za free amnio, ale skazan do amnio nie mam.
    no i mi mowi ze mam brac luteine. ale kuzwa recepte to: wypisze pani pani gin. lekarze sa coraz gorsi i coraz bardziej nastawieni na zarobek, choc ten w sumie wydal mi sie w gruncie rzeczy rzetelny i fajny.
    dlatego ciesze sie ze pojde do swojego gina juz na poczatku wrzesnia, wszystko sie wywiem. a dzis ide do gina prowadzacego w enel-medzie. ale tak do konca mu nie ufam, jak wszystkim lekarzom z enel-medu;-P
    -- ;
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeAug 25th 2015 zmieniony
     permalink
    o widzisz, a ja też do enel-medu wtedy chodziłam :wink:
    co do lekarzy, to się nie wypowiem, bo bym musiała wywód strzelić 3 razy dłuższy niż Ty :wink: więc się tylko zgodzę
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 25th 2015
     permalink
    Ewasmerf: testy nify, wiec mu powiedzialam, ze chyba sobie zarty robi ze zaplace 2400 za cos co jest i tak tylko wiarygodne w 97 i cos tam procentach. juz bym wolala za free amnio, ale skazan do amnio nie mam.


    No własnie jestem ciekawa dlaczego amio mozna wykonać za darmo - na nfz, gdzie jest to badanie inwazyjne, podnoszące ryzyko poronienia, duzo drożesze (bo i "zabieg" o pobyt na oddziale pacjenki), a nie można na nfz tego testu nify zrobić. Szaleństwo jakieś...
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeAug 25th 2015
     permalink
    Badanie nifty jest wykonywanie w USA chyba, także koszty o wiele większe.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 25th 2015
     permalink
    akirka: Badanie nifty jest wykonywanie w USA chyba, także koszty o wiele większe.


    No koszty 2400 z tego co napisała Ewa. Podejrzewam, że Amio ogólnie wychodzi drożej, bo trzeba pacjentke przyjąc do szpitala, a to niestety tez wychodzi drogo. Tzn. ja sie tam nie znam... Tak gdybam. Bo ja sie amio bym stresowała, nifty mniej ;). Mało ingerujące to badanko...
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeAug 25th 2015
     permalink
    hej dziewczyny,
    czy któraś z Was mogłaby rzucić okiem na te wyniki.
    To dla znajomej. dziękuję.
    TSH 0,020 ( 0,35-4,94)
    ft3 3,61 ( 1,71-3,71)
    ft4 1,31 ( 0,70-1,48)
    Wskazuje na nadczynność tak?
    A objawy ma jak przy niedoczynności.....
    O co chodzi?
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeAug 25th 2015 zmieniony
     permalink
    Wynik wskazuje na nadczynność, ale Twój suwaczek wskazuje, że może to być poporodowe zapalenie tarczycy :wink: Czyli mogą być skoki raz w jedną raz w drugą...
    Leczysz/leczyłaś się?

    edit- doczytałam, że dla znajomej....to musisz trochę przybliżyć jej sytuację zdrowotną :wink:
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeAug 25th 2015 zmieniony
     permalink
    Dziękuję azniee. Ona pół roku temu poronila dość późna ciążę.
    Ma pcos i niestety zmaga się z nieplodnoscia.
    Jej wynik bardzo nas zaskoczył. Tym bardziej że wcześniej tsh było na poziomie ok 2.

    Treść doklejona: 25.08.15 20:48
    wcześniej tzn przed ciążą.
    Rozumiem że ten wynik może mieć związek z poronieniem. Czy to jest niebezpieczne?
    czy łatwo wprowadzić spowrotem tarczyce na właściwe tory?
    oczywiście idzie do lekarza, ale znacie terminy. ..po prostu nie chcę żeby się niepotrzebnie martwila jeśli to nic strasznego.
    --
    •  
      CommentAuthor_azja_
    • CommentTimeSep 2nd 2015 zmieniony
     permalink
    Hej, jestem tarczycowa od czasu pierwszej ciąży, wtedy miałam niedoczynnośc ciążową, w drugiej ciąży skoczyło mi atpo i trochę tsh, niewiele z tego rozumiem, i juz nie pamiętam wynikow badań. W kazdym razie po ciąży mialam dalej brac (juz na stałe) euthyrox 25. Od 2 czy 3 miesięcy nie biorę niczego, bo ciągle zapominalam o hormonach rano, po paru tygodniach zrobilam sobie tsh i ft4 i mam
    Tsh: 1,996 uUI/ml
    Ft4: 1,21 ng/dl
    Niby w normie, jestem karmiąca, nie planuję więcej potomstwa, zresztą i przedtem problemów z zajsciem ani innych objawow u siebie nie zauważałam. Czy naprawdę powinnam te wyniki skonsultować z endokrynologiem? Czy hormony są mi potrzebne?

    Treść doklejona: 02.09.15 12:03
    Apropos nifty - to robią prywatne firmy
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeSep 3rd 2015
     permalink
    dziewczyny, co ,w opisie usg tarczycy, oznacza zdanie. :
    "obraz przemawia za procesem autoimmunologicznym". ???
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 3rd 2015
     permalink
    Że tarczyca wygląda jak przy Hashimoto albo Basedowie.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeSep 3rd 2015
     permalink
    Serio? kurde, endo nawet się nie zajaknela o hashi. ...
    To mojej znajomej. Pisalam o niej na poprzedniej stronie. Robila jeszcze raz wyniki i tym razem tsh wyszło 5 z hakiem.Duze skoki, patrząc ze poprzednim razem było 0,0 coś.
    Endo stwierdziła subkliniczna niedoczynność tarczycy. O hashi ani basedov nic nie wspominała :/
    Myślicie że trzeba to jeszcze raz skonsultować?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 3rd 2015
     permalink
    No w sumie to może mieć tylko jedno albo drugie. No subkliniczna niedoczynność to początki hashi. A nie pamiętam czy badała przeciwciała?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 8th 2015
     permalink
    Bylam u endo.mam zwiekszyc letrox do 62,5.i skierowanie na usg tarczycy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDominam
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    Pomóżcie proszę.... zwiększyłam nieznacznie dawkę i zorbiłam sotatnio badania a tam takie wyniki: TSH 1.97 (0,25-5,00) FT4 15.68 (10,6-19,4) to jest 57,7% za to FT3 3,94 (3,5-7,8) czyli 10,23% tylko :( Co jest grane? Czemu mam taką różnicę między ft3 i ft4? No i tsh z 1,7 powędrowało do prawie 2... może to nieznacznie ale staramy się o dziecko i cyba oddalam się od tarczycy, która można nazwać "dobrą do zajścia w ciąże" :( Biorę dawkę obecnie 30 więc nie dużą. Za każdy komentarz będę bardzo wdzięczna!
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    a endo co mowi?
    Dominam, moze cie to pocieszy, ale ja zaszlam w ciaze choc mialam TSH powyzej 4.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    Dominam - z tego co mi wiadomo to wcale nie są złe wyniki a TSH jest bardzo ładne - nawet do zajścia w ciążę. Oczywiście lekarzem nie jestem ale ja przy takim TSH dawno miałam zgodę endo na starania.
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeSep 14th 2015 zmieniony
     permalink
    Ja TSH zrobiłam razem z pierwszą betą i miałam 2,7. Dawka Euthyroxu 25 zwiększona została do 37,5
    Po 2 tyg. pomimo minimalnego zwiększenia dawki leku TSH wynisło 3,9 !!!!!!
    Obecnie biorę 50 i raz w tygodniu 75.
    Za tydzień badam ponownie TSH jeśli wynik będzie powyżej 2 mam przejść od razu na 75 codziennie.
    Ratuje mnie póki co dobre ft3 i ft4.
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    Renata - ale tak naprawdę w ciąży TSH naturalnie rośnie więc ten wzrost był całkiem ok. W ciąży wagę przykłada się znacznie właśnie do ft3 i ft4. Ja też na początku się przeraziłam jak nagle TSH ponad normę mi skoczyło ale moja endo mnie szybko uspokoiła i powiedziała ze wszystko jest ok. No i oczywiście sukcesywnie w ciąży zwiększa dawkę euthyroxu. Tak więc najważniejsze być pod kontrolą :)
    --
    •  
      CommentAuthor°Agata°
    • CommentTimeSep 15th 2015
     permalink
    Ostatnio odebrałam wyniki tsh a po tym zrobiłam jeszcze ft3 i 4:
    Tsh: 0,27 mIU/I (0,27-4,2)
    Ft3: 5,84 pmol/l (3,1-6,8)
    Ft4: 22,78 pmol/l (12-22)

    Wcześniej przed ciąża miałam tsh na poziomie który lekko przekraczał 1 (przy każdym badaniu). To już świadczy o nadczynności czy to z powodu ciąży tsh zmalało a ft4 jest lekko ponad normę? Co o tym sadzicie?
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Dokładnie - w ciąży TSH może tak maleć właśnie. Martwić się trzeba jakby wzrosło. Tylko to ft4 powinno być troszkę niżej. Ale to tak działa - TSH spada to ft4 rośnie. Ja teraz TSH mam 0,06 ale ft4 w normie więc wszystko jest ok bo to urok ciąży właśnie :)
    --
    •  
      CommentAuthor°Agata°
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    To na razie to zostawię..wizytę mam za 3 tyg to sobie powtórzę wtedy wszystko i jak coś będę działać:) jedyny chyba plus to taki że to ft4 nie jest dużo przekroczone i właśnie można sądzić że nadrabia za niskie tsh. No zobaczymy:)
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Dziewczyny, podpowiedzcie, czy taki stosunek FT3 i FT4 jest ok.
    Mam problemy zdrowotne o nieznanej etiologii, może być to potencjalnie sprawa tarczycy.

    TSH 2,150 (0,25 - 5)
    FT3 4,14 (4,0 - 8,3)
    FT4 13,74 (10,6-19,4)
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    brom, bardzo słabe ft3, ft4 też szału nie robi...
    przeciwciała?
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeSep 17th 2015 zmieniony
     permalink
    Anty tpo około 20. Gdzieś pod połowa normy. Umówiłam się do endo na środę i zobaczę co mi powie... dziękuję Azniee
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    Dziewczyny z Hashimoto kiedy po porodzie zrobić badania i udać się najlepiej do endokrynologa? Bo słyszałam, że po ciąży jest jakiś przełom tarczycowy.
    -- [url
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    Ja mam Hashimoto, i mi endokrynolog dała skierowanie na badania 6-8 tyg po porodzie
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    Dziewczyny, a oprócz tsh, ft3 i 4 oraz anty-TPO co powinnam sobie zrobić za badania przed wizytą? Myślałam jeszcze o anty TG, ferrytynie i żelazie. To dobra koncepcja przy takich jak moje wynikach? Chcę - jeżeli będzie trzeba - jak najszybciej zacząć leczenie, więc wolę, by endo nie odesłała mnie jeszcze po coś...
    --
    •  
      CommentAuthordaga310
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    nie wiem czy to dobry wątek, ale może coś wiecie na ten temat
    mianowicie moja ciotka jest teraz w PL na jodowaniu/jonowaniu dobrze nie wiem tarczycy
    ma zimne guzy i rozbijają jej je za pomocą jodu..zabiegi ma co 2 dzień po 8h dostaje jakies tam tabletki co 1-2godz
    moje pytanie jest takie po jakim czasie od zakończenia kuracji nie będzie już mieć tego jodu w sobie i kiedy nie będzie on niebezpieczny dla innych??
    ciotka jest taka że ma w nosie zdrowie innych i jestem pewna ze jak przyjedzie to zaraz by chciała do nas przyjść!!
    a ja nie mam zamiaru ryzykowac zdrowiem corki i zdrowiem malucha w brzuchu..
    dlatego jej nie wierzę ze niby po kilku dniach(jak ona to twierdzi) już nic w sobie nie będzie miała, bo dzisiaj od jej zięcia się dowiedziałam ze niby 2 tyg ma mieć kwarantanny, znaczy się ze po tym okresie może spotykać się z dziecmi, ciężarnymi itp.
    także jak same widzicie już coś kręci:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    Ciocia jest leczona jodem radioaktywnym. Po zakończeniu powinna sobie darować wizyty na 2-3 tygodnie :)
    .
    A takie mam pytanie - czy przy hashimoto można swobodnie korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych? Mam na myśli laser, krioterapię, fonoforezę, pole magnetyczne niskiej częstotliwości i prądy Tensa?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthordaga310
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    obe dzięki, czyli unikac jej jak ognia prze ten czas:bigsmile:
    dla mnie to nawet dobra wiadomość:tongue:
    a czy inna osoba może przenieść ten jod?bo chrześnica moją z nią mieszka a się częstwo widujemy
    czy tutaj już bez obaw?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    daga, tylko ona będzie "świecić" ;) I to raczej chodzi o taki bliższy kontakt - przytulanie, spanie itp :) Unikać jej powinny dzieci i kobiety ciężarne czyli musisz się barykadować ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthordaga310
    • CommentTimeSep 18th 2015
     permalink
    Dzięki za odpowiedź😀
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeSep 18th 2015
     permalink
    Tez mam Hashi i potwierdzam słowa Ulci. Pierwsze badanie ok 6 tyg po porodzie , kolejne po 3 m-cach.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeSep 21st 2015
     permalink
    Dzięki Wam przypomniałam sobie, że po połogu należy zrobić badania :) mam Hashimoto i niedoczynnosc
    No i dzisiaj zrobiłam badania - oto wyniki ……

    Hormon tyreotropowy - TSH (s)0,018 mU/l norma 0,270 - 4,200

    Trójjodotyronina wolna - fT3 3,93 pmol/l norma 3,10 - 6,80

    Tyroksyna wolna - fT4 19,9 pmol/l norma 12,0 - 22,0


    endokrynolog napisala w komentarzu, że PILNIE mam sie umówić, ale oczywiscie miejsc nie ma (najblizszy termin - 19/10….) - oczywiscie codziennie bede próbowala umowic wizyte i pewnie sie uda :) ale dopóki nie udało sie to jak to interpretujecie?
    Poporodowe zapalenie tarczycy czy ki diabeł?

    Treść doklejona: 21.09.15 15:18
    kurcze - i co? odstawic eutyrox? bo przy takim tsh?
    --
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeSep 21st 2015
     permalink
    Ul_cia a w ciazy endokrynolog nie zwiekszyl Ci dawki euthyroxu? Bo to normalne ze ciazy potrzebne jest zwiekszenie a teraz Twoj organizm wraca do normy. Takze ja bym sie az tak nie stresowala. A ile tego euthyroxu bierzesz?
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeSep 21st 2015
     permalink
    Zwiększył ale niewiele bo ja i tak konskie dawki od lat brałam. Od kilku lat biorę E175, w ciąży brałam co jeden dzień 175/jeden dzień 200 - na zmianę, po porodzie wróciłam do E175....
    --
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeSep 21st 2015
     permalink
    No to rzeczywiscie. Byc moze po porodzie organizm jeszcze nie doszedl do siebie bo nid przypuszczam zeby sie dzialo cos wiecej. No ale lekarzem nie jestem wiec rzeczywiscie szybka wizyta u endo konieczna zebys w nadczynnosc z kolei nie wpadla.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 21st 2015 zmieniony
     permalink
    Ula, ja bym zostawiła dawkę w spokoju i w spokoju czekała na wizytę...Po porodzie wszystko skacze w tę i z powrotem. TSH małe, ale wolne hormony nie są wysoko- mogły być niedawno. Nic "nadprogramowego" się chyba nie dzieje.

    Ja miałam ostatnio ft3 i ft4 podobne do Ciebie, a TSH ok.
    --
    •  
      CommentAuthormkd
    • CommentTimeSep 21st 2015
     permalink
    Obe nie przypominam sobie by hasi bylo przeciwskazaniem do zabiegow fizykalnych,chyba zE cos sie pozmienialo, no moze bym sie zatanawiala nad jonoforezami krtani...
    --
    •  
      CommentAuthorlewka
    • CommentTimeSep 21st 2015
     permalink
    Ulcia, wyniki wynikami, ale jak się czujesz?

    Może spróbuj telefonicznie skontaktować się z lekarzem?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 21st 2015
     permalink
    Ula, a ile bierzesz euthyroxu? Może tylko powoli, stopniowo zmniejsz dawkę? Całkowite odstawienie nie jest wskazane, bo będzie tylko gorzej.

    Treść doklejona: 21.09.15 22:08
    Coś mi zblokowało i nie widziałam wpisu z dawkami. Ja bym trochę zmniejszyła dawkę. Może do 150?
    .
    MKD, dzięki :) Byłam dzisiaj u endokrynologa - dał zgodę na wszystkie zabiegi. Mam tylko się nie godzić na tk z kontrastem ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.