Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 3rd 2009 zmieniony
     permalink
    poczytaj TUTAJ

    moze cie zwolnić jeśli UPADA FIRMA, o likwidacji stanowiska nie czytałam nigdzie - wydaje mi się, ze musi cofnąć wypowiedzenie, jeśli ciąża sie potwierdzi.
    Ja dostałam wypowiedzenie NORMALNE i po niecałych 3 miesiacach zaszłam w ciazę ( na okresie wypowiedzenia trzymiesięczny,). natychmiast po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego, wypwoiedzenie musiał wycofać.
    Radzę CI jak najszybciej isc do lekarza, powiedzieć, jaka sytuacja, niech potwierdzi ciazę. Moze marudzić że za wcześnie, ale to idź do takiego, który ci da zaświadczenie. Ja miałam tak, że pani dr powiedziała, ze jeszcze b. wczesna ta ciąża i trzba potwierdzić na usg, ale już dała zaświadczenie do firmy bo mnie czas naglił.
    ***
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 3rd 2009 zmieniony
     permalink
    wyraźnie piszą:

    Oznacza to, że do końca urlopu wychowawczego nie można jej zwolnić, chyba, że:


    • zostanie ogłoszona likwidacja lub upadłość całego zakładu pracy (a nie tylko likwidacja stanowiska pracy)

    źródło

    jeszcze tutaj zerknij

    CZYLI to by potwierdzało, ze NIE MOZE CIĘ ZWOLNIĆ.TZN MUSI COFNĄĆ WYPOWIEDZENIE, jeśli przyniesiesz zaświadczenie że jesteś w ciąży, tak jak było w moim przypadku ( mój szef nawet o tym nie wiedział - sama go uswiadomiłam, ze ma cofnąć wypwoiedzenie. Sprawdził i cofnął)
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    ogromne dzięki :))),zabieram się za lekturę. Wypowiedzenia mam do 31 marca
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 4th 2009
     permalink
    art. 177 par. 1 Kodeksu pracy "Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodza przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy"
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeMar 4th 2009
     permalink
    skarbel co to oznacza? mogą jednak mnie zwolnić? u mnie nie ma zakładowej organizacji związkowej. To jest prywatna firma.
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 4th 2009
     permalink
    NIE MOGĄ - skarbel podała paragraf, który tylko potwierdza, że nie mogą. Byle teraz się ciąża potwierdziła i jesli nie chcą cię w pracy to idziesz na zwolnienie i już - nie będziesz sie chociaż stresować. Ja tak miałam. W sumie pracodawcy było na rękę, ze mnie nie było, bo skoro itak chciał mnie zwolnić... :)
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeMar 4th 2009
     permalink
    acha,źle zrozumiałam, powiem wam że dla mnie prawo pracy to czarna magia, jestem z tego kompletnie zielona :-))), aż wstyd się przyznać
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 4th 2009
     permalink
    dera, nie martw się, nie ty jedna:) A wiem dobrze, jak jeszcze czarniej to wszystko wyglada, jak dochodzą emocje:)
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeMar 5th 2009
     permalink
    Czy mogłybyście mi jeszcze powiedzieć kiedy muszę złożyć pracodawcy potwierdzenie ciąży? Mam wypowiedzenie do 31.03 i tak się zastanawiam czy mogłabym zrobić to właśnie pod koniec wypowiedzenia, bo wtedy lekarz już będzie mógł ją na usg potwierdzić.
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 5th 2009 zmieniony
     permalink
    najlepiej aby ci sie udało do 31.03. po tym terminie również powinnas zostać przywrócona do pracy gdyz na zaświadczeniu od lekarza powinien być zapisany tydzień ciąży - jeśli pokrywa się z okresem wypowiedzenia to staje sie ono bezskuteczne nawet po upływie terminu. jednak ze względu uniknięcia zamieszania lepiej złożyć do 31
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 5th 2009
     permalink
    też tak uważam, ale prawnie, nawet po okresie wypowiedzenia musi ono być cofnięte, jesli w ciąże zaszłaś jeszcze w czasie zatrudnienia lub wypowiedzenia. Nie martw sie - pracodawca MUSI JE WYCOFAĆ
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeMar 6th 2009
     permalink
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za rady. Dzisiaj idę do gina, zobaczę co powie. Jak mi da dzisiaj zaświadczenie to biorę od razu :)))
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeMar 6th 2009
     permalink
    Jestem po wizycie u gina, za 2 tygodnie mam przyjść i wtedy dostane zaświadczenie o ciąży. Dzisiaj potwierdził tylko objawy wczesnej ciąży no i wyniki bety. Powiedział że jak będzie trzeba to mi da zwolnienie i tyle :-))))
    --
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeMar 9th 2009
     permalink
    Dziewczynymam pytanie. Jestem na L4 od 28.12.08. Za styczeń dostałam wypłatę z premią, mniejszą o 50zł. Uznałam, że to średnia z 12 m-cy, więc sie nie denerwowałam, teraz za luty premie mi potrącono i dostałam wypłate miejszą o 400zł. Czy to normalne?
    --
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeMar 9th 2009 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeMar 9th 2009
     permalink
    Ktoś potrafi to rozszyfrować?
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 10th 2009
     permalink
    sylwunia z tym wyrokiem to nie taka prosta sprawa. wszystko zalezy od tego jakiego dokładnie rodzaju są te premie i czy są pomniejszane za okres choroby - wówczas wliczają się do podstawy. jeśli natomiast są typowo uznaniowe i nie ma szczegółowych zasad ich przyznawania to niestety nie podlegają wliczeniu.
    mieliśmy ostatnio kontrol z zus i właśnie tak nam wyjaśnili te niejasności. u nas premie się wliczają do podstawy (mamy zapis w regulaminie) ale nagrody uznaniowe już nie - taki paradoks
    --
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeMar 10th 2009
     permalink
    Dzięki skarbel.

    Mogłam się uczyć jak miałam okazję :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 10th 2009
     permalink
    sylwunia ale zawsze możesz przedzwonic i popytać, może akurat pomylili się - nigdy nie wiadomo, a zawsze warto walczyć o swoje
    --
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeMar 10th 2009
     permalink
    Tak tez zrobiłam ;). Naliczyli mi 80% nie 100%. Przez to, że jestem w ciąży bardziej sie stresuję i bardziej wszystko przeżywam ;)
    --
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeMar 10th 2009
     permalink
    A ja z takim pytankiem tym razem, tak dla pewnosci :) - wiem, ze po macierzynskim jest mozliwosc otrzymania zwolnienia od pediatry na dziecko 2x 30 dni. czy gdybym po tym okresie chciala pojsc na urlop wychowawczy to bedzie on liczony po tym czasie zwolnienia?
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 11th 2009
     permalink
    dołaczam sie do pytania śmeiszki. jakby taka sytuacja, ze zgłaszamw czesniej że tuż po macierzyńskim i zaległym wypoczynkowym biorę wychowawczy,a jednak od tego niby pierwszego dnia wychowawczego (albo np kilka dni przed jego rozpiczęciem) dostaję zwolnienie lekarskie (czy na dziecko czy na siebie) to czy najpierw idzie mi zwolnienie? czy jednak już ten wychowawczy zgłoszony musi zacząć sie o czasie?
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 12th 2009
     permalink
    w tej sytuacji urlop wychowawczy jest juz udzielony więc nie przysługuje zasiłek opiekuńczy czy chorobowe. Aby ominąć taką pułapkę najpierw trzeba skorzystać ze zwolnień a następnie napisać wniosek o urlop wychowawczy (wniosek może być napisany dużo wcześniej a data od kiedy chcemy z niego skorzystać późniejsza)
    --
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeMar 12th 2009
     permalink
    super, dzieki za odpowiedz :)
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 12th 2009
     permalink
    hmmm..to jak bym chciała skorzystać ze zwolnienia przed wychowawczym to musiałabym z góry to zaplanować..ale to trochę dziwne... planowanie zwolnienia, nie...? z drugiej storny - tak dziewczyny robią...sama nie wiem
    --
    •  
      CommentAuthort-w-c
    • CommentTimeMar 15th 2009
     permalink
    A powiedzcie jak to jest z wypłatami z ZUSu? W trakcie ciąży, biorę zwolnienie, za 30 dni płaci pracodawca, później ZUS. No i teraz pytanie, czy jeśli pensję dostawałam 10go każdego miesiąca, to czy ZUS płaci tak samo i równie regularnie? Czy może być tak, że poczekam kilka miesięcy? Podobnie z macierzyńskim... Podpowiedzcie proszę czego się spodziewać?
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 15th 2009
     permalink
    ja dostawałam z zusu BARDZO REGULARNIE - naprawdę aż byłam w szoku. Zawsze pod koniec miesiaca ( pensja w pracy była 10ego)A przed Bożym Narodzeniem to dali nawet koło 183go - chyba pomyśleli o przedświątecznych wydatkach. WIec ZUS z Łodzi pod tym względem zaskoczył mnie BARDZO POZYTYWNIE! Teraz już dostaję macierzynski też z ZUSU i tez narazie regularnie ( a wczesniej po zasiłku chorobowym jeszcze świadczenie rehabilitacyjne, bo minęło pół roku zwolnienia). WSZYSTKO JAK TRZEBA. Tego i Tobie t-w-c życzę!
    --
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeMar 16th 2009
     permalink
    A ja jeszcze nie widzialam pieniedzy z macierzynskiego, moze przyjda w tym tygodniu, ale nei zdziwie sie jak nie, bo na zwolneiniu tez bylo roznie czasem nawet wyplacali kase z zaleglych 2 miesiecy. Jestem z Gdyni, a urzad ZUS moja firma ma w Malborku moze to wplynelo na opoznienia.
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 16th 2009
     permalink
    ja dostawalam i na L4 i na wychwoawczym pieniazki zawsze na poczatku miesiaca i to z konta szkoly. bo to jest chyba tak ze jak zaklada pracy zatrudnia powyzej 23 osob to juz oni placa caly czas a im zus zwraca czy jakos podobnie. w kazdym badz razie przez 10mieisecy pieniazki pwlywaly mi z konta szkoly i zawsze na czas.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 16th 2009
     permalink
    jeśli zakład zatrudnia 20 osób (w przeliczeniu na etaty) to sam wypłaca wszystkie zasiłki w dniu wypłaty wynagrodzenia i wtedy potrąca sobie kwoty od należnosci przysługujących dla zus.
    jeśli zatrudnionych jest mniej osób wówczas wszystko wypłaca zus
    --
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeMar 16th 2009
     permalink
    Tak,ja też dostaję z konta firmy...
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeMar 16th 2009
     permalink
    mam pytanie kiedy i gdzie musze zlozyc wniosek o wychowawczy??z gory wiem ze nie przysluguje mi sie płatny wychowawczy bo nasze dochody byly za wysokie
    --
    •  
      CommentAuthort-w-c
    • CommentTimeMar 16th 2009
     permalink
    Bardzo Wam dziękuję za informacje :)
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego sklada się u pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza sie korzystać z tego urlopu.
    We wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik wskazuje:
    - datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego,
    - okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    Alexi moze ci sie przyda wzor (to moje podanie o wychwoawczy tylko wykropkowane)


    WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO

    Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi urlopu wychowawczego
    w okresie od dnia .......... do ........... w celu sprawowania opieki nad dzieckiem Krzysztofem ..... ur. 12 czerwca 2007.
    Na dziecko to nie wykorzystywałam dotychczas ani ja, ani małżonek albo drugi rodzic lub opiekun urlopu wychowawczego. Współmałżonek, nie zamierza korzystać z urlopu wychowawczego w wyżej wymienionym terminie na wyżej wymienione dziecko.

    Z poważaniem,
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    dziekuje wam bardzo za odpowiedz
    Aniu napewno sie przyda dzieki:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    mam pytanie w imieniu mojej kuzynki
    czy jesli po studiach gdzies ja przyjma na staz a ona w miedzy czasie zajdzie w ciaze to czy ma szanse na macierzynski i co w razie zwolnienia lekarskiego?
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    i ja mam pytanie. Dziś na wp ukazał się artykuł nt becikowego.Tam pisali, że potrzebne jest zaświadczenie, że przyszła matka była pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia ciąży. Wiecie coś o tym? Wcześniej nic takiego nie było potrzebne.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    czytałam ze ta ustawa wchodzi w zycie od 1 listopada tego roku i jezeli rozwiazanie przypada juz na 1.11 to od 10 tygodnia ciazy trzeba byc pod stala opieka lekarza i miec zaswiadczenie
    --
    •  
      CommentAuthoragulina5
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    No właśnie miałam zadać to samo pytanie co katy troszkę mi ulżyło bo ja słyszałam że od 5 tc trzeba mieć to zaświadczenie a maja lekarka ana urlopie jeszcze tydzień...
    --
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    Katy, ta ustawa dopiero wejdzie w życie...

    A ja odnośnie macierzyńskiego...jakie są formalności? Gdzie, co, komu i w jakiej formie muszę zgłosić?

    A ponad to taki mały casus...koleżanka będąca na umowie na czas nieokreślony jest obecnie na wychowawczym i ...zaszła w drugą ciążę...co i jak moze zrobić, żeby nie zwolnili jej z pracy a żeby mogła iść bezproblemowo na L4 (problemy z II ciążą)...zawsze to jednak pieniądze się przydadzą...

    Wielkie dzięki, dziewczynki...
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 18th 2009
     permalink
    przychylam sie do pytania Mileny - podpowiedzcie
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 18th 2009
     permalink
    Milena odnośnie macierzyńskiego >>> jeśli rozpoczynasz go z dniem narodzin syna (a nie 2tyg przed terminem porodu) to dostajesz kwit ze szpitala, że urodziłaś i to dostarczasz pracodawcy w ciągu 7 dni. Przez pierwsze 33 dni zasiłek macierzyński wypłaca Ci pracodawca, a resztę do końca już ZUS. Nie pamiętam czy czasem jeszcze nie dawałam ksero aktu urodzenia Juniorów.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 18th 2009
     permalink
    Jeśli planujesz już przejść na macierzyński 2tyg przed planowanym terminem porodu to składasz wniosek do pracodawcy z zaświadczeniem od ginekologa, że termin porodu przypada na ...
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeMar 18th 2009
     permalink
    ja dawalam akt urodzenia dziecka pracodawcy i w szpitalu misałam sie prosic o zaswiadczenie sami mi go nie dali.a macierzynski dostaje od samego poczatku z zus nie od pracodawcy
    --
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeMar 18th 2009
     permalink
    mam jeszcze pytanko 3maja konczy mi sie macierzynski i do konca sierpnia chce byc na wychowawczym jak to jest z urlopem czy przysluguje mi za cały rok czy tylko od wrzesnia do grudnia od kiedy chce zaczac prace???
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 19th 2009
     permalink
    Alexi nie wiem jakie praktyki są w innych szpitalach ... no mnie dali to zaświadczenie przy wypisie. To "dziady", że musiałaś się prosić ... :neutral:
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 19th 2009
     permalink
    Jeśli macierzyński wypłaca pracodawca to wystarczy okazać się zaświadczeniem ze szpitala, natomiast jeśli wypłaca zus trzeba załączyć oryginał odpisu aktu urodzenia dziecka wraz z różnymi oświadczeniami.
    alexi zaraz po macierzyńskim możesz wykorzystać cały urlop zaległy oraz bieżący.
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 19th 2009
     permalink
    milena pracownik w każdym czasie może zrezygnować z urlopu wychowawczego za zgodą pracodawcy oraz po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
    więc wystarczy jeśli koleżanka pisemnie zawiadomi pracodawcę rezygnacji z urlopu wychowawczego z podaniem terminu powrotu do pracy (musi tylko pamiętać o tych 30 dniach) a później praktycznie od razu może iść na chorobowe nie przepracowując ani jednego dnia.
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 19th 2009
     permalink
    Izunia u mnie na porodówce przez wypisem pielęgniarka zapisywała co komu wypisać - dużo było osób niepracujących więc nie były im potrzebne takie zaświadczenia
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.