Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorLete
    • CommentTimeNov 3rd 2009 zmieniony
     permalink
    Przyklejam z Naszego Bociana :)

    Myślę, ze jest tu dla nas dobra wiadomość:
    http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/366481,od_1_stycznia_urlopy_dla_rodzicow_beda_dluzsze.html

    Wklejam tekst skrócony, bo art. za jakiś czas stamtąd zniknie pewnie
    (i polecam inne art. na portalu Gazety Prawnej) :
    Rodzice będący 1 stycznia na urlopie macierzyńskim skorzystają z dodatkowego wolnego. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać około 300 tys. ojców dzieci urodzonych w tym roku. Firma nie musi informować pracowników rodziców o nowych uprawnieniach rodzicielskich.
    Kobiety, które niedawno rozpoczęły lub właśnie rozpoczynają urlop macierzyński, po jego zakończeniu będą mogły skorzystać z dodatkowych dwóch tygodni wolnego na opiekę nad dzieckiem. Wystarczy, że 1 stycznia 2010 r. ich urlop nadal będzie trwał. To wtedy wchodzą w życie przepisy kodeksu pracy o dodatkowym, fakultatywnym urlopie macierzyńskim.

    Z kolei ojcowie od nowego roku uzyskają prawo do jednego tygodnia urlopu ojcowskiego. Wbrew obiegowym opiniom będą mogli z niego skorzystać także ojcowie dzieci urodzonych w tym roku. To około 300 tys. osób. Można szacować, że tylu spośród około 440 tys. tegorocznych ojców jest zatrudnionych na etacie. Wyjątkowo prawo to nie będzie przysługiwać tylko tym mężczyznom, których dzieci urodziły się w ciągu pierwszych siedmiu dni 2009 r. Aby skorzystać z dodatkowych uprawnień, rodzice będą musieli złożyć wniosek w tej sprawie. Pracodawca nie musi ich informować o przysługujących im nowych prawach.

    To nie koniec zmian w uprawnieniach rodzicielskich. Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Sejm będzie kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu pracy. Ochronę przed zwolnieniem z pracy w okresie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego uzyskają rodzice adopcyjni.

    Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
    Artykuł z dnia: 2009-11-02, ostatnia aktualizacja: 2009-11-02 11:40
    Autor: Łukasz Guza
    --
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeNov 17th 2009
     permalink
    Dziewczyny mam pytanie. Obecnie mam umowę o pracę na czas nieokreślony, ale marzy mi się własny malutki sklepik. Czy będąc na urlopie wychowawczym mogę rozpocząć własną działalność gospodarczą? Jeśli tak to jak jest z płaceniem ZUS-u?
    --
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeNov 18th 2009
     permalink
    Oooooo, mnie też ta kwestia interesuje...
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeNov 19th 2009
     permalink
    To znów ja. Narozrabiałam. Dostałam do podpisania w pracy papierek, że zgadzam się pracować w nadgodzinach. Ja głupia podpisałam w dobrej wierze. W końcu zostac co jakiś czas godzine dłużej w pracy nie stanowiło dla mnie problemu. Teraz mam problem. Szefowa z dnia na dzień zmienia mi grafik, odbiera dzień wolny i mówi, że ja to nie obchodzi, że nie mam z kim zostawić dziecka, wcisneła mi wszustkie weekendy pracujące w listopadzie. Powiedziała że jeśli mi nie pasuje to mogę iśc na wychowawczy. Czy mogę tą decyzję jeszcze odwrócić? Czy faktycznie ma prawo z dnia na dzień zmieniac mi grafik? Co robić?:cry:
    --
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeNov 24th 2009
     permalink
    Dziewczyny ja znowu mam problem :). Moja wspaniała firma miała się zlikwidować jak jeszcze byłam w ciąży, okazało się że jednak nie zamykają. Urodziłam 28 października, 3 listopada poszły wszystkie dokumenty do firmy. A tu nagle dowiaduję się że 12 listopada firma ogłasza upadłość. Nie zgłosili mnie do zusu ( mąż był w zusie i tam sprawdzili) i nie interesują się moją sprawą zupełnie. Wiem że do firmy wkroczył już syndyk.
    Powiedzcie mi co ja mam robić. W Zusie poradzili napisać do nich pismo o wyjaśnienie tej sprawy. Pismo napisałam, mąż jutro je podrzuci.
    Nie wiem kto ma mi płacić ten macierzyński, zus czy pracodawca??? A jak to jest z odprawą będąc na macierzyńskim, przysługuje czy nie??? i co z zaległym urlopem???
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 28th 2009 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, mam pytanie, dość pilne. Czy pobierając zzasiłek rodzinny, w tym dodatek wychowawczy mogę przyjąć pieniądze od mojej firmy, które nie wynikają bnezpośrednio z mojej pracy? Tzn. Nie podejmuję żadnej pracy, ale firma rozdaje dodatki do wczasów zimowych - tzw. socjalne.
    Wiem, ze pobierajac dodatek wychowawczy, nie mogę podjąć pracy nawet za 1 zł, bo tracę prawo do zasilku. A co z takimi pieniędzmi?

    __
    znalałam - sa zmiany w ustawie i możecie je znaleźć tutaj
    "W pewnych sytuacjach dodatek ten jednak się nie należy. Wyklucza go m.in. podjęcie lub kontynuowanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Tak wynika z art. 10 ust. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, po ostatniej nowelizacji wynikającej z ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).

    Do końca ubiegłego roku ograniczenie to było bardziej radykalne - kobieta traciła prawo do dodatku, jeśli podjęła pracę, niezależnie od tego, czy uniemożliwiało jej to sprawowanie opieki nad dzieckiem, czy nie. Od tego roku prawa do dodatku pozbawia tylko taka praca, której wykonywanie uniemożliwia opiekowanie się potomkiem. "
    --
    •  
      CommentAuthorilaczek
    • CommentTimeNov 30th 2009 zmieniony
     permalink
    cześć dziewczyny:)
    mam pytanie:))) jestem na urlopie wychowawczym, moja dzidzia ma skończone 9 miesięcy i jestem w planowanej trzeciej wczesnej ciąży, w przyszłym tygodniu idę do gina, będzie wypadać 6tydzień tydzień ciąży:) myślę nad zwolnieniem lekarskim, wychowawczy mam bezpłatny:( urlop wypoczynkowy wykorzystałam w całości po macierzyńskim!
    jak mam to zrobić? muszę wrócić do pracy na jeden dzień i wziąć L4 od następnego dnia? bo tak od razu bez dnia pracy nie można przejść na L4?
    ZUS się nie będzie czepiał, że biorę L4? to chyba nie jest niezgodne z prawem?
    proszę o odpowiedź:)
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 30th 2009
     permalink
    ilaczek, tez ostatnio zastanawiałam sie, jak to jest. Mam nadzieję, ze ktoś wie...Jak sie dowiesz na 100%, proszę daj mi cynk:) Pozdrówki i WIELKIE GRATULACJE!
    --
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeNov 30th 2009
     permalink
    Moja koleżanka z pracy była na wychowawczym jak zaszła w ciażę i zgłosiła w pracy chęć powrotu...po miesiacu przyszła i pierwszego dnia zaniosła L4.
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorilaczek
    • CommentTimeNov 30th 2009 zmieniony
     permalink
    *kako* dziękuję:bigsmile:
    również czekan na odpowiedź.
    jak słyszałam, to musi być jeden dzień przepracowany, od następnego dnia L4.
    Ale może się mylę? dlatego szukam porady:bigsmile:
    a podanie o powrót do pracy złożyć na dwa tygodnie przed planowanym powrotem!
    pozdrawiam
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeDec 1st 2009
     permalink
    mi się wydaje, że nie musisz przepracować ani jednego dnia..ale własnie - "wydaje mi się" - chciałabym tez wiedzieć to na pewno. Proszę, jak się dowiesz, daj mi znać
    pozdrówki
    --
    •  
      CommentAuthorAGNESS23
    • CommentTimeDec 28th 2009
     permalink
    Sylwunia jeśli jesteś na etacie a chcesz otworzyć działalność to wydaje mi się że nie ma problemu,możesz to zrobic...ale składki Zusowskie będziesz musiała odprowadzać normalnie jako pracodawca...tylko pomniejszone ze wzgledu na to że twój pracodwaca opłaca ci składke ubezpieczeniową...a jak to twoja pierwsza działalnosć to przez 2 lata masz mniejsze składki Zus-u.W razie drugiej ciaży jako pracodawcy przysługuje ci tylko macierzynski,wychowawczy nie obowiazuje.
    Ilaczek, sprawdz na stronie Zusu ile jest teraz dni przysługujących na L4 ciażowe..bo wiem że zwiększyli liczbe dni ale jak przekroczysz to zawsze mogą się przyczepic...co do obowiazku przepracowania dnia to chyba nie jest to konieczne...
    --
    •  
      CommentAuthorsylwunia
    • CommentTimeDec 30th 2009
     permalink
    Sedreczne dzięki za odpowiedź. :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthortygrysek28
    • CommentTimeJan 3rd 2010
     permalink
    czesc:bigsmile:
    Od grudnia 2009 jestem na L4 i nie planuje już wrócić do pracy tj. dalej byc na L4 (mam umowę na czas nieokreślony, pracuje juz ponad 3 lata), termin porodu mam na początek kwietnia, mam jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy -19dni za rok 2009. Po porodzie oczywiście idę na urlop macierzyński.
    Moje pytanie jest takie: czy pracodawca może mnie zmusić żebym przed porodem wykorzystała mój urlop wypoczynkowy za 2009??? Czy będę te urlop musiała wykorzystać po skończonym urlopie macierzyńskim?? Czy jeśli nie będę chciała go wykorzystać to czy on mi przepadnie bądź pracodawca będzie musiał mi za niego wypłacić kasę???? Dodam że po urlopie macierzyńskim chce iść na urlop wychowawczy.
    Jeśli wiecie coś na ten temat to bardzo proszę o pomoc
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 3rd 2010
     permalink
    po macierzynskim bierzesz urlop wypoczynkowy zalegly za 2009, biezacy za 2010 i jeszcze wykorzystujesz 2 dni wolnego z tytulu opieki nad dzieckiem i dopiero idziesz nawychowawczy :)
    taka jest najczestsza praktyka
    •  
      CommentAuthortygrysek28
    • CommentTimeJan 3rd 2010
     permalink
    hej AniaM dzieki za szybka odpowiedź !!!!
    To czyli pracodawca może mnie zmusić do tego żebym wzięła ten urlop żeby nie musiał wypłacać mi kasy, czy tak jest lepiej żeby wziaść ten urlop żeby go nie stracić (ten za 2009 rok) ????
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAGNESS23
    • CommentTimeJan 3rd 2010
     permalink
    Pracodawca nie ma obowiazku wypłacenia ekwiwalentu za urlop...pracujesz w dużej firmie? bo jesli macie fundusz pracowniczy to za wzięte 2tyg urlopu powinien ci wypłacić dodatkowe pieniądze z tego tytułu ...
    --
    •  
      CommentAuthoragulina5
    • CommentTimeJan 4th 2010
     permalink
    A ja mam pytanie odnośnie zmiany w przepisach i tego urlopu na opiekę nad dzieckiem trzeba go wykorzystać od razu po macierzyńskim?
    --
    •  
      CommentAuthorAine
    • CommentTimeJan 4th 2010 zmieniony
     permalink
    O jakim urlopie mówisz? Czy może dodatkowych 2 tygodniach urlopu macierzyńskiego dla kobiety i 1 tygodniu dla mężczyzny?
    "Matki, których urlop macierzyński nie skończył się przed 31 grudnia 2009 r., mają teraz prawo do dodatkowego urlopu. Jego długość to dwa tygodnie przy jednym dziecku i trzy tygodnie przy bliźniakach, trojaczkach itp. Ale macierzyński nie przedłuża się automatycznie o dodatkowe tygodnie - najpierw trzeba złożyć u pracodawcy wniosek. Co ważne, wniosek musi zostać przekazany do rąk szefa najpóźniej siedem dni przed planowanym terminem urlopu dodatkowego. A data rozpoczęcia urlopu dodatkowego musi z kolei nastąpić dzień po zakończeniu obowiązkowego, 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Jeśli się spóźnimy z wnioskiem, dodatkowy urlop może nam przepaść - pracodawca ma prawo się na niego nie zgodzić." z GW
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 4th 2010
     permalink
    urlop z tytulu opieki nad dzieckiem to 2 dni na caly rok. mozesz go wykorzystac kiedy chcesz aby w danym roku bo nie przechodzi na rok nastepny. mozezs go wykorzystac po macierzynskim ale nie musisz. warto go wziac jesli wybierasz sie na wychowawczy ale jesli wracasz do pracy to lepiej sobie na w razie czego zostawic
    •  
      CommentAuthorAine
    • CommentTimeJan 4th 2010
     permalink
    Tylko ten urlop jest juz parę lat i w nim chyba nic się nie zmienia od 2010 :)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 4th 2010
     permalink
    no coz juz na biezaco nie jestem i mie ten urlop na opieke nad dzieckiem kojarzy sie z jednym. szkoda jednak ze nic sie w tym nie zmienai
    •  
      CommentAuthorAine
    • CommentTimeJan 4th 2010
     permalink
    Mi właśnie też opieka nad dzieckiem to te 2 dni z art 188 :) Całe 2 dni na rok - szaleństwo po prostu ;)
    --
    •  
      CommentAuthoragulina5
    • CommentTimeJan 5th 2010
     permalink
    No właśnie szaleństwo.Chodziło mi o dodatkowe da tygodnie dziękuję za odpowiedź
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJan 5th 2010
     permalink
    tygrysku uprawnienia pracownicze (w tym urlop) przepadają po 3 latach
    --
    •  
      CommentAuthortygrysek28
    • CommentTimeJan 13th 2010
     permalink
    Agness23 ja pracuje w urzędzie i jest u nas jakiś ten fundusz pracowniczy tyle ze ja z niego nie korzystam z uwagi na wysokie dochody. A to co piszesz ze jeszcze za dwa tyg maja mi wypłacić kasę to jest znaczy się za ten urlop co wchodzi jako dodatkowy od tego roku, tj dodatkowe 2 tyg oprócz macierzyńskiego ??
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAGNESS23
    • CommentTimeJan 14th 2010
     permalink
    wiem że jak firma ma fundusz pracowniczy to jak wezmiesz 2 tyg pełne urlopu to dostajesz jakieś pieniadze...jestem pracodawcą i ksiegowa zawsze daje mi dla pracowników takie oświadczenie do podpisania że z tytułu nie posiadania funduszu pracowniczego nie będą wypłacane zasiłki urlopowe...
    a co do macierzńskiego to przedłużyli jego okres ale ile dni nie wiem....
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    Dziewczyny, podejmuję nowy, żywo interesujący mnie temat.
    Czy będąc na wychowawczym mogę założyć działalność i jakie są tego konsekwencje w pracy ww której mam umowę na czas nieokreślony. Czy zupełnie nie ma to zwiazku z dotychczasową pracą, cyz musze zgłosić pracodawcy? I jak ze składkami w takiej sytuacji?
    Czy mogę ZOSTAĆ an wychowawcyzm i równolegle mieć działalność?
    I jeszcze dwie kwestie powiazane:
    Czy POZOSTAJĄC na wychowawczym ( czyli mając umowę o pracę), mogę starać sie o dotacje na nową działalność?
    Czy w sytuacji, gdy otworzę działalność, mogę nadal krozystać z zasiłku rodzinnego? (w tym dodatek dla mamy pozostającej na urlopie wychowawczym)
    Proszę o informacje, jeśli wiecie
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    Kako na wychowawczym nie mozna prowadzic dzialalnosci gospodarczej a tym bardziej jednoczesnie pobierac zasilku wychwoawczego. zadzwon sbie do mopsu/gopsu czy do zusu tam ci dokladnie wyjasnia
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    AniaM, nie masz racji. Własnie dowiedziałam się, że MOŻNA prowadzić działalność na wychowawczym. O ile nie koliduje z opieką nad dzieckiem. Np. praca dwie godziny dziennie nie koliduje. Z zasiłkiem nie wiem jeszcze - czekam na info z Urzędu.

    zgodnie z art. 186 § 1 kodeksu pracy w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie.Należy jednak pamiętać że podjęte zatrudnienie nie może wykluczać sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    Kako ja nie wiem ... nie chciałabym wprowadzić w błąd.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    kakao podczas urlopu wychowawczego można sobie "dorobić" o ile nie koliduje to ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. niestety w przypadku pobierania dodatku z tytuły wychowania dziecka nie ma tej możliwośći, jeśli podejmiesz jakąkolwiek pracę zarobkową tracisz to świadczenie
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    skarbel, NIE MASZ racji :) to się zmieniło. było tak, ze ani złotówki nie można było dorobić, aby utrzymać zasiłek. Teraz jest to zmienione na to, ze mozesz pracować ale w WYMIARZE NIE KOLIDUJACYM Z OPIEKĄ NAD DZIECKIEM:)

    W pewnych sytuacjach dodatek ten jednak się nie należy. Wyklucza go m.in. podjęcie lub kontynuowanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Tak wynika z art. 10 ust. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, po ostatniej nowelizacji wynikającej z ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).

    Do końca ubiegłego roku ograniczenie to było bardziej radykalne - kobieta traciła prawo do dodatku, jeśli podjęła pracę, niezależnie od tego, czy uniemożliwiało jej to sprawowanie opieki nad dzieckiem, czy nie. Od tego roku prawa do dodatku pozbawia tylko taka praca, której wykonywanie uniemożliwia opiekowanie się potomkiem.

    Ocena, czy tak jest w konkretnej sytuacji, należy do gminy przyznającej zasiłek rodzinny wraz z dodatkami. Jeśli np. kobieta zatrudni się w niewielkim wymiarze czasu pracy, tylko w weekendy, to prawdopodobnie gmina uzna, że dodatek nadal jej przysługuje.

    Osoba pobierająca zasiłek wraz z dodatkami musi także zwrócić uwagę na to, że uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (oprócz wykonywanej na podstawie umowy o dzieło), jest traktowane jako uzyskanie dochodu. O podjęciu pracy świadczeniobiorca musi poinformować gminę.

    Zgodnie z art. 5 ust. 4a ustawy, gmina ustala prawo do zasiłku rodzinnego na podstawie dochodu rodziny powiększonego o uzyskany dochód. Po przeliczeniu może się więc okazać, że dodatkowe zarobki pozbawią rodziny prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami.


    TUTAJ LINK
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    Kako przepraszam ale mi sie ciśnie na usta - skoro wiesz to po co pytasz??
    Wg moich informacji jak masz wychowawczy nie możesz zarabiać na swoim - o dzieło można
    Kasa na otwarcie działalności jest dla osoby bezrobotnej oraz absolwenta i jak ma się zatrudnienie/wychowawczy czy inne dochody już się nie dostanie kasy na działalność
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    Ja właśnie też słyszałam, że jak się ma wychowawczy a podejmuje zarobek to świadczenie przepada.
    Ale nie jestem na bieżąco.
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    Agunia, przepraszam, ale ciśnie mi się na usta - nie wiesz, nie mów, nie wprowadzaj innych w błąd. Można będąc na wychowawczym założyć działalność i Nieprawda, że "Kasa na otwarcie działalności jest dla osoby bezrobotnej" - są projekty dla zatrudnionych planujących działalność. Wiem to na pewno - bliska osoba brała udział w nich. P

    co do: "skoro wiesz, po co pytasz" - nie wiedziałam kilku rzeczy, wiec zapytałam ( po to jest forum) ale sama poszukałam, to też wpisałam informację jaką znalazłam.

    Co do przepadania zasiłku przy ZARABIANIU - wczesniej tak było, teraz jak wstawiłam powyżej, juz MOŻNA DOROBIĆ, ale żeby nie kolidowało w opiece nad dzieckiem. To istotna zmiana na plus dla kobiet.

    KOMUNIKAT MINISTERSTWA PRACY
    Wiec wiem, ze MOŻNA DOROBIĆ i mieć zasiłek, ale nie wiem czy MOŻNA ZAŁOŻYĆ DZIAŁALNOŚĆ i utrzymać zasiłek...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    Kako bylo obdzwonic i sie zapytac a nie tutaj pytac a pozniej wszytkim blad udawadnaic.
    tak sie sklada ze moj maz ma prace a planuje wlasna dzialalnosc i zeby dostac dofinansowanie czy z UP z PFRON czy z UE jest wymog ze MUSI byc zarejestrowany jako bezrobotny. no chyab ze w twoich stronach maja gdzies przepisy i wszystko inaczej robia

    a jesli idzie o jakiekolwiek dorabianie na wychowawczym to widac jest to bardzo swieza zmiana
    moj wychowawczy konczyl sie 31sierpnia 2009 - w maju byla okazja sprawdzac matury - praca w 2 weekendy, zupelnie przeciez nie kolidujaca. dowiedzialam sie ze jesli podejme sie umowy zlecenia to zostanie mi cofniety zasilek z mopsu.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    a jeszcze maly off topic - And mi tez sie cos cisnie na usta ale tak sobie mysle ze lepiej ugryzc sie za palce i na przyszlosc na pytania niektorych osob po prostu NIE UDZIELAC zadnych odpowiedzi czy rad
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    Aniu tak masz racje - najlepiej przemilczeć
    No chyba że to tylko ja jestem takim popierdoleńcem że zanim spyta o cokolwiek najpierw szuka a jak nie moze znaleźć to wtedy pyta
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    Ps a tak w ogóle chyba jak Kako masz sklep internetowy to masz działalność no i dochód z niej
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    Oj dziewczyny, nie wiem naprawdę co przez was przemawia. przykro mi. To po co ten wątek niby ma być?
    A swoja drogą AGUNIA, sklep nie jest de facto MÓJ - nie na moja działalność, nie mój dochód. Agunia, mam wrażenie, że masz jakieś uczulenie na mnie, bo kilka razy wspomniałam o sklepie... A powtarzam - żeby dostac dofinansowanie czy z UP z PFRON czy z UE NIE TRZEBA BYĆ BEZROBOTNYM - sa różne projekty - nie wszystkie dla bezrobotnych. I tak sie skałda, ze znam osobiście osoby, które skorzystały z dofinansowań nawet 40tyś, a nie były bezrobotne, tylko zaczynały swoją działalność. TO NIE WPROWADZAJCIE W BŁĄD CHOCIAŻ.

    Agunia, wierz mi, chciałam poszukać, ale ostatnio nie mogłam na to znaleźć chwili, napisałam wiec tutaj, gdzie jest miejsce na takie pytania. Ale ze niespodziewanie miałam dzisaj trochę czasu, poszukała iw pisałam co znalazłam.
    Dziwnie zareagowałyście - naprawdę. Nie wiem... moze ZAZDROŚĆ?

    ...
    aaa, teraz dopiero mnie wyzwiecie, ze śmiem podejrzewać, że zazdrościcie... ale szkoda naszego czasu. mój przynajmniej jest cenny. Wasz chyba też?

    ***
    np. tutaj jest projekt NIE DLA BEZROBOTNYCH... ale w sumie - po co ja Wam chcę to udowadniać
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    AniaM: mi tez sie cos cisnie na usta
    ANIU, nie wiem, co ci sie ciśnie, ale jednak MOGŁABYŚ POWIEDZIEĆ.
    Czy ja Wam naprawdę dziewczyny cos złego robię, zę mnie tak atakujecie?

    AniaM: przyszlosc na pytania niektorych osob po prostu NIE UDZIELAC zadnych odpowiedzi czy rad


    lepiej na przyszłość nie udzielać rad, jak się nie wie na pewno - to się zgadzam
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    >Priorytetowo traktowane są kobiety powracające lub wchodzące na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka.< WRACAJĄ a jeśli jesteś na wychowawczym to nie wracasz bo dostajesz te pioniądze właśnie z tego tytułu że NIE MOŻESZ wrócić z uwagi na zajmowanie sie dzieckiem
    A resztę chwilowo zostawiam bez komentarza bo muszę wyjśc na MÓJ BARDZO CENNY CZAS dla mnie

    Kako wybacz nie mam czego Ci zazdrościć a tym bardziej sklepu
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    szkoda czasu faktycznie. TU BYŁ WYWALONY FRAGMENT - WIEM - ŻE PRZEGIĘŁAM
    - PRZEPRASZAM


    ps. ja wstawiłam ten przykład by pokazać, że NIE TRZEBA BYĆ BEZROBOTNYM ( jak twierdzi ANIAM) - i to jest fakt - dowiedziałam się, jest wiele przykładów projektów w których nie trzeb abyć bezrobotnym. Mój mąż startował kiedyś w jednym, a miał umowę o pracę. Wiec nie wmawiajcie mi. Nie wstawiłam po to by pokazac, ze TO DLA MNIE PROJEKT. Tego własnie do końca nie wiem.
    Cóż - z czytaniem ze zrozumieniem ma kłopoty większość Polaków - smutna prawda.
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    AniaM, wiedziałam, że odejmiesz mi punkt... też mi głupio było to napisać, ale te słowa CISNĘŁY MI SIE od jakiegoś czasu - w końcu musiałam napisać. Co - trochę tez mam prawo sie bronić. To smutna prawda. Wsparcie dostaniesz zawsze od osób w podobnej sytuacji. Te w odmiennej rzadko zrozumieją - tak jest. Zbadane przez socjologów...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    Kako moim zdaniem osobiste PUBLICZNE wycieczki sa nie fair i swiadcza tylko o takcie piszacego. wiadomo atak najlepsza obrona ale nawet atak powinien byc na poziomie.



    piszesz ze wprowadzam w blad. otoz moja droga jest to ostatnia moja reakcja na jakiekolwiek twoje pytanie czy prosbe o rade.
    ja ci napisalam o MOIM doswiadczeniu z dodatkowym dorabianiem na wychowawczym (podajac ci pozniej nawet terminy!!!) i o sytuacji U MNIE w miescie, w moich urzedach. nie ma opcji ze nawet kurs zaczniesz na rozpoczecie przygotowan do otwarcia dzialalnosci jesli nie bedziesz zaejestrowanym bezrobotnym conajmniej od kilku dni. dotyczyly obydwie sytuacje bezposrednio mnie i to ja bylam sie o to pytac w zusie, mopsie i urzedzie pracy a nie ktos mi bliski znajomy etc... no ale szkoda mi mojego cennego czasu. wole robic cos innego niz udowadniac ci jak to bylo w moim przypadku bo to JA slyszalam odpowiedzi a nie ty.
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    AniaM: Kako moim zdaniem osobiste PUBLICZNE wycieczki sa nie fair i swiadcza tylko o takcie piszacego. wiadomo atak najlepsza obrona ale nawet atak powinien byc na poziomie.
    - ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ - nie ja to zaczęłam :(
    Myślę, ze nie bedzie ptorzeby nigdy tego powtórzyć.

    Ja zadałam pytanie, napisałam tlyko, że nie macie racji, bez żadnych komentarzy, podtekstów. A Wy tam nawzajem sie nakręcacie, ze Wam sie ciśnie na usta, ze niektórym nie ma co odpowiadać itp... - no to są osobiste wycieczki... :( TLYKO DLATEGO< ŻE NAPISAŁAM ŻE NIE MACIE RACJI i wstawiłam ifo - żeby inne dziewczyny nie były wprowadzone w błąd informacjami od Was...

    AniaM, dofinansowania sa zróżnych instytucji - i są DLA ZATRUDNIONYCH, nie tlyko dla bezrobotnych. I to nie W MOIM MIEŚCIE ale w różnych.
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    Miałam nie komentować, ale muszę.

    Wiesz - jeśli chciałaś napisac że dziewczyny mają złe informacje mogłaś to zrobić w zupełnie inny sposób i nikt na pewno by na Ciebie nie naskoczył. Zadajesz pytanie, ktoś Ci odpowiada, a Ty jak ta przekupa na targu:
    kako: AniaM, nie masz racji.
    kako: skarbel, NIE MASZ racji
    Więc to wygląda zupełnie tak jakbyś chciała komuś wytknąć niewiedzę i tylko po to zadałaś to pytanie. I nie jest to opinia tylko samych zainteresowanych, które Ci udzieliły odpowiedzi, ale również mnie, która przeczytałam to co zostało tu napisane.
    Inna sprawa, że pisząc
    kako: Może za dobrze mi się układa? Jakbym miała 5kę dzieci i podobne problemy jak ty, pewnie byłabym OK, a tak to jestem BE, bo ich nie mam i układa mi się dobrze. Tak jest już, że osoby którym źle, nie dogadają się z tymi, którym dobrze. Ale ja CI itak życzę wszystkiego dobrego.
    naprawdę mocno przegięłaś. Po pierwsze - co Ty tak naprawdę wiesz o problemach Agnieszki, żeby pisać to co napisałaś. Wiesz tylko tyle co Aga napisze pod wykresem - a to oznacza, że prawie jej nie znasz. Po drugie - używasz dzieci jako karty przetargowej - to jest żenujące. Po trzecie skoro już o tym wspomniałaś - ja nie mam piątki dzieci, również układa mi się dobrze, a jakoś się dogadujemy. Nawet więcej niż jakoś. Więc to nie argument.
    Kako - myślę, że żeby się kłócić też trzeba mieć klasę i zachować resztki przyzwoitości.
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeJan 15th 2010 zmieniony
     permalink
    Poli, masz rację.
    Nie będę się tłumaczyć - po prostu PRZEPRASZAM. Część swoich racji podtrzymuję, ale zgadzam się z tym co napisałaś.
    Przemyślałam - przegięłam - wywalam ten fragment.

    POLI, moze wyrzuć ten cytat - myślę, że lepiej, jak te słowa znikną stąd.. :shamed:

    AGUNIA, PRZEPRASZAM. JA DO CIEBIE NIC NIE MAM.
    --
    •  
      CommentAuthorAGNESS23
    • CommentTimeJan 15th 2010
     permalink
    oj jak tu ostro...
    Ja tylko dodam jeśli to coś pomoże że jako pracodawca tzn,jeśli masz swoją działalność gospodarcza możesz iść na macierzynski ale wychowawczy ci nie przysługuje i płacisz normalne składki....
    Jako osoba zatrudniona masz prawo do dotacji unijnych na nową działalność oraz inne udogodnienia Zus jesli jest to twoja 1 działalność, wydaje mi się że dopatrzą się że taką otworzyłaś i zasiłek dodatkowy na dziecko może przepaść...a przeciez mając swoją działalność możesz pracować gdzieś więc wychowawczy w tym nie przeszkadza...Najlepiej podjechać do Zusu i się wszystkiego dowiedzieć albo do Urzędu pracy...Może wyjściem jest otwarcie działalności i np...upoważnienie męza czy kogoś na czas wychowawczego zeby nie przepadły jakieś korzyści finansowe.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.