Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeMay 17th 2010
     permalink
    Super!
    AniaM, tą książeczkę stempluje się u pracodawcy czy w ZUSie?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 17th 2010
     permalink
    ja chodzilam po pieczatke do szkoly (jestem nauczycielem), mozesz poprosic tez o druk RMUA bo w niektorych przychodniach oprocz ksiazeczki lub zamiast niej chca druczek. pamietaj ze i ksiazeczka i swistek sa tylko miesiac wazne
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeMay 17th 2010
     permalink
    ja bedac na wychowawczym caly czas na bieżaco podbijam ksiazeczke u pracodawcy i korzystam z opieki zdrowotnej
    --
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeMay 21st 2010 zmieniony
     permalink
    Ja mam pytanie. Dlaczego podczas ciazowego L4 niektore kkobiety dostaja doslownie 100% i liczona srednia podstawy+premii a inne bez premii i jeszcze odciagniety podatek?

    Ja wlasnie dostalam z ZUSu pierwsza wyplate i wyliczona jest tylko podstawa i jeszcze od tej podstawy odliczyli mi zaliczke na podatek ponad 300zl. Myslalam, ze bede dostawala 100%. inne dziewczyny np maja pelne 100% i nic sie nie zmienialo.
    --
    •  
      CommentAuthordanap
    • CommentTimeMay 22nd 2010 zmieniony
     permalink
      trisha zależy od premii tzn od tego jak jest zdefiniowana, jeżeli macie regulamin płacy to tam jest to określone. W skrócie premia będzie wchodzić Ci do zasiłku jeśli normalnie jest ona pomniejszana w razie Twojej nieobecności.
      Np. jeśli pracownik ma premię uznaniową lub zadaniową i na jej wysokość nie wpływa ilość dni w pracy to taka premia nie zostanie wliczona do podstawy wymiaru. (np. handlowiec ma target sprzeda i ma kasę, albo np premia za raport)
      jeśli ta sama kwota zostanie obliczona na podstawie ilości dni w pracy to wlicza się ją w podstawę (ten sam handlowiec przy wykonaniu swojego targetu był w pracy połowę m-ca i dostaje połowę kwoty mimo iż wykonał target założony na cały m-c)

      co do zaliczki na podatek to podatki zawsze płacimy.

      i jeszcze link: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-zapis-w-regulaminie-wplywa-na-podstawe-zasilku-chorobowego-1441177.html

      •  
        CommentAuthorTrisha
      • CommentTimeMay 24th 2010
       permalink
        danap ja juz sama nic nie wiem :(

        wzielam umowe moja i jest napisane, ze pracownik bedzie dodatkowo otrzymywal wynagrodzenie zmienne. I teraz mam zalacznik do umowy pt" Premia miesieczna" kazdy dzien wolny z powodu urlopu, choroby lub innej nieobecnosci pracy nie jest brany pod uwage podczas obliczania wysokosci premii. kazdy pracownik jest upowazniony do otrzymywania premii tylko na podstawie faktycznie przeppracowanych h pracy.

        Czyli rozumiem, ze poniewaz jestem na L4 mimo 100% to nie powinna mi sie premia wliczac w to?
      --
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeMay 24th 2010
       permalink
        Trisha: nie jest brany pod uwage podczas obliczania wysokosci premii

        spercyzuj powyższe nie jest brany czyli nie ma wpływu na kwotę premii? I wtedy nie należy Ci się ta kwota do zasiłku
        czy nie jest brany i o ilość tych opuszczonych dni obniża sie premię? I wtedy należy Ci się

        Jeżeli sytuacja 2 to na Twoim miejscu podeszłabym do ZUSu i upewniła się, tam te w końcu pracują ludzie może ktoś się pomylił?? Rozmawiałaś ze swoimi płacami?
      •  
        CommentAuthorTrisha
      • CommentTimeMay 25th 2010
       permalink
        no wlasnie ja tylko zacytowalam tekst z mojej umowy i sama nie rozumiem co oznacza "nie jest brany". Jakis czas temu moje kadry mowily, ze premia mi sie nie wlicza. Ale gdybym nie przepracowala pelnych h pracy, to nie mialabym prawa do premii. To wiem na pewno. Do ZUSu moge tylko dzwonic, bo mnie rozliczaja w Wawie a ja jestem w Krakowie
      --
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeMay 25th 2010
       permalink
        to dzwoń, nic nie masz do stracenia :)
      •  
        CommentAuthorEriAnika
      • CommentTimeMay 28th 2010
       permalink
        Witam,
        mam mały problem, od niedawna jestem w ciąży, czuję się fatalnie od samego początku, na początku myślałam że jakieś choróbsko mnie łapie. Od razu jak zrobiłam test tego samego dnia poszłam do ginekologa, stwierdził że wszystko wskazuje na ciążę ale nie widać na razie maleństwa i on nie może mi założyć karty ciąży i chorobowego też nie dostałam. Kazał mi przyjść 7 czerwca. Półtora tygodnia się przemęczyłam (pracuję fizycznie) Wczoraj rozmawiałam z brygadzistka żeby skombinowała mi urlop na piątek (dzisiaj) i przyszły tydzień (poniedziałek-środa) czwartek jest święto, piątek mamy wolne. Niestety tyle dni wolnego ona sama nie może udzielić, a tłumaczenie sytuacji w biurze pogmatwałoby wszystko. Ustaliłyśmy że po prostu rano zadzwonię że źle się czuję i wezmę urlop na żądanie. Dzisiaj tak sobie już myślałam że tyle dni na żądanie może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego. Chciałabym żeby maj jeszcze liczył mi się do chorobowego więc myślę że w poniedziałek wezmę na żądanie i pójdę do lekarza rodzinnego i poproszę o zwolnienie na wtorek i środę. Czy mam prawo bez żadnych konsekwencji wziać to wolne jeszcze w poniedziałek. Wiem że jestem chroniona i zwolnienie grozi mi tylko dyscyplinarne. czy jeśli pierwszy raz zdarza mi się coś takiego to mogę mieć przez to problemy? 7 czerwca też chcę wziąć na żądanie ale w zasadzie tego dnia na 14 ide do gina i raczej pokryje mi to chorobowym.
        Z góry dziękuję za pomoc
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeMay 28th 2010
       permalink
        masz prawo do 4 dni urlopu na żądanie, nie może on być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego, masz też prawo się źle czuć czy zachorować. Jeżeli dopełnisz obowiązku poinformowania pracodawcy o nieobecności nikt nie może Cię z tego powodu zwolnić.
      •  
        CommentAuthorPoli
      • CommentTimeMay 28th 2010
       permalink
        EriAnika nie jestem pewna ale chorobowe poniżej trzech dni chyba nie jest wypłacane, dopytaj jeszcze, ale coś mi się tak obiło o uszy ostatnio.
      --
      •  
        CommentAuthorMinia85
      • CommentTimeMay 28th 2010
       permalink
        EriAnika a jesteś pewna, że to zwolnienie dostaniesz? Szkoda urlopu :confused: Może warto wybrać się do internisty w poniedziałek?

        Ja też dźwigam w pracy i od razu po teście poleciałam do gina. Dostałam zwolnienie na podstawie bety, bo też nic nie było widać.
      --
      •  
        CommentAuthorEriAnika
      • CommentTimeMay 29th 2010
       permalink
        pewna to ja niczego nie jestem, a zwolnienie chcę mieć od czerwca, maj chcę żeby liczył mi się do tych 12 m-cy do średniej. Urlopu nie będzie mi szkoda, zresztą jeszcze kilka tygodni temu mówiłam że jak tylko znajdę inną pracę to tą rzucam, nawet jeśli potem miałabym zostać bez chorobowego. W tej firmie szefowa już dawno sezon grzewczy zakończyła i żeby ciepło nie uciekało to okna są szczelnie pozamykane (plastikowe). bez ciąży w głowie mi się kręciło a teraz to już masakra jest tym bardziej że mogłabym wiecznie spać :] Wychodzę z założenia że po wychowawczym albo zajdę w drugą ciążę albo rzucam tą robotę.

        orientuje się ktoś jak to jest z tym krótkim chorobowym? czy faktycznie mi nie zapłacą za to, bo po kilku dniach wybieram się już na ciążowe, jak mi ginekolog nie wystawi to znajdę sobie innego :]
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeMay 29th 2010
       permalink
        kiedyś był taki przepis, teraz jest płatne od pierwszego dnia choroby
      •  
        CommentAuthorKARKO
      • CommentTimeMay 31st 2010 zmieniony
       permalink
        ERIANIKA, poszłabym do internisty, powiedziąła, ze czuję sie bardzo źle. Da ci zwolnienie a potem kolejne od gina. DBAJ O SIEBIE! nic nie jest tak ważne jak DZIECIĄTKO I TY teraz! POWODZENIA!
        A tutaj link do filmiku MÓJ ADWOKAT - POWRÓT DO PRACY - może którejś się przydadzą te informacje. No oby nie, ale może...
        __
        a ja mam pytanie, ale proszę o odpowiedź, tylko, jeśli WIECIE NA PEWNO.
        Czy jeśli kobieta jest na wychowawczym, zajdzie w ciążę, przerwie wychowawczy i "wróci" do pracy, ale już pierwszego dnia przyniesie zwolnienie lekarskie od ginekologa, to MA PŁATNE ZWOLNIENIE? z góry dzięki za odp.
      --
      •  
        CommentAuthorEriAnika
      • CommentTimeJun 1st 2010
       permalink
        http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,7541442,Przywileje_dla_taty_i_mamy.html

        4. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

        Jest równy 100 proc. wynagrodzenia. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop macierzyński. Jeśli twoje wynagrodzenie ulega znacznym wahaniom, podstawa wymiaru ustalana jest z okresu 12 miesięcy kalendarzowych.

        Czy to oznacza, że jeśli moja pensja jest stała i zawsze jest to najniższa krajowa to będzie liczona tylko z 6 miesięcy? I w takim wypadku jeśli w grudniu byłam prawie 3 tygodnie na urlopie bezpłatnym to grudzień nie byłby brany pod uwagę? Czy te zasady tyczą się również wyliczania chorobowego w ciąży? Dodam że od dzisiaj jestem na zwolnieniu

        z góry dzięki za odpowiedź :)
      •  
        CommentAuthorLily
      • CommentTimeJun 9th 2010
       permalink
        a ja mam pytanie na ile prawdziwe są te informacje o wysokim macierzyńskim jeśli ma się swoją działalność. Czy to pewniak? Kiedy powinnam zacząć płacić chorobowe i jak wysokie żeby zus mi wypłacał kasę na macierzyńskim?
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeJun 9th 2010 zmieniony
       permalink
      •  
        CommentAuthorLily
      • CommentTimeJun 9th 2010
       permalink
        no a jeżeli mam już działalność, ale nie mam z niej dochodów (założyłam tylko po to żeby mieć ubezpieczenie) ?
        Ja z tych tabelek nic nie rozumiem - prosty ogrodnik jestem...chciałabym tylko wiedzieć kiedy zacząć płacić składkę chorobową i jak wysoką żeby dostać porządną kasę na macierzyńskim bo z Bini nic nie miałam - zwolniłam się wcześniej z pracy jak nie wiedziałam że jestem w ciąży :confused:
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeJun 9th 2010
       permalink
        lily rozumiem że masz działalność, ale nie jesteś jeszcze w ciąży??
      •  
        CommentAuthorLily
      • CommentTimeJun 9th 2010
       permalink
        jestem od niedawna :cool:
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeJun 9th 2010
       permalink
        lily o dokładnych kwotach poinformują Cię w Zusie. Ale liczysz to mniej więcej tak. Zasiłek jaki bęziesz dostawać to średnia z opłaconych składek (podstawy wymiaru) ale nie więcej niż 12 m-cy czyli jak prowadzisz działalność dłużej niż rok bierzesz ostatnie 12 m-cy. Jeśli zapłacisz składkę podwyższoną to wpłynie ona na całą średnią np (dla uproszczenia na pełnych kwotach)

        przez 11 m-cy płaciłaś 800 pln z czego należałby Ci się zasiłek 2000
        przez 1 m-c zapłaciłaś 2000 pln z czego należy Ci się zasiłek 6000
        masz więc średnią 2300, biorąc pod uwagę że macierzyński trwa ok 5 m-cy to dopiero w piątym m-cu zyskujesz te 300pln.

        moim zdaniem idź do Zusu tam uzyskasz dokładną informację o kwotach składek i ich podstawę wymiaru, dostaniesz też ew deklaracje które będziesz musiała wypełnić i masz prawie m-c na zastanowienie i obliczenie bo wnioskuję że jutrzejszą składkę płacisz od minimum.
      •  
        CommentAuthorLily
      • CommentTimeJun 9th 2010
       permalink
        nie płaciłam jeszcze chorobowego gdyż jest dobrowolne - nie wiem tylko czy w zusie podadzą mi rzetelną informację o tym ile i kiedy mam zapłacić to chorobowe żeby wycisnąć z nich jak najwięcej - pewnie wcale nie będą skorzy do ujawniania takich treści :cool:
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeJun 10th 2010
       permalink
        spokojnie to błędne myślenie, oni sa tam od tego żeby udzielać informacji i być dla podatnika, w końcu to my na nich pracujemy. Na całą budżetówkę.
        ja jestem stałym gościem w Zusie i nigdy nie spotkałam sie z niechęcią czasem nie wiedza ale wtedy biorą przepisy i studiują, dzwonią do koleżanek także przyczepić sie nie można.

        skoro nie płacisz chorobowego to po co ta działalność?
      •  
        CommentAuthorLily
      • CommentTimeJun 10th 2010 zmieniony
       permalink
        żeby nasza rodzina miała ubezpieczenie zdrowotne - mąż nie ma umowy o prace bo jest freelancerem, zresztą mało który grafik komp. ma stałe umowy :confused:
      •  
        CommentAuthorKARKO
      • CommentTimeJun 14th 2010
       permalink
        kako: Czy jeśli kobieta jest na wychowawczym, zajdzie w ciążę, przerwie wychowawczy i "wróci" do pracy, ale już pierwszego dnia przyniesie zwolnienie lekarskie od ginekologa, to MA PŁATNE ZWOLNIENIE? z góry dzięki za odp.

        Danap, może wiesz coś w tym temacie?
      --
      •  
        CommentAuthorEriAnika
      • CommentTimeJun 15th 2010
       permalink
        Pisałam wcześniej, ale nikt nie odpowiedział. Proszę o odpowiedź.

        http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,7541442,Przywileje_dla_taty_i_mamy.html

        4. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

        Jest równy 100 proc. wynagrodzenia. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop macierzyński. Jeśli twoje wynagrodzenie ulega znacznym wahaniom, podstawa wymiaru ustalana jest z okresu 12 miesięcy kalendarzowych.

        Czy to oznacza, że jeśli moja pensja jest stała i zawsze jest to najniższa krajowa to będzie liczona tylko z 6 miesięcy? I w takim wypadku jeśli w grudniu byłam prawie 3 tygodnie na urlopie bezpłatnym to grudzień nie byłby brany pod uwagę? Czy te zasady tyczą się również wyliczania chorobowego w ciąży? Dodam że od 1 czerwca jestem na zwolnieniu


        z góry dzięki za odpowiedź :)
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeJun 17th 2010
       permalink
        kako: Danap, może wiesz coś w tym temacie

        ano wiem

        1.Jeżeli niezdolność do pracy powstała w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, odbywania czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego albo pobierania zasiłku macierzyńskiego, prawo do zasiłku chorobowego od następnego dnia po zakończeniu tych przerw przysługuje także wówczas, gdy równocześnie z zakończeniem przerwy w ubezpieczeniu ustaje tytuł ubezpieczenia chorobowego, o ile nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 13 ustawy*, wykluczające prawo do zasiłku.
        * okres wyczekiwania czyli dla ciążowego L4 30 dni

        trzeba zakończyć urlop wychowawczy "wrócić" do pracy i iśc na L4 moim zdaniem można nawet przynieść w pierwszym dniu L4 choć i tak na zasiłek chorobowy trzeba będzie poczekać 30 dni. Jeżeli ktoś nie dostaje zasiłku na wychowawczym a pensję ma ma wyższą to się opłaca.

        Erianika
        jeśli chodzi o Twoje pytanie to poniżej odpowiedź:

        "2.Gdy w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku, pracownik był nieobecny w pracy z powodu urlopu bezpłatnego, wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym korzystał on z urlopu podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru po uzupełnieniu do pełnej wysokości, jeżeli pracownik przepracował w tym miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy. Jeżeli pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy, wynagrodzenia za ten miesiąc kalendarzowy nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru"

        myślę że ten przepis jest jasny
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeJun 17th 2010 zmieniony
       permalink
        poniżej podaję link do komentarza zusowskiego są przykłady i wydaje mi się że jest dosyć jasno napisany:

        link
      •  
        CommentAuthorKARKO
      • CommentTimeJun 18th 2010
       permalink
        dzieki danap
      --
      •  
        CommentAuthoralexi0
      • CommentTimeJun 21st 2010 zmieniony
       permalink
        kako ja byłam na wychowawczym bezpłatnym zachorowałam i chciałam iśc na L-4 ,musiałam pisemnie do pracodawcy zgłosić ze zakańczam wychowawczy i wracam do pracy ale zaraz przyniosłam L-4 i nie przepracowałam ani jednego dnia, w ZUS mi powiedzieli ze tak moge jezeli przed wychowawczym miałam normalnie odprowadzane składki.
        czyli od 1 kwietnia jestem na chorobowym, pierwszy miesiac placił mi pracodawca a za maj ZUS ,dostałam kase poczatkiem czerwca
      --
      •  
        CommentAuthorKARKO
      • CommentTimeJun 21st 2010
       permalink
        alexi, ale jeśli PRZED WYCHOWACZYM była na zwolnieniu całą ciążę, potem przedłu żone na zasiłek rehabilitacyjny, potem macierzyński płacony przez ZUS, to też mam taką możliwość?
      --
      •  
        CommentAuthoralexi0
      • CommentTimeJun 21st 2010
       permalink
        ja w ciaży byłam tylko 3 miesiace na zwolnieniu , potem oczywiscie macierzynski , urlop zaległy i bierzacy i wychowawczy i mogłam isc tak mi powiedziała pani w zus,czytała mi nawet jakiś przepis że jeżeli przed bylo cały czas ubezpieczenie płacone to moge wziąść L-4.
        Jak nie jesteś pewna to zadzwoń do zus na zasiłki tam ci napewno powiedzą.
      --
      •  
        CommentAuthorKARKO
      • CommentTimeJun 21st 2010
       permalink
        dzięki ALEXI!
      --
      •  
        CommentAuthorEriAnika
      • CommentTimeJul 5th 2010
       permalink
        Dziękuję za odpowiedź
    •  permalink
        Może pomożecie mojej koleżance. Oto problem :

        "Chodzi mi o to, czy jest różnica w wysokości zasiłku macierzyńskiego
        jeśli
        pracuje do samego porodu i gdy idę na zwolnienie.

        W kadrach tłumaczyli mi to tak, że jak będę pracować do porodu, to
        podstawa
        zasiłku macierzyńskiego będzie wyższa, bo będą mi liczyli ostatnie 12

        miesięcy licząc z premiami regulaminowymi, nagrodami itp. Będą brali
        pod
        uwagę te 12 miesięcy, bo między ostatnim zwolnieniem a porodem jest
        więcej
        niż 3 miesiące. Natomiast, jeśli poszłabym teraz na zwolnienie, a
        między
        zwolnieniem a porodem nie minie 3 miesiące (a u mnie nie minie), to pod
        uwagę będzie brane po prostu ostatnie wynagrodzenie, lub średnia z
        trzech
        miesięcy (już do końca nie pamiętam). U mnie miało to robić jakąś
        różnicę,
        bo od lipca dostałam awans, a poza tym na początku tego roku (a więc w
        przeciągu tych 12 miesięcy) dostałam dwie premie kwartale i nagrodę
        roczną.
        Nie wiem już sama co robić, czy iść na to zwolnienie czy nie, bo jeśli

        miałabym faktycznie dużo stracić na nim, to może nie miałoby to sensu,

        zważywszy, ze pracuje w domu. Ale z drugiej strony zawsze jednak dupę mi

        zawracają i nie mogę przez 8 godzin z domu wyjść, bo musze być pod
        mailem i
        telefonem. \
        napisze ci jak to u mnie dokładnie wygląda, to może to ci coś pomoże.

        Otóż do lipca moja pensja wynosiła 3300 brutto. DO tego co kwartał mamy

        premie regulaminowe (które należą się wszystkim pracownikom
        niezależnie od
        jakości ich pracy), które stanowią 80% pensji pomniejszone o każdy
        dzień
        zwolnienia o 1/90 tej należnej premii, przy czym, jeśli ktoś jest na
        zwolnieniu dłużej niż 14 dni, to nie dostaje premii.
        Od lipca pensja mi wzrosła do 4000 brutto a premie dostaję na tej samej
        zasadzie (czyli dostanę dopiero na koniec 3 kwartału - o ile nie pójdę
        na
        zwolnienie).
        Do tego mamy jeszcze nagrody uznaniowe roczne i ewentualnie inne nagrody
        uznaniowe, które w praktyce zwykle nie występują:)/ W tym roku
        skorzystałam
        tez z wczasów pod gruszą, które należą się każdemu pracownikowi,
        jeśli jest
        na urlopie co najmniej 7 dni. W 2010 dostawałam więc pensje według ww.
        wysokości, oraz dwie premie regulaminowe (pierwsza pomniejszona o kilka
        dni
        zwolnienia) i druga pełna, do tego nagrodę roczną (której wysokości
        jest
        uznaniowa) i wczasy pod gruszą.

        Ostatnie zwolnienie miałam w styczniu, a teraz zastanawiam sie czy nie
        iść
        na zwolnienie od 18 sierpnia do dnia porodu. chciałam sie w kadrach
        zapytać,
        ile wynosiłby mój zasiłek macierzyński, gdybym w powyższej sytuacji
        poszła
        na zwolnienie, a ile, gdybym na zwolnienie nie poszła i pracowała do dnia

        porodu, czy to faktycznie ma znaczenie i mniej więcej o ile by mi się ten

        zasiłek zmniejszył."

        Bedę bardzo wdzięczna za pomoc :)
      •  
        CommentAuthorLily
      • CommentTimeSep 2nd 2010
       permalink
        Byłam dziś w zusie i jestem wkurzona. Nie chciano mi udzielić informacji jakiej wysokości składka chorobowa i od kiedy płacona da mi dobrą kasę na macierzyńskim. Noż cholera jasna czy to ja jestem dla urzędasów czy oni dla mnie?!:angry:
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeSep 3rd 2010
       permalink
        no to miałaś pecha, moze trzeba iść jeszcze raz? rozumiem lily że o składkę na działalności chodzi??
      •  
        CommentAuthorAgunia05
      • CommentTimeSep 3rd 2010
       permalink
        Pytanie chyba bardziej z kategorii "dział świadczeń rodzinnych" hehe
        A wiec - jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym na Antosię - odprowadzane są z niego wszystkie 3 składki (zdrowotne, społeczne, chorobowe) warunek -> nie mogę podjąć pracy zarobkowej. Orzeczenie mała ma do marca 2011r. pod koniec 2010 roku urodzę -> czy przysługuje mi macierzyński czy wychowawczy czy jakikolwiek dochód ?
        rozumiem ze do marca raczej nie - albo świadczenie na Antka albo coś z ZUSu ? a co po marcu jeśli nie dostanie orzeczenia? no i czy kasa typu macierzyński - wychowawczy to "podjęcie zatrudnienia" czy też pieniądze na dziecko (rodzinne z dodatkami i pielęgnacyjny nie jest traktowany jako "podjecie zatrudnienia")
      --
      •  
        CommentAuthorLily
      • CommentTimeSep 4th 2010
       permalink
        tak , mam działalność od marca
      •  
        CommentAuthorPoli
      • CommentTimeSep 5th 2010
       permalink
        Lily dowiedz się też, czy po macierzyńskim będziesz mogła wrócić na niższą składkę, czy będziesz musiała pozostać na wysokiej.
      --
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeSep 10th 2010
       permalink
        lily będziesz miała płacone ze średniej opłaconej w Twoim przypadku jeśli masz działalność krócej niż 12 m-cy to za okres który opłacałaś składke. Kiedys sobie to liczyłam "pi razy drzwi" i generalnie wychodzi tak ze czym krócej masz działalnośc tym lepiej. Najlepiej opłacic miesięczna składkę maksymalną (miec 1 m-c działalnośc) i potem iśc na macierzyński lub ciązowe L4.

        Po macierzyńskim możesz wrócić do minimalnej składki.
      •  
        CommentAuthormaari
      • CommentTimeSep 11th 2010
       permalink
      To ja się dopytam w temacie...
      A czy jeśli zawiesi się działalność np. na miesiąc, a potem się ją wznowi i zacznie się płacić max stawkę, to liczy się tylko ten nowy miesiąc, czy jednak całe ostatnie 12 miesięcy prowadzenia?
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeSep 11th 2010 zmieniony
       permalink
        maari ciekawe pytanie, nie jestem pewna czy to prawda ale znalazłam coś takiego:
        porady
      •  
        CommentAuthorLily
      • CommentTimeSep 11th 2010
       permalink
        Widzisz Mari to jest to o czym pisałam...
        danap- to prawda moja znajoma tak zrobiła i teraz dostaje 3500 macierzyńskiego a przed urodzeniem jeszcze chorobowe takie miała. Wspomniała mi tylko że po tym zawieszeniu działalności powinno się opłacać składki co najmniej 90 dni
      •  
        CommentAuthorSułka
      • CommentTimeSep 14th 2010
       permalink
        Czy któraś z Was orientuje się czy można na podstawie zwolnienia od lekarza z Polski pójść na zwolnienie w ciąży w Anglii? Tutaj nie ma mowy żeby dostać zwolnienie na czas ciąży z powodu złego samopoczucia itp. Jestem w 12 tc i jak powiedziałam bezpośredniej przełożonej w pracy o ciąży to powiedziała mi, że nie wyobraża sobie żebym nie pracowała full time do końca ciąży (sic!). Oczywiście wiem, że nie mam takiego przymusu a na macierzyński mogę pójść od bodajże 28 tc. Ja sama chcę pracować najdłużej jak będę w stanie ale niestety nastrój w mojej pracy zrobił się bardzo nieprzyjemny. Po prostu przełożona mówiąc kolokwialnie "ma focha" na mnie i uważa, że ją oszukałam i naprawdę ciężko się pracuje w takim stresie. Wiem, że po macierzyńskim nie chcę wracać do tej pracy i tak się zastanawiam, ze może chociaż przed samym macierzyńskim mogłabym pójść na jakieś 2 tygodnie zwolnienia albo kiedy już naprawdę nie będę mogła wytrzymać w tej atmosferze.
      --
      •  
        CommentAuthordanap
      • CommentTimeSep 14th 2010
       permalink
        dobrosulko może zapytaj w wątku emigrantek, no chyba że ktoś tu wie, ja w każdym bądź razie pojęcia nie mam
      •  
        CommentAuthorAtam
      • CommentTimeSep 16th 2010
       permalink
        Dziewczyny, może umiecie rozwiać moje wątpliwości.
        Jestem zatrudniona od niemal 3 lat w bieżącym miejscu pracy. Urlop macierzyński wykorzystałam w całości, kończy mi się urlop wypoczynkowy. W trakcie mojej nieobecności zlikwidowano moje stanowisko pracy i czekam, aż zaproponują mi inne, jednak bez wdawania się w szczegóły, sytuacja wygląda nieciekawie. W związku z powyższym mam następujące pytania:
        1. Czy jeśli zaproponują mi stanowisko pracy, które mi nie odpowiada (zupełnie inny rodzaj pracy mimo, że taka sama pensja), mogę odmówić bez konsekwencji?
        2. Czy po przeniesieniu na nowe stanowisko mogą kazać mi podpisać umowę na 3 miesięczny okres próbny mimo, iż byłam zatrudniona na poprzednim stanowisku do stycznia 2012?
        3. Po jakim czasie po powrocie do pracy mogą mnie zwolnić? Czy w sytuacji powrotu po macierzyńskim i zmiany stanowiska na nowe obejmuje mnie jakiś okres ochronny?
        4. Co się dzieje z wychowawczym jeśli po powrocie do pracy zwolnię się i podejmę pracę gdzie indziej? Czy wychowawczy nadal mi przysługuje? Czy nadal przysługuje mi skrócony czas pracy ze względu na karmienie piersią?
      -- Za mężczyzn, którzy nas zdobyli. Za dupków, którzy nas stracili. Za farciarzy, którzy nas poznają!
      •  
        CommentAuthorZosiaK
      • CommentTimeSep 20th 2010 zmieniony
       permalink
      Wil.

      1. Pracodawca, prawdopodobnie zaproponuje Ci porozumienie stron lub da wypowiedzenie obecnych warunków pracy. Jeśli podpiszesz porozumienie pracujesz dalej, jesli nie podpiszesz "zmusisz" go do wreczenia Ci wypowiedzenia zmieniajcego w którym będzie musial podać powody uzasadniajace zmianę warunków pracy w tym przypadku likwidacja stanowiska pracy (przyczyny leżace po stronie pracodawcy). I tu są dwie możliwości:

      1A. Jeśli do polowy okresu wypowiedzenia (piszesz o umowie na czas okreslony wiec prawdopodobnie obowiazuje Was 2-tygodniowy) nie złożysz podania o odmowie przyjecia nowych warunków, po okresie wypowiedzenia przechodzisz na nowe stanowisko.

      1B. Jesli złożysz oświadczenie o odmowie przyjecia nowych warunków umowa rozwiaze się z koncem okresu wypowiedzenia jesli Pracodawca zatrudnia wiecej niż 20 osób będziesz miała prawo do ustawowej odprawy.


      2. Nie mogą. Strony obowiazuje umowa terminowa zawarta na czas okreslony. Jesli chcieliby podpisac umowe na okres próbny musieli by rozwiazac tę zawartą na czas okreslony.

      3. Teoretycznie od razu. Nie ma okresu ochronnego. Jeśli natomiast zlożysz podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy jesteś chroniona przed zwolnieniem przez 12-miesiecy, niestety pojawiaja sie opinie ze nie w przypadku likwidacji stanowiska.

      4. Urlop wychowawczy przysługuje Ci do ukończenia przez dziecko 4 roku życia w wymiarze nie wiekszym niż 3 lata, a wolne na karmienie piersia przysluguje na czas nieokreslony, lekarz wystawia zaswiadczenie potwierdzajce ten fakt i Pracodawca musi je uwzlednic nawet jesli dziecko bedzie miało 8 lat:D. Śmieszne ale prawdziwe.
    Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
    Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.