Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthoragakula
    • CommentTimeJan 14th 2011
     permalink
    Witam mam pytanie.miesiąc temu zostałam zatrudniona na czas okreslony na 3 lata.Własnie sie dowiedziałam żę jestem w ciąży.Czy mogę iść na chorobowe i czy będę miała macierzyński a potem czy mogę przejść na urlop wychowawczy a przy tym pobierać zasiłek wychowawczy.Na umowie mam najnizszą krajowa ,maż też bierze najnizszą.
    •  
      CommentAuthormartitap
    • CommentTimeJan 14th 2011
     permalink
    Agakula, na innym wątku pisałaś, że dopiero się staracie o dziecko i zaczynasz brac clo? O co chodzi?
    --
    • CommentAuthoragakula
    • CommentTimeJan 15th 2011
     permalink
    chodzi o to żę ja się staram dopiero a pytanie które zadałam odnośnie tej kwesti to pytanie w sumie od mojej koleżanki która mnie prosiła o zadanie go jako w swoim imieniu bo ona nie jest zarejstrowana na tym portalu.
    •  
      CommentAuthormartitap
    • CommentTimeJan 15th 2011
     permalink
    To całkiem inaczej brzmi...
    Więc odpowiadam: koleżanka może przebywać na zwolnieniu lekarskim do końca ciąży, jeśli lekarz je wystawi. L4 w trakcie ciąży jest płatne 100%. Urlop macierzyński i świadczenie z ZUS przysługuje, urlop wychowawczy po zakończonym marcierzyńskim też można wykorzystać. Co do zasiłku wychowawczego to wątpie, chyba że zmienią sią minimalne dochody (obecnie jest chyba 504 zł brutto na 1 członka rodziny, ale mogę się mylić).
    --
    • CommentAuthoragakula
    • CommentTimeJan 15th 2011
     permalink
    Dziękuję za odpowiedz.A jeżeli chodzi o zasiłek wychowawczy to właśnie nie wiem czy jej będzie przysługiwał ona w sumie po porodzie będzie mieć 4 osobową juz rodzinkę a tak jak pisałam razem z mężem zarabiają po najniższej krajowej to może ich załapie i wyjdzie na osobę nie więcej jak 504 zł ale nie wiem ja się na tym nie znam.
    •  
      CommentAuthoraniaa_84
    • CommentTimeJan 15th 2011 zmieniony
     permalink
    Hej :)

    Mam pytanko :) jak wygląda kwestia macierzyńskiego jeśli jestem na działalności ? chodzi mi o podstawę do naliczania składek...jeśli zadeklaruję, że będę płaciła większą , to czy mogę ją później zmienić na mniejszą, oraz ile czasu nie płacę składek jak jestem na macierzyńskim?

    Pozdrawiam :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 15th 2011
     permalink
    Aniu84 przeczytaj wpis LILY z Oct 5th 2010 i kilka nastepnych, tam wsyzstko bedzie wyjasnione odnosnie macierzynskiego przy dzialalnosci
    •  
      CommentAuthoraniaa_84
    • CommentTimeJan 16th 2011
     permalink
    Ok :) dziękuję :)
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeFeb 3rd 2011 zmieniony
     permalink
    Mam takie pytanie dziewczyny, czy któraś z was wie jak może zareagować ZUS na kolejne zwolnienie... opisze moją historyjkę.
    na samym początku czerwca zostałam zatrudniona u nowego pracodawcy na stanowisku dyrektora art. i po przepracowaniu 2 tygodni nie dostałam okresu więc okazało się że jestem w ciąży... jednak szczęście trwało krótko w 7 tygodniu wylądowałam w szpitalu i nie dało się uratować ciąży... szybko wróciłam do pracy zaraz po weekendzie nie biorąc ani jednego dnia zwolnienia... jednak po 4 dniach okazało się ze nie jest dobrze i lekarz przepisał mi antybiotyki i kazał leżeć (oczywiście dał zwolnienie) zwolnienie trwało przez 80 dni no i oczywiście w związku z tym że pensja była (jak twierdzi ZUS ) nieprzyzwoicie wysoka podali mnie do sądu i jeszcze się nawet nie odbyła pierwsza rozprawa. Zarzucają mi pozorność umowy.
    I dalej po tych 80 dniach zwolnienia z moim zdrowiem wszystko się uspokoiło, więc wróciłam do pracy i pracowałam jak wcześniej beż żadnej zmiany.... i teraz się boję, ponieważ jak nie chciałam zwolnienia wziąć i nadal jeździć codziennie 120 km do pracy. Lekarz zważywszy na historyjkę z przed pół roku powiedział że mam wybierać albo kariera albo dziecko... wybrałam dzidzię i teraz boję się co może wymyślać ZUS. Czy kolejną rozprawę mogą założyć, ja już sama nie wiem człowiek nikogo nie chce oszukać a tu musi się cały czas bać przyznam szczerze że przez tą sprawę ciężko mi się wyciszyć i uspokoić... bo z jednej strony nie chce się denerwować aby nie zaszkodzić dziecku a z drugiej już wszystkiego mogę się spodziewać ze strony tego urzędu... pomóżcie mi bo tak bardzo się boję.
    W decyzji, którą ZUS wydał w październiku można wywnioskować że twierdzą iż ja doskonale wiedziałam przed podpisaniem umowy o pracę że poronię i pójdę na zwolnienie lekarskie... tylko to dziwne bo ja nawet nie miałam możliwości domyślać się ciąży. Gdyby (jak ZUS twierdzi) kobiety wiedziały w momencie seksu że zajdą w ciąże to z pewnością nie powstał by ten portal ;) i wszystkie byśmy sobie mogły pięknie planować rodzinkę... ale niestety doskonale wiecie że to tak nie jest. Kurcze najgorsze że nie wiadomo co w tej Polsce jeszcze wymyślą może zaraz zakażą w ogóle zachodzić w ciąże kobietom pracującym :cry: Bo wszystko jest dobrze jak nie pracujesz i nie musisz brać zwolnienia. Przepraszam za taki długi ten opis ale może któraś z was miała kiedyś podobną historię, albo się na tym trochę zna...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 3rd 2011
     permalink
    Nie miałaś możliwości domyślać się ciąży, bo nie starałaś się o nią?
    --
    •  
      CommentAuthordanap
    • CommentTimeFeb 3rd 2011
     permalink
    venika: wie jak może zareagować ZUS na kolejne zwolnienie

    nie dowiesz się jeśli nie pójdziesz na zwolnienie, albo zakwestionuje albo nie :wink:
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeFeb 3rd 2011
     permalink
    już któryś raz czytam o tym, że ZUS pozywa kobietę o wyłudzenie, bo ma wysoką pensję (oczywiście to nieoficjalny powód). Czytałam o tym jakiś czas temu na onecie albo na gazecie.
    --
    •  
      CommentAuthorAndżi
    • CommentTimeFeb 3rd 2011
     permalink
    Wniosek: kobiecie w Polsce nie wolno dużo zarabiać (mniejsza o to co dla kogo znaczy dużo) bo staje się podejrzana ehhh :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeFeb 3rd 2011
     permalink
    dokładnie... nie rozumiem dlaczego się tak czepiają... a najlepszy był tekst Pani z ZUS "Pani ma dopiero 29 lat więc to nie możliwe aby mieć takie stanowisko... i tyle zarabiać... rozumiem mężczyzna, ale kobieta..." (no tak bo facet nie może być w ciąży i nie rodzi - czyli mniejsze prawdopodobieństwo że w ogóle kiedykolwiek skorzysta z ubezpieczenia... a do emerytury pewnie nie dożyje) Ale jak płyną wysokie składki to wszystko gra.... uśmiechają się i jest super... tylko spróbuj skorzystać z ubezpieczenia.... to zraz problem. Do dupy ten kraj :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeFeb 3rd 2011 zmieniony
     permalink
    Amazonka
    Wiesz chodzi mi o to że nie na podstawie samego seksu stwierdza się ciąże... trzeba jeszcze poczekać i to wcale nie jest takie proste....
    --
    •  
      CommentAuthormartitap
    • CommentTimeFeb 3rd 2011
     permalink
    Ja byłam w podobnej sytuacji. Różniła się tym, że będąc w ciąży dostał podwyżkę w pracy, a po miesiącu byłam już na zwolnieniu lekarskim (które było kontynuowane po pobycie w szpitalu, więc nie ot tak). ZUS nie pozwał mnie sądownie, ale było przeprowadzone dochodzenie wyjaśniające. Tyle mojego szczęścia, że w tym samym czasie jeszcze 2 inne osoby w firmie dostały podwyżkę, więc ZUS nadpłacił mi różnicę.
    --
  1.  permalink
    Hmmmm... Ale jak byłaś na zwolnieniu, to chyba i tak podwyżka Cię "ominęła"? Chyba na L4 ciążowym liczy się średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy? Chyba że się mylę... Ale ja byłam w podobnej sytuacji i wydaje mi się, że na zwolnieniu wychodziło mi właśnie mniej...
    --
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeFeb 3rd 2011
     permalink
    tak kiedyś było nie wiem do kiedy, ale tak było że od nowej podstawy liczyli zwolnienie... ale teraz liczą średnią z ostatnich 12 miesięcy w pracy.
    Tylko ciekawe jak u mnie do tego zwolnienia podejdą pierwsze 33 dni teraz do 25 lutego będzie mi płacił pracodawca więc luz, ale sytuacja wyklaruje się dopiero w kwietniu kiedy przyjdzie pora na wypłatę z ZUS ... i ciekawe co wtedy będzie ;/ ahhhh
    --
    •  
      CommentAuthormartitap
    • CommentTimeFeb 3rd 2011
     permalink
    Liczy się średnią z ostatnich 12 miesięcy lub od podwyżki, jeśli miała miejsce. Od września dostałam podwyżkę, a na początku października trafiłam do szpitala i dalej kontynuowałam L4. ZUS wypłacał mi świadczenie wg podwyższonej stawki.
    --
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeFeb 4th 2011
     permalink
    to fajnie że się nie przyczepili...
    --
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeFeb 9th 2011
     permalink
    Jesteście pewne, że średnią liczy się od podwyżki? Mi teraz na zwolnieniu liczyli z 12 miesięcy, a nie od lipcowego zwiększenia pensji i nie mogę się dopatrzeć zapisu, że w przypadku podwyżki skraca się okres, za który się uśrednia?
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeFeb 9th 2011 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthormartitap
    • CommentTimeFeb 9th 2011
     permalink
    Może ZUS-y różnie interpretują przepisy (tak jak US...). Ja miałam wypłacane świadczenia wg aneksu do umowy.
    --
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeFeb 9th 2011
     permalink
    Pierwsze słyszę żeby średnią liczyło się od podwyżki.To nie ma nic do rzeczy.Liczy się średnia z 12 mikesięcy poprzedzających chyba że nie ma tylu ,wtedy bierze się tyle miesięcy co jest.
    Analogicznie trzebaby było zmniejszać średnią w wypadku zmniejszenia pensji a takie też się zdarzają przecież...
    --
    •  
      CommentAuthormartitap
    • CommentTimeFeb 9th 2011
     permalink
    Niestety muszę Was zmartwić - nie będę skanować potwierdzeń. Jeśli wiecie to z własnego doświadczenia to super. W takim razie ja się cieszę, że "należę" pod chojny ZUS i dostawałam więcej pieniążków. Dodam tylko, że moja bratowa jest księgową i jakoś nie była zaskoczona moją sytuacją.
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeFeb 15th 2011
     permalink
    Ja w sprawie zasiłku macierzyńskiego ....
    Jego wysokość liczy się jako średnią z ostatnich 12 m-cy poprzedzających trwałą niezdolność do pracy, tak?
    Skoro zatem w styczniu 2011r. przepracowałam 2 dni, a później aż do dnia porodu byłam na L4 (zatem dopiero luty 2011r. będzie pierwszym miesiącem trwałej niezdolności), to styczeń 2011r. będzie ostatnim m-cem, który wezmą do obliczenia należnego zasiłku?
    Bierze się pod uwagę płacę zasadniczą wyłącznie, czy całe "wynagrodzenie" (czyli też np. wynagr. za chorobę - wiadomo ciężarna mogła przez kilka dni w m-cu być na L4) za tych ostatnich 12 m-cy?
    -- Mama M & N & W
    • CommentAuthorMartusia223
    • CommentTimeFeb 16th 2011 zmieniony
     permalink
    witam,błagam o pomoc....:(
    jestem aktualnie w 34 tyg ciązy,i mam pytanie co do zasiłku macierzyńskiego...więc to było tak....
    zaczełam pracę w firmie bosch przez agencje pracy tymczasowej. pracowałam tam od pazdziernika 2009 do konca marca 2010 poniewaz w marcu zwalniali wszystkich tych co właśnie pracowali przez biura bo nie bylo tyle pracy,wiec potem zaczelam prace w inny6m zakladzie rowniez poprzez agencje pracy tymczasowej w lipcu wrócilam do tej pracy co nas zwolnili(bosch) przez agencje oczywiscie tam jest umowa o prace na czas okreslony tzn.co tydzien ja przedłuzaja,w sierpniu sie dowiedzialam ze jestem w ciąży umowe mialam do 28.08.2010 lecz ja od 27.08.2010 poszłam na l4 ktore mam wyplacane do daty porodu tzn.do 4.04 oczywiscie placi mi za nie zus. i teraz pytanie czy należy mi sie zasiłek macierzyński????jak tak to prosze napiszcie co i jak to moj pierwszy dzidzius i jestem poprostu zielona w tych tematach.......a jeszcze sprawa nr 2...;
    wiec gdy jestem na tym l4 co wyplaca mi za nie zus jestem aktualnie ubezpieczona w zus....tylko ze do dnia do ktorego jest zwolnienie czyli 4.04 ten dzien wypada w poniedzialek wychodzi na to ze ubezpieczenie mam do 4,04 a co bedzie jak urodze 5.04 to juz nie jestem ubezpieczonba???? zarejestrowac w pup sie nie bede m0ogla bo 4.04 musze wstawic sie w szpitalu.......pomozcie:(:(:(
    •  
      CommentAuthortasso
    • CommentTimeFeb 16th 2011
     permalink
    Nie wiem, jak to jest z wypłaceniem zasiłku macierzyńskiego, ale z cała pewnością będąc w ciąży, jesteś objęta pełnym ubezpieczeniem - gwarantuje Ci to konstytucja. Każda kobieta ciężarna, nieważne pracująca czy nie, ma prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej.
  2.  permalink
    jak będzie liczony zasiłek macierzyński przez zus:
    urodziłam dziecko w maju 2010 byłam na macierzyńskim wróciłam do pracy w październiku 2010 teraz jestem znowu w ciąży urodzę we wrześniu 2011 - umowa na czas nieokreślony - pytanie mam jak zus będzie wyliczał mi zasiłek macierzyński. jak w 2010 r byłam w pracy 7 miesiecy 5 macierzyńskiego ?
  3.  permalink
    macierzysnki przysluguje ci 22 tygodnie i za to bedziesz miala placone 100%
    • CommentAuthormalgosiak
    • CommentTimeFeb 18th 2011
     permalink
    Witajcie,

    Jestem na zwolnieniu w ciąży. Zastanawiam się, czy mam prawo w takiej sytuacji podjąc jakieś dodatkowe zajęcie? Tzn. wiem, że pracy zarobkowej nie, ale myślę bardziej np. o wolontariacie. Czy mogę mieć wtedy problemy z ZUSem?
    Chodzi o to, że praca 8 godz dziennie plus dojazy jest dla mnie stresująca i wyczerpująca, ale z kolei siedzenie całymi dniami w domu wcale nie jest korzystne. Chętnie poświęciłabym kilka godz. w tygodniu na jakieś konkretne zajęcie.
  4.  permalink
    Jeśli urodzisz we wrześniu 2011, to będą Ci już przysługiwały 24tygodnie macierzyńskiego :)
    20 +4 dodatkowe :)
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 18th 2011
     permalink
    Ajajaj szkoda,że od początku roku ta zmiana nie weszła....
    --
  5.  permalink
    Dłuższy urlop macierzyński (dodatkowe cztery tygodnie zamiast dwóch) obowiązuje od 2012r, ALE przysługuje już mamom, które urodzą w drugiej połowie 2011r :)
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 18th 2011
     permalink
    No niestety nie da się zaciskać nóg przez miesiąc,żeby dzidziulka w brzuchu przetrzymać;) Zadowolę się 22 tygodniami:bigsmile:
    --
    • CommentAuthoriwcia1
    • CommentTimeFeb 21st 2011
     permalink
    Mam takie pytanie podjęłam pracę nie dawno umowę mam podpisana na 2 lata.Pacuję półtora miesiąca i okazało się zę jestem w drugim miesiacu ciazy.Chciałabym iść na zwolnienie lekarskie.Mam takie pytanie czy ZUS możę przyczepić się do mnie przez to zę tak szybko pójdę na zwolnienie po podjeciu nowej pracy czy raczej nie bedzie miał żadnych podejrzeń.Praca jak najbardziej jest uczciwa a ciąza wyszła jak wyszła.Proszę o radę
    --
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeFeb 23rd 2011
     permalink
    mam pytanko jestem aktualnie na świadczeniu rehabilitacyjnym ktore przyznano mi na poł roku , czy ZUS bedzie mnie wzywał jeszcze na komisje w celu ewentualnego przedłuzenia czy musze sama składac jakies papiery??
    --
    • CommentAuthorEndiaga
    • CommentTimeFeb 23rd 2011
     permalink
    Mam pytanie.jestem w 26 tc.od początku jestem na zwolnieniu.Umowe w pracy mam do końca sierpnia,a termin porodu na 26 maja.Chciałam sie zapytać czy należy mi sie urlop wychowawczy.Czytalam gdzieś, ze jeżeli w trakcie macieżyńskiego złożę podanie o wychowawczy a bede miec w tym czasie jeszcze umowe, to nie mogą mi odmówić.Prawda to jest??wiec gdy bym urodziła załużmy tego 26 maja,macieżyński bede miec do sierpnia,to od końca sierpnia moge iść na wychowawczy?
  6.  permalink
    cerisecerise masz racje, faktycznie 24 tygodnie beda przyslugiwaly :)
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    A może macie jakieś przepisy na temat pracy w szkole, a dokładnie odnośnie pełnienia dyżurów na przerwach przez ciężarną. Są w ogóle takie przepisy, czy to tylko wewnątrzszkolne widzimisię.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorLily26
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    Katy ja pracuję w szkole i u mnie jest tak, że jak tylko dociera info do dyrekcji o tym, że jest się w ciąży to zaraz powinno się być "zdjętym" z dyżuru
    Tu cytat z jakiejś stronki: O zasadach sprawowania dyżurów w czasie przerw decyduje statut szkoły oraz regulamin i harmonogram dyżurów opracowany przez Ciebie, a zatwierdzony przez radę pedagogiczną. Zapisy statutu i regulaminu dyżurów muszą być zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, z którego wynika, że masz obowiązek zapewnić uczniom bezpieczeństwo podczas przerw między lekcjami. Pauzy miedzy zajęciami uczniowie spędzają pod opieką i nadzorem nauczyciela (§14 ust.1 rozporządzenia z 31 grudnia). (słowo "ciebie" dotyczyło dyrektora :) )
    Tu masz coś też o regulacjach BHP http://www.eduinfo.pl/forum.php?divid=2&do=showthread&id=4274
    Wyślę ci coś jeszcze na PW bo tu za dużo miejsca zajmie :)
    •  
      CommentAuthornulla
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    Pełnie dyżurów w szkole nawet w ciąży jest raczej obowiązkowe. Ale wszystko zależy od dyrekcji, jak ma kim zastąpić, to tak może ułożyć harmonogram dyżurów, że się da nie stać.
    U nas każą stać, więc większość babek idzie na zwolnienie od razu.
    • CommentAuthoradda78
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    witam ciężarne nauczycielki :) ja jeszcze nie jestem w ciąży niestety :( ani nie pracuję już w szkole( zahaczam się tylko na zastępstwo,gdy któraś jest w ciąży ;))..ale miło mi,że są tu pokrewne mi dusze, bo tęsknie za tym zawodem..chociaż uczyłam w małych wiejskich szkółkach,i to pewnie jest inaczej niż w mieście..uczę polskiego..
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    Aniu, ja też uczę polskiego :bigsmile: tzn. teraz nie uczę, bo praktycznie od początku ciąży jestem na L4 - jeszcze tylko półtora roku i wrócę do pracy :))))
    --
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    Też jestem polonistką :bigsmile:. W zeszłym roku szkolnym uczyłam polskiego w małej wiejskiej szkole. W tym zatrudniona jestem tamże jako nauczyciel zerówki. Może ktoś zna odpowiedź na moje pytanie?

    Jestem zatrudniona na umowę o zastępstwo do czasu powrotu pani X z urlopu dla poratowania zdrowia. Pani X tenże urlop ma do końca sierpnia. Termin mojego porodu przypada na 16 kwietnia. Czy mogę zostać zwolniona, gdy urodzę? Czy pracodawca będzie musiał wypłacić mi ekwiwalent za urlop? Jeśli zostanę zwolniona po porodzie, to przez ile tygodni dostawać będę zasiłek macierzyński? 20? 22?
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    ok, to jeszcze jedno pytanie. Po ilu godzinach pracy ciężarnej przysługuje przerwa? bo w dzień dyżurów nie mam żadnej.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeFeb 25th 2011 zmieniony
     permalink
    Kwestia pełnienia dyżurów przez ciężarne powinna być zamieszczona w regulaminie dyżurów - niestety, nie każda szkoła ma to zamieszczone :(
    a to znalazłam w sieci:
    z prawo oświatowe abc
    Pytanie
    Czy nauczycielka będąca w ciąży powinna być zwolniona z pełnienia dyżurów nauczycielskich (wniosek nauczyciela na piśmie z zaświadczeniem lekarskim o piątym miesiącu ciąży)?

    Odpowiedź
    Jeżeli przedłożone przez nauczycielkę zaświadczenie lekarskie nie zawiera stwierdzenia o przeciwwskazaniach zdrowotnych do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży uzasadniających zmianę warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku - zaświadczenia lekarskiego "o piątym miesiącu ciąży", o którym mowa wypytaniu, nie można uznać za zaświadczenie lekarskie wymagane przez Kodeks pracy jako uprawniające do zmiany warunków pracy kobiet w ciąży. Nauczycielka powinna przedłożyć zaświadczenie lekarskie określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 marca 2006 r. w sprawie sposobu i trybu wydawania zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią.

    Gdyby mi dyrektor odmówił, zapytałabym się wprost, czy nie boi się konsekwencji w razie jakiegoś problemu :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorWiktoria25
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    Mam pytanko moze się któras z was orientuje,czy pracodawca moze obnizyc pensję po powrocie z macierzynskiego? U mnie do pracy wróciły dziewczyny z wychowawczego i dostały do wyboru:albo podpiszą aneks o nizszym wynagrodzeniu albo wypowiedzenie! A podobno te same przepisy regulują prawa po macierzyńskim i wypoczynkowym. Słyszałam coś o wypowiedzeniu zmieniającym...a jesli go się nie przyjmie to ...wiadomo. Ale jesli ja wracam na niepełny etat to chyba jest to zabronione? Podobno to taka forma ochrony po powrocie z macierzynskiego... Mogą mi zmienic pensję czy nie, bo pogubiłam się...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 25th 2011
     permalink
    Katy a dyrektor sam z siebie ci zwolnienia z dyzurow nie zaproponowal? Jak powiedzialam w szkole o ciazy to mnie tego samego dnia z dyzurow zdjeli a to byl sam poczatek. z tego co wiem z relacji kolezanek to w innych szkolach tez z dyzurow zdejmuja po info o ciazy, uu mnie zadne zaswiadczenie nie bylo potrzebne ale wiem ze w jednej ze szkol dziewczyny przynosily ktory to tydzien. Moja owczesna dyrektorka wychodzila z zalozenia ze dyzury dla ciezarnej sa niebezpieczne bo dzieci na holach szaleja i ryzyko popchniecia czy uderzenia jest za duze
  7.  permalink
    Ja też nauczycielka ale wychowania fizycznego i jakpowiedziałam że jestem w ciązy to zostałąm zdjęta z grafiku dyżurów ale u nas większość z nich miałam na dworze i nie chciałam się przeziębić bo stać na dworze zimą wątpliwa przyjemnoość. Ale kadrowa powiedziała mi że jak nie będą chcieli mnie zwolnić to mam przynieść zaświadczenie od lekarza że nie powinnam przebywać w zmiennych warunkach pogodowych.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.