Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    To bylo znacznie wiecej krwi, niz jakby skaleczyl sie w paluszek.
    Sama zastanawiam sie skad mogla wziac sie ta krew i to w takiej ilosci.
    --
    •  
      CommentAuthorIwonkaLA
    • CommentTimeJan 14th 2020
     permalink
    A farbki?
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 14th 2020
     permalink
    tylkonadzis: gastrolog w trybie pilnym (u mnie w miescie w trybie pilnym, to jakies 1,5 roku czekania)

    Mój Frycek od ponad miesiąca pokazywał na brzuch - a że nie mówi, to nie wiedziałam o co chodzi. Nie czekałam na skierowania i kolejki kilkumiesięczne - poszłam w minioną sobotę prywatnie na USG (130 zł). Ale wszystko jest OK - radiolog stwierdził, że jeśli przy tym normalnie się zachowuje (nie płacze itp.), to być może pokazuje na brzuch, bo czuje przejedzenie (po posiłku), albo głód przed posiłkiem. I to by się generalnie zgadzało.
    • CommentAuthortylkonadzis
    • CommentTimeJan 14th 2020 zmieniony
     permalink
    Tez nie, byl w bodach, rajstopach i spodniach, bo nie mamy ogrzewania na razie, a sam sobie tego nie sciagnie.

    Ogolnie czasem jak Wiktora pytam czy brzuch boli, bo np pokazuje na brzuch, kiwa glowa ze tak, ale potem jak pytam czy cos innego go boli, to tez kiwa glowa, wiec tutaj to jest nie miarodajne.
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJan 14th 2020 zmieniony
     permalink
    A nie dali Wam skierowania do chirurga dziecięcego żeby sprawdzić czy to nie zylak odbytu? Mój syn zawsze mocno ciśnie kupke i też 2 razy zdarzyła się krew. Czasami zgłaszał swędzenie pupki i to też od tego (nie ma owsikow) Lekarz przepisał dietę bogatoresztkowa, obfite pojenie, unikanie pokarmów zapierajacych oraz stosowanie maści Proktis lub Posterian.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 14th 2020
     permalink
    A jak z dietą? Coś się poprawiło u Wiktora? Pił te zalecone Nutrikidy?
  2.  permalink
    Nie pije.
    Poprawilo sie pod tym wzgledem ze zaczal probowac nowe rzeczy. U niego jest tak ze z rana potrafi duzo zjesc, a po poludniu juz mniej. Obiadow zazwyczaj nie chce jesc. :confused:

    Treść doklejona: 14.01.20 13:55
    O ile dobrze uslyszalam przez telefon to Wiktor zelaza ma 5.2 przy normie 11.
    Hemoglobine, hematokryt ma w dolnej granicy normy. Reszta w normie.
    Czas krzepniecia w normie.
    Mam mu zrobic badanie z kalu na krew utajona.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 14th 2020
     permalink
    Jeśli ma tak niskie żelazo warto upewnić się czy to. Jednak nie problem gastryczny. Krew z pieluchy może lecieć na boki bo. Jest gęstrza niż mocz i się nie wchłania.
    --
  3.  permalink
    Rozumiem, na tych bokach juz sie wchlonela ta krew.
    Pewnie gastrolog bedzie sprawdzal, ciekawe na kiedy uda sie zapisac. No chyba ze wyjdzie cos w badaniu kalu
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 14th 2020
     permalink
    Jsk masz czekać 1,5 roku to albo idź prywatnie albo chociaż więcej badań zrób na własną rękę.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 14th 2020 zmieniony
     permalink
    Else: Jsk masz czekać 1,5 roku

    Ja nie mam zielonego pojęcia, jak w takim przypadku można czekać 1,5 roku na wizytę u lekarza, który da skierowanie na USG i znów czekanie...
    Nie do pomyślenia dla mnie.
    Albo bym wydarła kasę spod ziemi na prywatne USG, albo przy braku pieniędzy zrobiła grandę u pediatry, żeby dała skierowanie na porządne badania, a na koniec skierowanie do szpitala.
  4.  permalink
    W Bydgoszczy zobacze jakie terminy sa
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 14th 2020
     permalink
    W Bydzi około 9.mcy. Ja załatwiłam szybciej. Poszłam na oddział. Była tam doktor, która od razu młodego zadała, dała skierowanie na badania. Napisała na kartce termin kolejnej wizyty i do recepcji poszłam zaklepac. Jak będziesz miała orzeczenie z punktami 7 i 8 to będziesz w takich sytuacjach mogła załatwić termin w ciągu tygodnia.
    --
  5.  permalink
    Jak dzwonilam w listopadzie to termin na marzec byl, ale skierowania pilne trzeba osobiscie, bo to lekarz ustala termin, tak mi mowila w rejestracji
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 14th 2020
     permalink
    No trzeba osobiście. Ja wtedy wzięłam dziecko i stu na oddział bo w recepcji oczywiście cyrk był.
    --
  6.  permalink
    Odebralam wyniki. Zelaza ma 5.2 umol/l przy normie 11.6 - 31.3.

    A tak to ma jeszcze:
    RBC 4.04 (4.30 - 5.50)
    HGB 10.90 (11.00 -14.00)
    HCT 31.90 (34.00 - 41.00)
    MCHC 34.20 (26.00 - 34.00)
    RDW-SD 35.70 (37.00 - 54.00)
    PDW 8.90 (9.00 - 17.00)
    NEUT% 19.60 (37.00 - 72.00)
    LYM% 62.50 (20.00 - 50.00)
    MONO% 15.40 (0.00 - 14.00)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020 zmieniony
     permalink
    Słabe te wyniki - zazwyczaj takie wartości wskazują na niedokrwistość, czyli anemię. Ale w przypadku Wiktora mogą być też spowodowane tą zauważoną utratą krwi niewiadomego pochodzenia.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Dokładnie. I teraz tak. Ja bym ten kał szybciutko jeszcze zniosla na badanie ogólne i krew utajona. Poszła po skierowanie na cito do gastro i tam w recepcji powiedziała że była ta krew, że niskie żelazo... I że prosisz o wizytę na już. Zobaczysz co kobita powie...

    Też musisz wiedzieć, że przy anemii dziecko na trudne zachowania, więc tego trzeba się pozbyć...

    A trzecia sprawa... Wyklucz u dziecks celiakie bo takie żelazo i takie krwawienia to charsjterystyczny objaw.

    Treść doklejona: 15.01.20 09:20
    Jeszcze ferrytyne o b12 powinien mieć zbadana
    --
  7.  permalink
    Trudne zachowania, tzn?

    Niedokrwistosc z niedoboru zelaza stwierdzili mu w szpitalu w pazdzierniku od tamtego czasu suplementowalam mu zelazo Actiferolem, wit c, wit d, wit b, laktoferyna. Ogolnie miesiac przed szpitalem juz mu wyszla niewielki niedobor HGB.
    Z tym ze w szpitalu nie robili mu jako tako zelaza, tylko ferretyne, wiec nie wiem czy mu spadlo bardzo, czy utrzymuje sie na stalym poziomie.
    W szpitalu mial robiony przesiewowy test serologiczny w kierunku celiakii (tTG IgA), nie wiem czy to to samo.

    W sensie wtedy z dzieckiem mam podjechac tam do Bydgoszczy do tej rejestracji? Gorzej jak nie przyjma nas od razu, a z Wiktorem ciezka podroz jest. On ledwo daje rade wytrzymac 15 minut w samochodzie.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020 zmieniony
     permalink
    Else: Wyklucz u dziecks celiakie

    Kiedyś się oznaczało 3 przeciwciała - teraz wystarczy tylko badanie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) w kl. IgG i IgA met. ELISA.

    Ja Fryckowi oznaczałam prywatnie wszystkie 3 przeciwciała - wyniki ujemne. Kilka miesięcy później byliśmy na badaniach w szpitalu klinicznym na oddziale metabolicznym - też mu oznaczali, ale właśnie tylko te jedne przeciwciała (wynik znów negatywny).
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020 zmieniony
     permalink
    tylkonadzis: W szpitalu mial robiony przesiewowy test serologiczny w kierunku celiakii (tTG IgA), nie wiem czy to to samo.

    Tak - to jest to badanie. Jaki wynik wyszedł?

    Niedokrwistość może być spowodowana niedoborem żelaza, ale też witaminy B12 i B9 (kwas foliowy).
  8.  permalink
    Mam tylko napisane ze wynik prawidlowy.
    Zanioslam kal na krew utajona, bo tylko na to dostalam skierowanie. Pozniej bede dzwonic o wynik, zobaczymy co tam wyjdzie
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Nie zawsze ten wynik jest wiarygodny. Czasami niestety trzeba zrobić kolonoskopie.

    Na pewno do poradni metabolicznej bym wzięła skierowanie. Można też do henatologa skoro pomimo suplementacji żelazo nadal bez zmian.

    Treść doklejona: 15.01.20 09:40
    Aaa i jeszcze jedno. Jak. Już dostajesz skierowanie to nie opieraj się tylko na nim. Zawsze badanie możesz dokupic
    . Być może on czegoś nie trawi. Z resztą i tak musisz mieć do. Każdego pakietu osobna probowke. Najwyżej donieś. Lekarze niestety idą po najniższej linii oporu jeśli o skierowania chodzi.
    --
  9.  permalink
    Ciekawe czy mi by dala do nich skierowanie.
    A po co do poradni metabolicznej?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Bo ma problem z wchłanianiem tego zekaza być może.
    --
  10.  permalink
    Aaa, lekarz tylko mowil o gastrologu na cito, o tych poradniach nic nie mowil:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Bo lekarze nie mówią. Ja sama jakbym nie zapytała to bym nawet do immunologa nie dostała.
    --
  11.  permalink
    A ok, to bede musiala sobie zapisac i sie dopytac o to
    --
    •  
      CommentAuthorIwonkaLA
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    tyłkonadzis, Monia radzi Ci abyś wzięła skierowania do wielu placówek gdzie badania możesz mieć na NFZ. W większości prywatnych gabinetów skierowania na badania laboratoryjne są po prostu listą tego co musisz zrobić, ale odpłatnie.
    Pamiętaj, że lekarz internista czy pediatra ma ograniczone możliwości wypisywania skierowań na badania. Są pewne limity i dlatego tak ważne jest aby być pod opieką poradni i lekarza specjalisty na NFZ bo on może wypisać dużo więcej z większym budżetem.
    I to nie jest tak, że lekarz o czymś nie wspomniał, na coś nie dał skierowania bo nie. Często ludzie burzą się, wyzywają lekarzy i piszą skargi jeśli lekarz (POZ) prosi o zrobienie badania odpłatnie, bo on sam wie, że nie może dać skierowania na badania. Więc lekarze poruszają się w kwestii skierowań, że tak powiem „w ramach swojego podwórka”.
    Dlatego trzeba mieć też świadomość, że właśnie gdy wyczerpało się wszelkie możliwości w ramach (POZ) trzeba iść dalej, czyli wziąć skierowanie do specjalisty. I o tym właśnie cały czas trąbi Monia!!!

    Treść doklejona: 15.01.20 10:11
    czasem też warto dobrać prywatnie badania do tych, które mamy na skierowanie. Lekarz internista nie może wystawić skierowania np w przypadku tarczycy na przeciwciała, ale na resztę może dać. Więc aby badanie było miarodajne plus aby było wyznacznikiem do kolejnego badania, warto zrobić komplet.
    Masz połowe na NFZ a polowe prywatnie i tak oszczędzasz sobie czas i pieniądze, bo idąc do specjalisty czy to prywatnie czy na NFZ, masz już z czym iść lub do czego porównać kolejne badania.
    To serio skraca droge do diagnozy....
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Else: Nie zawsze ten wynik jest wiarygodny. Czasami niestety trzeba zrobić kolonoskopie.

    Diagnoza i leczenie celiakii

    Przeciwciała są specyficzne dla celiakii i ich obecność we krwi prawie jednoznacznie potwierdza chorobę. Należy jednak podkreślić, że ich brak nie wyklucza celiakii. Według najnowszych badań od 6 do 22% chorych na celiakię nie wytwarza w ogóle przeciwciał. Co więcej – obecność przeciwciał w surowicy krwi nie zawsze oznacza zmiany w jelicie cienkim upoważniające do rozpoznania choroby. Dlatego do pełnego rozpoznania konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego.

    W przypadku diagnostyki celiakii u dzieci (wyłącznie!) można odstąpić od biopsji, ale tylko wtedy, gdy spełnione są jednocześnie następujące warunki:
    •dziecko ma objawy sugerujące celiakię,
    •w badaniu wyszedł wysoki poziomu przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej IgA (10 x powyżej górna granica normy)
    •w innej próbce krwi dziecka stwierdza się obecność przeciwciał EMA
    •pacjentma haplotyp HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8

    których stwierdzono objawy sugerujące celiakię, występowanie wysokiego poziomu przeciwciał anty-TG2 [> 10 x górna granica normy (GGN)] i obecność EMA w kolejnej próbce krwi. Dodatkowo rozpoznanie celiakii może być wzmocnione dzięki stwierdzeniu u pacjenta haplotypu HLA-DQ2 lub HLA-DQ8

    Zanik struktury kosmków jelitowych, obecność przynajmniej jednego z badanych przeciwciał we krwi oraz poprawa samopoczucia po wprowadzeniu diety bezglutenowej to wystarczające warunki do rozpoznania choroby trzewnej.
  12.  permalink
    To ja mialam taka ostatnio sytuacje z drugim synem, ze musialam zrobic odplatnie badanie, bo przychodnia na to akurat nie miala w swoim zbiorze.

    Powiem lekarzowi, ja nie wiem czy da te skierowania czy nie
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020 zmieniony
     permalink
    Lista badań dostępnych w POZ

    Nie wiem, czy taką samą listą dysponuje też pediatra.


    Badania hematologiczne:
    • morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi,
    • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
    • retykulocyty,
    • odczyn opadania krwinek czerwonych (OB).

    Badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi:
    • sód,
    • potas,
    • wapń zjonizowany,
    • żelazo,
    • żelazo – całkowita zdolność wiązania (TIBC),
    • stężenie transferyny,
    • stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c),
    • mocznik,
    • kreatynina,
    • glukoza,
    • test obciążenia glukozą,
    • białko całkowite,
    • proteinogram,
    • albumina,
    • białko C-reaktywne (CRP),
    • kwas moczowy,
    • cholesterol całkowity,
    • cholesterol-HDL,
    • cholesterol-LDL,
    • triglicerydy (TG),
    • bilirubina całkowita,
    • bilirubina bezpośrednia,
    • fosfataza alkaliczna (ALP),
    • aminotransferaza asparaginianowa (AST),
    • aminotransferaza alaninowa (ALT),
    • gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP),
    • amylaza,
    • kinaza kreatynowa (CK),
    • fosfataza kwaśna całkowita (ACP),
    • czynnik reumatoidalny (RF),
    • miano antystreptolizyn O (ASO),
    • hormon tyreotropowy (TSH),
    • antygen HBs-AgHBs,
    • VDRL,
    • FT3,
    • FT4,
    • PSA – Antygen swoisty dla stercza całkowity.

    Badania moczu:
    • ogólne badanie moczu z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz oceną mikroskopową osadu,
    • ilościowe oznaczanie białka,
    • ilościowe oznaczanie glukozy,
    • ilościowe oznaczanie wapnia,
    • ilościowe oznaczanie amylazy.

    Badania kału:
    • badanie ogólne,
    • pasożyty,
    • krew utajona - metodą immunochemiczną.

    Badania układu krzepnięcia:
    • wskaźnik protrombinowy (INR),
    • czas kaolinowo-kefalinowy (APTT),
    • fibrynogen.

    Badania mikrobiologiczne:
    • posiew moczu z antybiogramem,
    • posiew wymazu z gardła z antybiogramem,
    • posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella i Shigella.

    Badanie elektrokardiograficzne (EKG) w spoczynku

    Badanie ultrasonograficzne (USG):
    • USG tarczycy i przytarczyc,
    • USG ślinianek,
    • USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego,
    • USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, w tym wstępnej oceny gruczołu krokowego,
    • USG obwodowych węzłów chłonnych.

    Spirometria

    Zdjęcia radiologiczne:
    • zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej,
    • zdjęcia kostne – w przypadku kręgosłupa, kończyn i miednicy w projekcji AP i bocznej:
    • zdjęcie czaszki,
    • zdjęcie zatok,
    • zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej.

    Poza badaniami wymienionymi powyżej, lekarz POZ może kierować pacjentów także na finansowane przez Fundusz badania endoskopowe: gastroskopię i kolonoskopię.
    •  
      CommentAuthorIwonkaLA
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    No i w ramach tego musi manewrować lekarz.
    Pediatra pewnie ma podobnie...
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020 zmieniony
     permalink
    tylkonadzis: A po co do poradni metabolicznej?

    Else: Bo ma problem z wchłanianiem tego zekaza być może.

    Dokładnie.
    Tylko tu terminy pewnie odległe będą - bo jest tylko kilka takich poradni w kraju, a zapotrzebowanie ogromne.

    My na pierwsza wizytę czekaliśmy 8 miesięcy. Był to luty 2019 - dostaliśmy wtedy skierowanie na badania, które odbyły się w marcu 2019. W dniu badań od razu rezerwowałam kolejną wizytę - system wygenerował pierwszy wolnym termin na luty 2020. Równo rok od pierwszej wizyty... Za miesiąc więc jedziemy 150 km do Poznania.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    IwonkaLA: Pediatra pewnie ma podobnie...

    Być może pediatra ma więcej - bo gdy robiłam szczegółowe badania kału Fryckowi, to nasza pediatra dała mi skierowanie pod kątem Helicobacter pylori.
    •  
      CommentAuthorIwonkaLA
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    W kale chyba to inna bajka a z krwi inna... Ja robiłam dzieciom prywatnie z krwi.
    Ale wydaje mi sie, że pediatra ma troszkę większe widełki, bo dzieci jednak więcej chorują i czasem ba zupełnie inne choroby niż dorośli.
  13.  permalink
    Dziekuje.
    A podpowiedzcie mi czy na badanie TSH i ft4 musi byc na czczo, czy moge mu zrobic okolo godziny 15?
    Wyszla taka sytuacja ze na jutro potrzebuie na 8 rano, a dopiero kolo 15 bym mogla zrobic mu te badania
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    nie musisz na czczo. tylko po poludniu waryosci moga byc wyzsze. ja ososbicie czesto robie po poludniu, zeby nie czekac w kolejkach
    -- ;
  14.  permalink
    Ok, dzieki, to najwyzej powiem ze byla po poludniu robiona
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    tak, musisz lekarzowi powiedziec. choc na wyniku badan jest czas pobrania
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Moja endo uważa, że badania trójcy po godz. 10:00 są bardzo niemiarodajne (chyba, że się zawsze robi po południu ale to trochę trudne przy euthyroxie czy letroxie, bo trzeba być na czczo).
    Koniecznie powiedz, że robiłaś później.
    Oraz może zrób przy okazji ft3, dla pełnego obrazu (szkoła falenicka i otwocka ale lepiej mieć więcej niż mniej).
    Podejrzewają niedoczynność?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  15.  permalink
    To jest kontrola, rok temu mial zanizony poziom TSH, dwa razy w badaniu mu wyszedl, po kilku dniach w normie. Do badania u endo wyszlo mu ft3 podwyzszone, ale mowila ze tak moze byc.
    Na teraz dala mi na badania TSH i ft4. Ponoc ft3 nic nie wnosi
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Co do celiakii to właśnie dobrze by było z tym gastro pogadac bo objawy ma klasyczne. Natomiast nie wiemy jakie inne nietolerancje czy choroby mogą dawać takie same objawy. Wiem że zespół lesniowskiego c. także może dawać objawy anemii i krwawień. W ogóle jeśli to nie układ pokarmowy to takie żelazo też trzeba wyjaśnić, szukac przyczyny bo niedobory powodują konsekwencje. Ja sama walczę z zelazem i wiem jak fatalnie się człowiek czuje. Jak z czasem mocno odbija się to na zdrowiu, koncentracji, pamięci...

    Treść doklejona: 15.01.20 11:55
    Ft3 dużo wnosi. Dokup na wszelki wypadek.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    No ale jak tylkonadzis ma płacić za niektóre badania, to niech je zrobi tak, żeby wyniki były miarodajne. Czyli najlepiej rano. Bo szkoda kasy wywalać, skoro popołudniowy pobór krwi może być niemiarodajny.
  16.  permalink
    Wlasnie ciekawi mnie dlaczego ma takie zalazo pomimo suplementacji.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 15th 2020 zmieniony
     permalink
    tylkonadzis: Wlasnie ciekawi mnie dlaczego ma takie zalazo pomimo suplementacji.

    Wynik badania żelaza pokazuje poziom żelaza w danej chwili, czyli w chwili badania. Natomiast poziom ferrytyny jest ważniejszy - ferrytyna pełni funkcję magazynu żelaza w organizmie, a jej stężenie odzwierciedla zapasy żelaza w ustroju
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Marion, ale wiesz jak to jest - co lekarz to opinia. Młody nie bierze hormonów, więc pewnie jakoś te badania dadzą radę. Idzie w kierunku nadczynności jak TSH obniżone. Ja bym tam ft3 zrobiła. To ważne dla konwersji. Ale też chodziłam do takiego endo, który nie był zwolennikiem tego badania ;)
    .
    A z tego co wkleiłaś to ferrytyna nie mieści się w koszyku to i lekarz nie dał :( Chociaż my badaliśmy na NFZ ale Młody jest wcześniakiem, więc to jeszcze inaczej wygląda.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Trzeba zbadać poziom ferrytyny, a najlepiej także poziomu wit. B12 i kwasu foliowego we krwi.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJan 15th 2020
     permalink
    Oraz sprawdzić czy te normy podane przy badaniu są normami dla populacji czy dla dziecka - jednak trochę się różnią od dorosłych.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 15th 2020 zmieniony
     permalink
    Ja mam problem z deficytem ferrytyny i muszę to badanie robić prywatnie.

    Podobno hematolodzy, innunolodzy maja umowy na ferrytyne. PŁacę około 30 zł.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.