Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeSep 13th 2019
     permalink
    Ostatniego zdrabnia się do Tymka? A to nie jest tak, że obaj się tak zdrabniaja? To jak z Bartoszem i Bartlomiejem- obaj zdarbiani do Bartek
    --
    •  
      CommentAuthoreliz21
    • CommentTimeSep 14th 2019 zmieniony
     permalink
    A mnie mąż namawia na syna Gniewko zamiast Marcel. W domku 6 letnia Michalina..a poród tak blisko...
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 14th 2019
     permalink
    Gniewomir czy Gniewko? Bo Gniewko to raczej zdrobnienie od Gniewomira, a nie podstawowa forma.

Dla mnie osobiście, Marcel/Marceli jest imieniem takim miekkim, niemęskim, zniewieściałym. Ale to MOJE zdanie...
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
     permalink
    Też bym wybrała Gniewka, mąż dobrze mówi ! :wink::wink::wink:
    --
    •  
      CommentAuthorElse
     permalink
    Znam też Gniewosza. I mówią na niego Gniewko.
    --
    •  
      CommentAuthoreliz21
    • CommentTimeSep 15th 2019
     permalink
    Jak juz to Gniewko.. Nie podoba mi sie Gniewomir...
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 15th 2019
     permalink
    Ale Gniewko to zdrobnienie od Gniewomira.
    Jeśli nadasz Gniewko, to jakbyś zarejestrowała imię Grzesiu lub Grzesiek zamiast podstawowej formy Grzegorz.
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeSep 15th 2019 zmieniony
     permalink
    Marion, poczytaj do końca stronę z poniższego linka. W tresci opis możliwości nadania imienia Gniewko:

http://zuzanna-bloguje.blogspot.com/2014/03/gniewko-dlaczego-takie-imie.html?m=1
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2019
     permalink
    Gabcia_I: opis możliwości nadania imienia Gniewko

Ale ja doskonale wiem, że da się takie imię nadać. I są takie nadania. W I półroczu obecnego roku: Gniewomir nadano 28 razy, Gniewko 20, a Gniewosz 12.
    Mnie chodziło o to, że lepiej nadać formę podstawową i zdrabniać do Gniewka. Nadawanie imion z w formie zdrobniałej zwyczajnie mi się nie podoba.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
     permalink
    A ja nawet nie wiedziałam, że Gniewko to zdrobnienie, a nie podstawowa forma.
    Byłam pewna że imię z tej samej półki pochodzi co Mieszko czy Bruno :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
     permalink
    Stanowisko Rady Języka Polskiego dotyczące nadawania imienia Gniewko.

Imię Gniewomir jest imieniem staropolskim, złożonym dwóch członów: Gniewo- ("gniew") oraz -mir ("pokój, spokój, dobro"). Imię jest reliktem pogańskich imion używanych we wczesnym średniowieczu przez Słowian.
    --
    • CommentAuthorkarolciat
     permalink
    To samo miałam Teo napisać. skoro Mieszko jest oddzielnym tworem to czemu Gniewko nie?
    Nie wiem, może faktycznie nigdzie nie zarejestrowali w historii takiej wersji? Choć wydaje mi się wielce prawdopodobne, ze jednak istniało.
    I jak widać Rada nie mówi "nie" :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
     permalink
    karolciat: I jak widać Rada nie mówi "nie"

No bo można zarejestrować, pisałam przecież :bigsmile:
    Ale osobiście nie lubię, gdy są nadawane zdrobnienia. Imię KUBA - co roku rejestruje je w takiej formie kilkaset rodziców. Dzieciaki całe życie będą tłumaczyć się w urzędach, bankach, szkołach, na studiach itp., że mają na imię Kuba, a nie Jakub. Wiele razy będą odkręcać pomyłki.
    --
    •  
      CommentAuthoreliz21
    • CommentTimeSep 16th 2019 zmieniony
     permalink
    Mi nie przeszkadza forma Gniewko - to co, że to zdrobnienie. Ma się podobać nam...Tak samo jak Marcel - dla mnie nie brzmi jak imię niemęskie/zniewieściałe...
    Faktycznie różne gusta mamy :)

Może jak synka zobacze to bedzie jeszcze trzecie imię hehehe....ale pomysłów niestety brak...
    • CommentAuthorSmuga
     permalink
    Do Michalinki pasowałby też Rafał, Gabriel, albo np. Antoni, Ignacy, Adam...
    •  
      CommentAuthorTEORKA
     permalink
    Marysia ale co innego Jakub - Kuba czy Bartłomiej - Bartek.
    Gniewko, moim zdaniem, spokojnie może występować jako forma podstawowa i nie będzie to razić w oczy tak jak Kuba :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2019 zmieniony
     permalink
    Jasne, zgadzam się.
    Gniewko jest akurat takim imieniem, że można zdrobnienie zarejestrować. Ale rejestracja dziecka z imieniem Iza, Ala, Zuzia, Tola, Wojtek, Franek, Olek, to wg mnie fatalny pomysł. A uwierzcie, że takie przypadki są...

Mnie osobiście nie podoba się też wielka popularność Poli, czyli zdrobnienia od Apoloni. No ale w USC rejestrują bez problemu.
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
     permalink
    A mnie się Pola podoba, był ich wysyp swego czasu :cool:
    Co do reszty typu Kuba się zgadzam. Ale każdy wybierze co jemu pasuje
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeSep 25th 2019
     permalink
    Mi Gniewko nie pasuje o tyle, że praktycznie w żadną stronę nie da się odmienić/zdrobnić/zgrubić tego imienia a nie brzmi jak imię dla dorosłego mężczyzny. O czym rodzice czasami chyba zapominają...
    Za to Kuba jest już po prostu straszne. Pomijając już fakt, że jak ktoś mówi niewyraźnie, to mu Kupa wyjdzie :/ to sam pomysł i brzmeinie realizacji jest słabe bardzo. IMHO!

Eliz, jakoś tak Michalina i Marcel hmmm... tylko literka M wspólna. Chyba szukałabym bez "r" w środku i zwróciłabym uwagę na bardziej uniwersalne lub tradycyjne imiona, bo Marcel taki nowoczesny :)
    Ale, ale, może Miłosz? Filip? Tomasz? Piotr? Adam?
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 25th 2019
     permalink
    Mi do Michaliny najbardziej pasuje - jeśli przyjmiemy założenie, że na literę M - Maciej Maciek Maciuś :wink:
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.