Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormorkub
    • CommentTimeOct 1st 2011
     permalink
    Ja też wieczorem przed prychem. Nie powinno się badać po kąpieli ani po wypróżnieniu, ale dobrze się wysiusiać przed badaniem szyjki. U siebie zauważyłam też, że gdy badam się po spoczynku (np. po godzinnym kanapowaniu wieczornym), to z badania szyjki jakaś "kaszana" mi wychodzi...
    •  
      CommentAuthoresteban
    • CommentTimeOct 2nd 2011
     permalink
    Dzięki dziewczyny :smile:
    Upewniłam się w tym, że lepiej mierzyć wieczorkiem. Jak mierzyłam w południe często w ogóle nie byłam w stanie dosięgnąć do szyjki. A wieczorkiem podczas mycia jest to dla mnie najbardziej higieniczne. Należę to tych małośluzowych, więc to badanie łączy się przy okazji z obserwacją śluzu, bo na zewnątrz żadko kiedy mogę coś zaobserwować.
    •  
      CommentAuthorDannam
    • CommentTimeOct 10th 2011
     permalink
    Zapewne takie pytanie już padło... ale szukam, szukam i nie mogę znaleźć... postanowiłam podjąć drugą próbę obserwacji szyjki.

    W książce Rotzera przeczytałam, że jeśli wystąpi już trzecia wyższa po szczycie a jest drugi dzień twardej i zamkniętej szyjki, to nie czekamy na trzeci twardej i zamkniętej tylko wiarygodna jest temperatura. Czy to działa, czy nie działa w druga stronę ? Tzn. jest trzeci dzień twardej, zamkniętej szyjki, a dopiero druga wyższa po szczycie...??? Zawsze pierwszeństwo ma temperatura... ? Czy dzięki szyjce można wyznaczyć wcześniej okres niepłodności bezwzględnej, czy nie?

    W książce jest tak napisane, że nie mogę jakoś zrozumieć, proszę o rozjaśnienie tematu :)
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeOct 10th 2011
     permalink
    Decyduje późniejszy objaw, przynajmniej ja tak robię, bo szyjka często jest później niż temperatura. Jesli odkładasz to poczekaj na trzeci dzień twardej szyjki, jeśli ten objaw jest później.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorDannam
    • CommentTimeOct 10th 2011
     permalink
    Przeczytałam u Rotzera coś takiego, że jak są powolne zwyżki temperatury równie skuteczna jest obserwacja szyjki ( i po trzech twardych, zamkniętych można wyznaczyć bezpłodną) i raczej skusić się na te obserwacje chciałam myśląc, że może szyjka wcześniejszą fazę III mi wskaże...
    ale w takim razie jakbym jeszcze przez te obserwacje dłużej niż trzy wyższe miała czekać to raczej się nie zdecyduje... ;P

    Tego czekania cierpliwego nie chce nadużywać, ładnie sobie radzimy ale ostatnio na jesienne dni przytulanie na tyle mi pomaga: poprawia nastrój,wycisza, uspokaja i rozluźnia.Tyle zmian stresujących mamy typu przeprowadzka i nie wiadomo jak M z pracą będzie miał, czy zmieni, czy nie, że sama myśl o chwilowym, nie daj Boże przedłużającym się, braku tak rewelacyjnego sposobu na rozluźnienie wywołuje u mnie niepokój... ;)
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeOct 10th 2011 zmieniony
     permalink
    Znam kobiety,które opierają się tylko na objawie szyjki, bez pomiaru temperatury i obserwacji śluzu.
    Szyjka to najbardziej wiarygodny objaw. Możesz potestować, poobserwować szyjkę jakiś czas, parę cykli i zobaczyć, jak jej objaw ma się do reszty markerów. Tak naprawdę to myślę, że trzeci dzień twardej szyjki to czas niepłodny. W czasie po porodzie gdy nie miałam miesiączki przez półtora roku, badałam szyjkę i stosowałam tę zasadę,że trzy dni twardej szyjki=niepłodność.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorDannam
    • CommentTimeOct 11th 2011
     permalink
    Zaczynam od tego cyklu obserwacje... wcześniej zrezygnowałam bo nie umiałam wyróżnić żadnych konkretnych typów... ale teraz zacznę obserwację od czasu płodnego i mam nadzieję zauważyć chociaż jej twardnienie i zamykanie się. No właśnie Blanko, chciałam się nauczyć tez na przyszłość żeby te obserwacje kiedyś mogły mi posłużyć po porodzie na przykład.
    Mam małą wyczuwalną nadżerkę ale takie delikatne badanie nie powinno nic nie właściwego zrobić?
    Nie ma żadnych przeciwwskazań do takich obserwacji prócz zahamowań natury psychicznej?
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeOct 11th 2011
     permalink
    Zacznij obserwacje nie od czasu płodnego ale tuż po miesiączce, będziesz czuła jak szyjka mięknie otwiera się i w końcu zamyka, prześledź cały cykl, to da ci zaufanie, że to naprawdę działa.
    Pamiętaj o dokładnym umyciu rak i paznokci przed badaniem.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorDannam
    • CommentTimeOct 24th 2011
     permalink
    Dla czego po badaniu szyjki macicy odczuwam w przedsionku pochwy dyskomfort który się utrzymuje jakiś czas: 2-3 dni. Wszytko robię w miarę delikatnie- szyjke mam zgietą więc trzeba do niej dotrzeć, ale specjalnie się nie siłuje. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz :)
  1.  permalink
    U mnie jakos dziwnie dzis jest 2dc....Zaczelam sprawdzac szyjke i przy miesiaczce powinna byc nisko a u mnie srednio wysoko w dodatku srednio otwarta.Wiem,ze podczas miesiaczki nie powinnam sprawdzac,ale dopiero zaczynam i chce miec porownanie.Z ta szujka to indywidualna sprawa?czy cos jest nie tak...?
    --
    •  
      CommentAuthorAshanti_88
    • CommentTimeOct 24th 2011
     permalink
    Jak badacie szyjkę? Bo ja nie mam pojęcia :neutral: Gin mi powiedziała tak, że ja nie załapałam w ogóle :angry:
    -- , , ,
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeOct 24th 2011 zmieniony
     permalink
    Dannam widocznie podczas badania mocno naciągasz tkanki, spróbuj badać szyjkę w innej pozycji, może w kucki? Możesz też użyć trochę żelu nawilżającego na sam przedsionek.
    RoxyEwa szyjka w czasie miesiączki unosi się, mięknie i lekko otwiera by wypuścić krew miesiączkową, to jak najbardziej normalne.
    Ashanti 88 szyjkę badamy codziennie wieczorem, o tej samej godzinie, w tej samej pozycji ciała i zapisujemy swoje subiektywne wrażenia i odczucia na wykresie.

    -- [*]
  2.  permalink
    Blanka81: RoxyEwa szyjka w czasie miesiączki unosi się, mięknie i lekko otwiera by wypuścić krew miesiączkową, to jak najbardziej normalne.


    Dziekuje:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorAshanti_88
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    Blanka81 : A jeżeli moja jest miękka, otwarta i nisko? I w dodatku śluz bardzo przezroczysty i nie rwący się? Po raz pierwszy taki wyraźny śluz mam :boogie::boogie:
    -- , , ,
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeOct 26th 2011 zmieniony
     permalink
    Jeśli wcześniej nie badałaś szyjki możesz nie mieć wprawy w ocenieniu czy szyjka jest nisko czy wysoko. Cierpliwie badaj się dalej, gdy minie czas płodny zauważysz różnicę.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorAshanti_88
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    Blanka81: Wczoraj taki miałam no i wieczorem było <3 :heartbounce::heartbounce:
    -- , , ,
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    To super!Gratulacje!
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorAshanti_88
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    Blanka81: Czyli owulka była? To może jakaś fasolinka będzie :heartsabove:
    -- , , ,
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    Czy owulacja się odbyła można ocenić tylko przez monitoring. Prowadząc samoobserwację można tylko określić czy i kiedy skończył się czas płodny.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorAshanti_88
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    Blanka81: Idę do Gina o 14 to się dowiem co i jak ;)
    -- , , ,
    •  
      CommentAuthorblubis
    • CommentTimeNov 5th 2011
     permalink
    Witam, mam pytanie - podczas obserwacji szyjki macicy wyczułam zgrubienie jakby guzek na szyjce macicy. U ginekologa byłam 2 tygodnie temu, cytologia była robiona 2 miesiące temu i było wszystko ok.. Co to może być? Bardzo się martwie...
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeNov 7th 2011
     permalink
    Już kilka dziewczyn pisało, że tak ma, ale jeśli się martwisz, idź do lekarza raz jeszcze i niech Cię upewni, że wszystko jest w porządku.
    --
    • CommentAuthorangelikast
    • CommentTimeDec 12th 2011
     permalink
    Witam ! Jestem zaniepokojona moją szyjką macicy. Nigdy jej wcześniej nie wyczułam. teraz jest miękka i otwarta, co to znaczy ? Mam jeszcze okres nieregularny i spóźnia mi się troszkę ... jakie mogą być tego przyczyny ? proszę o odpowiedź
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeDec 12th 2011 zmieniony
     permalink
    Przyczyn może być wiele... Nie wiadomo w jakiej fazie cyklu jesteś. Szyjka otwiera się przed okresem lub w jego trakcie i na czas owulacji.
    Poza tym, co to dla Ciebie "nieregularnie"? 20 dni a następnym 40? Jeśli masz nieregularne cykle i się nie obserwujesz to nie możesz mówic o spóźniającym się okresie. Poza tym różnica 3-4 dni to jeszcze nie spóźnienie.
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeDec 12th 2011
     permalink
    szyjka miękka, nisko i otwierająca się oznacza nadejscie @ (skoro jej oczekujesz)
    otwarta i chyba wysoko to na owulke, ale trzeba zacząc sie obserwować a nie zadawac tego typu pytania, jedno przebadanie szyjki NIC nie mówi... bo trzeba j abadac caly cykl o tej samej porze...
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeDec 16th 2011
     permalink
    Czy po zapłodnieniu szyjka nadal jest miękka, wysoko, otwarta/średnio otwarta (tak jak przy owulacji) czy też zapłodnienie powoduje jej zamknięcie i stwardnienie??
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 16th 2011
     permalink
    Próbowałyśmy tu to ustalić, ale okazuje się, że nie ma reguły. Choć przeważały stanowczo ciążowe szyjki nisko, twarde i zamknięte. Ja miałam w pierwszej ciąży wysoko i zawiniętą do tyłu, w drugiej "NTZ".
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeDec 17th 2011 zmieniony
     permalink
    Dzięki za odpowiedź, starałam się znaleźć odpowiedź w googlach ale właśnie nie było..
    Ja w 24 dc (na ok. 32-35 dniowe cykle - po owulacji) mam właśnie bardzo wysoko, dość miękką ale mam wrażenie, że zamkniętą :shocked:
    W pierwszej połowie cyklu jest natomiast faktycznie NTZ. Zastanawiało mnie to, bo teoretycznie w czasie owulacji jest otwarta, żeby żołnierze się dostały.. ale jak już dojdzie do zapłodnienia, to przecież powinna się zamknąć, żeby niepożądane "rzeczy" się tam nie dostały...
    Ale skoro nie ma reguły, to nie ma sensu chyba się nad tym zastanawiać :)
    Zastanowiło mnie to, gdyż gdzieś czytałam, że ginekolog może stwierdzić ciążę na podstawie badania szyjki macicy.

    A myślisz, że to zawinięcie do tyłu było spowodowane u ciebie zapłodnieniem?
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 18th 2011
     permalink
    A u mnie dziś nareszcie śliczny śluz płodny, a za to szyjka twarda jak kamień. Przez trzy poprzednie dni była mięciutka i uchylona, a teraz klops.
    --
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeDec 18th 2011
     permalink
    Ja miałam w pierwszych tygodniach ciąży (do 11) szyjkę zamkniętą, twardą, nisko (niżej niż "nisko" zazwyczaj) i w dodatku była jakoś tak lekko na bok.
    Dalej nie wiem, bo ciąża się niestety anulowała.
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeDec 18th 2011
     permalink
    Właśnie intryguje mnie ta szyjka na bok :) Może inne forumowiczki normalnie miały szyjki prosto, a wskutek zapłodnienia się przechylały na bok :)
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 18th 2011
     permalink
    Zakładam, że to był wpływ ciąży, bo wcześniej tak nie miałam (później zresztą też nie).
    --
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 26th 2011
     permalink
    Czy blizny po szwach na szyjce mogą mieć wpływ na jej zdolność do mięknięcia, czy to nie ma znaczenia? Przyszło mi to dziś do głowy, bo moja szyjka poszła dziś jakoś dziwnie w bok i miałam okazję wymacać ją z niedostępnej mi do tej pory strony. Wyczułam podłużne zgrubienie koło tego dołka (otworku) i dopiero po chwili dotarło do mnie, ze to szew.
    --
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeDec 26th 2011
     permalink
    Z mojego doświadczenia wynika, że blizny raczej nie mają wpływu na mięknięcie szyjki ale mogą być wyczuwalne dopiero gdy szyjka mięknie i otwiera się. To co zaobserwowałaś może być blizną po szyciu ale nie musi. To powinien określić gin.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 26th 2011
     permalink
    Dzięki. Przez jakieś dwie godziny po obserwacji odczuwałam też kłujący ból w tym miejscu, którego dotykałam, mimo że nie naciskałam, tylko lekko dotykałam opuszkiem palca. Miewałam tam już takie kłucia w przeszłości, np. przy współżyciu.
    --
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 28th 2011
     permalink
    Jeszcze jedno pytanie. Jak zachowuje się szyjka podczas plamienia? U mnie wczoraj (19dc) doszło do niewielkiego plamienia, szyjka zmiękła i obniżyła się w stosunku do poprzednich dni. Jest także rozpulchniona. Zastanawiam się, czy w związku z tym mogę się spodziewać przedwczesnej @, czy jest możliwość, że szyjka jeszcze stwardnieje ?
    --
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeDec 28th 2011
     permalink
    Zerknęłam na Twój wykres. Myślę, że to oznaki owulacji(plamienie około owulacyjne) niż miesiączki. Nie mierzysz temperatury, ale śluz pokazuje, że jesteś w okresie maksymalnej płodności, testy owulacyjne też przecież dają ujemny wynik. Szyjka też pokazuje, że jest czas płodny. Może to co określiłaś jako lekką miękkością w rzeczywistości jest objawem początku otwierania się, unoszenia i mięknięcia szyjki. Poczekaj cierpliwie i notuj uważnie wszystkie objawy.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorvitani_82
    • CommentTimeDec 29th 2011
     permalink
    serratia: Ja miałam w pierwszych tygodniach ciąży (do 11) szyjkę zamkniętą, twardą, nisko (niżej niż "nisko" zazwyczaj) i w dodatku była jakoś tak lekko na bok.
    Dalej nie wiem, bo ciąża się niestety anulowała.


    U mnie znów była bardzo wysoko, ledwo sięgałam, gdzie normalnie nie miałam problemów, rozpulchniona i zamknięta.
    --
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 29th 2011
     permalink
    Blanka, testy niestety dalej negatywne i to od czasu tego, który oznaczyłam jako wątpliwy, wszystkie są meganegatywne (bez cienia kreski) . Plamienia mam już trzeci dzień, szyjka natomiast powędrowała z powrotem do góry, tak, że nawet nie mogę jej dotknąć. Za to ścianki pochwy bardzo rozpulchnione, jak poduszki. Co to znaczy? Wcześniej w tym cyklu tak nie miałam. Dodam jeszcze, że śluz płodny miałam teraz tylko jeden dzień- a wcześniej do 14dc przez kilka dni z rzędu.
    --
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeDec 29th 2011
     permalink
    Wg mnie nadal powinnaś czekać na owulację. Przed miesiączką s yjka powinna być najpierw maksymalnie miękka potem nisko twarda przynajmniej przez trzy dni. Szkoda że nie mierzysz temperatury.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeDec 29th 2011
     permalink
    Zwróć uwagę na schemat który wkleiłam powyżej na tej stronie. Nie jesteś jakimś odmieńcem byś nie miała podlegać tym samym zmianom co wszystkie kobiety, z tą różnicą, że jedne kobiety te przemiany w cyklu przechodzą szybciej inne muszą czekać trochę dłużej.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 29th 2011
     permalink
    Jedyne "ale" to to, że mam dosyć krótkie max 27 dniowe cykle. Tzn. ostatnio zawsze 27 dniowe, a od 15 lat nigdy dłuższe niż 28 dni. Owulacja w 22-23 dc to byłoby dziwne.
    --
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 29th 2011
     permalink
    może ja po prostu nie czuję tej szyjki tak jak powinnam.
    --
    •  
      CommentAuthorvitani_82
    • CommentTimeDec 30th 2011
     permalink
    Izulka23: Jedyne "ale" to to, że mam dosyć krótkie max 27 dniowe cykle. Tzn. ostatnio zawsze 27 dniowe, a od 15 lat nigdy dłuższe niż 28 dni. Owulacja w 22-23 dc to byłoby dziwne.


    Wg. mnie Twoje cykle są całkowicie normalne! Krótkie to są cykle 24 dniowe. :wink:
    Szyjka lubi wędrować, może się opuścić dopiero na samą końcówkę cyklu. Poczekaj i zobaczysz co i jak.
    --
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeDec 30th 2011
     permalink
    27 dni cyklu to całkowita norma. Jesteś po odstawieniu pigułek?
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 30th 2011
     permalink
    Nie zrozumiałyście mnie dziewczyny. Ja wiem, że 27 to normalne cykle, ale zbyt krótkie na owulację w 22-23 dc. Pigułki ostawiłam w sierpniu. Brałam 10 m-cy "na regulację hormonów"
    --
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeDec 30th 2011
     permalink
    A wcześniej miałaś jakieś problemy że musiałaś "regulować hormony"? Bo jeśli tak, to pigułki "regulują " hormony tylko gdy się je bierze(choć ciężko powiedzieć, że cokolwiek regulują bo wtedy cykl nie ma nic wspólnego z cyklem miesiączkowym).
    Po odstawieniu piguł wraca zwykle to co było przed a nawet zdarza się, że jest gorzej.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 30th 2011
     permalink
    Miałam @ trwającą 12-14 dni , potem 12-13 dni przerwy i znów. Nie obserwowałam się wtedy i nawet nie wiem, czy teraz nie zaliczyłabym tego do plamień, a nie do @. W każdym razie zapisał mi tabletki.
    --
    •  
      CommentAuthorBlanka81
    • CommentTimeDec 30th 2011
     permalink
    poleciłabym wizytę u dobrego gina, który zleci badania tarczycy i podstawowych hormonów.
    -- [*]
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 30th 2011
     permalink
    Mieszkam w UK. Mam wizytę na 17/01. Ale nie wiem, czy uda mi się namówić lekarza na jakiekolwiek badania hormonów, bo oni tu raczej tego nie praktykują.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.