Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 1st 2007 zmieniony
     permalink
    ja polecam z kolei te stronke z dietami http://mmtwo.w.interia.pl/diety.htm
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 1st 2007
     permalink
    a teraz lece sie pluskac i robic na bostwo powolutku :)
    mielego popoludnia
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 1st 2007
     permalink
    Ania mam nadzieję, że ta dieta poskutkuje ale muszę tylko sobie jakoś ustalić od kiedy ją zacznę czy przed chrzetem czy po..... Boję się tego efektu jojo ale jeśli idzie o ilość kalorii to Ja chociaż dobrze wyglądam to zjadam ich zza dnia bardzo mało... może dlatego tak ciężko mi schudnąć przy normalnych dietach.
    WIem, że kiedyś podziałała na mnie woda 2 szklanki dziennie 20 minut przed posiłkiem....


    Aga
    dobrze znać opinię kogoś u kogo to co tam jest napisane się sprawdza :)) Czytam i się uczę i uczę a i tak pewnie głupia umrę hi hi hi :))

    DObra znikam bo córa wraca z Julką na karmienie :)
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    chyba dzisiaj przeżyję ten dzionek! Wczoraj znajomy siedział do 2 w nocy a potem miałam rwane spanie....
    Oczywiście teraz zamiast spać to Ja sobie siedzę i na necie baraszkuję szukając info odnośnie diety jaką chciałabym od jutra wdrożyć ale ciutkę się boję czy wytrwam...

    Aniu to wyczytałam odnośnie tej diety:

    5-7 kg w ciągu 13 dni

    Dziennie zjada się 500-600 kcal. Twórcy obiecują utratę 7-20 kg, ale zwykle chudnie się 5-7 kg. Jej inne nazwy to dieta szwedzka, duńska, Mayo lub dieta 13 dni. Jeśli przerwiemy kurację przed upływem 6 dnia, kolejną możemy rozpocząć za 3 miesiące. Przedłużając dietę, doprowadzimy do poważnego niedoboru witamin i minerałów. Według jej twórców efekty utrzymują się aż 2 lata.
    Zakazane
    Odstępowanie od menu. Jeśli zdarzy ci się wypić lampkę wina, zjeść ciastko, żuć gumę, kurację możesz uważać za przerwaną.
    Wskazane
    Picie przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.
    Dla kogo
    Dla osób zdrowych i po konsultacji z lekarzem. Nie dla żołądkowców, chorych na nerki i pracujących fizycznie.
    Zalety
    Pozwala bardzo szybko schudnąć. Może być wstępem do diety zbilansowanej, bo szybka utrata kilku kilogramów zachęca do dalszego odchudzania.
    Wady
    Niska kaloryczność może oznaczać spadek energii. Wbrew opinii twórców nie poprawia przemiany materii - jeśli po 13 dniach kuracji wrócisz do starego sposobu odżywiania się, utyjesz z nawiązką
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    Lady no znam te uwagi co do diety ;) chcoaiz mi na razie to raczej dojadanie z chrzcinowego stolu zostanie przez jakis czas hihihi
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    Aniu ciągle się zastanawiam czy się od jutra jej podjąć! Jestem przed chrztem - na szczęście nie będę musiała w razie czego stać i pichcić przy garach więc i pokus będzie po skończeniu diety mniej! Czasami jednak w nocy jak wstaję zrobić mleko małej łapię się na tym, że coś podjadam!

    Siedzę i na nią spoglądam i do wieczora mam czas z decyzją...

    Poczytałam troszkę opini i widzę, że daje efekty i nie koniecznie z efektem jo jo po jej skończeniu!
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    Lady efektu jojo mozna jedynie uniknac przez pozniejsze pilnowanie sie z kaloriami... jesli ty piszesz ze dziennie jadasz tak bardzo malo i tak malo kcal to nie wiem czy ci pomoze... moze ty powinnas zastosowac diete na przyspieszenie przemiany materii po konsultacji z dietetykiem???
    poza tym wg tych p/wskazanj ta dieta nie jest dla ciebie ze wzgledu na twoja chorobe nerek, takze przemysl to sobie a najlepiej zapytaj lekarza czy ci wolno
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    a u nas beda dzisiaj poprawiny... mialo byc wstepnie 6osob i znowu zrobilo sie 13 :D no ale jesli to jest zapowiedz powtorki z wczoraj i ma byc tak fajnie to niech przychodza.. nawet zmywanie mi niestraszne :D
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    no właśnie te nerki... tu też się zastanawiałam chociaż nie wiem czy ona mi zaszkodzi przy moim schorzeniu!
    Wiesz Aniu myślę sobie tak, że spróbować mogę a najwyżej przed upływem 6 dnia skończę!
    Uda się albo nie uda ale wypróbować warto bo będę wiedziała na czym stoję :))

    No a Ja dziękuję za imprezy do 2 w nocy jeśli potem śpię z przerwami?!
    Julcia od wczoraj dostaje do każdego posiłku lefax na kolki i zobaczymy czy podziała!
  1.  permalink
    Lady - a Sab Simplex nie działa na nią?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    Lady no do tej 2 w nocy to siedzialam na wlasne zadanie :) goscie wyszli juz przed 24 ale ja troche ogarnelam a pozniej foty na komp zrzucalam i do albumu rodzinnego wrzucalam wybrane a pozniej stwierdzilam ze po 1 nie oplaca mi sie klasc az nie nakarmie Krzynia... karmienie o 1.40 i pozniej spanie go 6:15 i znowu nastepne go po 8 i jak dla mnie to w zupelnosci wystarczy :D w przyszla sobote tez prawdopodobnie imprezka ze znajomymi wiec juz mi sie mordka smieje :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    Lady a propos kolek... czy ty konsultowalas sie z pediatra? mzoe by dobrze bylo zeby mala zobaczyl lekarz w czasie takeigo ataku? byc moze to wcale nie sa kolki tylko cos innego jej dolega. szczerze mowiac nigdy nie slyszalam zeby kolki atakowaly o roznych porach dniach a tym bardziej z rana
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    dziewzyny a nie lepiej ,odzywiac sie z glowa przez cale zycie ,niz stoaowa diety?...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    Ewaroby ja stosowalam diete bo przytylam i to bardzo po leczeniu hormonami i kuracji sterydami (powazna choroba stawow) chcialam spasc na poczatek sporo zeby dalo mi to kopa do odchudzania a pozniej to wlasnie racjonalne odzywianie... teraz mimo karmienia i baaardzo racjonalnego odzywiania przytylam (a ze szpitala wrocilam z waga przedciazowa) i wiem ze to po jest po prostu skutek zaburzen hormonalnych... przezyje, za rok schudne :D
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    ewa jasne, że lepiej jest odzywiać się z głową czyli stosować tzw dietę ŻP niż katować się dietami o określonym zakresie jedzenia! Nie zawsze jednak tak się da... teraz po porodzie wiele laseczek ma problemy z wagą więc jedyny ratunek to właśnie dieta... :))
    Ja liczę, że do pół roku wrócę do normy...
  2.  permalink
    lady - no i jak po tym lefaxie, bo jestem ciekawa?
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    aga na razie zrobiła sliczną kupkę jakby piła pierś :)) ostatnie dni była barwy zielonkawej a dzisiaj taka jajeczniczka :)) tylko gorzej śmierdząca :))

    Podobno efekty po paru dniach... jak wiesz bierze go od wczoraj więc cierpliwie czekam.... Zobaczę jutro co będzie wieczorkiem!
  3.  permalink
    A jak po sab Simplex? Kiepsko było?
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    aga nie było źle ale jestem ciekawa czy lefax lepiej zadziała...
    Na razie po karmieniu i tak i tak się pręży i krzyczy bez powodu szczególnie rano i wieczorem.... popołudniu jest dość dobrze!
    Podobno sobie go chwalą niektóre osoby ale jak wiadomo co dziecko to inaczej będzie reagowało na dany lek
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    Ladybird a co mowi lekarz na temat tych kolek o roznych porach dnia i nocy???
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 2nd 2007
     permalink
    Co powie to się dowiem w tym tygodniu!
    Takie ataki płaczu są tylko z rana ale mocniejsze są wieczorem......
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Powiedzcie mi jaka przyprawa może dobrze zastąpić sól?

    Aniu zdecydowałam się na tę dietę i w szybkim tempie podjęłam ją od dzisiaj.... Rozmawiałam z M będzie mnie wspierał hi hi hi i obżerał się przy mnie :))
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Cześć Kobiety!!
    Widzę że tu temat diet nastał - Lady aż Ci zazdroszczę że możesz się odchudzać ja niestety nie mogę sobie na to pozwolić.... a schudłam kiedyś na niej 8 kg....
    Nad morzem choć zimno było świetnie Tosia spała prawie całe dnie na spacerach i dzięki temu ustaliła sobie rytm dnia: pobudka ok 7-8 śniadanko ok 10 drzemka- 1-1,5, potem wstaje i ok 13-14 znowu zasypia na jakieś 3-4 godziny ok 19 kąpiel jedzonko i od 20-20.30 śpi jak anioł do rana z jedną lub 2 przerwami na jedzonko :))) Koleczki przeszły choć mleka nadal nie jem ale za jakiś miesiąc po konsultacji z pediatrą spróbuję coś wdrażać.

    Co do karuzeli ja mam właśnie fisher prica i Tośka jest nią zachwycona fakt że zainteresowała się nią niedawno ale za to potrafi poleżeć i przyglądać się jej z 40 min. więc chyba co dziecko to inne gusta....

    Aniu gratuluję udanych chrzcin a Krzyś grzeczny był?
    Pozdrawiam Wszystkie mamy i ich szkraby :flowers:
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Magg miło że wróciłaś :) - buzial dla Tosieńki

    u mnie powoli Weronika przygląda się misiaczkom na karuzelce i coraz częściej słychać jak je zaczepia rozkosznym "eeee" Od wczoraj jak nie śpi to się śmieje "od ucha do ucha" szczególnie do tatusia - rozkoszniaczek kochaniutki wie od najmłodszych lat jak rozkochać w sobie najważniejszego faceta jak narazie w życiu :D ...

    Idę poleżeć chwilkę bo coś podle mi dzisiaj - do potem
    --
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    And odpoczywaj i też się cieszę że znowu mogę z wami pogadać :flowers:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Lady ja soli niczym nie zastepowalam, uzywalam jedynie pieprz prapryke bazylie i pietruszke.

    Magg cala msze i pozniej w trakcie ceremonii Krzys byl super grzeczny. Jak go ksiadz polal po glowce to sie zaczal do niego smiac bo uwielbia wode :) no i nie wiem czy to wplyw chrztu czy moze zbieg okolicznosci ale od soboty Krzys sie super ugrzecznil (tfu tfu tfu zeby nie przechwalic) takze wczoraj i dzisiaj sporo spi w dzien i juz druga noc lepiej spi. dzisiaj byla pobudka o 3 (karmilam go 22.30) a pozniej 6.25 :) godzine sobie 'podyskutowalismy' i znowu poltoragodzinna drzemke sobie strzelil :)
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    a ile w czasie ciazy prytylyscie? ANIA M ,rozumiem hormony nie fajnie...
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeSep 3rd 2007 zmieniony
     permalink
    ewaroby ja 27 kg :shamed: zostało mi jeszcze 10 kg :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    ewaroby ja przytylam 12kg i tyle mi spadlo od razu po powrocie do domu. w czasie karmienia niestety 3kg wskoczylam znowu, przy Gabie w czasie karmienia wskoczylam ok 7kg i jak przestalam karmic to mi to w miesiac spadlo...
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    oooo to ja ,jak na razie 8 kg i 8 miesiac ,do 10 dobije ,ale to chyba ok...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Ewaroby ponoc norma jest przytycie 20% wagi sprzed ciazy. jesli tyje sie 11-13kg to ponoc zrzuca sie je w 2tygodnie. mi sie fakt udalo ale moja koelzanka przytyla tylko 10 i jeszcze ma 5 do zrzucenia
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Ja w ciąży przytyłam jakieś 24kg... Przed zajściem ważyłam 67 a obecnie ważę 74.
    Chciałabym chociaż do 69 zlecieć a potem to już sobie jakoś poradzę!
    Ogólnie przez dobrych parę lat utrzymywałam wagę 64 ale to na razie na spokojnie... aby do niej dobrnąć musiałabym zacząć ćwiczyć tzn pływalnia i jazdy konno!

    Aniu męczę pierwszy dzień dietę wrrrr żołądek mi do kręgosłupa przyrasta. W mieszkaniu wszędzie porozstawiane słodycze aż kusi... hi hi hi
    Boję się tego momentu kryzysowego...
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Jak Wy na tej diecie przeżyłyście hi hi Ja jeszcze nie zaczęłam a czuję jak żołądek przyrasta do kręgosłupa :))
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeSep 3rd 2007 zmieniony
     permalink
    Jak nie zaczęłaś zaczęłaś przecież... dasz sobie radę twarda jesteś no nie :))) i trzymam kciuki Lady ja tylko raz wytrzymałam 13 dni....
    A powiedz karmienie piersią odstawiłaś całkowicie czy dokarmiasz tylko Julkę?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Magg całkowicie :(( jest tylko na butelce.... a Ja na tabletach!
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    na wadze chyba dopiero stanę jak zakończę tę dietę :)) zaczynam z wagą 74,5 a ciekawe czy do 69 uda mi się jej pozbyć ale to dopiero za 13 dni :))
    Pewnie na chrzcie dobiję na nowo bo ciasta sobie nie odmówię oraz jedzenia mojej kucharki :))
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    ciągle się zastanawiam czy nie powinnam zacisnąć zębów z bólu ale dalej Julcię karmić. Jakoś tak psychicznie mnie to męczy... Decyzję jednak podjęłam już parę dni temu chociaż wie, że gdybym ją przystawiła do piersi to mała ładnie by pociągła!

    Magg z pewnością i Ja drugi raz nie podejmę się tej samej diety! to moja pierwsza w życiu dieta :))
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    Magg mam do Ciebie pytanko! Z tego co pamietam mieszkasz w warszawie. Właśnie tam jest siedziba firmy produktu jaki od pewne czasu poszukuję. Może będąc na markecie spotkałaś się kiedyś z taką pianką do włosów???
    null

    Bardzo mi na niej zależy. Swego czasu można było ja nabyć a Auchanach ale od jakiegoś czasu znikła i jestem zła. Teraz to już nigdzie jej nie widzę a bardzo dobrze mi służyła przy moich kręconych włosach!

    Gdyby kiedyś Twoje bystre oczęta ją spostrzegły bardzo Cię proszę daj mi znać!
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeSep 3rd 2007
     permalink
    A ja rozmawiałam z moją kofaną teściową i pomoże nam przy chrzcinach !!! cieszę się ogromnie bo moja Teściowa pysznie gotuje i ma super pomysły. Tak naprawdę to bym najchętniej zrobiła tylko coś na słodko (kawa torcik ciacho) i tyle ale z 2 str rodzinka będzie jechała kilkaset km więc musi być coś mniam do zjedzonka
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 4th 2007
     permalink
    no tak And nie wypada ugościć rodzinkę z odległego końca tylko ciachem!
    Dla mnie będzie jak za dużo osób aby bawić się w pichcenie samej czy przy pomocy mamy... W planach jest 20 osób ale nie wiem czy się nie zrobi z tego 24 osoby!
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeSep 4th 2007
     permalink
    Lady będę miała oko na tę piankę tylko powiedz mi co tam jest napisane " odżywka w piance "czy co bo nie mogę doczytać:(
    Ja też stosowałam ja jako mój "pierwszy raz" i działa rewelacyjnie mój M schudł 12 kg na niej...
    Lady jeżeli chodzi o karmienie to nie męcz się psychicznie podjęłaś decyzję i już a może Julka nie będzie miała już tych kolek... Pamiętaj "Szczęśliwa mama szczęśliwe dziecko" wiele dzieci jest na butli a jak będzie czuła Twój spokój i miłość a nie zdenerwowanie i i wieczny stres to tylko dla Was obu lepiej - buziaki :hugging:
    Ostatnio stawałam na wadze w czwartek było 74 a dzisiaj 72 HUUURRAAAA:whorship:.... jeszcze 8 :wink:
    też bym chchiała mieć kogoś do pomocy przy chrzcinach ale znając życie muszę je zrobić sama :cry: jakoś dam sobie radę... u nas będzie jakieś 15 osób + 5 dzieci...gdzie ja ich upchnę :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeSep 4th 2007
     permalink
    u mnie od 12-15 plus dzieciaki (3moje + 1 + 2 maluszki ) Jakby teściowa się nie zgodziła też bym musiała sama wszystko zrobić i tak wstępnie miało być... przeżyjemy ten dzień jakoś :D i będzie napewno miło
    --
  4.  permalink
    Magg- skoro nie masz nikogo do pomocy, to moze zrobisz gdzies w restauracji?
    To nie wychodzi az tak duzo drozej niz w domu no i później sprzątac nie trzeba :)
    Nasz wiellki dzień będzie 30wrzesnia.
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeSep 4th 2007
     permalink
    Wiesz to zależy co się chce zrobić - wg mnie w lokalu o wiele drożej wychodzi niż w domku, poza tym jak robisz w domu to jedzonko zostaje na 2 - 3 dzień (tak samo jak w święta - dojadasz potem) Ja stanowczo wolę w domu jeśli nawet miałabym sama być w kuchni z wielu powodów - te najgłówniejsze to atmosfera, miejsce do zabawy dla dzieci, 2 pokój w którym można się schować by nakarmić dzidzi (u mnie będzie kuzynka z maluszkiem w wieku Weronisi) no i nie ma pośpiechu że trzeba kończyć zabawę bo zamykają lokal :D
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 4th 2007
     permalink
    Nie wiem jak u Was ale u mnie chrzest w kościele o 17 więc o 18.30 będziemy zapewne dopiero w domku więc obiadek ucieka już... będzie gorąca kolacja, kawa i ciacho a potem płyta!

    Magg! Wystarczy, że zapamiętasz kolor i to, że to pianka i nic więcej nie trzeba bo nie ma więcej produktów o podobnej butelce :))
  5.  permalink
    And- byc może...
    Ja poprostu nie lubię dojadac - lubię świeże jedzenie i wiele poźniej wyrzucam. A co do atmosfery - mozna wybrać sobie przytulną i miłą knajpkę ( to juz nie te czasy, ze lokal zamykają :-))
    No i zwyczajnie nie chce mi się stac przy garnkach.
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeSep 4th 2007
     permalink
    Zastanawialiśmy się nad restauracją ale chyba nie damy rady finansowo :cry: na razie odkładamy chrzciny na lepsze czasy może w październiku obecna wyprawka do szkoły trochę nadszarpnęła nasz budżet plus urlop to trochę polecialo...zawsze możemy zrobić kameralnie my i chrzestni :) szczerze to tak wlaśnie by mi pasowało no ale zobaczymy...

    lady byłam dzisiaj w jednym sklepie ale tych pianek nie widziałam ale będę pamiętać :wink:

    mam pytanko kupujecie maty edukacyjne takie bez pałąków które wyglądają trochę jak dywaniki i niespodziankami?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 4th 2007 zmieniony
     permalink
    Magg będę wdzięczna jeśli będziesz miała to na uwadze :))

    Aga Ja też jestem za wygodna aby samej pichcić w dniu chrztu w kuchni :)) Kasy trochę się nazbierało na urodzenie dzieciątka więc i jest z czego zrobić. Na szczęście mam mam możliwość bez wynajmowania sali bo u teściowej ale za to kucharka będzie i pomoc kucharki więc Ja w miarę będę miała wolne ręce :))

    Mam problem z kupnem ubranka na chrzest bo nie wiem w co ubrać Julkę... widzę, że dziewczyny kupują sukieneczki jak na roczek albo welurkowe wdzianka - sama nie wiem... zdam się chyba na M
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeSep 4th 2007
     permalink
    Magg: mam pytanko kupujecie maty edukacyjne takie bez pałąków które wyglądają trochę jak dywaniki i niespodziankami?
    Mam taką matę i jak dla mnie z pałąkami i zawieszkami jest lepsza. na tej małe dziecko nie ma tyle zabay i radochy co tej z zawieszkami. ta jest fajna dla półrocznego i zaczynajacego raczkowac szkraba.

    Co do ciuszka dla Małej do chrztu ja zdaje sie na chrzestna :)
    --
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeSep 5th 2007
     permalink
    Pytam o taką bo mam taki stojak chicco z zabawkami i muzyką i w zasadzie mata z pałąkami już mi nie potrzebna a taka by się przydała tylko właśnie myślę ze dopiero za pare miesięcy.....
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.