Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 10th 2016
     permalink
    Ulcia nie wiem jak w Twoich rejonach ale mysle ze lektor z dojazdami i jeszcze native to moze byc ciezko i drogo
    nie myslalas o nauce online?
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeAug 10th 2016
     permalink
    ja szukam nauczyciela dla Tuśki w Poznaniu - z dojazdem (i z fakturą) dostałam dziś ofertę ok 55 PLN za godzinę
    --
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeAug 10th 2016
     permalink
    Ulcia spytaj Monię, jej Marek powinien kogoś znać.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 10th 2016
     permalink
    Brom to chyba sweitna cena jak na takie duze miasto
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeAug 10th 2016
     permalink
    MrsHyde a polecisz jakieś stronki do nauki online?
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    doti_p: Ulcia spytaj Monię, jej Marek powinien kogoś znać.

    Już kiedyś pytałam, ale nie ma nikogo :(

    Ja bym najbardziej chciała jedna osobę od angielskiego i hiszpańskiego - tak zeby przyjechała do nas i ogarneła nas razem i z jednym i z drugim językiem ;-)
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 11th 2016 zmieniony
     permalink
    Ulcia, mojego kolegi kolega:wink: bedzie od pazdziernika studiowal w Warszawie. To Portugalczyk, ale zna angiellski (chyba w Stanach mieszkal czy cos). Moze bedzie chcial dorobic...Zapytac sie? Tylko nie wiem czy portugalski bardzo podobny do hiszpanskiego? Albo czy zna hiszpanski?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    Ally mi chodziło o lektora online na platformie
    Stron jako takich nie znam. Czasami jakieś powtórki z gramatyki trafiają sie fajne i na fb strony ze słówkami ale nie ze jakiś kurs gotowy


    Ulica napisze zaraz do chłopaka który był na stażu w firmie w której pracowałam; Hiszpan z biegła znajomością angielskiego; wchodziłam z nim do szkół ma lekcje z ang; planował sie przenieść z Kraju Baskow do PL do dziewczyny do Warszawy wiec ciekawe co tam sie mi wyklarowalo
    •  
      CommentAuthorLeti
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    W cinema fajne są te naklejki do paszportu dla dziecka i loteria, w której wygraliśmy dodatkwoe bilety i popcorn, a jeszcze szansa na samochód w lsowaniu ;)
    Jutro do kin wchodzi Mój przyjaciel smok - wybieramy się, a podobno to na podstawie jakiejś starej bajki/czy filmu, moze ktoś kojarzy? :)
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    Ok, dzięki.
    Zresztą najlepszy jest kontakt z nauczycielem jak dla mnie :) tylko ciężko z czasem .
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    a propos angielskiego...

    Transkrypcja dialogów z „Rozmów podręcznych dla podróżujących do Londynu Polaków nieumiejących zupełnie języka angielskiego” z 1857 roku:

    asd
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    Nie wiem gdzie zapytac. Czy mozna zostawic dzieci pod opieka 17latki? Bardziej chodzi mi o to, jak to wyglada z prawnego punktu widzenia, bo to ze jest to osoba spokojna, cierpiwa, opiekuncza i potrafiaca zajac sie dziecmi to wiem.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    Frances, z prawnego punktu widzenia chyba nie wolno. Pisze "chyba", bo już się pogubiłam. Jakiś czas temu 16 letnia siostra (u nas w mieście) została sama z młodszym rodzeństwem. A, że było to wbrew jej woli, to zadzwoniła po policję. Młodsze dzieci zostały zabrane do domu małego dziecka. Rodzice zostali poinformowani, że dzieci nie wolno zostawiać pod opieka nieletniej. Podobnie jest w przedszkolu. Nie możemy oddać dziecka osobie niepełnoletniej. Mamy taki zakaz "z góry". Ale któregoś dnia po jednego chłopca przyszedł 15toletni brat. Koleżanka z pracy nie wydała dziecka. Za kilka dni matka przyniosła dokumenty od notariusza, gdzie jak "byk stało", że można wydawać dziecko niepełnoletniej osobie, jeśli taka jest wola rodziców (czyli, że może się opiekować ten niepełnoletni pod nieobecność rodziców).

    A prywatnie, to myślę, że jeśli masz pewność co do tej osoby, to spokojnie można spróbować... Czasami bezpieczniej zostawić dziecko z odpowiedzialnym 17tolatkiem niż z nieodpowiedzialnym 40latkiem...
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    MrsHyde - poproszę! Zapytaj ! :)

    Fran - spytaj czy on hiszpański ogarnia :))
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    U nas w przzedszkolu rodzice sami decyduja. Moze dziecko odebraac nieletni, jesli ma.upowaznienie.rodzicow odbieranego dziecka.
    Kurcze no, taka faja dziewczyna, chloappki ja taak lubia chcialam ich zostawiac z nia dwa razy w tygodniu po 3 godziny. Oni juz sie nie moga doczekac, ciagle o nia pytaja a ja dzis zaczelam myslec o jej wieku.

    Treść doklejona: 11.08.16 21:28
    Ulcia, napisalam na razie do ttego mojego kumpla. Tylko, ze on tez mieszka w Stanaach, wiec zmiana czasu i pewnie w pracy jest:wink:takze jak tylko cos bede wieedziec to dam Ci znac:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    Frances ale obawiasz sie ze ktos by na ciebie doniosl? ja gdzies slyszalam ze to tylko kwestia "placenia" ze to jest opcja nielegalna bo dzieci nie moga zarabiac

    a tak w ogole to mi sie bardzo podoba opcja takiej nianki na godizny, zaluje ze to tak malo populrne jest
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    Ja się zajmowałam dziećmi jako 12-latka, ale to jednak inne czasy były... Teraz to nie wiem jak jest, w przedszkolu tylko osoby powyżej 18 roku życia mogą odebrać dzieci, rodzeństwo młodsze niż 18 nie może.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    Fran, ja bym aż tak nie panikowała... Kto może donieść? Wiesz jakbyś na miesiąc zostawiła z nieletnią, to może jakaś grubsza afera by była, ale na 3h?
    Ja znam sporo osób, które korzystają z takiej opcji i serio nic się nie dzieje. Ten jeden przypadek co znam, to afera wynikła z tego tytułu, że starszej siostrze się nie chciało, a została zmuszona...

    Jeśli wszystkim "to" pasuje, to raczej afer nie będzie ;).
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeAug 11th 2016
     permalink
    Z tym "niezarabianiem" to chyba było do 15-go roku zycia. Bo np. w szkołach zawodowych są praktyki, które mogą być płatne.
    Co do opieki- nie wiem jak z prawnego punktu widzenia. Ale może nikt się nie będzie bawił w "uprzejmie donoszę"?
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Nie, nie o donoszenie sie nie martwie. Tylko tak mysle, ze gdyby "cos grubszego sie stalo" (oczywiscie nie zakladam takiej opcji, bo widze ze dziewczyna ich konkretnie zajmuje, ale wiadmo wypadki to wypadki) to bede miec prokuratora na karku. W sumie i tak bym pewnie miala, a to bylby moj najmniejszy wowczas problem.

    Treść doklejona: 12.08.16 03:49
    Ulcia, "moj" Portugalczyk (wlasnie mnie wiadomoscia wybudzil:wink:) jest biegly i w hiszpanskim i angielskim. Jedyne co to bedzie w Warszawie dopiero 24 wrzesnia i nie chcial sie na razie do niczego zobowiazywac, bo oni tam do szkoly jada. Odezwie sie na poczatku pazdziernika, jak bedziesz dalej kogos szukac to dawaj znac:wink:o takie info dostalam:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Fran, ja myślę, że bez przesady. Aż tak ten prokurator nad nami "nie wisi"...
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    U nas w szkole jest taka historia, że uczennicę 20-letnią odbiera jej 16-letnia siostra i też mimo wieku uczennicy prosiłyśmy o oświadczenie mamy że wyraża zgodę i bierze odpowiedzialność na córkę i tyle, jest to zgodne z prawem.
    A co zarabiania, mój brat już roznosił gazetki reklamowe, tylko mama musiała wyrazić zgodę. Dziecko od 13 roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, oznacza to, że może już podejmować pewne zobowiązania, decydować o sobie w pewnym zakresie, ale do piero po 18 roku życia ta zdolność staje się pełna
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/939560,odbieranie-dziecka-z-przedszkola-niepelnoletni.html

    Treść doklejona: 12.08.16 09:38
    z ta praca to nie przesadzajmy moze. takie lesery chcecie chowac co to do 18tki palcem nie kiwna?
    dziecko nie moze pracowac, zeby nie bylo czegos takiego jak w indiach czy bagladeszu. ale jak 15 latka wyrpowadzi psa sasiadow na spacer i za to dostanie 5 zl to bez jaj. niech sie dzieci ucza od malego, ze pieniadze sie zarabia a nie wybiera z bankomatu.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Mniee sie osobiscie tez to bardzo podoba, ze chce sobie dziewczyna dorobic. Chyba sprobuje, bo dzis jakk wstali to "mama, zadzwon po Kamile":wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    W stanach wszystko 16latki juz pracują i to uważam za super rozwiązani; konczych 16 lat i prace legalnie wszędzie dostajesz (takie 16 i do sklepu i na niańki można brać)
    Kiedyś w USA dzieciaki 13letnie mogły juz rozwozić gazety; teraz internet odebrał im robotę

    Moja G (14l) to sie juz pyta czy Ktoś ze znajomychv nie potrzebuje niani i czy jak coś sie jej trafi to ja sie zgodzę a ja oczywiście ze sie zgodzę bo wiem ze ma super podejście do dzieci, jest odpowiedzialna i kreatywna
    Ja ogólnie jestem za tym by w okresie wakacyjnym dzieciaki pracowały żeby coś na swoje przyjemności zarobić;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    wiesz Hyde, ja ogolnie jestem za tym, zeby sie dzieci uczyly do 18tki conajmniej, stad u nas (tak mysle ze to bylo idea ustawodawcy) zakaz zatrudniania dzieci. bo by pewnie doszlo do tego, ze patologia wysyla dzieciaki do pracy, tak jak wysyla dzieci na żebry. ogladalam zreszta te reportaze, gdzie dzieci pracuja w fabrykach ubran, odechciewa sie kupowac. to jest prawdziwy dramat.
    ale jak dzieciaki beda mialy "prace" na miare swoich mozliwosci, jako dorobienie sobie, czy przyjennosc, bo chca, bo praca jest lekka, a zarobkowanie jest jakby bonusem tego wszystkiego to jestem jak najbardziej za. przykladowo wlasnie dorazna pomoc sasiadkom w opiece nad dzieckiem, korepetycje, wyrowadzenie pieska, no nie wiem co tam jeszcze moze byc.
    moj piter tez "pracuje" na miare swoich mozliwosci. jezdzi z ojcem czasem na przeprowadzki i jego praca to stanie na aucie i spuszczanie/podnoszenie windy za pomoca przycisku. dostaje za to 5 zl do skarbonki. uczy sie ze pieniadze nie biora sie z niczego, oczywiscie ta praca to taka na jego mozliwosci, no ale moglby zamiast tego siedziec i grac na tablecie co nie, a tak "pomaga".
    -- ;
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    W Stanach to nawet kilkuletnie dzieci sprzedaja pod domemm lemoniade za dolca:wink: kapitalizm gora!
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Ja jako nastolatka dorabiałam zrywając truskawki lub pomagając w żniwach. Nie powiem praca ciężka, ale uważam, że takie momenty w życiu fajnie kształtują człowieka. Do takiego nastolatka dociera dlaczego mama to nie bank, że na każdą złotówkę się pracuje...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Ewa no mi zdecydowanie chodzi o prace w weekendy czy wakacje, nie ze codziennie
    taka prace tez wykonuja nastolatkowie w stanach i uwazam ze jest to fae rozwiazanie bo jesli malolat chce miec samochod to ma mozliwosc zarobienia na to paliwa i ubezpieczenie
    dla mnie nauka jest bardzo wazna ale jestem zdania ze dzieci powinny miec szanse dorywczego zarabiania zeby poznaly wartosc pieniadza i tez poniekad uczyc sie obowiazkowosci i odpowiedzialnosci


    Frances: W Stanach to nawet kilkuletnie dzieci sprzedaja pod domemm lemoniade za dolca

    a u nas od razu by sanepid interweniowal :devil:
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    MrsHyde: a u nas od razu by sanepid interweniowal


    Nie wiem czy sanepid, u nas w przedszkolu jak jest festyn też sprzedaje się lemoniadę i ciasta pieczone przez mamy, do tego sałatki i kiełbaski z rożna a nigdy sanepid nie interweniował
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Fran - niech sie odezwie jak sie ogarnie w pl :)
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Kachaw! Ale teraz nie można sprzedawać nic w przedszkolu :P. Odkąd mamy "przedszkole za złotówkę", to wycofano się nawet z kiermaszy rodzinnych. Koleżanka cos takiego chciała zorganizować, ale okazało się to nielegalne. Mozna, owszem coś takiego zrobić, ale trzeba mieć specjalne zgody. Dużo zachodu podobno...
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    To w takim razie kilka przedszkoli i szkoła mojej córki, moja szkoła łamią prawo - te pieniądz nie są dla przedszkola czy szkoły jako placówki tylko część idzie na grupę/klasę a część idzie na radę rodziców, a ta nimi dysponuje, to idzie na nagrody, kino itp. Myślę, że to raczej interpretacja przepisów jest, chyba że u mnie w mieście jest inne prawo, bo kiermasze są wszędzie, w każdym przedszkolu, szkole i wszędzie sprzedają rózne rzeczy. moja kuzynka też pracuje w przedszkolu, też ma kiermasze i sprzedają normalnie za pieniądze np ozdoby na choinkę
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    kachaw: u nas w przedszkolu jak jest festyn też sprzedaje się lemoniadę i ciasta pieczone przez mamy, do tego sałatki i kiełbaski z rożna a nigdy sanepid nie interweniował


    U nas jest to samo. Kiermasze z różnych okazji, festyny, bardzo mi się to podoba.

    Podpisuję się pod dziewczynami, ja jako dzieciak zbierałam w wakacje wiśnie/truskawki (bo chciałam), potem pierwsza poważna praca przed 18ką to korki, opieka nad dziećmi i praca w recepcji w gabinecie stomatologicznym... Także uważam, że to uczy i doceniania pracy (jakiejkolwiek uczciwej) i wartości pieniądza.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Kachaw, ja na fb często zaglądam na profil przedszkolanek i to nie jest kwestia interpretacji przepisów. Tam sporo nauczycielek o tym pisało. To, że te kiermasze dalej funkcjonują to wiadomo, ale niby nie są zgodne z przepisami i z tego co wiem, to jednak sporo placówek z nich rezygnuje.

    Wiesz, nie pisałam tego by coś krytykować czy podważać tylko tak informacyjnie. Może się przydać lub nie... Mogę też się mylić, ale jednak sporo nauczycielek dokładnie tak samo interpretuje owy "zakaz".
    --
  1.  permalink
    Nadinterpretacja. Rada Rodziców może pozyskiwać środki i przekazywać je na wybrane cele. Tu odpłatność 1zl ma się nijak do działalności RR
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 12th 2016 zmieniony
     permalink
    Dobrze wiedzieć... A to nie jest też troszkę tak, że kierownik decyduje? Bo u nas no nie ma opcji... I nie mówię o dyrektorze, tylko o kierowniku, bo myślę, że dyrektorka by się zgodziła, gdyby można było...

    Aaa, no i jeśli Rada Rodziców może zbierać, to czy wówczas tylko rodzic może zbierać fundusze? Bo może tu jest pies pogrzebany. Bo zbierać miał nauczyciel...
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeAug 12th 2016
     permalink
    Else a kto to jest kierownik i co on ma niby robić w przedszkolu. Kierownik administracyjny jeśli taki jest w placówce podlega dyrektorowi, on go zatrudnia, on decyduje o wszystkim, kierownik administracyjny zazwyczaj zarząca pracownikami niepedagogicznymi, czyli sprzątaczki, kucharki, pomoce.
    U nas w szkole np ja zbieram pieniądze, sprzedajemy na kiermaszu zrobione przez nas rzeczy i to przechodzi przez radę rodziców, ale pieniądze z kiermaszu są dla nas, czyli dla świetlicy ekstra środki, za to np kupiliśmy nowe dvd czy odtwarzacz płyt z mp3. Tak samo w szkole, rada rodziców dysponuje kasą, dyrektor prosi np o nagrody na konkurs i rada się zgadza
    --
  2.  permalink
    Może Else ma na myśli Naczelnika? Czyli organ prowadzący przedszkole?
    Organ prowadzący może wydać zarządzenie dyrektorowi przedszkola, ale władzy nad RR nie ma . RR jest niezależna
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 13th 2016
     permalink
    Kachaw. Kierownik oświaty. Ja pochodzę z małego miasta, więc sporo do czynienia mamy z kierownikiem. On u nas nadzór prowadzi, czuwa ogólnie nad placówkami.
    --
    •  
      CommentAuthormarryb
    • CommentTimeAug 13th 2016
     permalink
    Wtrace sie. 2 lata temu bylam na szkoleniu i Else ma racje. Wszelkie kiermasze i in. z ktorych pozyskiwane sa fundusze sa zakazane na terenie szkoly. Aczkolwiek, zapewne zdecydowana wiekszosc placowek nie respektuje tego przepisu.
  3.  permalink
    Gdzie kupujecie sukienki do pracy (w sensie - biuro).
    Mohito, reserved, zara, hm zaliczone i szczerze mówiąc niespecjalnie coś znalazłam...
    Chodzi mi o proste kroje przed kolano. Nie przepadam za spodniami.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 13th 2016
     permalink
    vissavi, qiosque, my we wrocku mamy ae woman,
    -- ;
    •  
      CommentAuthorCaffe_latte
    • CommentTimeAug 13th 2016 zmieniony
     permalink
    Dzięki Ewa! :wink:
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeAug 13th 2016
     permalink
    Ja ostatnio obkupilam się przed powrotem do pracy na zalando. Część rzeczy zwróciłam, ale mają darmowe zwroty. Ja nie lubię latać po sklepach, wiec mi to pasuje.
    --
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeAug 13th 2016
     permalink
    Ja z ciekawości jeszcze dopytałam mamę o kiermasze (jest dyr przedszkola)- legalne są kiermasze organizowane przez Radę Rodziców í Samorząd Uczniowski.
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeAug 13th 2016
     permalink
    No właśnie jestem zdziwiona, że tyle placówek łamie prawo, mam koleżanki pracujące w róznych szkołach, przedszkolach i wszędzie są kiermasze. W mojej starej placówce właśnie sprzedaż podręczników była organizowana pod patronatem samorządu uczniowskiego, w obecnej już pod radą rodziców
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 21st 2016
     permalink
    znacie bajke SUPA STRIKAS? co o niej myslicie? nadaje sie to dla dzieci? mnie ta animacja przeraza troche, takie zakapiorskie geby. ale piotrek sie wczoraj rozplakal, ze musi obejrzec bo dzieci w przedszkolu ogladaja. nie za bardzo moglam sie skupic zeby to oberzec od a do z i ocenic. mnie sie nie podoba na pierwszy rzut oka, ale moze przesadzam?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 21st 2016
     permalink
    Ewa, moj mlody czasami to jeszcze oglada i ja nie mam jakis zbytnuch ale poza tym ze facjaty maja brzydkie :P
    pare razy obejrzalam z nim calosc, jest to taka bajka o pilce noznej dla fanow pilki to z tego co slyszalam taka bajka obowiazkowo ;)
    nie ma brzydkich slow czy przemocy a w kazdym odcinku bohaterowie po prostu walcza z roznymi trudnosciami zeby osiagnac mistrzostwo
    jesli Piotrek lubi football to na pewno sie w tej bajce zakocha :)
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 21st 2016
     permalink
    dzieki. wiec widze ze z igly widly zrobilam
    -- ;
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.