Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    zobaczcie jakie boskie na sól i pieprz
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008 zmieniony
     permalink
    TRADYCYJNY KOSZYK WIELKANOCNY możecie sobie poczytać co powinien zawierać :)) o wodzie nie myślałam nigdy
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    eee dla mnie troche straszne a nie boskie... takie upiorowate z lekka...

    a co do swieconki to u nas tylko jajka kielbasa i chleb posypany sola i pieprzem
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    ha ha ha Ania świetne są :)) a do tego nie trzeba kręcić nimi tylko za uszy się naciska :))
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    zatem poczytaj sobie co znaczę poszczególne produkty w koszyczku :))
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008 zmieniony
     permalink
    mowiac szczerze w naszym regionie koszyki sa znacznie skromniejsze... nigdy nie widzialam tak bogato wypelnionego koszyka
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008 zmieniony
     permalink
    koszyka by mi nie starczylo :P my zawsze dzielimy sie w domu najpierw sami a pozniej dopiero idziemy na snaidanie wielkanocne do mojej mamy...wiec nawet ze zjedzeniem bylby problem hehehe
    w sumie jak ksiadz swieci to tez mowi tylko o jajku wedlinie i chlebie - nigdy o niczym wiecej nie wspomnial
  1.  permalink
    U nas tez w koszyku raczej skromnie... O rybie nigdy nie słyszałam,żeby ktoś święcił... Moze tez dużo od regionu zalezy?

    Lady- a jak tam u tesciów? Doszliście do porozumienia?
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Ania u mnie jak widzisz poza wodą o jakiej wspomniałam wyżej do tego świeca odpada oraz ryba wszystko pozostałe do śniadania jest. Jajko najważniejsze bo rozpoczyna jak opłatek śniadanie :)
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    każde z tych potraw ma jakieś znaczenie :) link zamieściłam.

    aga pogadałam sobie z teściową, śmieje się, że trafił zodiakalny byk na byka!
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    No u nas te rzeczy tez sa ale nie w koszyku... zreszta trudno do koszyka byloby zapakowac "przedstawiciela" kazdej potrawy :wink:

    a tak w ogole czy w wielka sobote u was w domach zahcowuje sie w dalszym ciagu post?
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Koszyka nie mam za wielkiego ale wszystko się w nim pomieści... jutro pstyknę zdjęcie jak nie zapomnę :))
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    tak u mnie post jest.... Adriane moją nie obowiązuje i moją mamę też nie! wrrr
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    dzisiaj też w wielki piątek wykluczone mięso i wszystko w minimalnych ilościach jest !

    Ania wszystkiego można włożyć po kawałku do koszyczka tak aby przy śniadaniu każdy mógł chociaż zjeść kawałeczek mały...
  2.  permalink
    U nas się pości do momentu przyniesienia koszyka ze święconką do domu.

    A dlaczego nie obowiązuje adriany i mamy?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    no ale jajka i nabial jadacie? bo u nas tylko ryby

    co do koszyka to tak jak pisalam w naszym regionie jedynie chrzan sie jeszcze w koszykach pojawia zadne z pozostalych rzeczy ktore sa na tym zdjeciu umieszczone... rzadko tez zdarzaja sie w koszach pisanki... ale wiadomo 'co kraj to obyczaj'
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Aga - u nas jest identycznie z postem... jedynie moj maz posci az do niedzieli... jego babcia tak poscila i on jako jedyny w rodzinie kontynuuje tradycje...
    co do postu u nas nawet Gabrysia poscila dzisiaj.. jedynie Krzysko mial miesna wkladke
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    warmia i mazury podobnie mają w koszyku :))
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Aga bo dzieci do lat 18 i osoby po 60 roku życia mają taryfę ulgową wg kościoła! ze starszymi się zgodzę bo np leki przyjmują więc posiłki są tutaj niezbędne ale dzieci do 18 roku życia to lekka przesada - max do 14
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    tzn do święcenia nie wolno jeść mięsa ale my i tak go nie jemy aż do śniadania ....
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Aga to z tego co wiem to z mazowsza jest a ja tak sie skalda ze z podlasia :P
    a z tego co wiem rodzina z wymienionych przez ciebie terenow koszyki ma tez ubozsze...
    na kurpiach za to full wypas ;)
  3.  permalink
    No u nas się jada wszystko oprócz mięsa. Nawet nie wiedziałam,że w innych regionach jajek się nie je... Kurcze- ale ja się tu dokształcam :D
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Ania a jak się odniesiesz do tego jakie ma znaczenie dany pokarm ?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Lady z tym postem to dziwnie uwas... u nas ksieza mowia ze MALE DZIECI przed I Komunia Sw post nie obowiazuje po Komunii juz tak. ja tam jednak bylam od malego przyzwczajana i taka sama tradycjne zachowuje... moja Babcia w tym roku konczy lat 90 i tez posci, zreszta wiekszosc znanych mi starszych ludzi tez posci
  4.  permalink
    do 18 lat?
    To u mnie jakiś inny kościół jest... U nas post jakościowy zachowuja dzieci powyzej 12 r.z - a ilosciowy dopiero dorośli... Mój syn ma 12 lat i miesa nie je przez te kilka dni w roku
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Ania na mazurach to w niektórych wsiach nie święcą koszyków ale całe zastawione jedzeniem stoły.... Ksiądz wtedy przyjeźdza do domów i święci. Bardzo fajny to jest zwyczaj.

    Niejednokrotnie tam spędzałam święta i mam tam bardzo dużą rodzinę, niestety praca męża czasami nie pozwala wyjechać i tak z nimi być....
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Lady - dla mnie najwazniejsza jest tutaj symbolika jajka i chleba. wczesniej o swiecy w koszyku nigdy nie slyszalam ale zebym miala cos dolozyc do koszyka to bylaby to wlasnie swieca
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Moja córa dzwoniła do mojej mamy a ta jej odczytała to co pisało w gościu niedzielnym... widocznie co parafia to inne zasady a szkoda bo wg mnie powinno raczej wszędzie być prawie tak samo!
  5.  permalink
    Znalazłam przed chwilą:
    . Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych obowiązuje tych wszystkich, którzy ukończyli siódmy rok życia (kan. 1254 § 1).

    Ci jednak, którzy po ukończeniu siódmego roku życia nie mają używania rozumu, nie są obowiązani do zachowania postu jakościowego (zob. kan. 12).

    2. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 21 rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60 roku (kan. 1254 § 2).
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Lady ja to zawsze mowie ze sa 2 rodzaje mazur :) Olsztyn i okolice oraz rejony Mikolajki - Elk - Gizycko :)
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    * Jajka wielkanocne - kolorowe pisanki, wydmuszki, kraszanki, wyklejanki itp.
    jajko jest symbolem początku, nowego życia, narodzin oraz zmartwychwstania.

    * Sól, pieprz

    Sól jest symbolem trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia ludzkiego (osobistego i społecznego) od rozkładu i popsucia. Tak jak sól zabezpiecza pokarmy, które ludzie spożywają, tak też zabezpiecza zdrowie duchowe ludziom oraz całemu społeczeństwu. Sól jest również symbolem gościnności oraz przymierza między człowiekiem a Bogiem. Soli przypisuje się również właściwości lecznicze zatem jest ona również symbolem nawrócenia oraz oczyszczenia serca.

    * Wędlina - szynka, kiełbasakoszyk wielkanocny
    Mięso oraz wędliny są symbolem dobrobytu, dostatku.

    * Chrzan
    Kiedyś rozpoczynano śniadanie wielkanocne od zjedzenia całej laski chrzanu, po to aby ustrzec się od bólu zębów oraz dolegliwości żołądkowych. Chrzan jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa.

    * Baranek wielkanocny (z masła, ciasta, cukru, czekolady, gipsu)
    Baranek wielkanocny jest on symbolem Baranka Bożego, ofiary. Chrystus umarł na krzyżu za grzechy ludzi. Swoją śmierć przyjął pokornie jak baranek. Stąd też w Chrystusie dopatrujemy prawdziwego baranka wielkanocnego.

    * Woda
    Woda jest symbolem Ducha Świętego. Duch Święty obmywa nas z win grzechu. Woda zatem jest symbolem nowego narodzenia człowieka oraz życia.
  6.  permalink
    No i ja pokrzaczyłam w poprzednim poście - miałam napisac,ze do 7 rż- a nie 12 - bo 12 to michał ma lat...


    Lady- a mama to nie przeczytała z gościa niedzielnego tylko częsci o poście ilosciowym???
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Aga - to u mnie i tak jeszcze ksieza liberalni sa z tym postem od sakramentu Komunii Sw :wink:
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Ania Ja z terenów Olsztyna :)) Nidzica, Mława, Szczytno i wiele innych...
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008 zmieniony
     permalink
    gość niedzielny NOWE SERCE
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    a no i u nas jest borowka jeszcze... w sumie nie widzialam koszyka bez borowki lub bukszpanu..
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    a to Ania jako ozdoba..... u nas też jest...
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    jak tylko będę miała tę gazetkę niedzielną w ręku to przepiszę to co napisane tam jest...
  7.  permalink
    Ja już jestem u siostry:)

    U mnie też się koszyk ozdabia bukszpanem. A w środku na ogół są pisanki, szynka, chrzan, kawałek chleba, masło, kiełbaska i sól. I jeszcze baranek:)
    -- http://cudmania.blox.pl/html
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    od zawsze u mnie w koszyczku (gdy byłam dzieciem i teraz) jest chleb, biała kiełbasa, sól, chrzan, jaja i baranek bukszpan wiadomo :D
    Co do ilości i różności to są ludzie którzy wielkie kosze jak na zakupy noszą więc mnie już nic chyba nie zdziwi ;)
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    shehe i And no to wiele się nie różnimy z zawartością koszyczka :)

    czego symbolem jest bukszpan ?
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    szynka się ugotowała a teraz gotuję jajka do farbowania. Jutro rano przygotować koszyczek muszę dla Adriany do święcenia...
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    ciasta nie piekę zamówiłam kawałek sernika... jak znam życie moja mama upiecze babkę :)
  8.  permalink
    No to ja tak troche z innej beczki... zastanawiałam się czy tu, czy w wątku przepisowym... ?

    Jednak tu:
    PRZEPIS NA KURCZAKA WIELKANOCNEGO

    Kurczaka bardzo starannie umytego ukladamy na dnie naczynia,
    najlepiej szklanego.
    Dodajemy gozdziki i cynamon, skrapiamy cytryna.
    Tak przygotowanego kurczaka zalewamy szklanka wina bialego, szklanka
    wina czerwonego, dodajac 100 g ginu, 100 g koniaku, 200g Smirnoffa i
    50 g rumu.
    Potrawy nie musimy nawet poddawac obróbce cieplnej.
    Kurczaka mozliwie jak najszybciej wypierdalamy, bo jest chujowy.
    Natomiast.......... Sos! Sos! Paluszki lizac!!!

    PS. kurczak musi byc martwy, bo inaczej bydle sos wychleje .......



    MAM NADZEIEJĘ, ŻE NIKOGO NIE URAZIŁAM ;)
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    ha ha ha czytając początek w myśli widziałam pijanego kurczaka a tu proszę - trzeba go wywalić he he he
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2008
     permalink
    Lady a jak robisz pisanki? u nas robi sie w cebulaku a pozniej drapie igielka, szydelkiem czy skalpelem :)
    kiedys malowalam woskiem jak mialam wene ale teraz mi sie nie chce :shamed:
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 22nd 2008
     permalink
    u nas kupuje się barwniki ... Ja już nie maluję w cebulaku. Ciotka moja jeszcze owszem . A do drapania używam wykałaczek namaczanych w occie :)) Właśnie skończyłam z Adrianą tworzyć jajka :) a raczej na nich ...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 22nd 2008
     permalink
    Lady a ja tam dalej tradycyjnie cebulak - jakos do tych farbek nie mam przekonania :confused:
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeMar 22nd 2008
     permalink
    No u nas w tym roku też cebulowe jaja i zaraz będą drapane przez Anię :D Maluchy będą wyklejać w kurczaczki i zajączki. Barwniki owszem mam ale jak potem widzę te kolorowe jaja to aż mnie skręca a z maluchami rok temu był problem że jeść nie będą bo są plamy. U nas właśnie gotuje się kiełbasa do swieconki

    Aguś przepis na kurczaka super :D i w pierwszej chwili pomyślałam sobie ze szkoda że tyle alkoholi bo takiego to nie zrobię Uśmiałam się z samego rana
    --
    •  
      CommentAuthorwydra86
    • CommentTimeMar 22nd 2008
     permalink
    Korzystając z chwili wolnej bo Kamil śpi,chciała bym Wam wszystkim życzyć Spokojnych ciepłych świąt Wielkanocnych,spędzonych w miłym rodzinnym gronie z dużą ilością uśmiechu.Smacznego jajeczka, i mokrego (ale tylko trochę) dyngusa.Kamiluś z mamusią:grouphug::flowers::rainbow:
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.