Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 7th 2015
     permalink
    MrsHyde: aha i nie wiem jak robisz ciasto ale w wersji zblendowany szpinak moim zdaniem ma ladniejszy kolor - o tak wyglada w mojej wersji

    Super wygląda, właśnie taki biszkopt chcę, zielony. Kupiłam szpinak mrożony rozdrobniony, chyba się nada, co? Daj przepis na swój biszkopt również :wink: Będę wdzięczna.
    Kupiłam almette ziołowe, bo takie uwielbiam, ale może zrobię tak jak piszesz.
    Znalazłam przepis na sałatkę: por, groszek, kukurydza, jabłko, jajko i ogórek kiszony + majonez, jogurt - może być fajna.
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 7th 2015
     permalink
    Hyde możesz podać pełny przepis na te rolade szpinakowa? :angry:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 8th 2015 zmieniony
     permalink
    Rolada szpinakowa by AniaM :)


    ciasto
    * mrozony szpinak (rozdrobnionego) - ja daje 1,5paczki tego z biedronki
    * 2-3 zabki czosnku (przez praske)
    * 4 duze jajka (ooddzielic bialka od zoltek)
    * szczypta soli, pieprz do smaku
    * galka muszkatolowa do smaku

    Rozgrzac patelnie, wrzucic zamrozony szpinak, po pewnym czasie dodac czosnek. doprawic do smaku. koniecznie ODPAROWAC (chyba ze ktos ma czas to moze rozmrazac szpinak i odciskac a potem dopiero na patelnie); przestudzić. Przelozyc do wyzszego wiekszego naczynia i potraktowac blenderem, wymieszać z żółtkami (ja dalej robie to blenderem)
    w miedzy czasie ubic bialka na sztywna piane, delikatnie wymieszac ze szpinakiem
    Blaszke piekarnikowa (ta taka duza co z piekarnikiem idzie w parze przy zakupie) wylozyc papierem do pieczenia. Wylac mase i delikatnie ale rowno rozprowadzic. Wstawic do piekarnika nagrzanego do 180^, piec ok 15min bez uzycia termoobiegu zeby zbytnio nie wysuszyc ciasta.
    wyjac z piekarnika, przerzucic na blat wylozony folia papierem do gory i na tej stronie smarowac serem


    nadzienie
    * duze opakowanie wedzonego lososia w plastrach (my lubimy lososia wiec daje tak ok 250g)
    * 1 ser twarogowy poltlusty
    * 1 serek almette z chrzanem
    * 2 łyzki chrzanu śmietankowego (ja daje mosso bo ten smak mi najbardzije podchodzi, domowy tarty chrzan jest mega mocny wiec uwaga z iloscia)

    ser i chrzan porzadnie zblendowac, rozsmarowac na przestudzonym ciescie; ja juz nie przyprawiam niczym tej masy;
    na serze rozlozyc lososia; nie zalowac go bo im gesciej sie ulozy tym pozniej i ladniej wyglada i lepiej smakuje
    zwijajac dociskac


    ps. sprawdzilam ze:
    - najlepiej pozniej podwojnie zawinac w folie wtedy rolada jest fajnie wilgotna - najpierw ciasno zawijam w folie spozywcza a potem jeszcze w aluminiowa
    - trzeba zostawic na noc w lodowce, niby mowia ze 3h wystarcza ale zdecydowanie wersja na drugi dzien smaczniejsza
    - jesli przesuszysz ciasto to warto zwijajac miec wilgotne dlonie :)
    - im ciemniejszy losos tym ladniej to wyglada, raz kupilam jakis taki jasny i wygladalo niefajnie
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeJan 8th 2015 zmieniony
     permalink
    Kaczka w wiśniach ;) Przepis prosty acz przepyszny ;) Dostałam go od kucharza z zaprzyjaźnionej knajpy :) Naprawdę nie da się przy nim narobić ;)

    - udka kacze natrzeć solą, pieprzem majerankiem zostawić na noc w lodówce. (robiłam też z piersią z kaczki tylko najpierw ją przesmarzałam na patelni) potem 10-15 min w piekarniku i na to wiśnie ;)(przepis niżej na wiśnie)

    - upiec nogi w brytfance, położyć tylko odrobinę tylko masełka na każde łódko piec aż zaczynie zachodzić mięsko od kości (zauważalne gołym okiem) a mięsko będzie lekko jeszcze twardawe wyjąć nogi odlać tłucz i wrzucić z powrotem do brytfanki . na Kaczkę wrzucić wiśnie albo mrożone-podlać wodą albo z kompotu wraz z kompotem (takie wiecie są w słoikach gotowe);) do tego miód i odrobinę czerwonego wytrawnego wina :) i to wszystko przykryć folią alminową lub przykrywką od brytfanny :) wszystko powinno się piec najpierw 180 stopni bez termoobiegu potem zmniejszmy temperaturę na 140-150 stopni i tak 15-30 min zależy od mięsa kaczki . Efekt na gościach murowany a smak :);)
    --
  1.  permalink
    dzięki :*
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    dzięki dziewczyny. Wybiorę coś, przy czym jest najmniej roboty, bo jak mamie mówiłam o moich pomysłach na obiad to ona się za głowę łapała i mówi, żebym zrobiła coś, na co znajdę czas, bo przy 2 dzieci sama w domu to niewiele zdziałam i tylko się nadenerwuję... Fakt... A wymyśliłam już roladki schabowe ze szpinakiem i serem feta ale przy tym trochę jest guzdrania...:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    MrsHyde: ciasto
    * mrozony szpinak (rozdrobnionego) - ja daje 1,5paczki tego z biedronki
    * 2-3 zabki czosnku (przez praske)
    * 4 duze jajka (ooddzielic bialka od zoltek)
    * szczypta soli, pieprz do smaku
    * galka muszkatolowa do smaku

    Ani trochę mąki? To raczej taki omlet wyjdzie, co?
    --
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    Dii, jak na szybko, to najlepiej coś pieczonego, czego za bardzo pilnować nie musisz.
    Jak kaczka, to jeszcze prostsza jest w majeranku, kupujesz np. udka (albo całą kaczkę) nacierasz solą, majerankiem, obkładasz kawalkami jabłek w brytfance (ja lubię dużo, więc minimum 6 idzie), na wierzchu troszkę masełka i do piekarnika, w czasie pieczenia ew. można polewać mięso z wierzchu wytworzonym sosem z tłuszczu i jabłek i tyle.
    ew tak jak dziewczyny pisaly: udka drobiowe (kurczak, indyk - co wolisz) w majeranku, papryce lub innych ziołach/przyprawach - jak lubicie.
    Schab pieczony z cebulką (bierzesz kawał schabu, solisz, pieprzysz, obsmażasz dookoła na patelni i do brytfanki z odrobiną smalcu. Kroisz kilka cebul, szklisz je na maśle i dodajesz w trakcie pieczenia do schabu (trochę obok niego, trochę na nim), trzeba od czasu do czasu polewać mięso tłuszczem. Czas pieczenia w ok. 200 stopniach to ok. godzinę na 1 kg mięsa.
    Z innych rzeczy na szybko, które u nas się sprawdzają:

    roladki schabowe lub wołowe z boczkiem/szynką, cebulą i ogórkiem kiszonym (mięso rozbijasz jak na kotlety, smarujesz musztardą, układasz na plastrze na przemian piórka cebuli, paski wędliny i ogórka kiszonego, zawijasz i spinasz, obtaczasz w mące i obsmażasz roladki w garnku na oleju; jeżeli zostanie ogórków, cebuli i wędliny, to posypuję to maką i dodaję do smażących się roladek, na koniec zalewa wodą, dusi się toto ze 40 minut i gotowe),

    indyk duszony z owocami suszonymi (moczę morele suszone, śliwki suszone, rodzynki w ciepłej wodzie na parę minut, kroję na kawałki, obieram i kroję w kostkę jabłko, jak mam ładne kawalki indyka, to rozbijam lekko, rozkładam owoce i zawijam w mięso, a następnie obsmażam i zalewam sosem beszamelowym lub podobnym, do sosu wrzucam kawałki owoców, które pozostały;
    jak mięso średnio rozbijalne na ładne kotlety, kroję jak na gulasz, obsmażam, dodaję kawałki owoców i zalewam sosem beszamelowym i jest gulasz; dobrze smakuje z ryżem i kapustą pekińską ze śmeitaną i bananem - ten zestaw (w wersji bez mleka, czyli sama kapusta i plasterki banana oraz beszamel bez mleka, tylko z bulionem lub wodą) to jeden z ulubionych posiłków naszego Młodego.
    --
    • CommentAuthorTosik
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    Dzięki dziewczyny za porady :) Właśnie o to mi chodziło.
    Ogórkową na pewno mężu wsunie chętnie ale śmietanę dam mu osobno.
    A resztę zrobię w sosie i w słoik. Ale mi narobiłyście smaka na kaczkę :D
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    My ANgel robilam kiedys z lyzka maki a raz zapomnialam dac i bylo jeszcze lepsze wiec przy tym zostalam i podalam tenprzepis ktory i nam i gosciom najbardziej smakowal
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    agigi ale mnóstwo pomysłów :) Dzięki :) Pomyślę i na pewno zapiszę w moim kajeciku :)
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    Mrs Hyde dziś moja mama pokazała mi swój przepis (dostała od kogoś) i jest toczka w toczkę jak twój :bigsmile: Bez mąki, gałka muszkatołowa, czosnek, tylko almette zamiast sera i to też chrzanowy.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    w necie jest pewnie setki wariacji na te rolade,
    moj przepis ewaluowal od szpinaku mieszanego przez blendowany czesciowo po totalnie maziowaty, od 1 paczki po 1,5
    od wersji z maka po taka bez; nawet przez rozne ilosci jajek (4duze lub 5mniejszych sa idealne) czy przez rozne wersje serkow
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    Zrobiłam zwijanca i zamiast almette chrzanowego dałam zwykły plus więcej chrzanu.... leżakuje do jutra:)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    ja kiedys robilam z samym zwyklym twarogiem, zblendowalam i dodalam chrzan ale konstystencja nie byla juz taka fajna i mialam wrazenie ze gorzej sie "zespolilo"
    •  
      CommentAuthorCaffe_latte
    • CommentTimeJan 8th 2015 zmieniony
     permalink
    danap - podrzucisz kilka fajnych przepisów weganskich? Za miechem nie przepadam, a ostatnio mam odrzut totalny (po swietach) wiec moze bedziesz moja inspiracja:)
    •  
      CommentAuthordanap
    • CommentTimeJan 8th 2015 zmieniony
     permalink
    cioccolato ja jestem fanka jadlonomi (spróbuj lasagne z bakłazanem, ciasteczka dyniowe, rosół- gotuje przynajmniej raz w tygodniu, pasztety- boskie!)
    dziś przygotowuję pastę z pieczonego buraka i białej fasoli - to będzie na kanapki i zupę z buraków z mlekiem kokosowym, zazwyczaj moje śniadanie to kasza jaglana ostatnio ulubiona forma to koktajl (po łyżce maku, siemienia lnianego, jabłko, banan czasem co mam tj. kiwi, natka pietruszki, buraczki z obiadu, dżem, owoce z kompotu -> co bądź+woda lub mleko roślinne+kasza jaglana)

    nie wiem skąd jesteś, w Katowicach szkoła trenerow meritum a właściwie jej prezeska co jakiś czas organizuje warsztaty wegetariańskie, cudowne spotkania na których można poznać wiele przepisów i nauczyć się gotować (nie trzeba być wege! żeby wziąć udział) czasem warsztaty organizowane sa w formie wyjazdowej. Co najważniejsze dla tego wątku formuła warsztatów płacisz ile chcesz
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    MrsHyde: ja kiedys robilam z samym zwyklym twarogiem, zblendowalam i dodalam chrzan ale konstystencja nie byla juz taka fajna i mialam wrazenie ze gorzej sie "zespolilo"

    Czyli zamiast samego twarogu z chrzanem dać twaróg, 1 op. almette chrzanowego i 2 łyżeczki chrzanu, tak?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    My Angel Ja dzisiaj dałam kostkę twarogu, zwykły almette bo taki miałam pod ręką a do tego więcej chrzanu.

    Ale się powtarzam....

    Nie robiłam tego w blenderze tylko mikserem a biedronka ma jakiś nowy szpinak. Cholernie suchy... nigdy takiego jeszcze nie miałam.
    Piekarnik 190 stopni z termoobiegiem i 20 minut. Jak kroiłam przed chwila rolade, była bardzo mokra.

    Treść doklejona: 08.01.15 23:06
    A tu też fajnie zobrazowania rolada ze szpinaku
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 8th 2015 zmieniony
     permalink
    MyAngel, ja lubie wersje jak podalam w przepisie (chrzanowe almette+twarod+chrzan) Twoja decyzja jaka opcje wybierzesz.

    Lady to jak masz takie fajnie zobrazowane przepisy to co glowe o dokladne rozpisywanie zawracasz? Specjalnie dla ciebie go w. Kompa wklepywalam :devil: :devil::devil:
    Nie wiem co za szpinak ci sie trafil, moj jest rewelacyjny. To chyba dobrze ze kupuje sie warzywo a nie sam lod??
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 8th 2015
     permalink
    Bo znalazłam jak juz rolade zrobiłam.... szukałam info dodatkowych czy trzeba blendowac czy nie.... bo Ja nie blendowałam no i z czym to można podawać. .. czegoś mi zabrakło do tego... tzn aby móc ją znieść nie koniecznie sama. Myślałam o grzankach (bagietka) na cieplo hmmmm

    Biedronka ma nowe opakowania... wcześniej kupowałam w zupełnie innym...

    Jak długo można przechowywać te rolade?

    Treść doklejona: 09.01.15 00:50
    Hyde ciekawe przepisy są na tej przypadkowej stronie...

    Akurat jestem na etapie szukania sałatek. ...
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    Ja sobie sprezentowałam niedawno książkę kucharską tej babki od Jadłonomii i jestem zachwycona. Tzn. ja mięso jem i moja rodzina też, ale mnie zawsze ciągnęło w stronę wegetariańskiego i wegańskiego jedzenia. I takiej pozycji mi brakowało w mojej biblioteczce. Także polecić mogę z czystym sumieniem, a i dla kieszeni wege żarcie faktycznie jest łaskawsze, bo widzę to po naszych wydatkach (mięso jemy maks. 3 razy w tygodniu, do tego raczej niewiele).
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    U nas leje, ja niezmotoryzowana, 3 letnia córka pod opieką - no nic, lecę do Biedronki po twaróg i almette chrzanowe. Kupiłabym w osiedlowym, ale mam za mało łososia, a w biedrze powinni mieć. W połowie drogi mam nowootwarty Lidl :wink: nie orientujecie się może czy ma łososia wędzonego na zimno? Taki w plastrach? Bo jeszcze nie kupowałam u nich.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    W moim Lidlu był taki łosoś :)
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    Dostałam łososia, 100g za 7,49, ładna sumka za kilogram wychodzi :shocked:
    U nas jest przetwórnia (niestety na peryferiach miasta) przede wszystkim łososia norweskiego i mają przyzakładowy sklepik z ich produktami, można łososia kupić pod każdą postacią (wędzonego na zimno i ciepło), no to tam duuużo taniej wychodzi (nierówne plastry 15zł/op.0,5kg), dlatego człowiek taki zdziwiony ceną w sklepie, no ale ja na już potrzebowałam.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    no te na tackach to z reguly taka cene maja, koral to chyba w ogole ok 9.99kosztuja za 100gram'
    ja w miare lubie lososia biedronkowskiego (bez promocji chyba 11zl kosztuje za 150gram wiec tez nie tanio) ale najbardziej smakuje mi wiadomo kupiony w calym kawalku chociaz ten do rolady sie nie nadaje bo cienko go pokroic nie idzie nawet dobrze naostrzonym nozem; nie lubie za to takiego w formie scinki/skrawki itp
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    Ja z zamrażarki wyjęłam 1/3 fileta w całości, niestety od strony ogona mi już został, więc mało z tego wyjdzie po pokrojeniu w plastry. Te nierówne plastry (bo to nie ścinki, ścinki to u nas takie większe nierówne kawałki) to daję z czosnkiem i cebulką w oleju.

    Treść doklejona: 09.01.15 18:15
    Upiekłam już omlet, studzi się. Ależ jestem ciekawa jak to wyjdzie w całości.
    MrsHyde kupujesz łososia w plastrach? Kupiłam 2 paczki po 100g i z nich mam 13 plasterków :shocked: Pisałaś, że dajesz 250g, to niewiele więcej i to starcza na całą blaszkę? Ja nawet omlet rozsmarowałam na 3/4 blaszki tej z piekarnika.
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    dzisiaj w Lidlu kupiłam łososia na tacce 43zł/kg.
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    bladykot: dzisiaj w Lidlu kupiłam łososia na tacce 43zł/kg.

    Ale chyba świeżego?

    Treść doklejona: 09.01.15 19:05
    Się wkur......! Czy ja za dużo tego nakładłam, że z rolady na końcu zwijania sporo mi wylazło? ech... oby chociaż dobre było jak zastygnie.
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    MyAngel: Ale chyba świeżego?

    tak, świeży.
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 9th 2015
     permalink
    bladykot: tak, świeży.

    No, a my tu pitu pitu o wędzonym :wink:

    Treść doklejona: 09.01.15 23:55
    Rolada wyszła! Pyszna jest! Ostro słona ;) ale słona nie, że za bardzo, po prostu czuć łososia. W przekroju też pięknie się prezentuje, zjedliśmy z M. na próbę brzegi, i tak trzeba je było wyrównać :wink: A to, co mi wyszło przy zwijaniu jest pod spodem i nie rzuca się w oczy.
    Biszkopt upieczony, jutro robię czarny las, mniam!
    MrsHyde dzięki za przepis!

    Treść doklejona: 10.01.15 15:24
    Czy do tej rolady można jakiś sosik zrobić? Dip czy co? Chrzanowy? Podajecie z czymś czy na sucho?
    Sałatka z ogórka kiszonego, pora, jajka i groszku bardzo dobra, moje najmłodsze dziecko się nią zajada ;) Zmieszałam majonez ze śmietaną.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 10th 2015
     permalink
    MyAngel bardzo sie ciesze ze wam smakuje, oby gosciom tez przypadlo do gustu. Moim zdaniem ta wersja jest wyrazista no i np mowilam zeby nie dosalac sera bo smaki sie "przegryzaja". Jesli ktos lubi chrzan, szpinak i lososia to bedzie na bank wielkim fanem tej rolady

    Itlina dzieki za przepis na oponki! pyszne sa :)
    •  
      CommentAuthoritlina
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    MrsHyde bardzo się cieszę :)
  2.  permalink
    Dziewczyny, czy któraś z Was może mi podać sprawdzony przepis na roladę śląską i modrą kapustę? Niedawno jadłam w karczmie pierwszy raz w życiu i bardzo mi taki obiad smakował
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    Szczypta zapraszam na Śląsk. ... nauczymy....

    Na rolade najlepsze mięso wołowe.... choć jaka część nie powiem bo u rzeźnika zawsze mowie, ze na rolady no idostaje.... Mieso pokroić na plastry, rozbić tluczkiem. Przygotować sobie boczek surowy, ogórek kiszony-żaden konserwowy, musztarda. Smarujemy mięso musztarda, na to układamy pokrojony w plastry boczek (ilość dowolna ale tak ze 2, jak wieksze plastry) i ogórek. Boki miesa delikatnie zbiera się do środka a potem zwija. Na koniec nicią owijania się cała rolade tak aby nie rozwaliła się. Wołowego do smażenia nigdy nie sole aby mięso nie było twarde. Robie to na sam koniec.

    Rozgrzewasz brytfane a w niej niewielka ilość oleju i na ten rozgrzany tłuszcz rzucasz mięso. Musi się przyrumienic z każdej strony aby potem zalać delikatnie woda i dusić. Ja nigdy nie daje tyle wody aby mięso się w niej utopiło. Stopniowo je podlewam. Mięso przyrumienione nadaje jednocześnie smaku i koloru dla sosu.
    Pod koniec ok 2 godzinki, Możesz dać przyprawę do miesa duszonego, sól, pieprz, troszkę musztardy - wszystko do smaku.... no i koniecznie trzeba zagęscic i tutaj różnie się praktykuje. Ja robię wodę z mąką ale można też ciemnym gotowym sosem.
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    Ja robiet ak:
    Rolada
    Wołowe - baaaardzo dobre rozbite - maz robija, bo ja nie mam tyle sily ;-)
    Rozłożyć rozbite kotlety - popieprzyć (niektórzy oprószają mąką - ja nie używam mąki), posmarować musztardą. Na każdy położyć po trochu pokrojonego ogórka kiszonego, pokrojonej w piórka/kostkę cebulę i pokrojony w kostke/słupki boczek (ja wszystko kroje w kostke, bo lubie male kawałeczki.
    Potem to wszystko ścisło zwinąć w rolady zaginając boki - tak aby ze srodka nic nie wypadło - zawinąć nitką/przekłuć wykałaczkami, ja mam takie specjalne silikonowe "sznurki"
    Potem taka rolade na rozgrzany olej na patalnie - podsmażamy z każdej strony (i dopiero teraz oprószamy solą) i wrzucamy do gara, do którego wlewamy trochę wody z kostka rosołową, po umażeniu wszystkich rolad, wlewam trochę wody na patelnie, mieszam i to wlewam do garnka (jak zostanie mi troche farszu nie zużytego - to tez wrzucam do ganka) - i to się tak dusi - długo, żeby wołowinka była miekka. Niektorzy dodają mąki do sosu aby był gestrzy - ja ponieważ w ogóle mąki nie używam to nie dodaje i też jest przepyszne!

    modra kapusta
    czerwoną kapustę poszatkować, przepłukać, wrzucić do garnka, dołożyć ziele angielskie, wlać wode, tak aby przykryła kapustę i gotowac do miękkości kapustki - raczej krótko.
    Odlać wodę, na pataleni usmażyć cebule z boczkiem. Dodać do kapusty. Wymieszać. Dodać trochę octu lub soku z cytryny, wmieszać - wtedy dopiero kapusta nabiera ladnej, modrej barwy. Posolic, popieprzyc do smaku.
    Cudownie smakuje wymieszana na talerzu z sosem z rolad ;)

    Chyba wszystko opisałam - robie z pamięci i na oko - wiec tak trudno podac konkretny przepis :)) Ale jest tak pyszne (jeszcze kluski śląskie z dziką do tego) i można umrzec z rozkoszy ;-))))

    Treść doklejona: 11.01.15 11:02
    O! Lady - pisałyśmy w tym samym czasie ;-))
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    Jeeeee o cebuli zapomniałam :)

    Treść doklejona: 11.01.15 11:18
    Ulcia ja delikatnie dodaje cukru wg tego co teściowa i mama robią. .. nadaje kapuście smaku.

    Treść doklejona: 11.01.15 11:20
    Ulcia Ja nie żałuję farszu do rolad:)
  3.  permalink
    bardzo Wam dziękuję dziewczyny :)
    Kluski sląskie to umiem robic, ale do rolady przymierzę się w kolejny weekend.
    Lady- własnie na sląsku cieszynskim jadłam :) Dobre jedzonko macie. I gwarę zarąbistą- zakochałam się w niej :)
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    Szczypta jak będziesz kiedyś w okolicach to na kawę zapraszam... a jeśli chodzi o gware to u mnie z moich ust słychać ja ale mało. Szczerze to nie znoszę Śląskiej gwary :(

    Jeśli chodzi o śląskie jedzenie to jeszcze bliżej w moja stronę jest o niebo lepsze... tam gdzie typowy slask :) a slask Cieszynski to nie slask. Tamtejsi ludzie na dobra sprawe za slazakow się nie uwazaja a my tez wiemy, że to nie ślazacy. Jeśli chodzi o gware jest zupełnie inna od Naszej typowo Śląskiej. Bardziej góralska. Mam czasami trasy w tamte strony i tamta gwara jest zupełnie inna, bez porównania.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    ta rolada slaska to funkcjonuje u nas pod nazwa zrazy wolowe; robi sie je identycznie :)
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    Jeżeli o mięso na rolady chodzi, to moja mama (bo ja niestety rolad nie praktykuję, muszę się w końcu kiedyś za to wziąć :wink:) kupuje na nie część wołowiny, która się nazywa "myszka". Nie wiem czy to fachowa nazwa, ale w mięsnym pewnie będą wiedzieli, o co chodzi.

    Ladybird76: a slask Cieszynski to nie slask. Tamtejsi ludzie na dobra sprawe za slazakow się nie uwazaja a my tez wiemy, że to nie ślazacy. Jeśli chodzi o gware jest zupełnie inna od Naszej typowo Śląskiej. Bardziej góralska. Mam czasami trasy w tamte strony i tamta gwara jest zupełnie inna, bez porównania.


    A tu się nie zgodzę. Śląsk to dużo większa kraina niż Górny Śląsk. Przecież jest Opolszczyzna, Dolny Śląsk itd. A cieszynianie jak najbardziej są Ślązakami, ich gwara też. Wiadomo, nie wszyscy mieszkańcy się z tym utożsamiają, jak w każdej innej jego części, bo wiadomo, że jest sporo ludności napływowej, ale to za daleko idące upraszczanie, że Śląsk to tylko Katowice, Bytom czy Ruda Śląska :wink:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    najlepsza jest poledwica ale u nas kupuje sie ligawe ze wzgledu na cene (ona uwazana jest za falszywa poledwice), a jak nie ma to wtedy ewentualnie antrykot
    wazne jest zeby pokroic plastry w poprzek wlokien i dobrze rozbic ale aby nie "pokaleczyc" miesa (ja rozbijam przez folie spozywcza, moja mama kiedys robila to przez torebke foliowa)
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    MrsHyde: najlepsza jest poledwica


    Szczerze mówiąc, nie słyszałam jeszcze, żeby ktoś robił rolady z polędwicy. No ale cena nie zachęca :wink:
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    MrsHyde: ta rolada slaska to funkcjonuje u nas pod nazwa zrazy wolowe; robi sie je identycznie :)

    U nas też są to po prostu zrazy wołowe. Tylko jak widziałam na śląsku robi się duuuże. U nas mniejsze. I też idzie musztarda, boczek, cebula i ogórek kiszony. My spinamy wykałaczką.
    --
  4.  permalink
    Lady, czemu nie lubisz gwary? :(

    Treść doklejona: 11.01.15 15:08
    Hydro, myszka to chyba lokalna nazwa, ja nigdy u nas nie słyszałam takiego określenia

    Treść doklejona: 11.01.15 15:10
    dziewczyny, u mnie też są zrazy, ale te na Śląsku zupełnie inaczej smakowały. .. Wydawało mi się, że tam była jeszcze kiełbasa drobno pokrojona. ..
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    szczypta_chilli: Hydro, myszka to chyba lokalna nazwa, ja nigdy u nas nie słyszałam takiego określenia


    Wujek google zeznał, że to jednak nazwa oficjalna :wink: myszka wołowa

    szczypta_chilli: dziewczyny, u mnie też są zrazy, ale te na Śląsku zupełnie inaczej smakowały. .. Wydawało mi się, że tam była jeszcze kiełbasa drobno pokrojona. ..


    Niektórzy dodają też kiełbasę, z tego co pamiętam, moja mama nie dodaje.
  5.  permalink
    A ja nie na roladę, ale na zrazy (a z tego co piszecie mięcho podobne) zawsze prosiłam w mięsnym o zrazówkę i zawsze było wiadomo o co chodzi
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    U mnie też się kiełbasy nie dodaje... i nigdy nie robi rolad z ligawy.... do prawdziwych rolad tylko wolowe.

    no i kiedyś "żodyn niedzielny łobiod nie moge być bez rolady". Z ligawy super jest tatar :)

    Szczypta bo ślōnskŏ gŏdka kojarzy mi się z naszymi dziołchami co to godajom bardzo niskim głosem, kurzom fajki i używają przeklyństw, mają specyficzny styl bycia, ubierania się etc...

    Dla mnie slask to właśnie tak jak napisałaś i z czym się nie zgadzasz hydrozagadko. Cieszyn czy bielsko zostało dołączone do slaskaprzy podziale terytorialnym.
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJan 11th 2015
     permalink
    U nas w domu tez to się zrazy nazywało ;-) Ale odkąd zawitał mąż Ślązak :) to robię rolady ;-))
    Najlepszy numer był taki jak powiedział z rozmarzeniem, że zjadłby roladę ..... A ja zdziwiona: "Przecież Ty nie lubisz słodyczy" On na mnie takie oczy :shocked: i mowi: "ale na obiad" - no to teraz ja takie oczy :shocked: ;)))
    Tośmy się dogadali - u nas rolada to ciasto, a na ślasku mięso ;))
    No ale wujek google pospieszył z nagłą pomocą CO TO JEST ROLADA ? :devil:
    --
  6.  permalink
    Hydro, no zabiłas mnie tą myszką :)
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.