Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeOct 9th 2007
     permalink
    No to popatrzcie na moje wykresy i policzcie ten kalendarzyk :bigsmile:
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 14th 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorMyszka_Z
    • CommentTimeOct 21st 2007 zmieniony
     permalink
    Kilka dni temu wykonałam pewne doświadczenie. Zrobiłam pod mikroskopem zdjęcie fragmentu lateksu wyciętego z prezerwatywy. Celem było stwierdzenie obecności porów w lateksie. Zdjęcia wskazują według mojej interpretacji zdecydowanie na ich obecność. Na oglądanym fragmencie widoczne są otworki wielkości od 1 do 1,5 mikrometra. Z tym, że zaznaczam, iż lateks nie był naciągnięty. Co myślicie o takiej interpretacji? Czy sądzicie, że obecność porów nie przeszkadza w skutecznej ochronie przed nieplanowaną ciążą czy wirusem HIV??
    Powiększenie mikroskopu - 1000 razy
    Powiększenie mikroskopu - 1000 razy

    Zdjęcie powiększone za pomocą programu graficznego
    Zdjęcie powiększone za pomocą programu graficznego
    •  
      CommentAuthorWiurzyca
    • CommentTimeOct 21st 2007
     permalink
    Jestem w szoku :)
    •  
      CommentAuthorWiurzyca
    • CommentTimeOct 21st 2007
     permalink
    aż niemozliwe
    •  
      CommentAuthorWiurzyca
    • CommentTimeOct 21st 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 24th 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeOct 24th 2007 zmieniony
     permalink
    Poprzednie materiały ze szkoleń na tej stronie były świetne... Zazdroszczę tym, którzy będą mogli pójść:cry:
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeOct 24th 2007
     permalink
    myszka ktore to mikropory bo Ty widziałaś to na żywo? program graf. przy powiększeniach używa interpolacji kolorystycznej więc powiększeniem niespecjalnie bym się sugerowała.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 26th 2007 zmieniony
     permalink
    Poradnik rozsądnej kobiety ze spisem treści. Poradnik rozsądnej kobiety, czyli prof. Dębski z PTG o tym, jak Knauss nauczał rozpoznawania płodności za pomocą pomiaru temperatury
    --
    •  
      CommentAuthorMyszka_Z
    • CommentTimeOct 27th 2007
     permalink
    Wiem, że używa interpolacji, ale na normalnym powiększeniu 1000 razy (zdjęcie nr 1) widać ewidentną granularną (porowatą) strukturę. Powiększenie to tylko potwierdza. Ale zaznaczam, że to tylko moja własna interpretacja. Miałam nadzieję, że ktoś się jeszcze wypowie. Być może źle myślę... ale ten lateks nie ma jednolitej struktury.
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeOct 30th 2007 zmieniony
     permalink
    Słuchajcie szukam strony internetowej, na której napisano, że prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym, i środki tego typu w ogóle mogą działać wczesnoporonnie. Szukam badań, na podstawie których wysnuto takie wnioski...
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 30th 2007
     permalink
    Może chodzi o uszkadzanie gamet za pomocą środka plemnikobójczego (do tego ten środek został stworzony)?
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeOct 30th 2007
     permalink
    Ci wstrętni ideolodzy naturalnej antykoncepcji
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeOct 30th 2007
     permalink
    "Metoda termiczna w antykoncepcji, dla wykrycia owulacji
    Polega na codziennych pomiarach temperatury ciała – można ją mierzyć w ustach, <strong>pod pachą</strong>...."
    żenada...
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeOct 30th 2007
     permalink
    co oni tak się uparli na ten "moment" owulacji? :confused:
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 30th 2007
     permalink
    dokładnie, ŻENADA. Tylko owulacja i owulacja, co za pierdoły...:fierce:
    Ale jak zobaczyłam kto to napisała, to nic dziwnego. Ale on nie powinien mieć z przodu tych kilku literek :angry:
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 30th 2007
     permalink
    Jak Schering zapłaci, to wszystko można napisać.
    --
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 31st 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeOct 31st 2007
     permalink
    wstrzemięźliwość jako metoda (!)
    najgłupszy jest ostatni...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 31st 2007
     permalink
    Ale niejasne. Metoda rytmu jest nieśmiertelna...
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeOct 31st 2007
     permalink
    Rety, czego to człowiek nie wymyśli.
    Wstrzemięźliwość popierana przez Kościół.
    A może by tak poczytali "Pieśń nad pieśniami".
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 1st 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeNov 2nd 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 2nd 2007 zmieniony
     permalink
    Dobrze wiedzieć, że metoda ABC działa. Młodzieżowym seksedukatorom też by sie ta wiedza przydała.

    Ziekmkiewicz komentuje "Kłamstwo Kairskie"
    Klamstwo kairskie - Fanstastyka
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 3rd 2007 zmieniony
     permalink
    W październikowym numerze Poradnika Domowego jest więcej tekstów z motywem anty.

    "Była plama, nie ma plamy" - o przebarwieniach na skórze
    Czasem za zaburzenia tego procesu [opalania] odpowiedzialne są hormony żeńskie, które mogą wywoływać reakcję fototoksyczną w skórze. Dlatego do powstania ciemnych plam dochodzi często pod wpływem stosowania antykoncepcji hormonalnej (lub stosowanie HTZ) latem, gdy dużo przebywamy na słońcu.
    Zacznij od kremu
    Jeśli zdecydujemy się wydać wojne przebarwieniom, na początek najlepiej wybrać kremy wybielające. (...) Trzeba także zdawać sobie sprawę, że jeśli będziemy latem przyjmować środki antykoncepcyjne, walka z przebarwieniami może okazać się nieskuteczna.


    "USG? Mammografia?" konsultacja Pontonwy gin Tulimowski

    Gdy stosujesz hormonalną antykoncepcję
    Co miesiąc sama badasz piersi (najlepiej w dniu, gdy ustanie tzw. krwawienie z odstawienia). Co pół roku chodzisz do lekarza na badanie palpacyjne (ręczne). Przed rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji powinnaś wykonać USG piersi, a potem robić je co roku. Jeśli skończyłaś już 35 lat i stosujesz antykoncepcję hormonalną - zrób mammografię, a potem poddawaj się jej co dwa lata.


    "Grube, grubsze, puszyste..." rozmowa o otyłości z dr Ewą Matyską-Piekarską z Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych w Warszawie

    - Wspomniała pani doktor o burzach hormonalnych. Czy rzeczywiście wówczas kobiety bardziej tyją?
    - Tak. W okresie pokwitania (10-12 lat i 15-17 lat) dziewczęta gromadzą więcej tkanki tłuszczowej niż chłopcy. Ich organizmy przygotowują się w ten sposób do roli matki - np. rosną piersi (a to głównie tkanka tłuszczowa), pod skórą grubieje warstwa tłuszczu, bo jest potrzebny m.in. do produkcji estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Potem sięgamy po antykoncepcję hormonalną, która sprzyja tyciu, bo zatrzymuje wodę w organizmie. Młode kobiety niekiedy przybierają 10 kg w ciągu roku zażywania pigułek! A po ich odstawieniu waga sama nie wraca do normy. Sporo kobiet za bardzo tyje w ciąży; fizjologicznie wzrost ciężaru ciała powinien wynosić ok. 10 kg. Niestety, wiele przyszłych mam przybiera 20-30 kg i część tej nadwagi zostaje im po urodzeniu dziecka. Po 35.-40. roku życia tyjemy "z natury" - nasze ciała mają coraz mniej tkanki mięśniowej, a więcej tłuszczowej. Później dochodzimy do okresu menopauzalnego i zmienia się nasz metabolizm. A wolniejsza przemiana materii sprzyja tyciu.


    "Powrót do miłości" - metody planowania rodziny i anty po porodzie, konsultacja nowa lek. med. Agnieszka Kurczuk-Powolny, gin (znawca NPR)

    Antykoncepcja dla karmiących
    Minipigułka - doustna pigułka antykoncepcyjna zawierająca wyłącznie progestagen, stworzona z myślą o karmiących mamach. Zagęszcza śluz, utrudniając plemnikom przedostanie się przez szyjkę macicy i hamuje rozwój błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Zmniejsza prawdopodobieństwo owulacji, ale nie wyklucza jej w 100 proc. Środek dostępny w Polsce pod nazwą Cerazette.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 3rd 2007
     permalink
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeNov 4th 2007
     permalink
    Amazonko nie wiem czy dobrze pamiętam, ale kiedyś wrzuciłaś chyba na forum link z raportem UE o antykach i wyszło z niego, że najbardziej niebezpieczne są Yasmin, Evra i cerazette. masz jeszcze ten link? nigdzie go nie mogę znaleźc...
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 4th 2007
     permalink
    Może chodzi o amerykańską akcję społeczną przeciw anty z dezogestrelem?
    http://notmypill.org
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 6th 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 6th 2007 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorWiurzyca
    • CommentTimeNov 6th 2007
     permalink
    Co do informacji z Poradnika Domowego to tzw. przez nich "plamy", w istocie nazywają sie ostuda. Goli ścisłości to było.
    •  
      CommentAuthorWiurzyca
    • CommentTimeNov 6th 2007
     permalink
    ostuda to liczba pojedyncza:)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 6th 2007
     permalink
    W amerykańskiej książce o anty była ledwo mikrowzmianka wzmianka o ostudzie. :-)
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 7th 2007
     permalink
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeNov 8th 2007
     permalink
    matko włosy dęba stają jak czytam o tych babkach w Nepalu!! a co do reformy państwowej służby zdrowia to oczywiście panowie poraz kolejny wpadli na genialny pomysł: po co reformować skoro można skasować...

    Amazonko chodziło mi o raport Unii Europejskiej. to było o szkodliwości antyków i pamiętam że pisano o depo-prowerze, Yasminie i Evrze... :/ kurcze nie wiem gdzie to było na forum :sad:
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 8th 2007
     permalink
    Przejrzyj parę ostatnich stron tego wątku. Może coś się znajdzie.

    Taka modna teoria mniejszego zła: jesli MUSI zdradzać, to niech się "zabezpiecza" itd.
    Jeśli nastolatek MUSI się zabawiać, to też niech z gumą chociaż...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 10th 2007
     permalink
    Naukowcy od tylu lat poszukiwali idealnej metody anty, a tu się okazuje, że wg portalu o planowaniu ciąży takowa już istnieje.
    Pigułki antykoncepcyjne dają 100-procentową pewność przy prawidłowym ich zażywaniu, że nie dojdzie do ciąży.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeNov 14th 2007
     permalink
    Pigułka a rak szyjki
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 17th 2007 zmieniony
     permalink
    Kandydatka na Minister Zdrowia nie jest przeciwniczką środków antykoncepcyjnych
    Mimo głębokiej wiary dzielna działaczka w imię chrześcijańskiej miłości bliźniego jest zdecydowana oprzeć się ewentualnym naciskom ze strony Kościoła.

    Komentarz wywiadu Trybuny:
    nie ulega wątpliwości, że podstawową barierę [w refundowaniu in vitro] stanowią względy ideologiczne i strach przed Kościołem katolickim.


    :rolling:


    Kopacz jak Kluzik
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 17th 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 17th 2007
     permalink
    Międzynarodowa Konferencja "Ginekologia - etyczna, czyli ludzka". O poszanowane dla macierzyństwa i ludzkiego życia w praktyce położniczo-ginekologicznej
    Apelujemy do rozsądku kobiet
    Z Józefem Fąkiem, ginekologiem-położnikiem, członkiem MaterCare Polska, rozmawia Izabela Borańska

    Panie Doktorze, co powinno się zmienić w świadomości polskich kobiet na temat antykoncepcji i aborcji i jakie ma Pan oczekiwania co do efektów konferencji?
    - Przede wszystkim chcemy pokazać, czym rzeczywiście jest antykoncepcja i aborcja. Chociaż zagadnienie aborcji w Polsce jest już chyba dostatecznie poznane, to jeśli chodzi o antykoncepcję - w tej dziedzinie jest jeszcze dużo niejasności. Trzeba ukazać prawdę o antykoncepcji, o jej działaniu i powikłaniach. Należy też wyjaśnić, dlaczego Kościół katolicki jest przeciwny antykoncepcji i trzeba te racje uzasadnić. Część ludzi wierzących jeszcze nie do końca wie, dlaczego nie powinno się stosować antykoncepcji.

    Jak można to tłumaczyć?
    - Między innymi dlatego, że nie ma granicy między antykoncepcją a działaniem wczesnoporonnym. Dla producentów środków antykoncepcyjnych czy też ich dystrybutorów to nie jest istotne. Zadaniem antykoncepcji jest pozbycie się problemu, jakim jest niechciana ciąża, bez względu na to, czy to będzie niedopuszczenie do zapłodnienia, czy niedopuszczenie do narodzenia dziecka. Jeżeli chodzi o młode pacjentki, problem ten często sprowadza się tylko do antykoncepcji, a przecież to problem chorób przenoszonych drogą płciową, problem zapadalności na nowotwory, np. szyjki macicy, czy problem niepłodności po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji. W Stanach Zjednoczonych powstał rządowy program, którego zadaniem jest ograniczenie inicjacji seksualnej w klasach 9-12.

    A jak Pan to tłumaczy kobietom, które do Pana przychodzą i chcą przepisania środków antykoncepcyjnych? Jakie są ich reakcje?
    - Nie można takiej pacjentki zbyć byle czym, trzeba jej poświęcić dużo czasu. Potrzebne są trzy, cztery wizyty, żeby przekazać pełną informację na temat antykoncepcji. Na pierwszym spotkaniu mówię, jak działa antykoncepcja, jakie niesie ze sobą powikłania. Jeśli chodzi o reakcje kobiet, to są różne. Część pacjentek nie wie, że trzeba robić jakiekolwiek badania przed antykoncepcją i w trakcie jej stosowania. Podczas kolejnej wizyty staram się omówić aspekty etyczno-moralne. Są sytuacje, że pacjentki domagają się antykoncepcji nawet kosztem własnego zdrowia i wtedy nie da im się po prostu nic wytłumaczyć, niestety.

    Firmy farmaceutyczne produkujące środki antykoncepcyjne zarabiają na nich krocie. Spotkał się Pan z przypadkami korupcji wśród lekarzy w tym zakresie?
    - Zdecydowanie nieetyczne jest to, że w gabinetach lekarskich, na oddziałach ginekologiczno-położniczych jest promowana antykoncepcja. Z jednej strony, jesteśmy od tego, aby odbierać porody, pomagać w tworzeniu się nowego życia, a z drugiej, tej mrocznej strony, jest promowana agresywna antykoncepcja. Środki antykoncepcyjne to jest rynek przynoszący olbrzymie korzyści finansowe. Naszym zadaniem jest promocja metod naturalnych regulacji poczęć jako alternatywa dla antykoncepcji. Możemy tylko apelować do rozsądku kobiet.
    Dziękuję za rozmowę.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 17th 2007
     permalink
    Wszyscy płacimy za antykoncepcję

    Instytucje rządowe angażują publiczne pieniądze w marketingowe akcje koncernów farmaceutycznych zarabiających krocie na środkach antykoncepcyjnych. Przykład: "pierwszy światowy dzień antykoncepcji", współorganizowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, na co dzień ściśle współpracujące z Ministerstwem Zdrowia, a z drugiej strony przez firmę Bayer Schering Pharma.
    --
    •  
      CommentAuthormorkub
    • CommentTimeNov 18th 2007 zmieniony
     permalink
    W wywiadzie zalinkowanym przez Amazonkę trzy posty wyżej ("Kobietom nie mówi się prawdy o hormonalnej antykoncepcji") padają słowa:
    "Odróżnić należy podawanie środków antykoncepcyjnych jako leku. W tym przypadku należy uczciwie poinformować kobietę, że w czasie leczenia nie powinna współżyć, chyba że systematycznie prowadzi samoobserwację cyklu miesiączkowego za pomocą naturalnych metod rozpoznawania płodności."
    No to nie rozumiem - trzeba wtedy prowadzić obserwacje podczas brania środków hormonalnych?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 18th 2007
     permalink
    Samoobserwację prowadzić można , ale objawy płodności będą zakłócone przez sztuczne hormony.
    Nie wiem, jaki jest cel tej samoobserwacji w czasie hormonoterapii. Nadal nie wiem, czy można wychwycić niezahamowaną owulację w ten sposób.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeNov 18th 2007
     permalink
    Chyba coś nie gra rzeczywiście.
    Jesli to są środki typowo antykoncepcyjne, to obserwacja nie ma sensu, a kobieta powinna być poinformowana, że jest pewien procent działania wczesnoporonnego.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 18th 2007
     permalink
    Może lekarz użył jakiegoś skrótu myślowego, może rozmówca czegoś nie zapisał? Tak też się zdarza.

    Wysokie Obcasy pytały kiedyś znane osobistości, czego życzą czytelniczkom na Gwiazdkę.
    Janina Ochojska - z wykształcenia astronom z Torunia - życzyła czytelniczkom gwiazdki z nieba - alga Lyrae, czyli Wega, bo niej pisała pracę magisterską.
    Tu zadziałał albo chochlik drukarski, albo nieznajomość tematu rozmówcy, bo łacińska nazwa Wegi brzmi "alpha - alfa Lyrae".
    --
    •  
      CommentAuthorbabolek7
    • CommentTimeNov 19th 2007 zmieniony
     permalink
    Przejrzalam troche ten watek i nie zauwazylam zeby ktos przytoczyl ostatnia wypowiedz Benedykta XVI.
    W sumie moze ja na nia zwrocilam uwage bo poniekad dotyczy mojego zawodu. Jestem wdzieczna za te slowa, bo nigdy nie wiedzialam co robic w takich sytuacjach, wiele razy musialam odpowiadzac na pytania, zbywac pacjetki ktore chcialy wyludzic antykoncepcje bez recepty, na dyzurach nocnych nie bylo wieczoru bez peilgrzymek roztrzesionych mlodziencow liczacych na wczesnoporonny bez recepty... teraz nie pracuje bo zajmuje sie Frankiem, ale z a jakis czas bede musiala wrocic do pracy. Niestety nie bedzie to latwe bo niestety jest tez druga strona medalu, niewydajac leku decyduje za innych a wrecz ograniczam ich wolnosc . a tu slowo od opozycji bede wdzieczna za dyskusje w tej sprawie: czy ja mam prawo odeslac kogos z recepta ?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 19th 2007 zmieniony
     permalink
    Babolek7, jesteś farmaceutką?
    Zwróciłam uwagę na tę nową wypowiedź i reakcję Federy straszącą aborcjami z powodu braku anty. Skąd my znamy tę argumentację...
    Rozmawiałaś o problemie anty i wczesnoporonnych bez recepty z innymi pracownikami albo lekarzami? Co radzili?

    Anty wszak najmniejsze szkody czynią zdrowym i im są zalecane. "Regulują cykl i zapobiegają chorobom wenerycznym"??? Jakaś nowa medycyna czy co?
    --
    •  
      CommentAuthorbabolek7
    • CommentTimeNov 19th 2007 zmieniony
     permalink
    tak jestem farmaceutka. moje doswiadczenia w tym zakresie nie roznia sie niczym od przedstawianych w tym watku , na studiach chyba tylko jeden wykladowca wspomnial ze antykoncepcja niczego nie leczy ( Wlasnie moze warto napisac o tym) Ten wykladowca zrobil wsrod studentow farmacji taki test pogladowy, jednym z pytan bylo: ktore leki wg ciebie sa przelomem w medycynie (pytanie pewnie bylo podobne bo odtwarzam a nie cytuje) no i ku jego zdziwieniu jedna z trzech wymienianych grup lekow byly srodki antykoncepcyjne !!! Byl tym bardzo poruszony :/. Mysle ze to mowi samo za siebie jakich rad mozna oczekiwac od srodowisk medycznych ... niestety wiekszosc uczestniczacych w tescie studentow to kobiety i mysle ze tak trzeba postrzegac rowniez to srodowisko... dla wielu ludzi pojawienie sie tabletki antykoncepcyjnej to poprostu przelom bez wzgledu na konsekwencje :/. W sumie wsrod farmaceutow nie bylo specjalnie tematu do rozmow: jest recepta to wydajesz, nie ma nie wydajesz. Jesli chodzi o postinor to taka recepta zawsze wywolywala poruszenie :/ ale nikt nie wpadal na pomysl zeby kogas odwodzic od jej zazycia.
    jesli chodzi o lekarzy to zawsze mi sie przypomina moja pierwsza pani ginekolog z przychodni studenckiej, oczyiscie na dziendobry dostalam anty z zalozeniem ze przeciez napewno mi sie przyda, jak nie dzisiaj to jutro ... bo mi nie wierzyla ze ja ich nie potrzebuje !!!wiec do tej grupy zawodowej posiadam bardzo ograniczone zaufanie, chocby ze wzgledu na kawal.
    Rozmawiaja dwaj studenci politechniki: -Jak ja sobie pomysle jakim bede inzynierem to sie boje isc do lekarza :D
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.